Leopold Abse (LAB) | Torfaen |
Allender Steele Adams (LAB) | Paisley North |
Gerard Adams (SF) | Belfast West |
Robert James Adley (CON) | Christchurch |
Jonathan William Patrick Aitken (CON) | Thanet South |
Richard Thain Alexander (CON) | Newark |
Rt Hon Michael James Hugh Alison (CON) | Selby |
David Patrick Paul Alton (LIB/ALL) | Liverpool Mossley Hill |
Rt Hon Harold Julian Amery (CON) | Brighton Pavilion |
David Anthony Andrew Amess (CON) | Basildon |
Michael Andrew Foster Jude Kerr Ancram, Earl of Ancram (CON) | Edinburgh South |
Donald Anderson (LAB) | Swansea East |
Rt Hon Peter Kingsley Archer (LAB) | Warley West |
Rt Hon Ernest Armstrong (LAB) | North West Durham |
Thomas Richard Arnold (CON) | Hazel Grove |
David Glynn Ashby (CON) | North West Leicestershire |
John Jeremy Durham Ashdown (LIB/ALL) | Yeovil |
Rt Hon John Ashley (LAB) | Stoke-on-Trent South |
Joseph William Ashton (LAB) | Bassetlaw |
Jack Heywood Aspinwall (CON) | Wansdyke |
Rt Hon Humphrey Edward Gregory Atkins (CON) | Spelthorne |
Robert James Atkins (CON) | South Ribble |
David Anthony Atkinson (CON) | Bournemouth East |
Norman George Atkinson (LAB) | Tottenham |
Gordon Alexander Thomas Bagier (LAB) | Sunderland South |
Kenneth Wilfrid Baker (CON) | Mole Valley |
Nicholas Brian Baker (CON) | North Dorset |
Antony Brian Baldry (CON) | Banbury |
Anthony Louis Banks (LAB) | Newham North West |
Robert George Banks (CON) | Harrogate |
Nicholas Guy Barnett (LAB) | Greenwich |
Kevin John Barron (LAB) | Rother Valley |
Spencer Lee Batiste (CON) | Elmet |
Anthony Michael Beaumont-Dark (CON) | Birmingham Selly Oak |
Margaret Mary Beckett (LAB) | Derby South |
John Robert Beggs (OUP) | East Antrim |
Alan James Beith (LIB/ALL) | Berwick-upon-Tweed |
Stuart Bell (LAB) | Middlesbrough |
Henry Campbell Bellingham (CON) | North West Norfolk |
Vivian Walter Hough Bendall (CON) | Ilford North |
Andrew Francis Bennett (LAB) | Denton & Reddish |
Sir Frederick Mackarness Bennett (CON) | Torbay |
William Richard Benyon (CON) | Milton Keynes |
Gerald Edward Bermingham (LAB) | St Helens South |
Hon Sir Anthony George Berry (CON) | Enfield Southgate |
Keith Lander Best (CON) | Ynys Môn |
Sydney James Bidwell (LAB) | Ealing Southall |
Rt Hon William John Biffen (CON) | North Shropshire |
Sir John Alec Biggs-Davison (CON) | Epping Forest |
Dr John Graham Blackburn (CON) | Dudley West |
Anthony Charles Lynton Blair (LAB) | Sedgefield |
Rt Hon Sir Peter Allan Renshaw Blaker (CON) | Blackpool South |
Richard Bernard Frank Stewart Body (CON) | Holland with Boston |
Sir Nicholas Cosmo Bonsor, Bt (CON) | Upminster |
Beatrice Boothroyd (LAB) | West Bromwich West |
Hon Robert Thomas Boscawen (CON) | Somerton & Frome |
Peter James Bottomley (CON) | Eltham |
Andrew Bowden (CON) | Brighton Kemptown |
Gerald Francis Bowden (CON) | Dulwich |
Roland Boyes (LAB) | Houghton & Washington |
Dr Rhodes Boyson (CON) | Brent North |
Sir Bernard Richard Braine (CON) | Castle Point |
Martin Maurice Brandon Bravo (CON) | Nottingham South |
Dr Jeremy William Bray (LAB) | Motherwell South |
Graham Frank James Bright (CON) | Luton South |
Timothy Denis Brinton (CON) | Gravesham |
Rt Hon Leon Brittan (CON) | Richmond |
Hon Peter Leonard Brooke (CON) | City of London & Westminster South |
Hugh Dunbar Brown (LAB) | Glasgow Provan |
James Gordon Brown (LAB) | Dunfermline East |
Michael Russell Brown (CON) | Brigg & Cleethorpes |
Nicholas Hugh Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne East |
Robert Crofton Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne North |
Ronald Duncan McLaren Brown (LAB) | Edinburgh Leith |
John Ernest Douglas de la Valette Browne (CON) | Winchester |
Malcolm Gray Bruce (LIB/ALL) | Gordon |
Peter Nigel Edward Bruinvels (CON) | Leicester East |
Sir Paul Elmore Oliver Bryan (CON) | Boothferry |
Norman Findlay Buchan (LAB) | Paisley South |
Rt Hon Alick Laidlaw Buchanan-Smith (CON) | Kincardine & Deeside |
Sir Philip Antony Fyson Buck (CON) | Colchester North |
Nicholas William Budgen (CON) | Wolverhampton South West |
James Esmond Bulmer (CON) | Wyre Forest |
Alistair James Hendrie Burt (CON) | Bury North |
John Patrick Butcher (CON) | Coventry South West |
Rt Hon Adam Courtauld Butler (CON) | Bosworth |
John Valentine Butterfill (CON) | Bournemouth West |
Richard George Caborn (LAB) | Sheffield Central |
James Callaghan (LAB) | Heywood & Middleton |
Rt Hon Leonard James Callaghan (LAB) | Cardiff South & Penarth |
Ian Campbell (LAB) | Dumbarton |
Dale Norman Campbell-Savours (LAB) | Workington |
Dennis Andrew Canavan (LAB) | Falkirk West |
Alexander Charles Carlile (LIB/ALL) | Montgomery |
John Russell Carlisle (CON) | Luton North |
Kenneth Melville Carlisle (CON) | Lincoln |
Rt Hon Mark Carlisle (CON) | Warrington South |
Lewis Carter-Jones (LAB) | Eccles |
Michael Reginald Harry Carttiss (CON) | Great Yarmouth |
John Cameron Cartwright (SDP/ALL) | Woolwich |
Lynda Chalker (CON) | Wallasey |
Rt Hon Henry Paul Guinness Channon (CON) | Southend West |
Sydney Brookes Chapman (CON) | Chipping Barnet |
Christopher Robert Chope (CON) | Southampton Itchen |
Winston Spencer Churchill (CON) | Davyhulme |
Hon Alan Kenneth McKenzie Clark (CON) | Plymouth Sutton |
Dr David George Clark (LAB) | South Shields |
Dr Michael Clark (CON) | Rochford |
Sir William Gibson Haig Clark (CON) | Croydon South |
Kenneth Harry Clarke (CON) | Rushcliffe |
Thomas Clarke (LAB) | Monklands West |
Robert Alan Clay (LAB) | Sunderland North |
Sir Walter Clegg (CON) | Wyre |
Eric Paul Cockeram (CON) | Ludlow |
Rt Hon Michael Francis Lovell Cocks (LAB) | Bristol South |
Harry Michael Cohen (LAB) | Leyton |
Donald Richard Coleman (LAB) | Neath |
Michael Keith Beale Colvin (CON) | Romsey & Waterside |
Rt Hon John Dennis Concannon (LAB) | Mansfield |
Bernard Conlan (LAB) | Gateshead East |
Derek Leslie Conway (CON) | Shrewsbury & Atcham |
Francis Cook (LAB) | Stockton North |
Robert Finlayson Cook (LAB) | Livingston |
Simon Christopher Coombs (CON) | Swindon |
John Ambrose Cope (CON) | Northavon |
Robin Corbett (LAB) | Birmingham Erdington |
Jeremy Bernard Corbyn (LAB) | Islington North |
Patrick Thomas Cormack (CON) | South Staffordshire |
John Alexander Corrie (CON) | Cunninghame North |
James Randall Couchman (CON) | Gillingham |
Harry Lowes Cowans (LAB) | Tyne Bridge |
Thomas Michael Cox (LAB) | Tooting |
James Mark Craigen (LAB Co-op) | Glasgow Maryhill |
Julian Michael Gordon Critchley (CON) | Aldershot |
David Lance Crouch (CON) | Canterbury |
Joseph Stanley Crowther (LAB) | Rotherham |
Lawrence Francis Cunliffe (LAB) | Leigh |
Dr John Anderson Cunningham (LAB) | Copeland |
Edwina Currie (CON) | South Derbyshire |
Sir Thomas Dalyell, Bt (LAB) | Linlithgow |
Rt Hon David John Denzil Davies (LAB) | Llanelli |
Ronald Davies (LAB) | Caerphilly |
Terence Anthony Gordon Davis (LAB) | Birmingham Hodge Hill |
Eric Petro Deakins (LAB) | Walthamstow |
Arthur Paul Dean (CON) | Woodspring |
Donald Campbell Dewar (LAB) | Glasgow Garscadden |
Geoffrey Kenneth Dickens (CON) | Littleborough & Saddleworth |
Terence Patrick Dicks (CON) | Hayes & Harlington |
Donald Dixon (LAB) | Jarrow |
Frank Gordon Dobson (LAB) | Holborn & St Pancras |
John Donkin Dormand (LAB) | Easington |
Stephen James Dorrell (CON) | Loughborough |
Richard Giles Douglas (LAB Co-op) | Dunfermline West |
Lord James Alexander Douglas-Hamilton (CON) | Edinburgh West |
Densmore Ronald Dover (CON) | Chorley |
Rt Hon Edward Dillon Lott du Cann (CON) | Taunton |
Alfred Max Dubs (LAB) | Battersea |
Albert Edward Patrick Duffy (LAB) | Sheffield Attercliffe |
Robert John Dunn (CON) | Dartford |
Hon Gwyneth Patricia Dunwoody (LAB) | Crewe & Nantwich |
Robert Anthony Bevis Durant (CON) | Reading West |
Hugh John Maxwell Dykes (CON) | Harrow East |
Alexander Eadie (LAB) | Midlothian |
Kenneth Eastham (LAB) | Manchester Blackley |
Robert J Edwards (LAB Co-op) | Wolverhampton South East |
Rt Hon Roger Nicholas Edwards (CON) | Pembroke |
Timothy John Crommelin Eggar (CON) | Enfield North |
Raymond Joseph Ellis (LAB) | North East Derbyshire |
Sir Peter Frank Hannibal Emery (CON) | Honiton |
Ioan Lyonel Evans (LAB Co-op) | Cynon Valley |
John Evans (LAB) | St Helens North |
David Anthony Evennett (CON) | Erith & Crayford |
Henry Ewing (LAB) | Falkirk East |
Reginald Edwin Eyre (CON) | Birmingham Hall Green |
Nicholas Hardwick Fairbairn (CON) | Perth & Kinross |
Michael Cathel Fallon (CON) | Darlington |
John Arnold Farr (CON) | Harborough |
Derek John Fatchett (LAB) | Leeds Central |
Andrew Matthew William Faulds (LAB) | Warley East |
Anthony Rowland Favell (CON) | Stockport |
Peggy Edith Fenner (CON) | Medway |
Frank Ernest Field (LAB) | Birkenhead |
Terence Fields (LAB) | Liverpool Broadgreen |
Geoffrey Finsberg (CON) | Hampstead & Highgate |
Mark Fisher (LAB) | Stoke-on-Trent Central |
Martin Henry Flannery (LAB) | Sheffield Hillsborough |
Alexander MacPherson Fletcher (CON) | Edinburgh Central |
Janet Evelyn Fookes (CON) | Plymouth Drake |
Rt Hon Michael Mackintosh Foot (LAB) | Blaenau Gwent |
Dr Francis Nigel Forman (CON) | Carshalton & Wallington |
John Stuart Forrester (LAB) | Stoke-on-Trent North |
Michael Bruce Forsyth (CON) | Stirling |
Clifford Forsythe (OUP) | South Antrim |
Michael Eric Forth (CON) | Mid Worcestershire |
Derek Foster (LAB) | Bishop Auckland |
George Foulkes (LAB Co-op) | Carrick, Cumnock & Doon Valley |
Rt Hon Peter Norman Fowler (CON) | Sutton Coldfield |
John Marcus Fox (CON) | Shipley |
Cecil Simon Franks (CON) | Barrow & Furness |
Rt Hon Sir Hugh Charles Patrick Joseph Fraser (CON) | Stafford |
John Denis Fraser (LAB) | Norwood |
Peter Lovat Fraser (CON) | East Angus |
Roger Norman Freeman (CON) | Kettering |
Rt Hon Reginald Yarnitz Freeson (LAB) | Brent East |
Clement Raphael Freud (LIB/ALL) | North East Cambridgeshire |
Peter Derek Fry (CON) | Wellingborough |
Roger James Gale (CON) | Thanet North |
Roy Galley (CON) | Halifax |
George Arthur Gardiner (CON) | Reigate |
Sir Edward Lucas Gardner (CON) | Fylde |
William Armand Thomas Tristan Garel-Jones (CON) | Watford |
William Edward Garrett (LAB) | Wallsend |
Robert Michael James Gascoyne-Cecil, Viscount Cranborne (CON) | South Dorset |
Bruce Thomas George (LAB) | Walsall South |
Rt Hon Dr John William Gilbert (LAB) | Dudley East |
Rt Hon Sir Ian Hedworth John Little Gilmour, Bt (CON) | Chesham & Amersham |
Andrew David Gilroy Bevan (CON) | Birmingham Yardley |
Dr Alan Jack Glyn (CON) | Windsor & Maidenhead |
Norman Anthony Godman (LAB) | Greenock & Port Glasgow |
John Golding (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
Sir Philip Carter Goodhart (CON) | Beckenham |
Alastair Robertson Goodlad (CON) | Eddisbury |
John Michael Gorst (CON) | Hendon North |
Bryan Charles Gould (LAB) | Dagenham |
Harry Philp Heggie Gourlay (LAB) | Kirkcaldy |
Ian Reginald Edward Gow (CON) | Eastbourne |
Sir Herbert Raymond Gower (CON) | Vale of Glamorgan |
Sir John Anthony Grant (CON) | South West Cambridgeshire |
Harry Greenway (CON) | Ealing North |
Conal Robert Gregory (CON) | York |
Eldon Wylie Griffiths (CON) | Bury St Edmunds |
Peter Harry Steven Griffiths (CON) | Portsmouth North |
Ian Grist (CON) | Cardiff Central |
Reginald Patrick Ground (CON) | Feltham & Heston |
William Michael John Grylls (CON) | North West Surrey |
John Selwyn Gummer (CON) | Suffolk Coastal |
Hon Archibald Gavin Hamilton (CON) | Epsom & Ewell |
James Hamilton (LAB) | Motherwell North |
Mostyn Neil Hamilton (CON) | Tatton |
William Winter Hamilton (LAB) | Central Fife |
Dr Keith Hampson (CON) | Leeds North West |
Jeremy James Hanley (CON) | Richmond & Barnes |
John Gordon Hannam (CON) | Exeter |
Peter Hardy (LAB) | Wentworth |
Joseph Kenneth Hargreaves (CON) | Hyndburn |
Harriet Ruth Harman (LAB) | Peckham |
David Anthony Harris (CON) | St Ives |
Rt Hon Walter Harrison (LAB) | Wakefield |
Rt Hon Dame Judith Constance Mary Hart (LAB) | Clydesdale |
Robert Lambart Harvey (CON) | South West Clwyd |
Alan Gordon Barraclough Haselhurst (CON) | Saffron Walden |
Rt Hon Roy Sydney George Hattersley (LAB) | Birmingham Sparkbrook |
Rt Hon Sir Robert Michael Oldfield Havers (CON) | Wimbledon |
Christopher James Hawkins (CON) | High Peak |
Sir Paul Lancelot Hawkins (CON) | South West Norfolk |
Phillip Warren Hawksley (CON) | The Wrekin |
Jeremy Joseph James Hayes (CON) | Harlow |
Bernard John Hayhoe (CON) | Brentford & Isleworth |
David Francis Haynes (LAB) | Ashfield |
Robert Antony Hayward (CON) | Kingswood |
Rt Hon Denis Winston Healey (LAB) | Leeds East |
Rt Hon Edward Richard George Heath (CON) | Old Bexley & Sidcup |
David Philip Heathcoat-Amory (CON) | Wells |
Bentley John Heddle (CON) | Mid Staffordshire |
Eric Samuel Heffer (LAB) | Liverpool Walton |
James Stewart Barry Henderson (CON) | North East Fife |
Rt Hon Michael Ray Dibdin Heseltine (CON) | Henley |
Richard Saladin Hickmet (CON) | Glanford & Scunthorpe |
Robert Adrian Hicks (CON) | South East Cornwall |
Rt Hon Terence Langley Higgins (CON) | Worthing |
Stanley James Allen Hill (CON) | Southampton Test |
Kenneth Harvard Hind (CON) | West Lancashire |
Michael William Hirst (CON) | Strathkelvin & Bearsden |
Hon Douglas Martin Hogg (CON) | Grantham |
Norman Hogg (LAB) | Cumbernauld & Kilsyth |
Sir Philip Welsby Holland (CON) | Gedling |
Stuart Kingsley Holland (LAB) | Vauxhall |
James Richard Holt (CON) | Langbaurgh |
John David Home Robertson (LAB) | East Lothian |
Tom Ellis Hooson (CON) | Brecon & Radnor |
Peter Maudslay Hordern (CON) | Horsham |
Michael Howard (CON) | Folkestone & Hythe |
Alan Thomas Howarth (CON) | Stratford-on-Avon |
James Gerald Douglas Howarth (CON) | Cannock & Burntwood |
Rt Hon Sir Richard Edward Geoffrey Howe (CON) | East Surrey |
Rt Hon David Arthur Russell Howell (CON) | Guildford |
Rt Hon Denis Herbert Howell (LAB) | Birmingham Small Heath |
Ralph Frederick Howell (CON) | North Norfolk |
Geraint Wyn Howells (LIB/ALL) | Ceredigion & Pembroke North |
Eric Douglas Harvey Hoyle (LAB) | Warrington North |
Peter Charles Hubbard-Miles (CON) | Bridgend |
Robert Hughes (LAB) | Aberdeen North |
Royston John Hughes (LAB) | Newport East |
Sean Francis Hughes (LAB) | Knowsley South |
Simon Henry Ward Hughes (LIB/ALL) | Southwark & Bermondsey |
Dr William Mark Hughes (LAB) | City of Durham |
John Hume (SDLP) | Foyle |
David James Fletcher Hunt (CON) | Wirral West |
John Leonard Hunt (CON) | Ravensbourne |
Andrew Robert Frederick Hunter (CON) | Basingstoke |
Rt Hon Douglas Richard Hurd (CON) | Witney |
Charles Graham Irving (CON) | Cheltenham |
Robert Victor Jackson (CON) | Wantage |
Hon Greville Ewan Janner (LAB) | Leicester West |
Rt Hon Charles Patrick Fleeming Jenkin (CON) | Wanstead & Woodford |
Rt Hon Roy Harris Jenkins (SDP/ALL) | Glasgow Hillhead |
Thomas Francis Henry Jessel (CON) | Twickenham |
Brynmor Thomas John (LAB) | Pontypridd |
Sir Geoffrey Johnson Smith (CON) | Wealden |
David Russell Johnston (LIB/ALL) | Inverness, Nairn & Lochaber |
Gwilym Hadyn Jones (CON) | Cardiff North |
Robert Brannock Jones (CON) | West Hertfordshire |
Stephen Barry Jones (LAB) | Alyn & Deeside |
Rt Hon Thomas Michael Jopling (CON) | Westmorland & Lonsdale |
Rt Hon Sir Keith Sinjohn Joseph, Bt (CON) | Leeds North East |
Rt Hon Gerald Bernard Kaufman (LAB) | Manchester Gorton |
Mary Elaine Kellett-Bowman (CON) | Lancaster |
Charles Peter Kennedy (SDP/ALL) | Ross, Cromarty & Skye |
Sir John Anthony Kershaw (CON) | Stroud |
Simon Robert Key (CON) | Salisbury |
James Alexander Kilfedder (Pop U) | North Down |
Robert Michael Kilroy-Silk (LAB) | Knowsley North |
Roger Douglas King (CON) | Birmingham Northfield |
Rt Hon Thomas Jeremy King (CON) | Bridgwater |
Neil Gordon Kinnock (LAB) | Islwyn |
Archibald Johnstone Kirkwood (LIB/ALL) | Roxburgh & Berwickshire |
Gregory Knight (CON) | Derby North |
Joan Christabel Jill Knight (CON) | Birmingham Edgbaston |
Michael Knowles (CON) | Nottingham East |
David Laidlaw Knox (CON) | Staffordshire Moorlands |
David Lambie (LAB) | Cunninghame South |
James Alexander Lamond (LAB) | Oldham Central & Royton |
Norman Stewart Hughson Lamont (CON) | Kingston upon Thames |
Ian Bruce Lang (CON) | Galloway & Upper Nithsdale |
Michael Anthony Latham (CON) | Rutland & Melton |
Geoffrey John Lawler (CON) | Bradford North |
Ivan John Lawrence (CON) | Burton |
Rt Hon Nigel Lawson (CON) | Blaby |
Edward L Leadbitter (LAB) | Hartlepool |
John Robert Louis Lee (CON) | Pendle |
Edward Julian Egerton Leigh (CON) | Gainsborough & Horncastle |
Ronald Leighton (LAB) | Newham North East |
Hon Mark Alexander Lennox-Boyd (CON) | Morecambe & Lunesdale |
James Theodore Lester (CON) | Broxtowe |
Sir Kenneth Lewis (CON) | Stamford & Spalding |
Ronald Howard Lewis (LAB) | Carlisle |
Terence Lewis (LAB) | Worsley |
David Lincoln Lightbown (CON) | South East Staffordshire |
Peter Bruce Lilley (CON) | St Albans |
Robert Kenneth Litherland (LAB) | Manchester Central |
Anthony Joseph Lloyd (LAB) | Stretford |
Ian Stewart Lloyd (CON) | Havant |
Peter Robert Cable Lloyd (CON) | Fareham |
Geoffrey Lofthouse (LAB) | Pontefract & Castleford |
Michael Nicholson Lord (CON) | Central Suffolk |
Edward Loyden (LAB) | Liverpool Garston |
Richard Napier Luce (CON) | Shoreham |
Nicholas Walter Lyell (CON) | Mid Bedfordshire |
David Neil Macfarlane (CON) | Sutton & Cheam |
John Roddick Russell MacGregor (CON) | South Norfolk |
Andrew James Mackay (CON) | East Berkshire |
John Jackson Mackay (CON) | Argyll & Bute |
Rt Hon James Gregor MacKenzie (LAB) | Glasgow Rutherglen |
Robert Adam Ross Maclennan (SDP/ALL) | Caithness & Sutherland |
Rt Hon Maurice Victor Macmillan (CON) | South West Surrey |
Maxwell O Francis Madden (LAB) | Bradford West |
William David Madel (CON) | South West Bedfordshire |
Kenneth Wiggins Maginnis (OUP) | Fermanagh & South Tyrone |
John Roy Major (CON) | Huntingdon |
Humfrey Jonathan Malins (CON) | Croydon North West |
Peter Gerald Malone (CON) | Aberdeen South |
John Cradock Maples (CON) | Lewisham West |
John Marek (LAB) | Wrexham |
Paul Marland (CON) | West Gloucestershire |
Antony Rivers Marlow (CON) | Northampton North |
David Marshall (LAB) | Glasgow Shettleston |
Robert Michael Marshall (CON) | Arundel |
Michael John Martin (LAB) | Glasgow Springburn |
Rt Hon Roy Mason (LAB) | Barnsley Central |
Michael John Mates (CON) | East Hampshire |
David Carol MacDonell Mather (CON) | Esher |
Hon Francis Anthony Aylmer Maude (CON) | North Warwickshire |
Dr Brian Stanley Mawhinney (CON) | Peterborough |
John Alston Maxton (LAB) | Glasgow Cathcart |
Robert John Maxwell-Hyslop (CON) | Tiverton |
Sir Patrick Barnabas Burke Mayhew (CON) | Tunbridge Wells |
Vera Joan Maynard (LAB) | Sheffield Brightside |
Hugh McCartney (LAB) | Clydebank & Milngavie |
Rev Robert Thomas William McCrea (DUP) | Mid Ulster |
Robert Arthur McCrindle (CON) | Brentwood & Ongar |
Anna Anderson McCurley (CON) | Renfrew West & Inverclyde |
James Harold McCusker (OUP) | Upper Bann |
Dr Oonagh Anne McDonald (LAB) | Thurrock |
Michael Thomas Francis McGuire (LAB) | Makerfield |
Allen McKay (LAB) | Barnsley West & Penistone |
William McKelvey (LAB) | Kilmarnock & Loudoun |
Patrick Michael Ernest David McNair-Wilson (CON) | New Forest |
Robert Michael Conal McNair-Wilson (CON) | Newbury |
Joseph Kevin McNamara (LAB) | Hull North |
Albert McQuarrie (CON) | Banff & Buchan |
Robert McTaggart (LAB) | Glasgow Central |
John David McWilliam (LAB) | Blaydon |
Michael Hugh Meacher (LAB) | Oldham West |
Michael James Meadowcroft (LIB/ALL) | Leeds West |
David John Mellor (CON) | Putney |
Piers Rolf Garfield Merchant (CON) | Newcastle upon Tyne Central |
Sir Anthony John Charles Meyer, Bt (CON) | North West Clwyd |
William Michie (LAB) | Sheffield Heeley |
Ian Mikardo (LAB) | Bow & Poplar |
Rt Hon Bruce Millan (LAB) | Glasgow Govan |
Hilary Duppa Miller (CON) | Bromsgrove |
Dr Maurice Solomon Miller (LAB) | East Kilbride |
Iain Campbell Mills (CON) | Meriden |
Sir Peter McLay Mills (CON) | West Devon & Torridge |
Norman Alexander Miscampbell (CON) | Blackpool North |
Austin Vernon Mitchell (LAB) | Great Grimsby |
David Bower Mitchell (CON) | North West Hampshire |
Roger Denis Moate (CON) | Faversham |
James Henry Molyneaux (OUP) | Lagan Valley |
Sir Hector Seymour Peter Monro (CON) | Dumfries |
William Fergus Montgomery (CON) | Altrincham & Sale |
John Edward Michael Moore (CON) | Croydon Central |
Rt Hon Alfred R Morris (LAB Co-op) | Manchester Wythenshawe |
Rt Hon John Morris (LAB) | Aberavon |
Michael Wolfgang Laurence Morris (CON) | Northampton South |
Hon Charles Andrew Morrison (CON) | Devizes |
Hon Peter Hugh Morrison (CON) | City of Chester |
Hon Colin Berkeley Moynihan (CON) | Lewisham East |
William David Mudd (CON) | Falmouth & Camborne |
Christopher Philip Yorke Murphy (CON) | Welwyn Hatfield |
Gerrard Anthony Neale (CON) | North Cornwall |
Richard Francis Needham (CON) | North Wiltshire |
David John Nellist (LAB) | Coventry South East |
Richard Anthony Nelson (CON) | Chichester |
Michael Jon Neubert (CON) | Romford |
Antony Harold Newton (CON) | Braintree |
Patrick Charles Martyn Nicholls (CON) | Teignbridge |
James Frederick Nicholson (OUP) | Newry & Armagh |
Thomas Normanton (CON) | Cheadle |
Steven John Norris (CON) | Oxford East |
William O'Brien (LAB) | Normanton |
Martin John O'Neill (LAB) | Clackmannan |
Rt Hon Gordon James Oakes (LAB) | Halton |
Cranley Gordon Douglas Onslow (CON) | Woking |
Phillip Anthony Charles Lawrence Oppenheim (CON) | Amber Valley |
Rt Hon Sarah A Oppenheim (CON) | Gloucester |
Rt Hon Stanley Orme (LAB) | Salford East |
Sir John Holbrook Osborn (CON) | Sheffield Hallam |
Richard Geoffrey James Ottaway (CON) | Nottingham North |
Rt Hon Dr David Anthony Llewellyn Owen (SDP/ALL) | Plymouth Devonport |
Arthur John Page (CON) | Harrow West |
Richard Lewis Page (CON) | South West Hertfordshire |
Rev Ian Richard Kyle Paisley (DUP) | North Antrim |
George Maclean Park (LAB) | Coventry North East |
Rt Hon Cecil Edward Parkinson (CON) | Hertsmere |
Matthew Francis Parris (CON) | West Derbyshire |
Robert Parry (LAB) | Liverpool Riverside |
Terry Patchett (LAB) | Barnsley East |
Christopher Francis Patten (CON) | Bath |
John Haggitt Charles Patten (CON) | Oxford West & Abingdon |
Geoffrey Edwin Pattie (CON) | Chertsey & Walton |
Laurence Anstice Pavitt (LAB Co-op) | Brent South |
James Francis Pawsey (CON) | Rugby & Kenilworth |
Elizabeth Joan Peacock (CON) | Batley & Spen |
Thomas Pendry (LAB) | Stalybridge & Hyde |
David Charles Penhaligon (LIB/ALL) | Truro |
Sir Walter Ian Percival (CON) | Southport |
Peter Leslie Pike (LAB) | Burnley |
Ralph Bonner Pink (CON) | Portsmouth South |
Alexander Pollock (CON) | Moray |
George Barrington Porter (CON) | Wirral South |
Rt Hon John Enoch Powell (OUP) | South Down |
Raymond Powell (LAB) | Ogmore |
William Rhys Powell (CON) | Corby |
John Albert Powley (CON) | Norwich South |
Rt Hon Reginald Ernest Prentice (CON) | Daventry |
John Leslie Prescott (LAB) | Hull East |
Sir David Ernest Campbell Price (CON) | Eastleigh |
Rt Hon James Michael Leathes Prior (CON) | Waveney |
Keith Harvey Proctor (CON) | Billericay |
Rt Hon Francis Leslie Pym (CON) | South East Cambridgeshire |
Giles Heneage Radice (LAB) | North Durham |
Keith William Twort Raffan (CON) | Delyn |
Rt Hon Timothy Hugh Francis Raison (CON) | Aylesbury |
Stuart Jeffrey Randall (LAB) | Hull West |
John Rankin Rathbone (CON) | Lewes |
Martin Redmond (LAB) | Don Valley |
Rt Hon Merlyn Rees (LAB) | Leeds South & Morley |
Peter Wynford Innes Rees (CON) | Dover |
Ronald Timothy Renton (CON) | Mid Sussex |
Robert Vidal Rhodes James (CON) | Cambridge |
Sir Brandon Meredith Rhys Williams, Bt (CON) | Kensington |
Josephine Richardson (LAB) | Barking |
Rt Hon Nicholas Ridley (CON) | Cirencester & Tewkesbury |
Sir Julian Errington Ridsdale (CON) | Harwich |
Malcolm Leslie Rifkind (CON) | Edinburgh Pentlands |
Rt Hon Aubrey Geoffrey Frederick Rippon (CON) | Hexham |
Allan Roberts (LAB) | Bootle |
Ernest Alfred Cecil Roberts (LAB) | Hackney North & Stoke Newington |
Ieuan Wyn Pritchard Roberts (CON) | Conwy |
George Islay Macneill Robertson (LAB) | Hamilton |
Geoffrey Robinson (LAB) | Coventry North West |
Mark Noel Foster Robinson (CON) | Newport West |
Peter David Robinson (DUP) | Belfast East |
Marion Audrey Roe (CON) | Broxbourne |
Allan Ralph Rogers (LAB) | Rhondda |
Jeffrey William Rooker (LAB) | Birmingham Perry Barr |
Ernest Ross (LAB) | Dundee West |
Stephen Sherlock Ross (LIB/ALL) | Isle of Wight |
William Ross (OUP) | East Londonderry |
Hugh Alexis Louis Rossi (CON) | Hornsey & Wood Green |
Peter Lewis Rost (CON) | Erewash |
Andrew John Bernard Rowe (CON) | Mid Kent |
Edward Rowlands (LAB) | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Angela Claire Rosemary Rumbold (CON) | Mitcham & Morden |
Richard Andrew Ryder (CON) | Mid Norfolk |
John Ryman (LAB) | Blyth Valley |
Hon Thomas Geoffrey Sackville (CON) | Bolton West |
Hon Timothy Alan Davan Sainsbury (CON) | Hove |
Jonathan Sayeed (CON) | Bristol East |
Nicholas Paul Scott (CON) | Chelsea |
Brian Charles John Sedgemore (LAB) | Hackney South & Shoreditch |
John Giles Dunkerley Shaw (CON) | Pudsey |
Sir Michael Norman Shaw (CON) | Scarborough |
Barry John Sheerman (LAB Co-op) | Huddersfield |
Rt Hon Robert Edward Sheldon (LAB) | Ashton-under-Lyne |
William Jeremy Masefield Shelton (CON) | Streatham |
Colin Ryley Shepherd (CON) | Hereford |
Richard Charles Scrimgeour Shepherd (CON) | Aldridge-Brownhills |
Julian Michael Shersby (CON) | Uxbridge |
Rt Hon Peter David Shore (LAB) | Bethnal Green & Stepney |
Clare Short (LAB) | Birmingham Ladywood |
Ren?e Short (LAB) | Wolverhampton North East |
Rt Hon John Ernest Silkin (LAB) | Lewisham Deptford |
Frederick John Silvester (CON) | Manchester Withington |
Roger Edward Sims (CON) | Chislehurst |
Trevor Herbert Harry Skeet (CON) | North Bedfordshire |
Dennis Edward Skinner (LAB) | Bolsover |
Cyril Smith (LIB/ALL) | Rochdale |
Christopher Robert Smith (LAB) | Islington South & Finsbury |
Sir Dudley Gordon Smith (CON) | Warwick & Leamington |
Rt Hon John Smith (LAB) | Monklands East |
Timothy John Smith (CON) | Beaconsfield |
Rev William Martin Smyth (OUP) | Belfast South |
Peter Charles Snape (LAB) | West Bromwich East |
Hon Arthur Nicholas Winston Soames (CON) | Crawley |
Clive Stafford Soley (LAB) | Hammersmith |
Nigel John Spearing (LAB) | Newham South |
Herbert Keith Speed (CON) | Ashford |
Antony Spellar (CON) | North Devon |
John Deane Spence (CON) | Ryedale |
Derek Harold Spencer (CON) | Leicester South |
James Wilton Spicer (CON) | West Dorset |
William Michael Hardy Spicer (CON) | South Worcestershire |
Robin Clifford Squire (CON) | Hornchurch |
Ivor Robert Stanbrook (CON) | Orpington |
John Paul Stanley (CON) | Tonbridge & Malling |
Rt Hon David Martin Scott Steel (LIB/ALL) | Tweeddale, Ettrick & Lauderdale |
Anthony David Steen (CON) | South Hams |
Michael Charles Stern (CON) | Bristol North West |
Rt Hon Norman Anthony Francis St John Stevas (CON) | Chelmsford |
Lewis David Stevens (CON) | Nuneaton |
Martin Stevens (CON) | Fulham |
Andrew Struthers Stewart (CON) | Sherwood |
Bernard Harold Ian Halley Stewart (CON) | North Hertfordshire |
Rt Hon Donald James Stewart (SNP) | Western Isles |
John Allan Stewart (CON) | Eastwood |
John Heydon Romaine Stokes (CON) | Halesowen & Stourbridge |
Roger W Stott (LAB) | Wigan |
John Stradling Thomas (CON) | Monmouth |
Gavin Steel Strang (LAB) | Edinburgh East |
John Whitaker Straw (LAB) | Blackburn |
David Anthony Gerald Sumberg (CON) | Bury South |
Peter Hannay Bailey Tapsell (CON) | East Lindsey |
Edward MacMillan Taylor (CON) | Southend East |
Rt Hon John David Taylor (OUP) | Strangford |
John Mark Taylor (CON) | Solihull |
Rt Hon Norman Beresford Tebbit (CON) | Chingford |
Peter Temple-Morris (CON) | Leominster |
Stefan Terlezki (CON) | Cardiff West |
Rt Hon Margaret Hilda Thatcher (CON) | Finchley |
Dafydd Elis Thomas (PC) | Meirionnydd nant Conwy |
Rt Hon Peter John Mitchell Thomas (CON) | Hendon South |
Dr Roger Gareth Thomas (LAB) | Carmarthen |
Donald Thompson (CON) | Calder Valley |
Hugh Patrick Thompson (CON) | Norwich North |
John Thompson (LAB) | Wansbeck |
Neil Gordon Thorne (CON) | Ilford South |
Stanley George Thorne (LAB) | Preston |
George Malcolm Thornton (CON) | Crosby |
Peter Giles Thurnham (CON) | Bolton North East |
James Tinn (LAB) | Redcar |
Thomas William Torney (LAB) | Bradford South |
John Ernest Townend (CON) | Bridlington |
Cyril David Townsend (CON) | Bexleyheath |
Richard Patrick Tracey (CON) | Surbiton |
David Austin Trippier (CON) | Rossendale & Darwen |
Neville Guthrie Trotter (CON) | Tynemouth |
Dr Ian David Twinn (CON) | Edmonton |
Sir William Radcliffe van Straubenzee (CON) | Wokingham |
Rt Hon Eric Graham Varley (LAB) | Chesterfield |
Dr Gerard Folliott Vaughan (CON) | Reading East |
Peter John Viggers (CON) | Gosport |
David Charles Waddington (CON) | Ribble Valley |
Richard Scurrah Wainwright (LIB/ALL) | Colne Valley |
Rt Hon John Wakeham (CON) | Colchester South & Maldon |
Hon William Arthur Waldegrave (CON) | Bristol West |
George Gordon Harvey Walden (CON) | Buckingham |
Alfred Cecil Walker (OUP) | Belfast North |
Rt Hon Harold Walker (LAB) | Doncaster Central |
Rt Hon Peter Edward Walker (CON) | Worcester |
William Connell Walker (CON) | North Tayside |
Sir Patrick Henry Bligh Wall (CON) | Beverley |
James Robert Wallace (LIB/ALL) | Orkney & Shetland |
Gary Peter Anthony Waller (CON) | Keighley |
Dennis Murray Walters (CON) | Westbury |
John Deveraux Ward (CON) | Poole |
Gareth Lodwig Wardell (LAB) | Gower |
Charles Frederick Wardle (CON) | Bexhill & Battle |
Robert Nelson Wareing (LAB) | Liverpool West Derby |
Kenneth Robin Warren (CON) | Hastings & Rye |
John Grenville Bernard Watson (CON) | Skipton & Ripon |
John Arthur Watts (CON) | Slough |
Rt Hon Bruce Bernard Weatherill (CON) | Croydon North East |
Kenneth Thomas Weetch (LAB) | Ipswich |
John Julius Wells (CON) | Maidstone |
Petre Bowen Wells (CON) | Hertford & Stortford |
Michael Collins Welsh (LAB) | Doncaster North |
John Daniel Wheeler (CON) | Westminster North |
James White (LAB) | Glasgow Pollok |
Rt Hon William Stephen Ian Whitelaw (CON) | Penrith & The Border |
John Whitfield (CON) | Dewsbury |
Raymond William Whitney (CON) | Wycombe |
Alfred William Wiggin (CON) | Weston-super-Mare |
Dafydd Wynne Wigley (PC) | Caernarfon |
John Arbuthnot du Cane Wilkinson (CON) | Ruislip-Northwood |
Rt Hon Alan John Williams (LAB) | Swansea West |
Robert Gordon Wilson (SNP) | Dundee East |
David Julian Winnick (LAB) | Walsall North |
Jane Ann Winterton (CON) | Congleton |
Nicholas Raymond Winterton (CON) | Macclesfield |
Geoffrey Mark Wolfson (CON) | Sevenoaks |
Timothy John Rogerson Wood (CON) | Stevenage |
Alec Woodall (LAB) | Hemsworth |
Michael Woodcock (CON) | Ellesmere Port & Neston |
Ian William Wrigglesworth (SDP/ALL) | Stockton South |
Timothy Stephen Kenneth Yeo (CON) | South Suffolk |
David Wright Young (LAB) | Bolton South East |
Sir George Samuel Knatchbull Young, Bt (CON) | Ealing Acton |
Rt Hon George Kenneth Hotson Younger (CON) | Ayr |