Leopold Abse (LAB) | Pontypool |
Allender Steele Adams (LAB) | Paisley |
Robert James Adley (CON) | Christchurch & Lymington |
Jonathan William Patrick Aitken (CON) | Thanet East |
Richard Thain Alexander (CON) | Newark |
Michael James Hugh Alison (CON) | Barkston Ash |
Frank Julian Allaun (LAB) | Salford East |
David Patrick Paul Alton (LIB) | Liverpool Edge Hill |
Rt Hon Harold Julian Amery (CON) | Brighton Pavilion |
Michael Andrew Foster Jude Kerr Ancram, Earl of Ancram (CON) | Edinburgh South |
Donald Anderson (LAB) | Swansea East |
Rt Hon Peter Kingsley Archer (LAB) | Warley West |
Ernest Armstrong (LAB) | North West Durham |
Thomas Richard Arnold (CON) | Hazel Grove |
John Ashley (LAB) | Stoke-on-Trent South |
Joseph William Ashton (LAB) | Bassetlaw |
Jack Heywood Aspinwall (CON) | Kingswood |
Rt Hon Humphrey Edward Gregory Atkins (CON) | Spelthorne |
Robert James Atkins (CON) | Preston North |
David Anthony Atkinson (CON) | Bournemouth East |
Norman George Atkinson (LAB) | Tottenham |
Gordon Alexander Thomas Bagier (LAB) | Sunderland South |
Kenneth Wilfrid Baker (CON) | St Marylebone |
Nicholas Brian Baker (CON) | North Dorset |
Robert George Banks (CON) | Harrogate |
Rt Hon Joel Barnett (LAB) | Heywood & Royton |
Nicholas Guy Barnett (LAB) | Greenwich |
Anthony Michael Beaumont-Dark (CON) | Birmingham Selly Oak |
Alan James Beith (LIB) | Berwick-upon-Tweed |
Ronald McMillan Bell (CON) | Beaconsfield |
Vivian Walter Hough Bendall (CON) | Ilford North |
Rt Hon Anthony Neil Wedgewood Benn (LAB) | Bristol South East |
Andrew Francis Bennett (LAB) | Stockport North |
Sir Frederick Mackarness Bennett (CON) | Torbay |
Thomas Yates Benyon (CON) | Abingdon |
William Richard Benyon (CON) | Buckingham |
Hon Anthony George Berry (CON) | Enfield Southgate |
Keith Lander Best (CON) | Anglesey |
Sydney James Bidwell (LAB) | Ealing Southall |
Rt Hon William John Biffen (CON) | Oswestry |
Sir John Alec Biggs-Davison (CON) | Epping Forest |
John Graham Blackburn (CON) | Dudley West |
Peter Allan Renshaw Blaker (CON) | Blackpool South |
Richard Bernard Frank Stewart Body (CON) | Holland with Boston |
Sir Nicholas Cosmo Bonsor, Bt (CON) | Nantwich |
Rt Hon Albert Edward Booth (LAB) | Barrow-in-Furness |
Beatrice Boothroyd (LAB) | West Bromwich West |
Hon Robert Thomas Boscawen (CON) | Wells |
Rt Hon Arthur George Bottomley (LAB) | Middlesbrough |
Peter James Bottomley (CON) | Woolwich West |
Andrew Bowden (CON) | Brighton Kemptown |
Dr Rhodes Boyson (CON) | Brent North |
Rev Robert Jonathan Bradford (OUP) | Belfast South |
Thomas George Bradley (LAB) | Leicester East |
Sir Bernard Richard Braine (CON) | South East Essex |
Dr Jeremy William Bray (LAB) | Motherwell & Wishaw |
Graham Frank James Bright (CON) | Luton East |
Timothy Denis Brinton (CON) | Gravesend |
Leon Brittan (CON) | Cleveland & Whitby |
Christopher Brocklebank-Fowler (CON) | North West Norfolk |
Hon Peter Leonard Brooke (CON) | City of London & Westminster South |
Michael Lewis Brotherton (CON) | Louth |
Hugh Dunbar Brown (LAB) | Glasgow Provan |
Michael Russell Brown (CON) | Brigg & Scunthorpe |
Robert Crofton Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne West |
Ronald Duncan McLaren Brown (LAB) | Edinburgh Leith |
Ronald William Brown (LAB) | Hackney South & Shoreditch |
John Ernest Douglas de la Valette Browne (CON) | Winchester |
John Bruce-Gardyne (CON) | Knutsford |
Sir Paul Elmore Oliver Bryan (CON) | Howden |
Norman Findlay Buchan (LAB) | West Renfrewshire |
Rt Hon Alick Laidlaw Buchanan-Smith (CON) | North Angus & Mearns |
Philip Antony Fyson Buck (CON) | Colchester |
Nicholas William Budgen (CON) | Wolverhampton South West |
James Esmond Bulmer (CON) | Kidderminster |
Frederick Frank Arthur Burden (CON) | Gillingham |
John Patrick Butcher (CON) | Coventry South West |
Hon Adam Courtauld Butler (CON) | Bosworth |
Jocelyn Benedict Laurence Cadbury (CON) | Birmingham Northfield |
James Callaghan (LAB) | Middleton & Prestwich |
Rt Hon Leonard James Callaghan (LAB) | Cardiff South East |
Ian Campbell (LAB) | West Dunbartonshire |
Dale Norman Campbell-Savours (LAB) | Workington |
Dennis Andrew Canavan (LAB) | West Stirlingshire |
Robert Bowen Cant (LAB) | Stoke-on-Trent Central |
John Russell Carlisle (CON) | Luton West |
Kenneth Melville Carlisle (CON) | Lincoln |
Mark Carlisle (CON) | Runcorn |
Neil George Carmichael (LAB) | Glasgow Kelvingrove |
Lewis Carter-Jones (LAB) | Eccles |
John Cameron Cartwright (LAB) | Woolwich East |
Lynda Chalker (CON) | Wallasey |
Henry Paul Guinness Channon (CON) | Southend West |
Sydney Brookes Chapman (CON) | Chipping Barnet |
Winston Spencer Churchill (CON) | Stretford |
Hon Alan Kenneth McKenzie Clark (CON) | Plymouth Sutton |
Dr David George Clark (LAB) | South Shields |
William Gibson Haig Clark (CON) | Croydon South |
Kenneth Harry Clarke (CON) | Rushcliffe |
Walter Clegg (CON) | North Fylde |
Stanley Clinton Davis (LAB) | Hackney Central |
Eric Paul Cockeram (CON) | Ludlow |
Rt Hon Michael Francis Lovell Cocks (LAB) | Bristol South |
Stanley Cohen (LAB) | Leeds South East |
Donald Richard Coleman (LAB) | Neath |
Michael Keith Beale Colvin (CON) | Bristol North West |
Rt Hon John Dennis Concannon (LAB) | Mansfield |
Bernard Conlan (LAB) | Gateshead East |
Robert Finlayson Cook (LAB) | Edinburgh Central |
John Ambrose Cope (CON) | South Gloucestershire |
Patrick Thomas Cormack (CON) | South West Staffordshire |
John Alexander Corrie (CON) | Bute & North Ayrshire |
Albert Percy Costain (CON) | Folkestone & Hythe |
Harry Lowes Cowans (LAB) | Newcastle upon Tyne Central |
Thomas Michael Cox (LAB) | Tooting |
James Mark Craigen (LAB Co-op) | Glasgow Maryhill |
Richard Crawshaw (LAB) | Liverpool Toxteth |
Julian Michael Gordon Critchley (CON) | Aldershot |
David Lance Crouch (CON) | Canterbury |
Joseph Stanley Crowther (LAB) | Rotherham |
George Robert Cryer (LAB) | Keighley |
Lawrence Francis Cunliffe (LAB) | Leigh |
George Cunningham (LAB) | Islington South & Finsbury |
Dr John Anderson Cunningham (LAB) | Whitehaven |
Sir Thomas Dalyell, Bt (LAB) | West Lothian |
Arthur Davidson (LAB) | Accrington |
Rt Hon David John Denzil Davies (LAB) | Llanelli |
Gwilym Ednyfed Hudson Davies (LAB) | Caerphilly |
Ifor Davies (LAB) | Gower |
Terence Anthony Gordon Davis (LAB) | Birmingham Stechford |
Eric Petro Deakins (LAB) | Walthamstow |
Arthur Paul Dean (CON) | North Somerset |
Joseph Jabez Dean (LAB) | Leeds West |
James Dempsey (LAB) | Coatbridge & Airdrie |
Donald Campbell Dewar (LAB) | Glasgow Garscadden |
Geoffrey Kenneth Dickens (CON) | Huddersfield West |
Donald Dixon (LAB) | Jarrow |
Frank Gordon Dobson (LAB) | Holborn & St Pancras South |
Geoffrey Hugh Dodsworth (CON) | South West Hertfordshire |
John Donkin Dormand (LAB) | Easington |
Stephen James Dorrell (CON) | Loughborough |
Richard Giles Douglas (LAB Co-op) | Dunfermline |
Lord James Alexander Douglas-Hamilton (CON) | Edinburgh West |
Bruce Leslie Home Douglas-Mann (LAB) | Mitcham & Morden |
Densmore Ronald Dover (CON) | Chorley |
Rt Hon Edward Dillon Lott du Cann (CON) | Taunton |
Alfred Max Dubs (LAB) | Battersea South |
Albert Edward Patrick Duffy (LAB) | Sheffield Attercliffe |
John Dunlop (UUU) | Mid Ulster |
James Anthony Dunn (LAB) | Liverpool Kirkdale |
Robert John Dunn (CON) | Dartford |
John Jacob Dunnett (LAB) | Nottingham East |
Hon Gwyneth Patricia Dunwoody (LAB) | Crewe |
Robert Anthony Bevis Durant (CON) | Reading North |
Hugh John Maxwell Dykes (CON) | Harrow East |
Alexander Eadie (LAB) | Midlothian |
Kenneth Eastham (LAB) | Manchester Blackley |
Rt Hon Sir John Benedict Eden, Bt (CON) | Bournemouth West |
Robert J Edwards (LAB Co-op) | Wolverhampton South East |
Rt Hon Roger Nicholas Edwards (CON) | Pembroke |
Timothy John Crommelin Eggar (CON) | Enfield North |
Sir Robert William Elliott (CON) | Newcastle upon Tyne North |
Raymond Joseph Ellis (LAB) | North East Derbyshire |
Robert Thomas Ellis (LAB) | Wrexham |
Sir Peter Frank Hannibal Emery (CON) | Honiton |
Michael English (LAB) | Nottingham West |
Rt Hon David Hedley Ennals (LAB) | Norwich North |
Ioan Lyonel Evans (LAB Co-op) | Aberdare |
John Evans (LAB) | Newton |
Henry Ewing (LAB) | Stirling, Falkirk & Grangemouth |
Reginald Edwin Eyre (CON) | Birmingham Hall Green |
Nicholas Hardwick Fairbairn (CON) | Kinross & West Perthshire |
Sir Thomas Russell Fairgrieve (CON) | West Aberdeenshire |
Irene Sheila Faith (CON) | Belper |
John Arnold Farr (CON) | Harborough |
Andrew Matthew William Faulds (LAB) | Warley East |
Anthony Fell (CON) | Yarmouth |
Peggy Edith Fenner (CON) | Rochester & Chatham |
Frank Ernest Field (LAB) | Birkenhead |
Geoffrey Finsberg (CON) | Hampstead |
Sir Nigel Thomas Loveridge Fisher (CON) | Surbiton |
Ernest Alan Fitch (LAB) | Wigan |
Gerard Fitt (SDLP) | Belfast West |
Martin Henry Flannery (LAB) | Sheffield Hillsborough |
Alexander MacPherson Fletcher (CON) | Edinburgh North |
Edward Joseph Fletcher (LAB) | Darlington |
Leopold Raymond Fletcher (LAB) | Ilkeston |
Sir Charles Fletcher Fletcher-Cooke (CON) | Darwen |
Janet Evelyn Fookes (CON) | Plymouth Drake |
Rt Hon Michael Mackintosh Foot (LAB) | Ebbw Vale |
Benjamin Thomas Ford (LAB) | Bradford North |
Dr Francis Nigel Forman (CON) | Carshalton |
John Stuart Forrester (LAB) | Stoke-on-Trent North |
Derek Foster (LAB) | Bishop Auckland |
George Foulkes (LAB Co-op) | South Ayrshire |
Peter Norman Fowler (CON) | Sutton Coldfield |
John Marcus Fox (CON) | Shipley |
Rt Hon Sir Hugh Charles Patrick Joseph Fraser (CON) | Stafford & Stone |
John Denis Fraser (LAB) | Norwood |
Peter Lovat Fraser (CON) | South Angus |
Rt Hon Reginald Yarnitz Freeson (LAB) | Brent East |
Clement Raphael Freud (LIB) | Isle of Ely |
Peter Derek Fry (CON) | Wellingborough |
Hon Thomas Galloway Dunlop Galbraith (CON) | Glasgow Hillhead |
George Arthur Gardiner (CON) | Reigate |
Edward Lucas Gardner (CON) | South Fylde |
William Armand Thomas Tristan Garel-Jones (CON) | Watford |
John Laurence Garrett (LAB) | Norwich South |
William Edward Garrett (LAB) | Wallsend |
Robert Michael James Gascoyne-Cecil, Viscount Cranborne (CON) | South Dorset |
Bruce Thomas George (LAB) | Walsall South |
Rt Hon Dr John William Gilbert (LAB) | Dudley East |
Rt Hon Sir Ian Hedworth John Little Gilmour, Bt (CON) | Chesham & Amersham |
Andrew David Gilroy Bevan (CON) | Birmingham Yardley |
David Ginsburg (LAB) | Dewsbury |
Dr Alan Jack Glyn (CON) | Windsor & Maidenhead |
John Golding (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
Sir Philip Carter Goodhart (CON) | Beckenham |
Sir Victor Henry Goodhew (CON) | St Albans |
Alastair Robertson Goodlad (CON) | Northwich |
John Michael Gorst (CON) | Hendon North |
Harry Philp Heggie Gourlay (LAB) | Kirkcaldy |
Ian Reginald Edward Gow (CON) | Eastbourne |
Sir Herbert Raymond Gower (CON) | Barry |
Thomas Edward Graham (LAB Co-op) | Edmonton |
George Grant (LAB) | Morpeth |
John Anthony Grant (CON) | Harrow Central |
John Douglas Grant (LAB) | Islington Central |
James Hamish Hector Northey Gray (CON) | Ross & Cromarty |
Harry Greenway (CON) | Ealing North |
William Percival Grieve (CON) | Solihull |
Eldon Wylie Griffiths (CON) | Bury St Edmunds |
Peter Harry Steven Griffiths (CON) | Portsmouth North |
Rt Hon Joseph Grimond (LIB) | Orkney & Shetland |
Ian Grist (CON) | Cardiff North |
William Michael John Grylls (CON) | North West Surrey |
John Selwyn Gummer (CON) | Eye |
Hon Archibald Gavin Hamilton (CON) | Epsom & Ewell |
James Hamilton (LAB) | Bothwell |
Michael Aubrey Hamilton (CON) | Salisbury |
William Winter Hamilton (LAB) | Central Fife |
Dr Keith Hampson (CON) | Ripon |
John Gordon Hannam (CON) | Exeter |
Peter Hardy (LAB) | Rother Valley |
Rt Hon Walter Harrison (LAB) | Wakefield |
Rt Hon Judith Constance Mary Hart (LAB) | Lanark |
Alan Gordon Barraclough Haselhurst (CON) | Saffron Walden |
Stephen Lewis Edmonstone Hastings (CON) | Mid Bedfordshire |
Rt Hon Roy Sydney George Hattersley (LAB) | Birmingham Sparkbrook |
Rt Hon Sir Robert Michael Oldfield Havers (CON) | Wimbledon |
Sir Paul Lancelot Hawkins (CON) | South West Norfolk |
Phillip Warren Hawksley (CON) | The Wrekin |
Bernard John Hayhoe (CON) | Brentford & Isleworth |
David Francis Haynes (LAB) | Ashfield |
Rt Hon Denis Winston Healey (LAB) | Leeds East |
Rt Hon Edward Richard George Heath (CON) | Sidcup |
Bentley John Heddle (CON) | Lichfield & Tamworth |
Eric Samuel Heffer (LAB) | Liverpool Walton |
James Stewart Barry Henderson (CON) | East Fife |
Michael Ray Dibdin Heseltine (CON) | Henley |
Robert Adrian Hicks (CON) | Bodmin |
Terence Langley Higgins (CON) | Worthing |
Stanley James Allen Hill (CON) | Southampton Test |
Hon Douglas Martin Hogg (CON) | Grantham |
Norman Hogg (LAB) | East Dunbartonshire |
Philip Welsby Holland (CON) | Carlton |
Stuart Kingsley Holland (LAB) | Vauxhall |
John David Home Robertson (LAB) | Berwick & East Lothian |
William Dennis Homewood (LAB) | Kettering |
Frank Oswald Hooley (LAB) | Sheffield Heeley |
Tom Ellis Hooson (CON) | Brecon & Radnor |
John Rhodes Horam (LAB) | Gateshead West |
Peter Maudslay Hordern (CON) | Horsham & Crawley |
Rt Hon Sir Richard Edward Geoffrey Howe (CON) | East Surrey |
David Arthur Russell Howell (CON) | Guildford |
Rt Hon Denis Herbert Howell (LAB) | Birmingham Small Heath |
Ralph Frederick Howell (CON) | North Norfolk |
Geraint Wyn Howells (LIB) | Cardigan |
Leslie John Huckfield (LAB) | Nuneaton |
Robert Hughes (LAB) | Aberdeen North |
Royston John Hughes (LAB) | Newport |
Dr William Mark Hughes (LAB) | Durham |
David James Fletcher Hunt (CON) | Wirral |
John Leonard Hunt (CON) | Ravensbourne |
Hon Douglas Richard Hurd (CON) | Mid Oxfordshire |
Bryant Godman Irvine (CON) | Rye |
Charles Graham Irving (CON) | Cheltenham |
Hon Greville Ewan Janner (LAB) | Leicester West |
Rt Hon Douglas Patrick Thomas Jay (LAB) | Battersea North |
Rt Hon Charles Patrick Fleeming Jenkin (CON) | Wanstead & Woodford |
Thomas Francis Henry Jessel (CON) | Twickenham |
Brynmor Thomas John (LAB) | Pontypridd |
James Johnson (LAB) | Kingston-upon-Hull West |
Walter Hamlet Johnson (LAB) | Derby South |
Geoffrey Johnson Smith (CON) | East Grinstead |
David Russell Johnston (LIB) | Inverness |
Daniel Jones (LAB) | Burnley |
Stephen Barry Jones (LAB) | East Flint |
Rt Hon Trevor Alec Jones (LAB) | Rhondda |
Thomas Michael Jopling (CON) | Westmorland |
Rt Hon Sir Keith Sinjohn Joseph, Bt (CON) | Leeds North East |
Sir Donald Kaberry, Bt (CON) | Leeds North West |
Rt Hon Gerald Bernard Kaufman (LAB) | Manchester Ardwick |
Mary Elaine Kellett-Bowman (CON) | Lancaster |
Russell Whiston Kerr (LAB) | Feltham & Heston |
John Anthony Kershaw (CON) | Stroud |
James Alexander Kilfedder (Ind UU) | North Down |
Robert Michael Kilroy-Silk (LAB) | Ormskirk |
Sir Marcus Richard Kimball (CON) | Gainsborough |
Thomas Jeremy King (CON) | Bridgwater |
Neil Gordon Kinnock (LAB) | Bedwellty |
Sir Timothy Peter Geoffrey Kitson (CON) | Richmond (Yorks) |
Joan Christabel Jill Knight (CON) | Birmingham Edgbaston |
David Laidlaw Knox (CON) | Leek |
David Lambie (LAB) | Central Ayrshire |
Harry George Lamborn (LAB) | Peckham |
James Alexander Lamond (LAB) | Oldham East |
Norman Stewart Hughson Lamont (CON) | Kingston-upon-Thames |
Ian Bruce Lang (CON) | Galloway |
Sir John Anthony Langford-Holt (CON) | Shrewsbury |
Michael Anthony Latham (CON) | Melton |
Ivan John Lawrence (CON) | Burton |
Nigel Lawson (CON) | Blaby |
Spencer le Marchant (CON) | High Peak |
Edward L Leadbitter (LAB) | Hartlepool |
John Robert Louis Lee (CON) | Nelson & Colne |
Ronald Leighton (LAB) | Newham North East |
Hon Mark Alexander Lennox-Boyd (CON) | Morecambe & Lonsdale |
James Theodore Lester (CON) | Beeston |
Joan Lestor (LAB) | Eton & Slough |
Rt Hon Norman Harold Lever (LAB) | Manchester Central |
Arthur William John Lewis (LAB) | Newham North West |
Kenneth Lewis (CON) | Rutland & Stamford |
Ronald Howard Lewis (LAB) | Carlisle |
Ian Stewart Lloyd (CON) | Havant & Waterloo |
Peter Robert Cable Lloyd (CON) | Fareham |
Geoffrey Lofthouse (LAB) | Pontefract & Castleford |
John Warren Loveridge (CON) | Upminster |
Richard Napier Luce (CON) | Shoreham |
Nicholas Walter Lyell (CON) | Hemel Hempstead |
Alexander Ward Lyon (LAB) | York |
Edward Lyons (LAB) | Bradford West |
Rt Hon Dr Jesse Dickson Mabon (LAB Co-op) | Greenock & Port Glasgow |
David Neil Macfarlane (CON) | Sutton & Cheam |
John Roddick Russell MacGregor (CON) | South Norfolk |
John Jackson Mackay (CON) | Argyll |
Rt Hon James Gregor MacKenzie (LAB) | Rutherglen |
Robert Adam Ross Maclennan (LAB) | Caithness & Sutherland |
Rt Hon Maurice Victor Macmillan (CON) | Farnham |
William David Madel (CON) | South Bedfordshire |
Bryan Edgar Magee (LAB) | Leyton |
Meredith Francis Maguire (Ind Rep) | Fermanagh & South Tyrone |
John Roy Major (CON) | Huntingdon |
Kenneth Marks (LAB) | Manchester Gorton |
Paul Marland (CON) | West Gloucestershire |
Antony Rivers Marlow (CON) | Northampton North |
David Marshall (LAB) | Glasgow Shettleston |
Dr Edmund Ian Marshall (LAB) | Goole |
Dr James Marshall (LAB) | Leicester South |
Robert Michael Marshall (CON) | Arundel |
Harry Neil Marten (CON) | Banbury |
Michael John Martin (LAB) | Glasgow Springburn |
Rt Hon Roy Mason (LAB) | Barnsley |
Michael John Mates (CON) | Petersfield |
David Carol MacDonell Mather (CON) | Esher |
Rt Hon Angus Edmund Upton Maude (CON) | Stratford-on-Avon |
Raymond Llewellyn Mawby (CON) | Totnes |
Dr Brian Stanley Mawhinney (CON) | Peterborough |
John Alston Maxton (LAB) | Glasgow Cathcart |
Robert John Maxwell-Hyslop (CON) | Tiverton |
Patrick Barnabas Burke Mayhew (CON) | Royal Tunbridge Wells |
Vera Joan Maynard (LAB) | Sheffield Brightside |
Sir Stephen James McAdden (CON) | Southend East |
Hugh McCartney (LAB) | Central Dunbartonshire |
Robert Arthur McCrindle (CON) | Brentwood & Ongar |
James Harold McCusker (OUP) | Armagh |
Dr Oonagh Anne McDonald (LAB) | Thurrock |
Francis Patrick McElhone (LAB) | Glasgow Queen's Park |
Michael Thomas Francis McGuire (LAB) | Ince |
Allen McKay (LAB) | Penistone |
William McKelvey (LAB) | Kilmarnock |
Andrew McMahon (LAB) | Glasgow Govan |
Thomas McLellan McMillan (LAB) | Glasgow Central |
Patrick Michael Ernest David McNair-Wilson (CON) | New Forest |
Robert Michael Conal McNair-Wilson (CON) | Newbury |
Thomas McNally (LAB) | Stockport South |
Joseph Kevin McNamara (LAB) | Kingston-upon-Hull Central |
John McQuade (DUP) | Belfast North |
Albert McQuarrie (CON) | East Aberdeenshire |
John David McWilliam (LAB) | Blaydon |
Michael Hugh Meacher (LAB) | Oldham West |
Rt Hon Robert Joseph Mellish (LAB) | Bermondsey |
David John Mellor (CON) | Putney |
Sir Anthony John Charles Meyer, Bt (CON) | West Flint |
Ian Mikardo (LAB) | Bethnal Green & Bow |
Rt Hon Bruce Millan (LAB) | Glasgow Craigton |
Hilary Duppa Miller (CON) | Bromsgrove & Redditch |
Dr Maurice Solomon Miller (LAB) | East Kilbride |
Iain Campbell Mills (CON) | Meriden |
Sir Peter McLay Mills (CON) | West Devon |
Norman Alexander Miscampbell (CON) | Blackpool North |
Austin Vernon Mitchell (LAB) | Grimsby |
David Bower Mitchell (CON) | Basingstoke |
Richard Charles Mitchell (LAB) | Southampton Itchen |
Roger Denis Moate (CON) | Faversham |
James Henry Molyneaux (OUP) | South Antrim |
Hector Seymour Peter Monro (CON) | Dumfries |
William Fergus Montgomery (CON) | Altrincham & Sale |
John Edward Michael Moore (CON) | Croydon Central |
William Geraint Oliver Morgan (CON) | Denbigh |
Rt Hon Alfred R Morris (LAB Co-op) | Manchester Wythenshawe |
Rt Hon Charles Richard Morris (LAB) | Manchester Openshaw |
Rt Hon John Morris (LAB) | Aberavon |
Michael Wolfgang Laurence Morris (CON) | Northampton South |
Hon Charles Andrew Morrison (CON) | Devizes |
Hon Peter Hugh Morrison (CON) | City of Chester |
George Martin Morton (LAB) | Manchester Moss Side |
Rt Hon Roland Dunstan Moyle (LAB) | Lewisham East |
William David Mudd (CON) | Falmouth & Camborne |
Rt Hon Frederick William Mulley (LAB) | Sheffield Park |
Christopher Philip Yorke Murphy (CON) | Welwyn & Hatfield |
David Fairlie Myles (CON) | Banff |
Gerrard Anthony Neale (CON) | North Cornwall |
Richard Francis Needham, Earl of Kilmorey (CON) | Chippenham |
Richard Anthony Nelson (CON) | Chichester |
Michael Jon Neubert (CON) | Romford |
Arthur Stanley Newens (LAB Co-op) | Harlow |
Antony Harold Newton (CON) | Braintree |
Thomas Normanton (CON) | Cheadle |
John William Frederic Nott (CON) | St Ives |
Michael Joseph O'Halloran (LAB) | Islington North |
Martin John O'Neill (LAB) | Clackmannan & East Stirlingshire |
Gordon James Oakes (LAB) | Widnes |
Eric Ogden (LAB) | Liverpool West Derby |
Cranley Gordon Douglas Onslow (CON) | Woking |
Sarah A Oppenheim (CON) | Gloucester |
Rt Hon Stanley Orme (LAB) | Salford West |
John Holbrook Osborn (CON) | Sheffield Hallam |
Rt Hon Dr David Anthony Llewellyn Owen (LAB) | Plymouth Devonport |
Arthur John Page (CON) | Harrow West |
Rt Hon Rodney Graham Page (CON) | Crosby |
Rev Ian Richard Kyle Paisley (DUP) | North Antrim |
Arthur Montague Frank Palmer (LAB Co-op) | Bristol North East |
George Maclean Park (LAB) | Coventry North East |
Herbert John Harvey Parker (LAB) | Dagenham |
Cecil Edward Parkinson (CON) | South Hertfordshire |
Matthew Francis Parris (CON) | West Derbyshire |
Robert Parry (LAB) | Liverpool Scotland Exchange |
Christopher Francis Patten (CON) | Bath |
John Haggitt Charles Patten (CON) | Oxford |
Geoffrey Edwin Pattie (CON) | Chertsey & Walton |
Laurence Anstice Pavitt (LAB Co-op) | Brent South |
James Francis Pawsey (CON) | Rugby |
Thomas Pendry (LAB) | Stalybridge & Hyde |
David Charles Penhaligon (LIB) | Truro |
Sir Walter Ian Percival (CON) | Southport |
Rt Hon John Wynne William Peyton (CON) | Yeovil |
Ralph Bonner Pink (CON) | Portsmouth South |
Alexander Pollock (CON) | Moray & Nairn |
George Barrington Porter (CON) | Bebington & Ellesmere Port |
Rt Hon John Enoch Powell (OUP) | South Down |
Raymond Powell (LAB) | Ogmore |
Rt Hon Reginald Ernest Prentice (CON) | Daventry |
John Leslie Prescott (LAB) | Kingston-upon-Hull East |
Christopher Price (LAB) | Lewisham West |
David Ernest Campbell Price (CON) | Eastleigh |
Rt Hon James Michael Leathes Prior (CON) | Lowestoft |
Keith Harvey Proctor (CON) | Basildon |
Rt Hon Francis Leslie Pym (CON) | Cambridgeshire |
Denys Alan Reginald Race (LAB) | Wood Green |
Giles Heneage Radice (LAB) | Chester-le-Street |
Timothy Hugh Francis Raison (CON) | Aylesbury |
John Rankin Rathbone (CON) | Lewes |
Rt Hon Merlyn Rees (LAB) | Leeds South |
Peter Wynford Innes Rees (CON) | Dover & Deal |
William Rupert Rees-Davies (CON) | Thanet West |
Ronald Timothy Renton (CON) | Mid Sussex |
Robert Vidal Rhodes James (CON) | Cambridge |
Sir Brandon Meredith Rhys Williams, Bt (CON) | Kensington |
Josephine Richardson (LAB) | Barking |
Hon Nicholas Ridley (CON) | Cirencester & Tewkesbury |
Sir Julian Errington Ridsdale (CON) | Harwich |
Malcolm Leslie Rifkind (CON) | Edinburgh Pentlands |
Rt Hon Aubrey Geoffrey Frederick Rippon (CON) | Hexham |
Albert Roberts (LAB) | Normanton |
Allan Roberts (LAB) | Bootle |
Ernest Alfred Cecil Roberts (LAB) | Hackney North & Stoke Newington |
Gwilym Edffrwd Roberts (LAB) | Cannock |
Ieuan Wyn Pritchard Roberts (CON) | Conway |
Michael Hilary Arthur Roberts (CON) | Cardiff North West |
George Islay Macneill Robertson (LAB) | Hamilton |
Geoffrey Robinson (LAB) | Coventry North West |
Peter David Robinson (DUP) | Belfast East |
Rt Hon William Thomas Rodgers (LAB) | Stockton |
Jeffrey William Rooker (LAB) | Birmingham Perry Barr |
John Francis Hodgess Roper (LAB Co-op) | Farnworth |
Ernest Ross (LAB) | Dundee West |
Stephen Sherlock Ross (LIB) | Isle of Wight |
William Ross (OUP) | Londonderry |
Hugh Alexis Louis Rossi (CON) | Hornsey |
Peter Lewis Rost (CON) | South East Derbyshire |
Edward Rowlands (LAB) | Merthyr Tydfil |
Sir Anthony Henry Fanshawe Royle (CON) | Richmond (Surrey) |
John Ryman (LAB) | Blyth |
Hon Timothy Alan Davan Sainsbury (CON) | Hove |
Neville Devonshire Sandelson (LAB) | Hayes & Harlington |
Nicholas Paul Scott (CON) | Chelsea |
Eric John Sever (LAB) | Birmingham Ladywood |
John Giles Dunkerley Shaw (CON) | Pudsey |
Michael Norman Shaw (CON) | Scarborough |
Barry John Sheerman (LAB Co-op) | Huddersfield East |
Rt Hon Robert Edward Sheldon (LAB) | Ashton-under-Lyne |
William Jeremy Masefield Shelton (CON) | Streatham |
Colin Ryley Shepherd (CON) | Hereford |
Richard Charles Scrimgeour Shepherd (CON) | Aldridge-Brownhills |
Julian Michael Shersby (CON) | Uxbridge |
Rt Hon Peter David Shore (LAB) | Stepney & Poplar |
Ren?e Short (LAB) | Wolverhampton North East |
Rt Hon John Ernest Silkin (LAB) | Deptford |
Rt Hon Samuel Charles Silkin (LAB) | Dulwich |
Julius Silverman (LAB) | Birmingham Erdington |
Frederick John Silvester (CON) | Manchester Withington |
Roger Edward Sims (CON) | Chislehurst |
Trevor Herbert Harry Skeet (CON) | Bedford |
Dennis Edward Skinner (LAB) | Bolsover |
Cyril Smith (LIB) | Rochdale |
Dudley Gordon Smith (CON) | Warwick & Leamington |
Rt Hon John Smith (LAB) | North Lanarkshire |
Peter Charles Snape (LAB) | West Bromwich East |
Clive Stafford Soley (LAB) | Hammersmith North |
Nigel John Spearing (LAB) | Newham South |
Herbert Keith Speed (CON) | Ashford |
Antony Spellar (CON) | North Devon |
John Deane Spence (CON) | Thirsk & Malton |
James Wilton Spicer (CON) | West Dorset |
William Michael Hardy Spicer (CON) | South Worcestershire |
Leslie Spriggs (LAB) | St Helens |
Iain MacDonald Sproat (CON) | Aberdeen South |
Robin Clifford Squire (CON) | Hornchurch |
Keith Monin Stainton (CON) | Sudbury & Woodbridge |
Albert William Stallard (LAB) | St Pancras North |
Ivor Robert Stanbrook (CON) | Orpington |
John Paul Stanley (CON) | Tonbridge & Malling |
Rt Hon David Martin Scott Steel (LIB) | Roxburgh, Selkirk & Peebles |
Anthony David Steen (CON) | Liverpool Wavertree |
Norman Anthony Francis St John Stevas (CON) | Chelmsford |
Martin Stevens (CON) | Fulham |
Bernard Harold Ian Halley Stewart (CON) | Hitchin |
Rt Hon Donald James Stewart (SNP) | Western Isles |
John Allan Stewart (CON) | East Renfrewshire |
David Leonard Stoddart (LAB) | Swindon |
John Heydon Romaine Stokes (CON) | Halesowen & Stourbridge |
Roger W Stott (LAB) | Westhoughton |
John Stradling Thomas (CON) | Monmouth |
Gavin Steel Strang (LAB) | Edinburgh East |
John Whitaker Straw (LAB) | Blackburn |
Hon Dr Shirley Catherine Wynne Summerskill (LAB) | Halifax |
Peter Hannay Bailey Tapsell (CON) | Horncastle |
Robert George Taylor (CON) | Croydon North West |
Winifred Ann Taylor (LAB) | Bolton West |
Norman Beresford Tebbit (CON) | Chingford |
Peter Temple-Morris (CON) | Leominster |
Rt Hon Margaret Hilda Thatcher (CON) | Finchley |
Dafydd Elis Thomas (PC) | Merioneth |
Jeffrey Thomas (LAB) | Abertillery |
Michael Stuart Thomas (LAB Co-op) | Newcastle upon Tyne East |
Rt Hon Peter John Mitchell Thomas (CON) | Hendon South |
Dr Roger Gareth Thomas (LAB) | Carmarthen |
Rt Hon Thomas George Thomas (Speaker) | Cardiff West |
Donald Thompson (CON) | Sowerby |
Neil Gordon Thorne (CON) | Ilford South |
Stanley George Thorne (LAB) | Preston South |
George Malcolm Thornton (CON) | Liverpool Garston |
John Vincent Tilley (LAB Co-op) | Lambeth Central |
James Tinn (LAB) | Redcar |
Thomas William Torney (LAB) | Bradford South |
John Ernest Townend (CON) | Bridlington |
Cyril David Townsend (CON) | Bexleyheath |
David Austin Trippier (CON) | Rossendale |
Neville Guthrie Trotter (CON) | Tynemouth |
Rt Hon Thomas William Urwin (LAB) | Houghton-le-Spring |
William Radcliffe van Straubenzee (CON) | Wokingham |
Rt Hon Eric Graham Varley (LAB) | Chesterfield |
Dr Gerard Folliott Vaughan (CON) | Reading South |
Peter John Viggers (CON) | Gosport |
David Charles Waddington (CON) | Clitheroe |
Edwin Wainwright (LAB) | Dearne Valley |
Richard Scurrah Wainwright (LIB) | Colne Valley |
John Wakeham (CON) | Maldon |
Hon William Arthur Waldegrave (CON) | Bristol West |
Harold Walker (LAB) | Doncaster |
Rt Hon Peter Edward Walker (CON) | Worcester |
William Connell Walker (CON) | Perth & East Perthshire |
Rt Hon Sir Derek Colclough Walker-Smith, Bt (CON) | East Hertfordshire |
Sir Patrick Henry Bligh Wall (CON) | Haltemprice |
Gary Peter Anthony Waller (CON) | Brighouse & Spenborough |
Dennis Murray Walters (CON) | Westbury |
John Deveraux Ward (CON) | Poole |
Kenneth Robin Warren (CON) | Hastings |
David John Watkins (LAB) | Consett |
John Grenville Bernard Watson (CON) | Skipton |
Bruce Bernard Weatherill (CON) | Croydon North East |
Kenneth Thomas Weetch (LAB) | Ipswich |
Alfred James Wellbeloved (LAB) | Erith & Crayford |
John Julius Wells (CON) | Maidstone |
Petre Bowen Wells (CON) | Hertford & Stevenage |
Michael Collins Welsh (LAB) | Don Valley |
John Daniel Wheeler (CON) | Paddington |
Frank Richard White (LAB) | Bury & Radcliffe |
James White (LAB) | Glasgow Pollok |
Phillip Whitehead (LAB) | Derby North |
Rt Hon William Stephen Ian Whitelaw (CON) | Penrith & The Border |
William Charles Whitlock (LAB) | Nottingham North |
Raymond William Whitney (CON) | Wycombe |
Keith David Wickenden (CON) | Dorking |
Alfred William Wiggin (CON) | Weston-super-Mare |
Dafydd Wynne Wigley (PC) | Caernarvon |
John Arbuthnot du Cane Wilkinson (CON) | Ruislip-Northwood |
Rt Hon Frederick Thomas Willey (LAB) | Sunderland North |
Rt Hon Alan John Williams (LAB) | Swansea West |
David John Delwyn Williams (CON) | Montgomery |
Sir William Thomas Williams (LAB Co-op) | Warrington |
Rt Hon Sir James Harold Wilson (LAB) | Huyton |
Robert Gordon Wilson (SNP) | Dundee East |
William Wilson (LAB) | Coventry South East |
David Julian Winnick (LAB) | Walsall North |
Nicholas Raymond Winterton (CON) | Macclesfield |
Geoffrey Mark Wolfson (CON) | Sevenoaks |
Alec Woodall (LAB) | Hemsworth |
Kenneth John Woolmer (LAB) | Batley & Morley |
Ian William Wrigglesworth (LAB Co-op) | Thornaby |
Sheila Rosemary Rivers Wright (LAB) | Birmingham Handsworth |
David Wright Young (LAB) | Bolton East |
Sir George Samuel Knatchbull Young, Bt (CON) | Ealing Acton |
George Kenneth Hotson Younger (CON) | Ayr |