Leopold Abse (LAB) | Pontypool |
Robert James Adley (CON) | Bristol North East |
Austen Harry Albu (LAB) | Edmonton |
Michael James Hugh Alison (CON) | Barkston Ash |
James Harry Allason (CON) | Hemel Hempstead |
Frank Julian Allaun (LAB) | Salford East |
Walter Harold Alldritt (LAB) | Liverpool Scotland |
Sydney Scholefield Allen (LAB) | Crewe |
Rt Hon Harold Julian Amery (CON) | Brighton Pavilion |
Jeffrey Howard Archer (CON) | Louth |
Peter Kingsley Archer (LAB) | Rowley Regis & Tipton |
Ernest Armstrong (LAB) | North West Durham |
John Ashley (LAB) | Stoke-on-Trent South |
Joseph William Ashton (LAB) | Bassetlaw |
Hon John Astor (CON) | Newbury |
Humphrey Edward Gregory Atkins (CON) | Spelthorne |
Norman George Atkinson (LAB) | Tottenham |
Daniel Edmund Awdry (CON) | Chippenham |
Gordon Alexander Thomas Bagier (LAB) | Sunderland South |
Wilfrid Harold Kerton Baker (CON) | Banffshire |
Rt Hon Anthony Perrinott Lysberg Barber (CON) | Altrincham & Sale |
Michael Cecil John Barnes (LAB) | Brentford & Chiswick |
Joel Barnett (LAB) | Heywood & Royton |
Brian Caldwell Cook Batsford (CON) | Ealing South |
William Baxter (LAB) | West Stirlingshire |
Sir Tufton Victor Hamilton Beamish (CON) | Lewes |
Alan Beaney (LAB) | Hemsworth |
Ronald McMillan Bell (CON) | South Buckinghamshire |
Rt Hon Anthony Neil Wedgewood Benn (LAB) | Bristol South East |
Sir Frederick Mackarness Bennett (CON) | Torquay |
James Bennett (LAB) | Glasgow Bridgeton |
Dr Reginald Frederick Brittain Bennett (CON) | Gosport & Fareham |
William Richard Benyon (CON) | Buckingham |
Hon Anthony George Berry (CON) | Southgate |
Sydney James Bidwell (LAB) | Southall |
William John Biffen (CON) | Oswestry |
John Alec Biggs-Davison (CON) | Chigwell |
Edward Stanley Bishop (LAB) | Newark |
Peter Allan Renshaw Blaker (CON) | Blackpool South |
Arthur Blenkinsopp (LAB) | South Shields |
Harold Boardman (LAB) | Leigh |
Thomas Gray Boardman (CON) | Leicester South West |
Richard Bernard Frank Stewart Body (CON) | Holland with Boston |
Albert Edward Booth (LAB) | Barrow-in-Furness |
Hon Robert Thomas Boscawen (CON) | Wells |
Hon Sir Clive Bossom, Bt (CON) | Leominster |
Rt Hon Arthur George Bottomley (LAB) | Middlesbrough East |
Andrew Bowden (CON) | Brighton Kemptown |
Rt Hon John Archibald Boyd-Carpenter (CON) | Kingston upon Thames |
Harold James Boyden (LAB) | Bishop Auckland |
Thomas George Bradley (LAB) | Leicester North East |
Bernard Richard Braine (CON) | South East Essex |
Ronald William Thomas Bray (CON) | Rossendale |
Henry John Beverley Brewis (CON) | Galloway |
Sir Esme Tatton Cecil Brinton (CON) | Kidderminster |
Christopher Brocklebank-Fowler (CON) | King's Lynn |
Sir Alfred Davies Devonsher Broughton (LAB) | Batley & Morley |
Sir Edward Joseph Brown (CON) | Bath |
Hugh Dunbar Brown (LAB) | Glasgow Provan |
Robert Crofton Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne West |
Ronald William Brown (LAB) | Shoreditch & Finsbury |
John Bruce-Gardyne (CON) | South Angus |
Paul Elmore Oliver Bryan (CON) | Howden |
Norman Findlay Buchan (LAB) | West Renfrewshire |
Richard Buchanan (LAB) | Glasgow Springburn |
Hon Alick Laidlaw Buchanan-Smith (CON) | North Angus & Mearns |
Philip Antony Fyson Buck (CON) | Colchester |
Sir Eric Edward Bullus (CON) | Wembley North |
Frederick Frank Arthur Burden (CON) | Gillingham |
Hon Adam Courtauld Butler (CON) | Bosworth |
Joyce Shore Butler (LAB Co-op) | Wood Green |
Rt Hon Leonard James Callaghan (LAB) | Cardiff South East |
Gordon Thomas Calthrop Campbell (CON) | Moray & Nairnshire |
Ian Campbell (LAB) | West Dunbartonshire |
Robert Bowen Cant (LAB) | Stoke-on-Trent Central |
Mark Carlisle (CON) | Runcorn |
Neil George Carmichael (LAB) | Glasgow Woodside |
Rt Hon Leonard Robert Carr (CON) | Mitcham |
Raymond John Carter (LAB) | Birmingham Northfield |
Lewis Carter-Jones (LAB) | Eccles |
Sir Robert Archibald Cary, Bt (CON) | Manchester Withington |
Rt Hon Barbara Anne Castle (LAB) | Blackburn |
Henry Paul Guinness Channon (CON) | Southend West |
Sydney Brookes Chapman (CON) | Birmingham Handsworth |
Christopher John Chataway (CON) | Chichester |
Robert Chichester-Clark (CON) | Londonderry |
Winston Spencer Churchill (CON) | Stretford |
Dr David George Clark (LAB) | Colne Valley |
William Gibson Haig Clark (CON) | East Surrey |
Alan Michael Clark Hutchison (CON) | Edinburgh South |
Kenneth Harry Clarke (CON) | Rushcliffe |
Walter Clegg (CON) | North Fylde |
Stanley Clinton Davis (LAB) | Hackney Central |
Eric Paul Cockeram (CON) | Bebington |
Michael Francis Lovell Cocks (LAB) | Bristol South |
Stanley Cohen (LAB) | Leeds South East |
Donald Richard Coleman (LAB) | Neath |
John Dennis Concannon (LAB) | Mansfield |
Bernard Conlan (LAB) | Gateshead East |
Robert Gordon Cooke (CON) | Bristol West |
Derek Michael Coombs (CON) | Birmingham Yardley |
Albert Edward Cooper (CON) | Ilford South |
Freda Künzlen Corbet (LAB) | Peckham |
John Howard Cordle (CON) | Bournemouth East & Christchurch |
Frederick Vernon Corfield (CON) | South Gloucestershire |
Patrick Thomas Cormack (CON) | Cannock |
Albert Percy Costain (CON) | Folkestone & Hythe |
Thomas Michael Cox (LAB) | Wandsworth Central |
Richard Crawshaw (LAB) | Liverpool Toxteth |
Julian Michael Gordon Critchley (CON) | Aldershot |
John Desmond Cronin (LAB) | Loughborough |
Rt Hon Charles Anthony Raven Crosland (LAB) | Grimsby |
Rt Hon Richard Howard Stafford Crossman (LAB) | Coventry East |
David Lance Crouch (CON) | Canterbury |
Frederic Petre Crowder (CON) | Ruislip-Northwood |
George Cunningham (LAB) | Islington South West |
John Anderson Cunningham (LAB) | Whitehaven |
Leslie Charles Curran (CON) | Uxbridge |
Sir Henry Joseph d'Avigdor-Goldsmid, Bt (CON) | Walsall South |
James Arthur d'Avigdor-Goldsmid (CON) | Lichfield & Tamworth |
Sir Thomas Dalyell, Bt (LAB) | West Lothian |
James Cyril George Dance (CON) | Bromsgrove |
Rt Hon George Darling (LAB Co-op) | Sheffield Hillsborough |
Arthur Davidson (LAB) | Accrington |
David John Denzil Davies (LAB) | Llanelly |
Gwilym Elfed Davies (LAB) | Rhondda East |
Ifor Davies (LAB) | Gower |
John Emerson Harding Davies (CON) | Knutsford |
Stephen Owen Davies (Ind LAB) | Merthyr Tydfil |
Eric Petro Deakins (LAB) | Walthamstow West |
Arthur Paul Dean (CON) | North Somerset |
Rt Hon William Francis Deedes (CON) | Ashford |
Hugh James Delargy (LAB) | Thurrock |
Rt Hon Edmund Emanuel Dell (LAB) | Birkenhead |
James Dempsey (LAB) | Coatbridge & Airdrie |
Kenelm Simon Digby Wingfield Digby (CON) | West Dorset |
Piers John Shirley Dixon (CON) | Truro |
Arthur Douglas Dodds-Parker (CON) | Cheltenham |
Peter Muir Doig (LAB) | Dundee West |
John Donkin Dormand (LAB) | Easington |
Richard Giles Douglas (LAB Co-op) | Clackmannan & East Stirlingshire |
Rt Hon Sir Alexander Frederick Douglas-Home (CON) | Kinross & West Perthshire |
Bruce Leslie Home Douglas-Mann (LAB) | Kensington North |
George Burnaby Drayson (CON) | Skipton |
Thomas Edward Neil Driberg (LAB) | Barking |
Rt Hon Edward Dillon Lott du Cann (CON) | Taunton |
Albert Edward Patrick Duffy (LAB) | Sheffield Attercliffe |
James Anthony Dunn (LAB) | Liverpool Kirkdale |
John Jacob Dunnett (LAB) | Nottingham Central |
Hugh John Maxwell Dykes (CON) | Harrow East |
Alexander Eadie (LAB) | Midlothian |
Maurice Edelman (LAB) | Coventry North |
Sir John Benedict Eden, Bt (CON) | Bournemouth West |
Robert J Edwards (LAB) | Bilston |
Roger Nicholas Edwards (CON) | Pembrokeshire |
William Henry Edwards (LAB) | Merionethshire |
Robert William Elliott (CON) | Newcastle upon Tyne North |
Walter Elliott (CON) | Carshalton |
Robert Thomas Ellis (LAB) | Wrexham |
Peter Frank Hannibal Emery (CON) | Honiton |
Michael English (LAB) | Nottingham West |
Alfred Thomas Evans (LAB) | Caerphilly |
Reginald Edwin Eyre (CON) | Birmingham Hall Green |
John Arnold Farr (CON) | Harborough |
Andrew Matthew William Faulds (LAB) | Smethwick |
Anthony Fell (CON) | Yarmouth |
Peggy Edith Fenner (CON) | Rochester & Chatham |
Ernest Fernyhough (LAB) | Jarrow |
Michael Fidler (CON) | Bury & Radcliffe |
Geoffrey Finsberg (CON) | Hampstead |
Doris Mary Gertrude Fisher (LAB) | Birmingham Ladywood |
Nigel Thomas Loveridge Fisher (CON) | Surbiton |
Ernest Alan Fitch (LAB) | Wigan |
Gerard Fitt (Rep LAB) | Belfast West |
Edward Joseph Fletcher (LAB) | Darlington |
Leopold Raymond Fletcher (LAB) | Ilkeston |
Charles Fletcher Fletcher-Cooke (CON) | Darwen |
Maurice Anthony Foley (LAB) | West Bromwich |
Janet Evelyn Fookes (CON) | Merton & Morden |
Michael Mackintosh Foot (LAB) | Ebbw Vale |
Benjamin Thomas Ford (LAB) | Bradford North |
John Stuart Forrester (LAB) | Stoke-on-Trent North |
Trevor Victor Norman Fortescue (CON) | Liverpool Garston |
Sir John Galway Foster (CON) | Northwich |
Peter Norman Fowler (CON) | Nottingham South |
John Marcus Fox (CON) | Shipley |
Rt Hon Hugh Charles Patrick Joseph Fraser (CON) | Stafford & Stone |
John Denis Fraser (LAB) | Norwood |
Reginald Yarnitz Freeson (LAB) | Willesden East |
Rt Hon Sir Geoffrey Stanley de Freitas (LAB) | Kettering |
Peter Derek Fry (CON) | Wellingborough |
Hon Thomas Galloway Dunlop Galbraith (CON) | Glasgow Hillhead |
Sir Myer Galpern (LAB) | Glasgow Shettleston |
Edward Lucas Gardner (CON) | South Fylde |
William Edward Garrett (LAB) | Wallsend |
James David Gibson-Watt (CON) | Hereford |
Dr John William Gilbert (LAB) | Dudley |
Ian Hedworth John Little Gilmour (CON) | Central Norfolk |
Sir John Edward Gilmour, Bt (CON) | East Fife |
David Ginsburg (LAB) | Dewsbury |
Dr Alan Jack Glyn (CON) | Windsor |
Rt Hon Joseph Bradshaw Godber (CON) | Grantham |
John Golding (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
Philip Carter Goodhart (CON) | Beckenham |
Victor Henry Goodhew (CON) | St Albans |
Rt Hon Patrick Chrestien Gordon-Walker (LAB) | Leyton |
John Michael Gorst (CON) | Hendon North |
Harry Philp Heggie Gourlay (LAB) | Kirkcaldy Burghs |
Herbert Raymond Gower (CON) | Barry |
George Grant (LAB) | Morpeth |
John Anthony Grant (CON) | Harrow Central |
John Douglas Grant (LAB) | Islington East |
Sir Robert Grant Grant-Ferris (CON) | Nantwich |
James Hamish Hector Northey Gray (CON) | Ross & Cromarty |
Alan Green (CON) | Preston South |
William Percival Grieve (CON) | Solihull |
Edward Griffiths (LAB) | Sheffield Brightside |
Eldon Wylie Griffiths (CON) | Bury St Edmunds |
William Griffiths (LAB) | Manchester Exchange |
Rt Hon Joseph Grimond (LIB) | Orkney & Shetland |
William Michael John Grylls (CON) | Chertsey |
John Selwyn Gummer (CON) | Lewisham West |
Rt Hon Raymond Jones Gunter (LAB) | Southwark |
Harold Edward Gurden (CON) | Birmingham Selly Oak |
Frederick John Frank Hall (CON) | Wycombe |
Joan Valerie Hall (CON) | Keighley |
Alfred George Fletcher Hall-Davis (CON) | Morecambe & Lonsdale |
James Hamilton (LAB) | Bothwell |
Michael Aubrey Hamilton (CON) | Salisbury |
William Winter Hamilton (LAB) | West Fife |
William Hamling (LAB) | Woolwich West |
John Gordon Hannam (CON) | Exeter |
William Hannan (LAB) | Glasgow Maryhill |
Peter Hardy (LAB) | Rother Valley |
Joseph Harper (LAB) | Pontefract |
Alastair Brian Clarke Harrison (CON) | Maldon |
Sir James Harwood Harrison, Bt (CON) | Eye |
Walter Harrison (LAB) | Wakefield |
Rt Hon Judith Constance Mary Hart (LAB) | Lanark |
Sir Arthur Vere Harvey (CON) | Macclesfield |
Margaret Betty Harvie Anderson (CON) | East Renfrewshire |
Alan Gordon Barraclough Haselhurst (CON) | Middleton & Prestwich |
Stephen Lewis Edmonstone Hastings (CON) | Mid Bedfordshire |
Roy Sydney George Hattersley (LAB) | Birmingham Sparkbrook |
Robert Michael Oldfield Havers (CON) | Wimbledon |
Paul Lancelot Hawkins (CON) | South West Norfolk |
John Albert Hay (CON) | Henley |
Bernard John Hayhoe (CON) | Heston & Isleworth |
Rt Hon Denis Winston Healey (LAB) | Leeds East |
Rt Hon Edward Richard George Heath (CON) | Bexley |
Eric Samuel Heffer (LAB) | Liverpool Walton |
Michael Ray Dibdin Heseltine (CON) | Tavistock |
Robert Adrian Hicks (CON) | Bodmin |
Terence Langley Higgins (CON) | Worthing |
Joseph Hiley (CON) | Pudsey |
John Edward Bernard Hill (CON) | South Norfolk |
Stanley James Allen Hill (CON) | Southampton Test |
William Samuel Hilton (LAB) | Bethnal Green |
Rt Hon Quintin McGarel Hogg (CON) | St Marylebone |
Philip Welsby Holland (CON) | Carlton |
Mary Holt (CON) | Preston North |
Hugh Emlyn Hooson (LIB) | Montgomeryshire |
John Rhodes Horam (LAB) | Gateshead West |
Peter Maudslay Hordern (CON) | Horsham |
Richard Phipps Hornby (CON) | Tonbridge |
Rt Hon Dame Margaret Patricia Hornsby-Smith (CON) | Chislehurst |
Rt Hon Arthur Leslie Noel Douglas Houghton (LAB) | Sowerby |
Richard Edward Geoffrey Howe (CON) | Reigate |
David Arthur Russell Howell (CON) | Guildford |
Denis Herbert Howell (LAB) | Birmingham Small Heath |
Ralph Frederick Howell (CON) | North Norfolk |
Leslie John Huckfield (LAB) | Nuneaton |
Rt Hon Cledwyn Hughes (LAB) | Anglesey |
Robert Hughes (LAB) | Aberdeen North |
Royston John Hughes (LAB) | Newport |
Dr William Mark Hughes (LAB) | Durham |
John Leonard Hunt (CON) | Bromley |
Adam Hunter (LAB) | Dunfermline Burghs |
Thomas Lascelles Isa Shandon Valiant Iremonger (CON) | Ilford North |
Rt Hon Sir Arthur James Irvine (LAB) | Liverpool Edge Hill |
Bryant Godman Irvine (CON) | Rye |
David Pelham James (CON) | North Dorset |
Hon Greville Ewan Janner (LAB) | Leicester North West |
Rt Hon Douglas Patrick Thomas Jay (LAB) | Battersea North |
George Jeger (LAB) | Goole |
Lena May Jeger (LAB) | Holborn & St Pancras South |
Charles Patrick Fleeming Jenkin (CON) | Wanstead & Woodford |
Hugh Gater Jenkins (LAB) | Putney |
Rt Hon Roy Harris Jenkins (LAB) | Birmingham Stechford |
John Charles Jennings (CON) | Burton |
Thomas Francis Henry Jessel (CON) | Twickenham |
Brynmor Thomas John (LAB) | Pontypridd |
Carol Alfred Johnson (LAB) | Lewisham South |
James Johnson (LAB) | Kingston-upon-Hull West |
Walter Hamlet Johnson (LAB) | Derby South |
Geoffrey Johnson Smith (CON) | East Grinstead |
David Russell Johnston (LIB) | Inverness |
Albert Arthur Jones (CON) | South Northamptonshire |
Daniel Jones (LAB) | Burnley |
Rt Hon Sir Frederick Elwyn Jones (LAB) | West Ham South |
Gwynoro Glyndwr Jones (LAB) | Carmarthen |
Stephen Barry Jones (LAB) | East Flintshire |
Trevor Alec Jones (LAB) | Rhondda West |
Thomas Michael Jopling (CON) | Westmorland |
Sir Keith Sinjohn Joseph, Bt (CON) | Leeds North East |
Frank Ashcroft Judd (LAB) | Portsmouth West |
Sir Donald Kaberry, Bt (CON) | Leeds North West |
Gerald Bernard Kaufman (LAB) | Manchester Ardwick |
Mary Elaine Kellett (CON) | Lancaster |
Richard Kelley (LAB) | Don Valley |
Henry Briton Kerby (CON) | Arundel & Shoreham |
Russell Whiston Kerr (LAB) | Feltham |
John Anthony Kershaw (CON) | Stroud |
James Alexander Kilfedder (UU) | North Down |
Marcus Richard Kimball (CON) | Gainsborough |
Evelyn Mansfield King (CON) | South Dorset |
Rt Hon Dr Horace Maybray King (Speaker) | Southampton Itchen |
Thomas Jeremy King (CON) | Bridgwater |
Ronald King Murray (LAB) | Edinburgh Leith |
Neil Gordon Kinnock (LAB) | Bedwellty |
Joseph Ronald Kinsey (CON) | Birmingham Perry Barr |
Peter Michael Kirk (CON) | Saffron Walden |
Timothy Peter Geoffrey Kitson (CON) | Richmond (Yorks) |
Joan Christabel Jill Knight (CON) | Birmingham Edgbaston |
David Laidlaw Knox (CON) | Leek |
David Lambie (LAB) | Central Ayrshire |
Hon Antony Claud Frederick Lambton, Viscount Lambton (CON) | Berwick-upon-Tweed |
James Alexander Lamond (LAB) | Oldham East |
David William Stennis Stuart Lane (CON) | Cambridge |
Sir John Anthony Langford-Holt (CON) | Shrewsbury |
Arthur Charles Latham (LAB) | Paddington North |
George McArthur Lawson (LAB) | Motherwell |
Spencer le Marchant (CON) | High Peak |
Edward L Leadbitter (LAB) | The Hartlepools |
Rt Hon Frederick Lee (LAB) | Newton |
Sir Edward Alexander Henry Legge-Bourke (CON) | Isle of Ely |
Richard Lawrence Leonard (LAB) | Romford |
Joan Lestor (LAB) | Eton & Slough |
Rt Hon Norman Harold Lever (LAB) | Manchester Cheetham |
Arthur William John Lewis (LAB) | West Ham North |
Kenneth Lewis (CON) | Rutland & Stamford |
Ronald Howard Lewis (LAB) | Carlisle |
Robert Alexander Lindsay, Baron Balniel (CON) | Hertford |
Marcus Lipton (LAB) | Brixton |
Rt Hon Geoffrey William Lloyd (CON) | Sutton Coldfield |
Ian Stewart Lloyd (CON) | Portsmouth Langstone |
Rt Hon John Selwyn Brooke Lloyd (CON) | Wirral |
Kenneth Lomas (LAB) | Huddersfield West |
Gilbert James Morley Longden (CON) | South West Hertfordshire |
Charles William Loughlin (LAB) | West Gloucestershire |
John Warren Loveridge (CON) | Hornchurch |
Alexander Ward Lyon (LAB) | York |
Edward Lyons (LAB) | Bradford East |
Dr Jesse Dickson Mabon (LAB Co-op) | Greenock |
Ian MacArthur (CON) | Perth & East Perthshire |
James Eugene MacColl (LAB) | Widnes |
James Gregor MacKenzie (LAB) | Rutherglen |
John Mackie (LAB) | Enfield East |
Prof John Pitcairn Mackintosh (LAB) | Berwickshire & East Lothian |
Sir Fitzroy Hew Royle Maclean, Bt (CON) | Bute & North Ayrshire |
Robert Adam Ross Maclennan (LAB) | Caithness & Sutherland |
Rt Hon Iain Norman Macleod (CON) | Enfield West |
Maurice Victor Macmillan (CON) | Farnham |
Malcolm MacPherson (LAB) | Stirling & Falkirk Burghs |
William Francis Martin Maddan (CON) | Hove |
William David Madel (CON) | South Bedfordshire |
John Edward Maginnis (CON) | Armagh |
Simon Mahon (LAB) | Bootle |
Edward Lancelot Mallalieu (LAB) | Brigg |
Joseph Percival William Mallalieu (LAB) | Huddersfield East |
Kenneth Marks (LAB) | Manchester Gorton |
Rt Hon Alfred Ernest Marples (CON) | Wallasey |
David Ian Marquand (LAB) | Ashfield |
Rt Hon Richard William Marsh (LAB) | Greenwich |
Harry Neil Marten (CON) | Banbury |
Rt Hon Roy Mason (LAB) | Barnsley |
David Carol MacDonell Mather (CON) | Esher |
Angus Edmund Upton Maude (CON) | Stratford |
Rt Hon Reginald Maudling (CON) | Barnet |
Raymond Llewellyn Mawby (CON) | Totnes |
Robert John Maxwell-Hyslop (CON) | Tiverton |
Christopher Paget Mayhew (LAB) | Woolwich East |
Sir Stephen James McAdden (CON) | Southend East |
Josephine Bernadette Devlin (Unity) | Mid Ulster |
Neil McBride (LAB) | Swansea East |
John McCann (LAB) | Rochdale |
Hugh McCartney (LAB) | East Dunbartonshire |
Robert Arthur McCrindle (CON) | Billericay |
Francis Patrick McElhone (LAB) | Glasgow Gorbals |
Michael Thomas Francis McGuire (LAB) | Ince |
Martin John McLaren (CON) | Bristol North West |
Francis Joseph McManus (Unity) | Fermanagh & South Tyrone |
Stanley Raymond McMaster (CON) | Belfast East |
Thomas McLellan McMillan (LAB) | Glasgow Central |
Patrick Michael Ernest David McNair-Wilson (CON) | New Forest |
Robert Michael Conal McNair-Wilson (CON) | Walthamstow East |
Joseph Kevin McNamara (LAB) | Kingston-upon-Hull North |
Michael Hugh Meacher (LAB) | Oldham West |
Rt Hon Robert Joseph Mellish (LAB) | Bermondsey |
John Jakob Mendelson (LAB) | Penistone |
Sir Anthony John Charles Meyer, Bt (CON) | West Flintshire |
Ian Mikardo (LAB) | Poplar |
Bruce Millan (LAB) | Glasgow Craigton |
Dr Maurice Solomon Miller (LAB) | Glasgow Kelvingrove |
Peter McLay Mills (CON) | Torrington |
William Stratton Mills (CON) | Belfast North |
Edward James Milne (LAB) | Blyth |
Norman Alexander Miscampbell (CON) | Blackpool North |
Colin Campbell Mitchell (CON) | West Aberdeenshire |
David Bower Mitchell (CON) | Basingstoke |
Roger Denis Moate (CON) | Faversham |
William John Molloy (LAB) | Ealing North |
James Henry Molyneaux (CON) | South Antrim |
Ernle David Drummond Money (CON) | Ipswich |
Constance Mary Monks (CON) | Chorley |
Hector Seymour Peter Monro (CON) | Dumfriesshire |
Walter Francis John Montagu-Douglas-Scott, Earl of Dalkeith (CON) | Edinburgh North |
William Fergus Montgomery (CON) | Brierley Hill |
Jasper More (CON) | Ludlow |
Dafydd Elystan Morgan (LAB) | Cardiganshire |
William Geraint Oliver Morgan (CON) | Denbigh |
Morgan Charles Morgan-Giles (CON) | Winchester |
Alfred R Morris (LAB Co-op) | Manchester Wythenshawe |
Charles Richard Morris (LAB) | Manchester Openshaw |
John Morris (LAB) | Aberavon |
Hon Charles Andrew Morrison (CON) | Devizes |
Roland Dunstan Moyle (LAB) | Lewisham North |
William David Mudd (CON) | Falmouth & Camborne |
Rt Hon Frederick William Mulley (LAB) | Sheffield Park |
Henry Oscar Murton (CON) | Poole |
Sir Gerald David Nunes Nabarro (CON) | South Worcestershire |
Airey Middleton Sheffield Neave (CON) | Abingdon |
Sir Harmar Nicholls, Bt (CON) | Peterborough |
Rt Hon Michael Antony Christobal Noble (CON) | Argyll |
Thomas Normanton (CON) | Cheadle |
John William Frederic Nott (CON) | St Ives |
Michael Joseph O'Halloran (LAB) | Islington North |
Brian Kevin O'Malley (LAB) | Rotherham |
Eric Ogden (LAB) | Liverpool West Derby |
Cranley Gordon Douglas Onslow (CON) | Woking |
Sarah A Oppenheim (CON) | Gloucester |
Albert Edward Oram (LAB Co-op) | East Ham South |
Maurice Orbach (LAB) | Stockport South |
Stanley Orme (LAB) | Salford West |
Lawrence Percy Story Orr (CON) | South Down |
John Holbrook Osborn (CON) | Sheffield Hallam |
Thomas Oswald (LAB) | Edinburgh Central |
Dr David Anthony Llewellyn Owen (LAB) | Plymouth Sutton |
Idris Wyn Owen (CON) | Stockport North |
Walter Ernest Padley (LAB) | Ogmore |
Arthur John Page (CON) | Harrow West |
Rodney Graham Page (CON) | Crosby |
Reginald Thomas Paget (LAB) | Northampton |
Rev Ian Richard Kyle Paisley (Prot U) | North Antrim |
Arthur Montague Frank Palmer (LAB Co-op) | Bristol Central |
Rt Hon Thomas Charles Pannell (LAB) | Leeds West |
John Wentworth Pardoe (LIB) | North Cornwall |
Herbert John Harvey Parker (LAB) | Dagenham |
Robert Parry (LAB) | Liverpool Exchange |
Laurence Anstice Pavitt (LAB Co-op) | Willesden West |
Rt Hon Thomas Frederick Peart (LAB) | Workington |
William John Peel (CON) | Leicester South East |
Thomas Pendry (LAB) | Stalybridge & Hyde |
Norman Pentland (LAB) | Chester-le-Street |
Walter Ian Percival (CON) | Southport |
Ernest George Perry (LAB) | Battersea South |
John Wynne William Peyton (CON) | Yeovil |
Irene Mervyn Parnicott Pike (CON) | Melton |
Ralph Bonner Pink (CON) | Portsmouth South |
Rafton John Pounder (CON) | Belfast South |
Rt Hon John Enoch Powell (CON) | Wolverhampton South West |
Rt Hon Reginald Ernest Prentice (LAB) | East Ham North |
John Leslie Prescott (LAB) | Kingston-upon-Hull East |
David Ernest Campbell Price (CON) | Eastleigh |
Joseph Thomas Price (LAB) | Westhoughton |
William George Price (LAB) | Rugby |
James Michael Leathes Prior (CON) | Lowestoft |
Arthur Reginald Probert (LAB) | Aberdare |
George Wilfred Proudfoot (CON) | Brighouse & Spenborough |
Francis Leslie Pym (CON) | Cambridgeshire |
Joan Mary Quennell (CON) | Petersfield |
Timothy Hugh Francis Raison (CON) | Aylesbury |
Rt Hon James Edward Ramsden (CON) | Harrogate |
Jon Rankin (LAB) | Glasgow Govan |
Rt Hon Sir Peter Anthony Grayson Rawlinson (CON) | Epsom |
Robert Spencer Redmond (CON) | Bolton West |
David Reed (LAB) | Sedgefield |
Laurance Douglas Reed (CON) | Bolton East |
Merlyn Rees (LAB) | Leeds South |
Peter Wynford Innes Rees (CON) | Dover |
William Rupert Rees-Davies (CON) | Isle of Thanet |
Rt Hon Sir David Lockhart-Muir Renton (CON) | Huntingdonshire |
Geoffrey William Rhodes (LAB Co-op) | Newcastle upon Tyne East |
Sir Brandon Meredith Rhys Williams, Bt (CON) | Kensington South |
Ivor Seward Richard (LAB) | Barons Court |
Hon Nicholas Ridley (CON) | Cirencester & Tewkesbury |
Julian Errington Ridsdale (CON) | Harwich |
Rt Hon Aubrey Geoffrey Frederick Rippon (CON) | Hexham |
Albert Roberts (LAB) | Normanton |
Rt Hon Goronwy Owen Roberts (LAB) | Caernarvon |
Ieuan Wyn Pritchard Roberts (CON) | Conway |
Michael Hilary Arthur Roberts (CON) | Cardiff North |
John Robertson (LAB) | Paisley |
Caerwyn Eifion Roderick (LAB) | Breconshire & Radnorshire |
Sir John Charles Rodgers, Bt (CON) | Sevenoaks |
William Thomas Rodgers (LAB) | Stockton-on-Tees |
John Francis Hodgess Roper (LAB Co-op) | Farnworth |
Paul Bernard Rose (LAB) | Manchester Blackley |
Rt Hon William Ross (LAB) | Kilmarnock |
Hugh Alexis Louis Rossi (CON) | Hornsey |
Peter Lewis Rost (CON) | South East Derbyshire |
Anthony Henry Fanshawe Royle (CON) | Richmond (Surrey) |
Sir Ronald Stanley Russell (CON) | Wembley South |
Rt Hon Edwin Duncan Sandys (CON) | Streatham |
Nicholas Paul Scott (CON) | Paddington South |
James Sidney Rawdon Scott-Hopkins (CON) | West Derbyshire |
Richard Christopher Sharples (CON) | Sutton & Cheam |
Michael Norman Shaw (CON) | Scarborough & Whitby |
Robert Edward Sheldon (LAB) | Ashton-under-Lyne |
William Jeremy Masefield Shelton (CON) | Clapham |
Rt Hon Peter David Shore (LAB) | Stepney |
Rt Hon Edward Watson Short (LAB) | Newcastle upon Tyne Central |
Ren?e Short (LAB) | Wolverhampton North East |
Rt Hon John Ernest Silkin (LAB) | Deptford |
Hon Samuel Charles Silkin (LAB) | Dulwich |
James Sillars (LAB) | South Ayrshire |
Julius Silverman (LAB) | Birmingham Aston |
Charles Fitzmaurice Creighton Simeons (CON) | Luton |
Sir George Evelyn Sinclair (CON) | Dorking |
Trevor Herbert Harry Skeet (CON) | Bedford |
Arthur Massey Skeffington (LAB) | Hayes & Harlington |
Dennis Edward Skinner (LAB) | Bolsover |
William Watson Small (LAB) | Glasgow Scotstoun |
Dudley Gordon Smith (CON) | Warwick & Leamington |
John Smith (LAB) | North Lanarkshire |
Harold Benjamin Soref (CON) | Ormskirk |
Nigel John Spearing (LAB) | Acton |
Herbert Keith Speed (CON) | Meriden |
John Deane Spence (CON) | Sheffield Heeley |
Leslie Spriggs (LAB) | St Helens |
Iain MacDonald Sproat (CON) | Aberdeen South |
Keith Monin Stainton (CON) | Sudbury & Woodbridge |
Albert William Stallard (LAB) | St Pancras North |
Ivor Robert Stanbrook (CON) | Orpington |
David Martin Scott Steel (LIB) | Roxburgh, Selkirk & Peebles |
Norman Anthony Francis St John Stevas (CON) | Chelmsford |
Donald James Stewart (SNP) | Western Isles |
Rt Hon Robert Michael Maitland Stewart (LAB) | Fulham |
Dudley Geoffrey Stewart-Smith (CON) | Belper |
James Anthony Stodart (CON) | Edinburgh West |
David Leonard Stoddart (LAB) | Swindon |
Sir Malcolm Stoddart-Scott (CON) | Ripon |
John Heydon Romaine Stokes (CON) | Oldbury & Halesowen |
Rt Hon John Thomson Stonehouse (LAB Co-op) | Wednesbury |
John Stradling Thomas (CON) | Monmouth |
Gavin Steel Strang (LAB) | Edinburgh East |
Rt Hon George Russell Strauss (LAB) | Vauxhall |
Dr Irving Thomas Stuttaford (CON) | Norwich South |
Hon Dr Shirley Catherine Wynne Summerskill (LAB) | Halifax |
John Harold Vick Sutcliffe (CON) | Middlesbrough West |
Thomas Henry Swain (LAB) | North East Derbyshire |
Peter Hannay Bailey Tapsell (CON) | Horncastle |
Dick Taverne (LAB) | Lincoln |
Sir Charles Stuart Taylor (CON) | Eastbourne |
Edward MacMillan Taylor (CON) | Glasgow Cathcart |
Frank Henry Taylor (CON) | Manchester Moss Side |
Robert George Taylor (CON) | Croydon North West |
Norman Beresford Tebbit (CON) | Epping |
John Meredith Temple (CON) | City of Chester |
Margaret Hilda Thatcher (CON) | Finchley |
Jeffrey Thomas (LAB) | Abertillery |
Rt Hon Peter John Mitchell Thomas (CON) | Hendon South |
Rt Hon Thomas George Thomas (LAB) | Cardiff West |
Sir Richard Hilton Marler Thompson, Bt (CON) | Croydon South |
Rt Hon George Morgan Thomson (LAB) | Dundee East |
Rt Hon John Jeremy Thorpe (LIB) | North Devon |
John Dudley Robert Tarleton Tilney (CON) | Liverpool Wavertree |
James Tinn (LAB) | Cleveland |
Frank Tomney (LAB) | Hammersmith North |
Thomas William Torney (LAB) | Bradford South |
Dr Joseph Anthony Porteous Trafford (CON) | The Wrekin |
Peter John Edward Trew (CON) | Dartford |
Raphael Herman Tuck (LAB) | Watford |
Christopher Samuel Tugendhat (CON) | Cities of London & Westminster |
Rt Hon Robert Hugh Turton (CON) | Thirsk & Malton |
Thomas William Urwin (LAB) | Houghton-le-Spring |
William Radcliffe van Straubenzee (CON) | Wokingham |
Eric Graham Varley (LAB) | Chesterfield |
Dr Gerard Folliott Vaughan (CON) | Reading |
Dame Joan Hilda Vickers (CON) | Plymouth Devonport |
David Charles Waddington (CON) | Nelson & Colne |
Edwin Wainwright (LAB) | Dearne Valley |
Alastair Brian Walden (LAB) | Birmingham All Saints |
Alan David Walder (CON) | Clitheroe |
Harold Walker (LAB) | Doncaster |
Peter Edward Walker (CON) | Worcester |
Rt Hon Sir Derek Colclough Walker-Smith, Bt (CON) | East Hertfordshire |
Patrick Henry Bligh Wall (CON) | Haltemprice |
George Douglas Wallace (LAB) | Norwich North |
Dennis Murray Walters (CON) | Westbury |
Dame Irene Mary Bewick Ward (CON) | Tynemouth |
Kenneth Robin Warren (CON) | Hastings |
David John Watkins (LAB) | Consett |
Bruce Bernard Weatherill (CON) | Croydon North East |
David Weitzman (LAB) | Stoke Newington & Hackney North |
Alfred James Wellbeloved (LAB) | Erith & Crayford |
John Julius Wells (CON) | Maidstone |
William Thomas Wells (LAB) | Walsall North |
James White (LAB) | Glasgow Pollok |
Roger Lowrey White (CON) | Gravesend |
Phillip Whitehead (LAB) | Derby North |
Rt Hon William Stephen Ian Whitelaw (CON) | Penrith & The Border |
William Charles Whitlock (LAB) | Nottingham North |
Alfred William Wiggin (CON) | Weston-super-Mare |
John Arbuthnot du Cane Wilkinson (CON) | Bradford West |
Rt Hon Frederick Thomas Willey (LAB) | Sunderland North |
Alan John Williams (LAB) | Swansea West |
Shirley Vivian Teresa Brittain Williams (LAB) | Hitchin |
William Thomas Williams (LAB Co-op) | Warrington |
Alexander Wilson (LAB) | Hamilton |
Rt Hon James Harold Wilson (LAB) | Huyton |
William Wilson (LAB) | Coventry South |
Patrick Wolrige-Gordon (CON) | East Aberdeenshire |
Rt Hon Richard Frederick Wood (CON) | Bridlington |
Hon Christopher Montague Woodhouse (CON) | Oxford |
Harold Frederick Martin Woodnutt (CON) | Isle of Wight |
Robert Edward Woof (LAB) | Blaydon |
William Marcus John Worsley (CON) | Chelsea |
Norman Russell Wylie (CON) | Edinburgh Pentlands |
Hon George Kenneth Hotson Younger (CON) | Ayr |