12 July 1895 |
Edward Ebenezer Parkes (LIB U) | Birmingham Central |
Sir John Benjamin Stone (CON) | Birmingham East |
George Dixon (LIB U) | Birmingham Edgbaston |
Henry Arthur Cadogan, Viscount Chelsea (CON) | Bury St Edmunds |
John Henniker Heaton (CON) | Canterbury |
Robert Armstrong Yerburgh (CON) | Chester |
Alban George Henry Gibbs (CON) | City of London |
Sir Reginald Hanson, Bt (CON) | City of London |
George Wyndham (CON) | Dover |
Dr Joseph Edward Kenny (PN) | Dublin College Green |
Timothy Charles Harrington (PN) | Dublin Harbour |
William Field (PN) | Dublin St Patrick's |
William McEwan (LIB) | Edinburgh Central |
Lewis McIver (LIB U) | Edinburgh West |
Edward Brodie Hoare (CON) | Hampstead |
Sir Charles Hall (CON) | Holborn |
Sir Algernon Borthwick, Bt (CON) | Kensington South |
John Penn (CON) | Lewisham |
Sir Frederick Seager Hunt, Bt (CON) | Maidstone |
Charles Ernest Tritton (CON) | Norwood |
Thomas George Fardell (CON) | Paddington South |
John Batty Langley (LIB) | Sheffield Attercliffe |
Rt Hon Anthony John Mundella (LIB) | Sheffield Brightside |
Charles Edward Howard Vincent (CON) | Sheffield Central |
Sir Ellis Ashmead-Bartlett (CON) | Sheffield Ecclesall |
Charles Bellby Stuart-Wortley (CON) | Sheffield Hallam |
Henry David Greene (CON) | Shrewsbury |
Rt Hon George Joachim Goschen (CON) | St George Hanover Square |
Hon William Frederick Danvers Smith (CON) | Strand |
Alfred Cholmeley Earle-Welby (CON) | Taunton |
Hon Alfred Lyttelton (LIB U) | Warwick & Leamington |
James Ernest Spencer (CON) | West Bromwich |
William Henry Myers (CON) | Winchester |
Francis Tress Barry (CON) | Windsor |
Rt Hon Charles Pelham Villiers (LIB U) | Wolverhampton South |
13 July 1895 |
Charles William Cayzer (CON) | Barrow-in-Furness |
Gustav Wilhelm Wolff (U) | Belfast East |
Sir Edward James Harland, Bt (U) | Belfast North |
William Johnston (U) | Belfast South |
Hugh Oakley Arnold-Foster (LIB U) | Belfast West |
Alfred Baldwin (CON) | Bewdley |
Rt Hon Sir Matthew White Ridley, Bt (CON) | Blackpool |
James Bigwood (CON) | Brentford |
Andrew Graham Murray (CON) | Bute |
Rt Hon Sir John Eldon Gorst (CON) | Cambridge University |
Prof Richard Claverhouse Jebb (CON) | Cambridge University |
Horatio David Davies (CON) | Chatham |
Thomas Usborne (CON) | Chelmsford |
David Alexander Edward Lindsay, Lord Balcarres (CON) | Chorley |
Abel Henry Smith (CON) | Christchurch |
Rt Hon Sir Ughtred James Kay-Shuttleworth, Bt (LIB) | Clitheroe |
Arthur Pease (LIB U) | Darlington |
Sir Henry Howe Bemrose (CON) | Derby |
Geoffrey Drage (CON) | Derby |
Rt Hon Lord George Francis Hamilton (CON) | Ealing |
Hon Sir Henry Stafford Northcote, Bt (CON) | Exeter |
Henry Yarde Buller Lopes (CON) | Grantham |
Hon William St John Fremantle Brodrick (CON) | Guildford |
William Ambrose (CON) | Harrow |
George Bickersteth Hudson (CON) | Hitchin |
Henry Charles Stephens (CON) | Hornsey |
William Henry Wilson-Todd (CON) | Howdenshire |
Sir Charles Mark Palmer, Bt (LIB) | Jarrow |
Walter Hazell (LIB) | Leicester |
Henry Broadhurst (LIB/LAB) | Leicester |
John Daly (PN) | Limerick City |
Charles Hilton Seely (LIB U) | Lincoln |
William Frederic Lawrence (CON) | Liverpool Abercromby |
John Archibald Willox (CON) | Liverpool Everton |
James Henry Stock (CON) | Liverpool Walton |
Rt Hon Sir John Lubbock, Bt (LIB U) | London University |
Robert Jasper More (LIB U) | Ludlow |
William Bromley-Davenport (CON) | Macclesfield |
Rt Hon Arthur James Balfour (CON) | Manchester East |
Charles Ernest Schwann (LIB) | Manchester North |
Rt Hon Sir James Fergusson, Bt (CON) | Manchester North East |
Sir William Henry Houldsworth, Bt (CON) | Manchester North West |
Rt Hon John George Edward Henry Douglas Sutherland Campbell, Marquess of Lorne (LIB U) | Manchester South |
William Johnson Galloway (CON) | Manchester South West |
Charles Edward Warde (CON) | Medway |
William Slaney Kenyon-Slaney (CON) | Newport (Shropshire) |
Edward Philip Monckton (CON) | Northern Northamptonshire |
Rt Hon Sir John Robert Mowbray, Bt (CON) | Oxford University |
John Gilbert Talbot (CON) | Oxford University |
Robert Wallace (LIB) | Perth |
William Wickham (CON) | Petersfield |
George Henry Finch (CON) | Rutlandshire |
Frederick Platt-Higgins (CON) | Salford North |
Sir Henry Hoyle Howorth (CON) | Salford South |
Lees Knowles (CON) | Salford West |
William Ernest Brymer (CON) | Southern Dorset |
Vicary Gibbs (CON) | St Albans |
Rt Hon Aretas Akers-Douglas (CON) | St Augustine's |
Thomas Bedford Bolitho (LIB U) | St Ives |
George Whiteley (CON) | Stockport |
Beresford Valentine Melville (CON) | Stockport |
John William Maclure (CON) | Stretford |
Philip Albert Muntz (CON) | Tamworth |
John Grant Lawson (CON) | Thirsk & Malton |
Sir William Hood Walrond, Bt (CON) | Tiverton |
Sir Alexander Fuller Acland-Hood, Bt (CON) | Wellington (Somerset) |
Edward George Villiers Stanley, Lord Stanley (CON) | Westhoughton |
William Lehmann Ashmead Bartlett Burdett-Coutts (CON) | Westminster |
Ernest William Beckett (CON) | Whitby |
Sir Herbert Eustace Maxwell, Bt (CON) | Wigtownshire |
Edward Thomas Davenant Cotton-Jodrell (CON) | Wirral |
Sir Frank Lockwood (LIB) | York |
John George Butcher (CON) | York |
15 July 1895 |
Dr William Alexander Hunter (LIB) | Aberdeen North |
Rt Hon James Bryce (LIB) | Aberdeen South |
William Withey Bramston Beach (CON) | Andover |
Laurence Hardy (CON) | Ashford |
Herbert James Whiteley (CON) | Ashton-under-Lyne |
Robert Gunter (CON) | Barkston Ash |
Edmond Robert Wodehouse (LIB U) | Bath |
Charles Wyndham Murray (CON) | Bath |
John Elliot Burns (LIB/LAB) | Battersea |
William Coddington (CON) | Blackburn |
William Henry Hornby (CON) | Blackburn |
Herbert Shepherd-Cross (CON) | Bolton |
George Harwood (LIB) | Bolton |
William Garfit (CON) | Boston |
James M Leslie Wanklyn (LIB U) | Bradford Central |
Henry Byron Reed (CON) | Bradford East |
Ernest Francis Swan Flower (CON) | Bradford West |
Edward James Stanley (CON) | Bridgwater |
Sir William Henry Wills, Bt (LIB) | Bristol East |
Lewis Fry (LIB U) | Bristol North |
Sir Edward Stock Hill (CON) | Bristol South |
Rt Hon Sir Michael Edward Hicks-Beach, Bt (CON) | Bristol West |
George Godolphin Osborne, Marquess of Carmarthen (CON) | Brixton |
James Kenyon (CON) | Bury |
Robert Uniacke Penrose Fitzgerald (CON) | Cambridge |
Francis Shirley Russell (CON) | Cheltenham |
Percy Melville Thornton (CON) | Clapham |
Rt Hon Charles Thomson Ritchie (CON) | Croydon |
Charles John Darling (CON) | Deptford |
Edward John Chalmers Morton (LIB) | Devonport |
Hudson Ewbanke Kearley (LIB) | Devonport |
Brooke Robinson (CON) | Dudley |
Matthew Fowler (LIB) | Durham |
Hon Humphrey Napier Sturt (CON) | Eastern Dorset |
James Alexander Rentoul (U) | Eastern Down |
Joseph Austen Chamberlain (LIB U) | Eastern Worcestershire |
Rt Hon Sir Charles John Pearson (CON) | Edinburgh & St Andrews Universities |
Amelius Richard Mark Lockwood (CON) | Epping |
Sir Frederick Wellington John Fitz Wygram, Bt (CON) | Fareham |
William Rawson Shaw (LIB) | Halifax |
Alfred Arnold (CON) | Halifax |
Sir Henry Meysey Meysey-Thompson, Bt (LIB U) | Handsworth |
William Lucas Shadwell (CON) | Hastings |
Charles Wallwyn Radcliffe Cooke (CON) | Hereford |
Sir John Henry Kennaway, Bt (CON) | Honiton |
Sir James Thomas Woodhouse (LIB) | Huddersfield |
Daniel Ford Goddard (LIB) | Ipswich |
Sir Charles Dalrymple, Bt (CON) | Ipswich |
Rt Hon James Lowther (CON) | Isle of Thanet |
Benjamin Louis Cohen (CON) | Islington East |
George Christopher Trout Bartley (CON) | Islington North |
Sir Albert Kaye Rollit (CON) | Islington South |
Thomas Lough (LIB) | Islington West |
Frederick Lucas Cook (CON) | Kennington |
Thomas Gibson Bowles (CON) | King's Lynn |
Hon Alan de Tatton Egerton (CON) | Knutsford |
Henry Morton Stanley (LIB U) | Lambeth North |
Dunbar Plunket Barton (U) | Mid Armagh |
Hon John Walter Edward Douglas Scott-Montagu (CON) | New Forest |
Hon Harold Heneage Finch-Hatton (CON) | Newark |
Thomas Bartholomew Curran (APN) | Northern Donegal |
Robert Ascroft (CON) | Oldham |
James Francis Oswald (CON) | Oldham |
John Aird (CON) | Paddington North |
Robert Purvis (LIB U) | Peterborough |
Charles Harrison (LIB) | Plymouth |
Sir Edward George Clarke (CON) | Plymouth |
Thomas Willans Nussey (LIB) | Pontefract |
Rt Hon Robert William Hanbury (CON) | Preston |
William Edward Murray Tomlinson (CON) | Preston |
Charles Townshend Murdoch (CON) | Reading |
Clement Molyneux Royds (CON) | Rochdale |
James Edward Hubert Gascoyne Cecil, Viscount Cranborne (CON) | Rochester |
Rt Hon Arthur Herbert Dyke Acland (LIB) | Rotherham |
Henry William Forster (CON) | Sevenoaks |
William Grey Ellison Macartney (U) | Southern Antrim |
Donal Sullivan (APN) | Southern Westmeath |
Thomas Harrop Sidebottom (CON) | Stalybridge |
William Cuthbert Quilter (LIB U) | Sudbury |
Sir John Edward Dorington, Bt (CON) | Tewkesbury |
Thomas Richardson (LIB U) | The Hartlepools |
Joseph Francis Fox (APN) | Tullamore |
Richard Sims Donkin (CON) | Tynemouth |
Sir Frederick Dixon Dixon-Hartland, Bt (CON) | Uxbridge |
Robert Pierpoint (CON) | Warrington |
Thomas Frederick Halsey (CON) | Watford |
Alexander Hargreaves Brown (LIB U) | Wellington (Shropshire) |
Ernest Gray (CON) | West Ham North |
George Edward Banes (CON) | West Ham South |
Sir Thomas Henry Grattan Esmonde, Bt (APN) | Western Kerry |
Sir Francis Sharp Powell, Bt (CON) | Wigan |
Henry Cosmo Orme Bonsor (CON) | Wimbledon |
Edwin Hughes (CON) | Woolwich |
Hon George Higginson Allsopp (CON) | Worcester |
16 July 1895 |
James Alexander Campbell (CON) | Aberdeen & Glasgow Universities |
George William Grice-Hutchinson (CON) | Aston Manor |
Arthur Frederick Jeffreys (CON) | Basingstoke |
Charles Guy Pym (CON) | Bedford |
Mancherjee Merwanjee Bhownaggree (CON) | Bethnal Green North East |
Edward Hare Pickersgill (LIB) | Bethnal Green South West |
Elliott Lees (CON) | Birkenhead |
Rt Hon Jesse Collings (LIB U) | Birmingham Bordesley |
William Kenrick (LIB U) | Birmingham North |
Joseph Powell Williams (LIB U) | Birmingham South |
Rt Hon Joseph Chamberlain (LIB U) | Birmingham West |
Bernard Charles Molloy (APN) | Birr |
Thomas Myles Sandys (CON) | Bootle |
Gerald Walter Erskine Loder (CON) | Brighton |
Bruce Canning Vernon-Wentworth (CON) | Brighton |
Rt Hon William Court Gully (Speaker) | Carlisle |
Charles Algernon Whitmore (CON) | Chelsea |
Charles Harvey Combe (CON) | Chertsey |
Lord Edmund Bernard Talbot (CON) | Chichester |
Sir Weetman Dickinson Pearson, Bt (LIB) | Colchester |
Charles James Murray (CON) | Coventry |
Sir John Leng (LIB) | Dundee |
Edmund Robertson (LIB) | Dundee |
Michael Davitt (APN) | Eastern Kerry |
John Finucane (APN) | Eastern Limerick |
Thomas Joseph Condon (APN) | Eastern Tipperary |
John Bryn Roberts (LIB) | Eifion |
Hon William Frederick Barton Massey-Mainwaring (CON) | Finsbury Central |
Henry Charles Richards (CON) | Finsbury East |
William Hayes Fisher (CON) | Fulham |
William Allan (LIB) | Gateshead |
Charles James Monk (LIB U) | Gloucester |
George Doughty (LIB) | Great Grimsby |
Sir John Charles Ready Colomb (CON) | Great Yarmouth |
Sir Thomas Sutherland (LIB U) | Greenock |
Lord Hugh Richard Heathcote Cecil (CON) | Greenwich |
Sir Andrew Richard Scoble (CON) | Hackney Central |
William Robert Bousfield (CON) | Hackney North |
Thomas Herbert Robertson (CON) | Hackney South |
John Lowles (CON) | Haggerston |
Walter Tuckfield Goldsworthy (CON) | Hammersmith |
William Woodall (LIB) | Hanley |
Abel Smith (CON) | Hertford |
Prof James Stuart (LIB) | Hoxton |
Augustus Frederick Godson (CON) | Kidderminster |
Rt Hon Alexander Staveley Hill (CON) | Kingswinford |
James Rankin (CON) | Leominster |
Edmund Boulnois (CON) | Marylebone East |
Sir Horace Brand Townsend-Farquhar, Bt (LIB U) | Marylebone West |
Dr Charles Kearns Deane Tanner (APN) | Mid Cork |
William Allen (LIB) | Newcastle-under-Lyme |
Cecil William Norton (LIB) | Newington West |
Charles Gustavus Adolphus Drucker (CON) | Northampton |
Henry du Pre Labouchere (LIB) | Northampton |
Edward James Saunderson (U) | Northern Armagh |
Justin McCarthy (APN) | Northern Longford |
Samuel Hoare (CON) | Norwich |
Sir Harry Bullard (CON) | Norwich |
Edward Bond (CON) | Nottingham East |
Lord Henry Cavendish-Bentinck (CON) | Nottingham South |
James Henry Yoxall (LIB) | Nottingham West |
Frederick John Horniman (LIB) | Penryn & Falmouth |
Sir John Baker (LIB) | Portsmouth |
Walter Owen Clough (LIB) | Portsmouth |
Hon Henry Cubitt (CON) | Reigate |
Joseph Compton Rickett (LIB) | Scarborough |
Sir John Stephen Barrington Simeon, Bt (LIB U) | Southampton |
Tankerville Chamberlayne (CON) | Southampton |
Jasper Tully (APN) | Southern Leitrim |
Henry Seton-Karr (CON) | St Helens |
Robert Grant Webster (CON) | St Pancras East |
Edward Robert Pacy Moon (CON) | St Pancras North |
Sir Julian Goldsmid, Bt (LIB U) | St Pancras South |
Harry Robert Graham (CON) | St Pancras West |
Theodore Frederic Charles Edward Shaw (LIB) | Stafford |
Jonathan Samuel (LIB) | Stockton-on-Tees |
Douglas Harry Coghill (CON) | Stoke-on-Trent |
Sir Edward Temperley Gourley (LIB) | Sunderland |
William Theodore Doxford (CON) | Sunderland |
William Charles de Meuron Wentworth-Fitzwilliam, Viscount Milton (LIB U) | Wakefield |
James Bailey (CON) | Walworth |
Walford Davis Green (CON) | Wednesbury |
Edmond Francis Vesey Knox (APN) | Western Cavan |
Robert Williams (CON) | Western Dorset |
Rt Hon Lord Arthur William Hill (U) | Western Down |
Hamar Alfred Bass (LIB U) | Western Staffordshire |
Alfred John Webb (APN) | Western Waterford |
Augustus Helder (CON) | Whitehaven |
Rt Hon Sir Henry Hartley Fowler (LIB) | Wolverhampton East |
Sir Alfred Hickman (CON) | Wolverhampton West |
Richard George Penn Curzon-Howe, Viscount Curzon (CON) | Wycombe |
17 July 1895 |
Baron Ferdinand James de Rothschild (LIB U) | Aylesbury |
Sir Frederick George Milner, Bt (CON) | Bassetlaw |
Alfred Lafone (CON) | Bermondsey |
Hon Lionel Raleigh Holland (CON) | Bow & Bromley |
Sydney Evershed (LIB) | Burton |
Philip Hugh Dalbiac (CON) | Camberwell North |
Sir John Jones Jenkins (LIB U) | Carmarthen District of Boroughs |
James Francis Xavier O'Brien (APN) | Cork City |
Maurice Healy (APN) | Cork City |
Mark Oldroyd (LIB) | Dewsbury |
Richard Biddulph Martin (LIB U) | Droitwich |
William Kenny (LIB U) | Dublin St Stephen's Green |
Sir John Blundell Maple (CON) | Dulwich |
James Martin McCalmont (U) | Eastern Antrim |
Anthony John Charles Donelan (APN) | Eastern Cork |
Dr Robert Wallace (LIB) | Edinburgh East |
Robert Cox (LIB U) | Edinburgh South |
Rt Hon Sir Charles Wentworth Dilke, Bt (LIB) | Forest-of-Dean |
John Pinkerton (APN) | Galway |
Andrew Dryburgh Provand (LIB) | Glasgow Blackfriars & Hutchesontown |
Rt Hon Sir George Otto Trevelyan, Bt (LIB) | Glasgow Bridgeton |
Alexander Cross (LIB U) | Glasgow Camlachie |
John George Alexander Baird (CON) | Glasgow Central |
Sir John Maxwell Stirling-Maxwell, Bt (CON) | Glasgow College |
Ferdinand Faithfull Begg (CON) | Glasgow St Rollox |
Archibald Cameron Corbett (LIB U) | Glasgow Tradeston |
James Dampier Palmer (CON) | Gravesend |
Thomas Shaw (LIB) | Hawick District of Burghs |
William Edward Thompson Sharpe (CON) | Kensington North |
Patrick O'Brien (N) | Kilkenny City |
Sir Henry Seymour King (CON) | Kingston-upon-Hull Central |
Joseph Thomas Firbank (CON) | Kingston-upon-Hull East |
Charles Henry Wilson (LIB) | Kingston-upon-Hull West |
Rt Hon Gerald William Balfour (CON) | Leeds Central |
Thomas Richmond Leuty (LIB) | Leeds East |
Rt Hon William Lawies Jackson (CON) | Leeds North |
John Lawson Walton (LIB) | Leeds South |
Rt Hon Herbert John Gladstone (LIB) | Leeds West |
Dr Mark Anthony McDonnell (APN) | Leix |
Sir Henry Fletcher, Bt (CON) | Lewes |
Harry Simon Samuel (CON) | Limehouse |
Lord Edward William John Manners (CON) | Melton |
David Alfred Thomas (LIB) | Merthyr Tydvil |
William Pritchard Morgan (LIB) | Merthyr Tydvil |
Joseph Havelock Wilson (LIB/LAB) | Middlesbrough |
Spencer Charrington (CON) | Mile End |
Patrick George Hamilton Carvill (APN) | Newry |
John Kenelm Digby Wingfield-Digby (CON) | Northern Dorset |
Patrick Aloysius McHugh (APN) | Northern Leitrim |
Patrick Joseph O'Brien (APN) | Northern Tipperary |
James Tuite (APN) | Northern Westmeath |
Arthur Annesley, Viscount Valentia (CON) | Oxford |
William Dunn (LIB) | Paisley |
Frederick George Banbury (CON) | Peckham |
Sydney Charles Buxton (LIB) | Poplar |
John James Mellor (CON) | Radcliffe-cum-Farnworth |
John Henry Maden (LIB) | Rossendale |
John Cumming Macdona (CON) | Rotherhithe |
Edward Henry Hulse (CON) | Salisbury |
Dr Andrew Commins (APN) | South Eastern Cork |
William Snowdon Robson (LIB) | South Shields |
Denis Kilbride (APN) | Southern Kerry |
Peter ffrench (APN) | Southern Wexford |
Rt Hon George Nathaniel Curzon (CON) | Southport |
Richard Knight Causton (LIB) | Southwark West |
Harry Hananel Marks (CON) | St George |
Frederick Wootton Isaacson (CON) | Stepney |
Sir John Talbot Dillwyn-Llewellyn, Bt (CON) | Swansea Town |
Arthur Sackville Trevor Griffith-Boscawen (CON) | Tunbridge |
Sydney Gedge (CON) | Walsall |
John Edward Redmond (PN) | Waterford City |
Victor Christian William Cavendish (LIB U) | Western Derbyshire |
Michael Austin (APN) | Western Limerick |
Dr Robert Ambrose (APN) | Western Mayo |
James O'Connor (APN) | Western Wicklow |
Sir Samuel Montagu, Bt (LIB) | Whitechapel |
18 July 1895 |
Sir Joseph Whitwell Pease, Bt (LIB) | Barnard Castle |
Hon Philip James Stanhope (LIB) | Burnley |
James McKenzie MacLean (CON) | Cardiff District of Boroughs |
Alfred Hopkinson (LIB U) | Cricklade |
Rt Hon Sir William Hart Dyke, Bt (CON) | Dartford |
John Roche (APN) | Eastern Galway |
Michael Hugh Shaw-Stewart (CON) | Eastern Renfrewshire |
Patrick Joseph Power (APN) | Eastern Waterford |
Octavius Leigh Leigh-Clare (CON) | Eccles |
Henry James Tollemache (CON) | Eddisbury |
Henry Ferryman Bowles (CON) | Enfield |
Thomas Townsend Bucknill (CON) | Epsom |
Charles Wigram Long (CON) | Evesham |
James Round (CON) | Harwich |
Gilbert Heathcote-Drummond-Willoughby, Lord Willoughby de Eresby (CON) | Horncastle |
Sir James Bevan Edwards (CON) | Hythe |
Henry Blundell-Hollinshead-Blundell (CON) | Ince |
Josceline FitzRoy Bagot (CON) | Kendal |
Rt Hon Henry de Worms, Baron de Worms (CON) | Liverpool East Toxteth |
John Charles Bigham (LIB U) | Liverpool Exchange |
Sir George Smyth Baden-Powell (CON) | Liverpool Kirkdale |
Thomas Power O'Connor (N) | Liverpool Scotland |
Rt Hon Walter Hume Long (CON) | Liverpool West Derby |
Robert Paterson Houston (CON) | Liverpool West Toxteth |
Thomas Fielden (CON) | Middleton |
Albert Spicer (LIB) | Monmouth District of Boroughs |
Edward Pryce-Jones (CON) | Montgomery District of Boroughs |
John Shiress Will (LIB) | Montrose District of Burghs |
Thomas Burt (LIB/LAB) | Morpeth |
Charles Frederic Hamond (CON) | Newcastle upon Tyne |
William Donaldson Cruddas (CON) | Newcastle upon Tyne |
William Abraham (APN) | North Eastern Cork |
James Christopher Flynn (APN) | Northern Cork |
Patrick McDermott (APN) | Northern Kilkenny |
Francis Alexander Newdigate (CON) | Nuneaton |
John Wimburn Laurie (CON) | Pembroke & Haverfordwest District of Boroughs |
James William Lowther (CON) | Penrith |
William Abraham (LIB/LAB) | Rhondda |
Arthur Montagu Brookfield (CON) | Rye |
John Gretton (CON) | Southern Derbyshire |
Matthew Joseph Minch (APN) | Southern Kildare |
Francis Taylor (LIB U) | Southern Norfolk |
Rt Hon Sir Henry Campbell-Bannerman (LIB) | Stirling District of Burghs |
Victor Milward (CON) | Stratford-on-Avon |
David Brynmor Jones (LIB) | Swansea District |
Henry Kimber (CON) | Wandsworth |
Timothy Daniel Sullivan (APN) | Western Donegal |
Sir Donald Currie (LIB U) | Western Perthshire |
Charles Tyrrell Giles (CON) | Wisbech |
Sir George Russell, Bt (CON) | Wokingham |
Ernest George Pretyman (CON) | Woodbridge |
19 July 1895 |
James Mellor Paulton (LIB) | Bishop Auckland |
Matthew Lewis Vaughan-Davies (LIB) | Cardiganshire |
Sir John Poynder Dickson-Poynder, Bt (CON) | Chippenham |
William O'Malley (APN) | Connemara |
A Robinson Souttar (LIB) | Dumfriesshire |
Samuel Young (APN) | Eastern Cavan |
Rt Hon Herbert Henry Asquith (LIB) | Eastern Fife |
John Dillon (APN) | Eastern Mayo |
Sir Thomas David Gibson-Carmichael, Bt (LIB) | Edinburghshire |
Alexander Asher (LIB) | Elgin District of Burghs |
Frederic Gorell Barnes (CON) | Faversham |
Henry Joseph Wilson (LIB) | Holmfirth |
John Heywood Johnstone (CON) | Horsham |
John Brigg (LIB) | Keighley |
Henry Charles Fulford (LIB) | Lichfield |
Edmond Francis Vesey Knox (APN) | Londonderry City |
Hon Charles Hedley Strutt (CON) | Maldon |
Hon Robert Torrens O'Neill (U) | Mid Antrim |
Samuel Thomas Evans (LIB) | Mid Glamorganshire |
James Pender (CON) | Mid Northamptonshire |
Rt Hon Charles Hare Hemphill (LIB) | Northern Tyrone |
Michael Biddulph (LIB U) | Ross |
John Edward Ellis (LIB) | Rushcliffe |
Rt Hon Henry Chaplin (CON) | Sleaford |
David Sheehy (APN) | Southern Galway |
Samuel Morris (APN) | Southern Kilkenny |
Hon Dominick Edward Blake (APN) | Southern Longford |
Hon Frederic Courtney Morgan (CON) | Southern Monmouthshire |
Francis Mandeville (APN) | Southern Tipperary |
Ian Zachary Malcolm (CON) | Stowmarket |
Charles Alfred Cripps (CON) | Stroud |
Arthur Stephens Phillpotts (CON) | Torquay |
Charles Fenwick (LIB/LAB) | Wansbeck |
John Saunders Gilliat (CON) | Widnes |
20 July 1895 |
Archie Kirkman Loyd (CON) | Abingdon |
Ellis Jones Griffith (LIB) | Anglesey |
Sir Joseph Savory, Bt (CON) | Appleby |
Charles Lindsay Orr-Ewing (CON) | Ayr District of Burghs |
Sir William Cameron Gull, Bt (LIB U) | Barnstaple |
Lord Alwyne Frederick Compton (LIB U) | Biggleswade |
Harold James Reckitt (LIB) | Brigg |
William Walter Carlile (CON) | Buckingham |
Hon Allen Benjamin Bathurst (CON) | Cirencester |
Henry Fell Pease (LIB) | Cleveland |
Hon Robert Arthur Ward (CON) | Crewe |
William Tudor Howell (CON) | Denbigh District of Boroughs |
George Joachim Goschen (CON) | East Grinstead |
William Hoey Kearney Redmond (PN) | Eastern Clare |
Robert John Price (LIB) | Eastern Norfolk |
Henry Hobhouse (LIB U) | Eastern Somerset |
Hon Hubert Ernest Valentine Duncombe (CON) | Egremont |
John Herbert Lewis (LIB) | Flint District of Boroughs |
Ernest Frederick George Hatch (CON) | Gorton |
Sir Balthazar Walter Foster (LIB) | Ilkeston |
Robert Bannatyne Finlay (LIB U) | Inverness District of Burghs |
Sir Richard Everard Webster (CON) | Isle of Wight |
Sir Mark John MacTaggart Stewart, Bt (CON) | Kirkcudbrightshire |
William Henry Foster (CON) | Lancaster |
Alexander Ure (LIB) | Linlithgowshire |
Jabez Edward Johnson-Ferguson (LIB) | Loughborough |
Thomas Edward Ellis (LIB) | Merionethshire |
James Francis Hogan (APN) | Mid Tipperary |
Arthur Charles Humphreys-Owen (LIB) | Montgomeryshire |
Llewellyn Archer Atherley-Jones (LIB) | North Western Durham |
Hugh McCalmont (U) | Northern Antrim |
Thomas Waring (U) | Northern Down |
Thomas Sexton (APN) | Northern Kerry |
Daniel Macaleese (APN) | Northern Monaghan |
Rt Hon Arthur Bower Forwood (CON) | Ormskirk |
Stanley Leighton (CON) | Oswestry |
William Rees Morgan Davies (LIB) | Pembrokeshire |
Hon Ailwyn Edward Fellowes (CON) | Ramsey |
Rt Hon John Charles Montagu Douglas-Scott, Earl of Dalkeith (CON) | Roxburghshire |
James Fortescue Flannery (LIB U) | Shipley |
Frederic Carne Rasch (CON) | South Eastern Essex |
Hon Horace Curzon Plunkett (U) | Southern Dublin County |
Windham Henry Wyndham-Quin (CON) | Southern Glamorganshire |
Hon Edward Sholto Douglas-Pennant (CON) | Southern Northamptonshire |
Thomas Curran (APN) | Southern Sligo |
Rt Hon John William Mellor (LIB) | Sowerby |
Henry Torrens Anstruther (LIB U) | St Andrews District of Burghs |
Joseph Albert Pease (LIB) | Tyneside |
Dr Robert Farquharson (LIB) | Western Aberdeenshire |
John Lloyd Morgan (LIB) | Western Carmarthenshire |
James Peter Gilhooly (APN) | Western Cork |
George Herbert Morrell (CON) | Woodstock |
22 July 1895 |
Sir Joseph Francis Leese (LIB) | Accrington |
Coningsby Ralph Disraeli (CON) | Altrincham |
William Jones (LIB) | Arfon |
Sir William Wedderburn, Bt (LIB) | Banffshire |
William George Spencer Scott-Compton, Earl Compton (LIB) | Barnsley |
John Hammond (APN) | Carlow |
David Lloyd George (LIB) | Carnarvon District of Boroughs |
Sir Robert Threshie Reid (LIB) | Dumfries District of Burghs |
Sir John George Smyth Kinloch, Bt (LIB) | Eastern Perthshire |
James Martin White (LIB) | Forfarshire |
George Kemp (LIB U) | Heywood |
John William Crombie (LIB) | Kincardineshire |
Hon Thomas Wodehouse Legh (CON) | Newton |
Benjamin Pickard (LIB/LAB) | Normanton |
Charles John Engledow (APN) | Northern Kildare |
Timothy Michael Healy (APN) | Northern Louth |
Reginald McKenna (LIB) | Northern Monmouthshire |
Frederick Cawley (LIB) | Prestwich |
Alfred Money-Wigram (CON) | Romford |
Edward Barry (APN) | Southern Cork |
Michael Davitt (APN) | Southern Mayo |
James McKillop (CON) | Stirlingshire |
23 July 1895 |
Albert Brassey (CON) | Banbury |
Dr Gavin Brown Clark (LIB) | Caithness |
Arthur Strauss (LIB U) | Camborne |
Walter Raymond Greene (CON) | Chesterton |
Sir James Kitson, Bt (LIB) | Colne Valley |
Frederick William Fison (CON) | Doncaster |
Edward Field (CON) | Eastbourne |
Thomas Ryburn Buchanan (LIB) | Eastern Aberdeenshire |
Patrick Charles Doogan (APN) | Eastern Tyrone |
William Joseph Corbet (PN) | Eastern Wicklow |
George Richard Bethell (CON) | Holderness |
Robert Cameron (LIB) | Houghton-le-Spring |
Ronald Crauford Munro Ferguson (LIB) | Leith District of Burghs |
John Carvell Williams (LIB) | Mansfield |
James Alfred Jacoby (LIB) | Mid Derbyshire |
James Caldwell (LIB) | Mid Lanarkshire |
John Colville (LIB) | North Eastern Lanarkshire |
Herbert Hardy Cozens-Hardy (LIB) | Northern Norfolk |
Evan Henry Llewellyn (CON) | Northern Somerset |
Thomas Joseph Healy (APN) | Northern Wexford |
Briggs Priestley (LIB) | Pudsey |
George Lambert (LIB) | South Molton |
Prof John Gordon Swift MacNeill (APN) | Southern Donegal |
Luke Patrick Hayden (PN) | Southern Roscommon |
William Younger (CON) | Stamford |
Joseph Howard (CON) | Tottenham |
Edmund Widdrington Byrne (CON) | Walthamstow |
Rt Hon Sir William George Granville Venables Vernon-Harcourt (LIB) | Western Monmouthshire |
Charles Bine Renshaw (CON) | Western Renfrewshire |
24 July 1895 |
Rt Hon Charles Seale-Hayne (LIB) | Ashburton |
Sir Edward Grey, Bt (LIB) | Berwick-upon-Tweed |
Harold John Tennant (LIB) | Berwickshire |
Charles Morley (LIB) | Breconshire |
Sir Wilfrid Lawson, Bt (LIB) | Cockermouth |
John Rutherford (CON) | Darwen |
Abel Thomas (LIB) | Eastern Carmarthenshire |
Alfred Thomas (LIB) | Eastern Glamorganshire |
Francis Alston Channing (LIB) | Eastern Northamptonshire |
Hon John Edward Gordon (CON) | Elginshire & Nairnshire |
Thomas Wayman (LIB) | Elland |
John Wilson (LIB U) | Falkirk District of Burghs |
David Randell (LIB) | Gower |
Sir Frederick Thorpe Mappin, Bt (LIB) | Hallamshire |
John William Logan (LIB) | Harborough |
William Sidebottom (CON) | High Peak |
Arthur Hugh Smith-Barry (CON) | Huntingdon |
John McAusland Denny (CON) | Kilmarnock District of Burghs |
Thomas Skewes-Cox (CON) | Kingston |
Robert William Perks (LIB) | Louth |
Alfred Eddison Hutton (LIB) | Morley |
Richard Frederick Cavendish (LIB U) | North Lonsdale |
James Heath (CON) | North Western Staffordshire |
Richard Martin Dane (U) | Northern Fermanagh |
Rt Hon John Atkinson (U) | Northern Londonderry |
Bernard Collery (APN) | Northern Sligo |
John William Wilson (LIB U) | Northern Worcestershire |
Marmaduke D'Arcy Wyvill (CON) | Otley |
Walter Thorburn (LIB U) | Peeblesshire & Selkirkshire |
John Hutton (CON) | Richmond |
John Lloyd Wharton (CON) | Ripon |
Sir William Arrol (LIB U) | Southern Ayrshire |
James Henry Cecil Hozier (CON) | Southern Lanarkshire |
John Howard Parnell (PN) | Southern Meath |
Edward Strachey (LIB) | Southern Somerset |
Thomas Palmer Whittaker (LIB) | Spen Valley |
John MacLeod (LIB) | Sutherland |
Charles Edward Hungerford Atholl Colston (CON) | Thornbury |
Edwin Lawrence (LIB U) | Truro |
John Eustace Jameson (APN) | Western Clare |
John Herbert Roberts (LIB) | Western Denbighshire |
Augustine Birrell (LIB) | Western Fife |
Jacob Pleydell-Bouverie, Viscount Folkestone (CON) | Wilton |
25 July 1895 |
Donald Ninian Nicol (CON) | Argyll |
Thomas Bayley (LIB) | Chesterfield |
Alexander Wylie (CON) | Dunbartonshire |
Fraser Seymour Stevenson (LIB) | Eye |
John Wilson (LIB) | Govan |
Robert Trotter Hermon-Hodge (CON) | Henley |
Joseph Watson Sidebotham (CON) | Hyde |
James Henry Dalziel (LIB) | Kirkcaldy District of Burghs |
Charles Prestwich Scott (LIB) | Leigh |
John Wilson (LIB/LAB) | Mid Durham |
Frederick William Wilson (LIB) | Mid Norfolk |
William George Mount (CON) | Newbury |
John Goundry Holburn (LIB) | North Western Lanarkshire |
Daniel Crilly (APN) | Northern Mayo |
Sir John Tomlinson Brunner, Bt (LIB) | Northwich |
Eugene Crean (APN) | Ossory |
James Parker Smith (LIB U) | Partick |
Powlett Charles John Millbank (CON) | Radnorshire |
James Daly (APN) | Southern Monaghan |
Thomas Wallace Russell (LIB U) | Southern Tyrone |
William Alexander McArthur (LIB) | St Austell |
Francis Bingham Mildmay (LIB U) | Totnes |
26 July 1895 |
Rt Hon Leonard Henry Courtney (LIB U) | Bodmin |
Sir James Joicey, Bt (LIB) | Chester-le-Street |
Rt Hon Sir George Osborne Morgan, Bt (LIB) | Eastern Denbighshire |
Robert Andrew Allison (LIB) | Eskdale |
Thomas Henry Thynne, Viscount Weymouth (CON) | Frome |
Emerson Muschamp Bainbridge (LIB) | Gainsborough |
Charles Bill (CON) | Leek |
Harry Seymour Foster (CON) | Lowestoft |
Thomas Gair Ashton (LIB) | Luton |
Hon Thomas Horatio Arthur Ernest Cochrane (LIB U) | Northern Ayrshire |
John Joseph Clancy (PN) | Northern Dublin County |
James Joseph O'Kelly (PN) | Northern Roscommon |
Hon Richard Greville Verney (CON) | Rugby |
Thomas Leigh Hare (CON) | South Western Norfolk |
Edward McHugh (APN) | Southern Armagh |
Michael McCartan (APN) | Southern Down |
Dr Daniel Ambrose (APN) | Southern Louth |
Henry Frederick Pollock (LIB U) | Spalding |
Richard Godolphin Walmsley Chaloner (CON) | Westbury |
Sir John Pender (LIB U) | Wick District of Burghs |
27 July 1895 |
Charles Benjamin Bright McLaren (LIB) | Bosworth |
Angus Holden (LIB) | Buckrose |
Rt Hon John Blair Balfour (LIB) | Clackmannanshire & Kinross-shire |
Edward Alfred Goulding (CON) | Devizes |
Samuel Smith (LIB) | Flintshire |
Richard Burdon Haldane (LIB) | Haddingtonshire |
Wentworth Canning Blackett Beaumont (LIB) | Hexham |
James Evans Bruce Baillie (CON) | Inverness-shire |
Thomas Owen (LIB) | Launceston |
George Murnaghan (APN) | Mid Tyrone |
Harry Leslie Blundell McCalmont (CON) | Newmarket |
Joseph Arch (LIB/LAB) | North Western Norfolk |
Denis Kilbride (APN) | Northern Galway |
James Gibney (APN) | Northern Meath |
Sir John Austin, Bt (LIB) | Osgoldcross |
James Galloway Weir (LIB) | Ross & Cromarty |
Charles Gold (LIB) | Saffron Walden |
Walter Morrison (LIB U) | Skipton |
Sir Henry Marshman Havelock-Allan, Bt (LIB U) | South Eastern Durham |
Jeremiah Jordan (APN) | Southern Fermanagh |
Hugh Courtenay Fownes Luttrell (LIB) | Tavistock |
Hon Hylton George Hylton Jolliffe (CON) | Wells |
29 July 1895 |
Thomas Dolling Bolton (LIB) | North Eastern Derbyshire |
30 July 1895 |
Arthur O'Connor (APN) | Eastern Donegal |
Sir Thomas Lea, Bt (LIB U) | Southern Londonderry |
31 July 1895 |
Edward Henry Carson (U) | Dublin University |
Rt Hon David Robert Plunket (U) | Dublin University |
9 August 1895 |
Sir Leonard Lyell, Bt (LIB) | Orkney & Shetland |