16 January 1905 | Robert J Edwards (LAB Co-op) | Wolverhampton South East |
9 July 1908 | Ian Mikardo (LAB) | Bow & Poplar |
16 July 1909 | Ronald Howard Lewis (LAB) | Carlisle |
27 March 1912 | Rt Hon Leonard James Callaghan (LAB) | Cardiff South & Penarth |
20 April 1912 | Ernest Alfred Cecil Roberts (LAB) | Hackney North & Stoke Newington |
10 May 1912 | Sir Edward Lucas Gardner (CON) | Fylde |
16 June 1912 | Rt Hon John Enoch Powell (OUP) | South Down |
7 August 1912 | Sir Paul Lancelot Hawkins (CON) | South West Norfolk |
30 September 1912 | Ralph Bonner Pink (CON) | Portsmouth South |
23 July 1913 | Rt Hon Michael Mackintosh Foot (LAB) | Blaenau Gwent |
3 August 1913 | Sir Paul Elmore Oliver Bryan (CON) | Boothferry |
1 February 1914 | Laurence Anstice Pavitt (LAB Co-op) | Brent South |
24 June 1914 | Sir Bernard Richard Braine (CON) | Castle Point |
27 September 1914 | George Maclean Park (LAB) | Coventry North East |
12 January 1915 | Rt Hon Ernest Armstrong (LAB) | North West Durham |
8 June 1915 | Sir Julian Errington Ridsdale (CON) | Harwich |
2 July 1915 | Thomas William Torney (LAB) | Bradford South |
14 December 1915 | Sir John Anthony Kershaw (CON) | Stroud |
26 April 1916 | Ren?e Short (LAB) | Wolverhampton North East |
1 July 1916 | Sir Kenneth Lewis (CON) | Stamford & Spalding |
9 July 1916 | Rt Hon Edward Richard George Heath (CON) | Old Bexley & Sidcup |
10 July 1916 | Harry Philp Heggie Gourlay (LAB) | Kirkcaldy |
15 August 1916 | Sir Herbert Raymond Gower (CON) | Vale of Glamorgan |
26 September 1916 | Dr Alan Jack Glyn (CON) | Windsor & Maidenhead |
19 October 1916 | Sir Patrick Henry Bligh Wall (CON) | Beverley |
14 January 1917 | Sydney James Bidwell (LAB) | Ealing Southall |
12 March 1917 | Thomas Normanton (CON) | Cheadle |
14 March 1917 | Sir Philip Welsby Holland (CON) | Gedling |
22 April 1917 | Leopold Abse (LAB) | Torfaen |
26 June 1917 | William Winter Hamilton (LAB) | Central Fife |
23 July 1917 | John Heydon Romaine Stokes (CON) | Halesowen & Stourbridge |
30 August 1917 | Rt Hon Denis Winston Healey (LAB) | Leeds East |
18 October 1917 | Sir William Gibson Haig Clark (CON) | Croydon South |
1 January 1918 | Albert McQuarrie (CON) | Banff & Buchan |
17 January 1918 | Rt Hon Sir Keith Sinjohn Joseph, Bt (CON) | Leeds North East |
23 January 1918 | Rt Hon Sir Hugh Charles Patrick Joseph Fraser (CON) | Stafford |
28 January 1918 | Trevor Herbert Harry Skeet (CON) | North Bedfordshire |
2 March 1918 | Martin Henry Flannery (LAB) | Sheffield Hillsborough |
11 March 1918 | James Hamilton (LAB) | Motherwell North |
11 April 1918 | Richard Scurrah Wainwright (LIB/ALL) | Colne Valley |
7 June 1918 | Sir John Alec Biggs-Davison (CON) | Epping Forest |
28 June 1918 | Rt Hon William Stephen Ian Whitelaw (CON) | Penrith & The Border |
27 July 1918 | Stanley George Thorne (LAB) | Preston |
20 September 1918 | Alec Woodall (LAB) | Hemsworth |
2 December 1918 | Sir Frederick Mackarness Bennett (CON) | Torbay |
3 January 1919 | David Carol MacDonell Mather (CON) | Esher |
27 March 1919 | Rt Hon Harold Julian Amery (CON) | Brighton Pavilion |
18 May 1919 | Hugh Dunbar Brown (LAB) | Glasgow Provan |
18 June 1919 | Edward L Leadbitter (LAB) | Hartlepool |
23 June 1919 | David Lance Crouch (CON) | Canterbury |
27 August 1919 | John Donkin Dormand (LAB) | Easington |
16 September 1919 | Arthur John Page (CON) | Harrow West |
3 January 1920 | Hugh McCartney (LAB) | Clydebank & Milngavie |
21 March 1920 | William Edward Garrett (LAB) | Wallsend |
18 April 1920 | Sir Walter Clegg (CON) | Wyre |
17 June 1920 | Albert Edward Patrick Duffy (LAB) | Sheffield Attercliffe |
23 June 1920 | Alexander Eadie (LAB) | Midlothian |
31 July 1920 | Rt Hon Peter John Mitchell Thomas (CON) | Hendon South |
16 August 1920 | Dr Maurice Solomon Miller (LAB) | East Kilbride |
27 August 1920 | James Henry Molyneaux (OUP) | Lagan Valley |
9 October 1920 | Sir Michael Norman Shaw (CON) | Scarborough |
17 October 1920 | Rt Hon Donald James Stewart (SNP) | Western Isles |
27 October 1920 | Sir Anthony John Charles Meyer, Bt (CON) | North West Clwyd |
11 November 1920 | Rt Hon Roy Harris Jenkins (SDP/ALL) | Glasgow Hillhead |
17 November 1920 | Lewis Carter-Jones (LAB) | Eccles |
25 November 1920 | Rt Hon Bruce Bernard Weatherill (CON) | Croydon North East |
7 December 1920 | John Deane Spence (CON) | Ryedale |
18 December 1920 | Rt Hon Merlyn Rees (LAB) | Leeds South & Morley |
2 January 1921 | Rt Hon Walter Harrison (LAB) | Wakefield |
27 January 1921 | Rt Hon Maurice Victor Macmillan (CON) | South West Surrey |
11 May 1921 | Sir Walter Ian Percival (CON) | Southport |
16 May 1921 | Robert Crofton Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne North |
30 May 1921 | Ian Stewart Lloyd (CON) | Havant |
5 July 1921 | Vera Joan Maynard (LAB) | Sheffield Brightside |
22 September 1921 | Sir Peter McLay Mills (CON) | West Devon & Torridge |
12 January 1922 | Eric Samuel Heffer (LAB) | Liverpool Walton |
13 February 1922 | Rt Hon Francis Leslie Pym (CON) | South East Cambridgeshire |
10 April 1922 | James White (LAB) | Glasgow Pollok |
12 August 1922 | Rt Hon Humphrey Edward Gregory Atkins (CON) | Spelthorne |
23 August 1922 | James Tinn (LAB) | Redcar |
25 September 1922 | John Arnold Farr (CON) | Harborough |
4 October 1922 | Rt Hon Sir Peter Allan Renshaw Blaker (CON) | Blackpool South |
4 October 1922 | Sir Hector Seymour Peter Monro (CON) | Dumfries |
27 October 1922 | Norman Findlay Buchan (LAB) | Paisley South |
12 November 1922 | Peggy Edith Fenner (CON) | Medway |
6 December 1922 | Rt Hon John Ashley (LAB) | Stoke-on-Trent South |
14 December 1922 | Sir John Holbrook Osborn (CON) | Sheffield Hallam |
1 March 1923 | Andrew Matthew William Faulds (LAB) | Warley East |
10 March 1923 | Rt Hon Sir Robert Michael Oldfield Havers (CON) | Wimbledon |
17 March 1923 | Hon Robert Thomas Boscawen (CON) | Somerton & Frome |
18 March 1923 | Rt Hon John Ernest Silkin (LAB) | Lewisham Deptford |
25 March 1923 | Norman George Atkinson (LAB) | Tottenham |
5 April 1923 | Rt Hon Stanley Orme (LAB) | Salford East |
3 May 1923 | Edward Loyden (LAB) | Liverpool Garston |
4 May 1923 | Charles Graham Irving (CON) | Cheltenham |
25 May 1923 | Ralph Frederick Howell (CON) | North Norfolk |
11 June 1923 | Dr Gerard Folliott Vaughan (CON) | Reading East |
9 July 1923 | Joan Christabel Jill Knight (CON) | Birmingham Edgbaston |
16 July 1923 | Rt Hon Reginald Ernest Prentice (CON) | Daventry |
28 August 1923 | Josephine Richardson (LAB) | Barking |
4 September 1923 | Rt Hon Denis Herbert Howell (LAB) | Birmingham Small Heath |
13 September 1923 | Rt Hon Robert Edward Sheldon (LAB) | Ashton-under-Lyne |
24 October 1923 | Bernard Conlan (LAB) | Gateshead East |
17 December 1923 | Raymond Joseph Ellis (LAB) | North East Derbyshire |
13 January 1924 | Ivor Robert Stanbrook (CON) | Orpington |
27 January 1924 | Sir William Radcliffe van Straubenzee (CON) | Wokingham |
16 April 1924 | Sir Geoffrey Johnson Smith (CON) | Wealden |
18 April 1924 | Rt Hon Roy Mason (LAB) | Barnsley Central |
24 April 1924 | Clement Raphael Freud (LIB/ALL) | North East Cambridgeshire |
20 May 1924 | Rt Hon Peter David Shore (LAB) | Bethnal Green & Stepney |
28 May 1924 | Rt Hon Edward Dillon Lott du Cann (CON) | Taunton |
28 May 1924 | Reginald Edwin Eyre (CON) | Birmingham Hall Green |
28 May 1924 | Rt Hon Aubrey Geoffrey Frederick Rippon (CON) | Hexham |
17 June 1924 | John Stuart Forrester (LAB) | Stoke-on-Trent North |
4 July 1924 | Eric Paul Cockeram (CON) | Ludlow |
7 July 1924 | Gordon Alexander Thomas Bagier (LAB) | Sunderland South |
8 July 1924 | Mary Elaine Kellett-Bowman (CON) | Lancaster |
14 September 1924 | Arthur Paul Dean (CON) | Woodspring |
18 September 1924 | Rt Hon Dame Judith Constance Mary Hart (LAB) | Clydesdale |
20 November 1924 | Sir David Ernest Campbell Price (CON) | Eastleigh |
17 December 1924 | Alfred Cecil Walker (OUP) | Belfast North |
12 February 1925 | Hon Sir Anthony George Berry (CON) | Enfield Southgate |
20 February 1925 | Norman Alexander Miscampbell (CON) | Blackpool North |
8 March 1925 | John Deveraux Ward (CON) | Poole |
30 March 1925 | John Julius Wells (CON) | Maidstone |
15 April 1925 | Geraint Wyn Howells (LIB/ALL) | Ceredigion & Pembroke North |
11 May 1925 | Dr Rhodes Boyson (CON) | Brent North |
25 May 1925 | Eldon Wylie Griffiths (CON) | Bury St Edmunds |
29 May 1925 | Sir John Anthony Grant (CON) | South West Cambridgeshire |
30 May 1925 | Joseph Stanley Crowther (LAB) | Rotherham |
9 June 1925 | Royston John Hughes (LAB) | Newport East |
10 June 1925 | John Stradling Thomas (CON) | Monmouth |
13 July 1925 | David Lambie (LAB) | Cunninghame South |
8 August 1925 | Bernard John Hayhoe (CON) | Brentford & Isleworth |
19 September 1925 | Donald Richard Coleman (LAB) | Neath |
4 October 1925 | James Wilton Spicer (CON) | West Dorset |
13 October 1925 | Rt Hon Margaret Hilda Thatcher (CON) | Finchley |
3 November 1925 | Sir Philip Carter Goodhart (CON) | Beckenham |
14 November 1925 | Dr Roger Gareth Thomas (LAB) | Carmarthen |
18 December 1925 | Geoffrey Lofthouse (LAB) | Pontefract & Castleford |
24 February 1926 | Rt Hon Reginald Yarnitz Freeson (LAB) | Brent East |
27 February 1926 | Sir Peter Frank Hannibal Emery (CON) | Honiton |
8 March 1926 | David Francis Haynes (LAB) | Ashfield |
6 April 1926 | Rev Ian Richard Kyle Paisley (DUP) | North Antrim |
26 April 1926 | Ian Campbell (LAB) | Dumbarton |
3 May 1926 | Michael Thomas Francis McGuire (LAB) | Makerfield |
8 June 1926 | Cranley Gordon Douglas Onslow (CON) | Woking |
13 June 1926 | Geoffrey Finsberg (CON) | Hampstead & Highgate |
27 June 1926 | Rt Hon Michael James Hugh Alison (CON) | Selby |
6 July 1926 | Stephen Sherlock Ross (LIB/ALL) | Isle of Wight |
8 July 1926 | Rt Hon Sir Ian Hedworth John Little Gilmour, Bt (CON) | Chesham & Amersham |
15 August 1926 | Kenneth Robin Warren (CON) | Hastings & Rye |
7 September 1926 | Rt Hon Charles Patrick Fleeming Jenkin (CON) | Wanstead & Woodford |
14 November 1926 | Sir Dudley Gordon Smith (CON) | Warwick & Leamington |
20 November 1926 | Rt Hon Peter Kingsley Archer (LAB) | Warley West |
23 November 1926 | Michael Collins Welsh (LAB) | Doncaster North |
9 December 1926 | Peter Wynford Innes Rees (CON) | Dover |
20 December 1926 | Rt Hon Sir Richard Edward Geoffrey Howe (CON) | East Surrey |
21 December 1926 | Stanley James Allen Hill (CON) | Southampton Test |
28 January 1927 | James Callaghan (LAB) | Heywood & Middleton |
5 February 1927 | Allen McKay (LAB) | Barnsley West & Penistone |
5 April 1927 | Rt Hon Dr John William Gilbert (LAB) | Dudley East |
9 May 1927 | Peter Charles Hubbard-Miles (CON) | Bridgend |
18 May 1927 | Richard Bernard Frank Stewart Body (CON) | Holland with Boston |
11 June 1927 | John Marcus Fox (CON) | Shipley |
21 June 1927 | Hugh Alexis Louis Rossi (CON) | Hornsey & Wood Green |
10 July 1927 | Ioan Lyonel Evans (LAB Co-op) | Cynon Valley |
12 July 1927 | Rt Hon Harold Walker (LAB) | Doncaster Central |
11 August 1927 | Kenneth Eastham (LAB) | Manchester Blackley |
5 October 1927 | Rt Hon Bruce Millan (LAB) | Glasgow Govan |
11 October 1927 | Rt Hon James Michael Leathes Prior (CON) | Waveney |
29 October 1927 | Stefan Terlezki (CON) | Cardiff West |
14 November 1927 | Sir Brandon Meredith Rhys Williams, Bt (CON) | Kensington |
15 November 1927 | Rt Hon James Gregor MacKenzie (LAB) | Glasgow Rutherglen |
25 November 1927 | William Fergus Montgomery (CON) | Altrincham & Sale |
9 January 1928 | Robert Anthony Bevis Durant (CON) | Reading West |
18 January 1928 | Rt Hon Terence Langley Higgins (CON) | Worthing |
23 March 1928 | Rt Hon Alfred R Morris (LAB Co-op) | Manchester Wythenshawe |
10 April 1928 | Andrew David Gilroy Bevan (CON) | Birmingham Yardley |
13 April 1928 | Hon Alan Kenneth McKenzie Clark (CON) | Plymouth Sutton |
24 May 1928 | Peter Harry Steven Griffiths (CON) | Portsmouth North |
19 June 1928 | Raymond Powell (LAB) | Ogmore |
20 June 1928 | David Bower Mitchell (CON) | North West Hampshire |
28 June 1928 | John Michael Gorst (CON) | Hendon North |
28 June 1928 | Cyril Smith (LIB/ALL) | Rochdale |
11 July 1928 | Hon Greville Ewan Janner (LAB) | Leicester West |
16 July 1928 | James Alexander Kilfedder (Pop U) | North Down |
26 July 1928 | Rt Hon Sarah A Oppenheim (CON) | Gloucester |
23 August 1928 | Nicholas Guy Barnett (LAB) | Greenwich |
27 August 1928 | John Thompson (LAB) | Wansbeck |
28 November 1928 | Dennis Murray Walters (CON) | Westbury |
29 November 1928 | James Alexander Lamond (LAB) | Oldham Central & Royton |
19 December 1928 | Sir Philip Antony Fyson Buck (CON) | Colchester North |
25 January 1929 | William O'Brien (LAB) | Normanton |
17 February 1929 | Rt Hon Nicholas Ridley (CON) | Cirencester & Tewkesbury |
20 February 1929 | William Connell Walker (CON) | North Tayside |
6 March 1929 | Donald Dixon (LAB) | Jarrow |
6 March 1929 | Hilary Duppa Miller (CON) | Bromsgrove |
25 March 1929 | Lawrence Francis Cunliffe (LAB) | Leigh |
18 April 1929 | Peter Maudslay Hordern (CON) | Horsham |
18 May 1929 | Rt Hon Norman Anthony Francis St John Stevas (CON) | Chelmsford |
28 May 1929 | Patrick Michael Ernest David McNair-Wilson (CON) | New Forest |
12 June 1929 | Antony Spellar (CON) | North Devon |
7 July 1929 | Rt Hon Mark Carlisle (CON) | Warrington South |
31 July 1929 | Martin Stevens (CON) | Fulham |
2 August 1929 | John Gordon Hannam (CON) | Exeter |
2 August 1929 | David Charles Waddington (CON) | Ribble Valley |
19 August 1929 | Rt Hon Michael Francis Lovell Cocks (LAB) | Bristol South |
24 August 1929 | Clifford Forsythe (OUP) | South Antrim |
26 August 1929 | Alexander MacPherson Fletcher (CON) | Edinburgh Central |
11 September 1929 | Sir Patrick Barnabas Burke Mayhew (CON) | Tunbridge Wells |
19 September 1929 | Robert Arthur McCrindle (CON) | Brentwood & Ongar |
8 October 1929 | Beatrice Boothroyd (LAB) | West Bromwich West |
27 October 1929 | John Leonard Hunt (CON) | Ravensbourne |
30 October 1929 | William Jeremy Masefield Shelton (CON) | Streatham |
3 November 1929 | Rt Hon Timothy Hugh Francis Raison (CON) | Aylesbury |
24 December 1929 | Timothy Denis Brinton (CON) | Gravesham |
17 January 1930 | William Richard Benyon (CON) | Milton Keynes |
19 January 1930 | Thomas Michael Cox (LAB) | Tooting |
24 January 1930 | Ronald Leighton (LAB) | Newham North East |
27 January 1930 | Roger Edward Sims (CON) | Chislehurst |
1 February 1930 | Peter Hannay Bailey Tapsell (CON) | East Lindsey |
17 February 1930 | Eric Douglas Harvey Hoyle (LAB) | Warrington North |
8 March 1930 | Rt Hon Douglas Richard Hurd (CON) | Witney |
8 April 1930 | Andrew Bowden (CON) | Brighton Kemptown |
16 May 1930 | Rt Hon John Dennis Concannon (LAB) | Mansfield |
21 June 1930 | Rt Hon Gerald Bernard Kaufman (LAB) | Manchester Gorton |
21 June 1930 | Robert Michael Marshall (CON) | Arundel |
23 June 1930 | Robert Kenneth Litherland (LAB) | Manchester Central |
29 June 1930 | Dr Jeremy William Bray (LAB) | Motherwell South |
10 July 1930 | Ieuan Wyn Pritchard Roberts (CON) | Conwy |
20 August 1930 | Robert Nelson Wareing (LAB) | Liverpool West Derby |
19 September 1930 | Peter Lewis Rost (CON) | Erewash |
8 October 1930 | Nigel John Spearing (LAB) | Newham South |
12 October 1930 | Robert Michael Conal McNair-Wilson (CON) | Newbury |
12 October 1930 | David Wright Young (LAB) | Bolton South East |
14 October 1930 | Rt Hon Alan John Williams (LAB) | Swansea West |
19 October 1930 | John Evans (LAB) | St Helens North |
3 November 1930 | Rt Hon William John Biffen (CON) | North Shropshire |
7 November 1930 | John Ryman (LAB) | Blyth Valley |
28 November 1930 | Raymond William Whitney (CON) | Wycombe |
8 December 1930 | Julian Michael Gordon Critchley (CON) | Aldershot |
10 December 1930 | Rt Hon Thomas Michael Jopling (CON) | Westmorland & Lonsdale |
12 December 1930 | Hon Gwyneth Patricia Dunwoody (LAB) | Crewe & Nantwich |
20 January 1931 | Henry Ewing (LAB) | Falkirk East |
3 March 1931 | John Golding (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
29 March 1931 | Rt Hon Norman Beresford Tebbit (CON) | Chingford |
26 May 1931 | Peter Derek Fry (CON) | Wellingborough |
6 June 1931 | Robert John Maxwell-Hyslop (CON) | Tiverton |
15 June 1931 | Rev William Martin Smyth (OUP) | Belfast South |
22 June 1931 | Rt Hon Gordon James Oakes (LAB) | Halton |
17 July 1931 | Peter Hardy (LAB) | Wentworth |
2 August 1931 | James Richard Holt (CON) | Langbaurgh |
26 August 1931 | Geoffrey Kenneth Dickens (CON) | Littleborough & Saddleworth |
1 September 1931 | Rt Hon Cecil Edward Parkinson (CON) | Hertsmere |
22 September 1931 | Rt Hon George Kenneth Hotson Younger (CON) | Ayr |
11 October 1931 | Rt Hon Adam Courtauld Butler (CON) | Bosworth |
5 November 1931 | Rt Hon John Morris (LAB) | Aberavon |
13 November 1931 | Donald Thompson (CON) | Calder Valley |
16 November 1931 | John Giles Dunkerley Shaw (CON) | Pudsey |
3 January 1932 | Robert Hughes (LAB) | Aberdeen North |
4 January 1932 | Richard Giles Douglas (LAB Co-op) | Dunfermline West |
27 January 1932 | Neville Guthrie Trotter (CON) | Tynemouth |
11 February 1932 | Dennis Edward Skinner (LAB) | Bolsover |
11 March 1932 | Rt Hon Nigel Lawson (CON) | Blaby |
25 March 1932 | Martin Maurice Brandon Bravo (CON) | Nottingham South |
25 March 1932 | Rt Hon Peter Edward Walker (CON) | Worcester |
8 April 1932 | Rt Hon Alick Laidlaw Buchanan-Smith (CON) | Kincardine & Deeside |
23 May 1932 | James Theodore Lester (CON) | Broxtowe |
28 May 1932 | Ronald Timothy Renton (CON) | Mid Sussex |
11 June 1932 | Hon Timothy Alan Davan Sainsbury (CON) | Hove |
22 June 1932 | Rt Hon John Wakeham (CON) | Colchester South & Maldon |
25 June 1932 | Hon Charles Andrew Morrison (CON) | Devizes |
28 July 1932 | David Russell Johnston (LIB/ALL) | Inverness, Nairn & Lochaber |
8 August 1932 | Neil Gordon Thorne (CON) | Ilford South |
9 August 1932 | Sir Thomas Dalyell, Bt (LAB) | Linlithgow |
9 August 1932 | Reginald Patrick Ground (CON) | Feltham & Heston |
11 August 1932 | Angela Claire Rosemary Rumbold (CON) | Mitcham & Morden |
11 August 1932 | Rt Hon Eric Graham Varley (LAB) | Chesterfield |
27 September 1932 | Michael Keith Beale Colvin (CON) | Romsey & Waterside |
7 October 1932 | Eric Petro Deakins (LAB) | Walthamstow |
11 October 1932 | Anthony Michael Beaumont-Dark (CON) | Birmingham Selly Oak |
24 October 1932 | Allan Ralph Rogers (LAB) | Rhondda |
30 November 1932 | David Lincoln Lightbown (CON) | South East Staffordshire |
5 December 1932 | Alfred Max Dubs (LAB) | Battersea |
18 December 1932 | Dr William Mark Hughes (LAB) | City of Durham |
19 December 1932 | Harry Lowes Cowans (LAB) | Tyne Bridge |
28 December 1932 | Rt Hon Roy Sydney George Hattersley (LAB) | Birmingham Sparkbrook |
8 January 1933 | Robert Parry (LAB) | Liverpool Riverside |
5 February 1933 | Jack Heywood Aspinwall (CON) | Wansdyke |
17 February 1933 | Julian Michael Shersby (CON) | Uxbridge |
16 March 1933 | Tom Ellis Hooson (CON) | Brecon & Radnor |
17 March 1933 | John Rankin Rathbone (CON) | Lewes |
21 March 1933 | Rt Hon Michael Ray Dibdin Heseltine (CON) | Henley |
10 April 1933 | Robert Vidal Rhodes James (CON) | Cambridge |
30 May 1933 | David Laidlaw Knox (CON) | Staffordshire Moorlands |
2 June 1933 | William David Mudd (CON) | Falmouth & Camborne |
13 June 1933 | Rt Hon Thomas Jeremy King (CON) | Bridgwater |
26 June 1933 | David Julian Winnick (LAB) | Walsall North |
5 August 1933 | Nicholas Paul Scott (CON) | Chelsea |
21 August 1933 | James Francis Pawsey (CON) | Rugby & Kenilworth |
2 September 1933 | Dr John Graham Blackburn (CON) | Dudley West |
3 September 1933 | Michael Jon Neubert (CON) | Romford |
17 September 1933 | Kenneth Thomas Weetch (LAB) | Ipswich |
20 September 1933 | Frederick John Silvester (CON) | Manchester Withington |
9 October 1933 | Joseph William Ashton (LAB) | Bassetlaw |
29 November 1933 | John Cameron Cartwright (SDP/ALL) | Woolwich |
22 December 1933 | Robin Corbett (LAB) | Birmingham Erdington |
24 December 1933 | Nicholas Hardwick Fairbairn (CON) | Perth & Kinross |
21 February 1934 | William Michael John Grylls (CON) | North West Surrey |
25 February 1934 | Rt Hon Roger Nicholas Edwards (CON) | Pembroke |
3 March 1934 | Hon Peter Leonard Brooke (CON) | City of London & Westminster South |
11 March 1934 | Herbert Keith Speed (CON) | Ashford |
7 April 1934 | Geoffrey Mark Wolfson (CON) | Sevenoaks |
18 April 1934 | Brynmor Thomas John (LAB) | Pontypridd |
9 June 1934 | Michael John Mates (CON) | East Hampshire |
10 June 1934 | Thomas Pendry (LAB) | Stalybridge & Hyde |
12 June 1934 | John Ernest Townend (CON) | Bridlington |
29 June 1934 | Richard Thain Alexander (CON) | Newark |
30 June 1934 | John Denis Fraser (LAB) | Norwood |
8 July 1934 | William McKelvey (LAB) | Kilmarnock & Loudoun |
11 July 1934 | Thomas Francis Henry Jessel (CON) | Twickenham |
5 September 1934 | Joseph Kevin McNamara (LAB) | Hull North |
19 September 1934 | Austin Vernon Mitchell (LAB) | Great Grimsby |
4 October 1934 | Harry Greenway (CON) | Ealing North |
3 November 1934 | Kenneth Wilfrid Baker (CON) | Mole Valley |
2 March 1935 | Robert James Adley (CON) | Christchurch |
3 March 1935 | George Arthur Gardiner (CON) | Reigate |
19 May 1935 | James Esmond Bulmer (CON) | Wyre Forest |
1 July 1935 | Cecil Simon Franks (CON) | Barrow & Furness |
29 July 1935 | John Alexander Corrie (CON) | Cunninghame North |
4 August 1935 | Petre Bowen Wells (CON) | Hertford & Stortford |
8 August 1935 | Dr Michael Clark (CON) | Rochford |
10 August 1935 | Bernard Harold Ian Halley Stewart (CON) | North Hertfordshire |
26 August 1935 | Gerald Francis Bowden (CON) | Dulwich |
11 September 1935 | Andrew John Bernard Rowe (CON) | Mid Kent |
9 October 1935 | Rt Hon Henry Paul Guinness Channon (CON) | Southend West |
17 October 1935 | Sydney Brookes Chapman (CON) | Chipping Barnet |
21 October 1935 | Hugh Patrick Thompson (CON) | Norwich North |
3 November 1935 | Francis Cook (LAB) | Stockton North |
24 November 1935 | William Michie (LAB) | Sheffield Heeley |
29 December 1935 | Terence Lewis (LAB) | Worsley |
17 January 1936 | Geoffrey Edwin Pattie (CON) | Chertsey & Walton |
18 January 1936 | Rt Hon David Arthur Russell Howell (CON) | Guildford |
4 February 1936 | William Ross (OUP) | East Londonderry |
20 February 1936 | John Robert Beggs (OUP) | East Antrim |
21 February 1936 | Janet Evelyn Fookes (CON) | Plymouth Drake |
31 March 1936 | Derek Harold Spencer (CON) | Leicester South |
13 April 1936 | Lewis David Stevens (CON) | Nuneaton |
29 April 1936 | James Stewart Barry Henderson (CON) | North East Fife |
5 May 1936 | John Alston Maxton (LAB) | Glasgow Cathcart |
7 May 1936 | David Neil Macfarlane (CON) | Sutton & Cheam |
26 June 1936 | Robert Adam Ross Maclennan (SDP/ALL) | Caithness & Sutherland |
15 July 1936 | Marion Audrey Roe (CON) | Broxbourne |
3 August 1936 | John Albert Powley (CON) | Norwich South |
4 October 1936 | Giles Heneage Radice (LAB) | North Durham |
14 October 1936 | Richard Napier Luce (CON) | Shoreham |
25 November 1936 | Michael Wolfgang Laurence Morris (CON) | Northampton South |
24 December 1936 | Ivan John Lawrence (CON) | Burton |
18 January 1937 | Robert George Banks (CON) | Harrogate |
18 January 1937 | John Hume (SDLP) | Foyle |
11 February 1937 | Ian Reginald Edward Gow (CON) | Eastbourne |
12 February 1937 | Roland Boyes (LAB) | Houghton & Washington |
14 February 1937 | John Roddick Russell MacGregor (CON) | South Norfolk |
24 February 1937 | Alfred William Wiggin (CON) | Weston-super-Mare |
8 March 1937 | Terence Fields (LAB) | Liverpool Broadgreen |
17 March 1937 | Terence Patrick Dicks (CON) | Hayes & Harlington |
17 March 1937 | Brian Charles John Sedgemore (LAB) | Hackney South & Shoreditch |
13 April 1937 | John Ambrose Cope (CON) | Northavon |
18 April 1937 | Edward MacMillan Taylor (CON) | Southend East |
27 May 1937 | Andrew Struthers Stewart (CON) | Sherwood |
23 June 1937 | Alan Gordon Barraclough Haselhurst (CON) | Saffron Walden |
25 June 1937 | Derek Foster (LAB) | Bishop Auckland |
26 June 1937 | Peter Leslie Pike (LAB) | Burnley |
15 August 1937 | Martin Redmond (LAB) | Don Valley |
21 August 1937 | Donald Campbell Dewar (LAB) | Glasgow Garscadden |
4 September 1937 | Elizabeth Joan Peacock (CON) | Batley & Spen |
29 September 1937 | Antony Harold Newton (CON) | Braintree |
1 November 1937 | David Anthony Harris (CON) | St Ives |
3 November 1937 | Nicholas William Budgen (CON) | Wolverhampton South West |
12 November 1937 | Peter Robert Cable Lloyd (CON) | Fareham |
26 November 1937 | Christopher James Hawkins (CON) | High Peak |
26 November 1937 | John Edward Michael Moore (CON) | Croydon Central |
21 December 1937 | Cyril David Townsend (CON) | Bexleyheath |
24 December 1937 | Rt Hon John David Taylor (OUP) | Strangford |
5 January 1938 | Terence Anthony Gordon Davis (LAB) | Birmingham Hodge Hill |
13 January 1938 | Colin Ryley Shepherd (CON) | Hereford |
18 January 1938 | Robert Adrian Hicks (CON) | South East Cornwall |
21 January 1938 | Kenneth Wiggins Maginnis (OUP) | Fermanagh & South Tyrone |
February 1938 | Dr Oonagh Anne McDonald (LAB) | Thurrock |
2 February 1938 | Rt Hon Peter Norman Fowler (CON) | Sutton Coldfield |
12 February 1938 | Peter Temple-Morris (CON) | Leominster |
11 March 1938 | Michael Reginald Harry Carttiss (CON) | Great Yarmouth |
12 March 1938 | Norman Hogg (LAB) | Cumbernauld & Kilsyth |
13 March 1938 | Peter John Viggers (CON) | Gosport |
31 March 1938 | Rt Hon David Martin Scott Steel (LIB/ALL) | Tweeddale, Ettrick & Lauderdale |
31 March 1938 | Nicholas Raymond Winterton (CON) | Macclesfield |
4 April 1938 | Densmore Ronald Dover (CON) | Chorley |
16 April 1938 | Robert Gordon Wilson (SNP) | Dundee East |
19 April 1938 | Norman Anthony Godman (LAB) | Greenock & Port Glasgow |
12 May 1938 | Roger Denis Moate (CON) | Faversham |
16 May 1938 | Stuart Bell (LAB) | Middlesbrough |
25 May 1938 | Geoffrey Robinson (LAB) | Coventry North West |
31 May 1938 | John Leslie Prescott (LAB) | Hull East |
1 June 1938 | Stephen Barry Jones (LAB) | Alyn & Deeside |
22 June 1938 | Stuart Jeffrey Randall (LAB) | Hull West |
2 July 1938 | Rt Hon Dr David Anthony Llewellyn Owen (SDP/ALL) | Plymouth Devonport |
2 August 1938 | James Mark Craigen (LAB Co-op) | Glasgow Maryhill |
21 August 1938 | Peter Giles Thurnham (CON) | Bolton North East |
13 September 1938 | Rt Hon John Smith (LAB) | Monklands East |
6 October 1938 | William David Madel (CON) | South West Bedfordshire |
9 October 1938 | Rt Hon David John Denzil Davies (LAB) | Llanelli |
17 October 1938 | John Ernest Douglas de la Valette Browne (CON) | Winchester |
17 October 1938 | Michael Nicholson Lord (CON) | Central Suffolk |
15 November 1938 | John Jackson Mackay (CON) | Argyll & Bute |
23 November 1938 | Nicholas Brian Baker (CON) | North Dorset |
5 December 1938 | Ian Grist (CON) | Cardiff Central |
6 December 1938 | Nicholas Walter Lyell (CON) | Mid Bedfordshire |
14 December 1938 | Vivian Walter Hough Bendall (CON) | Ilford North |
11 February 1939 | Bryan Charles Gould (LAB) | Dagenham |
1 March 1939 | Joseph Kenneth Hargreaves (CON) | Hyndburn |
9 March 1939 | Andrew Francis Bennett (LAB) | Denton & Reddish |
3 April 1939 | George Malcolm Thornton (CON) | Crosby |
7 May 1939 | Clive Stafford Soley (LAB) | Hammersmith |
17 May 1939 | Hugh John Maxwell Dykes (CON) | Harrow East |
18 May 1939 | Patrick Thomas Cormack (CON) | South Staffordshire |
29 May 1939 | Anthony Rowland Favell (CON) | Stockport |
11 June 1939 | George Barrington Porter (CON) | Wirral South |
17 June 1939 | Donald Anderson (LAB) | Swansea East |
22 July 1939 | Anthony David Steen (CON) | South Hams |
4 August 1939 | Dr John Anderson Cunningham (LAB) | Copeland |
23 August 1939 | Charles Frederick Wardle (CON) | Bexhill & Battle |
15 September 1939 | George Gordon Harvey Walden (CON) | Buckingham |
25 September 1939 | Rt Hon Leon Brittan (CON) | Richmond |
19 October 1939 | Dr David George Clark (LAB) | South Shields |
4 November 1939 | Michael Hugh Meacher (LAB) | Oldham West |
26 November 1939 | John Selwyn Gummer (CON) | Suffolk Coastal |
8 December 1939 | Ian William Wrigglesworth (SDP/ALL) | Stockton South |
23 January 1940 | Edward Rowlands (LAB) | Merthyr Tydfil & Rhymney |
7 February 1940 | James Harold McCusker (OUP) | Upper Bann |
15 March 1940 | Frank Gordon Dobson (LAB) | Holborn & St Pancras |
19 March 1940 | Paul Marland (CON) | West Gloucestershire |
24 March 1940 | David Anthony Atkinson (CON) | Bournemouth East |
25 March 1940 | Stuart Kingsley Holland (LAB) | Vauxhall |
21 April 1940 | Iain Campbell Mills (CON) | Meriden |
1 May 1940 | John Daniel Wheeler (CON) | Westminster North |
14 May 1940 | David Glynn Ashby (CON) | North West Leicestershire |
June 1940 | Ronald Duncan McLaren Brown (LAB) | Edinburgh Leith |
17 June 1940 | Antony Rivers Marlow (CON) | Northampton North |
27 June 1940 | Ian Bruce Lang (CON) | Galloway & Upper Nithsdale |
2 July 1940 | Kenneth Harry Clarke (CON) | Rushcliffe |
11 July 1940 | Terry Patchett (LAB) | Barnsley East |
26 July 1940 | Dr Brian Stanley Mawhinney (CON) | Peterborough |
13 August 1940 | Timothy John Rogerson Wood (CON) | Stevenage |
17 August 1940 | Barry John Sheerman (LAB Co-op) | Huddersfield |
20 August 1940 | Gerald Edward Bermingham (LAB) | St Helens South |
23 September 1940 | John Arbuthnot du Cane Wilkinson (CON) | Ruislip-Northwood |
10 October 1940 | Winston Spencer Churchill (CON) | Davyhulme |
24 December 1940 | John Marek (LAB) | Wrexham |
10 January 1941 | Thomas Clarke (LAB) | Monklands West |
14 February 1941 | John Valentine Butterfill (CON) | Bournemouth West |
22 February 1941 | Richard Lewis Page (CON) | South West Hertfordshire |
24 February 1941 | John Jeremy Durham Ashdown (LIB/ALL) | Yeovil |
28 February 1941 | William Armand Thomas Tristan Garel-Jones (CON) | Watford |
6 March 1941 | Jane Ann Winterton (CON) | Congleton |
25 March 1941 | Kenneth Melville Carlisle (CON) | Lincoln |
7 May 1941 | David Marshall (LAB) | Glasgow Shettleston |
16 May 1941 | John David McWilliam (LAB) | Blaydon |
2 June 1941 | David Anthony Gerald Sumberg (CON) | Bury South |
5 June 1941 | Jeffrey William Rooker (LAB) | Birmingham Perry Barr |
25 June 1941 | Gerrard Anthony Neale (CON) | North Cornwall |
7 July 1941 | Michael Howard (CON) | Folkestone & Hythe |
16 July 1941 | Sir George Samuel Knatchbull Young, Bt (CON) | Ealing Acton |
19 August 1941 | John Mark Taylor (CON) | Solihull |
29 October 1941 | Maxwell O Francis Madden (LAB) | Bradford West |
31 October 1941 | John Whitfield (CON) | Dewsbury |
30 December 1941 | Hon Archibald Gavin Hamilton (CON) | Epsom & Ewell |
19 January 1942 | John Paul Stanley (CON) | Tonbridge & Malling |
21 January 1942 | George Foulkes (LAB Co-op) | Carrick, Cumnock & Doon Valley |
29 January 1942 | Richard Francis Needham (CON) | North Wiltshire |
11 February 1942 | James Randall Couchman (CON) | Gillingham |
12 February 1942 | Peter Charles Snape (LAB) | West Bromwich East |
6 March 1942 | Michael James Meadowcroft (LIB/ALL) | Leeds West |
28 March 1942 | Neil Gordon Kinnock (LAB) | Islwyn |
2 April 1942 | Graham Frank James Bright (CON) | Luton South |
29 April 1942 | Lynda Chalker (CON) | Wallasey |
8 May 1942 | Norman Stewart Hughson Lamont (CON) | Kingston upon Thames |
19 May 1942 | Robert Michael Kilroy-Silk (LAB) | Knowsley North |
21 May 1942 | David James Fletcher Hunt (CON) | Wirral West |
21 May 1942 | Michael Knowles (CON) | Nottingham East |
27 May 1942 | Roger Norman Freeman (CON) | Kettering |
1 June 1942 | Bruce Thomas George (LAB) | Walsall South |
1 June 1942 | John Allan Stewart (CON) | Eastwood |
21 June 1942 | John Robert Louis Lee (CON) | Pendle |
16 July 1942 | Frank Ernest Field (LAB) | Birkenhead |
27 July 1942 | Ernest Ross (LAB) | Dundee West |
31 July 1942 | Lord James Alexander Douglas-Hamilton (CON) | Edinburgh West |
3 August 1942 | Michael Charles Stern (CON) | Bristol North West |
8 August 1942 | Dennis Andrew Canavan (LAB) | Falkirk West |
28 August 1942 | John Russell Carlisle (CON) | Luton North |
30 August 1942 | Jonathan William Patrick Aitken (CON) | Thanet South |
20 November 1942 | Michael Anthony Latham (CON) | Rutland & Melton |
6 December 1942 | Richard Charles Scrimgeour Shepherd (CON) | Aldridge-Brownhills |
9 December 1942 | Sir Nicholas Cosmo Bonsor, Bt (CON) | Upminster |
8 January 1943 | Andrew Robert Frederick Hunter (CON) | Basingstoke |
15 January 1943 | Margaret Mary Beckett (LAB) | Derby South |
18 January 1943 | Anna Anderson McCurley (CON) | Renfrew West & Inverclyde |
22 January 1943 | William Michael Hardy Spicer (CON) | South Worcestershire |
8 February 1943 | Richard Patrick Tracey (CON) | Surbiton |
21 February 1943 | John Grenville Bernard Watson (CON) | Skipton & Ripon |
10 March 1943 | Phillip Warren Hawksley (CON) | The Wrekin |
25 March 1943 | Dr Francis Nigel Forman (CON) | Carshalton & Wallington |
29 March 1943 | John Roy Major (CON) | Huntingdon |
1 April 1943 | Dafydd Wynne Wigley (PC) | Caernarfon |
8 April 1943 | Anthony Louis Banks (LAB) | Newham North West |
10 April 1943 | Michael Woodcock (CON) | Ellesmere Port & Neston |
20 April 1943 | Alan James Beith (LIB/ALL) | Berwick-upon-Tweed |
22 April 1943 | John Cradock Maples (CON) | Lewisham West |
4 May 1943 | Hon Mark Alexander Lennox-Boyd (CON) | Morecambe & Lunesdale |
4 July 1943 | Alastair Robertson Goodlad (CON) | Eddisbury |
10 July 1943 | Gavin Steel Strang (LAB) | Edinburgh East |
7 August 1943 | Roger W Stott (LAB) | Wigan |
14 August 1943 | Dr Keith Hampson (CON) | Leeds North West |
20 August 1943 | Roger James Gale (CON) | Thanet North |
23 August 1943 | Dale Norman Campbell-Savours (LAB) | Workington |
23 August 1943 | Peter Bruce Lilley (CON) | St Albans |
15 September 1943 | Bentley John Heddle (CON) | Mid Staffordshire |
6 October 1943 | Richard George Caborn (LAB) | Sheffield Central |
26 October 1943 | Roger Douglas King (CON) | Birmingham Northfield |
28 October 1943 | Allan Roberts (LAB) | Bootle |
12 May 1944 | Christopher Francis Patten (CON) | Bath |
2 June 1944 | Hon Peter Hugh Morrison (CON) | City of Chester |
6 June 1944 | David Charles Penhaligon (LIB/ALL) | Truro |
11 June 1944 | Alan Thomas Howarth (CON) | Stratford-on-Avon |
12 July 1944 | Robin Clifford Squire (CON) | Hornchurch |
21 July 1944 | Alexander Pollock (CON) | Moray |
30 July 1944 | Peter James Bottomley (CON) | Eltham |
9 September 1944 | Michael Eric Forth (CON) | Mid Worcestershire |
29 October 1944 | Mark Fisher (LAB) | Stoke-on-Trent Central |
17 November 1944 | Malcolm Gray Bruce (LIB/ALL) | Gordon |
29 November 1944 | Gareth Lodwig Wardell (LAB) | Gower |
6 January 1945 | Martin John O'Neill (LAB) | Clackmannan |
29 January 1945 | James Frederick Nicholson (OUP) | Newry & Armagh |
5 February 1945 | Hon Douglas Martin Hogg (CON) | Grantham |
20 March 1945 | Timothy Stephen Kenneth Yeo (CON) | South Suffolk |
22 April 1945 | Simon Robert Key (CON) | Salisbury |
15 May 1945 | David Austin Trippier (CON) | Rossendale & Darwen |
24 May 1945 | Steven John Norris (CON) | Oxford East |
24 May 1945 | Richard Geoffrey James Ottaway (CON) | Nottingham North |
29 May 1945 | Peter Lovat Fraser (CON) | East Angus |
5 June 1945 | Spencer Lee Batiste (CON) | Elmet |
24 June 1945 | Gary Peter Anthony Waller (CON) | Keighley |
3 July 1945 | Michael John Martin (LAB) | Glasgow Springburn |
7 July 1945 | Michael Andrew Foster Jude Kerr Ancram, Earl of Ancram (CON) | Edinburgh South |
17 July 1945 | John Haggitt Charles Patten (CON) | Oxford West & Abingdon |
31 July 1945 | Humfrey Jonathan Malins (CON) | Croydon North West |
22 August 1945 | Derek John Fatchett (LAB) | Leeds Central |
2 November 1945 | Robert McTaggart (LAB) | Glasgow Central |
17 November 1945 | Jeremy James Hanley (CON) | Richmond & Barnes |
2 January 1946 | Michael William Hirst (CON) | Strathkelvin & Bearsden |
February 1946 | Allender Steele Adams (LAB) | Paisley North |
5 February 1946 | Robert James Atkins (CON) | South Ribble |
13 February 1946 | John Patrick Butcher (CON) | Coventry South West |
15 February 1946 | Clare Short (LAB) | Birmingham Ladywood |
28 February 1946 | Robert Finlayson Cook (LAB) | Livingston |
12 April 1946 | George Islay Macneill Robertson (LAB) | Hamilton |
22 April 1946 | Archibald Johnstone Kirkwood (LIB/ALL) | Roxburgh & Berwickshire |
8 May 1946 | Sean Francis Hughes (LAB) | Knowsley South |
21 June 1946 | Malcolm Leslie Rifkind (CON) | Edinburgh Pentlands |
14 July 1946 | Robert John Dunn (CON) | Dartford |
3 August 1946 | John Whitaker Straw (LAB) | Blackburn |
6 August 1946 | Ronald Davies (LAB) | Caerphilly |
15 August 1946 | Hon William Arthur Waldegrave (CON) | Bristol West |
24 September 1946 | Robert Victor Jackson (CON) | Wantage |
30 September 1946 | Robert Michael James Gascoyne-Cecil, Viscount Cranborne (CON) | South Dorset |
2 October 1946 | Robert Alan Clay (LAB) | Sunderland North |
13 October 1946 | Edwina Currie (CON) | South Derbyshire |
18 October 1946 | Dafydd Elis Thomas (PC) | Meirionnydd nant Conwy |
26 October 1946 | Kevin John Barron (LAB) | Rother Valley |
26 December 1946 | Mark Noel Foster Robinson (CON) | Newport West |
16 January 1947 | Keith Harvey Proctor (CON) | Billericay |
19 January 1947 | Gwilym Hadyn Jones (CON) | Cardiff North |
25 January 1947 | Thomas Richard Arnold (CON) | Hazel Grove |
21 February 1947 | Simon Christopher Coombs (CON) | Swindon |
11 March 1947 | Conal Robert Gregory (CON) | York |
19 April 1947 | John Arthur Watts (CON) | Slough |
20 April 1947 | Christopher Philip Yorke Murphy (CON) | Welwyn Hatfield |
19 May 1947 | Christopher Robert Chope (CON) | Southampton Itchen |
12 September 1947 | James Gerald Douglas Howarth (CON) | Cannock & Burntwood |
5 October 1947 | Timothy John Smith (CON) | Beaconsfield |
1 December 1947 | Richard Saladin Hickmet (CON) | Glanford & Scunthorpe |
8 December 1947 | Roy Galley (CON) | Halifax |
12 February 1948 | Alexander Charles Carlile (LIB/ALL) | Montgomery |
12 February 1948 | Hon Arthur Nicholas Winston Soames (CON) | Crawley |
20 March 1948 | Jonathan Sayeed (CON) | Bristol East |
11 June 1948 | Richard Anthony Nelson (CON) | Chichester |
3 August 1948 | William Rhys Powell (CON) | Corby |
6 August 1948 | Rev Robert Thomas William McCrea (DUP) | Mid Ulster |
6 October 1948 | Gerard Adams (SF) | Belfast West |
14 November 1948 | Patrick Charles Martyn Nicholls (CON) | Teignbridge |
5 December 1948 | John David Home Robertson (LAB) | East Lothian |
29 December 1948 | Peter David Robinson (DUP) | Belfast East |
4 February 1949 | Richard Andrew Ryder (CON) | Mid Norfolk |
9 March 1949 | Mostyn Neil Hamilton (CON) | Tatton |
11 March 1949 | Robert Antony Hayward (CON) | Kingswood |
12 March 1949 | David John Mellor (CON) | Putney |
21 March 1949 | David Philip Heathcoat-Amory (CON) | Wells |
4 April 1949 | Gregory Knight (CON) | Derby North |
26 May 1949 | Jeremy Bernard Corbyn (LAB) | Islington North |
3 June 1949 | David Anthony Evennett (CON) | Erith & Crayford |
10 June 1949 | Keith Lander Best (CON) | Ynys Môn |
21 June 1949 | Keith William Twort Raffan (CON) | Delyn |
7 August 1949 | Matthew Francis Parris (CON) | West Derbyshire |
27 August 1949 | Andrew James Mackay (CON) | East Berkshire |
15 September 1949 | Kenneth Harvard Hind (CON) | West Lancashire |
10 December 1949 | Harry Michael Cohen (LAB) | Leyton |
25 February 1950 | Anthony Joseph Lloyd (LAB) | Stretford |
30 March 1950 | Peter Nigel Edward Bruinvels (CON) | Leicester East |
26 April 1950 | Dr Ian David Twinn (CON) | Edmonton |
13 June 1950 | Nicholas Hugh Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne East |
10 July 1950 | Antony Brian Baldry (CON) | Banbury |
20 July 1950 | Edward Julian Egerton Leigh (CON) | Gainsborough & Horncastle |
21 July 1950 | Peter Gerald Malone (CON) | Aberdeen South |
30 July 1950 | Harriet Ruth Harman (LAB) | Peckham |
26 September 1950 | Robert Brannock Jones (CON) | West Hertfordshire |
26 October 1950 | Hon Thomas Geoffrey Sackville (CON) | Bolton West |
2 January 1951 | Piers Rolf Garfield Merchant (CON) | Newcastle upon Tyne Central |
20 February 1951 | James Gordon Brown (LAB) | Dunfermline East |
15 March 1951 | David Patrick Paul Alton (LIB/ALL) | Liverpool Mossley Hill |
17 May 1951 | Simon Henry Ward Hughes (LIB/ALL) | Southwark & Bermondsey |
3 July 1951 | Michael Russell Brown (CON) | Brigg & Cleethorpes |
24 July 1951 | Christopher Robert Smith (LAB) | Islington South & Finsbury |
19 December 1951 | Timothy John Crommelin Eggar (CON) | Enfield North |
25 March 1952 | Stephen James Dorrell (CON) | Loughborough |
26 March 1952 | David Anthony Andrew Amess (CON) | Basildon |
14 May 1952 | Michael Cathel Fallon (CON) | Darlington |
16 July 1952 | David John Nellist (LAB) | Coventry South East |
15 February 1953 | Derek Leslie Conway (CON) | Shrewsbury & Atcham |
20 April 1953 | Jeremy Joseph James Hayes (CON) | Harlow |
6 May 1953 | Anthony Charles Lynton Blair (LAB) | Sedgefield |
4 July 1953 | Hon Francis Anthony Aylmer Maude (CON) | North Warwickshire |
21 August 1953 | Robert Lambart Harvey (CON) | South West Clwyd |
25 August 1954 | James Robert Wallace (LIB/ALL) | Orkney & Shetland |
16 October 1954 | Michael Bruce Forsyth (CON) | Stirling |
30 October 1954 | Geoffrey John Lawler (CON) | Bradford North |
29 March 1955 | Henry Campbell Bellingham (CON) | North West Norfolk |
25 May 1955 | Alistair James Hendrie Burt (CON) | Bury North |
13 September 1955 | Hon Colin Berkeley Moynihan (CON) | Lewisham East |
20 March 1956 | Phillip Anthony Charles Lawrence Oppenheim (CON) | Amber Valley |
25 November 1959 | Charles Peter Kennedy (SDP/ALL) | Ross, Cromarty & Skye |