| Alexander Crawford Browne (CON) | Belfast West |
| Sir Alfred Cooper Rawson (CON) | Brighton |
8 October 1857 | William James Thorne (LAB) | West Ham Plaistow |
17 December 1857 | Thomas Sinclair (CON) | Queen's University of Belfast |
16 November 1858 | Annesley Ashworth Somerville (CON) | Windsor |
21 February 1859 | Rt Hon George Lansbury (LAB) | Bow & Bromley |
27 August 1859 | Sir Samuel Chapman (CON) | Edinburgh South |
31 May 1860 | Sir Alfred Joseph Law (CON) | High Peak |
1861 | John Smedley Cooke (CON) | Birmingham Deritend |
24 January 1861 | Sir William Lane Mitchell (CON) | Streatham |
March 1861 | Samuel Servington Savery (CON) | Holderness |
12 August 1861 | John Samuel Potts (LAB) | Barnsley |
6 October 1861 | Sir Cyril Stephen Cobb (CON) | Fulham West |
26 July 1862 | Rev James Barr (LAB) | Coatbridge |
18 August 1862 | Sir Nicholas Grattan Grattan-Doyle (CON) | Newcastle upon Tyne North |
8 September 1862 | Cecil Henry Wilson (LAB) | Sheffield Attercliffe |
20 October 1862 | Sir Thomas Vansittart Bowater, Bt (CON) | City of London |
7 December 1862 | Edward Anthony Strauss (NL) | Southwark North |
16 December 1862 | Rt Hon James Brown (LAB) | Southern Ayrshire |
1863 | Henry Hadyn Jones (LIB) | Merionethshire |
17 January 1863 | Rt Hon David Lloyd George (LIB) | Carnarvon District of Boroughs |
16 October 1863 | Rt Hon Sir Joseph Austen Chamberlain (CON) | Birmingham West |
9 December 1863 | Sir Henry Strother Cautley, Bt (CON) | East Grinstead |
21 December 1863 | Sir John James Withers (CON) | Cambridge University |
1864 | Sir Percy Angier Hurd (CON) | Devizes |
11 March 1864 | Sir Reginald Henry Craddock (CON) | Combined English Universities |
26 June 1864 | Sir Samuel Thomas Rosbotham (N LAB) | Ormskirk |
1865 | Benjamin Walter Gardner (LAB) | West Ham Upton |
9 April 1865 | Dr Joseph William Leech (CON) | Newcastle upon Tyne West |
23 April 1865 | Sir Frederick Mills, Bt (CON) | Leyton East |
8 September 1865 | David Williams (LAB) | Swansea East |
11 October 1865 | William Allan Reid (CON) | Derby |
12 December 1865 | Arthur Harbord (NL) | Great Yarmouth |
1866 | Benjamin Riley (LAB) | Dewsbury |
6 May 1866 | Sir Murdoch Macdonald (NL) | Inverness |
24 May 1866 | Sir George Hopwood Hume (CON) | Greenwich |
24 May 1866 | Joseph Alexander Leckie (NL) | Walsall |
25 June 1866 | Rt Hon George Lambert (NL) | South Molton |
6 October 1866 | Sir Philip Dawson (CON) | Lewisham West |
15 October 1866 | Sir William James Allen (CON) | Armagh |
1867 | Sir Ernest Gordon Graham Graham-Little (Nat Ind) | London University |
1867 | Thomas Henderson (LAB Co-op) | Glasgow Tradeston |
1867 | Rt Hon John Waller Hills (CON) | Ripon |
1867 | Frank Lee (LAB) | North Eastern Derbyshire |
19 February 1867 | Sir Charles Edwards (LAB) | Bedwellty |
March 1867 | Duncan MacGregor Graham (LAB) | Hamilton |
4 March 1867 | Joseph Batey (LAB) | Spennymoor |
3 August 1867 | Rt Hon Stanley Baldwin (CON) | Bewdley |
1 September 1867 | Rt Hon John Gretton (CON) | Burton |
1868 | William John Stewart (CON) | Belfast South |
24 January 1868 | William Bromfield (LAB) | Leek |
5 March 1868 | Thomas Ellis Naylor (LAB) | Southwark South East |
16 March 1868 | James Alexander Lovat-Fraser (N LAB) | Lichfield |
3 April 1868 | Howard Clifton Brown (CON) | Newbury |
27 May 1868 | William Henton Carver (CON) | Howdenshire |
5 October 1868 | Thomas Cape (LAB) | Workington |
20 October 1868 | Sir Robert Inigo Tasker (CON) | Holborn |
20 November 1868 | George Harvey (CON) | Kennington |
12 December 1868 | Sir Ernest Nathaniel Bennett (Nat LAB) | Cardiff Central |
25 February 1869 | Rt Hon Sir Dennis Henry Herbert (CON) | Watford |
18 March 1869 | Rt Hon Arthur Neville Chamberlain (CON) | Birmingham Edgbaston |
27 March 1869 | Rt Hon Joseph Robert Clynes (LAB) | Manchester Platting |
19 May 1869 | Dr John Henry Williams (LAB) | Llanelly |
24 July 1869 | Rt Hon Edward Algernon FitzRoy (CON) | Daventry |
1 September 1869 | Sir William Abraham Wayland (CON) | Canterbury |
18 September 1869 | Prof John Graham Kerr (CON) | Combined Scottish Universities |
14 October 1869 | Rt Hon Lord Hugh Richard Heathcote Cecil (CON) | Oxford University |
14 October 1869 | Ernest Makins (CON) | Knutsford |
24 October 1869 | Arthur Hayday (LAB) | Nottingham West |
30 October 1869 | Dr George Alexander Morrison (NL) | Combined Scottish Universities |
1870 | Daniel Chater (LAB Co-op) | Bethnal Green North East |
1870 | William Leach (LAB) | Bradford Central |
7 February 1870 | William George Howard Gritten (CON) | The Hartlepools |
1 March 1870 | Henry Charles Charleton (LAB) | Leeds South |
12 May 1870 | Sir Henry Fildes (NL) | Dumfriesshire |
23 July 1870 | Frederick Alexander Macquisten (CON) | Argyll |
4 October 1870 | Henry Cobden Haslam (CON) | Horncastle |
15 October 1870 | John Allen Parkinson (LAB) | Wigan |
30 October 1870 | Sir Alfred William Fortescue Knox (CON) | Wycombe |
19 November 1870 | Rt Hon Walter Runciman (NL) | St Ives |
14 December 1870 | Thomas Somerset (CON) | Belfast North |
21 December 1870 | Sir John Cecil Power, Bt (CON) | Wimbledon |
2 January 1871 | William Stephen Sanders (LAB) | Battersea North |
8 January 1871 | Sir William Jenkins (LAB) | Neath |
16 January 1871 | Valentine la Touche McEntee (LAB) | Walthamstow West |
28 February 1871 | Rt Hon Sir Robert Stevenson Horne (CON) | Glasgow Hillhead |
10 March 1871 | Cecil Hanbury (CON) | Northern Dorset |
15 May 1871 | Rt Hon George Clement Tryon (CON) | Brighton |
27 June 1871 | David Adams (LAB) | Consett |
22 November 1871 | David Gilbert Logan (LAB) | Liverpool Scotland |
9 December 1871 | Harry Ralph Selley (CON) | Battersea South |
28 December 1871 | Frederick William Pethick-Lawrence (LAB) | Edinburgh East |
1872 | George Balfour (CON) | Hampstead |
1872 | Sir Richard James Meller (CON) | Mitcham |
1 January 1872 | Sir William Henry Davison (CON) | Kensington South |
26 January 1872 | Sir Robert Young (LAB) | Newton |
16 March 1872 | Rt Hon Josiah Clement Wedgwood (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
12 April 1872 | Richard John Russell (NL) | Eddisbury |
12 May 1872 | Eleanor Florence Rathbone (Ind) | Combined English Universities |
29 May 1872 | Sir Francis Edward Fremantle (CON) | St Albans |
8 July 1872 | David Kirkwood (LAB) | Dumbarton District of Burghs |
24 August 1872 | David Douglas Reid (CON) | Down |
6 September 1872 | Sir Murray Fraser Sueter (CON) | Hertford |
1 October 1872 | John Jagger (LAB) | Manchester Clayton |
2 October 1872 | Thomas Hunter (CON) | Perth |
4 October 1872 | Sir Roger John Brownlow Keyes, Bt (CON) | Portsmouth North |
1 November 1872 | William Lunn (LAB) | Rothwell |
6 December 1872 | Sir Arthur Michael Samuel, Bt (CON) | Farnham |
29 December 1872 | Sir Robert William Aske, Bt (NL) | Newcastle upon Tyne East |
1873 | James Archibald Christie (CON) | Southern Norfolk |
1873 | David Lewis Davies (LAB) | Pontypridd |
10 January 1873 | William Whytehead Boulton (CON) | Sheffield Central |
28 February 1873 | Rt Hon Sir John Allsebrook Simon (NL) | Spen Valley |
26 March 1873 | Sir Archibald Boyd Boyd-Carpenter (CON) | Chertsey |
2 May 1873 | Sir Joseph Quinton Lamb (CON) | Stone |
8 May 1873 | John Train (CON) | Glasgow Cathcart |
11 May 1873 | Alexander George Walkden (LAB) | Bristol South |
16 June 1873 | Dr Alfred Salter (LAB) | Bermondsey West |
6 September 1873 | Sir John Joseph Shute (CON) | Liverpool Exchange |
7 September 1873 | Marcus Reginald Anthony Samuel (CON) | Putney |
8 September 1873 | George Downie Blyth Crookston Hardie (LAB) | Glasgow Springburn |
3 November 1873 | John Robert Leslie (LAB) | Sedgefield |
22 November 1873 | Rt Hon Leopold Charles Maurice Stennett Amery (CON) | Birmingham Sparkbrook |
8 December 1873 | John Joseph Jones (LAB) | West Ham Silvertown |
1874 | Patrick Joseph Henry Hannon (CON) | Birmingham Moseley |
1874 | Sir George William Henry Jones (CON) | Stoke Newington |
1874 | Thomas Levy (CON) | Elland |
24 February 1874 | Alan Ernest Leofric Chorlton (CON) | Bury |
7 March 1874 | Rt Hon Sir Francis Dyke Acland, Bt (LIB) | Northern Cornwall |
15 March 1874 | Francis Alfred Broad (LAB Co-op) | Edmonton |
16 April 1874 | Ernest Marklew (LAB) | Colne Valley |
3 May 1874 | Charles John Iain Kerr (NL) | Montrose District of Burghs |
4 May 1874 | Sir William Alexander (CON) | Glasgow Central |
16 June 1874 | Joshua Ritson (LAB) | Durham |
21 June 1874 | William Thomas Kelly (LAB) | Rochdale |
4 September 1874 | Sir Robert Geoffrey Ellis, Bt (CON) | Sheffield Ecclesall |
3 October 1874 | Rt Hon James Henry Thomas (N LAB) | Derby |
4 October 1874 | Sir Ernest Whittome Shepperson (CON) | Leominster |
27 October 1874 | William McLean Watson (LAB) | Dunfermline District of Burghs |
6 November 1874 | Lady Katharine Marjory Stewart Murray, Duchess of Atholl (CON) | Kinross & Western Perthshire |
22 November 1874 | Sir Jonah Walker Walker-Smith (CON) | Barrow-in-Furness |
30 November 1874 | Rt Hon Winston Leonard Spencer Churchill (CON) | Epping |
16 December 1874 | Ian Campbell Hannah (CON) | Wolverhampton Bilston |
1875 | Neil Maclean (LAB) | Glasgow Govan |
15 January 1875 | John Joseph Tinker (LAB) | Leigh |
16 January 1875 | Sir Mervyn Edward Manningham-Buller, Bt (CON) | Northampton |
23 February 1875 | David Morgan Adams (LAB) | Poplar South |
19 April 1875 | George Frederick Davies (CON) | Yeovil |
22 April 1875 | Charles George Ammon (LAB) | Camberwell North |
4 June 1875 | Rt Hon Herbert Henry Spender-Clay (CON) | Tonbridge |
7 June 1875 | Sir Charles Coupar Barrie (NL) | Southampton |
14 June 1875 | Rt Hon Frederick Edward Guest (CON) | Plymouth Drake |
26 June 1875 | Rt Hon Sir Godfrey Pattison Collins (NL) | Greenock |
27 July 1875 | George Sampson Elliston (CON) | Blackburn |
5 August 1875 | George Lathan (LAB) | Sheffield Park |
22 August 1875 | Sir Henry Jackson, Bt (CON) | Wandsworth Central |
29 August 1875 | John William Banfield (LAB) | Wednesbury |
20 September 1875 | Sir Walter Reuben Preston (CON) | Cheltenham |
26 September 1875 | Sir John Dearman Birchall (CON) | Leeds North East |
7 November 1875 | Sir Albert Lambert Ward, Bt (CON) | Kingston-upon-Hull North West |
26 November 1875 | Bertie Edward Parker Leighton (CON) | Oswestry |
20 December 1875 | William Sampson Cluse (LAB) | Islington South |
1876 | David Owen Evans (LIB) | Cardiganshire |
1876 | Joseph Hepworth (CON) | Bradford East |
27 January 1876 | Alfred Arthur Hinchcliffe Denville (CON) | Newcastle upon Tyne Central |
10 February 1876 | Sir Isidore Salmon (CON) | Harrow |
17 February 1876 | Sir William Ray (CON) | Richmond (Surrey) |
5 March 1876 | Rt Hon Sir Thomas Walker Hobart Inskip (CON) | Fareham |
6 March 1876 | Sir Percy Alfred Harris, Bt (LIB) | Bethnal Green South West |
10 March 1876 | Sir Frederick George Penny, Bt (CON) | Kingston-upon-Thames |
25 March 1876 | Sir Joseph John Jarvis, Bt (CON) | Guildford |
17 April 1876 | Ernest Augustus Taylor (CON) | Paddington South |
27 May 1876 | Rt Hon Sir John Gilmour, Bt (CON) | Glasgow Pollok |
2 July 1876 | Rt Hon Frederick Owen Roberts (LAB) | West Bromwich |
24 August 1876 | Hon Richard Douglas Denman (N LAB) | Leeds Central |
4 September 1876 | Gilbert John Acland-Troyte (CON) | Tiverton |
14 September 1876 | Thomas Magnay (NL) | Gateshead |
19 September 1876 | Arthur Hollins (LAB) | Hanley |
20 September 1876 | Sir Robert Bland Bird, Bt (CON) | Wolverhampton West |
8 October 1876 | Frederick Montague (LAB) | Islington West |
12 October 1876 | Sir Alexander Nairne Stewart-Sandeman, Bt (CON) | Middleton & Prestwich |
December 1876 | Henry Walter Burton (CON) | Sudbury |
25 December 1876 | Rt Hon Thomas Kennedy (LAB) | Kirkcaldy District of Burghs |
1877 | William Albert Robinson (LAB) | St Helens |
1877 | Lachlan MacNeill Weir (LAB) | Clackmannan & Eastern Stirlingshire |
2 February 1877 | Reginald Purbrick (CON) | Liverpool Walton |
10 February 1877 | George Muff (LAB) | Kingston-upon-Hull East |
9 March 1877 | Sir Alan Garrett Anderson (CON) | City of London |
24 March 1877 | James Henry Hall (LAB) | Whitechapel & St Georges |
15 April 1877 | Rhys John Davies (LAB) | Westhoughton |
12 June 1877 | Sir George Loyd Courthope, Bt (CON) | Rye |
7 July 1877 | Walter Ross Taylor (CON) | Woodbridge |
17 September 1877 | Sir Joseph McConnell, Bt (CON) | Antrim |
3 October 1877 | Sir Assheton Pownall (CON) | Lewisham East |
18 October 1877 | Robert Rankin (CON) | Liverpool Kirkdale |
1 November 1877 | Sir Collingwood George Clements Hamilton (CON) | Ilford |
29 November 1877 | Pierse Creagh Loftus (CON) | Lowestoft |
16 December 1877 | George William Rickards (CON) | Skipton |
1878 | Patrick Cunningham (N) | Fermanagh & Tyrone |
c 1878 | William Joseph Stewart (LAB) | Houghton-le-Spring |
26 January 1878 | Rt Hon Hastings Bertrand Lees-Smith (LAB) | Keighley |
29 January 1878 | Benjamin Smith (LAB) | Rotherhithe |
5 February 1878 | Sir Walter James Womersley (CON) | Grimsby |
27 February 1878 | Sir John Haslam (CON) | Bolton |
March 1878 | Walter Henry Green (LAB Co-op) | Deptford |
20 March 1878 | Sir Alfred Butt, Bt (CON) | Balham & Tooting |
6 April 1878 | George Windsor-Clive (CON) | Ludlow |
7 May 1878 | George Arthur Griffiths (LAB) | Hemsworth |
16 July 1878 | Sir Arnold Babb Gridley (CON) | Stockport |
6 October 1878 | William John (LAB) | Rhondda West |
28 October 1878 | William Dobbie (LAB) | Rotherham |
31 October 1878 | Joseph Stanley Holmes (NL) | Harwich |
1 December 1878 | James Armand Edmond de Rothschild (LIB) | Isle of Ely |
2 December 1878 | Gwilym Rowlands (CON) | Flintshire |
10 December 1878 | William MacColin Kirkpatrick (CON) | Preston |
1879 | Thomas Miles Sexton (LAB) | Barnard Castle |
1879 | Sir John Sydney Wardlaw-Milne (CON) | Kidderminster |
11 February 1879 | Dr Alfred Bakewell Howitt (CON) | Reading |
26 February 1879 | William Thomas Shaw (CON) | Forfarshire |
21 March 1879 | Louis William Smith (CON) | Sheffield Hallam |
9 April 1879 | Sir Edward Taswell Campbell (CON) | Bromley |
12 May 1879 | Irving James Albery (CON) | Gravesend |
13 May 1879 | Ernest George Hicks (LAB) | Woolwich East |
19 May 1879 | Viscountess Nancy Witcher Langhorne Astor (CON) | Plymouth Sutton |
19 June 1879 | James Douglas Cooke (CON) | Hammersmith South |
24 June 1879 | Austin Hopkinson (Nat Ind) | Mossley |
27 July 1879 | Reginald Powell Croom-Johnson (CON) | Bridgwater |
3 August 1879 | Sydney Richard Wells (CON) | Bedford |
16 August 1879 | Douglas Clifton-Brown (CON) | Hexham |
2 September 1879 | Charles Edward Ponsonby (CON) | Sevenoaks |
8 September 1879 | Sir Edward William Macleay Grigg (CON) | Altrincham |
29 September 1879 | John Digby Mills (CON) | New Forest & Christchurch |
26 October 1879 | Daniel Gerald Somerville (CON) | Willesden East |
6 November 1879 | George Daggar (LAB) | Abertillery |
24 November 1879 | William Rostron Duckworth (CON) | Manchester Moss Side |
27 November 1879 | Alexander West Russell (CON) | Tynemouth |
21 December 1879 | David John Kinsley Quibell (LAB) | Brigg |
1880 | William Craven-Ellis (Nat) | Southampton |
1880 | Albert William Goodman (CON) | Islington North |
1880 | Herbert Wragg (CON) | Belper |
23 January 1880 | Rt Hon Herbert Dixon (CON) | Belfast East |
25 January 1880 | Robert Harry Morgan (CON) | Stourbridge |
1 February 1880 | William Frederick Strickland (CON) | Coventry |
8 February 1880 | Rt Hon Arthur Greenwood (LAB) | Wakefield |
24 February 1880 | Rt Hon Sir Samuel John Gurney Hoare, Bt (CON) | Chelsea |
14 May 1880 | Rt Hon Sir James Ian Macpherson, Bt (NL) | Ross & Cromarty |
2 June 1880 | James C Welsh (LAB) | Bothwell |
1 July 1880 | Archibald Noel Skelton (CON) | Combined Scottish Universities |
10 August 1880 | Adam Hills (LAB) | Pontefract |
26 August 1880 | John Sewell Courtauld (CON) | Chichester |
26 August 1880 | Henry Graham White (LIB) | Birkenhead East |
16 September 1880 | Harry Day (LAB) | Southwark Central |
25 September 1880 | Oliver Stillingworth Locker-Lampson (CON) | Birmingham Handsworth |
4 October 1880 | Sir Frank Bernard Sanderson, Bt (CON) | Ealing |
5 October 1880 | Sir Waldron Smithers (CON) | Chislehurst |
8 November 1880 | Charles Granville Gibson (CON) | Pudsey & Otley |
10 November 1880 | Sir Robert Vaughan Gower (CON) | Rochester Gillingham |
21 November 1880 | Sir William Edge (NL) | Bosworth |
7 December 1880 | Sir Robert Workman Smith (CON) | Central Aberdeenshire |
21 December 1880 | Edward Dunn (LAB) | Rother Valley |
1881 | Goronwy Owen (LIB) | Carnarvonshire |
1881 | Arthur Conrad Reed (CON) | Exeter |
1881 | Robert John Taylor (LAB) | Morpeth |
19 January 1881 | John Frederick Eales (CON) | Birmingham Erdington |
February 1881 | Edmund Ashworth Radford (CON) | Manchester Rusholme |
12 April 1881 | William Murdoch Adamson (LAB) | Cannock |
21 April 1881 | Joseph Compton (LAB) | Manchester Gorton |
18 May 1881 | Edward William Salt (CON) | Birmingham Yardley |
22 June 1881 | Sir Henry Page Croft, Bt (CON) | Bournemouth |
27 June 1881 | David Rhys Grenfell (LAB) | Gower |
11 July 1881 | Arthur Pelham Heneage (CON) | Louth |
23 July 1881 | Sir Herbert Robin Cayzer, Bt (CON) | Portsmouth South |
27 August 1881 | Rt Hon Alfred Ernest Brown (NL) | Leith |
16 October 1881 | Alfred Charles Bossom (CON) | Maidstone |
16 October 1881 | John James Lawson (LAB) | Chester-le-Street |
29 October 1881 | Robert Craigmyle Morrison (LAB Co-op) | Tottenham North |
2 November 1881 | Rt Hon Thomas Johnston (LAB) | Western Stirlingshire |
8 November 1881 | Sir Reginald Blair (CON) | Hendon |
25 December 1881 | William Gallacher (Comm) | Western Fife |
31 December 1881 | George Henry Hall (LAB) | Aberdare |
1882 | Anthony J Mulvey (N) | Fermanagh & Tyrone |
1 January 1882 | Bernard Cruddas (CON) | Wansbeck |
5 January 1882 | Samuel Philip Viant (LAB) | Willesden West |
19 January 1882 | Sir Francis John Childs Ganzoni, Bt (CON) | Ipswich |
3 February 1882 | Arthur Jenkins (LAB) | Pontypool |
6 March 1882 | Geoffrey le Mesurier Mander (LIB) | Wolverhampton East |
24 July 1882 | Reginald George Clarry (CON) | Newport |
28 August 1882 | Clement Edmund Royds Brocklebank (CON) | Liverpool Fairfield |
9 September 1882 | Sir Edward Archibald Ruggles-Brise, Bt (CON) | Maldon |
11 September 1882 | James Chuter Ede (LAB) | South Shields |
3 October 1882 | William Whiteley (LAB) | Blaydon |
25 October 1882 | Frederick Seymour Cocks (LAB) | Broxtowe |
24 November 1882 | Alfred Short (LAB) | Doncaster |
26 December 1882 | Noel Barre Goldie (CON) | Warrington |
1883 | Fred Marshall (LAB) | Sheffield Brightside |
1883 | Guy Rowson (LAB) | Farnworth |
3 January 1883 | Rt Hon Clement Richard Attlee (LAB) | Limehouse |
2 February 1883 | Sir Eugene Joseph Squire Hargreaves Ramsden (CON) | Bradford North |
24 February 1883 | Frederick Charles Watkins (LAB) | Hackney Central |
4 April 1883 | Rt Hon Edward Garth Turnour, Earl Winterton (CON) | Horsham & Worthing |
7 April 1883 | Wilfred Paling (LAB) | Wentworth |
12 May 1883 | James Walker (LAB) | Motherwell |
28 May 1883 | Andrew MacLaren (LAB) | Burslem |
8 June 1883 | Rt Hon Sir Robert William Hugh O'Neill, Bt (CON) | Antrim |
27 June 1883 | George Gibson Mitcheson (CON) | St Pancras South West |
2 July 1883 | John Rumney Remer (CON) | Macclesfield |
9 October 1883 | Patrick M Munro (CON) | Llandaff & Barry |
8 November 1883 | Sir Walter Dorling Smiles (CON) | Blackburn |
15 November 1883 | Henry Adam Procter (CON) | Accrington |
1884 | James Blindell (NL) | Holland with Boston |
1884 | Charles Brown (LAB) | Mansfield |
1884 | Thomas Edward Groves (LAB) | West Ham Stratford |
1884 | Joseph Henderson (LAB) | Manchester Ardwick |
1884 | William Henry Mainwaring (LAB) | Rhondda East |
8 February 1884 | John Theodore Cuthbert Moore-Brabazon (CON) | Wallasey |
11 February 1884 | Joseph C Westwood (LAB) | Stirling & Falkirk District of Burghs |
13 February 1884 | Lewis Jones (NL) | Swansea West |
19 February 1884 | Edward Clement Davies (NL) | Montgomeryshire |
2 March 1884 | Walter Sydney Liddall (CON) | Lincoln |
3 March 1884 | Sir Ralph George Campbell Glyn, Bt (CON) | Abingdon |
29 March 1884 | Rev Campbell Stephen (ILP) | Glasgow Camlachie |
7 May 1884 | Robert Richards (LAB) | Wrexham |
28 June 1884 | William Pomeroy Crawford Greene (CON) | Worcester |
29 June 1884 | Bracewell Smith (CON) | Dulwich |
18 July 1884 | Sir Arnold Talbot Wilson (CON) | Hitchin |
18 July 1884 | Walter Windsor (LAB) | Kingston-upon-Hull Central |
3 August 1884 | Sir John Leigh, Bt (CON) | Clapham |
4 August 1884 | Rt Hon Douglas Hewitt Hacking (CON) | Chorley |
16 August 1884 | Gordon Ralph Hall-Caine (CON) | Eastern Dorset |
2 October 1884 | John Dixon Mayhew (CON) | East Ham North |
18 October 1884 | Emanuel Shinwell (LAB) | Seaham |
2 November 1884 | Dr John Henry Morris-Jones (NL) | Denbigh |
11 November 1884 | Ernest Thurtle (LAB) | Shoreditch |
2 December 1884 | Herbert Geraint Williams (CON) | Croydon South |
8 January 1885 | Hon Archibald Douglas Cochrane (CON) | Dunbartonshire |
29 January 1885 | Morgan Philips Price (LAB) | Forest of Dean |
27 March 1885 | Reginald Thomas Herbert Fletcher (LAB) | Nuneaton |
11 April 1885 | Rt Hon William George Arthur Ormsby-Gore (CON) | Stafford |
1 May 1885 | Rt Hon Albert Victor Alexander (LAB Co-op) | Sheffield Hillsborough |
3 May 1885 | Morgan Jones (LAB) | Caerphilly |
18 May 1885 | Ernest Evans (LIB) | University of Wales |
25 May 1885 | Adam Maitland (CON) | Faversham |
22 June 1885 | James Maxton (ILP) | Glasgow Bridgeton |
9 August 1885 | William Patrick Spens (CON) | Ashford |
2 December 1885 | Sidney John Peters (NL) | Huntingdonshire |
16 January 1886 | Sir George Edward Wentworth Bowyer, Bt (CON) | Buckingham |
11 February 1886 | Sir William Brass (CON) | Clitheroe |
28 February 1886 | George Mathers (LAB) | Linlithgowshire |
3 April 1886 | Lord Colum Edmund Crichton-Stuart (CON) | Northwich |
21 April 1886 | Charles Williams (CON) | Torquay |
24 April 1886 | Tom Smith (LAB) | Normanton |
4 May 1886 | Nigel Claudian Dalziel Colman (CON) | Brixton |
12 May 1886 | Frederick Messer (LAB) | Tottenham South |
20 May 1886 | Hon John Jacob Astor (CON) | Dover |
July 1886 | Daniel Hopkin (LAB) | Carmarthen |
8 July 1886 | Archibald Richard James Southby (CON) | Epsom |
7 August 1886 | Edward Louis Spears (CON) | Carlisle |
13 September 1886 | Rev George Saville Woods (LAB Co-op) | Finsbury |
6 November 1886 | Fred Brown Simpson (LAB) | Ashton-under-Lyne |
8 November 1886 | Stephen Owen Davies (LAB) | Merthyr |
21 November 1886 | Frank Edward Clarke (CON) | Dartford |
21 November 1886 | Hon Harold George Nicolson (N LAB) | Leicester West |
15 December 1886 | Robert Spear Hudson (CON) | Southport |
17 December 1886 | James Frederick Emery (CON) | Salford West |
14 February 1887 | William Leonard (LAB Co-op) | Glasgow St Rollox |
6 March 1887 | Herwald Ramsbotham (CON) | Lancaster |
21 March 1887 | Rt Hon Lord Eustace Sutherland Campbell Percy (CON) | Hastings |
5 April 1887 | Oswald Lewis (CON) | Colchester |
15 April 1887 | Rt Hon Roundell Cecil Palmer, Viscount Wolmer (CON) | Aldershot |
2 May 1887 | Bertie Victor Kirby (LAB) | Liverpool Everton |
29 May 1887 | Hon Glyn Keith Murray Mason (CON) | Croydon North |
29 June 1887 | Sir Albert James Edmondson (CON) | Banbury |
13 July 1887 | Edward Leslie Burgin (NL) | Luton |
17 July 1887 | Alfred John Barnes (LAB Co-op) | East Ham South |
24 August 1887 | Sir Joseph Nall (CON) | Manchester Hulme |
26 August 1887 | Edward Hugh John Neale Dalton (LAB) | Bishop Auckland |
22 September 1887 | Denis Nowell Pritt (LAB) | Hammersmith North |
23 September 1887 | Cyril Fullard Entwistle (CON) | Bolton |
25 September 1887 | John Lees-Jones (CON) | Manchester Blackley |
13 October 1887 | John Francis Eastwood (CON) | Kettering |
13 December 1887 | John McGovern (ILP) | Glasgow Shettleston |
1888 | Joseph Gibbins (LAB) | Liverpool West Toxteth |
1888 | Edward Herbert Keeling (CON) | Twickenham |
3 January 1888 | Rt Hon Herbert Stanley Morrison (LAB) | Hackney South |
13 January 1888 | Sir Charles Glen MacAndrew (CON) | Bute & Northern Ayrshire |
25 February 1888 | William Philip Colfox (CON) | Western Dorset |
18 March 1888 | Thomas Williams (LAB) | Don Valley |
23 March 1888 | Alfred Edwards (LAB) | Middlesbrough East |
21 May 1888 | William George Cove (LAB) | Aberavon |
27 May 1888 | Gordon Macdonald (LAB) | Ince |
12 June 1888 | Basil Hamilton Hebden Neven-Spence (CON) | Orkney & Shetland |
6 July 1888 | Peter Stapleton Shaw (CON) | Liverpool Wavertree |
13 July 1888 | Sir Ronald Deane Ross, Bt (CON) | Londonderry |
15 July 1888 | Rt Hon Robert Croft Bourne (CON) | Oxford |
24 August 1888 | Hon Oscar Montague Guest (CON) | Camberwell North West |
16 September 1888 | Thomas Cecil Russell Moore (CON) | Ayr District of Burghs |
19 September 1888 | Rt Hon Walter Elliot Elliot (CON) | Glasgow Kelvingrove |
24 November 1888 | George Harold Oliver (LAB) | Ilkeston |
4 December 1888 | Rt Hon Sir Philip Albert Gustave David Sassoon, Bt (CON) | Hythe |
23 February 1889 | Rt Hon Sir John Colin Campbell Davidson (CON) | Hemel Hempstead |
24 April 1889 | Hon Sir Richard Stafford Cripps (LAB) | Bristol East |
3 May 1889 | George Benson (LAB) | Chesterfield |
22 May 1889 | Gilbert Gledhill (CON) | Halifax |
12 August 1889 | James Milner (LAB) | Leeds South East |
24 August 1889 | Sir Donald Bradley Somervell (CON) | Crewe |
21 September 1889 | Leonard Frank Plugge (CON) | Rochester Chatham |
10 October 1889 | Arthur Stewart Leslie Young (CON) | Glasgow Partick |
13 October 1889 | Florence Gertrude Horsburgh (CON) | Dundee |
21 November 1889 | Frank Anderson (LAB) | Whitehaven |
23 November 1889 | Wilfrid Andrew Burke (LAB) | Burnley |
23 December 1889 | Frank Kingsley Griffith (LIB) | Middlesbrough West |
1890 | Herbert Holdsworth (LIB) | Bradford South |
22 February 1890 | Rt Hon Alfred Duff Cooper (CON) | Westminster St Georges |
2 March 1890 | Charles Malcolm Barclay-Harvey (CON) | Kincardine & Western Aberdeenshire |
4 May 1890 | Edward Thomas Ruscombe Wickham (CON) | Taunton |
1 July 1890 | Edward John Williams (LAB) | Ogmore |
10 July 1890 | Harold Malcolm Bullock (CON) | Waterloo |
26 July 1890 | Rt Hon Henry David Reginald Margesson (CON) | Rugby |
29 July 1890 | Sidney Herbert (CON) | Westminster Abbey |
24 September 1890 | Alan Patrick Herbert (Ind) | Oxford University |
22 October 1890 | Rt Hon Sir Archibald Henry MacDonald Sinclair, Bt (LIB) | Caithness & Sutherland |
4 November 1890 | Anthony John Muirhead (CON) | Wells |
10 November 1890 | John Frederick Ellenborough Crowder (CON) | Finchley |
30 November 1890 | George Buchanan (ILP) | Glasgow Gorbals |
1891 | Edward Lascelles Fleming (CON) | Manchester Withington |
8 January 1891 | Arthur Beverley Baxter (CON) | Wood Green |
26 February 1891 | Derrick Wellesley Gunston (CON) | Thornbury |
13 March 1891 | William Lindsay Everard (CON) | Melton |
15 May 1891 | Arthur Creech Jones (LAB) | Shipley |
19 June 1891 | Rev Reginald William Sorensen (LAB) | Leyton West |
19 August 1891 | Rt Hon Sir Howard Kingsley Wood (CON) | Woolwich West |
13 September 1891 | Terence James O'Connor (CON) | Nottingham Central |
8 October 1891 | Ellen Cicely Wilkinson (LAB) | Jarrow |
28 February 1892 | Charles Urie Peat (CON) | Darlington |
20 April 1892 | David Euan Wallace (CON) | Hornsey |
23 April 1892 | Kenneth William Murray Pickthorn (CON) | Cambridge University |
30 May 1892 | John Sandeman Allen (CON) | Birkenhead West |
24 June 1892 | Henry George Strauss (CON) | Norwich |
25 June 1892 | Frank Frederick Alexander Heilgers (CON) | Bury St Edmunds |
4 July 1892 | Adrian Charles Moreing (CON) | Preston |
24 September 1892 | Rt Hon Thomas Mackay Cooper (CON) | Edinburgh West |
6 February 1893 | John Jestyn Llewellin (CON) | Uxbridge |
16 March 1893 | William Arthur Henry Cavendish-Bentinck, Marquess of Titchfield (CON) | Newark |
27 April 1893 | Hon Robert Arthur James Gascoyne Cecil, Viscount Cranborne (CON) | Southern Dorset |
27 May 1893 | Harry Frederick Comfort Crookshank (CON) | Gainsborough |
4 June 1893 | Ian Leslie Orr-Ewing (CON) | Weston-super-Mare |
16 June 1893 | Rupert de la Bère (CON) | Evesham |
1 July 1893 | Charles Waterhouse (CON) | Leicester South |
6 July 1893 | Sir John Serocold Paget Mellor, Bt (CON) | Tamworth |
10 August 1893 | William Shepherd Morrison (CON) | Cirencester & Tewkesbury |
15 August 1893 | Richard George Briscoe (CON) | Cambridgeshire |
17 August 1893 | Mavis Constance Tate (CON) | Frome |
27 August 1893 | Arthur Henderson (LAB) | Kingswinford |
September 1893 | Archibald William Henry James (CON) | Wellingborough |
2 September 1893 | Albert Newby Braithwaite (CON) | Buckrose |
7 September 1893 | Rt Hon Isaac Leslie Hore-Belisha (NL) | Plymouth Devonport |
23 September 1893 | Geoffrey Hithersay Shakespeare (NL) | Norwich |
21 October 1893 | Colin Mark Patrick (CON) | Tavistock |
7 November 1893 | James Archibald St George Fitzwarenne Despencer-Robertson (CON) | Salisbury |
17 December 1893 | Alexander Critchley (CON) | Liverpool Edge Hill |
5 February 1894 | James Baldwin-Webb (CON) | The Wrekin |
10 February 1894 | Abraham Montagu Lyons (CON) | Leicester East |
10 February 1894 | Maurice Harold Macmillan (CON) | Stockton-on-Tees |
13 February 1894 | David John Colville (CON) | Northern Midlothian |
21 March 1894 | John Patrick Morris (CON) | Salford North |
1 April 1894 | Paul Vychan Emrys-Evans (CON) | Southern Derbyshire |
3 April 1894 | Alexander Galloway Erskine Hill (CON) | Edinburgh North |
4 May 1894 | Archibald Henry Maule Ramsay (CON) | Peebles & Southern Midlothian |
9 June 1894 | Robert Tatton Bower (CON) | Cleveland |
12 June 1894 | James Campbell Morrison Guy (CON) | Edinburgh Central |
21 June 1894 | John Helias Finnie McEwen (CON) | Berwickshire & Haddingtonshire |
9 July 1894 | Rt Hon Edward Montagu Cavendish Stanley, Baron Stanley (CON) | Fylde |
23 July 1894 | Frederick John Bellenger (LAB) | Bassetlaw |
14 September 1894 | George Morgan Garro-Jones (LAB) | Aberdeen North |
5 October 1894 | Maurice Petherick (CON) | Penryn & Falmouth |
4 December 1894 | Gwilym Lloyd George (LIB) | Pembrokeshire |
1895 | Peter Drummond Macdonald (CON) | Isle of Wight |
12 January 1895 | William Mabane (NL) | Huddersfield |
5 February 1895 | Hon John de Vere Loder (CON) | Lewes |
23 February 1895 | Irene Mary Bewick Ward (CON) | Wallsend |
26 February 1895 | Leonard Ropner (CON) | Barkston Ash |
20 April 1895 | Alec Stratford Cunningham-Reid (CON) | St Marylebone |
6 May 1895 | Hon Edward William Spencer Cavendish, Marquess of Hartington (CON) | Western Derbyshire |
8 July 1895 | Gordon Cosmo Touche (CON) | Reigate |
9 July 1895 | Harold Leslie Boyce (CON) | Gloucester |
3 August 1895 | Allen Algernon Bathurst, Baron Apsley (CON) | Bristol Central |
8 October 1895 | Samuel Sidney Silverman (LAB) | Nelson & Colne |
22 October 1895 | Cyril Tom Culverwell (CON) | Bristol West |
16 December 1895 | John Arthur Herbert (CON) | Monmouth |
18 December 1895 | Willie Brooke (LAB) | Batley & Morley |
6 January 1896 | Sir Charles William Cayzer, Bt (CON) | City of Chester |
17 January 1896 | Lord William Walter Montagu-Douglas-Scott (CON) | Roxburghshire & Selkirkshire |
18 January 1896 | Samuel Storey (CON) | Sunderland |
4 May 1896 | Rt Hon Oliver Frederick George Stanley (CON) | Westmorland |
9 May 1896 | Ronald Hibbert Cross (CON) | Rossendale |
26 May 1896 | Cedric Drewe (CON) | Honiton |
27 July 1896 | Lawrence Roger Lumley (CON) | York |
2 August 1896 | Alan Crosland Graham (CON) | Wirral |
15 September 1896 | Owen Temple Morris (CON) | Cardiff East |
4 November 1896 | Ellis Smith (LAB) | Stoke |
10 December 1896 | Richard Lionel Tufnell (CON) | Cambridge |
27 December 1896 | Victor Alexander Cazalet (CON) | Chippenham |
13 January 1897 | Ralph Herbert Rayner (CON) | Totnes |
6 February 1897 | Austin Uvedale Morgan Hudson (CON) | Hackney North |
9 February 1897 | Hon James Gray Stuart (CON) | Moray & Nairnshire |
23 February 1897 | Louis Halle Gluckstein (CON) | Nottingham East |
7 March 1897 | Henry Channon (CON) | Southend-on-Sea |
18 March 1897 | Allan Chapman (CON) | Rutherglen |
5 May 1897 | Sir Brograve Campbell Beauchamp, Bt (CON) | Walthamstow East |
7 May 1897 | Hon Arthur Oswald James Hope (CON) | Birmingham Aston |
8 June 1897 | Robert Villiers Grimston (CON) | Westbury |
12 June 1897 | Rt Hon Robert Anthony Eden (CON) | Warwick & Leamington |
20 July 1897 | Thomas Lionel Dugdale (CON) | Richmond (Yorks) |
30 August 1897 | Sir William Jocelyn Ian Fraser (CON) | St Pancras North |
16 September 1897 | Kenneth Martin Lindsay (N LAB) | Kilmarnock |
26 September 1897 | Arthur Ronald Lambert Field Tree (CON) | Harborough |
19 October 1897 | Sydney Frank Markham (N LAB) | Nottingham South |
1 November 1897 | Harold Harington Balfour (CON) | Isle of Thanet |
15 November 1897 | Aneurin Bevan (LAB) | Ebbw Vale |
22 November 1897 | Oliver Edwin Simmonds (CON) | Birmingham Duddeston |
6 December 1897 | James Henderson Stewart (NL) | Eastern Fife |
11 December 1897 | Harold Sutcliffe (CON) | Royton |
30 December 1897 | Osbert Peake (CON) | Leeds North |
8 January 1898 | John Hamilton Mackie (CON) | Galloway |
10 March 1898 | William Wavell Wakefield (CON) | Swindon |
28 March 1898 | Alan Vincent Gandar Dower (CON) | Penrith & Cockermouth |
25 May 1898 | Robert Archibald Cary (CON) | Eccles |
3 July 1898 | Henry George McGhee (LAB) | Penistone |
24 September 1898 | Henry Arthur Evans (CON) | Cardiff South |
2 October 1898 | Sir Hugh Michael Seely, Bt (LIB) | Berwick-upon-Tweed |
12 November 1898 | Charles Ernest George Campbell Emmott (CON) | Eastern Surrey |
1899 | James Alexander Lawson Duncan (CON) | Kensington North |
12 February 1899 | Edgar Louis Granville (NL) | Eye |
5 March 1899 | Hon John Joseph Stourton (CON) | Salford South |
10 March 1899 | Reginald Hugh Dorman-Smith (CON) | Petersfield |
28 May 1899 | Thelma Cazalet (CON) | Islington East |
31 May 1899 | Hon Joseph Paton Maclay (LIB) | Paisley |
23 June 1899 | Sir Victor Alexander George Anthony Warrender, Bt (CON) | Grantham |
13 December 1899 | John James Davidson (LAB) | Glasgow Maryhill |
29 January 1900 | Alfred Holland (LAB) | Clay Cross |
12 February 1900 | Robert John Graham Boothby (CON) | Eastern Aberdeenshire |
17 March 1900 | Eric Errington (CON) | Bootle |
22 April 1900 | Samuel Vyvyan Trerice Adams (CON) | Leeds West |
27 April 1900 | Sir Reginald Blaker, Bt (CON) | Spelthorne |
21 May 1900 | Harold Paton Mitchell (CON) | Brentford & Chiswick |
29 May 1900 | David Patrick Maxwell Fyfe (CON) | Liverpool West Derby |
9 July 1900 | Peter Garnett Agnew (CON) | Camborne |
18 August 1900 | Daniel Frankel (LAB) | Mile End |
28 August 1900 | Wilfrid Hugh Wace Roberts (LIB) | Northern Cumberland |
25 October 1900 | Lawrence Kimball (CON) | Loughborough |
20 November 1900 | David Alexander Robert Lindsay, Baron Balniel (CON) | Lonsdale |
3 January 1901 | George Arthur Victor Duckworth (CON) | Shrewsbury |
19 January 1901 | Henry Victor Alpin MacKinnon Raikes (CON) | South Eastern Essex |
12 February 1901 | Hon Ralph Edward Blackett Beaumont (CON) | Portsmouth Central |
15 February 1901 | Brendan Rendall Bracken (CON) | Paddington North |
24 February 1901 | Ralph Assheton (CON) | Rushcliffe |
27 February 1901 | Richard Kidston Law (CON) | Kingston-upon-Hull South West |
29 March 1901 | Malcolm Stewart McCorquodale (CON) | Sowerby |
2 April 1901 | Patrick George Thomas Buchan-Hepburn (CON) | Liverpool East Toxteth |
7 July 1901 | Alfred Roy Wise (CON) | Smethwick |
18 July 1901 | George Russell Strauss (LAB) | Lambeth North |
17 January 1902 | Geoffrey William Lloyd (CON) | Birmingham Ladywood |
1 April 1902 | Bartle Brennan Bull (CON) | Enfield |
22 April 1902 | Megan Arvon Lloyd George (LIB) | Anglesey |
3 May 1902 | Henry James Scrymgeour-Wedderburn (CON) | Western Renfrewshire |
6 May 1902 | Robert Hamilton Bernays (LIB) | Bristol North |
2 June 1902 | Sir John Edmund Ritchie Findlay, Bt (CON) | Banffshire |
12 June 1902 | Thomas Russell Albert Mason Cook (CON) | Northern Norfolk |
18 November 1902 | Edward Charles Stewart Robert Vane-Tempest-Stewart, Viscount Castlereagh (CON) | Down |
9 December 1902 | Richard Austin Butler (CON) | Saffron Walden |
18 December 1902 | Stephen Noel Furness (NL) | Sunderland |
19 January 1903 | Sir Alfred Lane Beit, Bt (CON) | St Pancras South East |
2 February 1903 | Sir Gifford Wheaton Grey Fox, Bt (CON) | Henley |
3 February 1903 | Douglas Douglas-Hamilton, Marquis of Douglas and Clydesdale (CON) | Eastern Renfrewshire |
8 February 1903 | Michael Wentworth Beaumont (CON) | Aylesbury |
21 February 1903 | Hon Ivor Grosvenor Guest (Nat) | Breconshire & Radnorshire |
3 June 1903 | Walter Robert Dempster Perkins (CON) | Stroud |
5 June 1903 | Norman John Hulbert (CON) | Stockport |
2 July 1903 | Hon Alexander Frederick Douglas-Home, Lord Dunglass (CON) | Lanark |
3 July 1903 | William Lygon, Viscount Elmley (NL) | Eastern Norfolk |
1 August 1903 | Hamilton William Kerr (CON) | Oldham |
8 August 1903 | Robert Hugh Turton (CON) | Thirsk & Malton |
13 August 1903 | Anthony Crommelin Crossley (CON) | Stretford |
13 October 1903 | James Lewis Purdon Thomas (CON) | Hereford |
28 February 1904 | Philip Russell Rendel Dunne (CON) | Stalybridge & Hyde |
27 April 1904 | Dudley Jack Barnato Joel (CON) | Dudley |
9 June 1904 | Gerald Eustace Howell Palmer (CON) | Winchester |
2 July 1904 | Peter Thorp Eckersley (CON) | Manchester Exchange |
24 July 1904 | Herbert John Duggan (CON) | Acton |
13 October 1904 | John Samuel Dodd (NL) | Oldham |
18 November 1904 | Alan Tindall Lennox-Boyd (CON) | Mid Bedfordshire |
4 December 1904 | Patrick William Donner (CON) | Basingstoke |
20 January 1905 | Hon Somerset Arthur Maxwell (CON) | King's Lynn |
9 February 1905 | David George Brownlow Cecil, Lord Burghley (CON) | Peterborough |
22 February 1905 | David Field Beatty, Viscount Borodale (CON) | Peckham |
5 March 1905 | William John St Clair Anstruther-Gray (CON) | Northern Lanarkshire |
22 April 1905 | Sir Herbert Paul Latham, Bt (CON) | Scarborough & Whitby |
24 August 1905 | Dingle Mackintosh Foot (LIB) | Dundee |
11 October 1905 | John Robert Jermain Macnamara (CON) | Chelmsford |
30 October 1905 | Sir James Douglas Wishart Thomson, Bt (CON) | Aberdeen South |
9 June 1906 | Thomas Loel Evelyn Bulkeley Guinness (CON) | Bath |
15 July 1906 | Herbert John Harvey Parker (LAB) | Romford |
26 November 1906 | Richard Thomas Dyke Acland (LIB) | Barnstaple |
3 January 1907 | John Ronald Hamilton Cartland (CON) | Birmingham King's Norton |
22 February 1907 | John Roland Robinson (CON) | Blackpool |
13 August 1907 | Hon William Waldorf Astor (CON) | Fulham East |
6 December 1907 | Gilbert James Heathcote-Drummond-Willoughby, Baron Willoughby de Eresby (CON) | Rutland & Stamford |
24 January 1908 | Edwin Duncan Sandys (CON) | Norwood |
10 May 1908 | Richard Antony Pilkington (CON) | Widnes |
18 January 1909 | Stuart Hugh Minto Russell (CON) | Darwen |
5 February 1910 | John Rankin Rathbone (CON) | Bodmin |
10 April 1910 | Charles Stuart Taylor (CON) | Eastbourne |
4 September 1910 | Richard Whitaker Porritt (CON) | Heywood & Radcliffe |
22 August 1911 | Somerset Struben de Chair (CON) | South Western Norfolk |
21 August 1913 | Malcolm Kenneth Macmillan (LAB) | Western Isles |