1 February 1930 | Sir Peter Hannay Bailey Tapsell (CON) | Louth & Horncastle |
21 June 1930 | Rt Hon Sir Gerald Bernard Kaufman (LAB) | Manchester Gorton |
11 February 1932 | Dennis Edward Skinner (LAB) | Bolsover |
26 June 1933 | David Julian Winnick (LAB) | Walsall North |
28 September 1933 | Joseph Edward Benton (LAB) | Bootle |
19 September 1934 | Austin Vernon Mitchell (LAB) | Great Grimsby |
9 February 1935 | Paul Phillip Flynn (LAB) | Newport West |
9 May 1936 | Glenda May Jackson (LAB) | Hampstead & Kilburn |
21 March 1937 | Rt Hon Ann Clwyd (LAB) | Cynon Valley |
23 June 1937 | Rt Hon Sir Alan Gordon Barraclough Haselhurst (CON) | Saffron Walden |
25 November 1937 | David Alan Keen (LAB) | Feltham & Heston |
16 May 1938 | Sir Stuart Bell (LAB) | Middlesbrough |
25 May 1938 | Geoffrey Robinson (LAB) | Coventry North West |
4 November 1939 | Rt Hon Michael Hugh Meacher (LAB) | Oldham West & Royton |
15 March 1940 | Rt Hon Frank Gordon Dobson (LAB) | Holborn & St Pancras |
10 May 1940 | William Nigel Paul Cash (CON) | Stone |
2 July 1940 | Rt Hon Kenneth Harry Clarke (CON) | Rushcliffe |
17 August 1940 | Barry John Sheerman (LAB Co-op) | Huddersfield |
10 January 1941 | Rt Hon Thomas Clarke (LAB) | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
4 February 1941 | James Dolan Cunningham (LAB) | Coventry South |
22 May 1941 | Rt Hon Sir Walter Menzies Campbell (LIB Dem) | North East Fife |
26 May 1941 | James Dobbin (LAB Co-op) | Heywood & Middleton |
16 July 1941 | Rt Hon Sir George Samuel Knatchbull Young, Bt (CON) | North West Hampshire |
22 August 1941 | Kelvin Peter Hopkins (LAB) | Luton North |
18 November 1941 | Angela Eileen Watkinson (CON) | Hornchurch & Upminster |
19 January 1942 | Rt Hon Sir John Paul Stanley (CON) | Tonbridge & Malling |
1 May 1942 | Brian Arthur Roland Binley (CON) | Northampton South |
16 July 1942 | Rt Hon Frank Ernest Field (LAB) | Birkenhead |
24 November 1942 | Robert Andrew Stunell (LIB Dem) | Hazel Grove |
6 December 1942 | Richard Charles Scrimgeour Shepherd (CON) | Aldridge-Brownhills |
15 January 1943 | Rt Hon Margaret Mary Beckett (LAB) | Derby South |
20 April 1943 | Rt Hon Sir Alan James Beith (LIB Dem) | Berwick-upon-Tweed |
9 May 1943 | Dr John Vincent Cable (LIB Dem) | Twickenham |
14 August 1943 | Ronald Campbell (LAB) | Blyth Valley |
20 August 1943 | Roger James Gale (CON) | Thanet North |
22 August 1943 | Rt Hon Alun Edward Michael (LAB) | Cardiff South & Penarth |
23 August 1943 | Rt Hon Peter Bruce Lilley (CON) | Hitchin & Harpenden |
6 September 1943 | Gordon Birtwistle (LIB Dem) | Burnley |
28 December 1943 | Joan Mary Ruddock (LAB) | Lewisham Deptford |
16 February 1944 | Edward Glyn Davies (CON) | Montgomery |
30 July 1944 | Peter James Bottomley (CON) | Worthing West |
8 September 1944 | Rt Hon Margaret Eve Hodge (LAB) | Barking |
17 November 1944 | Rt Hon Malcolm Gray Bruce (LIB Dem) | Gordon |
28 January 1945 | Rt Hon Wyvill Richard Nicolls Raynsford (LAB) | Greenwich & Woolwich |
6 February 1945 | George Edward Mudie (LAB) | Leeds East |
20 March 1945 | Timothy Stephen Kenneth Yeo (CON) | South Suffolk |
24 May 1945 | Richard Geoffrey James Ottaway (CON) | Croydon South |
18 July 1945 | Patrick Doherty (SF) | West Tyrone |
14 November 1945 | Louise Joyce Ellman (LAB Co-op) | Liverpool Riverside |
11 December 1945 | Adrian Edward Bailey (LAB Co-op) | West Bromwich West |
3 March 1946 | Michael Roy Wood (LAB) | Batley & Spen |
31 March 1946 | Robert Edward Russell (LIB Dem) | Colchester |
2 April 1946 | David Alan Heyes (LAB) | Ashton under Lyne |
6 April 1946 | Sir Alexander Paul Beresford (CON) | Mole Valley |
9 April 1946 | Michael Thomas Hancock (LIB Dem) | Portsmouth South |
6 June 1946 | Dr David Hywel Francis (LAB) | Aberavon |
17 June 1946 | David Anthony Crausby (LAB) | Bolton North East |
21 June 1946 | Catherine Letitia Hoey (LAB) | Vauxhall |
21 June 1946 | Rt Hon Sir Malcolm Leslie Rifkind (CON) | Kensington |
28 June 1946 | Roger Duncan Godsiff (LAB) | Birmingham Hall Green |
3 August 1946 | Rt Hon John Whitaker Straw (LAB) | Blackburn |
31 August 1946 | Margaret Ann Wishart Coffey (LAB) | Stockport |
26 October 1946 | Rt Hon Kevin John Barron (LAB) | Rother Valley |
31 March 1947 | Donald Michael Ellison Foster (LIB Dem) | Bath |
5 April 1947 | Virendra Kumar Sharma (LAB) | Ealing Southall |
19 May 1947 | Christopher Robert Chope (CON) | Christchurch |
6 June 1947 | Rt Hon David Blunkett (LAB) | Sheffield Brightside & Hillsborough |
7 June 1947 | Annette Lesley Brooke (LIB Dem) | Mid Dorset & Poole North |
1 July 1947 | Rt Hon Malcolm Hunt Wicks (LAB) | Croydon North |
5 August 1947 | Rt Hon John Francis Spellar (LAB) | Warley |
3 September 1947 | Michael Connarty (LAB) | Linlithgow & East Falkirk |
12 September 1947 | James Gerald Douglas Howarth (CON) | Aldershot |
17 September 1947 | Rt Hon Tessa Jane Helen Douglas Jowell (LAB) | Dulwich & West Norwood |
22 January 1948 | Roger Hugh Williams (LIB Dem) | Brecon & Radnorshire |
27 January 1948 | Gordon Leonard Henderson (CON) | Sittingbourne & Sheppey |
4 February 1948 | Pauline Elizabeth Latham (CON) | Mid Derbyshire |
12 February 1948 | Hon Arthur Nicholas Winston Soames (CON) | Mid Sussex |
3 May 1948 | Robert John Walter (CON) | North Dorset |
16 May 1948 | James Hood (LAB) | Lanark & Hamilton East |
21 May 1948 | Rt Hon Dr Denis MacShane (LAB) | Rotherham |
28 June 1948 | Dr John David Pugh (LIB Dem) | Southport |
3 July 1948 | Stephen Pelham Pound (LAB) | Ealing North |
6 August 1948 | Rev Robert Thomas William McCrea (DUP) | South Antrim |
10 September 1948 | Brian Harold Donohoe (LAB) | Central Ayrshire |
21 September 1948 | John Eugene Joseph Dromey (LAB) | Birmingham Erdington |
6 October 1948 | Gerard Adams (SF) | Belfast West |
25 November 1948 | Rt Hon Paul Peter Murphy (LAB) | Torfaen |
23 December 1948 | Rt Hon David Michael Davis (CON) | Haltemprice & Howden |
27 December 1948 | Sir Peter Alfred Soulsby (LAB) | Leicester South |
23 January 1949 | Joan Lorraine Walley (LAB) | Stoke-on-Trent North |
21 March 1949 | Andrew McCulloch Love (LAB) | Edmonton |
23 March 1949 | Andrew Peter Miller (LAB) | Ellesmere Port & Neston |
29 March 1949 | Keith Robert Simpson (CON) | Broadland |
4 April 1949 | Rt Hon Gregory Knight (CON) | East Yorkshire |
13 April 1949 | Frank Doran (LAB) | Aberdeen North |
24 April 1949 | James Edward Thornton Paice (CON) | South East Cambridgeshire |
26 May 1949 | Jeremy Bernard Corbyn (LAB) | Islington North |
26 May 1949 | Rt Hon Anne Catherine McGuire (LAB) | Stirling |
3 June 1949 | David Anthony Evennett (CON) | Bexleyheath & Crayford |
29 June 1949 | Rt Hon George Edward Howarth (LAB) | Knowsley |
7 July 1949 | Robert Alexander Stewart (CON) | Beckenham |
31 July 1949 | Joseph Alan Meale (LAB) | Mansfield |
1 September 1949 | Dr Alasdair McDonnell (SDLP) | Belfast South |
1 October 1949 | Sheila Gilmore (LAB) | Edinburgh East |
13 January 1950 | Clive James Charles Betts (LAB) | Sheffield South East |
19 January 1950 | David Arthur Stephen Tredinnick (CON) | Bosworth |
7 February 1950 | David Stewart Havard (LAB) | Merthyr Tydfil & Rhymney |
16 February 1950 | Rt Hon Peter Gerald Hain (LAB) | Neath |
17 February 1950 | Graham Eric Stringer (LAB) | Blackley & Broughton |
25 February 1950 | Anthony Joseph Lloyd (LAB) | Manchester Central |
26 March 1950 | Eric Ollerenshaw (CON) | Lancaster & Fleetwood |
27 March 1950 | Madeleine Moon (LAB) | Bridgend |
17 May 1950 | Rt Hon Alan Arthur Johnson (LAB) | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
23 May 1950 | James Martin Pacelli McGuinness (SF) | Mid Ulster |
2 June 1950 | Jonathan Peter Evans (CON) | Cardiff North |
12 June 1950 | Michael Louis David Fabricant (CON) | Lichfield |
13 June 1950 | Rt Hon Nicholas Hugh Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne East |
2 July 1950 | Jon Hedley Trickett (LAB) | Hemsworth |
10 July 1950 | Antony Brian Baldry (CON) | Banbury |
20 July 1950 | Edward Julian Egerton Leigh (CON) | Gainsborough |
30 July 1950 | Rt Hon Harriet Ruth Harman (LAB) | Camberwell & Peckham |
5 September 1950 | Rosemary Elizabeth Cooper (LAB) | West Lancashire |
8 September 1950 | Ian Graham Davidson (LAB Co-op) | Glasgow South West |
13 September 1950 | Martin John Vickers (CON) | Cleethorpes |
15 September 1950 | Dr Alan Patrick Vincent Whitehead (LAB) | Southampton Test |
24 October 1950 | David Hamilton (LAB) | Midlothian |
1 February 1951 | Rt Hon Andrew David Smith (LAB) | Oxford East |
20 February 1951 | Rt Hon Dr James Gordon Brown (LAB) | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
5 March 1951 | James Patrick Dowd (LAB) | Lewisham West & Penge |
17 May 1951 | Simon Henry Ward Hughes (LIB Dem) | Bermondsey & Old Southwark |
15 June 1951 | Martin Philip Caton (LAB) | Gower |
15 June 1951 | Rt Hon John Alan Redwood (CON) | Wokingham |
17 July 1951 | Andrew Robert George Robathan (CON) | South Leicestershire |
26 August 1951 | David Leonard Watts (LAB) | St Helens North |
8 September 1951 | John Martin McDonnell (LAB) | Hayes & Harlington |
17 September 1951 | Russell Leslie Brown (LAB) | Dumfries & Galloway |
26 September 1951 | Dr Julian Murray Lewis (CON) | New Forest East |
26 September 1951 | Elfyn Llwyd (PC) | Dwyfor Meirionnydd |
20 December 1951 | Lynne Choona Featherstone (LIB Dem) | Hornsey & Wood Green |
9 January 1952 | Hugh Bayley (LAB) | York Central |
22 March 1952 | David Ian Jones (CON) | West Clwyd |
25 March 1952 | Rt Hon Stephen James Dorrell (CON) | Charnwood |
26 March 1952 | David Anthony Andrew Amess (CON) | Southend West |
26 March 1952 | Barbara Mary Keeley (LAB) | Worsley & Eccles South |
4 April 1952 | James Fitzpatrick (LAB) | Poplar & Limehouse |
17 April 1952 | John Robertson (LAB) | Glasgow North West |
20 April 1952 | Eric Jack Pickles (CON) | Brentwood & Ongar |
21 April 1952 | Cheryl Elise Kendall Gillan (CON) | Chesham & Amersham |
14 May 1952 | Michael Cathel Fallon (CON) | Sevenoaks |
19 June 1952 | Rt Hon Robert William Ainsworth (LAB) | Coventry North East |
24 June 1952 | Robert James MacGillivray Neill (CON) | Bromley & Chislehurst |
4 August 1952 | Rt Hon James Norwich Arbuthnot (CON) | North East Hampshire |
4 September 1952 | Michael John Gapes (LAB Co-op) | Ilford South |
6 September 1952 | Simon Hugh McGuigan Burns (CON) | Chelmsford |
16 September 1952 | Thomas Anthony Cunningham (LAB) | Workington |
19 October 1952 | Peter William Bone (CON) | Wellingborough |
26 October 1952 | Edward Henry Garnier (CON) | Harborough |
24 November 1952 | James Sheridan (LAB) | Paisley & Renfrewshire North |
11 January 1953 | Graham William Allen (LAB) | Nottingham North |
15 February 1953 | Gregory Lloyd Campbell (DUP) | East Londonderry |
23 March 1953 | Geoffrey Robert Clifton-Brown (CON) | The Cotswolds |
4 April 1953 | Samuel Wilson (DUP) | East Antrim |
5 April 1953 | Ian Cameron Swales (LIB Dem) | Redcar |
13 May 1953 | Gerard Sutcliffe (LAB) | Bradford South |
14 May 1953 | Hywel Williams (PC) | Arfon |
31 May 1953 | Linda June Riordan (LAB) | Halifax |
16 June 1953 | Rt Hon Paul Gerard Goggins (LAB) | Wythenshawe & Sale East |
17 June 1953 | Vernon Rodney Coaker (LAB) | Gedling |
24 June 1953 | David Ward (LIB Dem) | Bradford East |
4 July 1953 | Rt Hon Frances Anthony Aylmer Maude (CON) | Horsham |
15 July 1953 | Rt Hon John Yorke Denham (LAB) | Southampton Itchen |
24 July 1953 | Julian William Henry Brazier (CON) | Canterbury |
8 August 1953 | Marek Jerzy Lazarowicz (LAB Co-op) | Edinburgh North & Leith |
25 August 1953 | Paul Christopher Blomfield (LAB) | Sheffield Central |
10 September 1953 | Sir John Archibald Sinclair Bt, Viscount Thurso (LIB Dem) | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
12 September 1953 | Fiona Margaret MacTaggart (LAB) | Slough |
27 September 1953 | Diane Julie Abbott (LAB) | Hackney North & Stoke Newington |
13 October 1953 | Angela Lavinia Bray (CON) | Ealing Central & Acton |
24 October 1953 | Andrew John Turner (CON) | Isle of Wight |
26 November 1953 | Rt Hon Hilary James Wedgwood Benn (LAB) | Leeds Central |
28 November 1953 | Rt Hon Alistair Maclean Darling (LAB) | Edinburgh South West |
28 November 1953 | Gordon Marsden (LAB) | Blackpool South |
2 December 1953 | David Anderson (LAB) | Blaydon |
20 January 1954 | Alison Jane Seabeck (LAB) | Plymouth Moor View |
16 March 1954 | David William St John Heath (LIB Dem) | Somerton & Frome |
9 April 1954 | Rt Hon George Iain Duncan-Smith (CON) | Chingford & Woodford Green |
2 May 1954 | Rt Hon Dawn Primarolo (LAB) | Bristol South |
2 July 1954 | Christopher Murray Paul Huhne (LIB Dem) | Eastleigh |
7 August 1954 | Alan Reid (LIB Dem) | Argyll & Bute |
10 August 1954 | Lorely Jane Burt (LIB Dem) | Solihull |
1 September 1954 | Richard Haines Burden (LAB) | Birmingham Northfield |
20 September 1954 | Anne Caroline Ballingall McIntosh (CON) | Thirsk & Malton |
11 October 1954 | Marsha Singh (LAB) | Bradford West |
7 November 1954 | James Whiteside Gray (CON) | North Wiltshire |
7 December 1954 | Valerie Carol Marian Vaz (LAB) | Walsall South |
15 December 1954 | Oliver Heald (CON) | North East Hertfordshire |
24 December 1954 | Helen Mary Jones (LAB) | Warrington North |
1 February 1955 | Teresa Pearce (LAB) | Erith & Thamesmead |
18 February 1955 | Peter James Luff (CON) | Mid Worcestershire |
25 March 1955 | Richard James Shannon (DUP) | Strangford |
29 March 1955 | Henry Campbell Bellingham (CON) | North West Norfolk |
9 April 1955 | Eric Evlyn Illsley (LAB) | Barnsley Central |
12 April 1955 | Fabian Uziell Hamilton (LAB) | Leeds North East |
29 April 1955 | Julie Ann Doris Hilling (LAB) | Bolton West |
1 May 1955 | Alexander Cunningham (LAB) | Stockton North |
25 May 1955 | Alistair James Hendrie Burt (CON) | North East Bedfordshire |
14 June 1955 | Gordon Raymond Banks (LAB) | Ochil & South Perthshire |
10 July 1955 | Nicholas Dakin (LAB) | Scunthorpe |
27 July 1955 | John Michael Howell (CON) | Henley |
29 July 1955 | Rt Hon Stephen Cresswell Timms (LAB) | East Ham |
4 August 1955 | Stephen James McCabe (LAB) | Birmingham Selly Oak |
5 August 1955 | Alexander John Randall (CON) | Uxbridge & Ruislip South |
11 August 1955 | Lady Sylvia Eileen Hermon (Ind U) | North Down |
2 October 1955 | Gary Nicholas Streeter (CON) | South West Devon |
3 November 1955 | Anne Frances Milton (CON) | Guildford |
26 November 1955 | Gisela Gschaider Stuart (LAB) | Birmingham Edgbaston |
4 December 1955 | Philip Hammond (CON) | Runnymede & Weybridge |
16 December 1955 | Margaret Anne Begg (LAB) | Aberdeen South |
17 January 1956 | Damian Howard Green (CON) | Ashford |
4 February 1956 | Sheryll Murray (CON) | South East Cornwall |
23 February 1956 | Sandra Currie Osborne (LAB) | Ayr, Carrick & Cumnock |
9 March 1956 | David Lindsay Willetts (CON) | Havant |
23 March 1956 | Andrew John Bower Mitchell (CON) | Sutton Coldfield |
6 April 1956 | Lee Scott (CON) | Ilford North |
26 April 1956 | Robert John Blackman (CON) | Harrow East |
14 May 1956 | Rt Hon Hazel Anne Blears (LAB) | Salford & Eccles |
19 May 1956 | Rt Hon Dr Oliver Letwin (CON) | West Dorset |
24 May 1956 | Dominic Charles Roberts Grieve (CON) | Beaconsfield |
26 May 1956 | Neil Quentin Gordon Parish (CON) | Tiverton & Honiton |
24 June 1956 | Owen William Paterson (CON) | North Shropshire |
26 June 1956 | Patrick John Mercer (CON) | Newark |
30 June 1956 | David Roy Lidington (CON) | Aylesbury |
15 August 1956 | Robert Andrew Raymond Syms (CON) | Poole |
20 August 1956 | Desmond Angus Swayne (CON) | New Forest West |
14 September 1956 | William James Clappison (CON) | Hertsmere |
16 September 1956 | Christopher Williamson (LAB) | Derby North |
1 October 1956 | Rt Hon Theresa Mary May (CON) | Maidenhead |
3 November 1956 | Catherine Mary Jamieson (LAB Co-op) | Kilmarnock & Loudoun |
17 November 1956 | James McGovern (LAB) | Dundee West |
26 November 1956 | Rt Hon Nigel Keith Anthony Standish Vaz (LAB) | Leicester East |
29 November 1956 | Yvonne Helen Fovargue (LAB) | Makerfield |
4 December 1956 | Nia Rhiannon Griffith (LAB) | Llanelli |
7 December 1956 | Anna Mary Soubry (CON) | Broxtowe |
11 December 1956 | Andrew David Lansley (CON) | South Cambridgeshire |
31 December 1956 | Robert Goodwill (CON) | Scarborough & Whitby |
13 January 1957 | Mary Theresa Glindon (LAB) | North Tyneside |
15 January 1957 | Andrew Guy Tyrie (CON) | Chichester |
16 January 1957 | Mark Julian Francis Pawsey (CON) | Rugby |
14 February 1957 | Patricia Mary Glass (LAB) | North West Durham |
20 February 1957 | David John Mowat (CON) | Warrington South |
10 March 1957 | Barry Strachan Gardiner (LAB) | Brent North |
24 March 1957 | Michael Fraser Weir (SNP) | Angus |
26 March 1957 | Fiona Claire Bruce (CON) | Congleton |
31 March 1957 | Alan James Carter Duncan (CON) | Rutland & Melton |
1 April 1957 | Stephen Rothwell O'Brien (CON) | Eddisbury |
21 April 1957 | Ian Mearns (LAB) | Gateshead |
17 May 1957 | Anne Margaret Main (CON) | St Albans |
21 May 1957 | Nadine Vanessa Dorries (CON) | Mid Bedfordshire |
10 June 1957 | Lindsay Harvey Hoyle (LAB) | Chorley |
15 June 1957 | Stephen Anthony Christopher Lloyd (LIB Dem) | Eastbourne |
1 July 1957 | Wayne David David (LAB) | Caerphilly |
2 July 1957 | Michael Richard Weatherley (CON) | Hove |
5 July 1957 | Rt Hon David George Hanson (LAB) | Delyn |
5 July 1957 | Anne-Marie Morris (CON) | Newton Abbot |
8 July 1957 | Alan Campbell (LAB) | Tynemouth |
25 July 1957 | Mark James Hunter (LIB Dem) | Cheadle |
26 July 1957 | Norman John Baker (LIB Dem) | Lewes |
16 August 1957 | Prof Roberta Carol Blackman-Woods (LAB) | City of Durham |
28 August 1957 | Margot Cathleen James (CON) | Stourbridge |
16 September 1957 | Norman Peter Lamb (LIB Dem) | North Norfolk |
28 September 1957 | Michael Alan Penning (CON) | Hemel Hempstead |
4 November 1957 | Richard Irwin Harrington (CON) | Watford |
10 November 1957 | Nigel Martin Evans (CON) | Ribble Valley |
30 November 1957 | Rt Hon Patrick Allen McLoughlin (CON) | Derbyshire Dales |
2 January 1958 | Helen Catherine Goodman (LAB) | Bishop Auckland |
29 January 1958 | Richard Grosvenor Plunkett-Ernle-Erle-Drax (CON) | South Dorset |
1 February 1958 | Eleanor Fulton Pritchard Laing (CON) | Epping Forest |
25 March 1958 | Margaret Mary Ritchie (SDLP) | South Down |
29 March 1958 | Laurence Anthony Robertson (CON) | Tewkesbury |
4 April 1958 | Richard Graham (CON) | Gloucester |
15 April 1958 | Sir Robert Hill Smith, Bt (LIB Dem) | West Aberdeenshire & Kincardine |
4 May 1958 | Caroline Alice Spelman (CON) | Meriden |
8 May 1958 | Brooks Philip Victor Newmark (CON) | Braintree |
23 June 1958 | John Henry Hayes (CON) | South Holland & The Deepings |
10 July 1958 | Clive Stanley Efford (LAB) | Eltham |
18 July 1958 | Christopher Shaun Ruane (LAB) | Vale of Clwyd |
10 August 1958 | Rt Hon Rosalie Winterton (LAB) | Doncaster Central |
14 August 1958 | Philip Martin Dunne (CON) | Ludlow |
20 August 1958 | Nigel Alexander Dodds (DUP) | Belfast North |
29 August 1958 | Frank Roy (LAB) | Motherwell & Wishaw |
30 August 1958 | Karen Patricia Buck (LAB) | Westminster North |
26 October 1958 | Rt Hon Shaun Anthony Woodward (LAB) | St Helens South & Whiston |
2 November 1958 | Mark Phillip Hendrick (LAB Co-op) | Preston |
24 November 1958 | Margaret Patricia Curran (LAB) | Glasgow East |
2 December 1958 | Andrew Henry George (LIB Dem) | St Ives |
16 February 1959 | Thomas David Simpson (DUP) | Upper Bann |
23 February 1959 | Geoffrey Nicholas de Bois (CON) | Enfield North |
23 February 1959 | Ian Richard Peregrine Liddell-Grainger (CON) | Bridgwater & West Somerset |
23 February 1959 | Graeme Morrice (LAB) | Livingston |
9 April 1959 | Bernard Christison Jenkin (CON) | Harwich & North Essex |
25 April 1959 | Adrian Mark Sanders (LIB Dem) | Torbay |
6 May 1959 | Charles Hendry (CON) | Wealden |
14 May 1959 | Heather Kay Wheeler (CON) | South Derbyshire |
30 May 1959 | Jeremy John Elton Lefroy (CON) | Stafford |
31 May 1959 | Philip Wilson (LAB) | Sedgefield |
21 June 1959 | John Charles Baron (CON) | Basildon & Billericay |
24 June 1959 | Siân Catherine James (LAB) | Swansea East |
9 July 1959 | John Derek Twigg (LAB) | Halton |
28 July 1959 | Lorraine Fullbrook (CON) | South Ribble |
10 August 1959 | Albert Owen (LAB) | Ynys Môn |
24 August 1959 | Margaret Patricia Munn (LAB) | Sheffield Heeley |
26 August 1959 | Oliver Newton Colvile (CON) | Plymouth Sutton & Devonport |
16 October 1959 | Kevin Denis Brennan (LAB) | Cardiff West |
16 October 1959 | Tessa Jane Munt (LIB Dem) | Wells |
16 October 1959 | John Flasby Lawrance Whittingdale (CON) | Maldon |
25 November 1959 | Rt Hon Charles Peter Kennedy (LIB Dem) | Ross, Skye & Lochaber |
30 November 1959 | Hugo George William Swire (CON) | East Devon |
6 December 1959 | Stephen Hepburn (LAB) | Jarrow |
11 December 1959 | Philip James Woolas (LAB) | Oldham East & Saddleworth |
10 January 1960 | John Mann (LAB) | Bassetlaw |
14 January 1960 | Nicholas Desmond John Smith (LAB) | Blaenau Gwent |
27 January 1960 | Fiona O'Donnell (LAB) | East Lothian |
13 February 1960 | Rt Hon John Healey (LAB) | Wentworth & Dearne |
20 February 1960 | Siobhain Ann McDonagh (LAB) | Mitcham & Morden |
16 March 1960 | John Alexander Melvin Hemming (LIB Dem) | Birmingham Yardley |
13 April 1960 | Lyn Carol Brown (LAB) | West Ham |
30 April 1960 | Charles Geoffrey Cox (CON) | West Devon & Torridge |
2 May 1960 | Harriett Mary Morison Baldwin (CON) | West Worcestershire |
2 May 1960 | Katherine Anne Green (LAB) | Stretford & Urmston |
3 May 1960 | Geraint Richard Davies (LAB Co-op) | Swansea West |
29 May 1960 | Michael Whitney Freer (CON) | Finchley & Golders Green |
26 June 1960 | John Mark Henry Durkan (SDLP) | Foyle |
15 July 1960 | Crispin Jeremy Rupert Blunt (CON) | Reigate |
27 July 1960 | Emily Anne Thornberry (LAB) | Islington South & Finsbury |
30 August 1960 | Rt Hon Benjamin Peter James Bradshaw (LAB) | Exeter |
3 September 1960 | Nicolas John Gibb (CON) | Bognor Regis & Littlehampton |
4 September 1960 | Shailesh Lakhman Vara (CON) | North West Cambridgeshire |
18 September 1960 | Ian Colin Lucas (LAB) | Wrexham |
29 September 1960 | Andrew Francis Slaughter (LAB) | Hammersmith |
13 October 1960 | Eric Stuart Joyce (LAB) | Falkirk |
21 October 1960 | Richard Henry Ronald Benyon (CON) | Newbury |
9 December 1960 | Caroline Patricia Lucas (Green) | Brighton Pavilion |
17 February 1961 | Angela Eagle (LAB) | Wallasey |
17 February 1961 | Maria Eagle (LAB) | Garston & Halewood |
7 March 1961 | David Henry Rutley (CON) | Macclesfield |
13 March 1961 | Grahame Mark Morris (LAB) | Easington |
26 March 1961 | Rt Hon William Jefferson Hague (CON) | Richmond |
15 April 1961 | William Neil Carmichael (CON) | Stroud |
22 April 1961 | Ann McKechin (LAB) | Glasgow North |
24 April 1961 | Dr Andrew William Murrison (CON) | South West Wiltshire |
13 July 1961 | Khalid Mahmood (LAB) | Birmingham Perry Barr |
19 July 1961 | Sarah Louise Newton (CON) | Truro & Falmouth |
3 August 1961 | Nicholas Barton Harvey (LIB Dem) | North Devon |
16 August 1961 | Angela Christine Smith (LAB) | Penistone & Stocksbridge |
26 August 1961 | Peter James Guy Aldous (CON) | Waveney |
20 September 1961 | Rt Hon Caroline Louise Flint (LAB) | Don Valley |
22 September 1961 | Dr Liam Fox (CON) | North Somerset |
28 September 1961 | Helen Grant (CON) | Maidstone & The Weald |
30 September 1961 | Melvyn John Stride (CON) | Central Devon |
4 November 1961 | Steven Philip Rotheram (LAB) | Liverpool Walton |
11 January 1962 | Rev Christopher John Bryant (LAB) | Rhondda |
4 February 1962 | Stephen William Hammond (CON) | Wimbledon |
17 February 1962 | Dr Sarah Wollaston (CON) | Totnes |
2 March 1962 | Christopher Paul Farrelly (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
9 March 1962 | Peter Wishart (SNP) | Perth & North Perthshire |
12 March 1962 | Graham Charles Stuart (CON) | Beverley & Holderness |
25 March 1962 | David John Nuttall (CON) | Bury North |
1 April 1962 | Christopher Stephen Grayling (CON) | Epsom & Ewell |
7 April 1962 | Dr Jonathan Cruddas (LAB) | Dagenham & Rainham |
18 April 1962 | David Laurie Ruffley (CON) | Bury St Edmunds |
27 April 1962 | Andrew Edmund Armstrong Selous (CON) | South West Bedfordshire |
6 May 1962 | Thomas Anthony Brake (LIB Dem) | Carshalton & Wallington |
13 May 1962 | Paul Kenneth Burstow (LIB Dem) | Sutton & Cheam |
13 May 1962 | Nicholas Richard Hurd (CON) | Ruislip, Northwood & Pinner |
27 May 1962 | David Gordon Mundell (CON) | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
30 May 1962 | Richard Quentin Fuller (CON) | Bedford |
30 May 1962 | Timothy Paul Loughton (CON) | Worthing East & Shoreham |
12 June 1962 | Michael Mark Prisk (CON) | Hertford & Stortford |
23 June 1962 | Andrew Russell Bingham (CON) | High Peak |
23 June 1962 | Dr Alexander Jesse Norman (CON) | Hereford & South Herefordshire |
30 August 1962 | Craig Whittaker (CON) | Calder Valley |
17 September 1962 | Jonathan George Caladine Lord (CON) | Woking |
3 October 1962 | Mark Richard Tami (LAB) | Alyn & Deeside |
9 October 1962 | Hugh Michael Robertson (CON) | Faversham & Mid Kent |
12 October 1962 | Martin Charles Horwood (LIB Dem) | Cheltenham |
3 December 1962 | Richard Michael Bacon (CON) | South Norfolk |
7 December 1962 | Rt Hon Jeffrey Mark Donaldson (DUP) | Lagan Valley |
3 January 1963 | Stewart Hosie (SNP) | Dundee East |
6 January 1963 | Ian Lavery (LAB) | Wansbeck |
19 January 1963 | Rt Hon John Simon Bercow (Speaker) | Buckingham |
22 January 1963 | Ifor Huw Irranca-Davies (LAB) | Ogmore |
26 February 1963 | Mark Robert Timothy Garnier (CON) | Wyre Forest |
7 April 1963 | Nicholas le Quesne Herbert (CON) | Arundel & South Downs |
13 May 1963 | Andrea Jacqueline Leadsom (CON) | South Northamptonshire |
8 June 1963 | Kristan Frederick Hopkins (CON) | Keighley |
4 July 1963 | Andrew John Stevenson (CON) | Carlisle |
5 July 1963 | Yasmin Qureshi (LAB) | Bolton South East |
10 July 1963 | Conor Terence Murphy (SF) | Newry & Armagh |
29 July 1963 | Julie Elliott (LAB) | Sunderland Central |
15 August 1963 | Simon Anthony Hart (CON) | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
16 August 1963 | Amber Augusta Rudd (CON) | Hastings & Rye |
12 October 1963 | George Michael Edward Hollingbery (CON) | Meon Valley |
10 November 1963 | Graham Thomas Evans (CON) | Weaver Vale |
28 November 1963 | Andrew Hanson Jones (CON) | Harrogate & Knaresborough |
2 January 1964 | Michael McCann (LAB) | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
20 February 1964 | Thomas Harris (LAB) | Glasgow South |
26 March 1964 | Maria Frances Lewis Miller (CON) | Basingstoke |
28 March 1964 | Karen Jane Elizabeth Lumley (CON) | Redditch |
31 March 1964 | Mark Gerard Hoban (CON) | Fareham |
3 April 1964 | Claire Louise Perry (CON) | Devizes |
11 April 1964 | John Robert Cryer (LAB) | Leyton & Wanstead |
12 April 1964 | Mark Jonathan Mortlock Simmonds (CON) | Boston & Skegness |
25 April 1964 | Kevan David Jones (LAB) | North Durham |
5 June 1964 | Hon Laura Jane Sandys (CON) | Thanet South |
22 June 1964 | John David Penrose (CON) | Weston-super-Mare |
15 August 1964 | Jane Elizabeth Ellison (CON) | Battersea |
6 October 1964 | Mark Christopher Field (CON) | Cities of London & Westminster |
28 October 1964 | Andrew Bridgen (CON) | North West Leicestershire |
7 November 1964 | Philip Thomas Hollobone (CON) | Kettering |
22 December 1964 | Simon Gerard Kirby (CON) | Brighton Kemptown |
4 January 1965 | Robert Owen Biggs Wilson (CON) | Reading East |
31 January 1965 | Stewart James Jackson (CON) | Peterborough |
6 March 1965 | Ian Christopher Austin (LAB) | Dudley North |
26 March 1965 | Kerry Gillian McCarthy (LAB) | Bristol East |
26 March 1965 | Rt Hon Patrick Bosco McFadden (LAB) | Wolverhampton South East |
12 April 1965 | Chinyelu Susan Onwurah (LAB) | Newcastle upon Tyne Central |
18 May 1965 | Guy Thomas Opperman (CON) | Hexham |
3 June 1965 | Jonathan Simon Djanogly (CON) | Huntingdon |
3 June 1965 | Michael Kevin Moore (LIB Dem) | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
15 July 1965 | Alexander Morrison Carmichael (LIB Dem) | Orkney & Shetland |
15 July 1965 | Rt Hon David Wright Miliband (LAB) | South Shields |
18 July 1965 | Prof Steven John Webb (LIB Dem) | Thornbury & Yate |
29 July 1965 | Adam James Harold Holloway (CON) | Gravesham |
4 August 1965 | Adam Afriyie (CON) | Windsor |
14 August 1965 | Dr Mark Gino Francois (CON) | Rayleigh & Wickford |
2 November 1965 | Nicholas Edward Coleridge Boles (CON) | Grantham & Stamford |
14 November 1965 | Gregory William Hands (CON) | Chelsea & Fulham |
30 November 1965 | David Anthony Laws (LIB Dem) | Yeovil |
25 December 1965 | Edward Jonathan Davey (LIB Dem) | Kingston & Surbiton |
3 January 1966 | David Thomas Morris (CON) | Morecambe & Lunesdale |
9 January 1966 | Stephen James Metcalfe (CON) | Basildon South & Thurrock East |
14 January 1966 | Robert Charles Douglas Flello (LAB) | Stoke-on-Trent South |
2 March 1966 | Simon Justin Reevell (CON) | Dewsbury |
3 March 1966 | Graham Peter Jones (LAB) | Hyndburn |
8 March 1966 | Gregory Leonard George Barker (CON) | Bexhill & Battle |
17 March 1966 | Andrew Richard Rosindell (CON) | Romford |
19 March 1966 | Michael Bruce Crockart (LIB Dem) | Edinburgh West |
24 March 1966 | Mark Fraser Williams (LIB Dem) | Ceredigion |
26 March 1966 | Lilian Rachel Greenwood (LAB) | Nottingham South |
1 April 1966 | Sharon Hodgson (LAB) | Washington & Sunderland West |
4 June 1966 | William David Wiggin (CON) | North Herefordshire |
25 July 1966 | Diana Ruth Johnson (LAB) | Kingston-upon-Hull North |
7 August 1966 | John David Cairns (LAB) | Inverclyde |
12 August 1966 | Tobias Martin Ellwood (CON) | Bournemouth East |
9 October 1966 | Rt Hon David William Donald Cameron (CON) | Witney |
11 October 1966 | Stephen Roy Williams (LIB Dem) | Bristol West |
24 October 1966 | Simon Christopher Danczuk (LAB) | Rochdale |
27 October 1966 | William Roffen Esterson (LAB) | Sefton Central |
1 November 1966 | Jeremy Richard Streynsham Hunt (CON) | South West Surrey |
22 November 1966 | Mark Andrew Pritchard (CON) | The Wrekin |
30 November 1966 | Nigel Adams (CON) | Selby & Ainsty |
12 December 1966 | Ian Richard Kyle Paisley (DUP) | North Antrim |
22 December 1966 | David Wright (LAB) | Telford |
25 December 1966 | Stephen Twigg (LAB) | Liverpool West Derby |
7 January 1967 | Rt Hon Nicholas William Peter Clegg (LIB Dem) | Sheffield Hallam |
8 January 1967 | Thomas Anthony Watson (LAB) | West Bromwich East |
4 February 1967 | James George Morris (CON) | Halesowen & Rowley Regis |
25 February 1967 | Rt Hon Edward Michael Balls (LAB) | Morley & Outwood |
4 March 1967 | Ivan Lewis (LAB) | Bury South |
9 April 1967 | Natascha Engel (LAB) | North East Derbyshire |
20 May 1967 | Graham Stuart Brady (CON) | Altrincham & Sale West |
2 June 1967 | Nadhim Zahawi (CON) | Stratford-on-Avon |
14 June 1967 | Paul Singh Uppal (CON) | Wolverhampton South West |
3 July 1967 | Kathryn Sloan Clark (LAB) | North Ayrshire & Arran |
12 July 1967 | George William Freeman (CON) | Mid Norfolk |
15 July 1967 | Gareth Richard Thomas (LAB) | Harrow West |
23 August 1967 | Rt Hon James Murphy (LAB) | East Renfrewshire |
26 August 1967 | Michael Andrew Gove (CON) | Surrey Heath |
28 August 1967 | Dr Gregory David Clark (CON) | Tunbridge Wells |
7 September 1967 | Alok Kumar Sharma (CON) | Reading West |
11 September 1967 | Charles Ashley Rupert Walker (CON) | Broxbourne |
13 October 1967 | Michael Tyrone Ellis (CON) | Northampton North |
24 October 1967 | Esther Louise McVey (CON) | Wirral West |
26 October 1967 | Rt Hon Douglas Garven Alexander (LAB) | Paisley & Renfrewshire South |
28 November 1967 | Christopher Heaton-Harris (CON) | Daventry |
2 December 1967 | Mary Helen Creagh (LAB) | Wakefield |
22 December 1967 | Elizabeth Rebecca Scott Harris (CON) | Castle Point |
7 January 1968 | James Peter Brokenshire (CON) | Old Bexley & Sidcup |
29 January 1968 | Jason Alexander McCartney (CON) | Colne Valley |
5 March 1968 | Theresa Anne Villiers (CON) | Chipping Barnet |
29 May 1968 | Jessica Elizabeth Morden (LAB) | Newport East |
1 June 1968 | Susan Elen Jones (LAB) | South Clwyd |
5 June 1968 | Edward Henry Butler Vaizey (CON) | Wantage |
14 September 1968 | Grant V Shapps (CON) | Welwyn Hatfield |
22 September 1968 | Robert James Buckland (CON) | Swindon South |
9 October 1968 | Guto ap Owain Bebb (CON) | Aberconwy |
25 October 1968 | Karl Ian McCartney (CON) | Lincoln |
4 January 1969 | Mary Beaton Macleod (CON) | Brentford & Isleworth |
14 February 1969 | Margaret Olivia Hillier (LAB Co-op) | Hackney South & Shoreditch |
20 March 1969 | Rt Hon Yvette Cooper (LAB) | Normanton, Pontefract & Castleford |
22 March 1969 | Robert Henry Halfon (CON) | Harlow |
24 April 1969 | Dr Eilidh Whiteford (SNP) | Banff & Buchan |
30 April 1969 | Justine Greening (CON) | Putney |
14 May 1969 | Henry Edward Millar Smith (CON) | Crawley |
24 May 1969 | Jacob William Rees-Mogg (CON) | North East Somerset |
12 June 1969 | David John Barrington Burrowes (CON) | Enfield Southgate |
5 August 1969 | Jacqueline Doyle-Price (CON) | Thurrock |
23 August 1969 | Giacomo Lopresti (CON) | Filton & Bradley Stoke |
3 September 1969 | Matthew James Offord (CON) | Hendon |
24 September 1969 | Christopher John Pincher (CON) | Tamworth |
28 September 1969 | Angus Struan Carolus Robertson (SNP) | Moray |
12 October 1969 | Gareth Alan Johnson (CON) | Dartford |
27 November 1969 | Damian Patrick George Hinds (CON) | East Hampshire |
5 December 1969 | Sajid Javid (CON) | Bromsgrove |
24 December 1969 | Rt Hon Edward Samuel Miliband (LAB) | Doncaster North |
7 January 1970 | Rt Hon Andrew Murray Burnham (LAB) | Leigh |
20 January 1970 | Mark Spencer (CON) | Sherwood |
9 March 1970 | Stephen James Phillips (CON) | Sleaford & North Hykeham |
12 March 1970 | Karen Anne Bradley (CON) | Staffordshire Moorlands |
28 March 1970 | Michelle Gildernew (SF) | Fermanagh & South Tyrone |
2 May 1970 | Owen Smith (LAB) | Pontypridd |
12 May 1970 | John Mark Lancaster (CON) | Milton Keynes North |
15 May 1970 | Robert Ben Lobban Wallace (CON) | Wyre & Preston North |
17 May 1970 | Jeremy Richard Browne (LIB Dem) | Taunton Deane |
27 May 1970 | Timothy James Farron (LIB Dem) | Westmorland & Lonsdale |
26 June 1970 | Mark James Harper (CON) | Forest of Dean |
21 July 1970 | Angus Brendan Macneil (SNP) | Na h-Eileanan an Iar |
27 July 1970 | David Thomas Charles Davies (CON) | Monmouth |
30 July 1970 | Alun Hugh Cairns (CON) | Vale of Glamorgan |
12 August 1970 | Matthew Toby Perkins (LAB) | Chesterfield |
31 August 1970 | Gregory Thomas Mulholland (LIB Dem) | Leeds North West |
28 September 1970 | Dr Phillip James Lee (CON) | Bracknell |
2 October 1970 | Rt Hon Liam Dominic Byrne (LAB) | Birmingham Hodge Hill |
8 October 1970 | Rt Hon Sadiq Aman Khan (LAB) | Tooting |
19 October 1970 | Andrew James Griffiths (CON) | Burton |
6 December 1970 | Mark John Reckless (CON) | Rochester & Strood |
14 March 1971 | Charles Brett Anthony Elphicke (CON) | Dover |
11 April 1971 | John Leech (LIB Dem) | Manchester Withington |
15 April 1971 | Karl Turner (LAB) | Kingston-upon-Hull East |
3 May 1971 | John Douglas Wilson Carswell (CON) | Clacton |
18 May 1971 | Mark Andrew Menzies (CON) | Fylde |
23 May 1971 | George Gideon Oliver Osborne (CON) | Tatton |
3 June 1971 | Julian Charles Sturdy (CON) | York Outer |
6 June 1971 | Steven John Baker (CON) | Wycombe |
11 June 1971 | Elizabeth Louise Kendall (LAB) | Leicester West |
20 June 1971 | Brandon Kenneth Lewis (CON) | Great Yarmouth |
28 June 1971 | Louise Daphne Bagshawe (CON) | Corby |
26 August 1971 | James Philip Duddridge (CON) | Rochford & Southend East |
30 August 1971 | Julian Richard Smith (CON) | Skipton & Ripon |
28 September 1971 | Charles George Eustice (CON) | Camborne & Redruth |
8 October 1971 | David Michael Gauke (CON) | South West Hertfordshire |
28 October 1971 | Caroline Julia Dinenage (CON) | Gosport |
18 November 1971 | Dr Th?r?se Anne Coffey (CON) | Suffolk Coastal |
25 November 1971 | Stuart James Andrew (CON) | Pudsey |
13 December 1971 | Naomi Rachel Long (Alliance) | Belfast East |
23 December 1971 | Joseph Edmund Johnson (CON) | Orpington |
5 January 1972 | Philip Andrew Davies (CON) | Shipley |
23 January 1972 | Gavin Laurence Barwell (CON) | Croydon Central |
24 January 1972 | Daniel Robert Kawczynski (CON) | Shrewsbury & Atcham |
29 March 1972 | Priti Sushil Patel (CON) | Witham |
11 April 1972 | Christopher Mark Francis White (CON) | Warwick & Leamington |
3 May 1972 | Stephen Paul Barclay (CON) | North East Cambridgeshire |
9 May 1972 | Iain David Wright (LAB) | Hartlepool |
15 May 1972 | Daniel Grian Alexander (LIB Dem) | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
22 June 1972 | Stephen James Mosley (CON) | City of Chester |
26 June 1972 | Caroline Fiona Ellen Nokes (CON) | Romsey & Southampton North |
28 June 1972 | Christopher Michael Leslie (LAB) | Nottingham East |
19 July 1972 | Rt Hon David Lindon Lammy (LAB) | Tottenham |
18 September 1972 | Iain Aitken Stewart (CON) | Milton Keynes South |
24 September 1972 | Conor David Burns (CON) | Bournemouth West |
1 October 1972 | Nicola Ann Morgan (CON) | Loughborough |
24 October 1972 | Jeremy Paul Wright (CON) | Kenilworth & Southam |
29 November 1972 | William Bain (LAB) | Glasgow North East |
21 December 1972 | Gloria de Piero (LAB) | Ashfield |
3 January 1973 | Roderick James Nugent Stewart (CON) | Penrith & The Border |
20 January 1973 | Stephen Crabb (CON) | Preseli Pembrokeshire |
4 March 1973 | Penelope Mary Mordaunt (CON) | Portsmouth North |
14 March 1973 | Jamieson Ronald Reed (LAB) | Copeland |
25 September 1973 | Jennifer Chapman (LAB) | Darlington |
26 December 1973 | Anthony Edward Timpson (CON) | Crewe & Nantwich |
28 January 1974 | Stephen Charles Brine (CON) | Winchester |
4 February 1974 | Damian Noel Thomas Collins (CON) | Folkestone & Hythe |
25 February 1974 | Dominic Rennie Raab (CON) | Esher & Walton |
1 April 1974 | John Philip Glen (CON) | Salisbury |
5 April 1974 | Marcus Charles Jones (CON) | Nuneaton |
29 May 1974 | Jennifer Nancy Willott (LIB Dem) | Cardiff Central |
31 May 1974 | Tristram Julian William Hunt (LAB) | Stoke-on-Trent Central |
1 June 1974 | Sarah Louise Teather (LIB Dem) | Brent Central |
4 June 1974 | Andrew John Gwynne (LAB) | Denton & Reddish |
24 June 1974 | Daniel Alan Byles (CON) | North Warwickshire |
30 September 1974 | Thomas James Greatrex (LAB) | Rutherglen & Hamilton West |
28 October 1974 | Nigel John Mills (CON) | Amber Valley |
20 January 1975 | Frank Zacharias Robin Goldsmith (CON) | Richmond Park |
28 January 1975 | Thomas Docherty (LAB) | Dunfermline & West Fife |
14 March 1975 | Rushanara Ali (LAB) | Bethnal Green & Bow |
17 April 1975 | Heidi Alexander (LAB) | Lewisham East |
26 April 1975 | Michael Vincent Dugher (LAB) | Barnsley East |
26 May 1975 | Dr Kwasi Alfred Addo Kwarteng (CON) | Spelthorne |
23 July 1975 | Daniel John Rogerson (LIB Dem) | North Cornwall |
24 July 1975 | Tracey Elizabeth Anne Crouch (CON) | Chatham & Aylesford |
26 July 1975 | Mary Elizabeth Truss (CON) | South West Norfolk |
16 December 1975 | Paul Christopher Maynard (CON) | Blackpool North & Cleveleys |
10 January 1976 | Alec Edward Shelbrooke (CON) | Elmet & Rothwell |
7 April 1976 | Jessica Katherine Lee (CON) | Erewash |
26 April 1976 | David Jonathan Edwards (PC) | Carmarthen East & Dinefwr |
3 June 1976 | Gregg McClymont (LAB) | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
8 June 1976 | Catherine McKinnell (LAB) | Newcastle upon Tyne North |
25 June 1976 | Gavin Alexander Williamson (CON) | South Staffordshire |
7 July 1976 | Christopher James Evans (LAB) | Islwyn |
9 August 1976 | Stephen Anthony McPartland (CON) | Stevenage |
10 August 1976 | Samuel Phillip Gyimah (CON) | East Surrey |
10 August 1976 | Ian Murray (LAB) | Edinburgh South |
5 November 1976 | Justin Paul Tomlinson (CON) | Swindon North |
6 November 1976 | Stephen David John Gilbert (LIB Dem) | St Austell & Newquay |
5 April 1977 | Dr Stella Judith Creasy (LAB Co-op) | Walthamstow |
16 June 1977 | Duncan John Hames (LIB Dem) | Chippenham |
18 September 1977 | Andrew Theakstone Percy (CON) | Brigg & Goole |
2 November 1977 | Emma Elizabeth Reynolds (LAB) | Wolverhampton North East |
1978 | Christopher Dimitri Kelly (CON) | Dudley South |
19 February 1978 | Benedict Michael Gummer (CON) | Ipswich |
12 April 1978 | Hon Robin Caspar Walker (CON) | Worcester |
21 July 1978 | Dr Julian Leon Huppert (LIB Dem) | Cambridge |
11 August 1978 | Charlotte Ann Leslie (CON) | Bristol North West |
2 October 1978 | Matthew John David Hancock (CON) | West Suffolk |
4 October 1978 | Atta-Ur-Rehman Chishti (CON) | Gillingham & Rainham |
14 October 1978 | John Zak Woodcock (LAB Co-op) | Barrow & Furness |
17 October 1978 | Chuka Harrison Umunna (LAB) | Streatham |
30 October 1978 | Daniel Leonard James Poulter (CON) | Central Suffolk & Ipswich North |
29 December 1978 | James Jacob Gilchrist Berry (CON) | Rossendale & Darwen |
22 January 1979 | Aidan Burley (CON) | Cannock Chase |
13 February 1979 | Rachel Jane Reeves (LAB) | Leeds West |
9 August 1979 | Lisa Eva Nandy (LAB) | Wigan |
15 September 1979 | Simon James Wright (LIB Dem) | Norwich South |
16 October 1979 | Nicola Claire Blackwood (CON) | Oxford West & Abingdon |
5 February 1980 | Joanne Kate Swinson (LIB Dem) | East Dunbartonshire |
14 August 1980 | Thomas Francis Blenkinsop (LAB) | Middlesbrough South & East Cleveland |
28 August 1980 | Jonathan Neil Reynolds (LAB Co-op) | Stalybridge & Hyde |
17 September 1980 | Shabana Mahmood (LAB) | Birmingham Ladywood |
30 December 1980 | Alison McGovern (LAB) | Wirral South |
17 February 1981 | Andrew George Stephenson (CON) | Pendle |
13 May 1981 | Luciana Clare Berger (LAB Co-op) | Liverpool Wavertree |
17 May 1981 | Christopher James Skidmore (CON) | Kingswood |
13 June 1981 | Gemma Doyle (LAB Co-op) | West Dunbartonshire |
10 October 1981 | Gavin Paul Shuker (LAB Co-op) | Luton South |
17 May 1982 | Chloe Rebecca Smith (CON) | Norwich North |
14 March 1983 | Anas Sarwar (LAB) | Glasgow Central |
19 December 1983 | Bridget Maeve Phillipson (LAB) | Houghton & Sunderland South |
16 February 1984 | James Stephen Wharton (CON) | Stockton South |
24 June 1984 | Pamela Nash (LAB) | Airdrie & Shotts |