Robert James Adley | Bristol North East |
Michael James Hugh Alison | Barkston Ash |
James Harry Allason | Hemel Hempstead |
Rt Hon Harold Julian Amery | Brighton Pavilion |
Jeffrey Howard Archer | Louth |
Hon John Astor | Newbury |
Humphrey Edward Gregory Atkins | Spelthorne |
Daniel Edmund Awdry | Chippenham |
Wilfrid Harold Kerton Baker | Banffshire |
Rt Hon Anthony Perrinott Lysberg Barber | Altrincham & Sale |
Brian Caldwell Cook Batsford | Ealing South |
Sir Tufton Victor Hamilton Beamish | Lewes |
Ronald McMillan Bell | South Buckinghamshire |
Sir Frederick Mackarness Bennett | Torquay |
Dr Reginald Frederick Brittain Bennett | Gosport & Fareham |
William Richard Benyon | Buckingham |
Hon Anthony George Berry | Southgate |
William John Biffen | Oswestry |
John Alec Biggs-Davison | Chigwell |
Peter Allan Renshaw Blaker | Blackpool South |
Thomas Gray Boardman | Leicester South West |
Richard Bernard Frank Stewart Body | Holland with Boston |
Hon Robert Thomas Boscawen | Wells |
Hon Sir Clive Bossom, Bt | Leominster |
Andrew Bowden | Brighton Kemptown |
Rt Hon John Archibald Boyd-Carpenter | Kingston upon Thames |
Bernard Richard Braine | South East Essex |
Ronald William Thomas Bray | Rossendale |
Henry John Beverley Brewis | Galloway |
Sir Esme Tatton Cecil Brinton | Kidderminster |
Christopher Brocklebank-Fowler | King's Lynn |
Sir Edward Joseph Brown | Bath |
John Bruce-Gardyne | South Angus |
Paul Elmore Oliver Bryan | Howden |
Hon Alick Laidlaw Buchanan-Smith | North Angus & Mearns |
Philip Antony Fyson Buck | Colchester |
Sir Eric Edward Bullus | Wembley North |
Frederick Frank Arthur Burden | Gillingham |
Hon Adam Courtauld Butler | Bosworth |
Gordon Thomas Calthrop Campbell | Moray & Nairnshire |
Mark Carlisle | Runcorn |
Rt Hon Leonard Robert Carr | Mitcham |
Sir Robert Archibald Cary, Bt | Manchester Withington |
Henry Paul Guinness Channon | Southend West |
Sydney Brookes Chapman | Birmingham Handsworth |
Christopher John Chataway | Chichester |
Robert Chichester-Clark | Londonderry |
Winston Spencer Churchill | Stretford |
William Gibson Haig Clark | East Surrey |
Alan Michael Clark Hutchison | Edinburgh South |
Kenneth Harry Clarke | Rushcliffe |
Walter Clegg | North Fylde |
Eric Paul Cockeram | Bebington |
Robert Gordon Cooke | Bristol West |
Derek Michael Coombs | Birmingham Yardley |
Albert Edward Cooper | Ilford South |
John Howard Cordle | Bournemouth East & Christchurch |
Frederick Vernon Corfield | South Gloucestershire |
Patrick Thomas Cormack | Cannock |
Albert Percy Costain | Folkestone & Hythe |
Julian Michael Gordon Critchley | Aldershot |
David Lance Crouch | Canterbury |
Frederic Petre Crowder | Ruislip-Northwood |
Leslie Charles Curran | Uxbridge |
Sir Henry Joseph d'Avigdor-Goldsmid, Bt | Walsall South |
James Arthur d'Avigdor-Goldsmid | Lichfield & Tamworth |
James Cyril George Dance | Bromsgrove |
John Emerson Harding Davies | Knutsford |
Arthur Paul Dean | North Somerset |
Rt Hon William Francis Deedes | Ashford |
Kenelm Simon Digby Wingfield Digby | West Dorset |
Piers John Shirley Dixon | Truro |
Arthur Douglas Dodds-Parker | Cheltenham |
Rt Hon Sir Alexander Frederick Douglas-Home | Kinross & West Perthshire |
George Burnaby Drayson | Skipton |
Rt Hon Edward Dillon Lott du Cann | Taunton |
Hugh John Maxwell Dykes | Harrow East |
Sir John Benedict Eden, Bt | Bournemouth West |
Roger Nicholas Edwards | Pembrokeshire |
Robert William Elliott | Newcastle upon Tyne North |
Walter Elliott | Carshalton |
Peter Frank Hannibal Emery | Honiton |
Reginald Edwin Eyre | Birmingham Hall Green |
John Arnold Farr | Harborough |
Anthony Fell | Yarmouth |
Peggy Edith Fenner | Rochester & Chatham |
Michael Fidler | Bury & Radcliffe |
Geoffrey Finsberg | Hampstead |
Nigel Thomas Loveridge Fisher | Surbiton |
Charles Fletcher Fletcher-Cooke | Darwen |
Janet Evelyn Fookes | Merton & Morden |
Trevor Victor Norman Fortescue | Liverpool Garston |
Sir John Galway Foster | Northwich |
Peter Norman Fowler | Nottingham South |
John Marcus Fox | Shipley |
Rt Hon Hugh Charles Patrick Joseph Fraser | Stafford & Stone |
Peter Derek Fry | Wellingborough |
Hon Thomas Galloway Dunlop Galbraith | Glasgow Hillhead |
Edward Lucas Gardner | South Fylde |
James David Gibson-Watt | Hereford |
Ian Hedworth John Little Gilmour | Central Norfolk |
Sir John Edward Gilmour, Bt | East Fife |
Dr Alan Jack Glyn | Windsor |
Rt Hon Joseph Bradshaw Godber | Grantham |
Philip Carter Goodhart | Beckenham |
Victor Henry Goodhew | St Albans |
John Michael Gorst | Hendon North |
Herbert Raymond Gower | Barry |
John Anthony Grant | Harrow Central |
Sir Robert Grant Grant-Ferris | Nantwich |
James Hamish Hector Northey Gray | Ross & Cromarty |
Alan Green | Preston South |
William Percival Grieve | Solihull |
Eldon Wylie Griffiths | Bury St Edmunds |
William Michael John Grylls | Chertsey |
John Selwyn Gummer | Lewisham West |
Harold Edward Gurden | Birmingham Selly Oak |
Frederick John Frank Hall | Wycombe |
Joan Valerie Hall | Keighley |
Alfred George Fletcher Hall-Davis | Morecambe & Lonsdale |
Michael Aubrey Hamilton | Salisbury |
John Gordon Hannam | Exeter |
Alastair Brian Clarke Harrison | Maldon |
Sir James Harwood Harrison, Bt | Eye |
Sir Arthur Vere Harvey | Macclesfield |
Margaret Betty Harvie Anderson | East Renfrewshire |
Alan Gordon Barraclough Haselhurst | Middleton & Prestwich |
Stephen Lewis Edmonstone Hastings | Mid Bedfordshire |
Robert Michael Oldfield Havers | Wimbledon |
Paul Lancelot Hawkins | South West Norfolk |
John Albert Hay | Henley |
Bernard John Hayhoe | Heston & Isleworth |
Rt Hon Edward Richard George Heath | Bexley |
Michael Ray Dibdin Heseltine | Tavistock |
Robert Adrian Hicks | Bodmin |
Terence Langley Higgins | Worthing |
Joseph Hiley | Pudsey |
John Edward Bernard Hill | South Norfolk |
Stanley James Allen Hill | Southampton Test |
Rt Hon Quintin McGarel Hogg | St Marylebone |
Philip Welsby Holland | Carlton |
Mary Holt | Preston North |
Peter Maudslay Hordern | Horsham |
Richard Phipps Hornby | Tonbridge |
Rt Hon Dame Margaret Patricia Hornsby-Smith | Chislehurst |
Richard Edward Geoffrey Howe | Reigate |
David Arthur Russell Howell | Guildford |
Ralph Frederick Howell | North Norfolk |
John Leonard Hunt | Bromley |
Thomas Lascelles Isa Shandon Valiant Iremonger | Ilford North |
Bryant Godman Irvine | Rye |
David Pelham James | North Dorset |
Charles Patrick Fleeming Jenkin | Wanstead & Woodford |
John Charles Jennings | Burton |
Thomas Francis Henry Jessel | Twickenham |
Geoffrey Johnson Smith | East Grinstead |
Albert Arthur Jones | South Northamptonshire |
Thomas Michael Jopling | Westmorland |
Sir Keith Sinjohn Joseph, Bt | Leeds North East |
Sir Donald Kaberry, Bt | Leeds North West |
Mary Elaine Kellett | Lancaster |
Henry Briton Kerby | Arundel & Shoreham |
John Anthony Kershaw | Stroud |
Marcus Richard Kimball | Gainsborough |
Evelyn Mansfield King | South Dorset |
Thomas Jeremy King | Bridgwater |
Joseph Ronald Kinsey | Birmingham Perry Barr |
Peter Michael Kirk | Saffron Walden |
Timothy Peter Geoffrey Kitson | Richmond (Yorks) |
Joan Christabel Jill Knight | Birmingham Edgbaston |
David Laidlaw Knox | Leek |
Hon Antony Claud Frederick Lambton, Viscount Lambton | Berwick-upon-Tweed |
David William Stennis Stuart Lane | Cambridge |
Sir John Anthony Langford-Holt | Shrewsbury |
Spencer le Marchant | High Peak |
Sir Edward Alexander Henry Legge-Bourke | Isle of Ely |
Kenneth Lewis | Rutland & Stamford |
Robert Alexander Lindsay, Baron Balniel | Hertford |
Rt Hon Geoffrey William Lloyd | Sutton Coldfield |
Ian Stewart Lloyd | Portsmouth Langstone |
Rt Hon John Selwyn Brooke Lloyd | Wirral |
Gilbert James Morley Longden | South West Hertfordshire |
John Warren Loveridge | Hornchurch |
Ian MacArthur | Perth & East Perthshire |
Sir Fitzroy Hew Royle Maclean, Bt | Bute & North Ayrshire |
Rt Hon Iain Norman Macleod | Enfield West |
Maurice Victor Macmillan | Farnham |
William Francis Martin Maddan | Hove |
William David Madel | South Bedfordshire |
John Edward Maginnis | Armagh |
Rt Hon Alfred Ernest Marples | Wallasey |
Harry Neil Marten | Banbury |
David Carol MacDonell Mather | Esher |
Angus Edmund Upton Maude | Stratford |
Rt Hon Reginald Maudling | Barnet |
Raymond Llewellyn Mawby | Totnes |
Robert John Maxwell-Hyslop | Tiverton |
Sir Stephen James McAdden | Southend East |
Robert Arthur McCrindle | Billericay |
Martin John McLaren | Bristol North West |
Stanley Raymond McMaster | Belfast East |
Patrick Michael Ernest David McNair-Wilson | New Forest |
Robert Michael Conal McNair-Wilson | Walthamstow East |
Sir Anthony John Charles Meyer, Bt | West Flintshire |
Peter McLay Mills | Torrington |
William Stratton Mills | Belfast North |
Norman Alexander Miscampbell | Blackpool North |
Colin Campbell Mitchell | West Aberdeenshire |
David Bower Mitchell | Basingstoke |
Roger Denis Moate | Faversham |
James Henry Molyneaux | South Antrim |
Ernle David Drummond Money | Ipswich |
Constance Mary Monks | Chorley |
Hector Seymour Peter Monro | Dumfriesshire |
Walter Francis John Montagu-Douglas-Scott, Earl of Dalkeith | Edinburgh North |
William Fergus Montgomery | Brierley Hill |
Jasper More | Ludlow |
William Geraint Oliver Morgan | Denbigh |
Morgan Charles Morgan-Giles | Winchester |
Hon Charles Andrew Morrison | Devizes |
William David Mudd | Falmouth & Camborne |
Henry Oscar Murton | Poole |
Sir Gerald David Nunes Nabarro | South Worcestershire |
Airey Middleton Sheffield Neave | Abingdon |
Sir Harmar Nicholls, Bt | Peterborough |
Rt Hon Michael Antony Christobal Noble | Argyll |
Thomas Normanton | Cheadle |
John William Frederic Nott | St Ives |
Cranley Gordon Douglas Onslow | Woking |
Sarah A Oppenheim | Gloucester |
Lawrence Percy Story Orr | South Down |
John Holbrook Osborn | Sheffield Hallam |
Idris Wyn Owen | Stockport North |
Arthur John Page | Harrow West |
Rodney Graham Page | Crosby |
William John Peel | Leicester South East |
Walter Ian Percival | Southport |
John Wynne William Peyton | Yeovil |
Irene Mervyn Parnicott Pike | Melton |
Ralph Bonner Pink | Portsmouth South |
Rafton John Pounder | Belfast South |
Rt Hon John Enoch Powell | Wolverhampton South West |
David Ernest Campbell Price | Eastleigh |
James Michael Leathes Prior | Lowestoft |
George Wilfred Proudfoot | Brighouse & Spenborough |
Francis Leslie Pym | Cambridgeshire |
Joan Mary Quennell | Petersfield |
Timothy Hugh Francis Raison | Aylesbury |
Rt Hon James Edward Ramsden | Harrogate |
Rt Hon Sir Peter Anthony Grayson Rawlinson | Epsom |
Robert Spencer Redmond | Bolton West |
Laurance Douglas Reed | Bolton East |
Peter Wynford Innes Rees | Dover |
William Rupert Rees-Davies | Isle of Thanet |
Rt Hon Sir David Lockhart-Muir Renton | Huntingdonshire |
Sir Brandon Meredith Rhys Williams, Bt | Kensington South |
Hon Nicholas Ridley | Cirencester & Tewkesbury |
Julian Errington Ridsdale | Harwich |
Rt Hon Aubrey Geoffrey Frederick Rippon | Hexham |
Ieuan Wyn Pritchard Roberts | Conway |
Michael Hilary Arthur Roberts | Cardiff North |
Sir John Charles Rodgers, Bt | Sevenoaks |
Hugh Alexis Louis Rossi | Hornsey |
Peter Lewis Rost | South East Derbyshire |
Anthony Henry Fanshawe Royle | Richmond (Surrey) |
Sir Ronald Stanley Russell | Wembley South |
Rt Hon Edwin Duncan Sandys | Streatham |
Nicholas Paul Scott | Paddington South |
James Sidney Rawdon Scott-Hopkins | West Derbyshire |
Richard Christopher Sharples | Sutton & Cheam |
Michael Norman Shaw | Scarborough & Whitby |
William Jeremy Masefield Shelton | Clapham |
Charles Fitzmaurice Creighton Simeons | Luton |
Sir George Evelyn Sinclair | Dorking |
Trevor Herbert Harry Skeet | Bedford |
Dudley Gordon Smith | Warwick & Leamington |
Harold Benjamin Soref | Ormskirk |
Herbert Keith Speed | Meriden |
John Deane Spence | Sheffield Heeley |
Iain MacDonald Sproat | Aberdeen South |
Keith Monin Stainton | Sudbury & Woodbridge |
Ivor Robert Stanbrook | Orpington |
Norman Anthony Francis St John Stevas | Chelmsford |
Dudley Geoffrey Stewart-Smith | Belper |
James Anthony Stodart | Edinburgh West |
Sir Malcolm Stoddart-Scott | Ripon |
John Heydon Romaine Stokes | Oldbury & Halesowen |
John Stradling Thomas | Monmouth |
Dr Irving Thomas Stuttaford | Norwich South |
John Harold Vick Sutcliffe | Middlesbrough West |
Peter Hannay Bailey Tapsell | Horncastle |
Sir Charles Stuart Taylor | Eastbourne |
Edward MacMillan Taylor | Glasgow Cathcart |
Frank Henry Taylor | Manchester Moss Side |
Robert George Taylor | Croydon North West |
Norman Beresford Tebbit | Epping |
John Meredith Temple | City of Chester |
Margaret Hilda Thatcher | Finchley |
Rt Hon Peter John Mitchell Thomas | Hendon South |
Sir Richard Hilton Marler Thompson, Bt | Croydon South |
John Dudley Robert Tarleton Tilney | Liverpool Wavertree |
Dr Joseph Anthony Porteous Trafford | The Wrekin |
Peter John Edward Trew | Dartford |
Christopher Samuel Tugendhat | Cities of London & Westminster |
Rt Hon Robert Hugh Turton | Thirsk & Malton |
William Radcliffe van Straubenzee | Wokingham |
Dr Gerard Folliott Vaughan | Reading |
Dame Joan Hilda Vickers | Plymouth Devonport |
David Charles Waddington | Nelson & Colne |
Alan David Walder | Clitheroe |
Peter Edward Walker | Worcester |
Rt Hon Sir Derek Colclough Walker-Smith, Bt | East Hertfordshire |
Patrick Henry Bligh Wall | Haltemprice |
Dennis Murray Walters | Westbury |
Dame Irene Mary Bewick Ward | Tynemouth |
Kenneth Robin Warren | Hastings |
Bruce Bernard Weatherill | Croydon North East |
John Julius Wells | Maidstone |
Roger Lowrey White | Gravesend |
Rt Hon William Stephen Ian Whitelaw | Penrith & The Border |
Alfred William Wiggin | Weston-super-Mare |
John Arbuthnot du Cane Wilkinson | Bradford West |
Patrick Wolrige-Gordon | East Aberdeenshire |
Rt Hon Richard Frederick Wood | Bridlington |
Hon Christopher Montague Woodhouse | Oxford |
Harold Frederick Martin Woodnutt | Isle of Wight |
William Marcus John Worsley | Chelsea |
Norman Russell Wylie | Edinburgh Pentlands |
Hon George Kenneth Hotson Younger | Ayr |