Harold Richard Adams (LAB) | Balham & Tooting |
William Thomas Adams (LAB Co-op) | Hammersmith South |
Janet Laurel Adamson (LAB) | Bexley |
Peter Garnett Agnew (CON) | Camborne |
Hon John William Maxwell Aitken (CON) | Holborn |
Rt Hon Albert Victor Alexander (LAB Co-op) | Sheffield Hillsborough |
Arthur Cecil Allen (LAB) | Bosworth |
Sydney Scholefield Allen (LAB) | Crewe |
Sir William James Allen (CON) | Armagh |
Garry Allighan (LAB) | Gravesend |
Joseph Herbert Alpass (LAB) | Thornbury |
Alexander Anderson (LAB) | Motherwell |
Frank Anderson (LAB) | Whitehaven |
Rt Hon Sir John Anderson (Nat) | Combined Scottish Universities |
Hon Michael Langhorne Astor (CON) | Eastern Surrey |
Humphrey Cooper Attewell (LAB) | Harborough |
Rt Hon Clement Richard Attlee (LAB) | Limehouse |
Herschel Lewis Austin (LAB) | Stretford |
Stanley Stephen Awbery (LAB) | Bristol Central |
Walter Henry Ayles (LAB) | Southall |
Barbara Bodichon Ayrton-Gould (LAB) | Hendon North |
Alice Martha Bacon (LAB) | Leeds North East |
John Baird (LAB) | Wolverhampton East |
Archer Ernest Baldwin (CON) | Leominster |
Hon Oliver Ridsdale Baldwin, Viscount Corvedale (LAB) | Paisley |
Alfred Balfour (LAB) | Western Stirlingshire |
Sir John Denman Barlow, Bt (NL) | Eddisbury |
Alfred John Barnes (LAB Co-op) | East Ham South |
Percy Gott Barstow (LAB) | Pontefract |
Charles Vernon Oldfield Bartlett (Ind Prog) | Bridgwater |
Clarence Barton (LAB) | Wembley South |
John Rose Battley (LAB) | Clapham |
Arthur Beverley Baxter (CON) | Wood Green |
Tufton Victor Hamilton Beamish (CON) | Lewes |
Francis Beattie (CON) | Glasgow Cathcart |
John Beattie (Ind LAB) | Belfast West |
Hubert Beaumont (LAB) | Batley & Morley |
Albert Eric Bechervaise (LAB) | Leyton East |
Nevil Alexander Beechman (NL) | St Ives |
John William Belcher (LAB) | Sowerby |
Frederick John Bellenger (LAB) | Bassetlaw |
Sir Peter Frederick Blaker Bennett (CON) | Birmingham Edgbaston |
George Benson (LAB) | Chesterfield |
Henry Berry (LAB) | Woolwich West |
Frank Beswick (LAB Co-op) | Uxbridge |
Aneurin Bevan (LAB) | Ebbw Vale |
Rt Hon Ernest Bevin (LAB) | Wandsworth Central |
Geoffrey Henry Cecil Bing (LAB) | Hornchurch |
Joseph Binns (LAB) | Rochester Gillingham |
Evelyn Nigel Chetwode Birch (CON) | Flintshire |
Albert Raymond Blackburn (LAB) | Birmingham King's Norton |
Arthur Blenkinsopp (LAB) | Newcastle upon Tyne East |
William Reid Blyton (LAB) | Houghton-le-Spring |
Harold Boardman (LAB) | Leigh |
Dennis Coleridge Boles (CON) | Wells |
Robert John Graham Boothby (CON) | Eastern Aberdeenshire |
Alfred Charles Bossom (CON) | Maidstone |
Arthur George Bottomley (LAB) | Rochester Chatham |
Herbert William Bowden (LAB) | Leicester South |
Evan Roderic Bowen (LIB) | Cardiganshire |
Norman Adolph Henry Bower (CON) | Harrow West |
Francis George Bowles (LAB) | Nuneaton |
Sir John Boyd Orr (Ind) | Combined Scottish Universities |
John Archibald Boyd-Carpenter (CON) | Kingston-upon-Thames |
Elizabeth Margaret Braddock (LAB) | Liverpool Exchange |
Thomas Braddock (LAB) | Mitcham |
Joseph Gurney Braithwaite (CON) | Holderness |
Sir George Thomas Broadbridge, Bt (CON) | City of London |
Walter Henry Bromley-Davenport (CON) | Knutsford |
Dryden Brook (LAB) | Halifax |
Thomas Judson Brooks (LAB) | Rothwell |
George Alfred Brown (LAB) | Belper |
Thomas James Brown (LAB) | Ince |
William John Brown (Ind) | Rugby |
Donald William Trevor Bruce (LAB) | Portsmouth North |
Patrick George Thomas Buchan-Hepburn (CON) | Liverpool East Toxteth |
George Buchanan (LAB) | Glasgow Gorbals |
Harold Malcolm Bullock (CON) | Waterloo |
Thomas William Burden (LAB) | Sheffield Park |
Wilfrid Andrew Burke (LAB) | Burnley |
Herbert Walter Butcher (NL) | Holland with Boston |
Herbert William Butler (LAB) | Hackney South |
Rt Hon Richard Austin Butler (CON) | Saffron Walden |
Charles Frank Byers (LIB) | Northern Dorset |
Leonard James Callaghan (LAB) | Cardiff South |
Sir Edward Taswell Campbell, Bt (CON) | Bromley |
Hon Edward Carson (CON) | Isle of Thanet |
Barbara Anne Castle (LAB) | Blackburn |
Charles Challen (CON) | Hampstead |
Ronald Arthur Chamberlain (LAB) | Norwood |
Arthur Joseph Champion (LAB) | Southern Derbyshire |
Henry Channon (CON) | Southend-on-Sea |
Daniel Chater (LAB Co-op) | Bethnal Green North East |
George Roland Chetwynd (LAB) | Stockton-on-Tees |
Rt Hon Winston Leonard Spencer Churchill (CON) | Woodford |
George Ian Clark Hutchison (CON) | Edinburgh West |
Ralph Stephenson Clarke (CON) | East Grinstead |
Rt Hon Douglas Clifton-Brown (Speaker) | Hexham |
Geoffrey Benedict Clifton-Brown (CON) | Bury St Edmunds |
Dr Richard Clitherow (LAB) | Liverpool Edge Hill |
William Sampson Cluse (LAB) | Islington South |
Frederick Arthur Cobb (LAB) | Elland |
Frederick Seymour Cocks (LAB) | Broxtowe |
William Coldrick (LAB Co-op) | Bristol North |
Thomas Loftus Cole (CON) | Belfast East |
Percy Henry Collick (LAB) | Birkenhead West |
Frank Collindridge (LAB) | Barnsley |
Victor John Collins (LAB) | Taunton |
Grace Mary Colman (LAB) | Tynemouth |
Dr Louis Comyns (LAB) | West Ham Silvertown |
Roger John Edward Conant (CON) | Bewdley |
Thomas Fotheringham Cook (LAB) | Dundee |
Geoffrey Cooper (LAB) | Middlesbrough West |
Edmund McNeill Cooper-Key (CON) | Hastings |
Freda K?nzlen Corbet (LAB) | Camberwell North West |
Uvedale Corbett (CON) | Ludlow |
Dr John Corlett (LAB) | York |
William George Cove (LAB) | Aberavon |
Aidan Merivale Crawley (LAB) | Buckingham |
Rt Hon Sir Richard Stafford Cripps (LAB) | Bristol East |
Rt Hon Harry Frederick Comfort Crookshank (CON) | Gainsborough |
Richard Howard Stafford Crossman (LAB) | Coventry East |
Oliver Eyre Crosthwaite-Eyre (CON) | New Forest & Christchurch |
John Frederick Ellenborough Crowder (CON) | Finchley |
Patrick Cunningham (N) | Fermanagh & Tyrone |
William Nicholson Cuthbert (CON) | Rye |
George Daggar (LAB) | Abertillery |
Percy Daines (LAB Co-op) | East Ham North |
Rt Hon Edward Hugh John Neale Dalton (LAB) | Bishop Auckland |
Sir William Young Darling (CON) | Edinburgh South |
Viscountess Frances Joan Davidson (CON) | Hemel Hempstead |
Albert Edward Davies (LAB) | Burslem |
Ernest Albert John Davies (LAB) | Enfield |
Edward Clement Davies (LIB) | Montgomeryshire |
Hadyn Davies (LAB) | St Pancras South West |
Harold Davies (LAB) | Leek |
Rhys John Davies (LAB) | Westhoughton |
Stephen Owen Davies (LAB) | Merthyr |
Sir William Henry Davison (CON) | Kensington South |
Rupert de la B?re (CON) | Evesham |
George Deer (LAB) | Lincoln |
Hugh James Delargy (LAB) | Manchester Platting |
John Diamond (LAB) | Manchester Blackley |
Kenelm Simon Digby Wingfield Digby (CON) | Western Dorset |
William Dobbie (LAB) | Rotherham |
Alfred James Dobbs (LAB) | Smethwick |
Norman Noel Dodds (LAB Co-op) | Dartford |
Arthur Douglas Dodds-Parker (CON) | Banbury |
Patrick William Donner (CON) | Basingstoke |
Terence Norbert Donovan (LAB) | Leicester East |
Francis Campbell Ross Douglas (LAB) | Battersea North |
George Burnaby Drayson (CON) | Skipton |
Cedric Drewe (CON) | Honiton |
Thomas Edward Neil Driberg (LAB) | Maldon |
John Dugdale (LAB) | West Bromwich |
Sir Thomas Lionel Dugdale, Bt (CON) | Richmond (Yorks) |
Cyril Walter Dumpleton (LAB) | St Albans |
Rt Hon Sir Andrew Rae Duncan (Nat) | City of London |
Evan Frank Mottram Durbin (LAB) | Edmonton |
William Smith Duthie (CON) | Banffshire |
Sidney Dye (LAB) | South Western Norfolk |
David McAdam Eccles (CON) | Chippenham |
Rt Hon James Chuter Ede (LAB) | South Shields |
Maurice Edelman (LAB) | Coventry West |
Rt Hon Robert Anthony Eden (CON) | Warwick & Leamington |
Alfred Edwards (LAB) | Middlesbrough East |
Rt Hon Sir Charles Edwards (LAB) | Bedwellty |
Lewis John Edwards (LAB) | Blackburn |
Ness Edwards (LAB) | Caerphilly |
Walter James Edwards (LAB) | Whitechapel & St Georges |
Frederick James Erroll (CON) | Altrincham & Sale |
Edward Evans (LAB) | Lowestoft |
Stanley Norman Evans (LAB) | Wednesbury |
Richard Ewart (LAB) | Sunderland |
Frank Fairhurst (LAB) | Oldham |
Walter John Farthing (LAB) | Frome |
Edward Lascelles Fleming (CON) | Manchester Withington |
Eric George Molyneux Fletcher (LAB) | Islington East |
Walter Fletcher (CON) | Bury |
William Morgan Fletcher Vane (CON) | Westmorland |
Dr Montefiore Follick (LAB) | Loughborough |
Michael Mackintosh Foot (LAB) | Plymouth Devonport |
John Calder Forman (LAB Co-op) | Glasgow Springburn |
John Galway Foster (CON) | Northwich |
William Foster (LAB) | Wigan |
Sir Gifford Wheaton Grey Fox, Bt (CON) | Henley |
Hon Hugh Charles Patrick Joseph Fraser (CON) | Stone |
Thomas Fraser (LAB) | Hamilton |
Sir William Jocelyn Ian Fraser (CON) | Lonsdale |
John Freeman (LAB) | Watford |
Peter Freeman (LAB) | Newport |
Geoffrey Stanley de Freitas (LAB) | Nottingham Central |
Conolly Hugh Gage (CON) | Belfast South |
Hugh Todd Naylor Gaitskell (LAB) | Leeds South |
Thomas Dunlop Galbraith (CON) | Glasgow Pollok |
William Gallacher (Comm) | Western Fife |
Leonard David Gammans (CON) | Hornsey |
Eric Leslie Gandar Dower (CON) | Caithness & Sutherland |
Alan Vincent Gandar Dower (CON) | Penrith & Cockermouth |
Caroline Selina Ganley (LAB Co-op) | Battersea South |
Ernest Everard Gates (CON) | Middleton & Prestwich |
Joseph Gibbins (LAB) | Liverpool West Toxteth |
Charles William Gibson (LAB) | Kennington |
Andrew Gilzean (LAB) | Edinburgh Central |
James Edward Glanville (LAB) | Consett |
Clifford William Hudson Glossop (CON) | Howdenshire |
Sir Ralph George Campbell Glyn, Bt (CON) | Abingdon |
Alan Gomme Gomme-Duncan (CON) | Perth |
Edwin George Gooch (LAB) | Northern Norfolk |
Henry Edwin Goodrich (LAB) | Hackney North |
Sir Ernest Gordon Graham Graham-Little (Nat Ind) | London University |
Edgar Louis Granville (LIB) | Eye |
Rt Hon Arthur Greenwood (LAB) | Wakefield |
David Rhys Grenfell (LAB) | Gower |
Charles Frederick Grey (LAB) | Durham |
Sir Arnold Babb Gridley (CON) | Stockport |
Edgar Grierson (LAB) | Carlisle |
David Griffiths (LAB) | Rother Valley |
George Arthur Griffiths (LAB) | Hemsworth |
James Griffiths (LAB) | Llanelly |
William Griffiths (LAB) | Manchester Moss Side |
Robert Villiers Grimston (CON) | Westbury |
Prof William John Gruffydd (LIB) | University of Wales |
Raymond Jones Gunter (LAB) | South Eastern Essex |
William Henry Guy (LAB) | Poplar South |
Dr Leslie Haden Haden-Guest (LAB) | Islington North |
John Edwin Haire (LAB) | Wycombe |
Charles Leslie Hale (LAB) | Oldham |
Rt Hon George Henry Hall (LAB) | Aberdare |
William George Glenvil Hall (LAB) | Colne Valley |
Roland Hamilton (LAB) | Sudbury |
William Hannan (LAB) | Glasgow Maryhill |
Sir Patrick Joseph Henry Hannon (CON) | Birmingham Moseley |
David Rennie Hardman (LAB) | Darlington |
Edward Arthur Hardy (LAB) | Salford South |
Hon John Hugh Hare (CON) | Woodbridge |
Henry Wilson Harris (Ind) | Cambridge University |
James Harrison (LAB) | Nottingham East |
Arthur Vere Harvey (CON) | Macclesfield |
George Steven Harvie-Watt (CON) | Richmond (Surrey) |
Dr Somerville Hastings (LAB) | Barking |
Samuel Gillmor Haughton (CON) | Antrim |
James Haworth (LAB) | Liverpool Walton |
Antony Henry Head (CON) | Carshalton |
Sir Cuthbert Morley Headlam, Bt (CON) | Newcastle upon Tyne North |
Derick Heathcoat-Amory (CON) | Tiverton |
Gilbert James Heathcote-Drummond-Willoughby, Baron Willoughby de Eresby (CON) | Rutland & Stamford |
Arthur Henderson (LAB) | Kingswinford |
Joseph Henderson (LAB) | Manchester Ardwick |
Margaret McCrorie Henderson (LAB) | Northern Lanarkshire |
Alan Patrick Herbert (Ind) | Oxford University |
Mark Hewitson (LAB) | Kingston-upon-Hull Central |
Ernest George Hicks (LAB) | Woolwich East |
Charles Rider Hobson (LAB) | Wembley North |
Hon Quintin McGarel Hogg (CON) | Oxford |
Maurice Christopher Hollis (CON) | Devizes |
Percy Holman (LAB Co-op) | Bethnal Green South West |
Sir Joseph Stanley Holmes (NL) | Harwich |
Lord John Adrian Louis Hope (CON) | Northern Midlothian |
Thomas Lewis Horabin (LIB) | Northern Cornwall |
George House (LAB) | St Pancras North |
Hon Arthur Jared Palmer Howard (CON) | Westminster St Georges |
James Hutchinson Hoy (LAB) | Leith |
Thomas Frederick Hubbard (LAB) | Kirkcaldy District of Burghs |
James Hindle Hudson (LAB Co-op) | Ealing West |
Rt Hon Robert Spear Hudson (CON) | Southport |
Herbert Delauney Hughes (LAB) | Wolverhampton West |
Hector Samuel James Hughes (LAB) | Aberdeen North |
Norman John Hulbert (CON) | Stockport |
Anthony Richard Hurd (CON) | Newbury |
Hugh Lester Hutchinson (LAB) | Manchester Rusholme |
James Riley Holt Hutchison (CON) | Glasgow Central |
Henry Hynd (LAB) | Hackney Central |
John Burns Hynd (LAB) | Sheffield Attercliffe |
George Alfred Isaacs (LAB) | Southwark North |
Barnett Janner (LAB) | Leicester West |
Sir Joseph John Jarvis, Bt (CON) | Guildford |
Sir George Darell Jeffreys (CON) | Petersfield |
George Jeger (LAB) | Winchester |
Dr Santo Wayburn Jeger (LAB) | St Pancras South East |
Arthur Jenkins (LAB) | Pontypool |
Roland Jennings (CON) | Sheffield Hallam |
William John (LAB) | Rhondda West |
Arthur Creech Jones (LAB) | Shipley |
David Thomas Jones (LAB) | The Hartlepools |
Frederick Elwyn Jones (LAB) | West Ham Plaistow |
John Henry Jones (LAB) | Bolton |
Philip Asterley Jones (LAB) | Hitchin |
Rt Hon Sir William Allen Jowitt (LAB) | Ashton-under-Lyne |
Hon Lancelot William Joynson-Hicks (CON) | Chichester |
Edward Herbert Keeling (CON) | Twickenham |
William Keenan (LAB) | Liverpool Kirkdale |
William Denis Kendall (Ind) | Grantham |
Clifford Kenyon (LAB) | Chorley |
Sir John Graham Kerr (CON) | Combined Scottish Universities |
Charles William Key (LAB) | Bow & Bromley |
Evelyn Mansfield King (LAB) | Penryn & Falmouth |
Ernest Kinghorn (LAB) | Great Yarmouth |
William Henry Kingsmill (CON) | Yeovil |
John Kinley (LAB) | Bootle |
Bertie Victor Kirby (LAB) | Liverpool Everton |
David Kirkwood (LAB) | Dumbarton District of Burghs |
Hon George Lambert (NL) | South Molton |
Claude Granville Lancaster (CON) | Fylde |
Rev Gordon Lang (LAB) | Stalybridge & Hyde |
John Anthony Langford-Holt (CON) | Shrewsbury |
Sydney Robert Charles Lavers (LAB) | Barnard Castle |
Rt Hon John James Lawson (LAB) | Chester-le-Street |
Frederick Lee (LAB) | Manchester Hulme |
Janet Lee (LAB) | Cannock |
Edward Alexander Henry Legge-Bourke (CON) | Isle of Ely |
Alan Tindall Lennox-Boyd (CON) | Mid Bedfordshire |
William Leonard (LAB Co-op) | Glasgow St Rollox |
John Robert Leslie (LAB) | Sedgefield |
Norman Harold Lever (LAB) | Manchester Exchange |
Benn Wolfe Levy (LAB) | Eton & Slough |
Arthur William John Lewis (LAB) | West Ham Upton |
John Lewis (LAB) | Bolton |
Thomas Lewis (LAB) | Southampton |
George Samuel Lindgren (LAB) | Wellingborough |
Kenneth Martin Lindsay (Ind) | Combined English Universities |
Martin Alexander Lindsay (CON) | Solihull |
Hugh Nicholas Linstead (CON) | Putney |
Daniel Leopold Lipson (Nat Ind) | Cheltenham |
Marcus Lipton (LAB) | Brixton |
Rev Dr James Little (Ind CON) | Down |
Ernest Guy Richard Lloyd (CON) | Eastern Renfrewshire |
John Selwyn Brooke Lloyd (CON) | Wirral |
Rt Hon Gwilym Lloyd George (LIB) | Pembrokeshire |
Lady Megan Arvon Lloyd George (LIB) | Anglesey |
David Gilbert Logan (LAB) | Liverpool Scotland |
Fred Longden (LAB Co-op) | Birmingham Deritend |
Toby Austin Richard Low (CON) | Blackpool North |
Sir Jocelyn Morton Lucas, Bt (CON) | Portsmouth South |
Sir Hugh Vere Huntly Duff Lucas-Tooth, Bt (CON) | Hendon South |
Sir Charles Ernest Leonard Lyle, Bt (CON) | Bournemouth |
Arthur William Lyne (LAB) | Burton |
Rt Hon Oliver Lyttelton (CON) | Aldershot |
Sir Charles Glen MacAndrew (CON) | Bute & Northern Ayrshire |
Sir Murdoch Macdonald (Ind LIB) | Inverness |
Sir Peter Drummond Macdonald (CON) | Isle of Wight |
John David Mack (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
Ronald William Gordon Mackay (LAB) | Kingston-upon-Hull North West |
Harry Ripley Mackeson (CON) | Hythe |
John Hamilton Mackie (Ind CON) | Galloway |
Hon John Scott Maclay (NL) | Montrose District of Burghs |
Fitzroy Hew Royle Maclean (CON) | Lancaster |
Neil Maclean (LAB) | Glasgow Govan |
John MacLeod (Ind LIB) | Ross & Cromarty |
Malcolm Kenneth Macmillan (LAB) | Western Isles |
Niall Malcolm Stewart Macpherson (NL) | Dumfriesshire |
Thomas Macpherson (LAB) | Romford |
William Henry Mainwaring (LAB) | Rhondda East |
John Francis Whitaker Maitland (CON) | Horncastle |
Joseph Percival William Mallalieu (LAB) | Huddersfield |
Jean Mann (LAB) | Coatbridge |
Cecil Aubrey Gwynne Manning (LAB) | Camberwell North |
Elizabeth Leah Manning (LAB) | Epping |
Reginald Edward Manningham-Buller (CON) | Daventry |
Anthony Alfred Harmsworth Marlowe (CON) | Brighton |
Alfred Ernest Marples (CON) | Wallasey |
Hilary Adair Marquand (LAB) | Cardiff East |
Arthur Marsden (CON) | Chertsey |
Douglas Marshall (CON) | Bodmin |
Fred Marshall (LAB) | Sheffield Brightside |
Sidney Horatio Marshall (CON) | Sutton & Cheam |
John Hanbury Martin (LAB) | Southwark Central |
Sir Frank Noel Mason-Macfarlane (LAB) | Paddington North |
George Mathers (LAB) | Linlithgowshire |
John Cyril Maude (CON) | Exeter |
James Maxton (ILP) | Glasgow Bridgeton |
Rt Hon Sir David Patrick Maxwell Fyfe (CON) | Liverpool West Derby |
Christopher Paget Mayhew (LAB) | Southern Norfolk |
William McAdam (LAB) | Salford North |
Gilbert McAllister (LAB) | Rutherglen |
Duncan McCallum (CON) | Argyll |
Valentine la Touche McEntee (LAB) | Walthamstow West |
Henry George McGhee (LAB) | Penistone |
John McGovern (ILP) | Glasgow Shettleston |
John McKay (LAB) | Wallsend |
Adam Storey McKinlay (LAB) | Dunbartonshire |
Frank McLeavy (LAB) | Bradford East |
Hector McNeil (LAB) | Greenock |
Hubert Moses Medland (LAB) | Plymouth Drake |
Frank Medlicott (NL) | Eastern Norfolk |
Sir John Serocold Paget Mellor, Bt (CON) | Sutton Coldfield |
Frederick Messer (LAB) | Tottenham South |
Lucy Annie Middleton (LAB) | Plymouth Sutton |
Ian Mikardo (LAB) | Reading |
Ernest Rogers Millington (Common Wealth) | Chelmsford |
Rt Hon James Milner (LAB) | Leeds South East |
Gilbert Richard Mitchison (LAB) | Kettering |
Arthur Hugh Elsdale Molson (CON) | High Peak |
Walter Monslow (LAB) | Barrow-in-Furness |
Hon Alexander Victor Edward Paulet Montagu, Viscount Hinchingbrooke (CON) | Southern Dorset |
Lord William Walter Montagu-Douglas-Scott (CON) | Roxburghshire & Selkirkshire |
Frederick Montague (LAB) | Islington West |
Arthur Seymour Moody (LAB) | Liverpool Fairfield |
Sir Thomas Cecil Russell Moore (CON) | Ayr District of Burghs |
Dr Hyacinth Bernard Wenceslaus Morgan (LAB) | Rochdale |
Ralph Morley (LAB) | Southampton |
Harry Morris (LAB) | Sheffield Central |
Percy Morris (LAB) | Swansea West |
Rhys Hopkin Morris (LIB) | Carmarthen |
Sir John Henry Morris-Jones (NL) | Denbigh |
Rt Hon Herbert Stanley Morrison (LAB) | Lewisham East |
John Granville Morrison (CON) | Salisbury |
Robert Craigmyle Morrison (LAB Co-op) | Tottenham North |
Rt Hon William Shepherd Morrison (CON) | Cirencester & Tewkesbury |
David Llewellyn Mort (LAB) | Swansea East |
Charles Edward Mott-Radclyffe (CON) | Windsor |
Arthur Moyle (LAB) | Stourbridge |
Anthony J Mulvey (N) | Fermanagh & Tyrone |
James Dixon Murray (LAB) | Spennymoor |
Will Nally (LAB Co-op) | Wolverhampton Bilston |
Thomas Ellis Naylor (LAB) | Southwark South East |
Harold Neal (LAB) | Clay Cross |
William Frederick Neill (CON) | Belfast North |
Basil Hamilton Hebden Neven-Spence (CON) | Orkney & Shetland |
Muriel Edith Nichol (LAB) | Bradford North |
Henry Richard Nicholls (LAB) | West Ham Stratford |
Godfrey Nicholson (CON) | Farnham |
Basil Edward Nield (CON) | City of Chester |
Allan Herbert Percy Noble (CON) | Chelsea |
Francis Edward Noel-Baker (LAB) | Brentford & Chiswick |
Philip John Noel-Baker (LAB) | Derby |
Lady Lucy Edith Pelham Noel-Buxton (LAB) | Norwich |
Harold Anthony Nutting (CON) | Melton |
Thomas O'Brien (LAB) | Nottingham West |
Rt Hon Sir Robert William Hugh O'Neill, Bt (CON) | Antrim |
William Henry Oldfield (LAB) | Manchester Gorton |
George Harold Oliver (LAB) | Ilkeston |
Maurice Orbach (LAB) | Willesden East |
Ian Leslie Orr-Ewing (CON) | Weston-super-Mare |
Cyril Osborne (CON) | Louth |
Reginald Thomas Paget (LAB) | Northampton |
Rt Hon Wilfred Paling (LAB) | Wentworth |
William Thomas Paling (LAB) | Dewsbury |
Arthur Montague Frank Palmer (LAB) | Wimbledon |
George Albert Pargiter (LAB) | Spelthorne |
Herbert John Harvey Parker (LAB) | Dagenham |
Benjamin Theaker Parkin (LAB) | Stroud |
Florence Beatrice Paton (LAB) | Rushcliffe |
John Paton (LAB) | Norwich |
Rt Hon Osbert Peake (CON) | Leeds North |
Arthur Pearson (LAB) | Pontypridd |
Thomas Frederick Peart (LAB) | Workington |
Wesley Perrins (LAB) | Birmingham Yardley |
Rt Hon Frederick William Pethick-Lawrence (LAB) | Edinburgh East |
Christopher Henry Maxwell Peto (CON) | Barnstaple |
Kenneth William Murray Pickthorn (CON) | Cambridge University |
Philip Piratin (Comm) | Mile End |
Isaac James Pitman (CON) | Bath |
John Faithful Fortescue Platts-Mills (LAB) | Finsbury |
Charles Edward Ponsonby (CON) | Sevenoaks |
Cecil Charles Poole (LAB) | Lichfield |
Oliver Brian Sanderson Poole (CON) | Oswestry |
Ernest Popplewell (LAB) | Newcastle upon Tyne West |
Edward Porter (LAB) | Warrington |
George Porter (LAB) | Leeds Central |
William Robert Stanley Prescott (CON) | Darwen |
Morgan Philips Price (LAB) | Forest of Dean |
David Archibald Price-White (CON) | Carnarvon District of Boroughs |
Otho Leslie Prior-Palmer (CON) | Worthing |
Denis Nowell Pritt (Ind LAB) | Hammersmith North |
William Thomas Proctor (LAB) | Eccles |
David Johnstone Pryde (LAB) | Peebles & Southern Midlothian |
Harry Pursey (LAB) | Kingston-upon-Hull East |
Leslie Ruthven Pym (CON) | Monmouth |
Henry Victor Alpin MacKinnon Raikes (CON) | Liverpool Wavertree |
Hon Simon Ramsay (CON) | Forfarshire |
Harry Enos Randall (LAB) | Clitheroe |
James Ranger (LAB) | Ilford South |
Jon Rankin (LAB Co-op) | Glasgow Tradeston |
Eleanor Florence Rathbone (Ind) | Combined English Universities |
Ralph Herbert Rayner (CON) | Totnes |
Sir Herbert Stanley Reed (CON) | Aylesbury |
David Rees Rees-Williams (LAB) | Croydon South |
Joseph Reeves (LAB) | Greenwich |
Rt Hon James Scott Cumberland Reid (CON) | Glasgow Hillhead |
Thomas Reid (LAB) | Swindon |
David Lockhart-Muir Renton (NL) | Huntingdonshire |
Robert Richards (LAB) | Wrexham |
Mabel Ridealgh (LAB Co-op) | Ilford North |
Alfred Robens (LAB) | Wansbeck |
Emrys Owain Roberts (LIB) | Merionethshire |
Goronwy Owen Roberts (LAB) | Carnarvonshire |
Harold Roberts (CON) | Birmingham Handsworth |
Peter Geoffrey Roberts (CON) | Sheffield Ecclesall |
Wilfrid Hugh Wace Roberts (LIB) | Northern Cumberland |
David Robertson (CON) | Streatham |
John James Robertson (LAB) | Berwickshire & Haddingtonshire |
John Roland Robinson (CON) | Blackpool South |
George Henry Roland Rogers (LAB) | Kensington North |
Leonard Ropner (CON) | Barkston Ash |
Sir Ronald Deane Ross, Bt (CON) | Londonderry |
Charles Royle (LAB) | Salford West |
Rt Hon Sir James Arthur Salter (Ind) | Oxford University |
Sir Frank Bernard Sanderson, Bt (CON) | Ealing East |
Richard Sargood (LAB) | Bermondsey West |
Prof Douglas Lloyd Savory (CON) | Queen's University of Belfast |
Thomas Scollan (LAB) | Western Renfrewshire |
Walter Travers Scott-Elliot (LAB) | Accrington |
Dr Samuel Segal (LAB) | Preston |
Granville Maynard Sharp (LAB) | Spen Valley |
Clarice Marion McNab Shaw (LAB) | Kilmarnock |
Christopher Nyholm Shawcross (LAB) | Widnes |
Hartley William Shawcross (LAB) | St Helens |
Sidney Shephard (CON) | Newark |
William Stanley Shepherd (CON) | Bucklow |
Emanuel Shinwell (LAB) | Seaham |
Percy Lionel Edward Shurmer (LAB) | Birmingham Sparkbrook |
Lewis Silkin (LAB) | Peckham |
Julius Silverman (LAB) | Birmingham Erdington |
Samuel Sidney Silverman (LAB) | Nelson & Colne |
Charles James Simmons (LAB) | Birmingham West |
Arthur Massey Skeffington (LAB) | Lewisham West |
Thomas Cecil Skeffington-Lodge (LAB) | Bedford |
Frederick William Skinnard (LAB) | Harrow East |
Alexander Sloan (LAB) | Southern Ayrshire |
Sir Walter Dorling Smiles (CON) | Down |
Rt Hon Sir Benjamin Smith (LAB) | Rotherhithe |
Charles George Percy Smith (LAB) | Colchester |
Ellis Smith (LAB) | Stoke |
Edward Percy Smith (CON) | Ashford |
Henry Norman Smith (LAB Co-op) | Nottingham South |
Sydney Herbert Smith (LAB) | Kingston-upon-Hull South West |
Tom Smith (LAB) | Normanton |
Sir Waldron Smithers (CON) | Orpington |
William McNair Snadden (CON) | Kinross & Western Perthshire |
Julian Ward Snow (LAB) | Portsmouth Central |
Leslie Judah Solley (LAB) | Thurrock |
Rev Reginald William Sorensen (LAB) | Leyton West |
Frank Soskice (LAB) | Birkenhead East |
Sir Archibald Richard James Southby, Bt (CON) | Epsom |
Joseph Alfred Sparks (LAB) | Acton |
Alexander Cadwallader Mainwaring Spearman (CON) | Scarborough & Whitby |
Harry Reginald Spence (CON) | Central Aberdeenshire |
Thomas William Stamford (LAB) | Leeds West |
Rt Hon Oliver Frederick George Stanley (CON) | Bristol West |
Thomas Steele (LAB) | Lanark |
Rev Campbell Stephen (ILP) | Glasgow Camlachie |
James Henderson Stewart (NL) | Eastern Fife |
Robert Michael Maitland Stewart (LAB) | Fulham East |
Malcolm Stoddart-Scott (CON) | Pudsey & Otley |
Richard Rapier Stokes (LAB) | Ipswich |
Evelyn John St Loe Strachey (LAB) | Dundee |
George Russell Strauss (LAB) | Lambeth North |
Dr Barnett Stross (LAB) | Hanley |
Rt Hon James Gray Stuart (CON) | Moray & Nairnshire |
Albert Ernest Stubbs (LAB) | Cambridgeshire |
Henry Gray Studholme (CON) | Tavistock |
Dr Edith Clara Summerskill (LAB) | Fulham West |
John William Sunderland (LAB) | Preston |
Harold Sutcliffe (CON) | Royton |
Stephen Thomas Swingler (LAB) | Stafford |
Arthur Leslie Symonds (LAB) | Cambridge |
Charles Stuart Taylor (CON) | Eastbourne |
Ernest Augustus Taylor (CON) | Paddington South |
Harry Bernard Taylor (LAB) | Mansfield |
Robert John Taylor (LAB) | Morpeth |
Dr Stephen James Lake Taylor (LAB) | Barnet |
Luke William Burke Teeling (CON) | Brighton |
Ivor Thomas (LAB) | Keighley |
Ivor Owen Thomas (LAB) | The Wrekin |
James Lewis Purdon Thomas (CON) | Hereford |
John Richard Thomas (LAB) | Dover |
Thomas George Thomas (LAB) | Cardiff Central |
Sir James Douglas Wishart Thomson, Bt (CON) | Aberdeen South |
Harry Thorneycroft (LAB) | Manchester Clayton |
Colin Norman Thornton-Kemsley (CON) | Kincardine & Western Aberdeenshire |
Robert Allen Fenwick Thorp (CON) | Berwick-upon-Tweed |
Ernest Thurtle (LAB) | Shoreditch |
Stanley Tiffany (LAB Co-op) | Peterborough |
John Timmons (LAB) | Bothwell |
Meredith Farrar Titterington (LAB Co-op) | Bradford South |
Louis Byron Tolley (LAB) | Kidderminster |
George Tomlinson (LAB) | Farnworth |
Gordon Cosmo Touche (CON) | Reigate |
Moss Turner-Samuels (LAB) | Gloucester |
Rt Hon Edward Garth Turnour, Earl Winterton (CON) | Horsham |
Robert Hugh Turton (CON) | Thirsk & Malton |
Arwyn Lynn Ungoed-Thomas (LAB) | Llandaff & Barry |
Henry Charles Usborne (LAB) | Birmingham Acock's Green |
Wilfrid Foulston Vernon (LAB) | Dulwich |
Samuel Philip Viant (LAB) | Willesden West |
George Wadsworth (LIB) | Buckrose |
Sir William Wavell Wakefield (CON) | St Marylebone |
Evelyn Walkden (LAB) | Doncaster |
George Henry Walker (LAB) | Rossendale |
Derek Colclough Walker-Smith (CON) | Hertford |
George Douglas Wallace (LAB) | Chislehurst |
Harry Wright Wallace (LAB) | Walthamstow East |
William Noble Warbey (LAB) | Luton |
Hon George Reginald Ward (CON) | Worcester |
Tudor Emlyn Watkins (LAB) | Breconshire & Radnorshire |
William McLean Watson (LAB) | Dunfermline District of Burghs |
Maurice Webb (LAB) | Bradford Central |
Sir William Harold Webbe (CON) | Westminster Abbey |
David Weitzman (LAB) | Stoke Newington |
Percy Lawrence Wells (LAB) | Faversham |
William Thomas Wells (LAB) | Walsall |
Rt Hon Joseph C Westwood (LAB) | Stirling & Falkirk District of Burghs |
Mervyn James Wheatley (CON) | Eastern Dorset |
Charles Frederick White (LAB) | Western Derbyshire |
Henry White (LAB) | North Eastern Derbyshire |
John Baker White (CON) | Canterbury |
Sir Rudolph Dymoke White, Bt (CON) | Fareham |
Rt Hon William Whiteley (LAB) | Blaydon |
John Edmondson Whittaker (LAB) | Heywood & Radcliffe |
George Edward Cecil Wigg (LAB) | Dudley |
Clifford Arthur Bowman Wilcock (LAB) | Derby |
Lyall Wilkes (LAB) | Newcastle upon Tyne Central |
William Albert Wilkins (LAB) | Bristol South |
Rt Hon Ellen Cicely Wilkinson (LAB) | Jarrow |
Frederick Thomas Willey (LAB) | Sunderland |
Octavius George Willey (LAB) | Cleveland |
Charles Williams (CON) | Torquay |
David James Williams (LAB) | Neath |
Edward John Williams (LAB) | Ogmore |
Gerald Wellington Williams (CON) | Tonbridge |
John Lloyd Williams (LAB) | Glasgow Kelvingrove |
Rt Hon Thomas Williams (LAB) | Don Valley |
William Richard Williams (LAB) | Heston & Isleworth |
Thomas Williamson (LAB) | Brigg |
Rt Hon Henry Urmston Willink (CON) | Croydon North |
Eustace George Willis (LAB) | Edinburgh North |
Edith Agnes Wills (LAB Co-op) | Birmingham Duddeston |
John Charles Wilmot (LAB) | Deptford |
James Harold Wilson (LAB) | Ormskirk |
Frederick John Wise (LAB) | King's Lynn |
Arthur Woodburn (LAB) | Clackmannan & Eastern Stirlingshire |
Rev George Saville Woods (LAB Co-op) | Mossley |
Woodrow Lyle Wyatt (LAB) | Birmingham Aston |
Victor Francis Yates (LAB) | Birmingham Ladywood |
Christopher York (CON) | Ripon |
Arthur Stewart Leslie Young (CON) | Glasgow Partick |
Sir Robert Young (LAB) | Newton |
Hon Kenneth Gilmour Younger (LAB) | Grimsby |
Konni Zilliacus (LAB) | Gateshead |