Gilbert John Acland-Troyte (CON) | Tiverton |
Rt Hon William Adamson (LAB) | Western Fife |
William Murdoch Adamson (LAB) | Cannock |
Rt Hon Sir James Tynte Agg-Gardner (CON) | Cheltenham |
Charles Ainsworth (CON) | Bury |
Irving James Albery (CON) | Gravesend |
Albert Victor Alexander (LAB Co-op) | Sheffield Hillsborough |
Ernest Edward Alexander (CON) | Leyton East |
Sir William Alexander (CON) | Glasgow Central |
John Sandeman Allen (CON) | Liverpool West Derby |
Sir William James Allen (CON) | Armagh |
Rt Hon Leopold Charles Maurice Stennett Amery (CON) | Birmingham Sparkbrook |
Charles George Ammon (LAB) | Camberwell North |
Reginald Vincent Kempenfelt Applin (CON) | Enfield |
Rt Hon Wilfrid William Ashley (CON) | New Forest & Christchurch |
Ellis Ashmead-Bartlett (CON) | Hammersmith North |
Frederick Wolfe Astbury (CON) | Salford West |
Hon John Jacob Astor (CON) | Dover |
Viscountess Nancy Witcher Langhorne Astor (CON) | Plymouth Sutton |
Cyril Atkinson (CON) | Altrincham |
Clement Richard Attlee (LAB) | Limehouse |
Rt Hon Sir John Lawrence Baird, Bt (CON) | Ayr District of Burghs |
John Baker (LAB) | Wolverhampton Bilston |
Walter John Baker (LAB) | Bristol East |
Rt Hon Stanley Baldwin (CON) | Bewdley |
George Balfour (CON) | Hampstead |
Reginald Mitchell Banks (CON) | Swindon |
Charles Malcolm Barclay-Harvey (CON) | Kincardine & Western Aberdeenshire |
George Barker (LAB) | Abertillery |
Alfred John Barnes (LAB Co-op) | East Ham South |
Richard Whieldon Barnett (CON) | St Pancras South West |
Sir Harry Barnston, Bt (CON) | Eddisbury |
Rev James Barr (LAB) | Motherwell |
Joseph Batey (LAB) | Spennymoor |
Allen Algernon Bathurst, Baron Apsley (CON) | Southampton |
Tufton Percy Hamilton Beamish (CON) | Lewes |
John Warburton Beckett (LAB) | Gateshead |
Hon Sir William Gervase Beckett, Bt (CON) | Leeds North |
Carlyon Wilfroy Bellairs (CON) | Maidstone |
Sir Arthur Shirley Benn (CON) | Plymouth Drake |
William Wedgwood Benn (LIB) | Leith |
Albert James Bennett (CON) | Nottingham Central |
Sir George Andreas Berry (CON) | Combined Scottish Universities |
Albert Bethel (CON) | Eccles |
Henry Bucknall Betterton (CON) | Rushcliffe |
John Dearman Birchall (CON) | Leeds North East |
Ernest Roy Bird (CON) | Skipton |
Sir Robert Bland Bird, Bt (CON) | Wolverhampton West |
Sir George Rowland Blades, Bt (CON) | Epsom |
Francis Nicholas Blundell (CON) | Ormskirk |
Robert John Graham Boothby (CON) | Eastern Aberdeenshire |
Robert Croft Bourne (CON) | Oxford |
Sir Thomas Vansittart Bowater, Bt (CON) | City of London |
Rt Hon Charles William Bowerman (LAB) | Deptford |
George Edward Wentworth Bowyer (CON) | Buckingham |
Archibald Boyd Boyd-Carpenter (CON) | Coventry |
William Brass (CON) | Clitheroe |
Sir Henry Leonard Campbell Brassey, Bt (CON) | Peterborough |
Frank Briant (LIB) | Lambeth North |
Rt Hon William Clive Bridgeman (CON) | Oswestry |
William James Harold Briggs (CON) | Manchester Blackley |
Richard George Briscoe (CON) | Cambridgeshire |
Sir Harry Ernest Brittain (CON) | Acton |
Francis Alfred Broad (LAB) | Edmonton |
Clement Edmund Royds Brocklebank (CON) | Nottingham East |
William Bromfield (LAB) | Leek |
John Bromley (LAB) | Barrow-in-Furness |
Christopher Robert Ingham Brooke (CON) | Pontefract |
George Humphrey Maurice Broun-Lindsay (CON) | Glasgow Partick |
Howard Clifton Brown (CON) | Newbury |
James Brown (LAB) | Southern Ayrshire |
George Buchanan (LAB) | Glasgow Gorbals |
Sir Henry Cecil Buckingham (CON) | Guildford |
Rt Hon Sir William James Bull, Bt (CON) | Hammersmith South |
Harold Malcolm Bullock (CON) | Waterloo |
Sir Alan Hughes Burgoyne (CON) | Aylesbury |
Edward Maurice Burke Roche, Lord Fermoy (CON) | King's Lynn |
John Bedford Burman (CON) | Birmingham Duddeston |
Charles Dennistoun Burney (CON) | Uxbridge |
Henry Walter Burton (CON) | Sudbury |
Sir Robert Burton Chadwick (CON) | Wallasey |
Sir George Geoffrey Gilbert Butler (CON) | Cambridge University |
Sir Alfred Butt (CON) | Balham & Tooting |
Rt Hon Noel Edward Buxton (LAB) | Northern Norfolk |
Hon Edward Cecil George Cadogan (CON) | Finchley |
Edward Taswell Campbell (CON) | Camberwell North West |
Thomas Cape (LAB) | Workington |
James Dales Cassels (CON) | Leyton West |
Sir Henry Strother Cautley, Bt (CON) | East Grinstead |
Hon Edward William Spencer Cavendish, Marquess of Hartington (CON) | Western Derbyshire |
Lord Henry Cavendish-Bentinck (CON) | Nottingham South |
William Arthur Henry Cavendish-Bentinck, Marquess of Titchfield (CON) | Newark |
Sir Charles William Cayzer, Bt (CON) | City of Chester |
Sir Herbert Robin Cayzer, Bt (CON) | Portsmouth South |
Victor Alexander Cazalet (CON) | Chippenham |
Rt Hon Sir Evelyn Cecil (CON) | Birmingham Aston |
Rt Hon Lord Hugh Richard Heathcote Cecil (CON) | Oxford University |
Rt Hon Arthur Neville Chamberlain (CON) | Birmingham Ladywood |
Rt Hon Joseph Austen Chamberlain (CON) | Birmingham West |
Sir Samuel Chapman (CON) | Edinburgh South |
Henry Charles Charleton (LAB) | Leeds South |
John Charteris (CON) | Dumfriesshire |
Sir Harry Warden Stanley Chilcott (CON) | Liverpool Walton |
James Archibald Christie (CON) | Southern Norfolk |
Rt Hon Winston Leonard Spencer Churchill (Const) | Epping |
Sir Arthur Charles Churchman, Bt (CON) | Woodbridge |
Reginald George Clarry (CON) | Newport |
George Christopher Clayton (CON) | Widnes |
Douglas Clifton-Brown (CON) | Hexham |
Samuel Clowes (LAB) | Hanley |
William Sampson Cluse (LAB) | Islington South |
Rt Hon Joseph Robert Clynes (LAB) | Manchester Platting |
Sir Cyril Stephen Cobb (CON) | Fulham West |
Hon Archibald Douglas Cochrane (CON) | Eastern Fife |
George Kynaston Cockerill (CON) | Reigate |
Jack Benn Brunel Cohen (CON) | Liverpool Fairfield |
William Philip Colfox (CON) | Western Dorset |
Sir Godfrey Pattison Collins (LIB) | Greenock |
Joseph Compton (LAB) | Manchester Gorton |
Martin Henry Connolly (LAB) | Newcastle upon Tyne East |
Sir William Martin Conway (CON) | Combined English Universities |
John Smedley Cooke (CON) | Birmingham Deritend |
Alfred Duff Cooper (CON) | Oldham |
William Cope (CON) | Llandaff & Barry |
James Brown Couper (CON) | Glasgow Maryhill |
John Sewell Courtauld (CON) | Chichester |
George Loyd Courthope (CON) | Rye |
William George Cove (LAB) | Wellingborough |
Dugald McCoig Cowan (LIB) | Combined Scottish Universities |
Sir William Henry Cowan (CON) | Islington North |
Rt Hon Charles Curtis Craig (CON) | Antrim |
Ernest Craig (CON) | Crewe |
Rt Hon Sir Henry Craik (CON) | Combined Scottish Universities |
Horace Evelyn Crawfurd (LIB) | Walthamstow West |
Lord Colum Edmund Crichton-Stuart (CON) | Northwich |
Sir Henry Page Croft, Bt (CON) | Bournemouth |
Charles Williamson Crook (CON) | East Ham North |
Chichester de Windt Crookshank (CON) | Berwickshire & Haddingtonshire |
Harry Frederick Comfort Crookshank (CON) | Gainsborough |
Joseph Herbert Cunliffe (CON) | Bolton |
Alec Stratford Cunningham-Reid (CON) | Warrington |
Sir Henry Honywood Curtis-Bennett (CON) | Chelmsford |
Francis Richard Henry Penn Curzon, Viscount Curzon (CON) | Battersea South |
Godfrey Dalrymple-White (CON) | Southport |
Edward Hugh John Neale Dalton (LAB) | Peckham |
Sir Davison Alexander Dalziel, Bt (CON) | Brixton |
John Colin Campbell Davidson (CON) | Hemel Hempstead |
Sir John Humphrey Davidson (CON) | Fareham |
Dr Arthur Vernon Davies (CON) | Royton |
David Davies (LIB) | Montgomeryshire |
Evan Davies (LAB) | Ebbw Vale |
Ellis William Davies (LIB) | Denbigh |
George Frederick Davies (CON) | Yeovil |
Rhys John Davies (LAB) | Westhoughton |
Sir Thomas Davies (CON) | Cirencester & Tewkesbury |
John Emanuel Davison (LAB) | Smethwick |
Sir William Henry Davison (CON) | Kensington South |
Sir Philip Dawson (CON) | Lewisham West |
Harry Day (LAB) | Southwark Central |
Sir Walter de Frece (CON) | Blackpool |
Arthur Wellesley Dean (CON) | Holland with Boston |
Richard Storry Deans (CON) | Sheffield Park |
Robert Dennison (LAB) | Birmingham King's Norton |
Arthur Carlyne Niven Dixey (CON) | Penrith & Cockermouth |
Rt Hon Herbert Dixon (CON) | Belfast East |
Cedric Drewe (CON) | South Molton |
John Duckworth (LIB) | Blackburn |
Charles Duncan (LAB) | Clay Cross |
Rev Herbert Dunnico (LAB) | Consett |
Robert Anthony Eden (CON) | Warwick & Leamington |
Albert James Edmondson (CON) | Banbury |
Charles Edwards (LAB) | Bedwellty |
John Hugh Edwards (Const) | Accrington |
Walter Elliot Elliot (CON) | Glasgow Kelvingrove |
Robert Geoffrey Ellis (CON) | Wakefield |
Abraham England (Const) | Heywood & Radcliffe |
John Francis Ashley Erskine, Lord Erskine (CON) | Weston-super-Mare |
James Malcolm Monteith Erskine (CON) | Westminster St Georges |
Ernest Evans (LIB) | University of Wales |
Henry Arthur Evans (CON) | Cardiff South |
William Lindsay Everard (CON) | Melton |
Rt Hon Bolton Meredith Eyres-Monsell (CON) | Evesham |
James Griffyth Fairfax (CON) | Norwich |
Sir Bertram Godfrey Falle, Bt (CON) | Portsmouth North |
Sir Charles Fausset Falls (CON) | Fermanagh & Tyrone |
Guy Dalrymple Fanshawe (CON) | Western Stirlingshire |
Thomas Davis Fenby (LIB) | Bradford East |
Edward Brocklehurst Fielden (CON) | Manchester Exchange |
Samuel Finburgh (CON) | Salford North |
Rt Hon Herbert Albert Laurens Fisher (LIB) | Combined English Universities |
Rt Hon Edward Algernon FitzRoy (CON) | Daventry |
David Pinkerton Fleming (CON) | Dunbartonshire |
Patrick Johnstone Ford (CON) | Edinburgh North |
Charles Leolin Forestier-Walker (CON) | Monmouth |
Walter Forrest (LIB) | Batley & Morley |
Sir Harry Seymour Foster (CON) | Portsmouth Central |
Charles Talbot Foxcroft (CON) | Bath |
William Jocelyn Ian Fraser (CON) | St Pancras North |
Francis Edward Fremantle (CON) | St Albans |
Anthony Gadie (CON) | Bradford Central |
James Francis Wallace Galbraith (CON) | Eastern Surrey |
Sir Francis John Childs Ganzoni (CON) | Ipswich |
George Morgan Garro-Jones (LIB) | Hackney South |
Percy George Gates (CON) | Kensington North |
Andrew Hamilton Gault (CON) | Taunton |
Sir Guy Reginald Archer Gaunt (CON) | Buckrose |
Robert Gee (CON) | Bosworth |
Joseph Gibbins (LAB) | Liverpool West Toxteth |
Rt Hon George Abraham Gibbs (CON) | Bristol West |
George Masterman Gillett (LAB) | Finsbury |
Rt Hon Sir John Gilmour, Bt (CON) | Glasgow Pollok |
Ralph George Campbell Glyn (CON) | Abingdon |
Sir Park Goff (CON) | Cleveland |
Harry Gosling (LAB) | Whitechapel & St Georges |
Sir Robert Vaughan Gower (CON) | Hackney Central |
John Grace (CON) | Wirral |
Duncan MacGregor Graham (LAB) | Hamilton |
William Graham (LAB) | Edinburgh Central |
Dr Ernest Gordon Graham Graham-Little (Ind) | London University |
James Augustus Grant (CON) | Southern Derbyshire |
Sir Nicholas Grattan Grattan-Doyle (CON) | Newcastle upon Tyne North |
Walter Greaves-Lord (CON) | Norwood |
Thomas Greenall (LAB) | Farnworth |
William Pomeroy Crawford Greene (CON) | Worcester |
Arthur Greenwood (LAB) | Nelson & Colne |
Rt Hon Sir Thomas Hamar Greenwood, Bt (Const) | Walthamstow East |
William Greenwood (CON) | Stockport |
David Rhys Grenfell (LAB) | Gower |
Edward Charles Grenfell (CON) | City of London |
John Gretton (CON) | Burton |
Thomas Griffiths (LAB) | Pontypool |
Sir Edward William Macleay Grigg (LIB) | Oldham |
Herbert Brent Grotrian (CON) | Kingston-upon-Hull South West |
Thomas Edward Groves (LAB) | West Ham Stratford |
Thomas Walter Grundy (LAB) | Rother Valley |
Rt Hon Frederick Edward Guest (LIB) | Bristol North |
John Guest (LAB) | Hemsworth |
Hon Rupert Edward Cecil Lee Guinness, Viscount Elveden (CON) | Southend-on-Sea |
Rt Hon Walter Edward Guinness (CON) | Bury St Edmunds |
Derrick Wellesley Gunston (CON) | Thornbury |
Douglas Hewitt Hacking (CON) | Chorley |
Dr Leslie Haden Haden-Guest (LAB) | Southwark North |
Sir Frederick Hall, Bt (CON) | Dulwich |
Frederick Hall (LAB) | Normanton |
George Henry Hall (LAB) | Aberdare |
Walter d'Arcy Hall (CON) | Breconshire & Radnorshire |
Gordon Ralph Hall-Caine (CON) | Eastern Dorset |
Sir Robert William Hamilton (LIB) | Orkney & Shetland |
Samuel Schofield Hammersley (CON) | Stockport |
Cecil Hanbury (CON) | Northern Dorset |
Patrick Joseph Henry Hannon (CON) | Birmingham Moseley |
George Downie Blyth Crookston Hardie (LAB) | Glasgow Springburn |
Albert Harland (CON) | Sheffield Ecclesall |
Hon Esmond Cecil Harmsworth (CON) | Isle of Thanet |
Edward Augustine St Aubyn Harney (LIB) | South Shields |
Percy Alfred Harris (LIB) | Bethnal Green South West |
Gerald Joseph Cuthbert Harrison (CON) | Bodmin |
Rt Hon Vernon Hartshorn (LAB) | Ogmore |
George Harvey (CON) | Kennington |
Samuel Emile Harvey (CON) | Totnes |
Henry Cobden Haslam (CON) | Horncastle |
Sir Patrick Gardiner Hastings (LAB) | Wallsend |
John Anthony Hawke (CON) | St Ives |
Arthur Hayday (LAB) | Nottingham West |
John Henry Hayes (LAB) | Liverpool Edge Hill |
Cuthbert Morley Headlam (CON) | Barnard Castle |
Rt Hon Arthur Henderson (LAB) | Burnley |
Robert Ronald Henderson (CON) | Henley |
Thomas Henderson (LAB Co-op) | Glasgow Tradeston |
Vivian Leonard Henderson (CON) | Bootle |
Arthur Pelham Heneage (CON) | Louth |
Sir Sydney Herbert Holcroft Henn (CON) | Blackburn |
George Richard James Hennessy (CON) | Winchester |
Sir Arthur John Henniker-Hughan, Bt (CON) | Galloway |
Dennis Henry Herbert (CON) | Watford |
Sidney Herbert (CON) | Scarborough & Whitby |
Sir Samuel Hill Hill-Wood, Bt (CON) | High Peak |
Cecil Hilton (CON) | Bolton |
George Henry Hirst (LAB) | Wentworth |
William Hirst (LAB Co-op) | Bradford South |
Rt Hon Sir Samuel John Gurney Hoare, Bt (CON) | Chelsea |
Rt Hon Sir Douglas McGarel Hogg (CON) | St Marylebone |
Sir Gerald Fitzroy Hohler (CON) | Rochester Gillingham |
Sir Arthur Richard Holbrook (CON) | Basingstoke |
Sir Arthur Edward Aveling Holland (CON) | Northampton |
Herbert Paton Holt (CON) | West Ham Upton |
Cornelius William James Homan (CON) | Ashton-under-Lyne |
Arthur Oswald James Hope (CON) | Nuneaton |
Sir Harry Hope (CON) | Forfarshire |
Rt Hon James Fitzalan Hope (CON) | Sheffield Central |
John Wells Wainwright Hopkins (CON) | St Pancras South East |
Austin Hopkinson (Ind) | Mossley |
Isaac Leslie Hore-Belisha (LIB) | Plymouth Devonport |
James Nockells Horlick (CON) | Gloucester |
Rt Hon Sir Robert Stevenson Horne (CON) | Glasgow Hillhead |
Hon Donald Sterling Palmer Howard (CON) | Northern Cumberland |
Austin Uvedale Morgan Hudson (CON) | Hackney North |
James Hindle Hudson (LAB) | Huddersfield |
Robert Spear Hudson (CON) | Whitehaven |
Sir George Hopwood Hume (CON) | Greenwich |
Sir William Ellis Hume-Williams, Bt (CON) | Bassetlaw |
Sir Aylmer Gould Hunter-Weston (CON) | Bute & Northern Ayrshire |
Percy Angier Hurd (CON) | Devizes |
Gerald Berkeley Hurst (CON) | Manchester Moss Side |
George Aitken Clark Hutchison (CON) | Northern Midlothian |
Sir Robert Hutchison (LIB) | Montrose District of Burghs |
Sir Edward Maugar Iliffe, Bt (CON) | Tamworth |
Sir Thomas Walker Hobart Inskip (CON) | Bristol Central |
Hon Francis Stanley Jackson (CON) | Howdenshire |
Sir Henry Jackson (CON) | Wandsworth Central |
Albert Edward Jacob (CON) | Liverpool East Toxteth |
Hon Cuthbert James (CON) | Bromley |
William Jenkins (LAB) | Neath |
Alfred Roger Jephcott (CON) | Birmingham Yardley |
William John (LAB) | Rhondda West |
George William Henry Jones (CON) | Stoke Newington |
Henry Hadyn Jones (LIB) | Merionethshire |
John Joseph Jones (LAB) | West Ham Silvertown |
Morgan Jones (LAB) | Caerphilly |
Rt Hon Sir William Joynson-Hicks, Bt (CON) | Twickenham |
William Thomas Kelly (LAB) | Rochdale |
Alfred Ravenscroft Kennedy (CON) | Preston |
Thomas Kennedy (LAB) | Kirkcaldy District of Burghs |
Hon Joseph Montague Kenworthy (LIB) | Kingston-upon-Hull Central |
Barnet Kenyon (LIB) | Chesterfield |
Philip Percy Kenyon-Slaney (CON) | Tavistock |
James Kidd (CON) | Linlithgowshire |
Guy Molesworth Kindersley (CON) | Hitchin |
Henry Douglas King (CON) | Paddington South |
Sir Clement Kinloch-Cooke (CON) | Cardiff East |
David Kirkwood (LAB) | Dumbarton District of Burghs |
Sir Alfred William Fortescue Knox (CON) | Wycombe |
Joseph Quinton Lamb (CON) | Stone |
Sir William Lane Mitchell (CON) | Streatham |
George Richard Lane-Fox (CON) | Barkston Ash |
George Lansbury (LAB) | Bow & Bromley |
John James Lawson (LAB) | Chester-le-Street |
Frank Lee (LAB) | North Eastern Derbyshire |
Hastings Bertrand Lees-Smith (LAB) | Keighley |
Sir John Leigh, Bt (CON) | Clapham |
Frederic William Lindley (LAB) | Rotherham |
David Alexander Robert Lindsay, Baron Balniel (CON) | Lonsdale |
Alexander Mackenzie Livingstone (LIB) | Western Isles |
Cyril Edward Lloyd (CON) | Dudley |
Rt Hon Sir George Ambrose Lloyd (CON) | Eastbourne |
Rt Hon David Lloyd George (LIB) | Carnarvon District of Boroughs |
Rt Hon Sir Philip Lloyd-Greame (CON) | Hendon |
Godfrey Lampson Tennyson Locker-Lampson (CON) | Wood Green |
Oliver Stillingworth Locker-Lampson (CON) | Birmingham Handsworth |
John de Vere Loder (CON) | Leicester East |
Herbert William Looker (CON) | South Eastern Essex |
Lewis Lougher (CON) | Cardiff Central |
Sir Francis William Lowe, Bt (CON) | Birmingham Edgbaston |
Thomas Lowth (LAB) | Manchester Ardwick |
Sir Hugh Vere Huntly Duff Lucas-Tooth, Bt (CON) | Isle of Ely |
Sir Richard Harman Luce (CON) | Derby |
Lawrence Roger Lumley (CON) | Kingston-upon-Hull East |
William Lunn (LAB) | Rothwell |
Sir Robert John Lynn (CON) | Belfast West |
Charles Glen MacAndrew (CON) | Kilmarnock |
Rt Hon James Ramsay MacDonald (LAB) | Aberavon |
Sir Murdoch Macdonald (LIB) | Inverness |
Peter Drummond Macdonald (CON) | Isle of Wight |
Robert MacDonald (CON) | Glasgow Cathcart |
Ian MacIntyre (CON) | Edinburgh West |
William Mackinder (LAB) | Shipley |
Andrew MacLaren (LAB) | Burslem |
Neil Maclean (LAB) | Glasgow Govan |
Maurice Harold Macmillan (CON) | Stockton-on-Tees |
Hon Sir Malcolm Martin Macnaghten (CON) | Londonderry |
Rt Hon James Ian Macpherson (LIB) | Ross & Cromarty |
Frederick Alexander Macquisten (CON) | Argyll |
Alexander Munro MacRobert (CON) | Eastern Renfrewshire |
Ernest Makins (CON) | Knutsford |
Patrick Bernard Malone (CON) | Tottenham South |
Sir Mervyn Edward Manningham-Buller, Bt (CON) | Kettering |
Samuel March (LAB) | Poplar South |
Thomas Isaac Mardy-Jones (LAB) | Pontypridd |
Henry David Reginald Margesson (CON) | Rugby |
Sir John Arthur Ransome Marriott (CON) | York |
Glyn Keith Murray Mason (CON) | Croydon North |
James Maxton (LAB) | Glasgow Bridgeton |
Thomas Edward McConnell (CON) | Belfast North |
Hon Angus McDonnell (CON) | Dartford |
Alan McLean (CON) | South Western Norfolk |
Rt Hon Ronald John McNeill (CON) | Canterbury |
Richard James Meller (CON) | Mitcham |
Frank Boyd Merriman (CON) | Manchester Rusholme |
Sir Frank Cecil Meyer, Bt (CON) | Great Yarmouth |
Edward Rosslyn Mitchell (LAB) | Paisley |
Stephen Mitchell (CON) | Lanark |
William Foot Mitchell (CON) | Saffron Walden |
Sir William Lowson Mitchell-Thomson, Bt (CON) | Croydon South |
Rt Hon Thomas Moles (CON) | Belfast South |
Rt Hon Sir Alfred Moritz Mond, Bt (LIB) | Carmarthen |
Walter John Montagu-Douglas-Scott, Earl of Dalkeith (CON) | Roxburghshire & Selkirkshire |
Frederick Montague (LAB) | Islington West |
Hon Sir Newton James Moore (CON) | Richmond (Surrey) |
John Theodore Cuthbert Moore-Brabazon (CON) | Rochester Chatham |
Walter Grant Peterson Morden (CON) | Brentford & Chiswick |
Algernon Henry Moreing (Const) | Camborne |
Edmund Dene Morel (LAB) | Dundee |
David Watts Morgan (LAB) | Rhondda East |
Rhys Hopkin Morris (LIB) | Cardiganshire |
Hugh Morrison (CON) | Salisbury |
Robert Craigmyle Morrison (LAB Co-op) | Tottenham North |
Sir Arthur Clive Morrison-Bell, Bt (CON) | Honiton |
Charles Kenneth Murchison (CON) | Huntingdonshire |
Hugh Murnin (LAB) | Stirling & Falkirk District of Burghs |
Sir Joseph Nall (CON) | Manchester Hulme |
Thomas Ellis Naylor (LAB) | Southwark South East |
Sir Frank Nelson (CON) | Stroud |
Reginald James Neville Neville (CON) | Eastern Norfolk |
Sir Robert Hunt Stapylton Dudley Lydston Newman, Bt (CON) | Exeter |
Sir George Douglas Cochrane Newton (CON) | Cambridge |
Otho William Nicholson (CON) | Westminster Abbey |
William Graham Nicholson (CON) | Petersfield |
Rt Hon Sir Herbert Nield (CON) | Ealing |
Ellis Nuttall (CON) | Birkenhead West |
Terence James O'Connor (CON) | Luton |
Rt Hon Thomas Power O'Connor (N) | Liverpool Scotland |
Rt Hon Robert William Hugh O'Neill (CON) | Antrim |
Thomas Oakley (CON) | The Wrekin |
George Harold Oliver (LAB) | Ilkeston |
Sir Charles William Chadwick Oman (CON) | Oxford University |
Hon William George Arthur Ormsby-Gore (CON) | Stafford |
Goronwy Owen (LIB) | Carnarvonshire |
John Henry Palin (LAB) | Newcastle upon Tyne West |
Wilfred Paling (LAB) | Doncaster |
Roundell Cecil Palmer, Viscount Wolmer (CON) | Aldershot |
John Allen Parkinson (LAB) | Wigan |
William Edwin Pease (CON) | Darlington |
Sir John de Fonblanque Pennefather, Bt (CON) | Liverpool Kirkdale |
Frederick George Penny (CON) | Kingston-upon-Thames |
Lord Eustace Sutherland Campbell Percy (CON) | Hastings |
Edwin King Perkins (CON) | Southampton |
William George Perring (CON) | Paddington North |
Frederick William Pethick-Lawrence (LAB) | Leicester West |
Basil Edward Peto (CON) | Barnstaple |
Geoffrey Kelsall Peto (CON) | Frome |
Mabel Philipson (CON) | Berwick-upon-Tweed |
Douglas Percival Pielou (CON) | Stourbridge |
George Pilcher (CON) | Penryn & Falmouth |
Sir Philip Edward Pilditch (CON) | Spelthorne |
Arthur Augustus William Harry Ponsonby (LAB) | Sheffield Brightside |
John Samuel Potts (LAB) | Barnsley |
Sir John Cecil Power, Bt (CON) | Wimbledon |
Assheton Pownall (CON) | Lewisham East |
William Preston (CON) | Walsall |
Charles William Mackay Price (CON) | Pembrokeshire |
James Alexander Pringle (CON) | Fermanagh & Tyrone |
Edmund Ashworth Radford (CON) | Salford South |
Walter Raine (CON) | Sunderland |
Eugene Joseph Squire Hargreaves Ramsden (CON) | Bradford North |
Rt Hon John Frederick Peel Rawlinson (CON) | Cambridge University |
Alfred Cooper Rawson (CON) | Brighton |
Sir William Beddoe Rees (LIB) | Bristol South |
David Douglas Reid (CON) | Down |
John Rumney Remer (CON) | Macclesfield |
Sir James Farquharson Remnant, Bt (CON) | Holborn |
Gervais Squire Chittick Rentoul (CON) | Lowestoft |
Hon Charles Arthur Uryan Rhys (CON) | Romford |
Sir Frederick Gill Rice (CON) | Harwich |
Sir Philip Wigham Richardson (CON) | Chertsey |
Robert Richardson (LAB) | Houghton-le-Spring |
Benjamin Riley (LAB) | Dewsbury |
Joshua Ritson (LAB) | Durham |
Ernest Handforth Goodman Roberts (CON) | Flintshire |
Rt Hon Frederick Owen Roberts (LAB) | West Bromwich |
Samuel Roberts (CON) | Hereford |
John Robertson (LAB) | Bothwell |
Sir Thomas Robinson (Const) | Stretford |
William Cornforth Robinson (LAB) | Elland |
Leonard Ropner (CON) | Sedgefield |
Frank Herbert Rose (LAB) | Aberdeen North |
Edward Archibald Ruggles-Brise (CON) | Maldon |
Rt Hon Walter Runciman (LIB) | Swansea West |
Alexander West Russell (CON) | Tynemouth |
Dudley Ryder, Viscount Sandon (CON) | Shrewsbury |
Frank Gibbs Rye (CON) | Loughborough |
Shapuji Saklatvala (Comm) | Battersea North |
Isidore Salmon (CON) | Harrow |
Dr Alfred Salter (LAB) | Bermondsey West |
Arthur Michael Samuel (CON) | Farnham |
Samuel Samuel (CON) | Putney |
Rt Hon Sir Robert Arthur Sanders, Bt (CON) | Wells |
Sir Frank Bernard Sanderson, Bt (CON) | Darwen |
Sir Philip Albert Gustave David Sassoon, Bt (CON) | Hythe |
Samuel Servington Savery (CON) | Holderness |
Sir Leslie Frederic Scott (CON) | Liverpool Exchange |
Edwin Scrymgeour (Scottish Prohibition) | Dundee |
John Scurr (LAB) | Mile End |
James Sexton (LAB) | St Helens |
Archibald Douglas MacInnes Shaw (CON) | Western Renfrewshire |
Geoffrey Reginald Devereux Shaw (CON) | Sowerby |
Rt Hon Thomas Shaw (LAB) | Preston |
Walter William Shaw (CON) | Westbury |
Sir Berkeley Digby George Sheffield, Bt (CON) | Brigg |
Ernest Whittome Shepperson (CON) | Leominster |
Dr Thomas Drummond Shiels (LAB) | Edinburgh East |
Alfred Short (LAB) | Wednesbury |
Very Rev John Morrow Simms (CON) | Down |
Rt Hon Sir John Allsebrook Simon (LIB) | Spen Valley |
Sir Archibald Henry MacDonald Sinclair, Bt (LIB) | Caithness & Sutherland |
Thomas Sinclair (CON) | Queen's University of Belfast |
Charles Henry Sitch (LAB) | Kingswinford |
Archibald Noel Skelton (CON) | Perth |
Sir Henry Herman Slesser (LAB) | Leeds South East |
Robert Smillie (LAB) | Morpeth |
Benjamin Smith (LAB) | Rotherhithe |
Rennie Smith (LAB) | Penistone |
Robert Workman Smith (CON) | Central Aberdeenshire |
Neville Woodford Smith-Carington (CON) | Rutland & Stamford |
Waldron Smithers (CON) | Chislehurst |
Henry Snell (LAB) | Woolwich East |
Rt Hon Philip Snowden (LAB) | Colne Valley |
Annesley Ashworth Somerville (CON) | Windsor |
George Alfred Spencer (LAB) | Broxtowe |
Herbert Henry Spender-Clay (CON) | Tonbridge |
Benjamin Charles Spoor (LAB) | Bishop Auckland |
Sir Alexander Sprot, Bt (CON) | Northern Lanarkshire |
Thomas William Stamford (LAB) | Leeds West |
Edward Montagu Cavendish Stanley, Baron Stanley (CON) | Fylde |
Hon George Frederick Stanley (CON) | Willesden East |
Hon Oliver Frederick George Stanley (CON) | Westmorland |
Samuel Strang Steel (CON) | Ashford |
Sir Arthur Herbert Drummond Ramsay Steel-Maitland, Bt (CON) | Birmingham Erdington |
Rev Campbell Stephen (LAB) | Glasgow Camlachie |
James Stewart (LAB) | Glasgow St Rollox |
Lady Katharine Marjory Stewart Murray, Duchess of Atholl (CON) | Kinross & Western Perthshire |
Alexander Nairne Stewart-Sandeman (CON) | Middleton & Prestwich |
William Henry Stott (CON) | Birkenhead East |
Sir Gerald Strickland (CON) | Lancaster |
Hon James Gray Stuart (CON) | Moray & Nairnshire |
Herbert Walter Styles (CON) | Sevenoaks |
Murray Fraser Sueter (CON) | Hertford |
Sir Wilfrid Hart Sugden (CON) | The Hartlepools |
John Edward Sutton (LAB) | Manchester Clayton |
Sir Frederick Hugh Sykes (CON) | Sheffield Hallam |
Robert Inigo Tasker (CON) | Islington East |
Robert Arthur Taylor (LAB) | Lincoln |
William Paterson Templeton (CON) | Banffshire |
Rt Hon James Henry Thomas (LAB) | Derby |
Sir Robert John Thomas, Bt (LIB) | Anglesey |
Luke Thompson (CON) | Sunderland |
Frederick Charles Thomson (CON) | Aberdeen South |
Walter Trevelyan Thomson (LIB) | Middlesbrough West |
George Rennie Thorne (LIB) | Wolverhampton East |
William James Thorne (LAB) | West Ham Plaistow |
Ernest Thurtle (LAB) | Shoreditch |
John Joseph Tinker (LAB) | Leigh |
John Abraham Tinné (CON) | Liverpool Wavertree |
Rt Hon Charles Philips Trevelyan (LAB) | Newcastle upon Tyne Central |
Rt Hon George Clement Tryon (CON) | Brighton |
Rt Hon Edward Garth Turnour, Earl Winterton (CON) | Horsham & Worthing |
Edmund Russborough Turton (CON) | Thirsk & Malton |
William Charles Arcedeckne Vanneck, Baron Huntingfield (CON) | Eye |
Frank Bradley Varley (LAB) | Mansfield |
Kenyon Pascoe Vaughan-Morgan (CON) | Fulham East |
Samuel Philip Viant (LAB) | Willesden West |
Robert Waddington (CON) | Rossendale |
David Euan Wallace (CON) | Hornsey |
Richard Collingham Wallhead (LAB) | Merthyr |
Rt Hon Stephen Walsh (LAB) | Ince |
Albert Lambert Ward (CON) | Kingston-upon-Hull North West |
John Ward (Const) | Stoke |
John Sydney Wardlaw-Milne (CON) | Kidderminster |
George Henry Warne (LAB) | Wansbeck |
William Ward Warner (CON) | Mid Bedfordshire |
Sir Victor Alexander George Anthony Warrender, Bt (CON) | Grantham |
Charles Waterhouse (CON) | Leicester South |
Sir Francis Watson (CON) | Pudsey & Otley |
Rt Hon William Watson (CON) | Carlisle |
William McLean Watson (LAB) | Dunfermline District of Burghs |
Dr Thomas Watts (CON) | Manchester Withington |
Rt Hon Sidney James Webb (LAB) | Seaham |
Rt Hon Josiah Clement Wedgwood (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
Lachlan MacNeill Weir (LAB) | Clackmannan & Eastern Stirlingshire |
Sydney Richard Wells (CON) | Bedford |
James C Welsh (LAB) | Coatbridge |
Joseph C Westwood (LAB) | Peebles & Southern Midlothian |
Rt Hon John Wheatley (LAB) | Glasgow Shettleston |
Granville Charles Hastings Wheler (CON) | Faversham |
William Whiteley (LAB) | Blaydon |
Rt Hon John Henry Whitley (Speaker) | Halifax |
James Wignall (LAB) | Forest of Dean |
Ellen Cicely Wilkinson (LAB) | Middlesbrough East |
Alfred Martyn Williams (CON) | Northern Cornwall |
Charles Williams (CON) | Torquay |
Christmas Price Williams (LIB) | Wrexham |
David Williams (LAB) | Swansea East |
Herbert Geraint Williams (CON) | Reading |
Dr John Henry Williams (LAB) | Llanelly |
Thomas Williams (LAB) | Don Valley |
Cecil Henry Wilson (LAB) | Sheffield Attercliffe |
Sir Charles Henry Wilson (CON) | Leeds Central |
Murrough John Wilson (CON) | Richmond (Yorks) |
Robert John Wilson (LAB) | Jarrow |
Roderick Roy Wilson (CON) | Lichfield |
Lewis Phillips Winby (CON) | Harborough |
Walter Windsor (LAB) | Bethnal Green North East |
George Windsor-Clive (CON) | Ludlow |
Sir Fredric Wise (CON) | Ilford |
Walter James Womersley (CON) | Grimsby |
Brooks Crompton Wood (CON) | Bridgwater |
Rt Hon Edward Frederick Linley Wood (CON) | Ripon |
Edmund Walter Hanbury Wood (CON) | Stalybridge & Hyde |
Sir Howard Kingsley Wood (CON) | Woolwich West |
Herbert Charles Woodcock (CON) | Liverpool Everton |
Rt Hon Sir Laming Worthington-Evans, Bt (CON) | Colchester |
Herbert Wragg (CON) | Belper |
William Wright (LAB) | Rutherglen |
Robert Daniel Thwaites Yerburgh (CON) | Southern Dorset |
Rt Hon Edward Hilton Young (LIB) | Norwich |
Robert Young (LAB) | Newton |