30-50 Coalition (1) |
|
Above and Beyond (5) |
|
Al-Zebabist Nation o (1) |
|
All People's (4) |
|
Alliance Party - (Alliance) (18) |
|
Alliance for Green S (2) |
|
Alliance for Green Soc (2) |
|
Alter Change (1) |
|
Animal Welfare (4) |
|
APNI (1) |
|
Apolitical Democrats (1) |
|
Beer, Baccy & Scratchings (1) |
|
Birthday (1) |
|
British National Party - (BNP) (8) |
|
Bournemouth Independent Alliance (1) |
|
Brit Dem (1) |
|
British Independents (1) |
|
Campaign (1) |
|
Children of the Atom (1) |
|
Christian (9) |
|
Christian Move for G (1) |
|
Christian Peoples Alliance (17) |
|
CISTA (32) |
|
Class War (7) |
|
Communist Party of Great Britain - (Comm GB) (9) |
|
Communist League - (Comm League) (2) |
|
Common Sense (1) |
|
Communities United (5) |
|
Conservative & Unionist Party - (CON) (647) |
Carolyn Abbott | Gedling |
Ben Adams | Stoke-on-Trent North |
Christopher Fraser Adams | Bishop Auckland |
Nigel Adams | Selby & Ainsty |
Abimbola Afolami | Lewisham Deptford |
Adam Afriyie | Windsor |
Mohammed Afzal | Manchester Gorton |
Azi Ahmed | Rochdale |
Iftikhar Ahmed | Bradford East |
Parvez Akhtar | Coventry North West |
Festus Akinbusoye | West Ham |
Robert James Cambray Alden | Birmingham Erdington |
Peter James Guy Aldous | Waveney |
Itrat Ali | Huddersfield |
Lucy Elizabeth Allan | Telford |
Heidi Suzanne Allen | South Cambridgeshire |
Valerie Margaret Allen | Sefton Central |
Alex Allison | Lanark & Hamilton East |
Philip David Allott | Halifax |
Imtiaz Ali Ameen | Batley & Spen |
Sir David Anthony Andrew Amess | Southend West |
John Burns Anderson | Paisley & Renfrewshire North |
Stuart James Andrew | Pudsey |
Johnny Andrews | Strangford |
Caroline Ansell | Eastbourne |
Peter Anthony | Blackpool South |
Edward John Comport Argar | Charnwood |
Sue Arnold | Walsall South |
Liam Stephen Ascough | Stoke-on-Trent Central |
Natasha Batool Asghar | Newport East |
Victoria Mary Atkins | Louth & Horncastle |
Andrew Mark Atkinson | Wrexham |
Richard Michael Bacon | South Norfolk |
Hamish Alexander Badenoch | Foyle |
Steven John Baker | Wycombe |
Harriett Mary Morison Baldwin | West Worcestershire |
Michelle Lorraine Ballantyne | Midlothian |
Stephen Paul Barclay | North East Cambridgeshire |
Jo Barker | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
John Charles Baron | Basildon & Billericay |
Anwen Barry | Arfon |
Gavin Laurence Barwell | Croydon Central |
Stephen Andrew Edward Bates | Newcastle upon Tyne North |
Sandy Batho | Linlithgow & East Falkirk |
Guto ap Owain Bebb | Aberconwy |
Peter Alexander Bedford | Bolsover |
Huw Matthew Bell | North East Fife |
John Bell | Wirral South |
Henry Campbell Bellingham | North West Norfolk |
James Howard Bellis | Vauxhall |
Richard Henry Ronald Benyon | Newbury |
Sir Alexander Paul Beresford | Mole Valley |
James Jacob Gilchrist Berry | Rossendale & Darwen |
Michael James Ellwood Berry | Kingston & Surbiton |
Paul Bessant | Leicester West |
Norsheen Bhatti | Liverpool Walton |
Amandeep Singh Bhogal | Upper Bann |
Andrew Russell Bingham | High Peak |
James Andrew Bird | Birmingham Hall Green |
Robert John Blackman | Harrow East |
Nicola Claire Blackwood | Oxford West & Abingdon |
William Stuart Blair | Holborn & St Pancras |
Crispin Jeremy Rupert Blunt | Reigate |
Nicholas Edward Coleridge Boles | Grantham & Stamford |
Peter William Bone | Wellingborough |
Simon Robert Bone | Glasgow Central |
Victoria Lorne Peta Borwick, Lady Borwick | Kensington |
Sir Peter James Bottomley | Worthing West |
Alex Boulter | Birmingham Selly Oak |
Bill Bowman | Dundee East |
Karen Anne Bradley | Staffordshire Moorlands |
Graham Stuart Brady | Altrincham & Sale West |
Alice Elizabeth Bramall | Knowsley |
Sue-Ellen Cassiana Fernandes | Fareham |
Angela Lavinia Bray | Ealing Central & Acton |
Julian William Henry Brazier | Canterbury |
Andrew James Bridgen | North West Leicestershire |
Miles Edward Frank Briggs | Edinburgh South |
Stephen Charles Brine | Winchester |
James Peter Brokenshire | Old Bexley & Sidcup |
Mark Brotherston | North Down |
Mark Anthony Brown | Na h-Eileanan an Iar |
Fiona Claire Bruce | Congleton |
Felicity Christiana Buchan | South Down |
Robert James Buckland | Swindon South |
Louise Olivian Burfitt-Dons | Nottingham North |
Dr Michael Alex Burghart | Islington North |
Alexander James Amherst Burnett | West Aberdeenshire & Kincardine |
Conor David Burns | Bournemouth West |
Rt Hon Simon Hugh McGuigan Burns | Chelmsford |
David John Barrington Burrowes | Enfield Southgate |
Alistair James Hendrie Burt | North East Bedfordshire |
Kim Caddy | Streatham |
Alun Hugh Cairns | Vale of Glamorgan |
Antony Jaimes Calvert | Wakefield |
Donald Andrew John Cameron | Orkney & Shetland |
Rt Hon David William Donald Cameron | Witney |
William Neil Carmichael | Stroud |
Finlay Hamilton Carson | Dumfries & Galloway |
Kay Carter | Barnsley Central |
James Roger Cartlidge | South Suffolk |
Sir William Nigel Paul Cash | Stone |
Stephen Castens | Sheffield Heeley |
Maria Colette Caulfield | Lewes |
Alexander John Gervase Chalk | Cheltenham |
Christopher James Chapman | Ilford South |
Atta-Ur-Rehman Chishti | Gillingham & Rainham |
Christopher Robert Chope | Christchurch |
Johanna Peta Churchill | Bury St Edmunds |
Colin James Clark | Gordon |
Rt Hon Dr Gregory David Clark | Tunbridge Wells |
Andrea Louise Clarke | Mansfield |
Rt Hon Kenneth Harry Clarke | Rushcliffe |
Simon Richard Clarke | Middlesbrough |
Theodora Roosevelt Clarke | Bristol East |
Christopher Mark Clarkson | Wallasey |
James Spencer Cleverly | Braintree |
Geoffrey Robert Clifton-Brown | The Cotswolds |
Sarah Cockburn-Price | Burnley |
Dr Th?r?se Anne Coffey | Suffolk Coastal |
Damian Noel Thomas Collins | Folkestone & Hythe |
Oliver Newton Colvile | Plymouth Sutton & Devonport |
Lisa Jane Cooke | Stretford & Urmston |
Alberto Castrenze Costa | South Leicestershire |
Rebecca Mary Louise Coulson | City of Durham |
Charles Geoffrey Cox | West Devon & Torridge |
Graham Clifford Cox | Hove |
Tony Cox | Newcastle-under-Lyme |
Rt Hon Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire |
Daniel Douglas Critchlow | Bury South |
Tracey Elizabeth Anne Crouch | Chatham & Aylesford |
Duncan Carlyle Crute | Newcastle upon Tyne East |
Peter Malcolm Cuthbertson | Darlington |
James Barry Daly | Bolton North East |
Christopher John Daniels | Stockton North |
Gönül Daniels | Edmonton |
Hannah David | Harrow West |
Christopher Davies | Brecon & Radnorshire |
David Thomas Charles Davies | Monmouth |
Edward Glyn Davies | Montgomery |
Henry Byron Davies | Gower |
Dr James Michael Davies | Vale of Clwyd |
Miriam Jane Alice Davies | Eastleigh |
Philip Andrew Davies | Shipley |
Rt Hon David Michael Davis | Haltemprice & Howden |
Dehenna Sheridan Davison | Kingston-upon-Hull North |
Geoffrey Nicholas de Bois | Enfield North |
Mudasir Ahmed Dean | Bolton South East |
Dave Dempsey | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Kishan Rajesh Devani | Leicester East |
Charlie Dewhirst | Hammersmith |
Keith Richard Dewhurst | Cynon Valley |
Bob Dhillon | Washington & Sunderland West |
Caroline Julia Dinenage | Gosport |
Jonathan Simon Djanogly | Huntingdon |
Leo Docherty | Caerphilly |
Michelle Emma May Elizabeth Donelan | Chippenham |
Christopher David Donnelly | Livingston |
Nadine Vanessa Dorries | Mid Bedfordshire |
Stephen Daniel Double | St Austell & Newquay |
Oliver James Dowden | Hertsmere |
Greg Downes | Salford & Eccles |
Sarah Catherine Downes | Bassetlaw |
Jacqueline Doyle-Price | Thurrock |
Felicia Jane Beatrix Drummond | Portsmouth South |
Spencer Drury | Eltham |
James Philip Duddridge | Rochford & Southend East |
Rt Hon Sir Alan James Carter Duncan | Rutland & Melton |
Rt Hon George Iain Duncan-Smith | Chingford & Woodford Green |
Alan Dunlop | South Antrim |
Philip Martin Dunne | Ludlow |
Elise Dünweber | Sheffield Brightside & Hillsborough |
Bob Eastwood | Blackburn |
Michael Tyrone Ellis | Northampton North |
Jane Elizabeth Ellison | Battersea |
Tobias Martin Ellwood | Bournemouth East |
Charles Brett Anthony Elphicke | Dover |
Charles George Eustice | Camborne & Redruth |
Graham Thomas Evans | Weaver Vale |
Dr Luke Morgan Evans | Birmingham Edgbaston |
Nigel Martin Evans | Ribble Valley |
Rt Hon David Anthony Evennett | Bexleyheath & Crayford |
Michael Louis David Fabricant | Lichfield |
Neil Fairlamb | Dwyfor Meirionnydd |
Rt Hon Michael Cathel Fallon | Sevenoaks |
Simon Richard James Fell | Barrow & Furness |
Chamali Fernando | Cambridge |
Mark Christopher Field | Cities of London & Westminster |
Annalissa Firth | Erith & Thamesmead |
Katherine Fletcher | Ellesmere Port & Neston |
Mark Peter Fletcher | Doncaster North |
Jean-Paul Floru | Bermondsey & Old Southwark |
Peter Timothy Fortune | Lewisham East |
Kevin John Foster | Torbay |
Rt Hon Dr Liam Fox | North Somerset |
Rt Hon Dr Mark Gino Francois | Rayleigh & Wickford |
Mhairi Fraser | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
Lucy Claire Frazer | South East Cambridgeshire |
Carol Freeman | North Antrim |
George William Freeman | Mid Norfolk |
Michael Whitney Freer | Finchley & Golders Green |
Richard Quentin Fuller | Bedford |
Marcus John Hudson Fysh | Yeovil |
Sir Roger James Gale | Thanet North |
Meghan Gallacher | Motherwell & Wishaw |
Chris Galley | Wansbeck |
Fraser Daniel Galloway | Paisley & Renfrewshire South |
Rt Hon Sir Edward Henry Garnier | Harborough |
Mark Robert Timothy Garnier | Wyre Forest |
Iain Brian Gartside | Heywood & Middleton |
David Michael Gauke | South West Hertfordshire |
Kamran Ghafoor | Oldham West & Royton |
Nicolas John Gibb | Bognor Regis & Littlehampton |
Joanna Mary Gideon | Scunthorpe |
Rt Hon Cheryl Elise Kendall Gillan | Chesham & Amersham |
John Philip Glen | Salisbury |
Laetitia Sophie Glossop | North Durham |
Frank Zacharias Robin Goldsmith | Richmond Park |
Will Goodhand | Middlesbrough South & East Cleveland |
Robert Goodwill | Scarborough & Whitby |
Rt Hon Michael Andrew Gove | Surrey Heath |
Alastair Robert Graham | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Luke Patrick Graham | Ochil & South Perthshire |
Richard Michael John Ogilvie Graham | Gloucester |
Tanya Ilsa Graham | Bradford South |
George Peter Beaumont Grant | Bradford West |
Helen Grant | Maidstone & The Weald |
Isobel Lucy Grant | Bristol South |
Amy Gray | Hackney North & Stoke Newington |
James Whiteside Gray | North Wiltshire |
Rt Hon Christopher Stephen Grayling | Epsom & Ewell |
Christopher Patrick James Green | Bolton West |
Rt Hon Damian Howard Green | Ashford |
Fiona Mary Green | Wythenshawe & Sale East |
Paul Vincent Greenall | West Lancashire |
Jamie Greene | North Ayrshire & Arran |
Rt Hon Justine Greening | Putney |
Rt Hon Dominic Charles Roberts Grieve | Beaconsfield |
Andrew James Griffiths | Burton |
Alison Louise Griffiths | Blaydon |
Benedict Michael Gummer | Ipswich |
Samuel Phillip Gyimah | East Surrey |
Leon Hadji-Nikolaou | Leicester South |
Charlotte Jacqueline Louise Haitham Taylor | North West Durham |
Robert Henry Halfon | Harlow |
Glenn Anthony Hall | Tynemouth |
Luke Anthony Hall | Thornbury & Yate |
Lindsey Jayne Bruce Hall | Westminster North |
Daniel Robert Hamilton | Stockport |
Rt Hon Philip Hammond | Runnymede & Weybridge |
Stephen William Hammond | Wimbledon |
Christopher David Hampsheir | Easington |
Rt Hon Matthew John David Hancock | West Suffolk |
Rt Hon Gregory William Hands | Chelsea & Fulham |
Lauren Anne Hankinson | Glasgow North |
Douglas Hansen-Luke | Walsall North |
Stephen Haraldsen | Copeland |
Katharine Mary Harborne | Barnsley East |
Mark James Harper | Forest of Dean |
Richard Irwin Harrington | Watford |
Alison Ada Harris | Falkirk |
Elizabeth Rebecca Scott Harris | Castle Point |
Helen Jane Harrison | Ashfield |
Simon Anthony Hart | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
Matt Hartley | Greenwich & Woolwich |
Rt Hon Sir Alan Gordon Barraclough Haselhurst | Saffron Walden |
Ed Hastie | Neath |
Stewart Thomas Hay | Houghton & Sunderland South |
Rt Hon John Henry Hayes | South Holland & The Deepings |
Sir Oliver Heald | North East Hertfordshire |
James Stephen Heappey | Wells |
Christopher Heaton-Harris | Daventry |
Peter Heaton-Jones | North Devon |
Lana Helena Hempsall | Denton & Reddish |
Gordon Leonard Henderson | Sittingbourne & Sheppey |
Darren George Henry | Wolverhampton North East |
Henrietta Elizabeth Hensher | Ceredigion |
Rt Hon Nicholas le Quesne Herbert | Arundel & South Downs |
Garry Keith Hickton | Nottingham East |
Damian Patrick George Hinds | East Hampshire |
Claire Michelle Hiscott | Bristol West |
Simon James Hoare | North Dorset |
Charlotte Cyrus Hodivala | Birmingham Perry Barr |
Richard John Holden | Preston |
Eric Holford | Airdrie & Shotts |
George Michael Edward Hollingbery | Meon Valley |
Kevin Paul Hollinrake | Thirsk & Malton |
Philip Thomas Hollobone | Kettering |
Adam James Harold Holloway | Gravesham |
Paul John Holmes | Mitcham & Morden |
Marc Hope | Central Ayrshire |
Richard Howard Hopkin | Cardiff Central |
Kristan Frederick Hopkins | Keighley |
Kevin Thomas Horkin | Hyndburn |
James Gerald Douglas Howarth | Aldershot |
John Michael Howell | Henley |
Benjamin John Howlett | Bath |
Nigel Paul Huddleston | Mid Worcestershire |
Lyn Hudson | Rhondda |
Jane Marion Hunt | Nottingham South |
Rt Hon Jeremy Richard Streynsham Hunt | South West Surrey |
Nicholas Richard Hurd | Ruislip, Northwood & Pinner |
Altaf Hussain | Swansea East |
Sajjad Hussain | Oldham East & Saddleworth |
Mark Allan Isherwood | Delyn |
George Jabbour | Inverclyde |
Carl James Jackson | Don Valley |
Russell Antony Jackson | Lewisham West & Penge |
Stewart James Jackson | Peterborough |
Steven Paul Jackson | Penistone & Stocksbridge |
Margot Cathleen James | Stourbridge |
Samir Jassal | East Ham |
Rt Hon Sajid Javid | Bromsgrove |
Ranil Malcolm Jayawardena | North East Hampshire |
Bernard Christison Jenkin | Harwich & North Essex |
Meirion Jenkins | Bridgend |
Andrea Marie Jenkyns | Morley & Outwood |
Robert Edward Jenrick | Newark |
Alexander Boris de Pfeffel Johnson | Uxbridge & Ruislip South |
Gareth Alan Johnson | Dartford |
Joseph Edmund Johnson | Orpington |
Alexander Johnstone | Banff & Buchan |
Andrew Hanson Jones | Harrogate & Knaresborough |
David Ian Jones | West Clwyd |
Leslie Jones | Dudley North |
Laura Anne Jones | Islwyn |
Marcus Charles Jones | Nuneaton |
Marc Stuart Jones | Great Grimsby |
Rozila Kana | Workington |
Daniel Robert Kawczynski | Shrewsbury & Atcham |
Gillian Keegan | St Helens South & Whiston |
Seema Louise Ghiassi Kennedy | South Ribble |
Stephen Charles Kerr | Stirling |
Caroline June Kerswell | Wigan |
Simon Gerard Kirby | Brighton Kemptown |
Simon John Kitchen | Newcastle upon Tyne Central |
Rt Hon Gregory Knight | East Yorkshire |
Julian Carlton Knight | Solihull |
Laura Knightly | Alyn & Deeside |
Resham Kotecha | Dulwich & West Norwood |
Dr Kwasi Alfred Addo Kwarteng | Spelthorne |
Eleanor Fulton Pritchard Laing | Epping Forest |
John Robert Lamont | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
John Mark Lancaster | Milton Keynes North |
Emma Lane | Swansea West |
Pauline Elizabeth Latham | Mid Derbyshire |
Andrea Jacqueline Leadsom | South Northamptonshire |
Dr Phillip James Lee | Bracknell |
Jeremy John Elton Lefroy | Stafford |
Sir Edward Julian Egerton Leigh | Gainsborough |
Charlotte Ann Leslie | Bristol North West |
Rt Hon Dr Oliver Letwin | West Dorset |
Brandon Kenneth Lewis | Great Yarmouth |
Dr Julian Murray Lewis | New Forest East |
Pearl Joan Rose Lewis | Hayes & Harlington |
Roger Lewis | Glasgow North West |
Claire-Louise Leyland | West Tyrone |
Ian Richard Peregrine Liddell-Grainger | Bridgwater & West Somerset |
Rt Hon David Roy Lidington | Aylesbury |
Rt Hon Peter Bruce Lilley | Hitchin & Harpenden |
Mark Chern Yenn Lim | Islington South & Finsbury |
Gordon John Lindhurst | Edinburgh South West |
Iain David Lindley | Worsley & Eccles South |
Matthew Lloyd | Halton |
Giacomo Lopresti | Filton & Bradley Stoke |
Jonathan George Caladine Lord | Woking |
Robert Loughenbury | Chorley |
Timothy Paul Loughton | Worthing East & Shoreham |
Michelle Jane Maria Lowe | Coventry North East |
Sebastian Michael Lowe | Rotherham |
Karen Jane Elizabeth Lumley | Redditch |
Scott Lee Lyons | Ayr, Carrick & Cumnock |
Christine Ann Mackay | Kingston-upon-Hull East |
Malcolm George Eric Mackay | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
Craig Mackinlay | Thanet South |
David James Mackintosh | Northampton South |
Rachel Helen Maclean | Birmingham Northfield |
Mary Beaton Macleod | Brentford & Isleworth |
Melanie Xsara Magee | Oxford East |
Anne Margaret Main | St Albans |
Alan Mak | Havant |
Christopher Laurie Malthouse | North West Hampshire |
Scott Leslie Mann | North Cornwall |
Robert George Manning | Manchester Withington |
Ben Manton | Belfast South |
Jane Catherine March | Ogmore |
Simon Joel Solomon Marcus | Hampstead & Kilburn |
Jade Louise Marsden | Bootle |
Julie Marson | Dagenham & Rainham |
Ann-Marie Mason | Pontypridd |
Nick Mason | Jarrow |
Dr Tania Mathias | Twickenham |
Matthew Joseph Maxwell Scott | Carshalton & Wallington |
Rt Hon Theresa Mary May | Maidenhead |
Paul Christopher Maynard | Blackpool North & Cleveleys |
Lindsay Sarah McCallum | Ross, Skye & Lochaber |
Jason Alexander McCartney | Colne Valley |
Karl Ian McCartney | Lincoln |
Gordon Alexander McCaskill | Glasgow South West |
Martin Terence McGann | North Tyneside |
Iain McGill | Edinburgh North & Leith |
Robert McIlveen | York Central |
Rt Hon Patrick Allan McLoughlin | Derbyshire Dales |
James Frederick John McMordie | Edinburgh East |
Stephen Anthony McPartland | Stevenage |
Ed McRandal | Liverpool West Derby |
Rt Hon Esther Louise McVey | Wirral West |
Alan Laurence Mendoza | Brent Central |
Mark Andrew Menzies | Fylde |
John Luther Mercer | Plymouth Moor View |
Huw William Merriman | Bexhill & Battle |
Stephen James Metcalfe | Basildon South & Thurrock East |
Zoe Estelle Metcalfe | Doncaster Central |
Rt Hon Maria Frances Lewis Miller | Basingstoke |
Amanda Anne Milling | Cannock Chase |
Nigel John Mills | Amber Valley |
Rt Hon Anne Frances Milton | Guildford |
Rt Hon Andrew John Bower Mitchell | Sutton Coldfield |
Clarence Eden Mitchell | Brighton Pavilion |
Vidhyacharan Ram Mohan | Croydon North |
David Andrew Montgomery | East Renfrewshire |
Damien Moore | Southport |
Penelope Mary Mordaunt | Portsmouth North |
Rt Hon Nicola Ann Morgan | Loughborough |
Anne-Marie Morris | Newton Abbot |
Dominic James Morris | Exeter |
David Thomas Morris | Morecambe & Lunesdale |
James George Morris | Halesowen & Rowley Regis |
Andrew Ellis Morrison | Glasgow East |
Wendy Morton | Aldridge-Brownhills |
Stephen James Mosley | City of Chester |
Jeremy Richard Moulton | Southampton Test |
Edward Brian Stanford Mountain | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
David John Mowat | Warrington South |
Stefan Jan Mrozinski | Tottenham |
Taylor Muir | Rutherglen & Hamilton West |
Kieran John Mullan | Birmingham Hodge Hill |
Rt Hon David Gordon Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Greg Alexander Munro | Blyth Valley |
Sheryll Murray | South East Cornwall |
Dr Andrew William Murrison | South West Wiltshire |
Ann Elizabeth Myatt | Westmorland & Lonsdale |
Michael James Naughton | Wentworth & Dearne |
Simon Naresh Nayyar | Feltham & Heston |
Robert James MacGillivray Neill | Bromley & Chislehurst |
Naomi Newstead | Camberwell & Peckham |
Sarah Louise Newton | Truro & Falmouth |
Jackson Ng | Liverpool Riverside |
David James Nicholls | South Clwyd |
Lucille Diana Nicholson | Mid Ulster |
Caroline Fiona Ellen Nokes | Romsey & Southampton North |
Dr Alexander Jesse Norman | Hereford & South Herefordshire |
David John Nuttall | Bury North |
Thomas O'Malley | Ealing North |
Dr Matthew James Offord | Hendon |
Robert Geoffrey Oliver | South Shields |
Eric Ollerenshaw | Lancaster & Fleetwood |
Guy Thomas Opperman | Hexham |
Rt Hon George Gideon Oliver Osborne | Tatton |
Helen Osborne | Lagan Valley |
Neil Quentin Gordon Parish | Tiverton & Honiton |
Luke Richard Parker | Brent North |
Priti Sushil Patel | Witham |
Lindsay Sheila Paterson | Edinburgh West |
Rt Hon Owen William Paterson | North Shropshire |
Matthew Graham Paul | Carmarthen East & Dinefwr |
Mark Julian Francis Pawsey | Rugby |
Christopher James Pearson | Hemsworth |
James Joseph Pearson | Liverpool Wavertree |
Rt Hon Michael Alan Penning | Hemel Hempstead |
John David Penrose | Weston-super-Mare |
Andrew Theakstone Percy | Brigg & Goole |
Claire Louise Perry | Devizes |
Stephen James Phillips | Sleaford & North Hykeham |
Christopher Ian Brian Mynott Philp | Croydon South |
Arun Photay | Birmingham Yardley |
Suria Photay | Wolverhampton South East |
Rt Hon Eric Jack Pickles | Brentwood & Ongar |
Alex Pierre-Traves | Leeds West |
Christopher John Pincher | Tamworth |
Richard Grosvenor Plunkett-Ernle-Erle-Drax | South Dorset |
Andrew Polson | East Dunbartonshire |
Dr Daniel Leonard James Poulter | Central Suffolk & Ipswich North |
Rebecca Faye Pow | Taunton Deane |
Victoria Mary Boswell Prentis | Banbury |
Beth Prescott | Normanton, Pontefract & Castleford |
Michael Mark Prisk | Hertford & Stortford |
Mark Andrew Pritchard | The Wrekin |
Thomas Christopher John Pursglove | Corby |
Jeremy Mark Quin | Horsham |
William James Quince | Colchester |
Dominic Rennie Raab | Esher & Walton |
Mina Rahman | Barking |
Suhail Rahuja | Hornsey & Wood Green |
Paul James Ratner | West Bromwich West |
Alastair Redman | Argyll & Bute |
Katie Redmond | Luton South |
Rt Hon John Alan Redwood | Wokingham |
James Adam Reekie | Dunfermline & West Fife |
Bill Rees | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Jacob William Rees-Mogg | North East Somerset |
Simon Justin Reevell | Dewsbury |
Joe Rich | Stoke-on-Trent South |
Paul Daryl Richardson | St Helens North |
Gary Christopher Ridley | Coventry South |
Robert Rigby | Newry & Armagh |
Martin Riley | Stalybridge & Hyde |
David Roach | East Lothian |
Laurence Anthony Robertson | Tewkesbury |
Mary Josephine Robinson | Cheadle |
Stephanie Roe | Sheffield Central |
Andrew Richard Rosindell | Romford |
Douglas Gordon Ross | Moray |
Nicola Alison Ross | Dundee West |
Lee Benjamin Rowley | North East Derbyshire |
Richard Mark Royal | Hartlepool |
Amber Augusta Rudd | Hastings & Rye |
Dean Russell | Luton North |
David Henry Rutley | Macclesfield |
Molly Samuel-Leport | Walthamstow |
Antoinette Geraldine Mackeson Sandbach | Eddisbury |
Selaine Saxby | Llanelli |
Lee Scott | Ilford North |
Matthew Richard Scott | Leyton & Wanstead |
Paul Stuart Scully | Sutton & Cheam |
Olivia Seccombe | West Bromwich East |
Andrew Edmund Armstrong Selous | South West Bedfordshire |
Sanjoy Sen | Aberdeen North |
Rt Hon Grant V Shapps | Welwyn Hatfield |
Alok Kumar Sharma | Reading West |
Paul Simon Shea | Belfast West |
Alec Edward Shelbrooke | Elmet & Rothwell |
Richard Alan Short | Warrington North |
Isabel Fadime Sigmac | Birmingham Ladywood |
Graham Simpson | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
Keith Robert Simpson | Broadland |
Gurcharan Singh | Slough |
Christopher James Skidmore | Kingswood |
Matt Sleat | Sheffield South East |
Chloe Rebecca Smith | Norwich North |
Graham Steven Smith | Torfaen |
Henry Edward Millar Smith | Crawley |
Julian Richard Smith | Skipton & Ripon |
Matthew Smith | Bethnal Green & Bow |
Royston Matthew Smith | Southampton Itchen |
Tom Smith | Gateshead |
Rt Hon Sir Arthur Nicholas Winston Soames | Mid Sussex |
Amanda Jane Solloway | Derby North |
Anna Mary Soubry | Broxtowe |
Rt Hon Caroline Alice Spelman | Meriden |
Mark Steven Spencer | Sherwood |
Elizabeth Anne St Clair-Legge | East Londonderry |
Andrew George Stephenson | Pendle |
Ryan Stephenson | Leeds East |
Maurice Charles Steuart-Corry | West Dunbartonshire |
Andrew John Stevenson | Carlisle |
Ann Louise Steward | North Norfolk |
Alexander James Stewart | Perth & North Perthshire |
Iain Aitken Stewart | Milton Keynes South |
Robert Alexander Stewart | Beckenham |
Roderick James Nugent Stewart | Penrith & The Border |
Alex Stewart-Clark | Glenrothes |
Alexander Patrick Story | Leeds North West |
Gary Nicholas Streeter | South West Devon |
Gareth Benjamin Streeter | Rother Valley |
Melvyn John Stride | Central Devon |
Graham Charles Stuart | Beverley & Holderness |
Julian Charles Sturdy | York Outer |
Rishi Sunak | Richmond |
Tracy Sutton | Ashton under Lyne |
Desmond Angus Swayne | New Forest West |
Rt Hon Hugo George William Swire | East Devon |
James Douglas Symes | Ealing Southall |
Robert Andrew Raymond Syms | Poole |
James Ali Taghdissian | Cardiff West |
Michelle Tanfield-Johnson | Blackley & Broughton |
Derek Gordon Thomas | St Ives |
Ross Thomson | Aberdeen South |
Kyle Alan Kerr Thornton | Glasgow South |
Margaret Ann Throup | Erewash |
Anthony Edward Timpson | Crewe & Nantwich |
Jack Tinley | Hackney South & Shoreditch |
Kelly Jane Tolhurst | Rochester & Strood |
Justin Paul Tomlinson | Swindon North |
Michael James Tomlinson-Mynors | Mid Dorset & Poole North |
Jeffrey Guy Townsend | Sunderland Central |
Lisa Georgina Townsend | Norwich South |
Louisa Danielle Townson | Leigh |
Craig Paul Tracey | North Warwickshire |
David Arthur Stephen Tredinnick | Bosworth |
Anne-Marie Belinda Trevelyan | Berwick-upon-Tweed |
Rt Hon Mary Elizabeth Truss | South West Norfolk |
Thomas Georg John Tugendhat | Tonbridge & Malling |
Andrew John Turner | Isle of Wight |
Andrew Guy Tyrie | Chichester |
Nusrat Munir Ul-Ghani | Wealden |
Paul Singh Uppal | Wolverhampton South West |
Edward Henry Butler Vaizey | Wantage |
Shailesh Lahkman Vara | North West Cambridgeshire |
Clark Edward Vasey | Birkenhead |
Martin John Vickers | Cleethorpes |
Rt Hon Theresa Anne Villiers | Chipping Barnet |
Mark Richard Egner Vivis | Chesterfield |
Charles Ashley Rupert Walker | Broxbourne |
Ian Geoffrey Walker | Sheffield Hallam |
Robin Caspar Walker | Worcester |
Robert Ben Lobban Wallace | Wyre & Preston North |
Xingang Wang | Manchester Central |
Derek William Wann | Angus |
David John Warburton | Somerton & Frome |
Emma Jayne Warman | Cardiff South & Penarth |
Matthew Robert Warman | Boston & Skegness |
Daniel Richard Watkins | Tooting |
Angela Eileen Watkinson | Hornchurch & Upminster |
Giles Francis Watling | Clacton |
Nick Webb | Newport West |
Carol Ann Wells | Glasgow North East |
Tracey Michelle West | Blaenau Gwent |
James Stephen Wharton | Stockton South |
Helen Olivia Bicknell Whately | Faversham & Mid Kent |
Heather Kay Wheeler | South Derbyshire |
Christopher Mark Francis White | Warwick & Leamington |
Craig Whittaker | Calder Valley |
John Flasby Lawrance Whittingdale | Maldon |
Brian Ian Whittle | Kilmarnock & Loudoun |
William David Wiggin | North Herefordshire |
Christopher Wilford | Poplar & Limehouse |
Alun Craig Williams | Cardiff North |
Evonne Williams | Derby South |
Martin David Williams | Garston & Halewood |
Tom Williams | Warley |
Gavin Alexander Williamson | South Staffordshire |
Michelle Willis | Ynys Môn |
Alex Wilson | East Antrim |
Neil Wilson | Belfast East |
Nicola Jayne Wilson | Leeds Central |
Robert Owen Biggs Wilson | Reading East |
Simon Francis Wilson | Leeds North East |
Dr Sarah Wollaston | Totnes |
Michael Jon Wood | Dudley South |
Scott Wood | Sedgefield |
William Peter Wragg | Hazel Grove |
Jeremy Paul Wright | Kenilworth & Southam |
Edward Yi He | Aberavon |
Jacob Young | Redcar |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon |
Syeda Zehra Zaidi | Makerfield |
|
Consensus (1) |
|
Democratic Reform (1) |
|
Digital Democracy (1) |
|
Democratic Unionist Party - (DUP) (16) |
|
Eccentric Party of G (1) |
|
English Democrats Party - (Eng Dem) (32) |
|
Europeans Party (1) |
|
Evolution (1) |
|
Free Public Transport (1) |
|
Free UK (1) |
|
Give Me Back Elmo (1) |
|
Green Party - (Green) (573) |
|
Guildford Greenbelt (1) |
|
Hoi Polloi (1) |
|
Humanity (1) |
|
Independent - (Ind) (169) |
|
Independent Unionist - (Ind U) (1) |
|
Independence from EU (5) |
|
Independent Political Alliance (1) |
|
Inds for Bristol (1) |
|
Islam Zinda Baad Pla (1) |
|
Justice & Anti-Corru (2) |
|
Justice for Men & Boys (2) |
|
Keep It Real (1) |
|
Labour Party - (LAB) (613) |
Diane Julie Abbott | Hackney North & Stoke Newington |
Jack Simon Abbott | Central Suffolk & Ipswich North |
Mohammed Rodwan Abouharb | Kensington |
Deborah Angela Elspeth Marie Abrahams | Oldham East & Saddleworth |
Andrew Timothy Adams | North West Hampshire |
Marina Masuma Ahmad | Beckenham |
Ali Aklakul | Reigate |
Rt Hon Douglas Garven Alexander | Paisley & Renfrewshire South |
Heidi Alexander | Lewisham East |
Azhar Ali | Pendle |
Rushanara Ali | Bethnal Green & Bow |
Saqhib Ijthehad Ali | North East Bedfordshire |
Graham William Allen | Nottingham North |
Len Amos | Mole Valley |
David Anderson | Blaydon |
Jessica Asato | Norwich North |
Jonathan Michael Graham Ashworth | Leicester South |
Catherine Helen Atkinson | Erewash |
Laween Atroshi | Surrey Heath |
Ian Christopher Austin | Dudley North |
Alan Philip Avery | Thirsk & Malton |
George Aylett | South West Wiltshire |
William Bain | Glasgow North East |
Richard James Baker | Aberdeen North |
Louise Baldock | Stockton South |
Peter Neil Baldrey | North Wiltshire |
Rt Hon Edward Michael Balls | Morley & Outwood |
Gordon Raymond Banks | Ochil & South Perthshire |
Gareth Paul Barrett | Epping Forest |
Rt Hon Sir Kevin John Barron | Rother Valley |
Jane Patricia Basham | South Suffolk |
John Anthony Bateson | Westmorland & Lonsdale |
Rt Hon Dame Margaret Mary Beckett | Derby South |
Dame Margaret Anne Begg | Aberdeen South |
Emily Sophia Wedgwood Benn | Croydon South |
Rt Hon Hilary James Wedgwood Benn | Leeds Central |
Veronica Lucy Bennett | South Ribble |
Nicholas John Bent | Warrington South |
Luciana Clare Berger | Liverpool Wavertree |
Jane Berney | Saffron Walden |
Clive James Charles Betts | Sheffield South East |
Polly Jane Billington | Thurrock |
Malcolm Birks | Skipton & Ripon |
Caitlin Janette Bisknell | High Peak |
Barry Black | West Aberdeenshire & Kincardine |
Prof Roberta Carol Blackman-Woods | City of Durham |
Stewart Blackmore | Isle of Wight |
Rebecca Mary Blake | Redditch |
Thomas Francis Blenkinsop | Middlesbrough South & East Cleveland |
Robert John Blizzard | Waveney |
Paul Christopher Blomfield | Sheffield Central |
Stefano Borella | Bexleyheath & Crayford |
Michael Lee Borio | Ruislip, Northwood & Pinner |
Sheila Mary Boswell | Putney |
Andrew George Botham | Derbyshire Dales |
Ian Michael Boulton | Filton & Bradley Stoke |
Simon Jonathan Bowkett | South Dorset |
Johanna Catherine Boyd | Stirling |
Rt Hon Benjamin Peter James Bradshaw | Exeter |
Kevin Denis Brennan | Cardiff West |
Lesley McMahon Brennan | Dundee East |
Anthony Francis Breslin | Hemel Hempstead |
Emily Andrea Melanie Brothers | Sutton & Cheam |
Lyn Carol Brown | West Ham |
Matthew Jason Brown | Louth & Horncastle |
Rt Hon Nicholas Hugh Brown | Newcastle upon Tyne East |
Russell Leslie Brown | Dumfries & Galloway |
Rev Christopher John Bryant | Rhondda |
Karen Patricia Buck | Westminster North |
Richard Haines Burden | Birmingham Northfield |
Rachel Danae Burgin | Hitchin & Harpenden |
Richard Burgon | Leeds East |
Denise Lesley Burke | North Norfolk |
Rt Hon Andrew Murray Burnham | Leigh |
Alan Terence Butcher | Bognor Regis & Littlehampton |
Dawn Petula Butler | Brent Central |
Richard Raymond Butler | Hertsmere |
Ed Buxton | Tewkesbury |
Rt Hon Liam Dominic Byrne | Birmingham Hodge Hill |
Ruth Margaret Cadbury | Brentford & Isleworth |
Gavin Dominic Callaghan | Basildon & Billericay |
Rt Hon Alan Campbell | Tynemouth |
Abigail Margaret Campbell | Daventry |
Ronald Campbell | Blyth Valley |
Patrick Canavan | Mid Dorset & Poole North |
Mark Michael Robert Cann | North Devon |
Sheila Anne Carlson | Epsom & Ewell |
Edward Bengt Carlsson Browne | Harwich & North Essex |
Liam Carr | Hexham |
William Alexandre Cass | Aylesbury |
Susan Lynda Castillon | Portsmouth South |
Mark Chaloner | Winchester |
Gregory Lawrence Chambers | North Somerset |
Sarah Deborah Champion | Rotherham |
Jennifer Chapman | Darlington |
Bambos Charalambous | Enfield Southgate |
Katherine Chibah | Hertford & Stortford |
Brendan Chilton | Ashford |
Steve Clapcote | Shipley |
Christopher Robert Clark | Sevenoaks |
Kathryn Sloan Clark | North Ayrshire & Arran |
Paul Gordon Clark | Gillingham & Rainham |
Harry Edward Jonathan Clarke | Mid Norfolk |
John Clarke | Witham |
Rt Hon Thomas Clarke | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
Anthony Christopher Clements | Beaconsfield |
Rt Hon Ann Clwyd | Cynon Valley |
Vernon Rodney Coaker | Gedling |
Anna-Maria Coda-Hancorn | Hereford & South Herefordshire |
Margaret Ann Wishart Coffey | Stockport |
Michael Connarty | Linlithgow & East Falkirk |
Christine Mary Conniff | Ross, Skye & Lochaber |
Joseph Patrick Cooke | Castle Point |
Julie Elizabeth Cooper | Burnley |
Rosemary Elizabeth Cooper | West Lancashire |
Rt Hon Yvette Cooper | Normanton, Pontefract & Castleford |
Sally Louise Copley | Oxford West & Abingdon |
Oliver Coppard | Sheffield Hallam |
Thomas Paul Corbin | Salisbury |
Jeremy Bernard Corbyn | Islington North |
John Courtneidge | Bromley & Chislehurst |
Helen Joanne Cox | Batley & Spen |
Neil Alan John Coyle | Bermondsey & Old Southwark |
David Anthony Crausby | Bolton North East |
Jacky Crawford | Brigg & Goole |
Mary Helen Creagh | Wakefield |
Andrew Crawford Croy | Wokingham |
Dr Jonathan Cruddas | Dagenham & Rainham |
John Robert Cryer | Leyton & Wanstead |
Judith Mary Cummins | Bradford South |
Alexander Cunningham | Stockton North |
James Dolan Cunningham | Coventry South |
Margaret Patricia Curran | Glasgow East |
Graeme Roger Currie | North Shropshire |
Solomon Joseph Pascal Curtis | Wealden |
Nicholas Dakin | Scunthorpe |
Simon Christopher Danczuk | Rochdale |
Emily Catrin Darlington | Milton Keynes North |
Wayne David David | Caerphilly |
Benjamin Thomas Davies | Chesham & Amersham |
Laura Louisa Davies | Shrewsbury & Atcham |
Martyn Kevin Davis | Horsham |
Rowenna Frances Davis | Southampton Itchen |
Braden Christopher Davy | Gordon |
Cammy Day | Edinburgh West |
Nigel Ronald Anthony de Gruchy | Orpington |
Gloria de Piero | Ashfield |
Carol Ann Dean | Tamworth |
Thangam Elizabeth Rachel Debbonaire | Bristol West |
James Leigh Weetman Deen | Worthing West |
Mark Edward Dempsey | Swindon North |
Fiona Robertson Dent | Windsor |
Michael Barry Desmond | Faversham & Mid Kent |
Tanmanjeet Singh Dhesi | Gravesham |
Scott James Dickinson | Berwick-upon-Tweed |
Simon Leo Carr Diggins | South West Hertfordshire |
Andrew Hartley Dismore | Hendon |
Thomas Docherty | Dunfermline & West Fife |
Brian Harold Donohoe | Central Ayrshire |
Matthew James Dorrance | Brecon & Radnorshire |
Stephen John Doughty | Cardiff South & Penarth |
James Patrick Dowd | Lewisham West & Penge |
Peter Dowd | Bootle |
John Eugene Joseph Dromey | Birmingham Erdington |
Archibald Fairful Shand Dryburgh | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Michael Vincent Dugher | Barnsley East |
Alan Edward James Durrant | Gosport |
Angela Eagle | Wallasey |
Maria Eagle | Garston & Halewood |
Jane East | Colne Valley |
Thomas John Ebbutt | Bromsgrove |
Claire Edwards | Rugby |
Peter William Constantine Edwards | Maldon |
William Paul Edwards | Bury St Edmunds |
Clive Stanley Efford | Eltham |
Francis Eldergill | Esher & Walton |
David Thomas Ellesmere | Ipswich |
Julie Elliott | Sunderland Central |
Christopher Philip James Elmore | Vale of Glamorgan |
Natascha Engel | North East Derbyshire |
Duncan Shaw Thomas Enright | Witney |
John Robert Erskine | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
William Roffen Esterson | Sefton Central |
Delyth Evans | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
Liz Evans | Gower |
Barrie Anthony Fairbairn | Grantham & Stamford |
Christopher Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme |
Mark Farwell | Chichester |
Kim Aylwin Fendley | North Dorset |
Josh Fenton-Glynn | Calder Valley |
John Ferrett | Portsmouth North |
Rt Hon Frank Ernest Field | Birkenhead |
Malcolm John Fincken | Braintree |
John Fisher | Aldridge-Brownhills |
James Fitzpatrick | Poplar & Limehouse |
Robert Charles Douglas Flello | Stoke-on-Trent South |
Colleen Margaret Fletcher | Coventry North East |
Rt Hon Caroline Louise Flint | Don Valley |
Paul Phillip Flynn | Newport West |
Lisa Jane Forbes | Peterborough |
Todd David Foreman | North East Somerset |
Michael Foster | Camborne & Redruth |
Yvonne Helen Fovargue | Makerfield |
Victoria Nina Jayne Fowler | Nuneaton |
Victoria Jane Foxcroft | Lewisham Deptford |
Roy Freer | Newton Abbot |
James Richard Frith | Bury North |
Mary Galbraith | Argyll & Bute |
Barry Strachan Gardiner | Brent North |
Sophy Gardner | Gloucester |
Richard Francis Garvie | Wellingborough |
Rebecca Geach | Spelthorne |
Ian David Gilbert | Rochford & Southend East |
Paul Anthony Gilbert | Cheltenham |
Graham William Giles | Havant |
Kevin Gillott | Amber Valley |
Katrina Gilman | The Wrekin |
Sheila Gilmore | Edinburgh East |
Patricia Mary Glass | North West Durham |
Mary Theresa Glindon | North Tyneside |
Kate Godfrey | Stafford |
Lee John Godfrey | Kingston & Surbiton |
Roger Duncan Godsiff | Birmingham Hall Green |
Helen Catherine Goodman | Bishop Auckland |
Samuel Gould | Romford |
Nick Grant | Twickenham |
Thomas James Greatrex | Rutherglen & Hamilton West |
Daniel James Greef | South Cambridgeshire |
Katherine Anne Green | Stretford & Urmston |
Lilian Rachel Greenwood | Nottingham South |
Margaret Greenwood | Wirral West |
Nia Rhiannon Griffith | Llanelli |
Mary Griffiths Clarke | Dwyfor Meirionnydd |
John Timothy Grogan | Keighley |
Victoria Groulef | Reading West |
Neil William Guild | Taunton Deane |
Andrew John Gwynne | Denton & Reddish |
Amanda Jayne Hack | South Leicestershire |
Louise Margaret Haigh | Sheffield Heeley |
Sam Hale | Stone |
Patrick Hall | Bedford |
Fabian Uziell Hamilton | Leeds North East |
Jamie Edmund Hanley | Pudsey |
Rt Hon David George Hanson | Delyn |
Rt Hon Harriet Ruth Harman | Camberwell & Peckham |
Robert Harry Harpham | Sheffield Brightside & Hillsborough |
Carolyn Harris | Swansea East |
Thomas Harris | Glasgow South |
Edward Alexander Hart | Haltemprice & Howden |
Paul Duncan Harvey | Basingstoke |
Clair Hawkins | Dover |
Helen Elizabeth Hayes | Dulwich & West Norwood |
Mark Hayes | Selby & Ainsty |
Susan Mary Hayman | Workington |
Dr Adrian Hugh Heald | Crewe & Nantwich |
Rt Hon John Healey | Wentworth & Dearne |
Nicola Claire Heaton | Mid Derbyshire |
Ricky Henderson | Edinburgh South West |
Stephen Hepburn | Jarrow |
Kevin Hickson | East Yorkshire |
Calum Paul Higgins | Carmarthen East & Dinefwr |
Michael Robert Hill | Richmond |
Julie Ann Doris Hilling | Bolton West |
David Love Hinder | Ribble Valley |
Rt Hon Margaret Eve Hodge | Barking |
Sharon Hodgson | Washington & Sunderland West |
Catharine Letitia Hoey | Vauxhall |
Catherine Molloy Hollern | Blackburn |
James Hood | Lanark & Hamilton East |
Deborah Mary Hopkins | St Austell & Newquay |
Kelvin Peter Hopkins | Luton North |
Sumon Hoque | Banff & Buchan |
David Alexander Hough | Rayleigh & Wickford |
Rt Hon Sir George Edward Howarth | Knowsley |
Rt Hon Lindsay Harvey Hoyle | Chorley |
Tristram Julian William Hunt | Stoke-on-Trent Central |
Dr Rabiah Asha Huq | Ealing Central & Acton |
Amran Justin Matheo Hussain | North East Hampshire |
Imran Hussain | Bradford East |
Chris Inchley | Wells |
Ifor Huw Irranca-Davies | Ogmore |
Catherine Mary Jamieson | Kilmarnock & Loudoun |
Daniel Owen Woolgar Jarvis | Barnsley Central |
Michael John Jefferys | West Suffolk |
Claire Emma Jeffrey | Folkestone & Hythe |
Amanjit Singh Jhund | East Dunbartonshire |
Rt Hon Alan Arthur Johnson | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
Diana Ruth Johnson | Kingston-upon-Hull North |
Dr Nik Johnson | Huntingdon |
Christopher Nicholas Jones | Broadland |
Darren Paul Jones | Bristol North West |
Gerald Jones | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Graham Peter Jones | Hyndburn |
Huw Jones | South East Cambridgeshire |
Helen Mary Jones | Warrington North |
Kevan David Jones | North Durham |
Ruth Lorraine Jones | Monmouth |
Sarah Ann Jones | Croydon Central |
Susan Elan Jones | South Clwyd |
Andrew John Judge | Wimbledon |
Samir Kanak Juthani | Henley |
Michael Joseph Patrick Kane | Wythenshawe & Sale East |
Manjinder Singh Kang | The Cotswolds |
Rt Hon Sir Gerald Bernard Kaufman | Manchester Gorton |
Howard James Kaye | South West Surrey |
Chris Kealey | Bosworth |
Sally Curtis Keeble | Northampton North |
Rhea Ann Keehn | Kettering |
Barbara Mary Keeley | Worsley & Eccles South |
Peter John Keith | Cleethorpes |
Lynnette Catherine Kelly | Warwick & Leamington |
Sean Gerard Kelly-Walsh | Charnwood |
Elizabeth Louise Kendall | Leicester West |
Jeffrey Simon Kenner | Stratford-on-Avon |
Paul Robert Kenny | Boston & Skegness |
Kevin Anthony Kerrigan | Tunbridge Wells |
Naushabah Parveen Khan | Rochester & Strood |
Rt Hon Sadiq Aman Khan | Tooting |
Sheena King | Yeovil |
Veronica Marie King | Elmet & Rothwell |
Stephen Nathan Kinnock | Aberavon |
Nigel Knowles | Solihull |
Caroline Julia Kolek | Tiverton & Honiton |
Uma Kumaran | Harrow East |
Peter John Kyle | Hove |
James Stewart Laing | Eddisbury |
Matthew Lamb | Wyre Forest |
Jake Ethan Lambert | Eastbourne |
Rt Hon David Linden Lammy | Tottenham |
Hugh Lanning | Canterbury |
Mark Laurence Latham | Eastleigh |
Ian Lavery | Wansbeck |
Marek Jerzy Lazarowicz | Edinburgh North & Leith |
Michael Le-Surf | Basildon South & Thurrock East |
Claire Suzanne Leigh | Tonbridge & Malling |
Mick Lerry | Bridgwater & West Somerset |
Christopher Michael Leslie | Nottingham East |
Emma Louise Lewell-Buck | South Shields |
Clive Anthony Lewis | Norwich South |
Ivan Lewis | Bury South |
Declan John Lloyd | South East Cornwall |
Kenryck Arthur Lloyd-Jones | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
Amina Lone | Morecambe & Lunesdale |
Rebecca Long-Bailey | Salford & Eccles |
Peter Leslie Lowe | Stourbridge |
Ian Colin Lucas | Wrexham |
Robin Christopher Lunn | Mid Worcestershire |
Holly Jamie Lynch | Halifax |
Tim Macpherson | Worthing East & Shoreham |
Fiona Margaret MacTaggart | Slough |
Justin Piers Richard Madders | Ellesmere Port & Neston |
Susan Joyce Maddock | Torbay |
Matthew Arman Mahabadi | South Holland & The Deepings |
Bilal Mahmood | Chingford & Woodford Green |
Khalid Mahmood | Birmingham Perry Barr |
Shabana Mahmood | Birmingham Ladywood |
Seema Malhotra | Feltham & Heston |
John Mann | Bassetlaw |
Michael James Marra | Dundee West |
Robert Howard Marris | Wolverhampton South West |
Gordon Marsden | Blackpool South |
Will John Martindale | Battersea |
Rachael Helen Maskell | York Central |
Lèonie Frances Mathers | Sherwood |
Christian John Patrick Matheson | City of Chester |
Stephen James McCabe | Birmingham Selly Oak |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
Joanne McCarron | Kingswood |
Kerry Gillian McCarthy | Bristol East |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
Siobhain Ann McDonagh | Mitcham & Morden |
Andrew Joseph McDonald | Middlesbrough |
John Martin McDonnell | Hayes & Harlington |
Kevin David McElduff | South Staffordshire |
Rt Hon Patrick Bosco McFadden | Wolverhampton South East |
Gerard Joseph McGarvey | Orkney & Shetland |
Paul Stephen Lawrence McGeary | Hornchurch & Upminster |
Conor Patrick McGinn | St Helens North |
Alison McGovern | Wirral South |
Trudie Anne McGuinness | Staffordshire Moorlands |
Elizabeth Anne McInnes | Heywood & Middleton |
Ian Alistair McInnes | Scarborough & Whitby |
Ann McKechin | Glasgow North |
Kevin Martin Joseph McKeever | Northampton South |
Gemma Rachel McKenna | Meon Valley |
Iain McKenzie | Inverclyde |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North |
Gerard Francis McMahon | Angus |
Tom McNeil | Meriden |
Rt Hon Michael Hugh Meacher | Oldham West & Royton |
Joseph Alan Meale | Mansfield |
James Ian Mearns | Gateshead |
Sundip Meghani | Harborough |
Ibrahim Mehmet | Old Bexley & Sidcup |
David Mellen | Rushcliffe |
Anawar Babul Miah | Welwyn Hatfield |
Oliver Sean Grevatt Middleton | Bath |
Rt Hon Edward Samuel Miliband | Doncaster North |
Martin Miller | Cheadle |
Paul Miller | Preseli Pembrokeshire |
Lucy Mills | South Northamptonshire |
Natasha Millward | Dudley South |
Madeleine Moon | Bridgend |
James Moore | Rutland & Melton |
Jessica Elizabeth Morden | Newport East |
Graeme Morrice | Livingston |
Grahame Mark Morris | Easington |
Alasdair Angus Morrison | Na h-Eileanan an Iar |
Sean Murray Morton | Moray |
Greg Mountain | Mid Sussex |
Rt Hon James Murphy | East Renfrewshire |
Ian Murray | Edinburgh South |
Lisa Eva Nandy | Wigan |
Pamela Nash | Airdrie & Shotts |
Arran Richard Neathey | Runnymede & Weybridge |
Jordan Alexander Newell | Colchester |
Andrew David Newman | Chippenham |
Scott Nicholson | Perth & North Perthshire |
William Guy Marshall Nicholson | Sittingbourne & Sheppey |
Lara Caroline Norris | Great Yarmouth |
Rt Hon Michael O'Brien | North Warwickshire |
Matthew O'Callaghan | Loughborough |
Fiona O'Donnell | East Lothian |
David Alan Oakensen | Somerton & Frome |
Cornelius Olivier | St Ives |
Melanie Onn | Great Grimsby |
Chinyelu Susan Onwurah | Newcastle upon Tyne Central |
Ofunne Olive Kate Osamor | Edmonton |
Sandra Currie Osborne | Ayr, Carrick & Cumnock |
Tristan John Osborne | Chatham & Aylesford |
Albert Owen | Ynys Môn |
Sarah Mei Li Owen | Hastings & Rye |
Christopher Geoffrey Oxlade | Crawley |
Darren James Paffey | Romsey & Southampton North |
Andrew Elliot Pakes | Milton Keynes South |
Dr Nicholas Douglas Palmer | Broxtowe |
Jason John Pandya-Wood | Sleaford & North Hykeham |
Steve Parry-Hearn | Forest of Dean |
Sachin Patel | Richmond Park |
Michael Richard Payne | Newark |
Stephanie Louise Peacock | Halesowen & Rowley Regis |
Teresa Pearce | Erith & Thamesmead |
Matthew Thomas Pennycook | Greenwich & Woolwich |
Matthew Toby Perkins | Chesterfield |
Jessica Rose Phillips | Birmingham Yardley |
Bridget Maeve Phillipson | Houghton & Sunderland South |
Cheryl Jacqueline Pidgeon | South Derbyshire |
Margaret Pinder | Beverley & Holderness |
David Jonathan Pinto-Duchinsky | Tatton |
Nancy Mary Elizabeth Platts | Brighton Kemptown |
Robert Leonard Pocock | Sutton Coldfield |
Kerry Patrick Pollard | St Albans |
Luke Pollard | Plymouth Sutton & Devonport |
Andrew Douglas Pope | New Forest East |
Stephen Pelham Pound | Ealing North |
Lucy Maria Powell | Manchester Central |
Sally Prentice | North Herefordshire |
David Peter Prescott | Gainsborough |
Liam Benjamin Preston | Brentwood & Ongar |
Darren Anthony Price | Congleton |
Gary John Puffett | Aldershot |
Alun John Pugh | Arfon |
Charlynne Pullen | Mid Bedfordshire |
Yasmin Qureshi | Bolton South East |
Stephen Race | East Devon |
Jill Elizabeth Rawling | Woking |
Angela Rayner | Ashton under Lyne |
Jamieson Ronald Reed | Copeland |
Steven Mark Ward Reed | Croydon North |
Christina Elizabeth Rees | Neath |
Rachel Jane Reeves | Leeds West |
Frances Rehal | Thanet North |
Emma Elizabeth Reynolds | Wolverhampton North East |
Jennifer Lynne Richards | Central Devon |
Joseph Anthony John Riches | York Outer |
Lucy Rigby | Lincoln |
Marie Elizabeth Rimmer | St Helens South & Whiston |
Michael Gerard Robb | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Hadleigh Vaughan Roberts | Thornbury & Yate |
Jonathan Paul Roberts | Newbury |
John Robertson | Glasgow North West |
Edward James Culner Robinson | Broxbourne |
Geoffrey Robinson | Coventry North West |
Tim Roca | Macclesfield |
Matthew Richard Allen Rodda | Reading East |
Stuart Victor Roden | Truro & Falmouth |
Rachel Rogers | West Dorset |
Stuart Rose | Fareham |
Helen Mary Elizabeth Rosser | Poole |
Steven Philip Rotheram | Liverpool Walton |
Frank Roy | Motherwell & Wishaw |
Christopher Shaun Ruane | Vale of Clwyd |
Lee Anthony Rushworth | Penrith & The Border |
Samuel Jonathan Rushworth | Blackpool North & Cleveleys |
Lloyd Russell-Moyle | Lewes |
JoAnne Edna Sarah Rust | North West Norfolk |
Ken Rustidge | North East Cambridgeshire |
Rt Hon Joan Marie Ryan | Enfield North |
Sarah Sackman | Finchley & Golders Green |
Deborah Helen Sacks | South Norfolk |
Lena Samuels | New Forest West |
Alexandra Sanderson | Chelsea & Fulham |
Anas Sarwar | Glasgow Central |
Andrew William Satherley | Christchurch |
Elizabeth Catherine Savage | Southport |
Will Scobie | Thanet South |
Daniel Scott | South West Bedfordshire |
Alison Jane Seabeck | Plymouth Moor View |
Kenny Selbie | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Purna Sen | Brighton Pavilion |
Naseem Akhter Shah | Bradford West |
Virendra Kumar Sharma | Ealing Southall |
James Sheridan | Paisley & Renfrewshire North |
Lee Barbara Sherriff | Carlisle |
Paula Michelle Sherriff | Dewsbury |
Tulip Rizwana Siddiq | Hampstead & Kilburn |
Allen Mark Simpson | Maidstone & The Weald |
Bally Singh | Kenilworth & Southam |
Chaz Singh | South West Devon |
Martyn Stuart Singleton | Montgomery |
Dennis Edward Skinner | Bolsover |
Simon Clive Slater | Ludlow |
Andrew Francis Slaughter | Hammersmith |
Nik Slingsby | Cities of London & Westminster |
Ruth Lauren Smeeth | Stoke-on-Trent North |
Angela Christine Smith | Penistone & Stocksbridge |
Rt Hon Andrew David Smith | Oxford East |
Catherine Jane Smith | Lancaster & Fleetwood |
Charles Richard Smith | Maidenhead |
Jeffrey Smith | Manchester Withington |
Nicholas Desmond John Smith | Blaenau Gwent |
Owen Smith | Pontypridd |
Peter David Smith | South West Norfolk |
Karin Marguerite Smyth | Bristol South |
Anne Christine Snelgrove | Swindon South |
Alexander David Sobel | Leeds North West |
Michael Harry Sparling | West Devon & Torridge |
Rt Hon John Francis Spellar | Warley |
Joy Squires | Worcester |
Sir Keir Starmer | Holborn & St Pancras |
Joanna Meriel Stevens | Cardiff Central |
David Llewellyn Kelsey Stokes | Bournemouth West |
Peter Stokes | Bournemouth East |
William David John Straw | Rossendale & Darwen |
Wesley Paul William Streeting | Ilford North |
Susannah Heleni Stride | Harlow |
Graham Eric Stringer | Blackley & Broughton |
Gisela Gschaider Stuart | Birmingham Edgbaston |
Jerrod William Sullivan | Fylde |
Christopher Roy Summers | Uxbridge & Ruislip South |
Mark Richard Tami | Alyn & Deeside |
Siobhan Ann Tate | Carshalton & Wallington |
Michael Stewart Taylor | Hazel Grove |
Sharon Jane Taylor | Stevenage |
Timothy James Taylor | Weston-super-Mare |
Michelle Thew | Bexhill & Battle |
Gareth Thomas | West Clwyd |
Gareth Richard Thomas | Harrow West |
Huw Thomas | Ceredigion |
Nicklaus Thomas-Symonds | Torfaen |
Brian Thomson | North East Fife |
Simon Tobias Thomson | Dartford |
Emily Anne Thornberry | Islington South & Finsbury |
Nicholas John Thulbourn | North West Cambridgeshire |
Julia Tickridge | Weaver Vale |
Rt Hon Stephen Cresswell Timms | East Ham |
Janos Toth | Cannock Chase |
Amy Trevethan | Chipping Barnet |
Jon Hedley Trickett | Hemsworth |
Matthew Robert Turmaine | Watford |
Karl Turner | Kingston-upon-Hull East |
John Derek Twigg | Halton |
Stephen Twigg | Liverpool West Derby |
Chuka Harrison Umunna | Streatham |
Rt Hon Nigel Keith Anthony Standish Vaz | Leicester East |
Valerie Carol Marian Vaz | Walsall South |
Christopher John Vince | Chelmsford |
James Walsh | Bracknell |
Daniel Walton | West Worcestershire |
Melanie Ward | Glenrothes |
Julian Gabriel St John Ware-Lane | Southend West |
Thomas Anthony Watson | West Bromwich East |
Christopher William John Watts | Devizes |
Stephen Edwin Dominic Webb | Wantage |
Christopher Robin Wellbelove | Arundel & South Downs |
Catherine Elizabeth West | Hornsey & Wood Green |
Jon Wheale | Burton |
John Whitby | North Cornwall |
Karen Whitefield | Falkirk |
Dr Alan Patrick Vincent Whitehead | Southampton Test |
Russell Whiting | Suffolk Coastal |
Ben Whittingham | Wyre & Preston North |
Alexander Adrian Wilks | East Hampshire |
David Basil Williams | Wycombe |
Janet Elizabeth Williams | Harrogate & Knaresborough |
Mari Gwenllian Williams | Cardiff North |
Nichola Jane Williams | Totnes |
Christopher Williamson | Derby North |
Matt Wilson | East Surrey |
Philip Wilson | Sedgefield |
Richard Michael Wilson | Guildford |
Mary Felicity Wimbury | Aberconwy |
David Julian Winnick | Walsall North |
Rt Hon Rosalie Winterton | Doncaster Central |
Sean Lee Woodcock | Banbury |
Christopher Frank Worsey | Lichfield |
David Wright | Telford |
Iain David Wright | Hartlepool |
James Alexander Wright | Altrincham & Sale West |
Christopher Robert York | North East Hertfordshire |
Kenny Young | Midlothian |
Timothy John Young | Clacton |
Daniel Stephen Zeichner | Cambridge |
|
Labour and Co-operative Party - (LAB Co-op) (18) |
|
Land (1) |
|
Left Unity (4) |
|
Official Liberal Party - (Lib) (4) |
|
Liberal Democrats - (LIB Dem) (631) |
Rodney Ackland | Kilmarnock & Loudoun |
Elizabeth Francesca Adams | Stratford-on-Avon |
Robert Moray Adamson | East Yorkshire |
Ade Adeyemo | Meriden |
Amna Ahmad | Streatham |
Ashuk Ahmed | Luton South |
Chika Bilikisu Akinwale | Ipswich |
Rt Hon Daniel Grian Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Zulfiqar Ali | Huddersfield |
Dr Zulfiqar Ali | Stoke-on-Trent Central |
Kirsty Roberta Allan | Westminster North |
Hilary Allen | Hartlepool |
Peter Emil Andras | Stoke-on-Trent South |
Catherine Louise Ankers | Stretford & Urmston |
Paul John Ankers | Bury South |
Hugh Martin James Annand | Welwyn Hatfield |
Mohammed Afzal Anwar | Rossendale & Darwen |
Cadann Dyfynnog Hedd ap Tomos | Cardiff West |
John Christopher Appleby | North Tyneside |
Mark Timothy Argent | North West Leicestershire |
Haseeb A Arif | Warwick & Leamington |
Luke Christopher Armstrong | Easington |
Denise Margaret Elizabeth Aspinall | St Helens North |
Aladdin Ayesh | Caerphilly |
Elaine Bagshaw | Poplar & Limehouse |
Simon Bailey | Chelsea & Fulham |
Gordon Charles Bain | Central Ayrshire |
Rt Hon Norman John Baker | Lewes |
Penelope Anne Baker | Doncaster North |
Jon Timothy Ashby Ball | Ealing Central & Acton |
Reetendra Nath Banerji | Salisbury |
James Barber | Dulwich & West Norwood |
Ann-Marie Barker | Surrey Heath |
Ross Samuel Barlow | Harrow East |
Charlotte Ann Barnes | Ludlow |
Robert Barr | Warrington South |
Peter Anthony Barrett | Perth & North Perthshire |
Joanne Barton | Preston |
Ryan Bate | Halton |
David Robert Batey | North East Derbyshire |
Anthony Victor Babu Bathula | Aberconwy |
Richard Leslie Baum | Bury North |
Eileen Janet Gladys Baxendale | Glasgow North East |
Simon James Beard | Dartford |
Steve Beasant | Great Grimsby |
Lynne Elizabeth Beaumont | Folkestone & Hythe |
Michael Beckett | Scarborough & Whitby |
Alan Charles Beddow | North Warwickshire |
Eleanor Bell | Southampton Itchen |
Jacqueline Dianne Bell | Skipton & Ripon |
Dr Roger Phillip Bennion | Birmingham Hodge Hill |
Clare Bentley | Neath |
Loraine Birchall | Carlisle |
Gordon Birtwistle | Burnley |
Doarkanathsing Harrish Bisnauthsing | Grantham & Stamford |
James Christopher Blanchard | York Outer |
Kelly-Marie Blundell | Guildford |
Stuart Andrew Bonar | Plymouth Moor View |
Joseph Bourke | Brentford & Isleworth |
Christopher Alan Bowers | Brighton Pavilion |
Sophie Bowler | Hertsmere |
Adam Owen Matthew Boyden | Kingswood |
Steve Bradley | Bath |
Ian Carmichael Bradwell | Leicester West |
Thomas Anthony Brake | Carshalton & Wallington |
Christopher Ashley Bramall | Stourbridge |
Allan John Brame | Birkenhead |
Prudence Bray | Rochester & Strood |
Julian Charles Martin Brazil | Totnes |
Tim Brett | North East Fife |
Charlie Briggs | Salford & Eccles |
Richard Adrian Brighton-Knight | Sutton Coldfield |
Richard John Brodie | Ayr, Carrick & Cumnock |
Peter Richard Brooks | Orpington |
Dr Belinda Margaret Brooks-Gordon | Cities of London & Westminster |
Jane Elisabeth Brophy | Altrincham & Sale West |
John Brown | Doncaster Central |
Kris Brown | Wallasey |
Peter Anthony Bruce | Filton & Bradley Stoke |
Michael Bukola | Lewisham Deptford |
Alan James Bullion | Sevenoaks |
Anne-Marie Bunting | Gravesham |
Judith Bunting | Newbury |
Cahal Burke | Colne Valley |
Rt Hon Paul Kenneth Burstow | Sutton & Cheam |
Lorely Jane Burt | Solihull |
Theo Butt Philip | Bridgwater & West Somerset |
Rt Hon Dr John Vincent Cable | Twickenham |
Julia Dawn Cambridge | Chesterfield |
Alistair Ronald Cameron | Tewkesbury |
Clare Campion-Smith | Bristol North West |
Andrew James Canning | Christchurch |
Rod Cantrill | Huntingdon |
Denise Margaret Capstick | Dagenham & Rainham |
Trevor William Carbin | South West Wiltshire |
Lucy Helen Care | Derby North |
Rt Hon Alexander Morrison Carmichael | Orkney & Shetland |
Christopher Carrigan | Meon Valley |
Carl Cashman | Knowsley |
Victor Max Mark Chamberlain | Wythenshawe & Sale East |
Paul Jonathan Chandler | Brighton Kemptown |
Paul Chaplin | Gillingham & Rainham |
Peter Jeffrey Chapman | Beaconsfield |
David Edward Chappell | Bury St Edmunds |
Jonathan Peter Chatfield | South East Cambridgeshire |
Prince Sadik Chaudhury | Northampton South |
Steven Dominique Cheung | Walthamstow |
Paul Phillip Childs | Liverpool Riverside |
Aqila Choudhry | Leeds North East |
Neil Connan Christian | Macclesfield |
Stephen William Churchman | Dwyfor Meirionnydd |
Richard Clare | Ilford North |
Elizabeth Mary Clark | Cardiff North |
Helen Ceri Clarke | Aberavon |
Kate Clarkson | Worsley & Eccles South |
Richard Mark Clayton | Wigan |
Rt Hon Nicholas William Peter Clegg | Sheffield Hallam |
Simon William Clement-Jones | Sheffield Heeley |
Sue Close | Blackpool North & Cleveleys |
Helen Flora Clucas | West Bromwich East |
Graham John Cockarill | North East Hampshire |
Gillian Cole-Hamilton | Dunfermline & West Fife |
Christopher Francis Coleman | Forest of Dean |
Daniel Coleman | Dundee West |
Ruth Christine Coleman-Taylor | Barnsley East |
Michael John David Collins | Dudley North |
Paul Michael Collins | Southend West |
Stanley Bernard Collins | Jarrow |
Steve Coltman | Loughborough |
Leslie Diana Coman | Mitcham & Morden |
Daisy Cooper | Mid Sussex |
Susan Margaret Cooper | Henley |
Joanna Charmaine Corbin | Croydon North |
Nicholas Martin Cott | Newcastle upon Tyne Central |
Graeme Strachan Cowie | East Renfrewshire |
Michael Francis Cox | Uxbridge & Ruislip South |
Laura Rose Coyle | Leeds West |
Andrew Edward Crick | Wyre Forest |
Michael Bruce Crockart | Edinburgh West |
Ian Phillip Croll | Telford |
Denis Finbarr Cronin | Wakefield |
Anne Marjorie Crook | Chingford & Woodford Green |
Roger Michael Crouch | Feltham & Heston |
Gregg Cullen | Lanark & Hamilton East |
Alexander Martin Cunliffe | Eltham |
George Francis John Cunningham | Thanet North |
Anne-Marie Curry | Darlington |
Brendan Thomas D'Cruz | Islwyn |
Lee James Dargue | Birmingham Edgbaston |
Rt Hon Edward Jonathan Davey | Kingston & Surbiton |
Sereena Davey | Castle Point |
Euan Robertson Davidson | Aberdeen North |
Anita Dawn Davies | Bridgend |
Jonathan Maurice Davies | Finchley & Golders Green |
Tom Davies | South West Devon |
Andrew Davis | Esher & Walton |
Richard Adam Davis | Bexleyheath & Crayford |
Simon de Deney | Hackney North & Stoke Newington |
Callum Delhoy | Daventry |
Trish Derraugh | Ellesmere Port & Neston |
Mary Eileen Di Mauro | Weaver Vale |
Richard Guy Dickson | Kenilworth & Southam |
Joshua Andrew Dixon | Ruislip, Northwood & Pinner |
David Paul Dobbie | Newark |
Simon James Dodd | Scunthorpe |
Jane Dodds | Montgomery |
Paula Sodeck Dolphin | West Devon & Torridge |
Ryk Downes | Pudsey |
Craig Robertson Duncan | Dundee East |
John William Duncan | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
Charles Christopher Dundas | Livingston |
Andrew John Durning | Stockton South |
Leon Maurice Duveen | Bassetlaw |
Philip Michael Eades | Poole |
Janet Katherine Olive Ellard | Swindon North |
Debra Anne Enever | Ashford |
Gareth Daniel Epps | Keighley |
David Ronald Evans | Banff & Buchan |
Jerry Evans | Birmingham Hall Green |
Leo Francis Evans | Liverpool Wavertree |
Jeanie Hay Helen Falconer | North Herefordshire |
Timothy James Farron | Westmorland & Lonsdale |
Daniel Marisco Farthing-Sykes | Edinburgh South West |
Emma Florence Farthing-Sykes | Linlithgow & East Falkirk |
Alexander David Feakes | Lewisham West & Penge |
Ben Fearn | Derbyshire Dales |
James Robert Fearnley | Croydon Central |
Rt Hon Lynne Choona Featherstone | Hornsey & Wood Green |
Stephen John Fenn | Chorley |
Ruaraidh Ferguson | Na h-Eileanan an Iar |
Russell David Field | Coventry North East |
Alison Pamela Firth | Hyndburn |
James Derek Flanagan | Canterbury |
Julia Elizabeth Fletcher | Lewisham East |
Helen Catherine Flynn | Harrogate & Knaresborough |
Peter Flynn | Stalybridge & Hyde |
Adrian Ford | Southampton Test |
Darren Fower | Peterborough |
Gerald Leslie Francis | Ogmore |
Jill Eileen Fraser | Holborn & St Pancras |
Andrew John Furse | Coventry North West |
George Davison Fussey | Windsor |
Lisa Marie Gabriel | Louth & Horncastle |
Richard Gadsden | Blackley & Broughton |
Danny Gallagher | Copeland |
Dr Martin Charles Garnett | Erewash |
Ian Anthony George Garrett | Aldridge-Brownhills |
Stephen Mark Gee | Epsom & Ewell |
Andrew Henry George | St Ives |
Jasper Gerard | Maidstone & The Weald |
Veronica Kathleen German | Monmouth |
Ben Gibson | Middlesbrough South & East Cleveland |
Stephen David John Gilbert | St Austell & Newquay |
Rachel Clare Gilmour | Taunton Deane |
Stephen Patrick Glenn | Sedgefield |
Julia Anne Goldsworthy | Camborne & Redruth |
Barry Stewart Golton | Elmet & Rothwell |
Ed Goncalves | Rugby |
David Ian Goodall | Isle of Wight |
Giles Damian Goodall | Wealden |
Gita Gordon | South Shields |
Rosalyn Jane Gordon | Penistone & Stocksbridge |
Stephen Joseph Gordon | Waveney |
David Auberton Grace | Clacton |
Andrew Michael Graham | Witney |
Dominic Charles Graham | Harwich & North Essex |
Paul Graham | Milton Keynes North |
Colin Francis Green | Birmingham Selly Oak |
Michael Andrew Green | Hertford & Stortford |
William Louis Greene | Blackpool South |
Julian Thomas Gregory | Islington North |
Robert Louis Griffin | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Alun Owen Griffiths | Bradford West |
Ian Michael Griffiths | Wolverhampton South East |
Stephen Kenneth Guy | Wycombe |
Peter Gwizdala | Rochford & Southend East |
Andrew James Hallett | Putney |
Paul Halliday | Newport East |
Duncan John Hames | Chippenham |
Thomas David Hancock | Wansbeck |
Dominic John Haney | Washington & Sunderland West |
Zuffar Iqbal Haq | Harborough |
Garth Harkness | Oldham West & Royton |
John Philip Roger Harris | Richmond |
Peter Richard Bloomfield Harris | Corby |
James Wallace Harrison | Glasgow North West |
Jonathan Graham Harston | Sheffield Brightside & Hillsborough |
Sir Nicholas Barton Harvey | North Devon |
Patrick Kennedy Haveron | South West Surrey |
Daniel John Hawthorne | Stockport |
Josephine Hayes | Witham |
Steven Alan Haynes | Birmingham Northfield |
Denis Healy | Beverley & Holderness |
John Alexander Melvin Hemming | Birmingham Yardley |
Prof Stanley Heptinstall | Broxtowe |
Michael Anthony Hibbs | Saffron Walden |
Carly May Hicks | Ashton under Lyne |
Ghislaine Cecilia Hickson | Croydon South |
Alasdair Hill | Hendon |
Tony Hill | Maidenhead |
Alan Richard Hilliar | Aldershot |
Jeremy Eric Hilton | Gloucester |
Frank Hindle | Gateshead |
Peter John Hirst | Congleton |
Wera Benedicta Hobhouse | North East Somerset |
Paul Richard Hodgkinson | The Cotswolds |
Matthew Trevor James Holden | Sleaford & North Hykeham |
Ashburn Holder | Ilford South |
Tom Holder | Greenwich & Woolwich |
Christopher Ashleigh Holley | Swansea West |
Ann Holtom | Birmingham Erdington |
Damon John Hooton | Swindon South |
Roy Horobin | Cleethorpes |
Martin Charles Horwood | Cheltenham |
Jacqueline Ann Howe | South Norfolk |
Nigel Howells | Cardiff South & Penarth |
Prof John Orrell Howson | Banbury |
Ewan Hoyle | Glasgow South |
Neil Hughes | Penrith & The Border |
Rt Hon Simon Henry Ward Hughes | Bermondsey & Old Southwark |
Tony Hughes | Rutherglen & Hamilton West |
Mark James Hunter | Cheadle |
Dr Julian Leon Huppert | Cambridge |
Lucy Ann Hurds | Hereford & South Herefordshire |
Ednan Hussain | Dewsbury |
Philip Andrew Hutty | South East Cornwall |
Robert Leonard Hylands | Gosport |
Adrian James Hyyryl?inen-Trett | Vauxhall |
Mohammad Ilyas | Halifax |
Shazad Iqbal | Birmingham Ladywood |
Linda Anne Jack | Mid Bedfordshire |
Ian Andrew Jackson | Cannock Chase |
Ann Jamal | Swansea East |
Rhodri Iain Jamieson-Ball | Thurrock |
Christine Anne Jardine | Gordon |
Christina Rita Jebb | Nuneaton |
Ian Clive Jenkins | Wolverhampton North East |
Cara Jenkinson | Enfield North |
Mark George Jewell | Denton & Reddish |
Elizabeth Brenda Jewkes | Wirral South |
Kirsten Renee Johnson | Chesham & Amersham |
Lorraine Karen Johnson | South Derbyshire |
Bob Johnston | Rushcliffe |
Angharad Bethan Jones | Cynon Valley |
Clive Richard Jones | Wokingham |
Hilary Jane Jones | Mid Derbyshire |
John Tudor Jones | Alyn & Deeside |
Tadeusz Zdzislaw Edward Jones | Nottingham East |
William Nigel Jones | Walsall North |
Joseph Francis Patrick Jordan | North East Hertfordshire |
James Michael Joyce | Great Yarmouth |
Greg Paul Judge | Coventry South |
Shweta Ramesh Kapadia | Arundel & South Downs |
Kavya Purva Kaushik | Ealing Southall |
Rosamund Catherine Kayes | West Dorset |
Dinah Elizabeth Keal | Thirsk & Malton |
Stephen Andrew Kearney | Tiverton & Honiton |
Paula Clare Keaveney | Sefton Central |
Jennifer Elizabeth Keen | Old Bexley & Sidcup |
Lauren Patricia Keith | Brent Central |
Andy Kelly | Rochdale |
David John Kendall | Brentwood & Ongar |
Rt Hon Charles Peter Kennedy | Ross, Skye & Lochaber |
Paul Gilbert Kennedy | Mole Valley |
Joel Kenrick | Walsall South |
Roderick Alan Keyes | The Wrekin |
Satnam Kaur Khalsa | Hayes & Harlington |
Yahaya Dumba Kiingi | Camberwell & Peckham |
Richard Kilpatrick | Middlesbrough |
Sebastian Gerald Molesworth Kindersley | South Cambridgeshire |
Ruby Kirkwood | North Ayrshire & Arran |
Matthew Thomas Klesel | Braintree |
Marcus Dov Kravis | North Somerset |
Zeljko Stjepan Krizanac | Warrington North |
Amanda Jane Kubie | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Ross Laird | Motherwell & Wishaw |
Rt Hon Norman Peter Lamb | North Norfolk |
Peter John Lambell | Hove |
Steven Michael Lambert | Aylesbury |
Hugh Christopher Lanham | North West Norfolk |
Teena Lashmore | Bethnal Green & Bow |
Philip Ronald Latham | Blyth Valley |
Rt Hon David Anthony Laws | Yeovil |
John Craig Lawson | Batley & Spen |
David John Lee | East Surrey |
John Leech | Manchester Withington |
Elizabeth Pendrill Raphael Leffman | Brigg & Goole |
Howard Richard Legg | South Dorset |
Sarah Ivonne Lesiter-Burgess | West Clwyd |
Callum David Leslie | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Daniel George Lewis | West Lancashire |
Martin Wyn Lewis | Stone |
Philip Ka Fai Ling | Tooting |
Gordon Arthur Lishman | Blackburn |
Jane Ann Liston | Glenrothes |
Stephen Anthony Christopher Lloyd | Eastbourne |
Sara Lloyd-Williams | Carmarthen East & Dinefwr |
David William Lomax | Bolsover |
Robin Long | Lancaster & Fleetwood |
Paul Lorber | Brent North |
John Whyte Love | Airdrie & Shotts |
Nick Love | York Central |
Anita Anne Lower | Newcastle upon Tyne North |
James Neville MacCleary | Tunbridge Wells |
David John MacDonald | Burton |
Joan Mary MacQueen | Hemsworth |
Abdul Raoof Malik | Bristol East |
Richard David Marbrow | Oldham East & Saddleworth |
Anna Clare Martin | Garston & Halewood |
Andrew Martin | Bolton West |
Andrew Philip Martin | Shipley |
Craig Martin | City of Durham |
Rabinder Filomino Martins | Hemel Hempstead |
Joel Mason | Exeter |
Josh David Mason | Redcar |
Brian George Felton Mathew | North Wiltshire |
Ben Mathis | Hackney South & Shoreditch |
Peter James Maughan | North Durham |
Thomas Diamond McCann | Slough |
Eileen McCartin | Paisley & Renfrewshire South |
Paul McGarry | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
Robin Max McGhee | Kensington |
Christopher George McGlynn | Kettering |
Alisdair Calder McGregor | Calder Valley |
Sue McGuire | South Ribble |
Gary McLelland | Glasgow East |
Edward Hugh Christian McMillan-Scott | Normanton, Pontefract & Castleford |
Kevin McNamara | Ealing North |
Robin Mark Meltzer | Richmond Park |
Alexander David Meredith | Wantage |
Andrew Robert Metcalf | Dumfries & Galloway |
Janice Middleton | Rotherham |
Hugo Anthony Miéville | North Dorset |
Keith Miller | Stafford |
Morwen Elizabeth Millson | Horsham |
Galen Milne | Falkirk |
Carl Minns | Haltemprice & Howden |
Aisha Jawaid Mir | Midlothian |
Jonathan Stuart Mitchell | Hornchurch & Upminster |
Stuart G Mole | East Devon |
Patrick Moloney | Liverpool Walton |
Rt Hon Michael Kevin Moore | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
Layla Michelle Moran | Oxford West & Abingdon |
David Paul Morgan | Vale of Glamorgan |
Peter Morris | North East Bedfordshire |
Aileen Morton | West Dunbartonshire |
Daniel Nicholas Mosley | Sherwood |
Rupert William George Moss-Eccardt | South West Norfolk |
Gregory Thomas Mulholland | Leeds North West |
Michael Timothy Mullaney | Bosworth |
John Peter Munro | Weston-super-Mare |
Tessa Jane Munt | Wells |
Alasdair James Murray | Oxford East |
Jim Murray | Houghton & Sunderland South |
Hilary Alice Myers | Redditch |
David Sandru Naghi | Faversham & Mid Kent |
Harjinder Singh Naitta | Derby South |
Maajid Usman Nawaz | Hampstead & Kilburn |
Jonathan James Neal | Central Suffolk & Ipswich North |
Christopher Robert Nelson | Wellingborough |
Isabel Nelson | Glasgow South West |
Lucy Kathleen Nethsingha | North East Cambridgeshire |
Keith Stuart Nevols | Sittingbourne & Sheppey |
David Ian Newman | Bootle |
Deborah Violet Newton-Cook | Nottingham South |
Jon Martin Nicholas | Bournemouth East |
Benjamin Nicholls | Romsey & Southampton North |
David Patrick Nolan | Kingston-upon-Hull East |
Christopher David Noyce | Harrow West |
Meri O'Connell | Reading West |
Zoe Imogen O'Connell | Maldon |
Jade Elizabeth O'Neil | Glasgow North |
Francis Richard James Oppler | Bognor Regis & Littlehampton |
Sarah Jane Osborne | Crawley |
Joseph Otten | Sheffield Central |
Turhan Ozen | Tottenham |
Adrian Page | Sunderland Central |
Dave Page | Manchester Gorton |
James Paterson | Moray |
Mary Angela Paterson | Northampton North |
Rene Paterson | Don Valley |
John Paton-Day | Tynemouth |
Alexander Clifford Basil Lee Payton | North West Hampshire |
Clive Jonathan Peaple | Barrow & Furness |
Pauline Ursilla Pearce | Hitchin & Harpenden |
Dr Jacqueline Pearcey | Ribble Valley |
Ross David Pepper | Lincoln |
Nicholas David Stanford Perry | Hastings & Rye |
Cen Phillips | Llanelli |
Jennifer Pinkett | Tamworth |
Mike Pitt | Rayleigh & Wickford |
Michael Ian Plummer | Bournemouth West |
Jacqueline Anne Porter | Winchester |
John James Potter | Wyre & Preston North |
Michael John Powell | Pontypridd |
Anita Prabhakar | Leicester South |
Anuja Prashar | Beckenham |
Ian Douglas Priestner | Eddisbury |
Dr John David Pugh | Southport |
Juliet Hedda P?rksen | Berwick-upon-Tweed |
Carl Oliver John Quilliam | Leyton & Wanstead |
Nigel Alan Quinton | South West Hertfordshire |
Thomas Henry Alexander Quinton | Chatham & Aylesford |
Dev Bhupat Raval | Leicester East |
Marisha Priyanka Ray | Chipping Barnet |
Paul William Wakelin Ray | Lichfield |
John Phillip Redfern | Staffordshire Moorlands |
Graham Richard Reed | Plymouth Sutton & Devonport |
Samuel Ellis Rees | Blaenau Gwent |
Alan Reid | Argyll & Bute |
John Campbell Reid | Manchester Central |
Jeffrey Stewart Reid | Hexham |
Peter Timothy Clifford Reisdorf | Wirral West |
David Digby Rendel | Somerton & Frome |
Darren Steven Reynolds | Bolton South East |
Edward Reynolds | Rutland & Melton |
Paul Reynolds | West Ham |
Bart Lloyd Ricketts | Bromsgrove |
John Ridgway | Barnsley Central |
Amanda Rigby | Devizes |
Steve Riley | Broadland |
Thomas Philip Rippeth | Delyn |
Simon Rix | Truro & Falmouth |
Denis Rixson | Aberdeen South |
Graham Roach | Pendle |
Bruce Simon Spearing Roberts | South Clwyd |
Paul David Roberts | Stoke-on-Trent North |
Phillip John Roberts | Workington |
Richard Anthony Robinson | East Hampshire |
Stephen John Robinson | Chelmsford |
Stephen Michael Rock | Bolton North East |
Anthony Hugh Rogers | Mansfield |
Mahmud Henry Rogers | Bedford |
Daniel John Rogerson | North Cornwall |
Lesley Anne Rollings | Gainsborough |
Mark Geoffrey Thomas Rosenthal | Ynys Môn |
Michael James Ross | Kingston-upon-Hull North |
Anthony Francis Rowlands | Broxbourne |
Alexandra Margaret Rowley | Mid Worcestershire |
Selwyn John Runnett | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
Sir Robert Edward Russell | Colchester |
Stephen John Rutherford | South West Bedfordshire |
Rachel Cerys Sadler | Bexhill & Battle |
Sanjay Ramniklal Samani | Angus |
James Peter Charles Sandbach | Suffolk Coastal |
Adrian Mark Sanders | Torbay |
Darren Sanders | Portsmouth North |
Ed Sanderson | Leeds East |
Ian Victor Sanderson | Romford |
James Nicholas Sandford | North West Cambridgeshire |
Simon Robert Sansome | Charnwood |
David Reuben Schmitz | Edmonton |
Millicent Ragnhild Helen Scott | Hammersmith |
Geoffrey Michael Seeff | Harlow |
Matthew James Severn | Morecambe & Lunesdale |
Mike Sheehan | Gower |
Shas Sheehan | Wimbledon |
Imogen Lisa Shepherd-DuBey | New Forest West |
Rosamund Shimell | Spelthorne |
Mohammed Shultan | Arfon |
Edwin Herbert Simpson | Wentworth & Dearne |
Robert Simpson | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
Rt Hon Sir John Archibald Sinclair Bt, Viscount Thurso | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Arjun Singh | Birmingham Perry Barr |
John Charles Skipworth | Makerfield |
Vikki Slade | Mid Dorset & Poole North |
Lisa Smart | Hazel Grove |
Jiri George Smid | South Holland & The Deepings |
Alice Gail Smith | Sheffield South East |
Anthony John Smith | Heywood & Middleton |
Andrew Robert Homan Smith | Chichester |
Catherine Rachael Smith | Warley |
Federica Roberta Diana Smith | Worcester |
Kate Smith | Amber Valley |
Lisa Ann Smith | Milton Keynes South |
Philip Ashley Smith | Ashfield |
Paul D Smith | Enfield Southgate |
Patrick Robert Smith | Bracknell |
Sir Robert Hill Smith, Bt | West Aberdeenshire & Kincardine |
Sarah Smith | Dover |
Robert John Smytherman | Worthing East & Shoreham |
Thomas Charles Snowdon | South Northamptonshire |
Steven Roy Sollitt | Havant |
Janice Ursula Spalding | Basingstoke |
Paul James Speed | Mid Norfolk |
James Douglas Speirs | Paisley & Renfrewshire North |
Brian Thomas Spencer | St Helens South & Whiston |
Ettie Spencer | East Lothian |
Emma Janet Spriggs | Leeds Central |
Terry Stacy | Islington South & Finsbury |
Iliyan Simeonov Stefanov | Ochil & South Perthshire |
Pramod Subbaraman | Edinburgh South |
George Summers | Rhondda |
Tony Bernard Sutton | Nottingham North |
Robert Andrew Swift | Gedling |
Joanne Kate Swinson | East Dunbartonshire |
Anthony Richard Adrian Sycamore | Stockton North |
Anna Frances Tarrant | Reigate |
Luke Alexander Taylor | Battersea |
Rebecca Elisabeth Taylor | Morley & Outwood |
Wendy Barbara Taylor | Newcastle upon Tyne East |
Robert Eric Teal | Rother Valley |
Elfreda Drusilla Sarah Tealby-Watson | West Suffolk |
Andrew Paul Tear | Bradford South |
Owen Leighton Temple | North West Durham |
Bruce Robert Tennent | New Forest East |
Claire Thomas | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
Bob Thompson | City of Chester |
Martin Adam Thompson | Basildon & Billericay |
Dorothy Sharpe | Watford |
Thomas Shaun Stewart Thornhill | North Shropshire |
Michael Douglas Thornton | Eastleigh |
David Thorpe | East Ham |
Hazel Irene Thorpe | Worthing West |
Russell James Timpson | Thanet South |
Christine Mary Tinker | Shrewsbury & Atcham |
Christopher James Took | Woking |
Charles Edward Townsend | Newport West |
Nicholas John Tregoning | Preseli Pembrokeshire |
Karen Trench | West Bromwich West |
Martin Marshall Turner | Dudley South |
Nicola Jane Turner | Selby & Ainsty |
Paul Twigger | Liverpool West Derby |
Peter Laurence Tyzack | Halesowen & Rowley Regis |
Aroosa Ulzaman | Luton North |
David Neale Upstone | Wolverhampton South West |
Karen Jane Utting | Edinburgh East |
Susan Elizabeth Kerr van de Ven | Stevenage |
Frederick Isaac van Mierlo | Fylde |
Mary Elizabeth Varrall | Tonbridge & Malling |
Martin Veart | Edinburgh North & Leith |
Sir Robert Gerald van Cortland Vernon-Jackson | Portsmouth South |
John William Vincent | Runnymede & Weybridge |
Simon Ian Waddington | Erith & Thamesmead |
Adrian Anthony Walker-Smith | Stroud |
Alexander Stuart Burnett Walkington | St Albans |
Jonathan Christopher Wallace | Blaydon |
Robert Owen Walsh | Wrexham |
David Ward | Bradford East |
John Manby Watson | Inverclyde |
David Kenneth Watts | Boston & Skegness |
Grace Naomi Weaver | South Suffolk |
Rt Hon Prof Steven John Webb | Thornbury & Yate |
Sam Dunning Webber | Bromley & Chislehurst |
Geoffrey Lee Welsh | South Leicestershire |
Dennis Wharton | West Worcestershire |
Alex James White | Central Devon |
Stephen Charles White | Bishop Auckland |
Jonathan Matthew Whitehouse | Epping Forest |
Peter Anthony Wilcock | Barking |
Ian Wilkes | Newcastle-under-Lyme |
Geoffrey Williams | Basildon South & Thurrock East |
Mark Fraser Williams | Ceredigion |
Roger Hugh Williams | Brecon & Radnorshire |
Stephen Roy Williams | Bristol West |
William Gwyn Williams | Vale of Clwyd |
Alison Leyland Willott | Torfaen |
Jennifer Nancy Willott | Cardiff Central |
Elisabeth Mary Wilson | Stirling |
Gareth George Wilson | Tatton |
Dr William Winlow | Leigh |
Matthew Ray Winnington | Fareham |
Roy John Wood | Crewe & Nantwich |
Jenny Claire Woods | Reading East |
Robert Woodthorpe Browne | South Staffordshire |
Stephen David Worrall | High Peak |
James William Wright | Norwich North |
Mark Michael Wright | Bristol South |
Simon James Wright | Norwich South |
Christopher Young | Glasgow Central |
Richard Alan Younger-Ross | Newton Abbot |
|
Liberty GB (3) |
|
Lincolnshire Independent (5) |
|
Monster Raving Loony Party - (Loony) (16) |
|
Magna Carta (1) |
|
Magna Carta Conservative (1) |
|
Mainstream (1) |
|
Manston Airport Independent (1) |
|
Mebyon Kernow (6) |
|
Movement for Active (1) |
|
National Health Action (12) |
|
New Independent Cent (1) |
|
New Society of Worth (1) |
|
National Front - (NF) (7) |
|
National Liberal Party - (NL) (2) |
|
None of the Above X (1) |
|
North East (4) |
|
Northern (3) |
|
Party for a United T (1) |
|
Patria (2) |
|
Patriotic Soc (2) |
|
Plaid Cymru - (PC) (40) |
|
Peace (4) |
|
People Before Profit (3) |
|
People First (1) |
|
Pilgrim (1) |
|
Pirate (6) |
|
Pluralist (1) |
|
Poole People (1) |
|
Population Party UK (1) |
|
Principles Of Politi (1) |
|
Putting Croydon Firs (1) |
|
Realists' (1) |
|
Rebooting Democracy (1) |
|
Red Flag (1) |
|
Red Flag - Anti - Co (1) |
|
Reduce VAT in Sport (1) |
|
Rep Soc (1) |
|
Residents for Uttles (1) |
|
Respect the Unity Coalition - (Respect) (4) |
|
Restore the Family C (1) |
|
Rochdale First (1) |
|
Roman Party.Ave (1) |
|
Save Hartlepool Hospital (1) |
|
Scottish Socialist - (Scot Soc) (4) |
|
Social Democratic Labour Party - (SDLP) (18) |
|
Social Democratic Party - (SDP) (2) |
|
Sinn Féin - (SF) (18) |
|
Scottish National Party - (SNP) (59) |
Tasmina Ahmed-Sheikh | Ochil & South Perthshire |
Richard Lambert Thomas Arkless | Dumfries & Galloway |
Hannah Mary Bardell | Livingston |
Mhairi Black | Paisley & Renfrewshire South |
Ian Blackford | Ross, Skye & Lochaber |
Kirsty Blackman | Aberdeen North |
Philip John Boswell | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
Deidre Leanne Brock | Edinburgh North & Leith |
Alan Brown | Kilmarnock & Loudoun |
Dr Lisa Cameron | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
Douglas George Chapman | Dunfermline & West Fife |
Joanna Catherine Cherry | Edinburgh South West |
Ronnie Cowan | Inverclyde |
Angela Crawley | Lanark & Hamilton East |
Martyn Day | Linlithgow & East Falkirk |
Martin John Docherty | West Dunbartonshire |
Stuart Blair Donaldson | West Aberdeenshire & Kincardine |
Marion Fellows | Motherwell & Wishaw |
Margaret Ferrier | Rutherglen & Hamilton West |
Stephen Patrick Gethins | North East Fife |
Patricia Gibson | North Ayrshire & Arran |
Patrick John Grady | Glasgow North |
Neil Charles Gray | Airdrie & Shotts |
Emma Mary Harper | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Neil William Hay | Edinburgh South |
Andrew Egan Henderson Hendry | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Stewart Hosie | Dundee East |
George Kerevan | East Lothian |
Calum Robert Kerr | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
Christopher Murray Alexander Law | Dundee West |
Angus Brendan MacNeil | Na h-Eileanan an Iar |
Callum John McCaig | Aberdeen South |
Stuart Campbell McDonald | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
Stewart Malcolm McDonald | Glasgow South |
Natalie McGarry | Glasgow East |
Elizabeth Anne McLaughlin | Glasgow North East |
John McNally | Falkirk |
Carol Frances Monaghan | Glasgow North West |
Dr Paul William Monaghan | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Prof William Arthur Roger Mullin | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Gavin Andrew Stuart Newlands | Paisley & Renfrewshire North |
John MacKenzie Nicolson | East Dunbartonshire |
Brendan O'Hara | Argyll & Bute |
Kirsten Frances Oswald | East Renfrewshire |
Steven Alexander Paterson | Stirling |
Angus Struan Carolus Robertson | Moray |
Rt Hon Alexander Elliot Anderson Salmond | Gordon |
Thomas Sheppard | Edinburgh East |
Danus George Moncrieff Skene | Orkney & Shetland |
Christopher Charles Stephens | Glasgow South West |
Alison Emily Thewliss | Glasgow Central |
Owen George Thompson | Midlothian |
Michelle Rhonda Thomson | Edinburgh West |
Michael Fraser Weir | Angus |
Dr Eilidh Whiteford | Banff & Buchan |
Philippa Whitford | Central Ayrshire |
Corraine Wilson | Ayr, Carrick & Cumnock |
Peter Wishart | Perth & North Perthshire |
|
Socialist Equality - (Soc Equality) (2) |
|
Socialist Labour - (Soc LAB) (8) |
|
Something New (2) |
|
Southport (1) |
|
Speaker of the House of Commons - (Speaker) (1) |
|
Socialist Party of Great Britain - (SPGB) (10) |
|
Sustainable Population (1) |
|
The Democratic Party (1) |
|
The U(niversal) (1) |
|
Trades Union & Socialist Coalition - (TU & Soc) (134) |
|
Traditional Unionist Voice - (TUV) (7) |
|
Ubuntu (2) |
|
UK Progressive Democracy (1) |
|
UK Independence Party - (UKIP) (624) |
Paul Abbott | York Outer |
Beverley Frances Acevedo | Maldon |
Ryan Matthew John Acty | Greenwich & Woolwich |
Stuart Adair | Tewkesbury |
Joseph William Adam-Smith | Ayr, Carrick & Cumnock |
Christopher Mark Adams | Aylesbury |
John Stuart Agnew | Broadland |
Timür Mark Aker | Thurrock |
Afzal Akram | Ealing North |
Rathy Alagaratnam | Dulwich & West Norwood |
Harry Christopher Aldridge | Guildford |
David James Alexander | Meon Valley |
Andrea Christabel Allen | North Shropshire |
Denis Graham Allen | Telford |
Catherine Anderson | Newbury |
Mark Anderson | South West Hertfordshire |
Philip Andrew Anderson | Ross, Skye & Lochaber |
Wilfred Arasaratnam | East Dunbartonshire |
Francis Adrian Arbour | Oldham West & Royton |
Jeff Armstrong | Bolton South East |
Jonathan William Arnott | Easington |
Roger John Arthur | Horsham |
Simon Paul Ashcroft | Ashfield |
Steve Ashton | Hemsworth |
Charles Guy Aston | Don Valley |
Matthew Jeremy Atkins | Lancaster & Fleetwood |
John Clarke Atkinson | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
Chris Attard | Bexleyheath & Crayford |
Victoria Carolyn Ayling | Great Grimsby |
Malik Azam | Reading West |
Paul Bailey | New Forest West |
Laura Harriet Bailhache | Taunton Deane |
Peter Baillie | East Hampshire |
Adrian Howard Baker | Hertford & Stortford |
Michael John Morton Baker | North Norfolk |
Nigel Joseph Craig Baker | Middlesbrough |
Clive Robert Balchin | Rossendale & Darwen |
James Barker | Preston |
Richard Barrett | Kingston-upon-Hull East |
Gerard Patrick Barry | Ruislip, Northwood & Pinner |
Geoffrey Bernard Bastin | Bexhill & Battle |
Gerard Joseph Batten | Romford |
Andrew Beadle | Bermondsey & Old Southwark |
Rosamund Catherine Beattie | Leyton & Wanstead |
Colin Joseph Beckett | Gower |
John Beirne | St Helens South & Whiston |
Mark Ronald Bell | Blaydon |
Derek Madden Bennett | Walsall South |
Stuart Bent | Amber Valley |
Kenneth Beswick | Torfaen |
Mohammad Ali Bhatti | Harrow West |
John Joseph Bickley | Heywood & Middleton |
Richard Billington | Rutland & Melton |
Richard Audubon Bingley | Braintree |
Malcolm David Bint | North Durham |
Kenrick Simon George Bird | Banbury |
Ernest Richard Blaber | North East Somerset |
Robert John Charles Blay | North East Hampshire |
John Charles Booker | Sheffield Brightside & Hillsborough |
Harry Boota | Bradford West |
Susan Boucher | Blaenau Gwent |
Louise Bours | Knowsley |
Alfred John Sherer Bovill | Kensington |
Mandy Susan Boylett | Stockton North |
Mark Andrew Bradley | Wigan |
Joe Manuel Branco | Runnymede & Weybridge |
Clair Ann Marie Braund | Birmingham Ladywood |
Steven John Brookes | Birmingham Selly Oak |
Martin Toby Brothers | Mid Sussex |
Paul Simon Brothwood | Dudley South |
Phillip Broughton | Hartlepool |
Christopher Brown | Crawley |
Janet Brown | Hyndburn |
Matthew Brown | South West Wiltshire |
Marcus John Brown | Sutton Coldfield |
Patricia Anne Bryant | North Wiltshire |
Robert Michael Bryant | Beckenham |
Ian Verdun Buchanan | Brighton Kemptown |
Peter James Bucklitsch | Wimbledon |
Paul Bullen | Huntingdon |
Jonathan Deryck Bullock | Kettering |
Rob James Burberry | Woking |
Rhys Burriss | Bishop Auckland |
Michael Burrows | Inverclyde |
James Henry Bush | North East Derbyshire |
Peter Bush | Aberavon |
Rob Butler | Huddersfield |
Deborah Cairns | Enfield North |
Scott Cairns | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
Graham David Calderwood | St Ives |
Ray Calladine | Bolsover |
Barry Norman Cameron | South Norfolk |
John Douglas Wilson Carswell | Clacton |
Nigel David Carter | Brighton Pavilion |
James Bruce Carver | Stourbridge |
Aileen Casey | Washington & Sunderland West |
William Rupert Paul Cash | North Warwickshire |
Geoffrey Robert Caton | Wallasey |
Nigel Cecil | Barrow & Furness |
Sara Catherine Chadd | Sherwood |
Richard John Chamings | West Worcestershire |
Andrew H Chapman | East Devon |
Kalvin Paul Chapman | Stretford & Urmston |
Paul John Chapman | Surrey Heath |
Andrew Lambrou Charalambous | North East Cambridgeshire |
Joseph Stanley Chiffers | Liverpool Riverside |
Liam Finbar Clark | City of Durham |
Roger Clark | South Northamptonshire |
Lee Francis Clayton | Wythenshawe & Sale East |
Paul Stephen Clayton | Birmingham Yardley |
Gregory Clough | Islington North |
Diana Victoria Coad | Slough |
David Adam Coburn | Falkirk |
Garry Lee Cockrill | Witham |
Nigel Revell Coghill-Marshall | Berwick-upon-Tweed |
Anna Coke | Mid Norfolk |
Richard Toby Coke | North West Norfolk |
Mark Robert Cole | Central Suffolk & Ipswich North |
David Collins | Stevenage |
Jane Maria Collins | Rotherham |
Andrew Francis Collinson | Makerfield |
Tom Commis | Burnley |
William Matthew Compton | North East Hertfordshire |
John Conway | Central Devon |
Dominic Michael Cook | Sheffield Central |
Matthew James Cooke | Richmond |
Oliver John Corbishley | Edinburgh East |
Harry Francis Cottam | Kenilworth & Southam |
Allen Cowles | Rother Valley |
Alexander Alan Craig | Brent North |
Keith Montgomery Crawford | Exeter |
Stephen John Crosby | Nottingham North |
Samuel Arthur Cross | Scarborough & Whitby |
Stuart Charles Cross | Bromsgrove |
Timothy Philip Cross | Worthing West |
Herbert Winford Crossman | Maidenhead |
Stephen James Crowther | North Devon |
Patriica Anne Culligan | Eastleigh |
Redvers Paul Cunningham | Spelthorne |
Philip David Cunnington | Wokingham |
Gus Dalgleish | Sutton & Cheam |
Glenda Davies | Ogmore |
Gordon Davies | Rugby |
Mark Davies | Manchester Withington |
Paul Davies-Cooke | Vale of Clwyd |
Alan Thomas Day | Mid Ulster |
Peter Anthony Day | Saffron Walden |
Howard Denby | Sheffield Heeley |
Norman Hanson Dennis | South Shields |
Julian Richard Deverell | Bath |
David Alan Dews | Morley & Outwood |
Massimo James Dimambro | Lewisham Deptford |
Alan Ivor Dimmick | Somerton & Frome |
Clifford Dixon | Hayes & Harlington |
Paul Frank Doyle | Salford & Eccles |
Albert William Duffen | Birmingham Hodge Hill |
Jack Duffin | Uxbridge & Ruislip South |
Peter Jan Dul | Feltham & Heston |
Gareth Dunn | Monmouth |
Francis Dunne | Broxtowe |
Arthur Leslie Durance | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Pete Durnell | Warley |
Terence John Durrance | Southport |
Graham Eardley | West Bromwich West |
Phil Eckersley | Manchester Gorton |
Barry Edwards | Twickenham |
Peter Edwards-Daem | Faversham & Mid Kent |
Barry William Elliott | Blyth Valley |
Richard Peter Elvin | Houghton & Sunderland South |
Nigel Graham Ely | Hereford & South Herefordshire |
Steve Emmens | Norwich South |
Star Freedom Marie Etheridge | Wolverhampton North East |
William Milroy Etheridge | Dudley North |
Suzanne Elizabeth Evans | Shrewsbury & Atcham |
David Paul Everett | Wolverhampton South West |
Andrew Fairfoull | Denton & Reddish |
Matthew Eric Faithfull | Rushcliffe |
Nigel Paul Farage | Thanet South |
James Keith Jackson Faulkner | Swindon North |
Edward Fila | Stratford-on-Avon |
Raymond Terence Finch | Lewes |
Michael Richard Fitzgerald | Portsmouth North |
Stephen Fitzgerald | Bridgwater & West Somerset |
Martin Fitzpatrick | Mid Derbyshire |
Steven Christopher Flatman | Liverpool Walton |
Julian Flood | West Suffolk |
Peter Florence | Ealing Central & Acton |
John Richard Ford | Gloucester |
Martyn Ford | Swansea West |
Alistair Forrest | Linlithgow & East Falkirk |
Christine Forrester | Reading East |
Bryan George Foster | Sunderland Central |
David Fowler | Buckingham |
Joseph Brian Fox | Reigate |
Keith Fraser | Hackney North & Stoke Newington |
Christopher Raymond Frost | Altrincham & Sale West |
Michael Frost | Bristol North West |
Christopher Arthur Gallacher | Redcar |
David Gallagher | South Ribble |
Nathan Garbutt | Normanton, Pontefract & Castleford |
Andrew Garcarz | Birmingham Erdington |
Kathleen Garner | Croydon South |
James Campbell Gascoyne | Canterbury |
Michael Gee | Meriden |
Michael Patrick Gerard | Daventry |
Rose Gibbins | Northampton South |
Nathan Lee Gill | Ynys Môn |
Christopher Gillibrand | Dwyfor Meirionnydd |
Michael Joseph Glennon | Worthing East & Shoreham |
David Glossop | West Dorset |
James Alexander Goad | Worcester |
Mark Robert Edward Gough | Chelmsford |
Sam Gould | Caerphilly |
Peter James Darien Grace | Arundel & South Downs |
Alan Wayne Graves | South Derbyshire |
Roger Gravett | Barking |
Martin Gray | Ochil & South Perthshire |
Mike Green | Burton |
Alan Christie Grey | Great Yarmouth |
Robin Francis Grey | Christchurch |
Peter John Griffiths | Wealden |
Ken Guest | York Central |
Ian Guiver | High Peak |
Andrew Martin Haigh | Aberconwy |
Owen Martin Hammond | Worsley & Eccles South |
Mark Hanson | Gillingham & Rainham |
Justin Saeed Haque | Totnes |
Gary John Harding | Lewisham West & Penge |
Wayne Anthony Harling | Birkenhead |
Christopher William Harlow | The Cotswolds |
Stephen William Harness | Cleethorpes |
Mick Harold | Stoke-on-Trent Central |
Alan Harris | Oxford West & Abingdon |
Peter Harris | Dagenham & Rainham |
Stephen Andrew Harris | Portsmouth South |
Steven Alexander Harrison | Jarrow |
Scott Alan Hartley | North Tyneside |
John William Hayter | Rayleigh & Wickford |
Alan Hazelhurst | Wakefield |
Liz Hazell | Walsall North |
Colin Heath | Selby & Ainsty |
Adam Giles Heatherington | Liverpool Wavertree |
Sarah Louise Hemy | Glasgow South West |
Alan Henderson | Skipton & Ripon |
Ian Henderson | Bury North |
Warren Hendon | Leeds North East |
Richard Hendron | Brentford & Isleworth |
Philip Hugh Henrick | Solihull |
Mary Herdman | Peterborough |
Jan Higgins | Tamworth |
Brian Higginson | Belfast West |
Robert Hill | North Antrim |
Paul Hillman | Walthamstow |
Richard Alexander Hilton | Mitcham & Morden |
Helen Hims | Wells |
Pearline Hingston | Southampton Test |
Barry A Hodgson | Wolverhampton South East |
David Hodgson | Darlington |
David Ian Hollas | Nottingham South |
Michael Hookem | Wentworth & Dearne |
Steven Richard Hopkins | Sleaford & North Hykeham |
Shaun Vincent Hopkins | Cheadle |
Bob Horsefield | Bolton West |
Gavin Tobias Alexander Winterbottom Horton | Thirsk & Malton |
Martin James Houlden | Bournemouth West |
Adrian Charles Howard | Macclesfield |
Stephen Edmund Jefferson Howd | Scunthorpe |
Christopher Jeffrey Howe | Battersea |
Dr John Edward Howlett | Bury St Edmunds |
David Norman Hughes | Bournemouth East |
Mark James Hughes | Harwich & North Essex |
Ronald Hughes | Rhondda |
Mark James Hunt | Harborough |
Lee James Hunter | Barnsley Central |
Robin James Hunter-Clarke | Boston & Skegness |
Jamie David Huntman | Castle Point |
Melanie Hurst | Wansbeck |
Stuart Alex Hutton | Tatton |
Philip Joseph Hyde | Ilford North |
John Hyslop | Truro & Falmouth |
Andrew Ettore Illsley | Stone |
George Grant Gordon Otto Inglis | Edinburgh West |
Stephen Leslie Ingram | City of Chester |
Rob Izzard | Tonbridge & Malling |
Maurice Jackson | Ashton under Lyne |
Gethin James | Ceredigion |
Sandra Simone James | Romsey & Southampton North |
David Jeffreys | Brigg & Goole |
Joe Jenkins | Sheffield Hallam |
Mark Ian Jenkinson | Workington |
Emmett William Jenner | Bromley & Chislehurst |
Peter Anthony Edmund Jewell | Redditch |
Clifford Roy Johnson | Swansea East |
Ronie Devere Johnson | Erith & Thamesmead |
Christopher Charles Jones | Henley |
Caroline Yvonne Jones | Bridgend |
Elizabeth Eirwen Jones | Dartford |
Graham Lewis Jones | Bognor Regis & Littlehampton |
Hilary Jane Jones | Wirral West |
Lyndon Jones | South Staffordshire |
Malcolm Jones | Fareham |
Mandy Jane Jones | South Clwyd |
Nigel Hazell Jones | Eastbourne |
Joe Jordan | Strangford |
Noel Jordan | East Antrim |
Robin Julian | South West Devon |
Victor Kaye | Chipping Barnet |
Ian Edmund Kealey | North Somerset |
Richard James Keel | Mid Worcestershire |
David Joseph Kelly | Ludlow |
Roy Kettle | Plymouth Sutton & Devonport |
Amjad Khan | Ilford South |
Waqas Ali Khan | Shipley |
Marietta Eve Neild King | Grantham & Stamford |
Richard Frederick King | Finchley & Golders Green |
John Kitchener | Haltemprice & Howden |
Peter Jonathen Klonowski | Oldham East & Saddleworth |
Howard Koch | Hemel Hempstead |
George Konstantinidis | Basildon & Billericay |
David Michael Kurten | Camberwell & Peckham |
Harry Lamb | Bolton North East |
George Langley-Poole | Staffordshire Moorlands |
David Michael Lansdell | West Aberdeenshire & Kincardine |
Paul John Latham | Keighley |
Steve Latham | West Bromwich East |
Jonny Lavery | North Down |
Christopher James Le Fleming Hodgson | Doncaster Central |
Robert Leach | Epsom & Ewell |
John Paul Leathley | Sedgefield |
Richard Alan Lee | Crewe & Nantwich |
Gary Matthew Legg | Tynemouth |
Leslie Leggett | Leigh |
Howard William Lillyman | Preseli Pembrokeshire |
Nicholas Richard Lincoln | Watford |
Stephen Lindsay | Sevenoaks |
Julie Christine Lingard | North Cornwall |
Malcolm Douglas Lingley | Warrington South |
David Blackburn Little | Dover |
Geoffrey Lewis Edward Locke | Stoke-on-Trent North |
Claude-Francois Loi | Nottingham East |
Alan Love | Lagan Valley |
Richard Crewe Lucas | Edinburgh South West |
Ian David Luder | Basildon South & Thurrock East |
Aleksandar Lukic | Batley & Spen |
Martin Edward Lyon | Winchester |
Alastair MacBrayne | Warwick & Leamington |
Ian Macdonald | Oxford East |
Bruce Anthony Machan | Streatham |
Donald Murdo Mackay | Lanark & Hamilton East |
Janice Elizabeth MacKay | Rutherglen & Hamilton West |
Tariq Mahmood | Stoke-on-Trent South |
Barry Joseph Mahoney | South Leicestershire |
Kevin Phillip Mahoney | Vale of Glamorgan |
Bill Main-Ian | Carshalton & Wallington |
Colin Edward Daniel Mair | Louth & Horncastle |
Tariq Malik | Windsor |
Robert Malyn | East Renfrewshire |
Mark Stephen Maniatt | Leeds East |
Brian James Mapletoft | Newark |
Sean Marriott | Gravesham |
Timothy Thomas Marron | Newcastle upon Tyne North |
Oluf George Marshall | East Lothian |
Paul Marshall | Edinburgh South |
Paul St John Martin | Salisbury |
Russell James Martin | Thornbury & Yate |
Séamus Martin | Bury South |
Stuart Maskell | Glasgow Central |
Marion Ann Mason | South Cambridgeshire |
Mohammed Masud | Rochdale |
David Mathews | St Austell & Newquay |
Sharon Marie McGonigal | North Ayrshire & Arran |
Michael Jack McGough | Brentwood & Ongar |
Anthony James McIntyre | Torbay |
Jamie Ross McKenzie | West Ham |
Winston Truman McKenzie | Croydon North |
Iain McKie | Isle of Wight |
Angela McManus | Stalybridge & Hyde |
James Robert McMurray | Bristol East |
Nicholas McQueen | Poplar & Limehouse |
Paula McQueen | Bethnal Green & Bow |
Andy McWilliam | North West Leicestershire |
David George Meacock | Wycombe |
Alan Gordon Melville | Edinburgh North & Leith |
Julian Metcalfe | Leeds North West |
Andrew Michael | Hastings & Rye |
Rob Millington | Eddisbury |
Fiona Rachel Mills | Carlisle |
Penny Mills | Plymouth Moor View |
Neil Lawrence Miney | Liverpool West Derby |
Andrew Malcolm Moncreiff | Chichester |
Rashpal Mondair | Birmingham Hall Green |
Bradley Monk | South East Cornwall |
George Brian Morris | Cardiff West |
Clive Winston Morrison | Hornsey & Wood Green |
Jonathan Eric Lewis Munday | Wellingborough |
Anne Murgatroyd | Leeds West |
Ann Therese Murray | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Peter Spencer Muswell | Islington South & Finsbury |
John Myles | Perth & North Perthshire |
Sam Naz | Richmond Park |
Jack Neill | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Peter Thomas Neilson | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
Kevin Andrew Newton | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Trevor Nicholls | Warrington North |
Colin Nicholson | Tunbridge Wells |
David Nicholson | Hexham |
Warwick Joseph Nicholson | West Clwyd |
Magnus Nielsen | Hampstead & Kilburn |
Ace Nnorom | Vauxhall |
Adrian John Noble | Chelsea & Fulham |
Simon John Noble | Blackpool North & Cleveleys |
Gordon Norrie | Newport West |
Gordon Norrie | Midlothian |
Paul Andrew Nuttall | Bootle |
Gerald Michael O'Brien | Ashford |
Patrick James O'Flynn | Cambridge |
Paul Oakley | Mole Valley |
Jonathan Paul Oakton | North Herefordshire |
Duncan Charles Odgers | Kingswood |
Steven Thomas Ogden | Morecambe & Lunesdale |
Brian Otridge | Southend West |
Daniel Charles Oxley | East Ham |
Darran John Palmer | Hazel Grove |
Richard Frank Palmer | Sittingbourne & Sheppey |
Margaret Lucille Jeanne Parker | Corby |
Des Parkinson | Montgomery |
Kim Parkinson | Doncaster North |
Shirley Parkinson | Ribble Valley |
David Robert Parsons | South Holland & The Deepings |
Vince Peddle | Milton Keynes South |
Charles Roderick Peers | Newton Abbot |
David Sidney Pepper | Mansfield |
Susan Ann Perkins | North West Hampshire |
Dean Perks | Halesowen & Rowley Regis |
John Prideaux Perry | Havant |
Elizabeth Fletcher Phillips | Halifax |
Alan Nigel Piper | Westmorland & Lonsdale |
William Piper | Loughborough |
Daryll James Pitcher | Suffolk Coastal |
John Pitts | Colchester |
David Steven Platt | Broxbourne |
Niall Fergus Plevin-Kelly | Wrexham |
David Martin Pollitt | Devizes |
Eddie Powell | Maidstone & The Weald |
Martin Power | Blackley & Broughton |
Myles Power | Manchester Central |
Tim Power | Sefton Central |
Aidan Christopher Ulrich Powlesland | Harrow East |
John Edmund Poynton | Ealing Southall |
Stephen Priestley | Brent Central |
Richard Herbert Pritchard | Neath |
Michael Pye | Copeland |
John Rackham | Lichfield |
Owais Rajput | Bradford East |
Idham Ramadi | Orpington |
Anthony Raybould | Cardiff Central |
Mark John Reckless | Rochester & Strood |
Glyn Redican | Halton |
Kenneth Denver Rees | Llanelli |
John David Rees-Evans | Cardiff South & Penarth |
Rebecca Jane Rees-Evans | Cynon Valley |
Peter David Reeve | North West Cambridgeshire |
Mohammed Yasin Rehman | Luton South |
Bruce Robertson Reid | North West Durham |
Julia Reid | Chippenham |
Catherine Reilly | Old Bexley & Sidcup |
David Michael Lee Reilly | Milton Keynes North |
Henry Reilly | South Down |
Deborah Rennie | South East Cambridgeshire |
Ben Roberts | Kingston & Surbiton |
Melanie Roberts | Colne Valley |
Jamie Robertson | Glasgow North |
David Tilley Robinson-Young | Newcastle upon Tyne East |
Paul Graham Rogan | Calder Valley |
Kim Robert Rose | Southampton Itchen |
Philip Rose | Erewash |
Keith Alexander Rowe | Birmingham Northfield |
David John Rowlands | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Thomas Anthony John Rubython | Northampton North |
Tariq Saeed | Tottenham |
Robert Sale | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
Paul Nigel Salvidge | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
Caroline Teresa Santos | Argyll & Bute |
Emily Ruth Santos | Gordon |
Derek Sargent | West Devon & Torridge |
John Edwin Saxon | Gainsborough |
Carl Schears | Garston & Halewood |
David Leonard Schofield | Enfield Southgate |
Robert Scorer | Moray |
David Anthony Scott | Wirral South |
David John Scott | Bassetlaw |
Tim Owen Scott | Beaconsfield |
Harjinder Singh Sehmi | Coventry North West |
Jack Sen | West Lancashire |
Luke Senior | Leeds Central |
Jill Seymour | The Wrekin |
Malcolm Leonard Shakesby | South Dorset |
Raymond Shamash | Hendon |
Gary Colin Shores | Beverley & Holderness |
Graham George Short | Birmingham Edgbaston |
John Fairlamb Short | Swindon South |
Geoffrey Siddall | Dumfries & Galloway |
David Gilbert Simister | Harrogate & Knaresborough |
Christina Mary Simmonds | Cheltenham |
Harjinder Singh | Birmingham Perry Barr |
Sergi Singh | Kingston-upon-Hull North |
Sandra Skinner | Aberdeen South |
Przemek De Skuba Skwirczynski | Tooting |
Lee William Slaughter | Congleton |
Angus Small | Hackney South & Shoreditch |
Simon Smedley | Yeovil |
Blair Smillie | Alyn & Deeside |
Andrew George Smith | Epping Forest |
Charlie Smith | Bedford |
Graham Smith | Tiverton & Honiton |
Ian Thomas Smith | St Helens North |
Jason Paul Smith | Bradford South |
Kevin Smith | Hove |
Mark Smith | Chorley |
Nicholas Smith | Lincoln |
Bob Smith | Camborne & Redruth |
Robert Watt Smith | Orkney & Shetland |
Adrianne Smyth | North East Bedfordshire |
Joe Smyth | Islwyn |
Paul John Smyth | South West Norfolk |
Nathan Somerville | Livingston |
Maxine Spencer | Holborn & St Pancras |
Paul Anthony Spivey | Elmet & Rothwell |
David Sprason | Bosworth |
Steven George Stanbury | Forest of Dean |
John Brian Stanyer | Penrith & The Border |
Jonathan Starkey | Ellesmere Port & Neston |
Peter Staveley | Croydon Central |
Caroline Ann Stephens | Stroud |
Robert Stephenson | Cities of London & Westminster |
Susanna Rachael Steptoe | Leicester East |
Alan Stevens | Chesham & Amersham |
Arthur Frank Stevens | Welwyn Hatfield |
David Stock | Newport East |
John Francis Stocker | Hitchin & Harpenden |
Bob Stoker | Belfast South |
Alan Harvey Stone | Basingstoke |
Peter Bryan Stone | Leicester South |
Samuel Leo Stopplecamp | Harlow |
Edward Albert Strike | Stockton South |
Simon John Strutt | Witney |
Nigel Sussman | Westminster North |
John Roy Swales | New Forest East |
Robert Swiffen | Barnsley East |
Avtar Taggar | Coventry North East |
Roger Tattersall | Pudsey |
Dayle Taylor | Blackburn |
Mark P Taylor | Coventry South |
John David Edward Tennant | Gateshead |
Arthur Misty Thackeray | Glasgow East |
Mark Anthony Thackray | Dewsbury |
Darran Thomas | Brecon & Radnorshire |
Richard Hugh Thomas | Bracknell |
Anthony Thompson | Aldridge-Brownhills |
Daniel Peter Thompson | Newcastle upon Tyne Central |
Kyle Thompson | Foyle |
Glenn Stuart Tingle | Norwich North |
Simon John Tobin | Waveney |
Stephanie Todd | East Yorkshire |
Andrew Roy Tomkinson | Pontypridd |
Paul Turner | Bristol West |
Richard Turner | Mid Dorset & Poole North |
Steve Turner | Middlesbrough South & East Cleveland |
Steven James Unwin | North Dorset |
Lee Mark Upcraft | Wantage |
Freddy Vachha | Chingford & Woodford Green |
John van Weenen | South West Bedfordshire |
Maria Vigneau | Ipswich |
Graeme Boyd Waddicar | Penistone & Stocksbridge |
Mick Waddington | Pendle |
Alwyn Joy Waine | Nuneaton |
Benjamin Lee Walker | Filton & Bradley Stoke |
Calum David Alexander Walker | Angus |
William Anthony Walker | Aldershot |
Simon Wall | Arfon |
Ian Wallace | Chatham & Aylesford |
Kate Walsh | Wyre & Preston North |
Francis Ward | Hertsmere |
Patricia Mary Ward | Putney |
Tilly Sanders Ward | Derby North |
Ernest John Valentine Warrender | Weston-super-Mare |
Anna Maria Waters | Lewisham East |
Lee Waters | Gedling |
Floyd Waterworth | Rochford & Southend East |
Neville Kenneth Watson | Edmonton |
Piers Andrew Charles Wauchope | Thanet North |
Lawrence James Webb | Hornchurch & Upminster |
Victor Charles Webb | Derby South |
Mark Adrian Webber | South West Surrey |
Steven Whalley | South Suffolk |
Allan White | Luton North |
Paul Martin White | Fylde |
Edward Whitfield | Stafford |
Peter Robin Whittle | Eltham |
Nigel Mark Wickens | Mid Bedfordshire |
Grahame Wiggin | Cannock Chase |
Ethan R Wilkinson | Cardiff North |
Matthew Williams | Airdrie & Shotts |
Nigel Williams | Delyn |
Neil Wilson | Motherwell & Wishaw |
Helena Mary Windsor | East Surrey |
Steven Dominic Winstone | Sheffield South East |
Christopher John Wood | Gosport |
Nicholas David Wood | Esher & Walton |
Peter Wood | Blackpool South |
Phil Wood | Newcastle-under-Lyme |
Richard Wood | Hammersmith |
Stephen Edward Wood | Bristol South |
Jasmine Angela Norma Woodward | Carmarthen East & Dinefwr |
Steven Marcus Woolfe | Stockport |
Michael James William Wrench | Wyre Forest |
Amos Wright | Weaver Vale |
Christopher Lancelot Gerrard Wright | St Albans |
Lynton Yates | Charnwood |
Harriet Bronwen Yeo | Folkestone & Hythe |
Stuart David Yeowart | Chesterfield |
David McPherson Young | Poole |
John William Young | Derbyshire Dales |
Stuart Ian Eric Young | Leicester West |
|
United Thanet (1) |
|
Ulster Unionist Party - (UUP) (15) |
|
Vapers in Power (2) |
|
War Veteran's Family (1) |
|
We Are The Reality P (3) |
|
Wessex Regionalist (1) |
|
Whig (4) |
|
Wigan Independents (1) |
|
Workers Party - (Workers) (5) |
|
World Peace Through (1) |
|
Workers Revolutionary Party - (WRP) (7) |
|
Yorkshire First (14) |
|
Young People's (2) |
|