Conservative Party - (CON) (376) |
Aretas Akers-Douglas |
St Augustine's |
Unopposed |
Hon Samuel Charles Allsopp |
Taunton |
Unopposed |
William Ambrose |
Harrow |
Unopposed |
Sir Walter Barttelot Barttelot, Bt |
Horsham |
Unopposed |
William James Beadel |
Chelmsford |
Unopposed |
William Beckett Beckett |
Bassetlaw |
Unopposed |
Rt Hon Alexander James Beresford Beresford-Hope |
Cambridge University |
Unopposed |
George Richard Bethell |
Holderness |
Unopposed |
Henry Cosmo Orme Bonsor |
Wimbledon |
Unopposed |
William Withey Bramston Beach |
Andover |
Unopposed |
Hon William St John Fremantle Brodrick |
Guildford |
Unopposed |
Sir William Cunliffe Brooks, Bt |
Altrincham |
Unopposed |
William Lehmann Ashmead Bartlett Burdett-Coutts |
Westminster |
Unopposed |
James Alexander Campbell |
Aberdeen & Glasgow Universities |
Unopposed |
Brownlow Henry George Cecil, Lord Burghley |
Northern Northamptonshire |
Unopposed |
Rt Hon Henry Chaplin |
Sleaford |
Unopposed |
William Coddington |
Blackburn |
Unopposed |
Francis Compton |
New Forest |
Unopposed |
Edward Thomas Davenant Cotton |
Wirral |
Unopposed |
Rt Hon George Cubitt |
Epsom |
Unopposed |
Hon Lewis Payn Dawnay |
Thirsk & Malton |
Unopposed |
Henry de Worms, Baron de Worms |
Liverpool East Toxteth |
Unopposed |
Alexander George Dickson |
Dover |
Unopposed |
Robert Dimsdale, Lord Dimsdale |
Hitchin |
Unopposed |
Frederick Dixon Dixon-Hartland |
Uxbridge |
Unopposed |
Sir John Edward Dorington, Bt |
Tewkesbury |
Unopposed |
Arthur Duncombe |
Howdenshire |
Unopposed |
Hon Alan de Tatton Egerton |
Knutsford |
Unopposed |
Sir John Whittaker Ellis, Bt |
Kingston |
Unopposed |
Randle Joseph Feilden |
Chorley |
Unopposed |
William Henry Fellowes |
Ramsey |
Unopposed |
George Henry Finch |
Rutlandshire |
Unopposed |
Sir Frederick Wellington John Fitz Wygram, Bt |
Fareham |
Unopposed |
Sir Henry Fletcher, Bt |
Lewes |
Unopposed |
Arthur Bower Forwood |
Ormskirk |
Unopposed |
Sir Robert Nicholas Fowler, Bt |
City of London |
Unopposed |
Hon John Stewart Gathorne-Hardy |
Medway |
Unopposed |
Charles Henry Gordon-Lennox, Earl of March |
Chichester |
Unopposed |
James Walter Grimston, Viscount Grimston |
St Albans |
Unopposed |
Robert Gunter |
Barkston Ash |
Unopposed |
Alexander William Hall |
Oxford |
Unopposed |
Thomas Frederick Halsey |
Watford |
Unopposed |
Rt Hon Lord George Francis Hamilton |
Ealing |
Unopposed |
Frederick Alers Hankey |
Chertsey |
Unopposed |
Frank Hardcastle |
Westhoughton |
Unopposed |
Arthur Raymond Heath |
Louth |
Unopposed |
John Henniker Heaton |
Canterbury |
Unopposed |
Hon Sidney Herbert |
Croydon |
Unopposed |
William Henry Hornby |
Blackburn |
Unopposed |
John Morgan Howard |
Dulwich |
Unopposed |
Rt Hon John Gellibrand Hubbard |
City of London |
Unopposed |
Sir John Henry Kennaway, Bt |
Honiton |
Unopposed |
Henry Kimber |
Wandsworth |
Unopposed |
Herbert Thomas Knatchbull-Hugessen |
Faversham |
Unopposed |
John Compton Lawrance |
Stamford |
Unopposed |
Sir James John Trevor Lawrence, Bt |
Reigate |
Unopposed |
Sir Edmund Anthony Harley Lechmere, Bt |
Bewdley |
Unopposed |
Stanley Leighton |
Oswestry |
Unopposed |
Rt Hon John Hay Athole MacDonald |
Edinburgh & St Andrews Universities |
Unopposed |
Rt Hon Lord John James Robert Manners |
Melton |
Unopposed |
Sir James Macnaghten McGarel-Hogg, Bt |
Hornsey |
Unopposed |
Hon Charles William Mills |
Sevenoaks |
Unopposed |
William George Mount |
Newbury |
Unopposed |
Rt Hon Sir John Robert Mowbray, Bt |
Oxford University |
Unopposed |
Philip Albert Muntz |
Tamworth |
Unopposed |
Robert Norton |
Tunbridge |
Unopposed |
Sir Richard Horner Paget, Bt |
Wells |
Unopposed |
Lord Algernon Malcolm Arthur Percy |
St George Hanover Square |
Unopposed |
Charles William Sydney Pierrepont, Viscount Newark |
Newark |
Unopposed |
William Pomfret Pomfret |
Ashford |
Unopposed |
Rt Hon Henry Cecil Raikes |
Cambridge University |
Unopposed |
Robert Richardson-Gardner |
Windsor |
Unopposed |
Thomas Bland Royden |
Liverpool West Toxteth |
Unopposed |
Sir George Russell, Bt |
Wokingham |
Unopposed |
Thomas Myles Sandys |
Bootle |
Unopposed |
Rt Hon George Sclater-Booth |
Basingstoke |
Unopposed |
Rt Hon Sir Henry John Selwyn-Ibbetson, Bt |
Epping |
Unopposed |
Abel Smith |
Hertford |
Unopposed |
Rt Hon Edward Stanhope |
Horncastle |
Unopposed |
Edward James Stanley |
Bridgwater |
Unopposed |
Rt Hon Sir Frederick Arthur Stanley |
Blackpool |
Unopposed |
Alexander Staveley Hill |
Kingswinford |
Unopposed |
John Gilbert Talbot |
Oxford University |
Unopposed |
Thomas Taylour, Earl of Bective |
Kendal |
Unopposed |
William Amhurst Tyssen-Amherst |
South Western Norfolk |
Unopposed |
William Hood Walrond |
Tiverton |
Unopposed |
Edward Whitley |
Liverpool Everton |
Unopposed |
Sir Algernon Borthwick |
Kensington South |
80.26 | 4,156 |
Rt Hon Lord Randolph Henry Spencer Churchill |
Paddington South |
77.01 | 2,576 |
Rt Hon William Henry Smith |
Strand |
76.95 | 5,034 |
Rt Hon William Pleydell-Bouverie, Viscount Folkestone |
Enfield |
75.49 | 3,287 |
Rt Hon Sir Henry Thurstan Holland, Bt |
Hampstead |
74.12 | 2,707 |
Rt Hon Edward Robert King-Harman |
Isle of Thanet |
72.17 | 3,399 |
David Smith |
Brighton |
69.52 | 5,963 |
Rt Hon William Heneage Legge, Viscount Lewisham |
Lewisham |
69.46 | 3,839 |
Rt Hon William Thackeray Marriott |
Brighton |
68.50 | 5,875 |
Octavius Edward Coope |
Brentford |
68.35 | 3,043 |
Rt Hon Sir Michael Edward Hicks-Beach, Bt |
Bristol West |
67.95 | 3,819 |
Thomas Lyon Bristowe |
Norwood |
67.49 | 3,334 |
Philip Wroughton |
Abingdon |
67.12 | 3,899 |
Evan Henry Llewellyn |
Northern Somerset |
67.08 | 4,252 |
James Round |
Harwich |
66.57 | 4,623 |
Lord Charles William de la Poer Beresford |
Marylebone East |
65.74 | 3,101 |
Joseph Howard |
Tottenham |
65.65 | 3,941 |
Francis Duncan |
Holborn |
65.18 | 3,651 |
Sir Lewis Pelly |
Hackney North |
64.45 | 3,351 |
James Rankin |
Leominster |
64.17 | 4,287 |
Hon Frederic Courtney Morgan |
Southern Monmouthshire |
63.96 | 5,235 |
Hon Alfred Erskine Gathorne-Hardy |
East Grinstead |
63.67 | 3,289 |
Ernest Baggallay |
Brixton |
63.63 | 3,300 |
George Christopher Trout Bartley |
Islington North |
63.62 | 3,456 |
Sir Richard Temple, Bt |
Evesham |
63.32 | 4,127 |
Walter Hume Long |
Devizes |
63.24 | 4,123 |
John George Gibson |
Liverpool Walton |
63.08 | 2,872 |
Sir Herbert Eustace Maxwell, Bt |
Wigtownshire |
62.94 | 2,920 |
William Thomas Makins |
Walthamstow |
62.83 | 4,461 |
Walter Tuckfield Goldsworthy |
Hammersmith |
62.82 | 3,991 |
James Patrick Bannerman Robertson |
Bute |
62.48 | 1,364 |
Lionel Louis Cohen |
Paddington North |
62.35 | 2,300 |
Edwin Hughes |
Woolwich |
62.31 | 4,647 |
Spencer Charrington |
Mile End |
62.22 | 2,110 |
Lord Claud John Hamilton |
Liverpool West Derby |
61.63 | 3,604 |
Isaac Cowley Lambert |
Islington East |
61.50 | 3,732 |
Frederick Seager Hunt |
Marylebone West |
61.21 | 3,064 |
Edward Samuel Norris |
Limehouse |
60.96 | 2,230 |
Michael Hugh Shaw-Stewart |
Eastern Renfrewshire |
60.95 | 3,806 |
Sir William Guyer Hunter |
Hackney Central |
60.84 | 3,047 |
William Slaney Kenyon-Slaney |
Newport (Shropshire) |
60.73 | 4,460 |
Charles Edward Hamilton |
Rotherhithe |
60.22 | 3,202 |
William Edward Murray Tomlinson |
Preston |
60.11 | 7,497 |
Edward Field |
Eastbourne |
60.05 | 3,760 |
John Henry Puleston |
Devonport |
59.85 | 2,954 |
Henry Richard Farquharson |
Western Dorset |
59.81 | 3,672 |
Arthur Montagu Brookfield |
Rye |
59.74 | 4,592 |
Sir Henry Whatley Tyler |
Great Yarmouth |
59.68 | 2,977 |
George Edward Price |
Devonport |
59.62 | 2,943 |
James Tynte Agg-Gardner |
Cheltenham |
59.52 | 3,323 |
Ellis Ashmead-Bartlett |
Sheffield Ecclesall |
59.38 | 3,930 |
Charles Thomson Ritchie |
St George |
59.20 | 1,561 |
James Watson |
Shrewsbury |
59.00 | 1,826 |
Arthur Loftus Tottenham |
Winchester |
58.83 | 1,119 |
Brooke Robinson |
Dudley |
58.76 | 6,475 |
Dr George Smyth Baden-Powell |
Liverpool Kirkdale |
58.68 | 3,084 |
Lord Francis Hervey |
Bury St Edmunds |
58.66 | 1,135 |
Rt Hon Sir William Hart Dyke, Bt |
Dartford |
58.61 | 4,198 |
Hon Francis Parker |
Henley |
58.56 | 3,674 |
Robert William Hanbury |
Preston |
58.49 | 7,296 |
Charles Joseph Theophilus Hambro |
Southern Dorset |
58.31 | 3,477 |
Sir Roper Lethbridge |
Kensington North |
58.15 | 3,394 |
Edward Henry Hulse |
Salisbury |
58.05 | 1,259 |
Charles Bellby Stuart-Wortley |
Sheffield Hallam |
57.82 | 3,581 |
Charles Edward Howard Vincent |
Sheffield Central |
57.62 | 4,522 |
John Bazley White |
Gravesend |
57.54 | 1,938 |
Charles William Selwyn |
Wisbech |
57.50 | 4,169 |
Henry Blundell-Hollinshead-Blundell |
Ince |
57.17 | 4,308 |
Thomas Milvain |
Durham |
56.91 | 1,129 |
James Theobald |
Romford |
56.86 | 4,233 |
John Lloyd Wharton |
Ripon |
56.83 | 4,113 |
Sir John Eldon Gorst |
Chatham |
56.82 | 3,187 |
Sir Richard Everard Webster |
Isle of Wight |
56.78 | 5,271 |
Henry Matthews |
Birmingham East |
56.69 | 3,341 |
John George Alexander Baird |
Glasgow Central |
56.65 | 5,780 |
Richard George Penn Curzon-Howe, Viscount Curzon |
Wycombe |
56.64 | 4,620 |
Edward Stock Hill |
Bristol South |
56.51 | 4,447 |
Charles Hall |
Chesterton |
56.49 | 4,248 |
Frederick Wootton Isaacson |
Stepney |
56.32 | 2,237 |
Ernest William Beckett |
Whitby |
56.31 | 5,078 |
Frederic Carne Rasch |
South Eastern Essex |
56.31 | 3,758 |
George Kynoch |
Aston Manor |
56.30 | 3,495 |
Henry Seymour King |
Kingston-upon-Hull Central |
56.27 | 4,968 |
Sir Edward Bruce Hamley |
Birkenhead |
56.26 | 5,255 |
John Stratford Dugdale |
Nuneaton |
56.18 | 4,626 |
Edward George Clarke |
Plymouth |
56.18 | 4,157 |
Arthur Anthony Baumann |
Peckham |
56.13 | 3,439 |
Charles Isaac Elton |
Wellington (Somerset) |
56.11 | 4,117 |
Robert Grant Webster |
St Pancras East |
56.03 | 2,327 |
Tom Cottingham Edwards-Moss |
Widnes |
55.96 | 3,719 |
Thomas William Boord |
Greenwich |
55.95 | 3,240 |
Sir Edward Bates, Bt |
Plymouth |
55.85 | 4,133 |
William Frederic Lawrence |
Liverpool Abercromby |
55.75 | 3,583 |
Sir Albert Kaye Rollit |
Islington South |
55.68 | 2,774 |
Thomas Keay Tapling |
Harborough |
55.54 | 5,708 |
George William Elliot |
Richmond |
55.49 | 4,810 |
William George Ainslie |
North Lonsdale |
55.46 | 4,063 |
Wilson Noble |
Hastings |
55.36 | 2,765 |
John Charles Ready Colomb |
Bow & Bromley |
55.32 | 2,967 |
Rt Hon Robert Bourke |
King's Lynn |
55.29 | 1,417 |
Robert Peter Laurie |
Bath |
55.26 | 3,244 |
Rt Hon Sir Richard Assheton Cross |
Newton |
55.24 | 4,302 |
Sir Joseph Russell Bailey, Bt |
Hereford |
55.22 | 1,401 |
William Henry Houldsworth |
Manchester North West |
55.21 | 5,489 |
James Forrest Fulton |
West Ham North |
55.11 | 3,920 |
Richard Sims Donkin |
Tynemouth |
55.11 | 2,795 |
Hon Rowland Winn |
Pontefract |
54.97 | 1,156 |
Thomas Harrop Sidebottom |
Stalybridge |
54.97 | 3,220 |
Herbert Shepherd-Cross |
Bolton |
54.92 | 7,780 |
Hon John William Plunkett |
Thornbury |
54.90 | 4,935 |
Francis Sharp Powell |
Wigan |
54.80 | 3,371 |
James William Lowther |
Penrith |
54.80 | 3,676 |
Alfred Giles |
Southampton |
54.71 | 5,023 |
William John Evelyn |
Deptford |
54.65 | 3,682 |
John Wingfield Malcolm |
Argyll |
54.57 | 3,658 |
Alexander Henry Ross |
Maidstone |
54.46 | 1,917 |
Thomas Henry Thynne, Viscount Weymouth |
Frome |
54.40 | 4,348 |
Sir Archibald Campbell Campbell, Bt |
Western Renfrewshire |
54.38 | 3,434 |
William Bromley-Davenport |
Macclesfield |
54.36 | 3,283 |
Charles Wallwyn Radcliffe Cooke |
Newington West |
54.23 | 2,447 |
Robert Uniacke Penrose Fitzgerald |
Cambridge |
54.23 | 2,937 |
Henry James Tollemache |
Eddisbury |
54.23 | 4,357 |
John William Maclure |
Stretford |
54.22 | 4,750 |
James Ernest Spencer |
West Bromwich |
54.21 | 3,660 |
Francis Charles Hughes-Hallett |
Rochester |
54.21 | 1,602 |
Rt Hon Arthur James Balfour |
Manchester East |
54.19 | 4,160 |
George Holloway |
Stroud |
54.16 | 4,620 |
Sir George Elliot, Bt |
Monmouth District of Boroughs |
54.15 | 3,033 |
Hon Francis Charles Bridgeman |
Bolton |
54.13 | 7,668 |
George Hawkesworth Bond |
Eastern Dorset |
54.10 | 4,317 |
Harry Tichborne Davenport |
Leek |
54.10 | 4,324 |
Charles Crauford Fraser |
Lambeth North |
54.09 | 2,723 |
Justinian Heathcote Edwards-Heathcote |
North Western Staffordshire |
54.08 | 5,252 |
Henry John Trotter |
Colchester |
53.99 | 1,996 |
Louis John Jennings |
Stockport |
53.98 | 4,702 |
Lord Henry Augustus Brudenell-Bruce |
Chippenham |
53.96 | 3,657 |
William Lawies Jackson |
Leeds North |
53.88 | 4,301 |
Edward Greene |
Stowmarket |
53.74 | 3,906 |
Nicholas Wood |
Houghton-le-Spring |
53.71 | 5,870 |
Augustus Frederick Godson |
Kidderminster |
53.68 | 2,081 |
Sir Edward Green, Bt |
Wakefield |
53.66 | 2,253 |
Sir Gilbert Greenall, Bt |
Warrington |
53.61 | 3,717 |
Robert Gent-Davis |
Kennington |
53.57 | 3,222 |
Frederick Townsend |
Stratford-on-Avon |
53.41 | 3,833 |
Hon George Thomas Kenyon |
Denbigh District of Boroughs |
53.40 | 1,657 |
Hon Arthur Henry John Walsh |
Radnorshire |
53.38 | 1,910 |
Sir Edward Birkbeck, Bt |
Eastern Norfolk |
53.37 | 4,578 |
Hon Charles Wallace Alexander Napier Ross Cochrane-Baillie |
St Pancras North |
53.36 | 2,074 |
Hon George Nathaniel Curzon |
Southport |
53.30 | 3,723 |
John Saunders Gilliat |
Clapham |
53.27 | 3,816 |
William Hayes Fisher |
Fulham |
53.23 | 2,557 |
James Edward Hubert Gascoyne-Cecil, Viscount Cranborne |
Darwen |
53.17 | 6,085 |
Lewis Henry Isaacs |
Walworth |
53.15 | 1,983 |
Richard Charles Mayne |
Pembroke & Haverfordwest District of Boroughs |
53.14 | 2,305 |
Charles Edward Baring Young |
Christchurch |
53.06 | 2,072 |
Hugo Richard Charteris, Lord Elcho |
Ipswich |
53.03 | 3,846 |
Sir Samuel Wilson |
Portsmouth |
52.95 | 8,325 |
Charles Dalrymple |
Ipswich |
52.92 | 3,838 |
Charles Wing Gray |
Maldon |
52.92 | 4,143 |
George Edward Banes |
West Ham South |
52.91 | 2,778 |
Alfred Lafone |
Bermondsey |
52.82 | 3,356 |
Hon Henry Stafford Northcote |
Exeter |
52.81 | 3,222 |
Joseph Watson Sidebotham |
Hyde |
52.70 | 4,328 |
William Pearce |
Govan |
52.67 | 3,574 |
Frederick Harold Kerans |
Lincoln |
52.56 | 3,159 |
Henry William Eaton |
Coventry |
52.53 | 4,201 |
Rt Hon Sir James Fergusson, Bt |
Manchester North East |
52.32 | 3,680 |
Rt Hon George Augustus Frederick Cavendish-Bentinck |
Whitehaven |
52.28 | 1,216 |
William George Cavendish-Bentinck |
Penryn & Falmouth |
52.18 | 1,089 |
Sir Rainald Knightley, Bt |
Southern Northamptonshire |
52.05 | 4,003 |
Edward Swetenham |
Carnarvon District of Boroughs |
51.94 | 1,820 |
Arthur Hugh Smith-Barry |
Huntingdon |
51.81 | 2,302 |
Hon Alfred John Francis Egerton |
Eccles |
51.77 | 4,277 |
Hon William Lowther |
Appleby |
51.75 | 2,748 |
Henry Byron Reed |
Bradford East |
51.69 | 4,519 |
Robert Hamilton Lloyd-Anstruther |
Woodbridge |
51.67 | 4,854 |
Hon Murray Edward Gordon Finch-Hatton |
Spalding |
51.63 | 4,561 |
Sydney Gedge |
Stockport |
51.60 | 4,495 |
Thomas Fielden |
Middleton |
51.60 | 5,126 |
Thomas Salt |
Stafford |
51.57 | 1,528 |
Henry Seton-Karr |
St Helens |
51.54 | 3,621 |
Henry Smith Wright |
Nottingham South |
51.51 | 4,586 |
Sir John Edmund Commerell |
Southampton |
51.48 | 4,726 |
James McKenzie Maclean |
Oldham |
51.34 | 11,606 |
Hon George Higginson Allsopp |
Worcester |
51.27 | 2,892 |
Edward Hardcastle |
Salford North |
51.21 | 3,326 |
Josslyn Francis Pennington, Baron Muncaster |
Egremont |
51.17 | 3,583 |
Robert Trotter Hermon-Hodge |
Accrington |
51.13 | 4,971 |
John Richards Kelly |
Camberwell North |
51.12 | 2,717 |
Charles Algernon Whitmore |
Chelsea |
51.04 | 4,304 |
Henry John Atkinson |
Boston |
51.03 | 1,192 |
William Sidebottom |
High Peak |
50.99 | 4,162 |
Henry Hoyle Howorth |
Salford South |
50.89 | 3,615 |
Charles Townshend Murdoch |
Reading |
50.87 | 3,378 |
Lees Knowles |
Salford West |
50.87 | 3,399 |
Edwin Joseph Lisle March Philipps de Lisle |
Loughborough |
50.84 | 4,075 |
Elliott Lees |
Oldham |
50.80 | 11,484 |
William Malcolm Low |
Grantham |
50.76 | 1,197 |
Robert Gray Cornish Mowbray |
Prestwich |
50.73 | 4,843 |
Mark John Stewart |
Kirkcudbrightshire |
50.67 | 2,471 |
Robert Armstrong Yerburgh |
Chester |
50.66 | 2,549 |
Richard Mallock |
Torquay |
50.65 | 3,135 |
Henry Eyre |
Gainsborough |
50.52 | 4,123 |
Egerton Hubbard |
Buckingham |
50.40 | 4,460 |
Frederick Brent Grotrian |
Kingston-upon-Hull East |
50.30 | 3,139 |
Sir Archibald Orr-Ewing, Bt |
Dunbartonshire |
50.19 | 4,249 |
James Henry Cecil Hozier |
Southern Lanarkshire |
50.13 | 3,577 |
Lord Henry Cavendish-Bentinck |
North Western Norfolk |
50.12 | 4,084 |
Gerald William Balfour |
Leeds Central |
50.08 | 4,225 |
Frederick Thomas Penton |
Finsbury Central |
50.06 | 2,245 |
John Edmund Wentworth Addison |
Ashton-under-Lyne |
50.01 | 3,050 |
Albany Hawkes Charlesworth |
Normanton |
50.00 | 3,724 |
Christopher Sykes |
Buckrose |
49.99 | 3,741 |
Samuel Hoare |
Norwich |
49.88 | 6,156 |
Sir Herbert Lloyd Watkin Williams-Wynn, Bt |
Eastern Denbighshire |
49.82 | 3,510 |
James Herman de Ricci |
Bedford |
49.59 | 1,376 |
Harry Robert Graham |
St Pancras West |
49.37 | 2,503 |
Alfred Cholmeley Earle-Welby |
Poplar |
49.34 | 2,827 |
James Horner Haslett |
Belfast West |
49.32 | 3,729 |
James Frederick Hutton |
Manchester North |
49.30 | 3,380 |
Charles Edward Gregg Philipps |
Pembrokeshire |
49.28 | 3,983 |
Sir Frederick George Milner, Bt |
Radcliffe-cum-Farnworth |
49.27 | 4,559 |
Joseph Crosland |
Huddersfield |
49.25 | 6,026 |
James Bigwood |
Finsbury East |
49.21 | 1,912 |
Lord Frederic Spencer Hamilton |
Manchester South West |
49.21 | 3,459 |
Alfred Hickman |
Wolverhampton West |
49.16 | 3,583 |
William Nicholson |
Petersfield |
49.11 | 3,077 |
Charles John Darling |
Hackney South |
49.09 | 2,700 |
Hon Harold Heneage Finch-Hatton |
Nottingham East |
49.08 | 4,418 |
John Maunsell Richardson |
Brigg |
48.92 | 3,722 |
Augustus Beddall |
Southwark West |
48.87 | 2,453 |
Sir George Reresby Sitwell, bt |
Scarborough |
48.77 | 2,020 |
George Blucher Heneage Marton |
Lancaster |
48.71 | 3,691 |
Edward Cooper Willis |
Battersea |
48.70 | 3,497 |
Laurence Richardson Baily |
Liverpool Exchange |
48.50 | 2,750 |
Henry Machu Imbert-Terry |
Southern Somerset |
48.43 | 3,512 |
George Pritchard Rayner |
Anglesey |
47.85 | 3,420 |
John Baird |
North Western Lanarkshire |
47.85 | 3,698 |
Thomas Sowler |
Manchester South |
47.41 | 3,072 |
Arthur George Egerton, Viscount Grey de Wilton |
Gorton |
47.38 | 4,135 |
John Ward |
Gloucester |
47.31 | 1,713 |
Charles Morgan Norwood |
Bradford Central |
47.26 | 3,951 |
James D Legard |
York |
47.24 | 4,352 |
Robert Arthur Germaine |
Hoxton |
47.22 | 2,079 |
John Grant Lawson |
Heywood |
47.21 | 3,762 |
Sir Matthew White Ridley, Bt |
Newcastle upon Tyne |
46.95 | 9,580 |
William George Frederick Cavendish Bentinck |
Carlisle |
46.82 | 2,155 |
Pryce Pryce-Jones |
Montgomery District of Boroughs |
46.77 | 1,251 |
Llewellyn Malcolm Wynne |
Banbury |
46.41 | 3,184 |
Wilson Lloyd |
Wednesbury |
46.36 | 4,221 |
Francis Randle Twemlow |
Crewe |
46.31 | 4,045 |
Devereux Herbert Mylton |
Montgomeryshire |
45.88 | 3,220 |
Walter George Barttelot |
Luton |
45.73 | 3,602 |
George Godolphin Osborne, Marquess of Carmarthen |
Newmarket |
45.61 | 3,105 |
Clare Sewell Read |
Norwich |
45.08 | 5,564 |
Samuel Leeke |
Ilkeston |
45.08 | 3,793 |
George William Brewis |
Saffron Walden |
44.99 | 3,319 |
Colin Mackenzie |
Glasgow Bridgeton |
44.98 | 3,567 |
Ailwyn Edward Fellowes |
Northern Norfolk |
44.87 | 3,324 |
Peter Sturrock |
Kilmarnock District of Burghs |
44.77 | 3,780 |
Lord Edmund Talbot |
Sheffield Brightside |
44.26 | 3,398 |
Miles Walker Mattinson |
Dumfries District of Burghs |
44.03 | 1,217 |
John Evans Freke-Aylmer |
Bethnal Green South West |
43.97 | 2,001 |
Rt Hon James Lowther |
Eskdale |
43.96 | 3,226 |
Thomas Wrightson |
Stockton-on-Tees |
42.46 | 2,820 |
John Arthur Ransome Marriott |
Rochdale |
42.35 | 3,481 |
Hon William le Poer-Trench |
Whitechapel |
42.22 | 1,592 |
William Henry Myers |
Leigh |
42.17 | 3,134 |
Harrington Arthur Harrop Hutton |
Bosworth |
42.09 | 3,440 |
Henry Platt |
Arfon |
42.01 | 2,950 |
Richard Dawson |
Leeds East |
41.78 | 2,820 |
Thomas Hope |
Linlithgowshire |
41.58 | 1,810 |
Thomas Orde Hastings Lees |
Northampton |
41.42 | 3,456 |
Edward Jones |
Northern Monmouthshire |
41.20 | 3,285 |
John Underhill |
Wolverhampton East |
41.20 | 2,629 |
John Vaughan |
Merionethshire |
40.93 | 2,860 |
Hon Leopold George Frederick Agar-Ellis |
Eastern Northamptonshire |
40.48 | 3,012 |
Alfred Morris |
Halifax |
39.89 | 3,612 |
Arthur Knocker Dibb |
Kingston-upon-Hull West |
39.71 | 3,045 |
Haden Corser |
Stoke-on-Trent |
39.14 | 2,093 |
Thomas Hirst Bracken |
Leeds South |
38.53 | 2,924 |
Lancelot Rolleston |
Mansfield |
36.74 | 2,832 |
Charles Frederick Williams |
Leeds West |
36.24 | 2,970 |
Joseph Samuel Colefax |
Dewsbury |
35.03 | 2,759 |
Bruce Canning Vernon-Wentworth |
Barnsley |
34.97 | 2,917 |
James Inskip |
Bristol East |
34.52 | 1,936 |
William Harry Lumsden |
Eastern Aberdeenshire |
33.94 | 2,544 |
Francis Hugh Irvine |
Western Aberdeenshire |
30.07 | 1,657 |
Thomas Scroope Wellesley Bernard |
Birr |
17.88 | 711 |
|
Independent Liberal - (Ind LIB) (1) |
|
Ind LIB U (1) |
|
Ind LU (1) |
|
Liberal Party - (LIB) (432) |
Alexander Asher |
Elgin District of Burghs |
Unopposed |
Llewellyn Archer Atherley-Jones |
North Western Durham |
Unopposed |
Sir George Balfour |
Kincardineshire |
Unopposed |
Sir Michael Arthur Bass, Bt |
Burton |
Unopposed |
William Copeland Borlase |
St Austell |
Unopposed |
Hon Robert Preston Bruce |
Western Fife |
Unopposed |
James Bryce |
Aberdeen South |
Unopposed |
Joseph Craven |
Shipley |
Unopposed |
Edward Crossley |
Sowerby |
Unopposed |
Charles Thomas Dyke Acland |
Launceston |
Unopposed |
Sir Charles Forster, Bt |
Walsall |
Unopposed |
William Fuller-Maitland |
Breconshire |
Unopposed |
Rt Hon William Ewart Gladstone |
Edinburghshire |
Unopposed |
Rt Hon William Ewart Gladstone |
Leith District of Burghs |
Unopposed |
Isaac Holden |
Keighley |
Unopposed |
Dr William Alexander Hunter |
Aberdeen North |
Unopposed |
Charles Herbert James |
Merthyr Tydvil |
Unopposed |
Hon Walter Henry James |
Gateshead |
Unopposed |
James Joicey |
Chester-le-Street |
Unopposed |
Rt Hon Sir Ughtred James Kay-Shuttleworth, Bt |
Clitheroe |
Unopposed |
Frederick Thorpe Mappin |
Hallamshire |
Unopposed |
Charles George Milnes Gaskell |
Morley |
Unopposed |
Charles Mark Palmer |
Jarrow |
Unopposed |
James Mellor Paulton |
Bishop Auckland |
Unopposed |
Henry Fell Pease |
Cleveland |
Unopposed |
Sir Joseph Whitwell Pease, Bt |
Barnard Castle |
Unopposed |
David Pugh |
Eastern Carmarthenshire |
Unopposed |
Henry Richard |
Merthyr Tydvil |
Unopposed |
Samuel Smith |
Flintshire |
Unopposed |
James Cochran Stevenson |
South Shields |
Unopposed |
Christopher Rice Mansel Talbot |
Mid Glamorganshire |
Unopposed |
Alfred Thomas |
Eastern Glamorganshire |
Unopposed |
Cornelius Marshall Warmington |
Western Monmouthshire |
Unopposed |
Thomas Wayman |
Elland |
Unopposed |
Isaac Wilson |
Middlesbrough |
Unopposed |
William Woodall |
Hanley |
Unopposed |
Frank Ash Yeo |
Gower |
Unopposed |
John Bryn Roberts |
Eifion |
77.01 | 4,244 |
Arthur Herbert Dyke Acland |
Rotherham |
71.35 | 5,155 |
Rt Hon Edward Marjoribanks |
Berwickshire |
70.24 | 2,778 |
Dr Robert Farquharson |
Western Aberdeenshire |
69.93 | 3,854 |
Edmund Robertson |
Dundee |
69.25 | 8,236 |
Charles Carmichael Lacaita |
Dundee |
69.08 | 8,216 |
Sir George Campbell |
Kirkcaldy District of Burghs |
68.85 | 2,014 |
Walter Rice Howell Powell |
Western Carmarthenshire |
68.31 | 4,131 |
Joseph Woodhead |
Spen Valley |
67.37 | 4,542 |
Peter Esslemont |
Eastern Aberdeenshire |
66.06 | 4,952 |
Henry Joseph Wilson |
Holmfirth |
65.69 | 5,322 |
Handel Cossham |
Bristol East |
65.48 | 3,672 |
Courtney Stanhope Kenny |
Barnsley |
65.03 | 5,425 |
John Simon |
Dewsbury |
64.97 | 5,118 |
Robert William Duff |
Banffshire |
64.95 | 2,583 |
James Allanson Picton |
Leicester |
64.14 | 9,914 |
Herbert John Gladstone |
Leeds West |
63.76 | 5,226 |
Lewis Llewellyn Dillwyn |
Swansea Town |
63.60 | 3,040 |
Rt Hon Hugh Culling Eardley Childers |
Edinburgh South |
63.29 | 3,778 |
Cecil George Savile Foljambe |
Mansfield |
63.26 | 4,876 |
Rt Hon John Blair Balfour |
Clackmannanshire & Kinross-shire |
63.14 | 3,159 |
Leonard Lyell |
Orkney & Shetland |
63.00 | 2,353 |
William McEwan |
Edinburgh Central |
62.71 | 3,760 |
Alexander McArthur |
Leicester |
62.64 | 9,681 |
Henry Campbell-Bannerman |
Stirling District of Burghs |
62.39 | 2,440 |
Dr Robert Wallace |
Edinburgh East |
62.12 | 3,694 |
John Shiress Will |
Montrose District of Burghs |
61.65 | 3,357 |
Arthur John Williams |
Southern Glamorganshire |
61.63 | 3,497 |
Charles Augustus Vansittart Conybeare |
Camborne |
61.58 | 3,156 |
Robert Stewart Menzies |
Eastern Perthshire |
61.48 | 3,504 |
Rt Hon Sir Lyon Playfair |
Leeds South |
61.47 | 4,665 |
Thomas Blake |
Forest-of-Dean |
61.28 | 3,822 |
Thomas Roe |
Derby |
61.08 | 6,571 |
Richard Burdon Haldane |
Haddingtonshire |
60.97 | 2,677 |
William Leatham Bright |
Stoke-on-Trent |
60.86 | 3,255 |
Francis Seymour Stevenson |
Eye |
60.73 | 4,544 |
Charles Henry Wilson |
Kingston-upon-Hull West |
60.29 | 4,623 |
Alfred Illingworth |
Bradford West |
60.25 | 3,975 |
Thomas Shaw |
Halifax |
59.93 | 5,427 |
Rt Hon Sir William George Granville Venables Vernon-Harcourt |
Derby |
59.78 | 6,431 |
Hon Bernard John Seymour Coleridge |
Sheffield Attercliffe |
59.61 | 4,365 |
Francis Alston Channing |
Eastern Northamptonshire |
59.52 | 4,428 |
Rt Hon James Stansfield |
Halifax |
59.43 | 5,381 |
Thomas Edward Ellis |
Merionethshire |
59.07 | 4,127 |
John Edward Ellis |
Rushcliffe |
58.91 | 4,784 |
Rt Hon Henry Hartley Fowler |
Wolverhampton East |
58.80 | 3,752 |
Thomas Phillips Price |
Northern Monmouthshire |
58.80 | 4,688 |
Peter McLagan |
Linlithgowshire |
58.42 | 2,543 |
Charles Stuart Parker |
Perth |
58.41 | 1,573 |
John Lawrence Gane |
Leeds East |
58.22 | 3,930 |
William Rathbone |
Arfon |
57.99 | 4,072 |
James Ellis |
Bosworth |
57.91 | 4,732 |
Caleb Wright |
Leigh |
57.83 | 4,297 |
Samuel Montagu |
Whitechapel |
57.78 | 2,179 |
Thomas Bayley Potter |
Rochdale |
57.65 | 4,738 |
Joseph Dodds |
Stockton-on-Tees |
57.54 | 3,822 |
John Austin |
Osgoldcross |
57.11 | 4,008 |
John Macdonald Cameron |
Wick District of Burghs |
57.02 | 910 |
Sir Wilfrid Lawson, Bt |
Cockermouth |
56.92 | 4,130 |
John Roberts |
Flint District of Boroughs |
56.56 | 1,827 |
Stephen Mason |
Mid Lanarkshire |
56.50 | 3,779 |
Miles MacInnes |
Hexham |
56.47 | 4,177 |
Henry Wardle |
Southern Derbyshire |
56.37 | 5,102 |
Briggs Priestley |
Pudsey |
56.33 | 5,207 |
Robert Andrew Allison |
Eskdale |
56.04 | 4,112 |
Edward Hare Pickersgill |
Bethnal Green South West |
56.03 | 2,550 |
Robert Threshie Reid |
Dumfries District of Burghs |
55.97 | 1,547 |
George Pargiter Fuller |
Westbury |
55.96 | 4,663 |
John Barran |
Otley |
55.81 | 4,245 |
Rt Hon Anthony John Mundella |
Sheffield Brightside |
55.74 | 4,280 |
Andrew Dryburgh Provand |
Glasgow Blackfriars & Hutchesontown |
55.73 | 4,201 |
Hon Charles Robert Spencer |
Mid Northamptonshire |
55.42 | 4,887 |
Stephen Williamson |
Kilmarnock District of Burghs |
55.23 | 4,664 |
James Alfred Jacoby |
Mid Derbyshire |
55.21 | 4,569 |
Sir John Swinburne, Bt |
Lichfield |
55.14 | 3,398 |
Herbert Hardy Cozens-Hardy |
Northern Norfolk |
55.13 | 4,084 |
Thomas Dolling Bolton |
North Eastern Derbyshire |
55.12 | 3,879 |
William Boyle Barbour |
Paisley |
55.10 | 3,057 |
Edward Richard Russell |
Glasgow Bridgeton |
55.02 | 4,364 |
Herbert Coulston Gardner |
Saffron Walden |
55.01 | 4,059 |
Thomas Watson |
Ilkeston |
54.92 | 4,621 |
Sir Edward Grey, Bt |
Berwick-upon-Tweed |
54.80 | 4,131 |
Henry du Pre Labouchere |
Northampton |
54.78 | 4,570 |
Cyril Flower |
Luton |
54.27 | 4,275 |
Samuel Storey |
Sunderland |
54.19 | 6,971 |
Stuart Rendel |
Montgomeryshire |
54.12 | 3,799 |
Joseph Cheney Bolton |
Stirlingshire |
53.70 | 5,067 |
Walter Stowe Bright McLaren |
Crewe |
53.69 | 4,690 |
Hon Philip James Stanhope |
Wednesbury |
53.64 | 4,883 |
Dr Charles Cameron |
Glasgow College |
53.60 | 4,880 |
Sir Bernhard Samuelson, Bt |
Banbury |
53.59 | 3,677 |
Herbert Henry Asquith |
Eastern Fife |
53.49 | 2,863 |
Hon Frederick Stephen Archibald Hanbury-Tracy |
Montgomery District of Boroughs |
53.23 | 1,424 |
William Court Gully |
Carlisle |
53.18 | 2,448 |
Edward Temperley Gourley |
Sunderland |
53.18 | 6,840 |
Henry Peyton Cobb |
Rugby |
53.17 | 4,006 |
Charles Seale-Hayne |
Ashburton |
53.16 | 3,413 |
Isaac Hoyle |
Heywood |
52.79 | 4,206 |
Prof James Stuart |
Hoxton |
52.78 | 2,324 |
Sir Emile Algernon Arthur Keppel Cowell-Stepney |
Carmarthen District of Boroughs |
52.76 | 2,120 |
Rt Hon George John Shaw-Lefevre |
Bradford Central |
52.74 | 4,410 |
Thomas Robinson |
Gloucester |
52.69 | 1,908 |
Richard Peacock |
Gorton |
52.62 | 4,592 |
Sir Henry Enfield Roscoe |
Manchester South |
52.59 | 3,407 |
Rt Hon John Morley |
Newcastle upon Tyne |
52.35 | 10,681 |
Alfred Edward Pease |
York |
52.27 | 4,816 |
Frank Lockwood |
York |
52.21 | 4,810 |
Charles Bradlaugh |
Northampton |
52.18 | 4,353 |
Thomas Lewis |
Anglesey |
52.15 | 3,727 |
Hon Edwin Berkeley Portman |
Northern Dorset |
51.70 | 3,571 |
Donald Crawford |
North Eastern Lanarkshire |
51.69 | 4,269 |
Sir Edward James Reed |
Cardiff District of Boroughs |
51.66 | 5,307 |
Rt Hon Frederick Edwin Gould Lambart, Viscount Kilcoursie |
Southern Somerset |
51.57 | 3,739 |
Charles Hay Anderson |
Elginshire & Nairnshire |
51.54 | 1,991 |
David Duncan |
Liverpool Exchange |
51.50 | 2,920 |
Walter Shirley Shirley |
Doncaster |
51.36 | 5,060 |
Octavius Vaughan Morgan |
Battersea |
51.30 | 3,683 |
James Williamson |
Lancaster |
51.29 | 3,886 |
Joshua Rowntree |
Scarborough |
51.23 | 2,122 |
Hugh Watt |
Glasgow Camlachie |
51.17 | 3,467 |
Arthur Cohen |
Southwark West |
51.13 | 2,566 |
Samuel Danks Waddy |
Brigg |
51.08 | 3,887 |
Jeremiah James Colman |
Norwich |
51.00 | 6,295 |
Arnold Morley |
Nottingham East |
50.92 | 4,584 |
Sir Charles Arthur Russell |
Hackney South |
50.91 | 2,800 |
Sir William Chichele Plowden |
Wolverhampton West |
50.84 | 3,706 |
Jacob Bright |
Manchester South West |
50.79 | 3,570 |
Wentworth Blackett Beaumont |
Tyneside |
50.75 | 4,112 |
William Summers |
Huddersfield |
50.75 | 6,210 |
Robert Leake |
Radcliffe-cum-Farnworth |
50.73 | 4,695 |
William Davies |
Pembrokeshire |
50.72 | 4,099 |
Charles Ernest Schwann |
Manchester North |
50.70 | 3,476 |
Sydney Charles Buxton |
Poplar |
50.66 | 2,903 |
Harry Lawson Webster Lawson |
St Pancras West |
50.63 | 2,567 |
Theodore Fry |
Darlington |
50.55 | 2,620 |
Samuel Whitbread |
Bedford |
50.41 | 1,399 |
Alexander Laing Brown |
Hawick District of Burghs |
50.30 | 2,523 |
Peter Rylands |
Burnley |
50.26 | 4,209 |
Rt Hon George Osborne Morgan |
Eastern Denbighshire |
50.18 | 3,536 |
William Bowen Rowlands |
Cardiganshire |
50.05 | 4,252 |
George Newnes |
Newmarket |
50.01 | 3,405 |
William Alexander McArthur |
Buckrose |
50.01 | 3,742 |
Alexander B Rowley |
Ashton-under-Lyne |
49.99 | 3,049 |
Eugene Wason |
Southern Ayrshire |
49.98 | 6,118 |
Hon Howard Spensley |
Finsbury Central |
49.94 | 2,240 |
James Kitson |
Leeds Central |
49.92 | 4,212 |
John Glencairn Carter Hamilton |
Southern Lanarkshire |
49.87 | 3,559 |
James Craig |
Newcastle upon Tyne |
49.85 | 10,172 |
Harry Smith |
Falkirk District of Burghs |
49.82 | 2,693 |
Ronald Crauford Munro Ferguson |
Dunbartonshire |
49.81 | 4,217 |
William Saunders |
Kingston-upon-Hull East |
49.70 | 3,102 |
Edmund Hope Verney |
Buckingham |
49.60 | 4,389 |
Jacob Henry Tillett |
Norwich |
49.58 | 6,119 |
Joseph Bennett |
Gainsborough |
49.48 | 4,038 |
Peter Stuart MacIver |
Glasgow St Rollox |
49.37 | 4,669 |
Dr Balthazar Walter Foster |
Chester |
49.34 | 2,483 |
Alexander Young |
Kirkcudbrightshire |
49.33 | 2,406 |
Abel Buckley |
Prestwich |
49.27 | 4,704 |
Rt Hon John William Mellor |
Grantham |
49.24 | 1,161 |
Sir Mathew Wilson, Bt |
Skipton |
49.23 | 4,289 |
Thomas Bayley |
Chesterfield |
49.19 | 3,453 |
Jabez Edward Johnson-Ferguson |
Loughborough |
49.16 | 3,940 |
Benjamin Armitage |
Salford West |
49.13 | 3,283 |
William Berkeley Monk |
Reading |
49.13 | 3,262 |
William Mather |
Salford South |
49.11 | 3,489 |
Sir Charles Tennant, Bt |
Peeblesshire & Selkirkshire |
49.07 | 1,325 |
Herbert Rhodes |
High Peak |
49.01 | 4,001 |
William James Ingram |
Boston |
48.97 | 1,144 |
Rt Hon Sir Charles Wentworth Dilke, Bt |
Chelsea |
48.96 | 4,128 |
Joseph Francis Leese |
Accrington |
48.87 | 4,751 |
David Ainsworth |
Egremont |
48.83 | 3,419 |
Arthur Arnold |
Salford North |
48.79 | 3,169 |
Thomas Rowley Hill |
Worcester |
48.73 | 2,749 |
John Beavis Brindley |
Newcastle-under-Lyme |
48.73 | 2,752 |
John Carvell Williams |
Nottingham South |
48.49 | 4,317 |
Arthur Sinclair |
St Helens |
48.46 | 3,404 |
Charles Benjamin Bright McLaren |
Stafford |
48.43 | 1,435 |
Charles Henry Hopwood |
Middleton |
48.40 | 4,808 |
Halley Stewart |
Spalding |
48.37 | 4,273 |
Robert Lacey Everett |
Woodbridge |
48.33 | 4,541 |
Angus Holden |
Bradford East |
48.31 | 4,223 |
Rt Hon John Tomlinson Hibbert |
Oldham |
48.31 | 10,921 |
James Whitehead |
Appleby |
48.25 | 2,562 |
Ellis Duncombe Gosling |
Eccles |
48.23 | 3,985 |
Thomas Coote |
Huntingdon |
48.19 | 2,141 |
Joshua Milne Cheetham |
Oldham |
48.17 | 10,891 |
Thomas Love Duncombe Jones-Parry |
Carnarvon District of Boroughs |
48.06 | 1,684 |
Joseph Leigh |
Stockport |
48.03 | 4,184 |
Sir James Morse Carmichael, Bt |
Southern Northamptonshire |
47.95 | 3,687 |
David James Jenkins |
Penryn & Falmouth |
47.82 | 998 |
John Henry Cooksey |
Southampton |
47.75 | 4,384 |
Henry Gordon Shee |
Whitehaven |
47.72 | 1,110 |
Charles Prestwich Scott |
Manchester North East |
47.68 | 3,353 |
William Henry Walter Ballantine |
Coventry |
47.47 | 3,796 |
William Crosfield |
Lincoln |
47.44 | 2,851 |
Charles Magniac |
Biggleswade |
47.39 | 4,371 |
Thomas Alexander Dickson |
Govan |
47.33 | 3,212 |
Thomas Gair Ashton |
Hyde |
47.30 | 3,885 |
John Tomlinson Brunner |
Northwich |
47.27 | 3,958 |
David Charles Guthrie |
Forfarshire |
47.20 | 3,432 |
Edward Johnson |
Exeter |
47.19 | 2,879 |
Prof James Edwin Thorold Rogers |
Bermondsey |
47.18 | 2,998 |
James Owens Wylie |
Northern Tyrone |
47.11 | 2,867 |
Edmund Broughton Barnard |
Maldon |
47.08 | 3,686 |
Thomas Sutherst |
Great Grimsby |
47.04 | 2,649 |
Alpheus Cleophas Morton |
Christchurch |
46.94 | 1,833 |
Lewis Morris |
Pembroke & Haverfordwest District of Boroughs |
46.86 | 2,033 |
Jabez Spencer Balfour |
Walworth |
46.85 | 1,748 |
John Slagg |
Darwen |
46.83 | 5,359 |
George William Erskine Russell |
Fulham |
46.77 | 2,247 |
John Fletcher Moulton |
Clapham |
46.73 | 3,347 |
Dr George Augustus Pilkington |
Southport |
46.70 | 3,262 |
Sydney James Stern |
Ipswich |
46.69 | 3,386 |
Thomas Henry Bolton |
St Pancras North |
46.64 | 1,813 |
Henry Lee-Warner |
Eastern Norfolk |
46.63 | 4,000 |
Sir Richard Green-Price, Bt |
Radnorshire |
46.62 | 1,668 |
John Emmott Barlow |
Denbigh District of Boroughs |
46.60 | 1,446 |
William George Spencer Scott Compton, Earl Compton |
Stratford-on-Avon |
46.59 | 3,344 |
Mark Hanbury Beaufoy |
Kennington |
46.43 | 2,792 |
James Toller |
Mid Norfolk |
46.40 | 2,625 |
John Crosfield |
Warrington |
46.39 | 3,216 |
John James Cousins |
Wakefield |
46.34 | 1,946 |
Wilfrid Scawen Blunt |
Kidderminster |
46.32 | 1,796 |
Edward North Buxton |
Stowmarket |
46.26 | 3,363 |
Albert Osliff Rutson |
Leeds North |
46.12 | 3,682 |
Bannister Fletcher |
Chippenham |
46.04 | 3,120 |
Richard Knight Causton |
Colchester |
46.01 | 1,701 |
Benjamin Thomas Lindsay Thomson |
Ipswich |
45.97 | 3,334 |
George Granville Leveson-Gower |
North Western Staffordshire |
45.92 | 4,459 |
Walter Wren |
Lambeth North |
45.91 | 2,311 |
Charles Crompton |
Leek |
45.90 | 3,669 |
Hon Pascoe Charles Glyn |
Eastern Dorset |
45.90 | 3,662 |
Edward Hamer Carbutt |
Monmouth District of Boroughs |
45.85 | 2,568 |
Walter John Stanton |
Stroud |
45.84 | 3,911 |
John Hattersley Crosfield |
Manchester East |
45.81 | 3,516 |
Francis Flint Belsey |
Rochester |
45.79 | 1,353 |
Thomas James Moore |
West Bromwich |
45.79 | 3,091 |
William Agnew |
Stretford |
45.78 | 4,011 |
James Tomkinson |
Eddisbury |
45.77 | 3,678 |
Cyril Joseph Settle Dodd |
Cambridge |
45.77 | 2,479 |
Philip Vanderbyl |
Portsmouth |
45.77 | 7,196 |
Joseph Firth Bottomley Firth |
Newington West |
45.77 | 2,065 |
William Coare Brocklehurst |
Macclesfield |
45.64 | 2,756 |
William Dunn |
Western Renfrewshire |
45.62 | 2,881 |
Godfrey Blundell Samuelson |
Frome |
45.60 | 3,645 |
Granville George Greenwood |
Peterborough |
45.58 | 1,491 |
Joseph Crook Haslam |
Bolton |
45.54 | 6,452 |
Thomas Proctor Baptie |
Maidstone |
45.54 | 1,603 |
Hon Mark Francis Napier |
Roxburghshire |
45.46 | 2,142 |
Rt Hon Sir Robert Peel, Bt |
Inverness District of Burghs |
45.40 | 1,346 |
Lalmohun Ghose |
Deptford |
45.35 | 3,055 |
Sir Horace Davey |
Stockport |
45.21 | 3,938 |
Wilfrid Lawson |
Penrith |
45.20 | 3,032 |
Cornelius McLeod Percy |
Wigan |
45.20 | 2,780 |
Edward Stafford Howard |
Thornbury |
45.10 | 4,054 |
John Webb Probyn |
Stalybridge |
45.03 | 2,638 |
Charles James Fleming |
Pontefract |
45.03 | 947 |
Prof John Miller Dow Meiklejohn |
Glasgow Tradeston |
45.01 | 3,174 |
John Baker |
Portsmouth |
44.96 | 7,069 |
William Thomas Raymond |
Tynemouth |
44.89 | 2,277 |
Edward Rider Cook |
West Ham North |
44.89 | 3,193 |
Hugh Fenwick Boyd |
South Eastern Durham |
44.80 | 4,045 |
Henry Lee |
Manchester North West |
44.79 | 4,453 |
Joseph Pulley |
Hereford |
44.78 | 1,136 |
Sir George Errington, Bt |
Newton |
44.76 | 3,486 |
John James Briscoe |
King's Lynn |
44.71 | 1,146 |
William Snowdon Robson |
Bow & Bromley |
44.68 | 2,396 |
Hon Thomas Seymour Brand |
Hastings |
44.64 | 2,230 |
Roger Charnock Richards |
Bolton |
44.57 | 6,314 |
William Henry Martin-Edmunds |
North Lonsdale |
44.54 | 3,263 |
Edmund Russborough Turton |
Richmond |
44.51 | 3,859 |
James Harris Sanders |
Harborough |
44.46 | 4,570 |
Henry Spicer |
Islington South |
44.32 | 2,208 |
Edward Hodson Bayley |
Camberwell North |
44.25 | 2,352 |
Sir Thomas Brassey |
Liverpool Abercromby |
44.25 | 2,844 |
Thomas McKie |
Dumfriesshire |
44.20 | 3,252 |
Sir Arthur Divett Hayter, Bt |
Bath |
44.09 | 2,588 |
George Crispe Whiteley |
Greenwich |
44.05 | 2,551 |
Augustine Birrell |
Widnes |
44.04 | 2,927 |
Robert Allan McLean |
Partick |
44.01 | 2,944 |
Thomas English Stephens |
Plymouth |
43.99 | 3,255 |
Thomas Eccleston Gibb |
St Pancras East |
43.97 | 1,826 |
Rt Hon Sir Thomas Dyke Acland, Bt |
Wellington (Somerset) |
43.89 | 3,220 |
James Carlile McCoan |
Southampton |
43.88 | 4,029 |
William Willis |
Peckham |
43.87 | 2,688 |
Jasper Wilson Johns |
Nuneaton |
43.82 | 3,608 |
William Rann Kennedy |
Birkenhead |
43.74 | 4,086 |
Rudolf Chambers Lehmann |
Kingston-upon-Hull Central |
43.73 | 3,861 |
Hugh Gilzean Reid |
Aston Manor |
43.70 | 2,713 |
Robert Wallace |
Edinburgh West |
43.70 | 2,393 |
William Henry Wills |
South Eastern Essex |
43.69 | 2,916 |
James Menzies Clayhills |
Whitby |
43.69 | 3,940 |
Robert Samuel Wright |
Stepney |
43.68 | 1,735 |
Clarence Smith |
Chesterton |
43.51 | 3,272 |
Joseph Dodge Weston |
Bristol South |
43.49 | 3,423 |
Alfred Gilbey |
Wycombe |
43.36 | 3,537 |
Gilbert Beith |
Glasgow Central |
43.35 | 4,423 |
William Thomas Gustavus Cook |
Birmingham East |
43.31 | 2,552 |
Dr Alfred Carpenter |
Bristol North |
43.28 | 2,737 |
John Stuart |
Isle of Wight |
43.22 | 4,013 |
Harold Wright |
Greenock |
43.18 | 2,208 |
Sir Andrew Clarke |
Chatham |
43.18 | 2,422 |
Claude Ashley Charles Ponsonby |
Ripon |
43.17 | 3,125 |
Rev George Brooks |
Durham |
43.09 | 855 |
Frederick William Verney |
Bath |
43.08 | 2,529 |
Edward Strachey |
Plymouth |
42.91 | 3,175 |
George Paul Taylor |
Ince |
42.83 | 3,228 |
John Rigby |
Wisbech |
42.50 | 3,082 |
Edward Smyth Pryce |
Gravesend |
42.46 | 1,430 |
Joshua Hawkins |
Sheffield Central |
42.38 | 3,326 |
Thomas Newbigging |
Rossendale |
42.24 | 3,949 |
Mervyn Lanark Hawkes |
The Hartlepools |
42.21 | 2,469 |
William Henry Grenfell |
Salisbury |
41.95 | 910 |
Edmund Routledge |
Kensington North |
41.85 | 2,443 |
Henry Parkman Sturgis |
Southern Dorset |
41.69 | 2,486 |
George William Thompson Ormond |
Western Perthshire |
41.60 | 2,329 |
Sir Walter George Frank Phillimore, Bt |
Henley |
41.44 | 2,600 |
James Ebenezer Saunders |
Dartford |
41.39 | 2,965 |
Dr Frederick Goodwin |
Bury St Edmunds |
41.34 | 800 |
Ralph Neville |
Liverpool Kirkdale |
41.32 | 2,172 |
Henry Brinsley Sheridan |
Dudley |
41.24 | 4,545 |
Isaac Saunders Leadam |
Barnstaple |
41.21 | 2,960 |
Thomas Newcomen Archibald Grove |
Winchester |
41.17 | 783 |
Maurice Jones |
Shrewsbury |
41.00 | 1,269 |
Sir John Budd Phear |
Tavistock |
41.00 | 2,722 |
Richard Eve |
St George |
40.80 | 1,076 |
Arthur James Dadson |
Droitwich |
40.65 | 2,761 |
William Owen |
Sheffield Ecclesall |
40.62 | 2,688 |
Russell Hugh Worthington Biggs |
Cheltenham |
40.48 | 2,260 |
Cecil William Norton |
Great Yarmouth |
40.32 | 2,011 |
George Julius de Reuter |
Rye |
40.26 | 3,094 |
Herbert Carey George Batten |
Western Dorset |
40.19 | 2,467 |
James Clifton Brown |
Eastbourne |
39.95 | 2,501 |
John Ormerod Pilkington |
Preston |
39.94 | 4,982 |
Sir William Bramston Gurdon |
Rotherhithe |
39.78 | 2,115 |
Charles W Ford |
Devonport |
39.77 | 1,963 |
Clement Higgins |
Newport (Shropshire) |
39.27 | 2,884 |
Martin Andrew Sharp Hume |
Hackney Central |
39.16 | 1,961 |
Thomas Edward Scrutton |
Limehouse |
39.04 | 1,428 |
Herbert Lionel Showers |
Devonport |
38.86 | 1,918 |
Henry Seymour Trower |
Marylebone West |
38.79 | 1,942 |
Sir Thomas Brassey |
St Andrews District of Burghs |
38.74 | 716 |
Henry Bret Ince |
Islington East |
38.50 | 2,336 |
Charles Hare Hemphill |
Liverpool West Derby |
38.37 | 2,244 |
Arnold Henry White |
Mile End |
37.78 | 1,281 |
George Joseph Hamilton Evatt |
Woolwich |
37.69 | 2,811 |
John Kempster |
Paddington North |
37.65 | 1,389 |
Rev Nigel Macneill |
Bute |
37.52 | 819 |
Frank Dethridge |
Hammersmith |
37.18 | 2,362 |
Albert Spicer |
Walthamstow |
37.17 | 2,639 |
John Phillips Coldstream |
Wigtownshire |
37.06 | 1,719 |
John Stirling Ainsworth |
Barrow-in-Furness |
36.95 | 1,882 |
Charles Hamilton Bromby |
Liverpool Walton |
36.92 | 1,681 |
William Heap Walker |
South Molton |
36.79 | 2,352 |
John Wynford Philipps |
Devizes |
36.76 | 2,397 |
Daniel Pidgeon |
Evesham |
36.68 | 2,391 |
Peter William Clayden |
Islington North |
36.38 | 1,976 |
Montagu Hughes Cookson |
Brixton |
36.37 | 1,886 |
C J Heald |
East Grinstead |
36.33 | 1,877 |
Oliver Bryant |
Southern Monmouthshire |
36.04 | 2,950 |
John Sinclair |
Ayr District of Burghs |
35.91 | 1,498 |
Edward Scudamore Lucas |
Leominster |
35.83 | 2,394 |
John Abraham |
Bodmin |
35.83 | 2,101 |
Dr William Hickman Smith Aubrey |
Hackney North |
35.55 | 1,848 |
William Archibald McDonald |
Islington West |
34.96 | 1,501 |
Dadabhai Naoroji |
Holborn |
34.82 | 1,950 |
Charles Edward Bretherton |
Tottenham |
34.35 | 2,062 |
Prof Edward Spencer Beesly |
Marylebone East |
34.26 | 1,616 |
James Wicks |
Harwich |
33.43 | 2,322 |
James Dormer Marshall |
Northern Somerset |
32.92 | 2,087 |
Edward Colston Keevil |
Abingdon |
32.88 | 1,910 |
Oscar Browning |
Norwood |
32.51 | 1,606 |
James Judd |
Bristol West |
32.05 | 1,801 |
Edward John Beale |
St Pancras South |
31.90 | 897 |
James Haysman |
Brentford |
31.65 | 1,409 |
William Hall |
Brighton |
30.70 | 2,633 |
George Offor |
Lewisham |
30.54 | 1,688 |
Thomas Lough |
Truro |
30.51 | 1,546 |
Samuel Craig McElroy |
Northern Antrim |
30.13 | 1,910 |
Thomas Duckham |
Ross |
29.62 | 1,670 |
Frederic Harrison |
London University |
28.20 | 516 |
Rev Edward Gripper Banks |
Isle of Thanet |
27.83 | 1,311 |
Benjamin Francis Conn Costelloe |
Cricklade |
26.58 | 1,683 |
Charles Durant Hodgson |
Aylesbury |
26.24 | 1,680 |
William Ramsay Scott |
Hampstead |
25.88 | 945 |
John Treeve Edgcombe |
Enfield |
24.51 | 1,067 |
James Hume Webster |
Romford |
23.57 | 1,755 |
John Edwin Hilary Skinner |
Strand |
23.05 | 1,508 |
Rev John Page Hopps |
Paddington South |
22.99 | 769 |
Samuel Barrow |
St Ives |
20.73 | 888 |
Henry Fearnside Speed |
Kensington South |
19.74 | 1,022 |
Edward Robert Pearce Edgcumbe |
Totnes |
19.70 | 1,141 |
Robert McCalmont |
Belfast East |
19.69 | 1,239 |
Lawson Tait |
Birmingham Bordesley |
18.86 | 1,040 |
James Hamilton McKelvey |
Mid Antrim |
16.77 | 933 |
|
Liberal Unionist Party - (LIB U) (154) |
Hamar Alfred Bass |
Western Staffordshire |
Unopposed |
Henry Frederick Beaumont |
Colne Valley |
Unopposed |
Rt Hon John Bright |
Birmingham Central |
Unopposed |
Alexander Hargreaves Brown |
Wellington (Shropshire) |
Unopposed |
Lord Edward Cavendish |
Western Derbyshire |
Unopposed |
Rt Hon Joseph Chamberlain |
Birmingham West |
Unopposed |
Sir Savile Brinton Crossley, Bt |
Lowestoft |
Unopposed |
George Dixon |
Birmingham Edgbaston |
Unopposed |
Hon Hugh Frederick Hislop Elliot |
Northern Ayrshire |
Unopposed |
Sir Thomas Fraser Grove, Bt |
Wilton |
Unopposed |
George Woodyatt Hastings |
Eastern Worcestershire |
Unopposed |
Benjamin Hingley |
Northern Worcestershire |
Unopposed |
Henry Hobhouse |
Eastern Somerset |
Unopposed |
Rt Hon Sir Henry James |
Bury |
Unopposed |
William Kenrick |
Birmingham North |
Unopposed |
Francis William Maclean |
Woodstock |
Unopposed |
Robert Jasper More |
Ludlow |
Unopposed |
William Cuthbert Quilter |
Sudbury |
Unopposed |
Francis Taylor |
Southern Norfolk |
Unopposed |
Rt Hon Charles Pelham Villiers |
Wolverhampton South |
Unopposed |
Sir Henry Hussey Vivian, Bt |
Swansea District |
Unopposed |
Sir Edward William Watkin, Bt |
Hythe |
Unopposed |
William Cornwallis West |
Western Denbighshire |
Unopposed |
Henry Samuel Wiggin |
Handsworth |
Unopposed |
Joseph Powell Williams |
Birmingham South |
Unopposed |
Arthur Brend Winterbotham |
Cirencester |
Unopposed |
Jesse Collings |
Birmingham Bordesley |
81.14 | 4,475 |
Francis Bingham Mildmay |
Totnes |
80.30 | 4,652 |
Sir John St Aubyn, Bt |
St Ives |
79.27 | 3,395 |
Baron Ferdinand James de Rothschild |
Aylesbury |
73.76 | 4,723 |
Sir John Lubbock, Bt |
London University |
71.80 | 1,314 |
Michael Biddulph |
Ross |
70.38 | 3,968 |
William Bickford-Smith |
Truro |
69.49 | 3,522 |
Sir Julian Goldsmid, Bt |
St Pancras South |
68.10 | 1,915 |
Richard Chamberlain |
Islington West |
65.04 | 2,793 |
Leonard Henry Courtney |
Bodmin |
64.17 | 3,763 |
Richard Frederick Fotheringham Campbell |
Ayr District of Burghs |
64.09 | 2,673 |
Newton Wallop, Viscount Lymington |
South Molton |
63.21 | 4,041 |
William Sproston Caine |
Barrow-in-Furness |
63.05 | 3,212 |
Henry Torrens Anstruther |
St Andrews District of Burghs |
61.26 | 1,132 |
John Corbett |
Droitwich |
59.35 | 4,031 |
Hugh Fortescue, Viscount Ebrington |
Tavistock |
59.00 | 3,917 |
George Pitt-Lewis |
Barnstaple |
58.79 | 4,222 |
Sir Donald Currie |
Western Perthshire |
58.40 | 3,269 |
Thomas Richardson |
The Hartlepools |
57.79 | 3,381 |
Rt Hon Spencer Compton Cavendish, Marquess of Hartington |
Rossendale |
57.76 | 5,399 |
Thomas Sutherland |
Greenock |
56.82 | 2,905 |
Lewis Fry |
Bristol North |
56.72 | 3,587 |
Edmond Robert Wodehouse |
Bath |
56.37 | 3,309 |
Thomas Ryburn Buchanan |
Edinburgh West |
56.30 | 3,083 |
Alexander Craig Sellar |
Partick |
55.99 | 3,745 |
Sir Robert Jardine, Bt |
Dumfriesshire |
55.80 | 4,106 |
Sir Henry Marshman Havelock-Allan, Bt |
South Eastern Durham |
55.20 | 4,984 |
Archibald Cameron Corbett |
Glasgow Tradeston |
54.99 | 3,878 |
Robert Bannatyne Finlay |
Inverness District of Burghs |
54.60 | 1,619 |
Hon Arthur Ralph Douglas Elliot |
Roxburghshire |
54.54 | 2,570 |
Hon William John Wentworth-Fitzwilliam |
Peterborough |
54.42 | 1,780 |
Sir William Crossman |
Portsmouth |
53.95 | 8,482 |
Mervin Herbert Nevil Story-Maskelyne |
Cricklade |
53.72 | 3,401 |
Robert Thornhagh Gurdon |
Mid Norfolk |
53.60 | 3,032 |
Rt Hon Edward Heneage |
Great Grimsby |
52.96 | 2,982 |
James William Barclay |
Forfarshire |
52.80 | 3,839 |
Robert Verdin |
Northwich |
52.73 | 4,416 |
Francis George Baring, Viscount Baring |
Biggleswade |
52.61 | 4,853 |
Douglas Harry Coghill |
Newcastle-under-Lyme |
51.27 | 2,896 |
Walter Thorburn |
Peeblesshire & Selkirkshire |
50.93 | 1,375 |
William Waldegrave Palmer, Viscount Wolmer |
Petersfield |
50.89 | 3,188 |
Alfred Barnes |
Chesterfield |
50.81 | 3,567 |
Walter Morrison |
Skipton |
50.77 | 4,423 |
Thomas Wallace Russell |
Southern Tyrone |
50.72 | 3,481 |
James Caldwell |
Glasgow St Rollox |
50.63 | 4,788 |
Thomas Lea |
Southern Londonderry |
50.58 | 4,737 |
William Pirrie Sinclair |
Falkirk District of Burghs |
50.18 | 2,712 |
Hon Greville Richard Vernon |
Southern Ayrshire |
50.02 | 6,123 |
David Davies |
Cardiganshire |
49.95 | 4,243 |
James Greenwood |
Burnley |
49.74 | 4,166 |
Rt Hon George Otto Trevelyan |
Hawick District of Burghs |
49.70 | 2,493 |
Hugh Oakley Arnold-Foster |
Darlington |
49.45 | 2,563 |
Lewis McIver |
Torquay |
49.35 | 3,055 |
Albert Henry George Grey |
Tyneside |
49.25 | 3,990 |
Bennet Graham Burleigh |
Glasgow Camlachie |
48.83 | 3,308 |
Hon William Henry Wentworth-Fitzwilliam |
Doncaster |
48.64 | 4,792 |
Sir George Macpherson Grant, Bt |
Elginshire & Nairnshire |
48.46 | 1,872 |
Hon Henry Robert Brand |
Cardiff District of Boroughs |
48.34 | 4,965 |
Sir Thomas Edward Colebrooke, Bt |
North Eastern Lanarkshire |
48.31 | 3,990 |
Hon Anthony Evelyn Melbourne Ashley |
Northern Dorset |
48.30 | 3,336 |
Sir William George Armstrong |
Newcastle upon Tyne |
47.33 | 9,657 |
Sir John Jones Jenkins |
Carmarthen District of Boroughs |
47.24 | 1,898 |
William M Stobart |
Sunderland |
46.86 | 6,027 |
Richard Biddulph Martin |
Ashburton |
46.84 | 3,007 |
Marston Clarke Buszard |
Rugby |
46.83 | 3,528 |
Hon John Charles Dundas |
York |
46.62 | 4,295 |
John Boyd Kinnear |
Eastern Fife |
46.51 | 2,489 |
Richard Vary Campbell |
Glasgow College |
46.40 | 4,225 |
Ernest Noel |
Stirlingshire |
46.30 | 4,369 |
Richard Turner |
Northampton |
46.15 | 3,850 |
Charles Seely |
Nottingham West |
45.78 | 4,609 |
Edward John Stoneham |
Bethnal Green North East |
45.55 | 1,906 |
Hon Frederick William Lambton |
Berwick-upon-Tweed |
45.20 | 3,407 |
Edwin Lawrence |
Haggerston |
44.95 | 1,677 |
James Parker Smith |
Paisley |
44.90 | 2,491 |
Charles Markham |
North Eastern Derbyshire |
44.88 | 3,158 |
Thomas Francis Anson, Viscount Anson |
Lichfield |
44.86 | 2,765 |
Charles Hilton Seely |
Mid Derbyshire |
44.79 | 3,706 |
William Cornwallis Cartwright |
Mid Northamptonshire |
44.58 | 3,931 |
Mitchell Henry |
Glasgow Blackfriars & Hutchesontown |
44.27 | 3,337 |
Sir Andrew Fairbairn |
Otley |
44.19 | 3,361 |
Thomas George Palmer Hallett |
Westbury |
44.04 | 3,670 |
Arthur William Rucker |
Pudsey |
43.67 | 4,036 |
Hon Edward Keppel Wentworth Coke |
Southern Derbyshire |
43.63 | 3,949 |
Gilbert John Elliot-Murray-Kynynmound, Viscount Melgund |
Hexham |
43.53 | 3,220 |
James Widrington Shand Harvey |
Mid Lanarkshire |
43.50 | 2,909 |
Sir Henry Mather Jackson, Bt |
Flint District of Boroughs |
43.44 | 1,403 |
Henry Frazer Curwen |
Cockermouth |
43.08 | 3,126 |
John Denison Pender |
Wick District of Burghs |
42.98 | 686 |
Sir John William Ramsden, Bt |
Osgoldcross |
42.89 | 3,010 |
William Fowler |
Perth |
41.59 | 1,120 |
George Savile Foljambe |
Rushcliffe |
41.09 | 3,337 |
Thomas William Evans |
Derby |
40.40 | 4,346 |
Frederick William Maude |
Sheffield Attercliffe |
40.39 | 2,958 |
Archibald William Stirling |
Bradford West |
39.75 | 2,623 |
James Colquhoun Revell Reade |
Eye |
39.27 | 2,938 |
Philip Albert Myburgh |
Haddingtonshire |
39.03 | 1,714 |
Frederick Louis Lucas |
Forest-of-Dean |
38.72 | 2,415 |
John Robert Hollond |
Eastern Perthshire |
38.52 | 2,195 |
James Drew Gay |
Camborne |
38.42 | 1,969 |
James Mowatt |
Southern Glamorganshire |
38.37 | 2,177 |
Arthur Patton |
Montrose District of Burghs |
38.35 | 2,088 |
Rt Hon George Joachim Goschen |
Edinburgh East |
37.88 | 2,253 |
Reginald Cantley Saunders |
Newry |
37.70 | 716 |
John Pender |
Stirling District of Burghs |
37.61 | 1,471 |
John Wilson |
Edinburgh Central |
37.29 | 2,236 |
Henry Hoare |
Orkney & Shetland |
37.00 | 1,382 |
Charles Congleton Bethune |
Clackmannanshire & Kinross-shire |
36.86 | 1,844 |
Robert Bickersteth |
Leicester |
36.79 | 5,686 |
Robert Purves |
Edinburgh South |
36.71 | 2,191 |
Alfred James Lambert |
Swansea Town |
36.40 | 1,740 |
Sir Charles Grant |
Banffshire |
35.05 | 1,394 |
Walter Armitage |
Holmfirth |
34.31 | 2,780 |
Sir Edward Sullivan, Bt |
Dublin St Stephen's Green |
33.87 | 2,565 |
Arthur Earle |
Liverpool Scotland |
32.96 | 1,431 |
Stanley Carr Boulter |
Spen Valley |
32.63 | 2,200 |
Sir James Clarke Lawrence, Bt |
Western Carmarthenshire |
31.69 | 1,916 |
Thomas Barclay |
Kirkcaldy District of Burghs |
31.15 | 911 |
Brinsley de Courcy Nixon |
Dundee |
29.81 | 3,545 |
Robert Henry Elliot |
Berwickshire |
29.76 | 1,177 |
Francis John Savile Foljambe |
Rotherham |
28.65 | 2,070 |
Ralph Wardlaw MacLeod Fullarton |
Sutherland |
28.49 | 583 |
Sir Henry Dermot Daly |
Dundee |
28.13 | 3,346 |
William Wight |
Wansbeck |
24.62 | 1,710 |
George Farren |
Eifion |
22.99 | 1,267 |
Robert Niven |
Caithness |
22.31 | 584 |
John Peter Grant |
Ross & Cromarty |
21.92 | 1,197 |
John Westlake |
Romford |
19.57 | 1,457 |
|
LIB U/Crofter (1) |
|
Liberal Party / Crofter - (LIB/Crofter) (4) |
|
Liberal/Labour - (LIB/LAB) (16) |
William Abraham |
Rhondda |
Unopposed |
Thomas Burt |
Morpeth |
Unopposed |
William Crawford |
Mid Durham |
Unopposed |
Charles Fenwick |
Wansbeck |
75.38 | 5,235 |
William Randal Cremer |
Haggerston |
55.05 | 2,054 |
George Howell |
Bethnal Green North East |
54.45 | 2,278 |
Henry Broadhurst |
Nottingham West |
54.22 | 5,458 |
Robert Gallnigad Bontine Cunninghame Graham |
North Western Lanarkshire |
52.15 | 4,030 |
James Rowlands |
Finsbury East |
50.79 | 1,973 |
Benjamin Pickard |
Normanton |
50.00 | 3,724 |
Joseph Arch |
North Western Norfolk |
49.88 | 4,064 |
Joseph Lynn Leicester |
West Ham South |
47.09 | 2,472 |
John Wilson |
Houghton-le-Spring |
46.29 | 5,059 |
Thomas Robert Threlfall |
Sheffield Hallam |
42.18 | 2,612 |
James Samuelson |
Eastern Renfrewshire |
39.05 | 2,438 |
George Potter |
Preston |
38.25 | 4,771 |
|
LU (3) |
|
Nationalist - (N) (97) |
William Abraham |
Western Limerick |
Unopposed |
John Barry |
Southern Wexford |
Unopposed |
Joseph Gillis Biggar |
Western Cavan |
Unopposed |
John Aloysius Blake |
Carlow |
Unopposed |
Alexander Blane |
Southern Armagh |
Unopposed |
James Lawrence Carew |
Northern Kildare |
Unopposed |
Patrick Alexander Chance |
Southern Kilkenny |
Unopposed |
John Joseph Clancy |
Northern Dublin County |
Unopposed |
Dr Andrew Commins |
Southern Roscommon |
Unopposed |
Thomas Joseph Condon |
Eastern Tipperary |
Unopposed |
Laurence Connolly |
Southern Longford |
Unopposed |
Michael Conway |
Northern Leitrim |
Unopposed |
Joseph Richard Cox |
Eastern Clare |
Unopposed |
Daniel Crilly |
Northern Mayo |
Unopposed |
John Deasy |
Western Mayo |
Unopposed |
John Dillon |
Eastern Mayo |
Unopposed |
John Finucane |
Eastern Limerick |
Unopposed |
James Christopher Flynn |
Northern Cork |
Unopposed |
Patrick James Foley |
Connemara |
Unopposed |
Joseph Francis Fox |
Tullamore |
Unopposed |
James Peter Gilhooly |
Western Cork |
Unopposed |
Henry Joseph Gill |
Limerick City |
Unopposed |
Thomas Patrick Gill |
Southern Louth |
Unopposed |
Edward Harrington |
Western Kerry |
Unopposed |
Timothy Charles Harrington |
Dublin Harbour |
Unopposed |
Matthew Harris |
Eastern Galway |
Unopposed |
Luke Patrick Hayden |
Southern Leitrim |
Unopposed |
Maurice Healy |
Cork City |
Unopposed |
John Hooper |
South Eastern Cork |
Unopposed |
Jeremiah Jordan |
Western Clare |
Unopposed |
Dr Joseph Edward Kenny |
Southern Cork |
Unopposed |
William John Lane |
Eastern Cork |
Unopposed |
James Leahy |
Southern Kildare |
Unopposed |
Edmund Leamy |
North Eastern Cork |
Unopposed |
Pierce Charles de Lacy Mahony |
Northern Meath |
Unopposed |
Edward Purcell Mulhallen Marum |
Northern Kilkenny |
Unopposed |
Thomas Mayne |
Mid Tipperary |
Unopposed |
Justin McCarthy |
Northern Longford |
Unopposed |
Peter McDonald |
Northern Sligo |
Unopposed |
William Archibald McDonald |
Ossory |
Unopposed |
William Martin Murphy |
Dublin St Patrick's |
Unopposed |
Joseph Nolan |
Northern Louth |
Unopposed |
John Philip Nolan |
Northern Galway |
Unopposed |
John Francis Xavier O'Brien |
Southern Mayo |
Unopposed |
Patrick Joseph O'Brien |
Northern Tipperary |
Unopposed |
John O'Connor |
Southern Tipperary |
Unopposed |
John O'Connor |
Southern Kerry |
Unopposed |
Thomas O'Hanlon |
Eastern Cavan |
Unopposed |
Patrick O'Hea |
Western Donegal |
Unopposed |
James Joseph O'Kelly |
Northern Roscommon |
Unopposed |
Charles Stewart Parnell |
Cork City |
Unopposed |
John Pinkerton |
Galway |
Unopposed |
Patrick Joseph Power |
Eastern Waterford |
Unopposed |
Richard Power |
Waterford City |
Unopposed |
Jasper Douglas Pyne |
Western Waterford |
Unopposed |
Thomas Quinn |
Kilkenny City |
Unopposed |
John Edward Redmond |
Northern Wexford |
Unopposed |
Thomas Sexton |
Southern Sligo |
Unopposed |
Jeremiah Daniel Sheehan |
Eastern Kerry |
Unopposed |
David Sheehy |
Southern Galway |
Unopposed |
Edward Sheil |
Southern Meath |
Unopposed |
John Stack |
Northern Kerry |
Unopposed |
Donal Sullivan |
Southern Westmeath |
Unopposed |
Timothy Daniel Sullivan |
Dublin College Green |
Unopposed |
Dr Charles Kearns Deane Tanner |
Mid Cork |
Unopposed |
James Tuite |
Northern Westmeath |
Unopposed |
Richard G Lalor |
Leix |
89.68 | 3,528 |
Sir Joseph Neale McKenna |
Southern Monaghan |
82.37 | 4,715 |
James Edward O'Doherty |
Northern Donegal |
82.34 | 4,263 |
Bernard Charles Molloy |
Birr |
82.12 | 3,266 |
Garrett Michael Byrne |
Western Wicklow |
80.49 | 3,531 |
Bernard Kelly |
Southern Donegal |
77.81 | 4,905 |
William Joseph Corbet |
Eastern Wicklow |
75.91 | 3,101 |
Thomas Power O'Connor |
Liverpool Scotland |
67.04 | 2,911 |
Edmund William Dwyer Gray |
Dublin St Stephen's Green |
66.13 | 5,008 |
Matthew Joseph Kenny |
Mid Tyrone |
62.61 | 4,145 |
Justin Huntley McCarthy |
Newry |
62.30 | 1,183 |
Patrick O'Brien |
Northern Monaghan |
61.40 | 3,962 |
Arthur O'Connor |
Eastern Donegal |
60.89 | 3,972 |
Sir Thomas Henry Grattan Esmonde, Bt |
Southern Dublin County |
60.68 | 5,022 |
Henry Campbell |
Southern Fermanagh |
60.50 | 3,553 |
Michael McCartan |
Southern Down |
55.64 | 4,786 |
William James Reynolds |
Eastern Tyrone |
53.24 | 3,843 |
William Hoey Kearney Redmond |
Northern Fermanagh |
52.22 | 3,128 |
Thomas Sexton |
Belfast West |
50.68 | 3,832 |
Justin McCarthy |
Londonderry City |
49.96 | 1,778 |
Timothy Michael Healy |
Southern Londonderry |
49.42 | 4,629 |
William O'Brien |
Southern Tyrone |
49.28 | 3,382 |
Robert Riddall Gardner |
Mid Armagh |
37.74 | 2,522 |
Henry McGrath |
Eastern Down |
33.46 | 2,561 |
James Williamson |
Northern Armagh |
26.84 | 1,677 |
Richard McNabb |
Northern Down |
16.28 | 964 |
John Baptish McHugh |
Western Down |
15.40 | 1,199 |
Charles James Dempsey |
Belfast North |
13.93 | 732 |
Andrew McErlean |
Belfast South |
12.64 | 657 |
Hugh Herbert Johnston |
Dublin University |
2.92 | 56 |
Edward Patrick Sarsfield Counsell |
Dublin University |
2.87 | 55 |
|
Speaker of the House of Commons - (Speaker) (1) |
|
Unionist - (U) (28) |
William Grey Ellison Macartney |
Southern Antrim |
Unopposed |
James Martin McCalmont |
Eastern Antrim |
Unopposed |
Henry Lyle Mulholland |
Northern Londonderry |
Unopposed |
Rt Hon David Robert Plunket |
Dublin University |
97.34 | 1,865 |
Rt Hon Hugh Holmes |
Dublin University |
96.82 | 1,855 |
William Johnston |
Belfast South |
87.36 | 4,542 |
William Ewart |
Belfast North |
86.07 | 4,522 |
Rt Hon Lord Arthur William Hill |
Western Down |
84.60 | 6,589 |
Thomas Waring |
Northern Down |
83.72 | 4,959 |
Hon Robert Torrens O'Neill |
Mid Antrim |
83.23 | 4,631 |
Edward Samuel Wesley de Cobain |
Belfast East |
80.31 | 5,055 |
Edward James Saunderson |
Northern Armagh |
73.16 | 4,570 |
Edward MacNaghten |
Northern Antrim |
69.87 | 4,429 |
Richard William Blackwood Ker |
Eastern Down |
66.54 | 5,093 |
Sir James Porter Corry, Bt |
Mid Armagh |
62.26 | 4,160 |
Lord Ernest William Hamilton |
Northern Tyrone |
52.89 | 3,219 |
Charles Edward Lewis |
Londonderry City |
50.04 | 1,781 |
William Humphreys Archdall |
Northern Fermanagh |
47.78 | 2,862 |
Frank Brooke |
Southern Fermanagh |
39.50 | 2,320 |
Thomas Butler Stoney |
Eastern Donegal |
39.11 | 2,551 |
Sir John Leslie, Bt |
Northern Monaghan |
38.60 | 2,491 |
Hugh Hamilton Moore |
Mid Tyrone |
37.39 | 2,475 |
Charles George Tottenham |
Eastern Wicklow |
24.09 | 984 |
Arthur Hamilton William Foster |
Southern Donegal |
22.19 | 1,399 |
William Wentworth Fitzwilliam Dick |
Western Wicklow |
19.51 | 856 |
Henry Hutchinson Augustus Stewart |
Northern Donegal |
17.66 | 914 |
Hon Peter Craven Westenra |
Southern Monaghan |
17.63 | 1,009 |
Robert Ashworth Godolphin Cosby |
Leix |
10.32 | 406 |
|