Alliance Party - (Alliance) (18) |
|
Animal Protection (4) |
|
Animals Count (1) |
|
Better Britain (1) |
|
Blue Environment (1) |
|
British National Party - (BNP) (338) |
|
Bus-Pass Elvis (1) |
|
Christian (71) |
|
Christian Alliance (16) |
|
Christian Democrat (1) |
|
Christian Movement (2) |
|
Communist Party - (Comm) (5) |
|
Communist Party of Great Britain - (Comm GB) (1) |
|
Communist League - (Comm League) (2) |
|
Common Good (1) |
|
Common Sense (2) |
|
Conservative & Unionist Party - (CON) (631) |
Carolyn Abbott | Chesterfield |
Annesley George Abercorn | Hazel Grove |
Nigel Adams | Selby & Ainsty |
Alison Adamson-Ross | Livingston |
Rob Adlard | Stalybridge & Hyde |
Adam Afriyie | Windsor |
Victoria Anne Aitken | Kingston-upon-Hull North |
Deidre Caroline Alden | Birmingham Edgbaston |
Peter James Guy Aldous | Waveney |
Itrat Ali | Makerfield |
Kashif Ali | Oldham East & Saddleworth |
Richard Ali | Burnley |
Karen Allen | South Shields |
Valerie Margaret Allen | St Helens South & Whiston |
Philip David Allott | Halifax |
David Anthony Andrew Amess | Southend West |
Barry John Anderson | Leeds East |
Hazel Anderson | Gateshead |
Dr Kenneth Andrew | Carshalton & Wallington |
Stuart James Andrew | Pudsey |
Rt Hon James Norwich Arbuthnot | North East Hampshire |
Timothy John Archer | Poplar & Limehouse |
Edward John Comport Argar | Oxford East |
Juliette Katherine Christie Ash | Cynon Valley |
Shazia Awan | Leigh |
Victoria Carolyn Ayling | Great Grimsby |
Richard Michael Bacon | South Norfolk |
Olukemi Olufunto Adegoke | Dulwich & West Norwood |
Shaun Bailey | Hammersmith |
Helen Lesley Baker | Bridgend |
Steven John Baker | Wycombe |
Antony Brian Baldry | Banbury |
Harriett Mary Morison Baldwin | West Worcestershire |
Stephen Paul Barclay | North East Cambridgeshire |
Gregory Leonard George Barker | Bexhill & Battle |
Jo Barker | Birmingham Hall Green |
John Charles Baron | Basildon & Billericay |
Gavin Laurence Barwell | Croydon Central |
Nicola Suzanne Bates | Sheffield Hallam |
Simon Robert Maurice Baynes | Dwyfor Meirionnydd |
Guto ap Owain Bebb | Aberconwy |
John Bell | South Clwyd |
Ron Bell | Blackpool South |
Henry Campbell Bellingham | North West Norfolk |
Richard Henry Ronald Benyon | Newbury |
Sir Alexander Paul Beresford | Mole Valley |
Adrian Leigh Berrill-Cox | Islington North |
James Jacob Gilchrist Berry | Rossendale & Darwen |
Vikrant Rahoul Bhansali | Streatham |
Norsheen Bhatti | Stoke-on-Trent Central |
Thomas Henry Biggins | Telford |
Andrew Russell Bingham | High Peak |
Brian Arthur Roland Binley | Northampton South |
Robert John Blackman | Harrow East |
Nicola Claire Blackwood | Oxford West & Abingdon |
Crispin Jeremy Rupert Blunt | Reigate |
Nicholas Edward Coleridge Boles | Grantham & Stamford |
Peter William Bone | Wellingborough |
Nigel Stuart Bonson | Sheffield South East |
Peter James Bottomley | Worthing West |
Toby Jefferson Boutle | Ilford South |
Robert Mark Bowen | Feltham & Heston |
Erin Margaret Boyle | Glasgow North |
John Bradley | Glasgow Central |
Karen Anne Bradley | Staffordshire Moorlands |
Graham Stuart Brady | Altrincham & Sale West |
Angela Lavinia Bray | Ealing Central & Acton |
Julian William Henry Brazier | Canterbury |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire |
Jeremy Marc Brier | Luton North |
Miles Edward Frank Briggs | North East Fife |
Stephen Charles Brine | Winchester |
Paul Bristow | Middlesbrough South & East Cleveland |
Sophie Rebecca Brodie | Doncaster North |
James Peter Brokenshire | Old Bexley & Sidcup |
Fiona Claire Bruce | Congleton |
Jimmy Buchan | Banff & Buchan |
Robert James Buckland | Swindon South |
Karen Buckley | Hyndburn |
Aidan Burley | Cannock Chase |
Conor David Burns | Bournemouth West |
Jonathan Harold Burns | Torfaen |
Simon Hugh McGuigan Burns | Chelmsford |
David John Barrington Burrowes | Enfield Southgate |
Alistair James Hendrie Burt | North East Bedfordshire |
Christopher Mark Bustin | Dundee East |
Daniel Alan Byles | North Warwickshire |
Alun Hugh Cairns | Vale of Glamorgan |
James Callander | Midlothian |
Antony Jaimes Calvert | Morley & Outwood |
Robert James Cambray | Birmingham Erdington |
Donald Andrew John Cameron | Ross, Skye & Lochaber |
Rt Hon David William Donald Cameron | Witney |
Alistair Ramsay Campbell | Paisley & Renfrewshire North |
Paul Thomas Campbell | Warrington North |
Darren Spencer Caplan | Hackney North & Stoke Newington |
William Neil Carmichael | Stroud |
John Douglas Wilson Carswell | Clacton |
Joanne Catherine Cash | Westminster North |
William Nigel Paul Cash | Stone |
Maria Colette Caulfield | Caerphilly |
Glyn Edward Chambers | Vauxhall |
Andrew Lambrou Charalambous | Edmonton |
Atta-Ur-Rehman Chishti | Gillingham & Rainham |
Christopher Robert Chope | Christchurch |
Helyn Clack | Walsall North |
Jonathan Charles William da Silva Clamp | Lewisham East |
William James Clappison | Hertsmere |
Dr Gregory David Clark | Tunbridge Wells |
Jeffrey John Clarke | Wirral South |
Rt Hon Kenneth Harry Clarke | Rushcliffe |
Mark Adrian Clarke | Tooting |
Geoffrey Robert Clifton-Brown | The Cotswolds |
Janet Christine Clowes | Wythenshawe & Sale East |
Diana Victoria Coad | Slough |
Dr Th?r?se Anne Coffey | Suffolk Coastal |
Damian Noel Thomas Collins | Folkestone & Hythe |
Oliver Newton Colvile | Plymouth Sutton & Devonport |
Richard Elliot Cook | East Renfrewshire |
Mark Steven Coote | Cheltenham |
Alberto Castrenze Costa | Angus |
Antonia Mary Cox | Islington South & Finsbury |
Charles Geoffrey Cox | West Devon & Torridge |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire |
Anne Crampton | Sheffield Heeley |
Tracy Critchlow | Mansfield |
Colin Cromarty Bloom | Erith & Thamesmead |
Tracey Elizabeth Anne Crouch | Chatham & Aylesford |
Alan Cullens | Chorley |
Martin John Curtis | Nottingham North |
Ian Malcolm Cuthbert | Washington & Sunderland West |
Bob Dalrymple | Stirling |
Ruth Elizabeth Davidson | Glasgow North East |
David Thomas Charles Davies | Monmouth |
Edward Glyn Davies | Montgomery |
Gareth Mark Davies | Doncaster Central |
Henry Byron Davies | Gower |
Linda Suzanne Davies | Brecon & Radnorshire |
Philip Andrew Davies | Shipley |
Rt Hon David Michael Davis | Haltemprice & Howden |
Kevin John Davis | Yeovil |
Nigel Douglas Dawkins | Birmingham Selly Oak |
Geoffrey Nicholas de Bois | Enfield North |
Mudasir Ahmed Dean | Rochdale |
Caroline Julia Dinenage | Gosport |
Jonathan Simon Djanogly | Huntingdon |
Martin Donald | Edinburgh East |
Lynda Donaldson | Rother Valley |
Michelle Emma May Elizabeth Donelan | Wentworth & Dearne |
Rt Hon Stephen James Dorrell | Charnwood |
Nadine Vanessa Dorries | Mid Bedfordshire |
Richard Michael Downey | Garston & Halewood |
Jacqueline Doyle-Price | Thurrock |
Felicia Jane Beatrix Drummond | Portsmouth South |
Spencer Drury | Greenwich & Woolwich |
James Philip Duddridge | Rochford & Southend East |
Alan James Carter Duncan | Rutland & Melton |
Peter John Duncan | Dumfries & Galloway |
Rt Hon George Iain Duncan-Smith | Chingford & Woodford Green |
Deborah Jayne Dunleavy | Bolton North East |
David Dunne | Knowsley |
Philip Martin Dunne | Ludlow |
James Edsberg | Blackley & Broughton |
Michael Tyrone Ellis | Northampton North |
Jane Elizabeth Ellison | Battersea |
Tobias Martin Ellwood | Bournemouth East |
Charles Brett Anthony Elphicke | Dover |
Wilfred Emmanuel-Jones | Chippenham |
Charles George Eustice | Camborne & Redruth |
Graham Thomas Evans | Weaver Vale |
Jonathan Peter Evans | Cardiff North |
Nigel Martin Evans | Ribble Valley |
David Anthony Evennett | Bexleyheath & Crayford |
Luke Evetts | Ceredigion |
Michael Louis David Fabricant | Lichfield |
Michael Cathel Fallon | Sevenoaks |
James Alasdair Neil Ferguson-Hannah | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Mark Christopher Field | Cities of London & Westminster |
Barry Malcolm Flux | Blyth Valley |
Sian Pamela Flynn | North Cornwall |
Mark Anthony Formosa | Taunton Deane |
Maya Henderson Forrest | Glasgow South West |
Hannah Foster | Exeter |
Kevin John Foster | Coventry South |
Dr Liam Fox | North Somerset |
Dr Mark Gino Francois | Rayleigh & Wickford |
Leah Fraser | Wallasey |
Stephanie Mary Fraser | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
George William Freeman | Mid Norfolk |
Michael Whitney Freer | Finchley & Golders Green |
Lorraine Fullbrook | South Ribble |
Richard Quentin Fuller | Bedford |
Roger James Gale | Thanet North |
Will Gallagher | Alyn & Deeside |
Ian Percival Galletley | Stockton North |
Andrew David Garnett | Liverpool Wavertree |
Edward Henry Garnier | Harborough |
Mark Robert Timothy Garnier | Wyre Forest |
David Michael Gauke | South West Hertfordshire |
Stewart Geddes | Edinburgh West |
Kamran Ghafoor | Oldham West & Royton |
Ian Gibb | Ealing North |
Nicolas John Gibb | Bognor Regis & Littlehampton |
Andrew Norman Gilbert | Birkenhead |
Cheryl Elise Kendall Gillan | Chesham & Amersham |
Patsy Gilroy | Motherwell & Wishaw |
Keith Frank Girling | Bassetlaw |
John Philip Glen | Salisbury |
David Stanley Gold | Eltham |
Frank Zacharias Robin Goldsmith | Richmond Park |
Lee Grant Gonzalez | Pontypridd |
Robert Goodwill | Scarborough & Whitby |
John Gough | Barrow & Furness |
Michael Andrew Gove | Surrey Heath |
Alastair Robert Graham | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Richard Graham | Gloucester |
Helen Grant | Maidstone & The Weald |
Ross Ian Grant | Leicester South |
William Grant | Ayr, Carrick & Cumnock |
James Whiteside Gray | North Wiltshire |
Christopher Stephen Grayling | Epsom & Ewell |
Christopher Patrick James Green | Manchester Withington |
Damian Howard Green | Ashford |
Paul Vincent Greenall | St Helens North |
Justine Greening | Putney |
Dominic Charles Roberts Grieve | Beaconsfield |
Andrew James Griffiths | Burton |
Matthew Paul Groves | Plymouth Moor View |
Benedict Michael Gummer | Ipswich |
Samuel Phillip Gyimah | East Surrey |
Belinda Anne Hacking | Dunfermline & West Fife |
Jason Mark Hadden | Croydon North |
Rt Hon William Jefferson Hague | Richmond |
Robert Henry Halfon | Harlow |
Glenn Anthony Hall | Blaydon |
Pamela Theresa Hall | Liverpool West Derby |
Philip Hammond | Runnymede & Weybridge |
Stephen William Hammond | Wimbledon |
Melanie Caroline Alexandra Hampton | Mitcham & Morden |
Matthew John David Hancock | West Suffolk |
Gregory William Hands | Chelsea & Fulham |
Andrew David Hardie | West Bromwich West |
Graeme Harold | Dudley North |
Mark James Harper | Forest of Dean |
Richard Irwin Harrington | Watford |
Elizabeth Rebecca Scott Harris | Castle Point |
Barbara Harrison | Bishop Auckland |
Richard Jefferies Harrison | Easington |
Simon Anthony Hart | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
Celia Jane Harvey | Leicester West |
Amanda Harvie | Aberdeen South |
Rt Hon Sir Alan Gordon Barraclough Haselhurst | Saffron Walden |
John Henry Hayes | South Holland & The Deepings |
Oliver Heald | North East Hertfordshire |
Caroline Frances Healy | Manchester Gorton |
Rt Hon David Philip Heathcoat-Amory | Wells |
Christopher Heaton-Harris | Daventry |
Andy Hemsted | Walthamstow |
Gordon Leonard Henderson | Sittingbourne & Sheppey |
Juliet Mary Henderson | Rhondda |
Charles Hendry | Wealden |
Nicholas le Quesne Herbert | Arundel & South Downs |
Garry Keith Hickton | Ashfield |
Maria Hill | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Nick Hillman | Cambridge |
Damian Patrick George Hinds | East Hampshire |
Simon James Hoare | Cardiff South & Penarth |
Mark Gerard Hoban | Fareham |
James Andrew Hockney | Barnsley East |
Nick Holder | Newcastle upon Tyne Central |
Dr Rowena Emma Holland | Nottingham South |
Stephen Alan Holland | Stockport |
Christian John Holliday | Swansea East |
George Michael Edward Hollingbery | Meon Valley |
Philip Thomas Hollobone | Kettering |
Adam James Harold Holloway | Gravesham |
Michael Holly | Heywood & Middleton |
Kristan Frederick Hopkins | Keighley |
Fiona Houston | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
James Gerald Douglas Howarth | Aldershot |
John Michael Howell | Henley |
Nigel Paul Huddleston | Luton South |
Neil Peter Hammerton Hudson | Edinburgh South |
Gareth Bryn Hughes | Wrexham |
Jane Marion Hunt | Leicester East |
Jeremy Richard Streynsham Hunt | South West Surrey |
Richard Hunt | Walsall South |
Nicholas Richard Hurd | Ruislip, Northwood & Pinner |
Maria Hutchings | Eastleigh |
Keely Susan Huxtable | Birmingham Northfield |
Zahid Iqbal | Bradford West |
Trevor Charles Colin Ivory | North Norfolk |
Stewart James Jackson | Peterborough |
Margot Cathleen James | Stourbridge |
Sajid Javid | Bromsgrove |
Ben Jeffreys | Cheadle |
Bernard Christison Jenkin | Harwich & North Essex |
Meirion Jenkins | Birmingham Yardley |
Robert Edward Jenrick | Newcastle-under-Lyme |
Caroline Elizabeth Johnson | Scunthorpe |
Gareth Alan Johnson | Dartford |
Joseph Edmund Johnson | Orpington |
Alexander Johnstone | West Aberdeenshire & Kincardine |
Andrew Hanson Jones | Harrogate & Knaresborough |
Ben Jones | Halton |
Caroline Yvonne Jones | Aberavon |
Debi Jones | Sefton Central |
David Ian Jones | West Clwyd |
Marcus Charles Jones | Nuneaton |
Simon Jones | Dagenham & Rainham |
Angela Jones-Evans | Cardiff West |
Dr Rachel Joyce | Harrow West |
Daniel Robert Kawczynski | Shrewsbury & Atcham |
Christopher Dimitri Kelly | Dudley South |
Seema Louise Ghiassi Kennedy | Ashton under Lyne |
Hamira Khan | Glasgow East |
Zakir Hussain Khan | Bethnal Green & Bow |
Nick King | Mid Dorset & Poole North |
Rene Harwood Kinzett | Swansea West |
Simon Gerard Kirby | Brighton Kemptown |
Rt Hon Gregory Knight | East Yorkshire |
Dr Kwasi Alfred Addo Kwarteng | Spelthorne |
Eleanor Fulton Pritchard Laing | Epping Forest |
Alan James Lamb | Leeds Central |
Ewan Lamont | Nottingham East |
John Robert Lamont | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
John Mark Lancaster | Milton Keynes North |
Andrew David Lansley | South Cambridgeshire |
Philip Lardner | North Ayrshire & Arran |
Andrew William Large | Stoke-on-Trent North |
Pauline Elizabeth Latham | Mid Derbyshire |
Robert Bruce Laughton | Gedling |
Michael Joseph Law-Riding | Blackburn |
Andrea Jacqueline Leadsom | South Northamptonshire |
Andrew Lee | Sheffield Central |
George Anderton Lee | Holborn & St Pancras |
Jessica Katherine Lee | Erewash |
Dr Phillip James Lee | Bracknell |
Jeremy John Elton Lefroy | Stafford |
Edward Legard | Darlington |
Edward Julian Egerton Leigh | Gainsborough |
Charlotte Ann Leslie | Bristol North West |
Rt Hon Dr Oliver Letwin | West Dorset |
Brandon Kenneth Lewis | Great Yarmouth |
Dr Julian Murray Lewis | New Forest East |
Ian Richard Peregrine Liddell-Grainger | Bridgwater & West Somerset |
David Roy Lidington | Aylesbury |
Rt Hon Peter Bruce Lilley | Hitchin & Harpenden |
Iain David Lindley | Worsley & Eccles South |
Antony Daniel Little | Norwich South |
Dominic Robin Crofts Llewellyn | Newcastle upon Tyne East |
Mark Thomas Lloyd Davies | Bristol South |
Matthew Richard Dean Lobley | Leeds North East |
Giacomo Lopresti | Filton & Bradley Stoke |
Jonathan George Caladine Lord | Woking |
Timothy Paul Loughton | Worthing East & Shoreham |
Sheila Low | Glenrothes |
Peter James Luff | Mid Worcestershire |
Karen Jane Elizabeth Lumley | Redditch |
Peter James Lyburn | Perth & North Perthshire |
Malcolm R Macaskill | Rutherglen & Hamilton West |
Christine Ann Mackay | Kingston-upon-Hull East |
Katie Crichton Mackie | Falkirk |
Mary Beaton Macleod | Brentford & Isleworth |
Neil Mahapatra | Sedgefield |
Anne Margaret Main | St Albans |
Simon Joel Solomon Marcus | Barking |
Joseph William Marjoram | Leeds West |
Adam Ernest Marsden | Liverpool Walton |
Lee Martin | Sunderland Central |
Steve Mastin | Redcar |
Rt Hon Frances Anthony Aylmer Maude | Horsham |
Rt Hon Theresa Mary May | Maidenhead |
Paul Christopher Maynard | Blackpool North & Cleveleys |
Dr Janette McAlpine | Kilmarnock & Loudoun |
Jason Alexander McCartney | Colne Valley |
Karl Ian McCartney | Lincoln |
Gordon Alexander McCaskill | Paisley & Renfrewshire South |
Colin John McGavigan | Lanark & Hamilton East |
Ian McGill | Edinburgh North & Leith |
Anne Caroline Ballingall McIntosh | Thirsk & Malton |
Martyn Anthony McIntyre | West Dunbartonshire |
Gareth McKeever | Westmorland & Lonsdale |
Rt Hon Patrick Allen McLoughlin | Derbyshire Dales |
Stephen Anthony McPartland | Stevenage |
Esther Louise McVey | Wirral West |
Louise Daphne Bagshawe | Corby |
Mark Andrew Menzies | Fylde |
Patrick John Mercer | Newark |
Huw William Merriman | North East Derbyshire |
Richard James Merrin | Hornsey & Wood Green |
Stephen James Metcalfe | Basildon South & Thurrock East |
Gerald Robert Gilmer Michaluk | Ochil & South Perthshire |
Jeff Milburn | Jarrow |
Robin John Millar | Arfon |
Maria Frances Lewis Miller | Basingstoke |
Nigel John Mills | Amber Valley |
Anne Frances Milton | Guildford |
Philip James Milton | North Devon |
Andrew John Bower Mitchell | Sutton Coldfield |
Gagan Mohindra | North Tyneside |
Stephen Mold | Derby North |
Emma Sophie Moore | Ogmore |
Penelope Mary Mordaunt | Portsmouth North |
Andrew David Morgan | Carmarthen East & Dinefwr |
Andrew Philip Morgan | Bolton South East |
Nicola Ann Morgan | Loughborough |
Anne-Marie Morris | Newton Abbot |
David Thomas Morris | Morecambe & Lunesdale |
James George Morris | Halesowen & Rowley Regis |
Virginia Morris | West Ham |
Loana Morrison | Bermondsey & Old Southwark |
Wendy Morton | Tynemouth |
Stephen James Mosley | City of Chester |
Jeremy Richard Moulton | Southampton Test |
David John Mowat | Warrington South |
Julia Mulligan | Leeds North West |
Gary Mulvaney | Argyll & Bute |
David Gordon Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Sheryll Murray | South East Cornwall |
Dr Andrew William Murrison | South West Wiltshire |
Ann Elizabeth Myatt | Hemsworth |
Simon Naresh Nayyar | Hackney South & Shoreditch |
Robert James MacGillivray Neill | Bromley & Chislehurst |
Brooks Philip Victor Newmark | Braintree |
Sarah Louise Newton | Truro & Falmouth |
Caroline Fiona Ellen Nokes | Romsey & Southampton North |
Mark Nolan | East Dunbartonshire |
Hazel Noonan | Coventry North East |
Dr Alexander Jesse Norman | Hereford & South Herefordshire |
Sheena Louise Norquay | Na h-Eileanan an Iar |
Ed Northover | Leyton & Wanstead |
William Guy Darrell Norton | Birmingham Perry Barr |
David John Nuttall | Bury North |
Stephen Rothwell O'Brien | Eddisbury |
Matthew James Offord | Hendon |
Robert Geoffrey Oliver | Houghton & Sunderland South |
Eric Ollerenshaw | Lancaster & Fleetwood |
Guy Thomas Opperman | Hexham |
George Gideon Oliver Osborne | Tatton |
Richard Geoffrey James Ottaway | Croydon South |
Adrian Edward Owens | West Lancashire |
Emmeline Elizabeth Owens | Neath |
James Edward Thornton Paice | South East Cambridgeshire |
Matthew James Steven Palmer | Bradford South |
Shailesh Parekh | Birmingham Hodge Hill |
Neil Quentin Gordon Parish | Tiverton & Honiton |
Stephen Graeme Parkinson | Newcastle upon Tyne North |
Jasbir Singh Parmar | Warley |
Dawn Parry | Newport East |
Harshadbhai Patel | Brent North |
Priti Sushil Patel | Witham |
Lindsay Sheila Paterson | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Owen William Paterson | North Shropshire |
Judith Lorraine Pattinson | Workington |
Mark Julian Francis Pawsey | Rugby |
Stuart Phillip Penketh | Ellesmere Port & Neston |
Michael Alan Penning | Hemel Hempstead |
John David Penrose | Weston-super-Mare |
Andrew Theakstone Percy | Brigg & Goole |
Claire Louise Perry | Devizes |
Jack Perschke | Derby South |
Chris Phillips | Lewisham West & Penge |
Stephen James Phillips | Sleaford & North Hykeham |
Christopher Ian Brian Mynott Philp | Hampstead & Kilburn |
Eric Jack Pickles | Brentwood & Ongar |
Nick Pickles | Normanton, Pontefract & Castleford |
Christopher John Pincher | Tamworth |
Spencer Simpson Pitfield | Penistone & Stocksbridge |
Richard Grosvenor Plunkett-Ernle-Erle-Drax | South Dorset |
Brenda Porter | Southport |
Daniel Leonard James Poulter | Central Suffolk & Ipswich North |
Michael Mark Prisk | Hertford & Stortford |
Mark Andrew Pritchard | The Wrekin |
Will Quince | Colchester |
Sohail Qureshi | Bootle |
Dominic Rennie Raab | Esher & Walton |
Suhail Rahuja | Manchester Central |
Sachin Rajput | Brent Central |
Alexander John Randall | Uxbridge & Ruislip South |
Davena Monica Rankin | Glasgow South |
Mark John Reckless | Rochester & Strood |
Rt Hon John Alan Redwood | Wokingham |
Annunziata Mary Rees-Mogg | Somerton & Frome |
Jacob William Rees-Mogg | North East Somerset |
Simon Justin Reevell | Dewsbury |
Mohammed Riaz | Bradford East |
Fabian Richter | Bath |
Matthew Robert Riddle | Thornbury & Yate |
Anthony Ridge-Newman | Ynys Môn |
Gary Christopher Ridley | Coventry North West |
Rt Hon Sir Malcolm Leslie Rifkind | Kensington |
Caroline Anne Righton | St Austell & Newquay |
Andrew Robert George Robathan | South Leicestershire |
Hugh Michael Robertson | Faversham & Mid Kent |
Laurence Anthony Robertson | Tewkesbury |
Karen Robson | Cardiff Central |
Julie Rook | Wolverhampton North East |
Andrew Richard Rosindell | Romford |
Douglas Gordon Ross | Moray |
Lee Benjamin Rowley | Bolsover |
Amber Augusta Rudd | Hastings & Rye |
David Laurie Ruffley | Bury St Edmunds |
James Stuart Rushton | Stoke-on-Trent South |
Jason Geoffrey Rust | Edinburgh South West |
David Henry Rutley | Macclesfield |
Christopher Salmon | Llanelli |
Antoinette Geraldine Mackeson Sandbach | Delyn |
Hon Laura Jane Sandys | Thanet South |
Lee Scott | Ilford North |
Scott Michael Seaman-Digby | Hayes & Harlington |
Julie Searle | Denton & Reddish |
Andrew Edmund Armstrong Selous | South West Bedfordshire |
Matthew Joseph Sephton | Salford & Eccles |
Adeela Shafi | Bristol East |
Grant V Shapps | Welwyn Hatfield |
Alok Kumar Sharma | Reading West |
John Caley Sharp | Sheffield Brightside & Hillsborough |
Paul Simon Shea | East Ham |
Alec Edward Shelbrooke | Elmet & Rothwell |
Richard Charles Scrimgeour Shepherd | Aldridge-Brownhills |
Gary Colin Shores | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
Mark Jonathan Mortlock Simmonds | Boston & Skegness |
Graham Simpson | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
Keith Robert Simpson | Broadland |
Gurcharan Singh | Ealing Southall |
David James Skelton | North Durham |
Christopher James Skidmore | Kingswood |
Janice Ann Small | Batley & Spen |
Chloe Rebecca Smith | Norwich North |
Henry Edward Millar Smith | Crawley |
Julian Richard Smith | Skipton & Ripon |
Royston Matthew Smith | Southampton Itchen |
Hon Arthur Nicholas Winston Soames | Mid Sussex |
Anna Mary Soubry | Broxtowe |
Caroline Alice Spelman | Meriden |
Mark Spencer | Sherwood |
Christopher Frank Spencer Nairn | Orkney & Shetland |
Rt Hon Sir John Paul Stanley | Tonbridge & Malling |
Matt Stephens | Don Valley |
Andrea Stephenson | Linlithgow & East Falkirk |
Andrew George Stephenson | Pendle |
Andrew John Stevenson | Carlisle |
Liz Stevenson | Blaenau Gwent |
Colin Stewart | Dundee West |
Iain Aitken Stewart | Milton Keynes South |
Robert Alexander Stewart | Beckenham |
Roderick James Nugent Stewart | Penrith & The Border |
Campbell Storey | Wansbeck |
Alexander Patrick Story | Wakefield |
Andrew Jeremy Stranack | Camberwell & Peckham |
Gary Nicholas Streeter | South West Devon |
Melvyn John Stride | Central Devon |
Philippa Stroud | Sutton & Cheam |
Graham Charles Stuart | Beverley & Holderness |
Julian Charles Sturdy | York Outer |
Jason Ashley Sugarman | Lewes |
Richard Alan Sullivan | Glasgow North West |
Sean Sullivan | Tottenham |
Desmond Angus Swayne | New Forest West |
Hugo George William Swire | East Devon |
Robert Andrew Raymond Syms | Poole |
Sir Peter Hannay Bailey Tapsell | Louth & Horncastle |
Michelle Elizabeth Tempest | North West Durham |
Piers Tempest | Barnsley Central |
Daniel Thomas | Islwyn |
Derek Gordon Thomas | St Ives |
Deborah Helen Thomas | Twickenham |
Alistair Thompson | West Bromwich East |
Ross Thomson | Gordon |
Margaret Ann Throup | Solihull |
Anthony Edward Timpson | Crewe & Nantwich |
Justin Paul Tomlinson | Swindon North |
Gemma Rose Townsend | Lewisham Deptford |
David Arthur Stephen Tredinnick | Bosworth |
Anne-Marie Belinda Trevelyan | Berwick-upon-Tweed |
Mary Elizabeth Truss | South West Norfolk |
Andrew John Turner | Isle of Wight |
Karen Tweed | Huddersfield |
Andrew Guy Tyrie | Chichester |
Nusrat Munir Ul-Ghani | Birmingham Ladywood |
Paul Singh Uppal | Wolverhampton South West |
Edward Henry Butler Vaizey | Wantage |
Shailesh Lakhman Vara | North West Cambridgeshire |
Nick Varley | City of Durham |
Michael George Veitch | East Lothian |
Charlotte Sarah Emily Vere | Brighton Pavilion |
Martin John Vickers | Cleethorpes |
Theresa Anne Villiers | Chipping Barnet |
Susan Wade Weeks | York Central |
Charles Ashley Rupert Walker | Broxbourne |
Hon Robin Caspar Walker | Worcester |
Robert Ben Lobban Wallace | Wyre & Preston North |
John Walsh | Middlesbrough |
Robert John Walter | North Dorset |
Nerissa Eilis Warner-O'Neill | Preston |
Nigel Christopher Waterson | Eastbourne |
Angela Eileen Watkinson | Hornchurch & Upminster |
Michael Richard Weatherley | Hove |
James Stephen Wharton | Stockton South |
Helen Olivia Bicknell Whately | Kingston & Surbiton |
Heather Kay Wheeler | South Derbyshire |
Christopher Mark Francis White | Warwick & Leamington |
Jackie Whiteley | Rotherham |
Christopher John Whiteside | Copeland |
Ruth Whitfield | Airdrie & Shotts |
Craig Whittaker | Calder Valley |
John Flasby Lawrance Whittingdale | Maldon |
Stewart Norman Gunn Whyte | Aberdeen North |
William David Wiggin | North Herefordshire |
David Lindsay Willetts | Havant |
Alexander Paul Williams | Stretford & Urmston |
Matthew Robert Williams | Newport West |
Susan Frances Maria Williams | Bolton West |
Gavin Alexander Williamson | South Staffordshire |
David Alexander Wilson | Inverclyde |
Robert Owen Biggs Wilson | Reading East |
Michael William Winstanley | Wigan |
Michelle Wiseman | Bury South |
Dr Sarah Wollaston | Totnes |
Ken Wood | Wolverhampton South East |
Marcus Wood | Torbay |
Alan Wright | Hartlepool |
Jeremy Paul Wright | Kenilworth & Southam |
Matthew Wright | Vale of Clwyd |
Kegang Wu | Liverpool Riverside |
Nick Yarker | Bristol West |
Timothy Stephen Kenneth Yeo | South Suffolk |
Rt Hon Sir George Samuel Knatchbull Young, Bt | North West Hampshire |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon |
|
Cornish Democrat (1) |
|
Citizens for Undead Rights and Equality - (CURE) (4) |
|
Democratic Labour - (Dem LAB) (1) |
|
Dem Nat (2) |
|
Direct Democracy (1) |
|
Democratic Unionist Party - (DUP) (16) |
|
English Democrats Party - (Eng Dem) (107) |
|
English Independence (1) |
|
Equal Parenting Alliance (2) |
|
Fancy Dress (1) |
|
Green Party - (Green) (335) |
|
Green Soc (6) |
|
Humanity (1) |
|
Impact (3) |
|
Independent - (Ind) (386) |
|
Independent Conservative - (Ind CON) (1) |
|
Independent Liberal - (Ind LIB) (1) |
|
Independent Unionist - (Ind U) (1) |
|
Integrity UK (1) |
|
Islam (1) |
|
Jacobite (2) |
|
Justice (1) |
|
Justice & Anti-Corruption (2) |
|
Labour Party - (LAB) (611) |
Diane Julie Abbott | Hackney North & Stoke Newington |
Deborah Angela Elspeth Marie Abrahams | Colne Valley |
John Paul Adams | Dartford |
Victor Agarwal | Swindon North |
Abdul Monsur Ohid Ahmed | West Suffolk |
Nicholas Richard Ainger | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
Rt Hon Robert William Ainsworth | Coventry North East |
Harriet Joy Ajderian | Bath |
Rt Hon Douglas Garven Alexander | Paisley & Renfrewshire South |
Heidi Alexander | Lewisham East |
James Martin Alexander | York Outer |
Junab Ali | Devizes |
Rushanara Ali | Bethnal Green & Bow |
Graham William Allen | Nottingham North |
Kathy Allen | Sutton & Cheam |
David Anderson | Blaydon |
Janet Anderson | Rossendale & Darwen |
Cath Arakelian | Chingford & Woodford Green |
Charlotte Jean Scott Atkins | Staffordshire Moorlands |
Ian Christopher Austin | Dudley North |
Jane Avis | Croydon South |
William Bain | Glasgow North East |
Vera Baird | Redcar |
Rt Hon Edward Michael Balls | Morley & Outwood |
Gordon Raymond Banks | Ochil & South Perthshire |
Penny Barber | West Worcestershire |
Celia Anne Barlow | Hove |
Leo Barraclough | Eastleigh |
Darren Michael Barrenger | Harwich & North Essex |
Allyson Margret Barron | Broadland |
Rt Hon Kevin John Barron | Rother Valley |
Mark Franklin Bartlett | Grantham & Stamford |
Hugh Bayley | York Central |
Claudia Beamish | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Rt Hon Margaret Mary Beckett | Derby South |
Aktar Beg | Romsey & Southampton North |
Margaret Anne Begg | Aberdeen South |
Sir Stuart Bell | Middlesbrough |
Emily Sophia Wedgwood Benn | Worthing East & Shoreham |
Rt Hon Hilary James Wedgwood Benn | Leeds Central |
Nicholas John Bent | Warrington South |
Joseph Edward Benton | Bootle |
Heidi Caroline Benzing | Brentwood & Ongar |
Dr Roger Leslie Berry | Kingswood |
Clive James Charles Betts | Sheffield South East |
Dr Steve Bick | West Dorset |
Emma Jane Bishton | South Suffolk |
Caitlin Janette Bisknell | High Peak |
Prof Roberta Carol Blackman-Woods | City of Durham |
Jemima Lorna Blackmore | Wealden |
Judith Vivienne Blake | Leeds North West |
Rt Hon Hazel Anne Blears | Salford & Eccles |
Thomas Francis Blenkinsop | Middlesbrough South & East Cleveland |
Robert John Blizzard | Waveney |
Paul Christopher Blomfield | Sheffield Central |
Rt Hon David Blunkett | Sheffield Brightside & Hillsborough |
Michael William Boden | Carlisle |
Kevin Andrew Martin Bonavia | Rochford & Southend East |
Jenny Bone | South West Bedfordshire |
David Boot | Mid Sussex |
Steph Booth | Calder Valley |
David Stanley Borrow | South Ribble |
Richard Boudier | Ceredigion |
Ian Michael Boulton | Filton & Bradley Stoke |
David Alexander Bradley | Weston-super-Mare |
Rt Hon Benjamin Peter James Bradshaw | Exeter |
Kevin Denis Brennan | Cardiff West |
Dave Brinson | Eastbourne |
Michael Kenneth Britton | Thanet North |
Darren Adrian Brown | Mid Dorset & Poole North |
Edward Martin Brown | North East Bedfordshire |
Rt Hon Dr James Gordon Brown | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Lyn Carol Brown | West Ham |
Rt Hon Nicholas Hugh Brown | Newcastle upon Tyne East |
Russell Leslie Brown | Dumfries & Galloway |
Rev Christopher John Bryant | Rhondda |
David John Bryant | Congleton |
Karen Patricia Buck | Westminster North |
Jayne Cecilia Buckland | Wellingborough |
Mike Bunney | North Dorset |
Richard Haines Burden | Birmingham Northfield |
Sam Burden | Bromsgrove |
Simon Burgess | Brighton Kemptown |
Rt Hon Andrew Murray Burnham | Leigh |
Dawn Petula Butler | Brent Central |
Rt Hon Liam Dominic Byrne | Birmingham Hodge Hill |
John David Cairns | Inverclyde |
Alan Campbell | Tynemouth |
Ian Wallace Campbell | Newark |
Ronald Campbell | Blyth Valley |
Patrick Canavan | Newton Abbot |
Mark Michael Robert Cann | North Devon |
Barbara Ann Cannon | Penrith & The Border |
James Wilson Carr | Fareham |
Sharon Lesley Carr-Brown | Bournemouth West |
Michael Victor Castle | South Norfolk |
Martin Philip Caton | Gower |
Ian Arthur Cawsey | Brigg & Goole |
Jennifer Chapman | Darlington |
Bambos Charalambous | Enfield Southgate |
Mark Hammond Chiverton | Isle of Wight |
Christopher Robert Clark | Ashford |
Kathryn Sloan Clark | North Ayrshire & Arran |
Paul Gordon Clark | Gillingham & Rainham |
Rt Hon Charles Rodway Clarke | Norwich South |
Rt Hon Thomas Clarke | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
Andrew William Clayworth | Rushcliffe |
Rt Hon Ann Clwyd | Cynon Valley |
Vernon Rodney Coaker | Gedling |
Margaret Ann Wishart Coffey | Stockport |
Nick Colbourne | Montgomery |
Jim Conalty | Southport |
Michael Connarty | Linlithgow & East Falkirk |
John Cook | Norwich North |
Hannah Cooper | Newbury |
Julie Elizabeth Cooper | Burnley |
Mark Cooper | Orkney & Shetland |
Rosemary Elizabeth Cooper | West Lancashire |
Rt Hon Yvette Cooper | Normanton, Pontefract & Castleford |
Paul Corazzo | Daventry |
Jeremy Bernard Corbyn | Islington North |
John Lessels Cowan | South East Cambridgeshire |
Anthea Jane Cox | Huntingdon |
David Anthony Crausby | Bolton North East |
Mary Helen Creagh | Wakefield |
Barney Crockett | Gordon |
Dr Jonathan Cruddas | Dagenham & Rainham |
John Robert Cryer | Leyton & Wanstead |
Alexander Cunningham | Stockton North |
James Dolan Cunningham | Coventry South |
Thomas Anthony Cunningham | Workington |
Margaret Patricia Curran | Glasgow East |
Katie Elizabeth Curtis | Epping Forest |
Nicholas Dakin | Scunthorpe |
Simon Christopher Danczuk | Rochdale |
Rt Hon Alistair Maclean Darling | Edinburgh South West |
Annajoy David | Scarborough & Whitby |
Wayne David David | Caerphilly |
George Henry Davidson | Wokingham |
Alana Elizabeth Davies | Vale of Glamorgan |
Allan Robert Davies | Basildon & Billericay |
Patrick Davies | Winchester |
Phillip Leslie Davies | Wirral West |
Howard Dawber | Bexleyheath & Crayford |
Cammy Day | Edinburgh West |
Oliver de Botton | Hitchin & Harpenden |
Gloria de Piero | Ashfield |
Rob Deeks | Christchurch |
Mark Edward Dempsey | The Cotswolds |
Rt Hon John Yorke Denham | Southampton Itchen |
Parmjit Singh Dhanda | Gloucester |
Hardyal Singh Dhindsa | Mid Derbyshire |
Andrew Hartley Dismore | Hendon |
Pete Dixon | Chelmsford |
Rt Hon Frank Gordon Dobson | Holborn & St Pancras |
Thomas Docherty | Dunfermline & West Fife |
Anneliese Jane Dodds | Reading East |
Brian Harold Donohoe | Central Ayrshire |
Frank Doran | Aberdeen North |
James Francis Dove | Mole Valley |
James Patrick Dowd | Lewisham West & Penge |
Eileen Driver | Richmond |
John Eugene Joseph Dromey | Birmingham Erdington |
Michael Vincent Dugher | Barnsley East |
Angela Eagle | Wallasey |
Maria Eagle | Garston & Halewood |
Jane Edbrooke | East Hampshire |
Michael Edwards | South Derbyshire |
Bill Edwards | Braintree |
Clive Stanley Efford | Eltham |
Damien James Egan | Beckenham |
Roxanne Rosin Egan | Thornbury & Yate |
Francis Eldergill | Esher & Walton |
Julie Elliott | Sunderland Central |
Stuart Emmerson | Tewkesbury |
Natascha Engel | North East Derbyshire |
William Roffen Esterson | Sefton Central |
Christopher James Evans | Islwyn |
Sarah Evans | North West Hampshire |
Rick Everitt | Old Bexley & Sidcup |
Christopher Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme |
John Ferrett | Portsmouth South |
Rt Hon Frank Ernest Field | Birkenhead |
James Fitzpatrick | Poplar & Limehouse |
Robert Charles Douglas Flello | Stoke-on-Trent South |
Rt Hon Caroline Louise Flint | Don Valley |
Paul Phillip Flynn | Newport West |
Tom Flynn | Southend West |
Michael Jabez Foster | Hastings & Rye |
Michael John Foster | Worcester |
Paul Andrew Foster | Ribble Valley |
Yvonne Helen Fovargue | Makerfield |
Dr David Hywel Francis | Aberavon |
Max Freedman | Kingston & Surbiton |
Anthony Gajadharsingh | Chesham & Amersham |
Mary Galbraith | East Dunbartonshire |
Tom Gann | Salisbury |
Barry Strachan Gardiner | Brent North |
Sid Garg | Uxbridge & Ruislip South |
Graham William Giles | Gosport |
Sheila Gilmore | Edinburgh East |
Linda Wade Gilroy | Plymouth Sutton & Devonport |
Sally Louise Gimson | South Leicestershire |
Jamie Glackin | Perth & North Perthshire |
Patricia Mary Glass | North West Durham |
Mary Theresa Glindon | North Tyneside |
Roger Duncan Godsiff | Birmingham Hall Green |
Rt Hon Paul Gerard Goggins | Wythenshawe & Sale East |
Joseph Daniel Goldberg | Witney |
Helen Catherine Goodman | Bishop Auckland |
Eric Goodyer | Charnwood |
Gareth David Gould | South Holland & The Deepings |
David Graham | Argyll & Bute |
Thomas James Greatrex | Rutherglen & Hamilton West |
James Green | Cheltenham |
Katherine Anne Green | Stretford & Urmston |
Keiron Reuben Nathaniel Green | Moray |
Lilian Rachel Greenwood | Nottingham South |
Paul Anthony Greenwood | Runnymede & Weybridge |
Nia Rhiannon Griffith | Llanelli |
Daniel Griffiths | Tonbridge & Malling |
Clive Grunshaw | Lancaster & Fleetwood |
Sam Gurney | Kensington |
Andrew John Gwynne | Denton & Reddish |
Christine Marjorie Gwyther | Carmarthen East & Dinefwr |
Rt Hon Peter Gerald Hain | Neath |
Patrick Hall | Bedford |
David Hamilton | Midlothian |
Fabian Uziell Hamilton | Leeds North East |
Jamie Hanley | Pudsey |
Rt Hon David George Hanson | Delyn |
Rt Hon Harriet Ruth Harman | Camberwell & Peckham |
Philip Alan Harris | North Norfolk |
Rachel Naomi Harris | Dudley South |
Thomas Harris | Glasgow South |
Angela Harrison | Sittingbourne & Sheppey |
David Stewart Havard | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Susan Mary Hayman | Halesowen & Rowley Regis |
Claire Hazelgrove | Skipton & Ripon |
Dr Adrian Hugh Heald | Macclesfield |
Rt Hon John Healey | Wentworth & Dearne |
Gary Frederick John Heather | Tunbridge Wells |
Ivan John Henderson | Clacton |
Stephen Hepburn | Jarrow |
David Alan Heyes | Ashton under Lyne |
Julie Ann Doris Hilling | Bolton West |
Alexander Joseph Pravesh Hilton | Chelsea & Fulham |
Susan Kathryn Hinchcliffe | Shipley |
Kevin Hind | Bury St Edmunds |
Mike Hobday | Welwyn Hatfield |
Rt Hon Margaret Eve Hodge | Barking |
Sharon Hodgson | Washington & Sunderland West |
Catherine Letitia Hoey | Vauxhall |
Bruce Alan Hogan | Forest of Dean |
Simon Holland | Chichester |
James Hood | Lanark & Hamilton East |
Mark Hood | North East Fife |
Kelvin Peter Hopkins | Luton North |
Rt Hon George Edward Howarth | Knowsley |
Lindsay Harvey Hoyle | Chorley |
Elizabeth Patricia Hughes | Mid Norfolk |
Jason Philip Hughes | North Wiltshire |
Ronald Arvon Hughes | Aberconwy |
Robert Hull | Reigate |
Janet Elizabeth Hulme | North Cornwall |
Alwyn Humphreys | Dwyfor Meirionnydd |
Tony Hunt | Ludlow |
Tristram Julian William Hunt | Stoke-on-Trent Central |
Janice Carol Hurne | New Forest West |
Ashiq Hussain | Aldridge-Brownhills |
Kevin John Hutchens | Angus |
Donna Elizabeth Hutton | West Clwyd |
Steve Hyden | Lichfield |
Eric Evlyn Illsley | Barnsley Central |
Jayne Elisabeth Innes | Nuneaton |
Ifor Huw Irranca-Davies | Ogmore |
Glenda May Jackson | Hampstead & Kilburn |
Richard Adam Jackson | Tatton |
Siân Catherine James | Swansea East |
Lee Cedric Jameson | St Austell & Newquay |
Brian David Jenkins | Tamworth |
Karen Jennings | Hornsey & Wood Green |
Martin Lee Paul Jevon | Taunton Deane |
Amanjit Singh Jhund | Windsor |
Rt Hon Alan Arthur Johnson | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
Diana Ruth Johnson | Kingston-upon-Hull North |
Robert Johnston | Stratford-on-Avon |
Barry Jones | North East Hampshire |
Darren Paul Jones | West Devon & Torridge |
Graham Peter Jones | Hyndburn |
Helen Mary Jones | Warrington North |
Kevan David Jones | North Durham |
Michael Gerard Jones | Bognor Regis & Littlehampton |
Susan Elen Jones | South Clwyd |
Bhavna Joshi | Central Suffolk & Ipswich North |
Rt Hon Tessa Jane Helen Douglas Jowell | Dulwich & West Norwood |
Eric Stuart Joyce | Falkirk |
Andrew John Judge | Wimbledon |
Paul Kalinauckas | The Wrekin |
Rt Hon Sir Gerald Bernard Kaufman | Manchester Gorton |
Sally Curtis Keeble | Northampton North |
Barbara Mary Keeley | Worsley & Eccles South |
Ann Lloyd Keen | Brentford & Isleworth |
David Alan Keen | Feltham & Heston |
Lynnette Catherine Kelly | Birmingham Yardley |
Elizabeth Louise Kendall | Leicester West |
Paul Robert Kenny | Boston & Skegness |
Maryam Khan | Bury North |
Shafi Khan | Carshalton & Wallington |
Rt Hon Sadiq Aman Khan | Tooting |
David Neil Kidney | Stafford |
Andrew King | Rugby |
Stuart Thomas King | Putney |
Christopher Charles Andrew Kirby | Bromley & Chislehurst |
David Thomas Kirkman | North East Hertfordshire |
Sonia Nabila Klein | Ilford North |
Rt Hon James Philip Knight | South Dorset |
Nigel Knowles | Wyre Forest |
Hratche Koundarjian | Lewes |
Dr Stephen John Ladyman | Thanet South |
Rt Hon David Lindon Lammy | Tottenham |
Philippa Jocelyn Latimer | St Ives |
Ian Lavery | Wansbeck |
Michael Le-Surf | Rayleigh & Wickford |
Adam James Leeder | Suffolk Coastal |
Christopher Michael Leslie | Nottingham East |
Ivan Lewis | Bury South |
James Lewis | Elmet & Rothwell |
Jo Lewis | Stone |
Barbara Ann Light | Saffron Walden |
Howard Jeremy Linsley | Meon Valley |
John Martin Linton | Battersea |
Anthony Joseph Lloyd | Manchester Central |
Chris Lloyd | Brecon & Radnorshire |
Clyde William Loakes | Northampton South |
Andrew Lomas | Wycombe |
Andrew McCulloch Love | Edmonton |
Greg Lovell | Chippenham |
Ian Colin Lucas | Wrexham |
Robin Christopher Lunn | Mid Worcestershire |
Tim Lunnon | Arundel & South Downs |
Anita Grace Macdonald | Ruislip, Northwood & Pinner |
Moira Macdonald | Central Devon |
Alexander John Mackay | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Dr Charlotte Mackenzie | Truro & Falmouth |
Rt Hon Dr Denis MacShane | Rotherham |
Donald John Macsween | Na h-Eileanan an Iar |
Fiona Margaret MacTaggart | Slough |
Bassam Mahfouz | Ealing Central & Acton |
Khalid Mahmood | Birmingham Perry Barr |
Shabana Mahmood | Birmingham Ladywood |
Shahid Malik | Dewsbury |
Clare Judith Mallaber | Amber Valley |
Harry Mann | South West Hertfordshire |
John Mann | Bassetlaw |
Gareth Thomas Manson | East Devon |
Robert Howard Marris | Wolverhampton South West |
Gordon Marsden | Blackpool South |
Jan Marshall | Selby & Ainsty |
Danny Marten | Haltemprice & Howden |
Penny Martin | Blackpool North & Cleveleys |
Matthew J May | South Northamptonshire |
Stephen James McCabe | Birmingham Selly Oak |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
Kerry Gillian McCarthy | Bristol East |
Sarah Louise McCarthy-Fry | Portsmouth North |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
Siobhain Ann McDonagh | Mitcham & Morden |
Pat McDonald | Maidenhead |
John Martin McDonnell | Hayes & Harlington |
Kevin David McElduff | South Staffordshire |
Rt Hon Patrick Bosco McFadden | Wolverhampton South East |
Alison McGovern | Wirral South |
James McGovern | Dundee West |
Rt Hon Anne Catherine McGuire | Stirling |
Kath McGuirk | Hornchurch & Upminster |
Shona McIsaac | Cleethorpes |
Ann McKechin | Glasgow North |
Kevin Martin Joseph McKeever | Harborough |
John Dempster McKendrick | Ross, Skye & Lochaber |
Richard Mark McKenzie | Henley |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North |
Ian Philip McLaughlin | North Shropshire |
Jamie Steven McMahon | Gainsborough |
Kevin John McNerney | Harrogate & Knaresborough |
Rt Hon Anthony James McNulty | Harrow East |
Rt Hon Michael Hugh Meacher | Oldham West & Royton |
Joseph Alan Meale | Mansfield |
Ian Mearns | Gateshead |
Pat Merrick | Eddisbury |
Sarah Merrill | Solihull |
Gillian Joanna Merron | Lincoln |
Andrew Philip Merryfield | Wells |
Rt Hon Alun Edward Michael | Cardiff South & Penarth |
Jeremy Miles | Beaconsfield |
Rt Hon David Wright Miliband | South Shields |
Rt Hon Edward Samuel Miliband | Doncaster North |
Andrew Peter Miller | Ellesmere Port & Neston |
Ian Miller | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
Martin Miller | Cheadle |
Tom Miller | Woking |
Roma Mills | St Albans |
Nicholas David Milton | Kenilworth & Southam |
Austin Vernon Mitchell | Great Grimsby |
Steven Paul Mitchell | Wantage |
Christopher David Mole | Ipswich |
Richard James Mollet | South West Surrey |
Craig Montgomery | Epsom & Ewell |
Madeleine Moon | Bridgend |
Alison Moore | Finchley & Golders Green |
Jessica Elizabeth Morden | Newport East |
Julie Morgan | Cardiff North |
John David Morgan | Rutland & Melton |
Stephen Richard Morgan | Orpington |
Graeme Morrice | Livingston |
Carl Morris | Thurrock |
Grahame Mark Morris | Easington |
Patrick Mountain | Louth & Horncastle |
George Edward Mudie | Leeds East |
Margaret Patricia Munn | Sheffield Heeley |
Ed Murphy | Peterborough |
Rt Hon James Murphy | East Renfrewshire |
Rt Hon Paul Peter Murphy | Torfaen |
Ian Murray | Edinburgh South |
Katrina Laidlaw Murray | Dundee East |
Teresa Margaret Murray | Rochester & Strood |
Swatantra Dhanraj Nandanwar | Maldon |
Lisa Eva Nandy | Wigan |
Pamela Nash | Airdrie & Shotts |
Jordan Alexander Newell | Colchester |
James Adam Normington | Sleaford & North Hykeham |
Dan Norris | North East Somerset |
Rt Hon Michael O'Brien | North Warwickshire |
Fiona O'Donnell | East Lothian |
David Alan Oakensen | Somerton & Frome |
Emilie Anne Oldknow | Sherwood |
Chinyelu Susan Onwurah | Newcastle upon Tyne Central |
Ayfer Orhan | Hemel Hempstead |
Sandra Currie Osborne | Ayr, Carrick & Cumnock |
Albert Owen | Ynys Môn |
Christopher Geoffrey Oxlade | Crawley |
Andrew Elliot Pakes | Milton Keynes North |
Dr Nicholas Douglas Palmer | Broxtowe |
Rory Palmer | Bosworth |
Steve Parry-Hearn | North Somerset |
Kathy Pearce | Bridgwater & West Somerset |
Teresa Pearce | Erith & Thamesmead |
David John Pedrick-Friend | Torbay |
Funda Pepperell | Basingstoke |
Matthew Toby Perkins | Chesterfield |
Bridget Maeve Phillipson | Houghton & Sunderland South |
John Stefan Piasecki | Bracknell |
Cheryl Jacqueline Pidgeon | Erewash |
James Andrew Plaskitt | Warwick & Leamington |
Nancy Mary Elizabeth Platts | Brighton Pavilion |
Robert Leonard Pocock | Sutton Coldfield |
Luke Pollard | South West Devon |
Stephen Pelham Pound | Ealing North |
Lucy Maria Powell | Manchester Withington |
Gordon Prentice | Pendle |
Rt Hon Dawn Primarolo | Bristol South |
Gwynfor Mathews Prosser | Dover |
Alun John Pugh | Arfon |
Yasmin Qureshi | Bolton South East |
William Ernest Rammell | Harlow |
Jenny Ann Rathbone | Cardiff Central |
Rt Hon Wyvill Richard Nicolls Raynsford | Greenwich & Woolwich |
Andrew John Reed | Loughborough |
Jamieson Ronald Reed | Copeland |
Mari Rees | Preseli Pembrokeshire |
David Paul Reeves | Mid Bedfordshire |
Rachel Jane Reeves | Leeds West |
Ash Rehal | Faversham & Mid Kent |
Rebecca Louise Rennison | South West Wiltshire |
Emma Elizabeth Reynolds | Wolverhampton North East |
Glen David Reynolds | Banff & Buchan |
Linda June Riordan | Halifax |
Michael Gerard Robb | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Jonathan Roberts | Thirsk & Malton |
Peter Roberts | North East Cambridgeshire |
Philippa Louise Roberts | Hereford & South Herefordshire |
John Robertson | Glasgow North West |
Geoffrey Robinson | Coventry North West |
Jude Robinson | Camborne & Redruth |
Liam John Robinson | Fylde |
Matthew Richard Allen Rodda | East Surrey |
Terence Henry Rooney | Bradford East |
Ian William James Ross | Worthing West |
Tom William Ross | Altrincham & Sale West |
Steven Philip Rotheram | Liverpool Walton |
Paul Alec Rounding | East Yorkshire |
David Alexander de Home Rowntree | Cities of London & Westminster |
Frank Roy | Motherwell & Wishaw |
James William Royston | Bexhill & Battle |
Christopher Shaun Ruane | Vale of Clwyd |
Joan Mary Ruddock | Lewisham Deptford |
Christine Margaret Russell | City of Chester |
Sam Russell | Hertsmere |
Gerry Ryan | Croydon Central |
Rt Hon Joan Marie Ryan | Enfield North |
Neil Sabharwal | North Herefordshire |
Tariq Sadiq | South Cambridgeshire |
Jean Samuel | Canterbury |
Jason Graham Sanderson | Poole |
Hamish Ramsey Sandison | Monmouth |
Naz Sarkar | Reading West |
Anas Sarwar | Glasgow Central |
Ian Saunders | Beverley & Holderness |
Philip Andrew Sawford | Kettering |
Richard Scorer | Hazel Grove |
Jack Scott | Sheffield Hallam |
Alison Jane Seabeck | Plymouth Moor View |
Rav Seeruthun | Maidstone & The Weald |
Tim John Cairns Shand | Guildford |
Virendra Kumar Sharma | Ealing Southall |
Jonathan Rowland Shaw | Chatham & Aylesford |
Valerie Shawcross | Bermondsey & Old Southwark |
James Sheridan | Paisley & Renfrewshire North |
Leslie Frederick Sibley | Banbury |
Gareth John Siddorn | Sevenoaks |
Marsha Singh | Bradford West |
Lee Skevington | Yeovil |
Dennis Edward Skinner | Bolsover |
Andrew Clifford Skudder | Horsham |
Jonathan Slater | Aldershot |
Andrew Francis Slaughter | Hammersmith |
Ruth Lauren Smeeth | Burton |
Angela Christine Smith | Penistone & Stocksbridge |
Rt Hon Andrew David Smith | Oxford East |
Cat Smith | Wyre & Preston North |
Geraldine Smith | Morecambe & Lunesdale |
Rt Hon Jacqueline Jill Smith | Redditch |
Kathryn Anne Smith | Gravesham |
Nicholas Desmond John Smith | Blaenau Gwent |
Owen Smith | Pontypridd |
Paul Smith | Bristol West |
Peter David Smith | South West Norfolk |
Robert Smith | Havant |
Anne Christine Snelgrove | Swindon South |
Manish Acharya Sood | North West Norfolk |
Peter William Joseph Sopowski | New Forest East |
Sir Peter Alfred Soulsby | Leicester South |
John Spademan | Witham |
Michael Harry Sparling | South East Cornwall |
Rt Hon John Francis Spellar | Warley |
Phyllis Margaret Starkey | Milton Keynes South |
Richard Michael Stevens | Oxford West & Abingdon |
John Robert Stockton | Weaver Vale |
David Llewellyn Kelsey Stokes | Bournemouth East |
Rt Hon John Whitaker Straw | Blackburn |
Alan Strickland | Berwick-upon-Tweed |
Graham Eric Stringer | Blackley & Broughton |
Gisela Gschaider Stuart | Birmingham Edgbaston |
Gerard Sutcliffe | Bradford South |
Colin Swindell | Derbyshire Dales |
Mark Richard Tami | Alyn & Deeside |
Jon Tandy | Shrewsbury & Atcham |
Dari Jean Taylor | Stockton South |
Sharon Jane Taylor | Stevenage |
Stephen Terry | Hertford & Stortford |
Gareth Richard Thomas | Harrow West |
Jane Thomas | Keighley |
Emily Anne Thornberry | Islington South & Finsbury |
Rt Hon Stephen Cresswell Timms | East Ham |
Antoine Tinnion | Hexham |
Jonathan William Todd | Westmorland & Lonsdale |
Brian Tomlinson | Twickenham |
Samuel John Townend | Bristol North West |
Jon Hedley Trickett | Hemsworth |
Eleanor Tunnicliffe | Richmond Park |
Karl Turner | Kingston-upon-Hull East |
John Derek Twigg | Halton |
Stephen Twigg | Liverpool West Derby |
Adam Tyler-Moore | Spelthorne |
Chuka Harrison Umunna | Streatham |
Rt Hon Nigel Keith Anthony Standish Vaz | Leicester East |
Valerie Carol Marian Vaz | Walsall South |
Rachel Alexandra Voller | Romford |
Joan Lorraine Walley | Stoke-on-Trent North |
Lynda Ellen Waltho | Stourbridge |
Claire Margaret Ward | Watford |
Julian Gabriel St John Ware-Lane | Castle Point |
Michael Watson | Broxbourne |
Thomas Anthony Watson | West Bromwich East |
David Leonard Watts | St Helens North |
Damien Francis John Welfare | Chipping Barnet |
Kathryn White | Aylesbury |
Dr Alan Patrick Vincent Whitehead | Southampton Test |
Vernon Charles Whitlock | Tiverton & Honiton |
Carole Whitty | Totnes |
Rt Hon Malcolm Hunt Wicks | Croydon North |
Matt Willey | Surrey Heath |
David Andrew Williams | Crewe & Nantwich |
Ed Williams | Meriden |
Greg Andrew Williams | West Aberdeenshire & Kincardine |
Christopher Williamson | Derby North |
Ross Willmott | North West Leicestershire |
Philip Wilson | Sedgefield |
David Julian Winnick | Walsall North |
Rt Hon Rosalie Winterton | Doncaster Central |
Michael Roy Wood | Batley & Spen |
Rt Hon Shaun Anthony Woodward | St Helens South & Whiston |
Susan Elizabeth Woodward | Cannock Chase |
Philip James Woolas | Oldham East & Saddleworth |
Donald Russell Worsley | Folkestone & Hythe |
Anthony David Wright | Great Yarmouth |
David Wright | Telford |
Iain David Wright | Hartlepool |
Christopher Robert York | North West Cambridgeshire |
Daniel Stephen Zeichner | Cambridge |
|
Labour and Co-operative Party - (LAB Co-op) (20) |
|
Official Liberal Party - (Lib) (5) |
|
Liberal Democrats - (LIB Dem) (631) |
Andrew Paul Aalders-Dunthorne | Central Suffolk & Ipswich North |
Rodney Ackland | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
Robert Moray Adamson | East Yorkshire |
Qassim Hussain Afzal | Manchester Gorton |
Farid Ahmed | Walthamstow |
Anood Al-Samerai | Ilford South |
Mark Lindsay Alcock | Oldham West & Royton |
Daniel Grian Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Asghar Javed Ali | Islwyn |
Zulfiqar Ali | Stoke-on-Trent South |
James Borbor Allie | Brent North |
Jackie Alserson | Worcester |
Peter Emil Andras | Washington & Sunderland West |
Dennis Allan Andrewartha | Stroud |
Keith Angus | Hackney North & Stoke Newington |
Paul John Ankers | Bolton North East |
Hugh Martin James Annand | North East Hertfordshire |
Mohammed Afzal Anwar | Pendle |
John Christopher Appleby | Tynemouth |
Tom Appleby | Jarrow |
Alan Edmund Armitage | Wantage |
Anna Imogen Arrowsmith | Gravesham |
Ali Ashgar | Leicester East |
Denise Margaret Elizabeth Aspinall | Ellesmere Port & Neston |
Aladdin Ayesh | South Leicestershire |
Norman John Baker | Lewes |
Nigel Bakhai | Ealing Southall |
Jon Timothy Ashby Ball | Ealing Central & Acton |
Timothy Simon Ball | Nottingham North |
Stephen David Barber | Chipping Barnet |
Michael John Barker | Darlington |
Roger John Barlow | Macclesfield |
Dawn Carol Barnes | Witney |
John Ewan Barnett | Dundee West |
Peter Anthony Barrett | Perth & North Perthshire |
Kevin Charles Barron | Wellingborough |
Julia Bateman | Gedling |
David Robert Batey | Derby South |
Richard Leslie Baum | Bury North |
Eileen Janet Gladys Baxendale | Glasgow North East |
Ronald Walter Alexander Leslie Beadle | Newcastle upon Tyne North |
Lynne Elizabeth Beaumont | Folkestone & Hythe |
Michael Beckett | Dudley North |
Alan Charles Beddow | Warwick & Leamington |
John Beirne | St Helens North |
Rt Hon Sir Alan James Beith | Berwick-upon-Tweed |
Jacqueline Dianne Bell | Stockton South |
Michael Bell | Weston-super-Mare |
Alan Belmore | Hemsworth |
Nigel Andrew Bennett | South Suffolk |
Roger Phillip Bennion | Telford |
Daisy Benson | Reading West |
Alexander Michael Bentley | Fareham |
Neil Darren Bentley | Batley & Spen |
Alex Berhanu | Ilford North |
Catriona Judith Steel Bhatia | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Gordon Birtwistle | Burnley |
Harrish Bisnauthsing | Grantham & Stamford |
Christopher Gary Andrew Blackburn | Leigh |
Mark Blackburn | Westminster North |
Lionel Francis Blackman | Esher & Walton |
Martin Oliver Blakebrough | Monmouth |
James Christopher Blanchard | Huddersfield |
Columba Michael Joe Blango | Camberwell & Peckham |
Stuart Andrew Bodsworth | Stockport |
Nahid Boethe | Harrow East |
Stuart Andrew Bonar | Plymouth Moor View |
Samuel Boote | Nottingham East |
Duncan Keith Borrowman | Old Bexley & Sidcup |
Joseph Bourke | Dagenham & Rainham |
Christopher Alan Bowers | Wealden |
Christopher Peter Boyle | Houghton & Sunderland South |
Neil Bradbury | Blaydon |
Thomas Anthony Brake | Carshalton & Wallington |
Christopher Ashley Bramall | Stourbridge |
Jonathan Michael Bramall | Dudley South |
Prudence Bray | Wokingham |
Julian Charles Martin Brazil | Totnes |
Bill Brereton | Delyn |
Rev Chris Brice | East Ham |
John Gerard Brigden | Dover |
Paul John Brighton | Alyn & Deeside |
Richard Adrian Brighton | Sutton Coldfield |
Sarah Virginia Brinton | Watford |
Stephen John Broadhurst | Denton & Reddish |
Richard John Brodie | Dumfries & Galloway |
Annette Lesley Brooke | Mid Dorset & Poole North |
Dr Belinda Margaret Brooks-Gordon | West Suffolk |
Jane Elisabeth Brophy | Altrincham & Sale West |
John Brown | Barnsley East |
Jeremy Richard Browne | Taunton Deane |
Rt Hon Malcolm Gray Bruce | Gordon |
Peter James Bucklitsch | Thanet South |
Dr Richard Bull | North East Derbyshire |
Alan James Bullion | Sevenoaks |
Paul Kenneth Burstow | Sutton & Cheam |
Lorely Jane Burt | Solihull |
Richard George Burt | West Worcestershire |
Nasser Mahmood Butt | Tooting |
Theo Butt Phillip | Bridgwater & West Somerset |
Dr John Vincent Cable | Twickenham |
David John Callaghan | Southampton Test |
Alistair Ronald Cameron | Tewkesbury |
Rt Hon Sir Walter Menzies Campbell | North East Fife |
Rod Cantrill | South West Bedfordshire |
Trevor William Carbin | South West Wiltshire |
Lucy Helen Care | Derby North |
Adam Sebastian Carew | East Hampshire |
Dominic Simon Evelyn Carman | Barking |
Alexander Morrison Carmichael | Orkney & Shetland |
Sarah Jane Carr | Hereford & South Herefordshire |
Peter Damien Carroll | Maidstone & The Weald |
Andrew Scott Chamberlain | Central Ayrshire |
Kristian Thomas Chapman | Aberdeen North |
Mark Richard Chapman | Spelthorne |
David Edward Chappell | Bury St Edmunds |
Jonathan Peter Chatfield | South East Cambridgeshire |
Karen Louise Chilvers | Hornchurch & Upminster |
Aqila Choudhry | Leeds North East |
Stephen William Churchman | Dwyfor Meirionnydd |
Reginald Blythe Clark | Hartlepool |
Richard Mark Clayton | Wigan |
Rt Hon Nicholas William Peter Clegg | Sheffield Hallam |
Richard Clein | Sefton Central |
Simon William Clement-Jones | Sheffield Heeley |
Helen Flora Clucas | Knowsley |
Gillian Cole-Hamilton | North Ayrshire & Arran |
Christopher Francis Coleman | Forest of Dean |
Christine Ruth Coleman | Leeds West |
Gail Marie Coleshill | North East Somerset |
Peter Coley | Leicester West |
Adrian Paul Collett | Aldershot |
Michael John David Collins | The Cotswolds |
Stanley Bernard Collins | Workington |
Scott Jon Collins | South Northamptonshire |
Leslie Diana Coman | Mitcham & Morden |
Jenny Conroy | South Holland & The Deepings |
Stephen Michael Cooke | Stretford & Urmston |
Daisy Cooper | Suffolk Coastal |
Denzil Coulson | North East Hampshire |
Michael Francis Cox | Uxbridge & Ruislip South |
Andy Crick | Henley |
Michael Bruce Crockart | Edinburgh West |
Ian Phillip Croll | North Shropshire |
Joanne Crotty | Warrington South |
David Crowther | Makerfield |
Alexander Martin Cunliffe | Erith & Thamesmead |
Ian Michael Cuthbertson | Penistone & Stocksbridge |
Victor David D'Albert | Bury South |
Brendan Thomas D'Cruz | Castle Point |
Andrew Stuart Dakers | Brentford & Isleworth |
Edward Jonathan Davey | Kingston & Surbiton |
Kay David | Caerphilly |
David Keith Davies | Aberavon |
Julia Mary Davies | Stevenage |
Carys Davis | Thurrock |
Dr Jean Mary Elizabeth Davis | Na h-Eileanan an Iar |
Ali Daw | The Wrekin |
Arthur Michael Day | Gower |
Andrew de Freitas | Great Grimsby |
Alan Dean | Waveney |
Derek Roger Deedman | Arundel & South Downs |
Alexis Diouf | South Derbyshire |
John Leslie Dixon | Cardiff North |
Michael David Dixon | Birmingham Northfield |
Paul Dixon | Sunderland Central |
David Paul Dobbie | Bassetlaw |
Craig Dobson | Beverley & Holderness |
Ruaraidh Dobson | Paisley & Renfrewshire North |
Sue Doughty | Guildford |
Stuart Douglas | Motherwell & Wishaw |
James Edward Doyle | Worthing East & Shoreham |
Helen Angela Duffett | Romford |
Andrew John Richard Duffield | Hexham |
Charles Christopher Dundas | Livingston |
Mark Henry Dyson | Ipswich |
Philip Michael Eades | Poole |
Martin Eakins | Wythenshawe & Sale East |
Raymond William Earwicker | Bracknell |
David Thomas Eccles | Warrington North |
Laura Rose Edge | Finchley & Golders Green |
John Edwards | Beaconsfield |
Owain Myrddin Edwards | Llanelli |
Kenneth Carmichael Elder | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
Colin William Eldridge | Liverpool Wavertree |
Paul Steven Elgood | Hove |
Merlene Emerson | Hammersmith |
Nick Emmerson | Middlesbrough South & East Cleveland |
Paul Albert English | Blackburn |
Gareth Daniel Epps | Reading East |
Jerry Evans | Birmingham Hall Green |
Judith Evans | Plymouth Sutton & Devonport |
Michael Stephen Evemy | North Wiltshire |
Tania Chantelle Exley-Moore | Scarborough & Whitby |
Andrew Graham Falconer | Runnymede & Weybridge |
Neville Mackenzie Farmer | Wyre Forest |
Sue Farrant | West Dorset |
Timothy James Farron | Westmorland & Lonsdale |
Nadia Fazal | Walsall North |
Alexander David Feakes | Lewisham West & Penge |
Lynne Choona Featherstone | Hornsey & Wood Green |
Nader Fekri | Keighley |
Sarah Jane Fellows | South Staffordshire |
Stephen John Fenn | Chorley |
Russell David Field | Coventry North East |
John Malcolm Fisher | Stoke-on-Trent North |
Peter Fisher | South Ribble |
Sally Ann Fitzharris | Kingswood |
Helen Catherine Flynn | Skipton & Ripon |
Christopher Foote Wood | Middlesbrough |
Edward Thornton Fordham | Hampstead & Kilburn |
Donald Michael Ellison Foster | Bath |
Bridget Caroline Fox | Islington South & Finsbury |
Jonathan Harold Fryer | Poplar & Limehouse |
Richard Gadsden | Worsley & Eccles South |
Danny Gallagher | Wyre & Preston North |
Dr Martin Charles Garnett | Erewash |
Ian Anthony George Garrett | West Bromwich East |
Emily Jane Gasson | North Dorset |
Susan Gaszczak | Rayleigh & Wickford |
Andrew Henry George | St Ives |
Veronica Kathleen German | Newport West |
Ashay Ghai | Paisley & Renfrewshire South |
John Gibson | West Lancashire |
Sandra Julia Gidley | Romsey & Southampton North |
Stephen David John Gilbert | St Austell & Newquay |
Parmjit Singh Gill | Leicester South |
Karen Gillard | South East Cornwall |
Stephen Patrick Glenn | Linlithgow & East Falkirk |
Stephen Howard Goddard | Oxford East |
Julia Anne Goldsworthy | Camborne & Redruth |
Barry Stewart Golton | Elmet & Rothwell |
David Ian Goodall | Southampton Itchen |
Katharine Gordon | Glasgow North |
Stephen Joseph Gordon | South West Norfolk |
John Richard Gossage | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
Dr Richard Sean Grayson | Hemel Hempstead |
Michael Andrew Green | Clacton |
Sarah Louise Green | Arfon |
William Louis Greene | Blackpool North & Cleveleys |
Alun Owen Griffiths | Bradford South |
Stephen Kenneth Guy | Wycombe |
Ann Mary Haigh | Epping Forest |
David Nicolas John Hall-Matthews | Bradford West |
David Matthew Hallas | Tunbridge Wells |
Duncan John Hames | Chippenham |
Karen Hamilton | Birmingham Perry Barr |
Peter Jeffry Hampson | Weaver Vale |
Michael Thomas Hancock | Portsmouth South |
Dominic John Hannigan | Cardiff South & Penarth |
Zuffar Iqbal Haq | Harborough |
Frank Harasiwka | Halton |
David Harding-Price | Sleaford & North Hykeham |
Roger Kingdon Harmer | Birmingham Edgbaston |
Dr Evan Leslie Harris | Oxford West & Abingdon |
John Philip Roger Harris | Shipley |
Matthew Frederick Harris | Hendon |
Paul Harrod | Bristol North West |
Jonathan Graham Harston | Sheffield Brightside & Hillsborough |
Nicholas Barton Harvey | North Devon |
Denise Elizabeth Hawksworth | Bolsover |
Dirk Nicholas Downing Hazell | Chelsea & Fulham |
Denis Gerald Healy | Kingston-upon-Hull North |
David William St John Heath | Somerton & Frome |
John Alexander Melvin Hemming | Birmingham Yardley |
Douglas John Herbison | Lanark & Hamilton East |
Michael Anthony Hibbs | Basildon & Billericay |
Tony Hill | Maidenhead |
Alan Richard Hilliar | Surrey Heath |
Jeremy Eric Hilton | Gloucester |
Frank Hindle | Gateshead |
Peter John Hirst | Congleton |
Rachael Elizabeth Hitchinson | Cardiff West |
Wera Benedicta Hobhouse | Heywood & Middleton |
William Stewart Hobhouse | Blackley & Broughton |
Francis Graeme Hollowell | Copeland |
Paul Robert Holmes | Chesterfield |
Doreen Holt | Blackpool South |
Ann Lesley Holtom | Birmingham Erdington |
Tom Holvey | Selby & Ainsty |
Damon John Hooton | Swindon South |
Beverley Hope | Edinburgh East |
Jill Susan Hope | Milton Keynes North |
Fiona Clare Hornby | Devizes |
Martin Charles Horwood | Cheltenham |
Jacqueline Ann Howe | South Norfolk |
Grahame Francis Grenville Hudson | Rutland & Melton |
Neil Hughes | Carlisle |
Simon Henry Ward Hughes | Bermondsey & Old Southwark |
Christopher Murray Paul Huhne | Eastleigh |
Alice Humphreys | Mole Valley |
Jonathan Paul Alistair Hunt | Cannock Chase |
Mark James Hunter | Cheadle |
Dr Julian Leon Huppert | Cambridge |
Lucy Ann Hurds | North Herefordshire |
Martyn John Hurll | Christchurch |
Qurban Hussain | Luton South |
Andrew Hutchinson | Dewsbury |
Simon Hutton | Inverclyde |
Philip Andrew Hutty | Central Devon |
Robert Leonard Hylands | Gosport |
Linda Anne Jack | Mid Bedfordshire |
Ian Andrew Jackson | Lichfield |
Rhodri Iain Jamieson-Ball | Islington North |
Stephen Kenneth Jarvis | Braintree |
Christina Rita Jebb | Nuneaton |
Henry Walter Gladwyn Jebb | Staffordshire Moorlands |
Ian Clive Jenkins | Aldridge-Brownhills |
Pauline Jenkins | Newark |
Steve Jenkins | Beckenham |
Gerry Jerome | Croydon North |
Mark George Jewell | Preston |
Elizabeth Brenda Jewkes | City of Chester |
Helen Michele Jones | West Clwyd |
Leslie Jones | Morecambe & Lunesdale |
Peter Maxwell Jones | Milton Keynes South |
William Nigel Jones | Newcastle-under-Lyme |
Geoffrey William Juby | Rochester & Strood |
Gareth Kane | Newcastle upon Tyne Central |
Rosamund Catherine Kayes | South Dorset |
Howard Keal | Thirsk & Malton |
Edward Keating | Warley |
Paula Claire Keaveney | Garston & Halewood |
Claire Elizabeth Kelley | Harrogate & Knaresborough |
Stuart Edward Kelly | Birkenhead |
David John Kendall | Brentwood & Ongar |
Rt Hon Charles Peter Kennedy | Ross, Skye & Lochaber |
Satnam Kaur Khalsa | Hayes & Harlington |
Ayoub Khan | Birmingham Ladywood |
Johar Khan | Enfield Southgate |
Karrar Ahmed Khan | Rushcliffe |
Tariq Ayoub Khan | Birmingham Hodge Hill |
Heather Mary Kidd | Ludlow |
Dr Iarla Jonathan Kilbane-Dawe | Edmonton |
Sebastian Gerald Molesworth Kindersley | South Cambridgeshire |
Madeleine Anne Kirk | York Outer |
Amy Elizabeth Kitcher | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Allan McLean Knox | Ribble Valley |
Susan Veronica Kramer | Richmond Park |
Jane Nicola Kulka | Reigate |
Ross Laird | Midlothian |
Norman Peter Lamb | North Norfolk |
Peter John Lambell | Croydon Central |
Steven Michael Lambert | Aylesbury |
Martin Graham Land | Huntingdon |
Nicholas Hayward Lane | Redditch |
Kevin Ronald Lang | Edinburgh North & Leith |
Stuart Langhorn | Lancaster & Fleetwood |
Tam Langley | Lewisham Deptford |
Paul Larkin | Ashton under Lyne |
Philip Ronald Latham | Stockton North |
Robin Timothy Lawrence | Wolverhampton South West |
David Anthony Laws | Yeovil |
Keiran Andrew Leach | Falkirk |
David John Lee | East Surrey |
Joseph Lee | Greenwich & Woolwich |
John Leech | Manchester Withington |
Jonathan Campbell Lees | Epsom & Ewell |
Elizabeth Pendrill Raphael Leffman | Meon Valley |
Andrew Alan Lewin | Hertford & Stortford |
Ian Paul Lindley | North Durham |
Philip Ka Fai Ling | Bromsgrove |
Francis Harvey Little | Neath |
Graeme Littlejohn | Ochil & South Perthshire |
Stephen Anthony Christopher Lloyd | Eastbourne |
Jane Lock | Swindon North |
David William Lomax | Tatton |
Graham Edwin Longley | Rochford & Southend East |
John Loughton | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
John Whyte Love | Airdrie & Shotts |
Nick Love | Wentworth & Dearne |
Chris Lucas | Ealing North |
Dr Gordon Findlay Macdonald | East Renfrewshire |
Hugh Frederick Dundas Mackintosh | Edinburgh South |
John MacIver Mainland | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Richard David Marbrow | Liverpool Riverside |
Fiona Margaret Martin | Louth & Horncastle |
Lury Martin | Chichester |
Stephen Martin | North Warwickshire |
Rabinder Filomino Martins | Luton North |
Ajmal Masroor | Bethnal Green & Bow |
Brian George Felton Mathew | North Somerset |
Jamie Matthews | Pudsey |
Peter Nicholas May | Swansea West |
David McBride | Orpington |
Thomas Diamond McCann | North West Hampshire |
John Henry Conyngham McClintock | Chatham & Aylesford |
Simon Edward McDougall | Bognor Regis & Littlehampton |
Christopher George McGlynn | Daventry |
Sally Ann McIntosh | Mid Derbyshire |
Timothy Charles McKay | Edinburgh South West |
Natalie Elizabeth McKee | Glasgow North West |
Dr Vincent John McKee | Coventry North West |
Robin Mark Meltzer | Kensington |
Lawrence Meredith | Richmond |
Berni Millam | Brighton Pavilion |
Galen Milne | Banff & Buchan |
Jonathan Stuart Mitchell | Dulwich & West Norwood |
Pat Moloney | Liverpool Walton |
James Monaghan | Morley & Outwood |
Kevin Moore | Sherwood |
Michael Kevin Moore | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
David Paul Morgan | Torfaen |
Layla Morgan | Battersea |
Wayne Morgan | Bridgend |
Malcolm Morland | Cleethorpes |
Gregory Thomas Mulholland | Leeds North West |
Michael Timothy Mullaney | Bosworth |
Tessa Jane Munt | Wells |
Laura Jane Murphy | Thanet North |
Alasdair James Murray | Bournemouth West |
James Peter Murray | Bootle |
Shabnum Mustapha | Glasgow South |
Hilary Alice Myers | Calder Valley |
David Sandru Naghi | Faversham & Mid Kent |
Harjinder Singh Naitta | Derbyshire Dales |
Jon Neal | Haltemprice & Howden |
Christopher Robert Nelson | Kettering |
Isabel Nelson | Glasgow South West |
Keith Stuart Nevols | Sittingbourne & Sheppey |
David Ian Newman | Mid Norfolk |
Godfrey Newman | Horsham |
Christopher Alan Nicholson | Streatham |
Richard Alan Nixon | Brigg & Goole |
Lisa Northover | Bournemouth East |
Christopher David Noyce | Harrow West |
Patrick Joseph O'Connor | Gainsborough |
Donal O'Hanlon | Bolton South East |
Graham John Oakes | Exeter |
Lembit Opik | Montgomery |
David Ord | North Tyneside |
Norman Joseph Owen | Salford & Eccles |
Thomas James Papworth | Ruislip, Northwood & Pinner |
Eluned Siân Parrott | Vale of Glamorgan |
Simon James Partridge | Great Yarmouth |
Anna Kerensa Pascoe | South West Devon |
James Paterson | Moray |
Pete Pattisson | Lewisham East |
Brian David Patton | Coventry South |
George Wesley Paxton | Rother Valley |
Alexander Clifford Basil Lee Payton | Havant |
Dr Jacqueline Pearcey | Bolton West |
Paul Penlington | Vale of Clwyd |
Nicholas David Stanford Perry | Hastings & Rye |
Margaret Mary Phelps | Witham |
Caroline Valerie Pidgeon | Vauxhall |
Martin Dirk Pierce | West Ham |
Jennifer Pinkett | Tamworth |
Mike Pitt | North East Bedfordshire |
Steve Pitt | Wallasey |
Michael Ian Plummer | New Forest West |
Neil Poole | Scunthorpe |
Mike Popham | Bristol East |
John James Potter | Stalybridge & Hyde |
Michael John Powell | Pontypridd |
William Denston Powell | Carmarthen East & Dinefwr |
Michael Alfred Priestley | Aberconwy |
Stephen Anthony Psallidas | South Shields |
Dr John David Pugh | Southport |
Nigel Alan Quinton | Hitchin & Harpenden |
Farooq Qureshi | Leyton & Wanstead |
David Stephen Radcliffe | Birmingham Selly Oak |
Jacqueline Radford | Ogmore |
Nick Radford | Salisbury |
Marc Steven Ramsbottom | Manchester Central |
Andrew Rankine | Hyndburn |
Dev Bhupat Raval | Hackney South & Shoreditch |
Dr James Russell Raven | Harwich & North Essex |
Barry Maclek Rebone | Barrow & Furness |
John Phillip Redfern | Stoke-on-Trent Central |
Graham Reed | Stirling |
Simon Luke Reed | Wansbeck |
Alan Reid | Argyll & Bute |
Jeffrey Stewart Reid | Blyth Valley |
Peter Timothy Clifford Reisdorf | Wirral West |
David Digby Rendel | Newbury |
William Rennie | Dunfermline & West Fife |
Paul Reynolds | North West Leicestershire |
Thomas Philip Rippeth | Wrexham |
Stuart David Ritchie | East Lothian |
Simon Rix | Croydon South |
Paull Robathan | East Devon |
Bruce Simon Spearing Roberts | South Clwyd |
Ian Robertson | Rutherglen & Hamilton West |
Stephen John Robinson | Chelmsford |
Nigel Ian Christopher Rock | Kenilworth & Southam |
Michael Joseph Rodgers | Burton |
Daniel John Rogerson | North Cornwall |
Jeremy Mark Roodhouse | Rugby |
Daniel John Roper | Broadland |
Colin Andrew Ross | Wolverhampton North East |
Michael James Ross | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
Paul John Rowen | Rochdale |
Anthony Francis Rowlands | Hertsmere |
Alexandra Margaret Rowley | Mid Worcestershire |
David George Rundle | Banbury |
Chris Rush | Normanton, Pontefract & Castleford |
Robert Edward Russell | Colchester |
Jamie Robert Saddler | Wirral South |
Sanjay Ramniklal Samani | Angus |
James Peter Charles Sandbach | Putney |
Adrian Mark Sanders | Torbay |
Darren Sanders | Portsmouth North |
Ed Sanderson | Doncaster North |
James Nicholas Sandford | Peterborough |
Tara Julie Saville | Easington |
David Reuben Schmitz | Tottenham |
Karelia Scott | Bexleyheath & Crayford |
Paul James Scriven | Sheffield Central |
Terry Scriven | New Forest East |
Geoffrey Michael Seeff | Chingford & Woodford Green |
Rosie Sharpley | Woking |
Jo Shaw | Holborn & St Pancras |
John Daniel Shaw | Basingstoke |
Shas Sheehan | Wimbledon |
Bob Sheffield | Rossendale & Darwen |
Reg Shore | Lincoln |
Andrew Stuart John Simpson | Northampton North |
Edwin Herbert Simpson | Don Valley |
Liz Simpson | Tonbridge & Malling |
Michael Stuart Simpson | South West Surrey |
Sir John Archibald Sinclair Bt, Viscount Thurso | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Dr Murli Sinha | Walsall South |
Simon Slater | Meriden |
John Sleigh | Aberdeen South |
Alice Gail Smith | Sheffield South East |
David Stewart Smith | Wakefield |
Matt Smith | Blaenau Gwent |
Naomi Smith | Cities of London & Westminster |
Philip Ashley Smith | Boston & Skegness |
Paul D Smith | Enfield North |
Sir Robert Hill Smith, Bt | West Aberdeenshire & Kincardine |
Sadie Laurenia Smith | West Bromwich West |
Clive Roderick Sneddon | Dundee East |
Thomas Charles Snowdon | Amber Valley |
Robert Speht | Swansea East |
Lorna Helen Spenceley | North East Cambridgeshire |
Brian Thomas Spencer | St Helens South & Whiston |
Andrew Timothy Owen Stamp | Gillingham & Rainham |
Barry James Stamp | Stafford |
Tim Starkey | Chesham & Amersham |
John David Stephen | Norwich North |
Alistair John Stevens | High Peak |
Robert Andrew Stunell | Hazel Grove |
William Duncan Summers | North West Norfolk |
Tony Bernard Sutton | Nottingham South |
Ian Cameron Swales | Redcar |
Joanne Kate Swinson | East Dunbartonshire |
Adam James Symons | West Devon & Torridge |
James Kirk Taylor | Ayr, Carrick & Cumnock |
Michael Francis Taylor | Leeds Central |
Rebecca Elisabeth Taylor | Rotherham |
Wendy Barbara Taylor | Newcastle upon Tyne East |
Elfreda Drusilla Sarah Tealby-Watson | Maldon |
Andrew Paul Tear | Leeds East |
Sarah Louise Teather | Brent Central |
Owen Leighton Temple | North West Durham |
Terrye Teverson | Truro & Falmouth |
Lee Nigel Thacker | Cynon Valley |
Bob Thompson | Eddisbury |
James Alan Thompson | Sedgefield |
Peter Carlyle Thornton | Penrith & The Border |
Hazel Irene Thorpe | Worthing West |
Philip Stephen Tibbetts | Halesowen & Rowley Regis |
Serena Anne Tierney | Mid Sussex |
Christine Mary Tinker | Stone |
Julian Tisi | Windsor |
Martin Paul Neibuhr Tod | Winchester |
Sebastian Martineau Tombs | Kilmarnock & Loudoun |
Christopher James Took | Ashford |
Steven Thomas Toole | Eltham |
Charles Edward Townsend | Newport East |
Christopher Francis Townsend | South West Hertfordshire |
Nicholas John Tregoning | Preseli Pembrokeshire |
Chris Tucker | Slough |
Martin Marshall Turner | Stratford-on-Avon |
Nicola Jane Turner | Colne Valley |
Paul Twigger | Liverpool West Derby |
Peter Laurence Tyzack | Filton & Bradley Stoke |
Jonathan William Rowland Underwood | Tiverton & Honiton |
Henry Paul Vann | Bedford |
Paul D Varnsverry | Northampton South |
Mary Elizabeth Varrall | Bexhill & Battle |
Christian Vassie | York Central |
John William Vincent | Crawley |
Guy Stuart Bennett Voizey | Canterbury |
Alexander Stuart Burnett Walkington | St Albans |
David Ward | Bradford East |
Kevin Ward | Glasgow East |
Jill Louise Wareham | Isle of Wight |
Paul James Wasley | Rhondda |
Elwyn Watkins | Oldham East & Saddleworth |
Helen Dorothy Watt | West Dunbartonshire |
David Kenneth Watts | Broxtowe |
Prof Steven John Webb | Thornbury & Yate |
Sam Dunning Webber | Bromley & Chislehurst |
Robin Webber-Jones | Charnwood |
Peter James Welch | Southend West |
Dr Charles West | Shrewsbury & Atcham |
David Charles White | Harlow |
Richard Frederick Whitehouse | Wolverhampton South East |
Christopher James Wiggin | Barnsley Central |
Jeremy David Wilcock | Kingston-upon-Hull East |
Peter Anthony Wilcock | Saffron Walden |
Mark Wilkes | Bishop Auckland |
Kevin Wilkins | North West Cambridgeshire |
Geoffrey Williams | Basildon South & Thurrock East |
Juliet Williams | Brighton Kemptown |
Mark Fraser Williams | Ceredigion |
Roger Hugh Williams | Brecon & Radnorshire |
Stephen Roy Williams | Bristol West |
James Martin Willis | Dartford |
Mike Willis | Loughborough |
Jennifer Nancy Willott | Cardiff Central |
Elisabeth Mary Wilson | Halifax |
Munira Hassam Wilson | Feltham & Heston |
Portia Christine Wilson | Corby |
Patrick John Wilson | Doncaster Central |
Dr William Winlow | Fylde |
Allan Siao Ming Witherick | Broxbourne |
Matt Wood | Ynys Môn |
Roy John Wood | Crewe & Nantwich |
Carol Ann Woods | City of Durham |
Mark Wright | Bristol South |
Simon James Wright | Norwich South |
Michael Barry Wyatt | Mansfield |
Christopher Young | Glasgow Central |
Richard Alan Younger-Ross | Newton Abbot |
Jason Bernard Zadrozny | Ashfield |
Paul Mark Zukowskyj | Welwyn Hatfield |
|
Libertarian (2) |
|
Monster Raving Loony Party - (Loony) (27) |
|
Magna Carta (3) |
|
Mebyon Kernow (6) |
|
Medway Independent (1) |
|
Middle England (1) |
|
Money Reform (1) |
|
Nat Dem (1) |
|
Nationwide Reform (1) |
|
New (1) |
|
New Millennium Bean (1) |
|
National Front - (NF) (17) |
|
Nobody (1) |
|
Plaid Cymru - (PC) (40) |
|
Peace (3) |
|
People Before Profit (1) |
|
People's (1) |
|
Pirate (9) |
|
Peoples' National Democratic Party - (PNDP) (1) |
|
Radical Reform (1) |
|
Reform 2000 (1) |
|
Respect the Unity Coalition - (Respect) (11) |
|
Restoration (1) |
|
Science (1) |
|
Scottish Socialist - (Scot Soc) (10) |
|
Social Democratic Labour Party - (SDLP) (18) |
|
Social Democratic Party - (SDP) (1) |
|
Sinn Féin - (SF) (17) |
|
Scottish National Party - (SNP) (59) |
Clare Anne Adamson | Lanark & Hamilton East |
David John Hogg Alexander | Glenrothes |
Gordon Archer | East Renfrewshire |
Lis Bardell | Livingston |
Jim Barrie | Dundee West |
Colin Beattie | Midlothian |
Charles Gilchrist Brodie | Ayr, Carrick & Cumnock |
Calum Peter Cashley | Edinburgh North & Leith |
Douglas George Chapman | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Sheena Margaret Cleland | Edinburgh West |
Sophia Coyle | Airdrie & Shotts |
Andrew Doig | Paisley & Renfrewshire South |
Annabelle Janet Ewing | Ochil & South Perthshire |
Marion Fellows | Motherwell & Wishaw |
John Bradford Finnie | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Malcolm Gilchrist Fleming | Glasgow South |
Patricia Gibson | North Ayrshire & Arran |
Patrick John Grady | Glasgow North |
Julie Hepburn | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
Graeme Horne | Rutherglen & Hamilton West |
Stewart Hosie | Dundee East |
Sandy Howat | Edinburgh South |
George Kerevan | Edinburgh East |
George Andrew Leslie | Kilmarnock & Loudoun |
Alison Jean Lindsay | Stirling |
Michael William Frederick MacKenzie | Argyll & Bute |
Mags MacLaren | Paisley & Renfrewshire North |
Angus Brendan Macneil | Na h-Eileanan an Iar |
John Fingland Mason | Glasgow East |
Billy McAllister | Glasgow North East |
Joe McCall | Dunfermline & West Fife |
Graeme McCormick | West Dunbartonshire |
Mark McDonald | Aberdeen South |
Frances Monica McGlinchey | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
John McKenna | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
John McNally | Falkirk |
Roderick Alexander McRobie | North East Fife |
John Ross Mowat | Orkney & Shetland |
John Kennedy Mullen | Central Ayrshire |
Innes Nelson | Inverclyde |
Aileen Orr | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Margaret Elizabeth Park | Glasgow North West |
Angus Struan Carolus Robertson | Moray |
Dennis Robertson | West Aberdeenshire & Kincardine |
Osama Saeed | Glasgow Central |
Andrew Sharp | East Lothian |
Tam Smith | Linlithgow & East Falkirk |
Alasdair Macgregor Stephen | Ross, Skye & Lochaber |
Christopher Charles Stephens | Glasgow South West |
Kaukab Stewart | Edinburgh South West |
Joanna Jane Strathdee | Aberdeen North |
Richard Gordon Thomson | Gordon |
Jean Urquhart | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Michael Fraser Weir | Angus |
Paul Richard William Wheelhouse | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
Iain R White | East Dunbartonshire |
Dr Eilidh Whiteford | Banff & Buchan |
Peter Wishart | Perth & North Perthshire |
Andrew Stuart Wood | Dumfries & Galloway |
|
Socialist Alternative - (Soc Alternative) (4) |
|
Social Democrat - (Soc Dem) (1) |
|
Socialist Equality - (Soc Equality) (2) |
|
Socialist Labour - (Soc LAB) (23) |
|
Speaker of the House of Commons - (Speaker) (1) |
|
Socialist Party of Great Britain - (SPGB) (1) |
|
True English Poetry (1) |
|
Trust (1) |
|
Trades Union & Socialist Coalition - (TU & Soc) (37) |
|
Traditional Unionist Voice - (TUV) (10) |
|
UK Independence Party - (UKIP) (558) |
|
Ulster Conservatives & Unionists - (Ulster CON & U) (17) |
|
United Voice (1) |
|
Unity for Peace & So (1) |
|
Welsh Christian (1) |
|
Wessex Regionalist (1) |
|
Workers Party - (Workers) (1) |
|
Workers Revolutionary Party - (WRP) (7) |
|
X None of the Above (1) |
|
You (2) |
|
Youth (1) |
|