21 July 1847 |
Thomas Perronet Thompson (Radical) | Bradford |
William Busfeild (Whig) | Bradford |
23 July 1847 |
William Hutt (Radical) | Gateshead |
26 July 1847 |
Henry John Spearman (Whig) | Durham |
Thomas Colpitts Granger (Radical) | Durham |
Richard Spooner (CON) | Northern Warwickshire |
Charles Newdigate Newdegate (CON) | Northern Warwickshire |
28 July 1847 |
James Matheson (Whig) | Ashburton |
Hugh Lupus Grosvenor, Earl Grosvenor (Whig) | Chester |
Sir John Jervis (Radical) | Chester |
Joseph Neeld (CON) | Chippenham |
Henry George Boldero (CON) | Chippenham |
George Augustus Frederick Child-Villiers, Viscount Villiers (CON) | Cirencester |
William Cripps (CON) | Cirencester |
James Pattison (Whig) | City of London |
John Masterman (CON) | City of London |
Rt Hon Lord John Russell (Whig) | City of London |
Baron Lionel Nathan de Rothschild (Whig) | City of London |
George Moffatt (Radical) | Dartmouth |
William Heald Ludlow Bruges (CON) | Devizes |
George Heneage Walker Heneage (CON) | Devizes |
Henry Gerard Sturt (CON) | Dorchester |
Hon George Lionel Dawson-Damer (CON) | Dorchester |
John Benbow (CON) | Dudley |
George Edward Arundell Monckton-Arundel, Viscount Galway (CON) | East Retford |
Hon Arthur Duncombe (CON) | East Retford |
Sir John Thomas Buller Duckworth, Bt (CON) | Exeter |
Edward Divett (Radical) | Exeter |
Thomas Wakley (Radical) | Finsbury |
Thomas Slingsby Duncombe (Radical) | Finsbury |
Henry Thomas Hope (CON) | Gloucester |
Maurice Frederick Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Gloucester |
Philip Henry Stanhope, Viscount Mahon (CON) | Hertford |
Hon William Francis Cowper (Whig) | Hertford |
Sir James Weir Hogg, bt (CON) | Honiton |
Joseph Locke (Whig) | Honiton |
John Jervis (Radical) | Horsham |
Richard Godson (Peelite) | Kidderminster |
Henry Barkly (CON) | Leominster |
George Arkwright (CON) | Leominster |
Robert Perfect (Whig) | Lewes |
Hon Henry FitzRoy (Peelite) | Lewes |
John Evelyn Denison (Whig) | Malton |
John Walbanke Childers (Whig) | Malton |
Henry Bingham Baring (Peelite) | Marlborough |
Lord Ernest Augustus Charles Brudenell-Bruce (Peelite) | Marlborough |
Sir Josiah John Guest, Bt (Whig) | Merthyr Tydvil |
William Jackson (Whig) | Newcastle-under-Lyme |
Samuel Christy (Peelite) | Newcastle-under-Lyme |
Feargus Edward O'Connor (Chartist) | Nottingham |
John Walter (CON) | Nottingham |
Rt Hon Francis Thornhill Baring (Whig) | Portsmouth |
Sir George Thomas Staunton, bt (Whig) | Portsmouth |
Thomas Somers Cocks (CON) | Reigate |
Rt Hon Sir James Robert George Graham, Bt (Peelite) | Ripon |
Hon Edwin Lascelles (CON) | Ripon |
George Augustus Constantine Phipps, Earl of Mulgrave (Whig) | Scarborough |
Sir John Vanden-Bempde-Johnstone, bt (Peelite) | Scarborough |
Sir Charles Merrik Burrell, bt (CON) | Shoreham |
Charles Goring (CON) | Shoreham |
Sir Robert Peel, bt (Peelite) | Tamworth |
William Yates Peel (CON) | Tamworth |
John Martin (Whig) | Tewkesbury |
Humphrey Brown (Whig) | Tewkesbury |
William Henry Fitzroy, Earl of Euston (Whig) | Thetford |
Rt Hon William Bingham Baring (CON) | Thetford |
Ralph William Grey (Whig) | Tynemouth & North Shields |
James Milnes Gaskell (CON) | Wenlock |
Hon George Cecil Weld Weld-Forester (CON) | Wenlock |
Ralph Anthony Thicknesse (Whig) | Wigan |
Hon James Lindsay (CON) | Wigan |
George Alexander Reid (CON) | Windsor |
Lord John Hay (Whig) | Windsor |
29 July 1847 |
William Cubitt (CON) | Andover |
Henry Beaumont Coles (CON) | Andover |
Charles Hindley (Radical) | Ashton-under-Lyne |
John Peter Deering (CON) | Aylesbury |
George Nugent-Grenville, Baron Nugent (Whig) | Aylesbury |
Richard Bremridge (CON) | Barnstaple |
Hon John William Fortescue (Whig) | Barnstaple |
James Pilkington (Whig) | Blackburn |
John Hornby (CON) | Blackburn |
Henry Charles Lacy (Whig) | Bodmin |
James Wyld (Radical) | Bodmin |
Thomas Charlton Whitmore (CON) | Bridgnorth |
Sir Robert Pigot, Bt (CON) | Bridgnorth |
Charles John Kemeys Tynte (Whig) | Bridgwater |
Henry Broadwood (CON) | Bridgwater |
Thomas Alexander Mitchell (Radical) | Bridport |
Alexander Dundas Wishart Ross Baillie-Cochrane (CON) | Bridport |
Philip William Skinner Miles (CON) | Bristol |
Francis Henry Fitzhardinge Berkeley (Radical) | Bristol |
Henry Petty-Fitzmaurice, Earl of Shelburne (Whig) | Calne |
Rt Hon George Stevens Byng (Whig) | Chatham |
Sir Willoughby Jones, Bt (CON) | Cheltenham |
Hon Edward Alfred John Harris (CON) | Christchurch |
Mathew Wilson (Whig) | Clitheroe |
Edward Horsman (Whig) | Cockermouth |
Henry Aglionby Aglionby (Radical) | Cockermouth |
George James Turner (CON) | Coventry |
Rt Hon Edward Ellice (Whig) | Coventry |
Frederick Richard West (CON) | Denbigh District of Boroughs |
Rt Hon Lord Arthur Marcus Cecil Hill (Whig) | Evesham |
Sir Henry Pollard Willoughby, Bt (CON) | Evesham |
Octavius Edward Coope (CON) | Great Yarmouth |
Lord Arthur Lennox (CON) | Great Yarmouth |
Henry Currie (CON) | Guildford |
Ross Donnelly Mangles (Whig) | Guildford |
Sir Henry Robert Ferguson Davie, bt (Whig) | Haddington District of Burghs |
Rt Hon Matthew Talbot Baines (Whig) | Kingston upon Hull |
James Clay (Radical) | Kingston upon Hull |
Samuel Gregson (Whig) | Lancaster |
Thomas Greene (Peelite) | Lancaster |
Thomas George Anson, Viscount Anson (Whig) | Lichfield |
Lord Alfred Henry Paget (Whig) | Lichfield |
Charles de Laet Waldo Sibthorp (CON) | Lincoln |
Charles Seely (Radical) | Lincoln |
Alexander James Beresford Beresford-Hope (CON) | Maidstone |
George Dodd (CON) | Maidstone |
Hon James Kenneth Howard (Whig) | Malmesbury |
John Bright (Radical) | Manchester |
Rt Hon Thomas Milner Gibson (Radical) | Manchester |
David Pugh (CON) | Montgomery District of Boroughs |
William Page Wood (Radical) | Oxford |
James Haughton Langston (Whig) | Oxford |
Hugh Fortescue, Viscount Ebrington (Whig) | Plymouth |
Roundell Palmer (Peelite) | Plymouth |
Sir George Strickland, Bt (Whig) | Preston |
Charles Pascoe Grenfell (Whig) | Preston |
Henry Rich (Whig) | Richmond |
Marmaduke Wyvill (Whig) | Richmond |
John Parker (Whig) | Sheffield |
Henry George Ward (Radical) | Sheffield |
George William John Repton (CON) | St Albans |
Alexander Raphael (Whig) | St Albans |
John Henry Vivian (Whig) | Swansea District of Boroughs |
Hon Edward Richard Littleton (Whig) | Walsall |
Gilbert Greenall (CON) | Warrington |
Sir Charles Eurwicke Douglas (CON) | Warwick |
William Collins (Whig) | Warwick |
Hon Charles Pelham Villiers (Radical) | Wolverhampton |
Thomas Thornely (Radical) | Wolverhampton |
John Winston Spencer-Churchill, Marquess of Blandford (CON) | Woodstock |
George Henry Dashwood (Whig) | Wycombe |
Martin Tucker Smith (Whig) | Wycombe |
30 July 1847 |
Sir Frederic Thesiger (CON) | Abingdon |
Henry Granville Fitzalan-Howard, Earl of Arundel and Surrey (Whig) | Arundel |
Anthony Ashley-Cooper, Baron Ashley (CON) | Bath |
Adam Duncan-Haldane, Viscount Duncan (Whig) | Bath |
John Campbell Renton (CON) | Berwick-upon-Tweed |
Matthew Forster (Whig) | Berwick-upon-Tweed |
Sackville Walter Lane Fox (CON) | Beverley |
John Towneley (Whig) | Beverley |
Thomas James Ireland (CON) | Bewdley |
Dr John Bowring (Radical) | Bolton |
William Bolling (CON) | Bolton |
Lord Alfred Hervey (CON) | Brighton |
George Richard Brooke-Pechell (Whig) | Brighton |
John Hall (CON) | Buckingham |
Richard Plantagenet Campbell Temple Nugent Brydges Chandos Grenville, Marquis of Chandos (CON) | Buckingham |
Richard Walker (Whig) | Bury |
Hon George Augustus Frederick Percy Sydney Smythe (CON) | Canterbury |
Lord Albert Denison Conyngham (Whig) | Canterbury |
John Iltyd Nicholl (CON) | Cardiff District of Boroughs |
William Nicholson Hodgson (CON) | Carlisle |
John Dixon (Whig) | Carlisle |
David Morris (Whig) | Carmarthen District of Boroughs |
William Bulkeley Hughes (Peelite) | Carnarvon District of Boroughs |
John Neeld (CON) | Cricklade |
Ambrose Lethbridge Goddard (CON) | Cricklade |
John Romilly (Whig) | Devonport |
Rt Hon Henry Tufnell (Whig) | Devonport |
Sir George Clerk, bt (CON) | Dover |
Edward Royd Rice (Whig) | Dover |
Sir John Somerset Pakington, Bt (CON) | Droitwich |
Sir Edward Kerrison, bt (CON) | Eye |
Hon Robert Edward Boyle (Whig) | Frome |
Hon Frederick James Tollemache (CON) | Grantham |
Glynne Earle Welby (CON) | Grantham |
Edward Heneage (Whig) | Great Grimsby |
Rt Hon Sir Charles Wood, Bt (Whig) | Halifax |
Henry Edwards (CON) | Halifax |
John Bagshaw (Whig) | Harwich |
John Attwood (Peelite) | Harwich |
Robert Hollond (Radical) | Hastings |
Musgrave Brisco (CON) | Hastings |
John Evans (Whig) | Haverfordwest District of Boroughs |
Sir Richard Rawlinson Vyvyan, Bt (CON) | Helston |
Jonathan Peel (CON) | Huntingdon |
Thomas Baring (CON) | Huntingdon |
John Chevallier Cobbold (CON) | Ipswich |
Hugh Edward Adair (Whig) | Ipswich |
George Carr Glyn (Whig) | Kendal |
Hon Edward Pleydell Bouverie (Whig) | Kilmarnock District of Burghs |
Lord William George Frederick Cavendish-Bentinck (CON) | King's Lynn |
Robert Jocelyn, Viscount Jocelyn (Peelite) | King's Lynn |
William Bowles (CON) | Launceston |
James Garth Marshall (Whig) | Leeds |
William Beckett (CON) | Leeds |
Richard Gardner (Radical) | Leicester |
Sir Joshua Walmsley (Radical) | Leicester |
Rt Hon Andrew Rutherfurd (Whig) | Leith District of Burghs |
Edward Cardwell (Peelite) | Liverpool |
Sir Thomas Bernard Birch, Bt (Whig) | Liverpool |
Thomas Neville Abdy (Whig) | Lyme Regis |
Spencer Horatio Walpole (CON) | Midhurst |
Reginald James Blewitt (Whig) | Monmouth District of Boroughs |
Hon Edward George Granville Howard (Whig) | Morpeth |
John Henry Thomas Manners-Sutton (CON) | Newark-on-Trent |
John Stuart (CON) | Newark-on-Trent |
William Ord (Whig) | Newcastle upon Tyne |
Thomas Emerson Headlam (Whig) | Newcastle upon Tyne |
William Battie-Wrightson (Whig) | Northallerton |
Rt Hon Robert Vernon Smith (Whig) | Northampton |
Raikes Currie (Radical) | Northampton |
Arthur Richard Wellesley, Marquess of Douro (CON) | Norwich |
Samuel Morton Peto (Whig) | Norwich |
Howel Gwyn (CON) | Penryn & Falmouth |
Francis Mowatt (Radical) | Penryn & Falmouth |
Rt Hon Fox Maule (Whig) | Perth |
William George Cavendish (Whig) | Peterborough |
Hon George Wentworth Fitzwilliam (Whig) | Peterborough |
Sir William George Hylton Jolliffe, bt (CON) | Petersfield |
Samuel Martin (Whig) | Pontefract |
Richard Monckton Milnes (CON) | Pontefract |
William Sharman Crawford (Radical) | Rochdale |
Joseph Brotherton (Radical) | Salford |
Charles Baring Wall (Peelite) | Salisbury |
William James Chaplin (Whig) | Salisbury |
Robert Aglionby Slaney (Whig) | Shrewsbury |
Edward Holmes Baldock (CON) | Shrewsbury |
John Twizell Wawn (Radical) | South Shields |
Sir William Molesworth, Bt (Radical) | Southwark |
John Humphery (Whig) | Southwark |
Edward Ellice (Whig) | St Andrews District of Burghs |
David Urquhart (CON) | Stafford |
Thomas Sidney (CON) | Stafford |
William Taylor Copeland (CON) | Stoke-on-Trent |
John Lewis Ricardo (Whig) | Stoke-on-Trent |
George Julius Poulett Scrope (Whig) | Stroud |
William Henry Stanton (Whig) | Stroud |
Rt Hon Henry Labouchere (Whig) | Taunton |
Sir Thomas Edward Colebrooke, Bt (Whig) | Taunton |
Charles Barry Baldwin (CON) | Totnes |
Edward Adolphus Seymour, Baron Seymour (Whig) | Totnes |
John Ennis Vivian (CON) | Truro |
Edmund Turner (Whig) | Truro |
George Sandars (CON) | Wakefield |
John Samuel Wanley Sawbridge Erle-Drax (CON) | Wareham |
Richard Blakemore (CON) | Wells |
William Goodenough Hayter (Whig) | Wells |
Charles Lushington (Whig) | Westminster |
Sir George de Lacy Evans (Radical) | Westminster |
Robert Stephenson (CON) | Whitby |
Osman Ricardo (Whig) | Worcester |
Francis Rufford (CON) | Worcester |
31 July 1847 |
John Dawson Rawdon (Whig) | Armagh City |
Henry William Tancred (Whig) | Banbury |
Lord George Augustus Frederick Paget (Whig) | Beaumaris District of Boroughs |
George Frederick Muntz (Radical) | Birmingham |
William Scholefield (Radical) | Birmingham |
Benjamin Bond Cabbell (CON) | Boston |
Sir James Duke (Whig) | Boston |
Robert Alexander Shafto Adair (Whig) | Cambridge |
Hon William Frederick Campbell (Whig) | Cambridge |
Pryse Pryse (Whig) | Cardigan District of Boroughs |
Lord Henry George Charles Gordon-Lennox (CON) | Chichester |
John Abel Smith (Whig) | Chichester |
Sir George Henry Smyth, bt (CON) | Colchester |
Joseph Alfred Hardcastle (Whig) | Colchester |
Lord Edward Frederic Leveson-Gower (Whig) | Derby |
Rt Hon Edward Strutt (Whig) | Derby |
Charles Cowan (Radical) | Edinburgh |
William Gibson Craig (Whig) | Edinburgh |
Sir John Hanmer, Bt (Peelite) | Flint District of Boroughs |
John MacGregor (Whig) | Glasgow |
Alexander Hastie (Whig) | Glasgow |
William Hugh Elliot-Murray-Kynynmound, Viscount Melgund (Whig) | Greenock |
James Whitley Deans Dundas (Whig) | Greenwich |
Edward George Barnard (Radical) | Greenwich |
Henry Morgan Clifford (Whig) | Hereford |
Sir Robert Price, Bt (Whig) | Hereford |
William Rookes Crompton Stansfield (Whig) | Huddersfield |
Edward Drake Brockman (Whig) | Hythe |
Robert Ferguson (Whig) | Kirkcaldy District of Burghs |
Charles Pearson (Radical) | Lambeth |
Rt Hon Charles Tennyson-D'Eyncourt (Whig) | Lambeth |
Rt Hon Charles Buller (Radical) | Liskeard |
Sir Robert Alexander Ferguson, bt (Whig) | Londonderry City |
Henry Bayley Clive (CON) | Ludlow |
Henry Salwey (Whig) | Ludlow |
William Alexander Mackinnon (Peelite) | Lymington |
Hon George Thomas Keppel (Whig) | Lymington |
John Williams (Chartist) | Macclesfield |
John Brocklehurst (Whig) | Macclesfield |
David Waddington (CON) | Maldon |
Thomas Barrett-Lennard (Whig) | Maldon |
Sir Benjamin Hall, Bt (Whig) | Marylebone |
Lord Dudley Coutts Stewart (Whig) | Marylebone |
Rt Hon Sir Thomas Frankland Lewis, Bt (Peelite) | New Radnor District of Boroughs |
Charles Wykeham Martin (Peelite) | Newport |
William Henry Chicheley Plowden (Peelite) | Newport |
William Johnson Fox (Radical) | Oldham |
John Duncuft (Peelite) | Oldham |
Sir John Lord Owen, bt (Peelite) | Pembroke District of Boroughs |
George Richard Robinson (Peelite) | Poole |
George Richard Philips (Whig) | Poole |
Francis Piggott (Whig) | Reading |
Thomas Noon Talfourd (Radical) | Reading |
Ralph Bernal (Whig) | Rochester |
Thomas Twisden Hodges (Whig) | Rochester |
Herbert Barrett Curteis (Whig) | Rye |
Charles William Grenfell (Whig) | Sandwich |
Lord Clarence Edward Paget (Whig) | Sandwich |
Richard Brinsley Sheridan (Whig) | Shaftesbury |
Brodie McGhie Willcox (Whig) | Southampton |
Alexander James Edmund Cockburn (Whig) | Southampton |
Lord William John Frederick Powlett (CON) | St Ives |
Charles Cecil John Manners, Marquess of Granby (CON) | Stamford |
Rt Hon John Charles Herries (CON) | Stamford |
James Heald (CON) | Stockport |
Richard Cobden (Radical) | Stockport |
John Bell (Whig) | Thirsk |
Rt Hon Henry John Temple, Viscount Palmerston (Whig) | Tiverton |
John Heathcoat (Whig) | Tiverton |
Sir William Clay, Bt (Radical) | Tower Hamlets |
George Donisthorpe Thompson (Radical) | Tower Hamlets |
William Seymour Blackstone (CON) | Wallingford |
James Wilson (Whig) | Westbury |
James Charles Herbert Welbore Ellis-Agar, Viscount Somerton (Peelite) | Wilton |
2 August 1847 |
Francis Bernard, Viscount Bernard (CON) | Bandon |
William Ewart (Radical) | Dumfries District of Burghs |
George Duncan (Whig) | Dundee |
Hon Henry Arthur Cole (CON) | Enniskillen |
Anthony O'Flaherty (Irish Repeal) | Galway |
Martin Joseph Blake (Irish Repeal) | Galway |
Hon Charles Skeffington Clements (Whig) | Leitrim County |
Edward King Tenison (Whig) | Leitrim County |
Francis Jack Needham, Viscount Newry (Peelite) | Newry |
Archibald Hastie (Radical) | Paisley |
Francis Plunkett Dunne (Whig) | Portarlington |
John Salusbury Trelawny (Radical) | Tavistock |
Hon Edward Southwell Russell (Whig) | Tavistock |
William Lockyer Freestun (Whig) | Weymouth & Melcombe Regis |
William Dougal Christie (Whig) | Weymouth & Melcombe Regis |
Sir John McTaggart, bt (Whig) | Wigtown District of Burghs |
3 August 1847 |
Alexander Dingwall Fordyce (Whig) | Aberdeen |
Robert Palmer (CON) | Berkshire |
Philip Pusey (Peelite) | Berkshire |
William Keppel Barrington, Viscount Barrington (CON) | Berkshire |
John Lloyd Vaughan Watkins (Whig) | Brecon |
Hon Charles Evan Law (Peelite) | Cambridge University |
Rt Hon Henry Goulburn (CON) | Cambridge University |
Hon Wellington Henry Stapleton Cotton (CON) | Carrickfergus |
Timothy O'Brien (Irish Repeal) | Cashel |
Henry Negus Burroughs (CON) | Eastern Norfolk |
Edmond Wodehouse (CON) | Eastern Norfolk |
Charles James Patrick Mahon (Irish Repeal) | Ennis |
Hon Edward Mostyn Lloyd-Mostyn (Whig) | Flintshire |
Edward Richard William Wyndham-Quin, Viscount Adare (CON) | Glamorganshire |
Christopher Rice Mansel Talbot (Whig) | Glamorganshire |
Thomas Peers Williams (CON) | Great Marlow |
Brownlow William Knox (CON) | Great Marlow |
Thomas Plumer Halsey (CON) | Hertfordshire |
Hon Thomas Crosbie William Brand (Whig) | Hertfordshire |
Sir Henry Meux, Bt (CON) | Hertfordshire |
Robert Duncombe Shafto (Whig) | Northern Durham |
George Henry Robert Charles William Vane-Tempest-Stewart, Viscount Seaham (CON) | Northern Durham |
Sir William Heathcote, bt (CON) | Northern Hampshire |
Rt Hon Charles Shaw-Lefevre (Whig) | Northern Hampshire |
James Heywood (Whig) | Northern Lancashire |
John Wilson Patten (Peelite) | Northern Lancashire |
Edward Basil Farnham (CON) | Northern Leicestershire |
Lord Charles Henry Somerset Manners (CON) | Northern Leicestershire |
Augustus Stafford O'Brien-Stafford (CON) | Northern Northamptonshire |
Thomas Philip Maunsell (CON) | Northern Northamptonshire |
Thomas Houldsworth (CON) | Northern Nottinghamshire |
Lord Henry William Scott Bentinck (CON) | Northern Nottinghamshire |
William Ormsby Gore (CON) | Northern Shropshire |
Edward James Herbert, Viscount Clive (CON) | Northern Shropshire |
William Ewart Gladstone (Peelite) | Oxford University |
Sir Robert Harry Inglis, bt (CON) | Oxford University |
George Granville Vernon Harcourt (CON) | Oxfordshire |
Joseph Warner Henley (CON) | Oxfordshire |
Montagu Bertie, Baron Norreys (CON) | Oxfordshire |
Sir John Buller Yarde-Buller, bt (CON) | Southern Devon |
William Reginald Courtenay, Baron Courtenay (CON) | Southern Devon |
Henry John Chetwynd Talbot, Viscount Ingestre (CON) | Southern Staffordshire |
Hon George Anson (Whig) | Southern Staffordshire |
John Benjamin Smith (Radical) | Stirling District of Burghs |
Hon George Charles Grantley Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Western Gloucestershire |
Robert Blagden Hale (CON) | Western Gloucestershire |
Thomas Law Hodges (Whig) | Western Kent |
Sir Edmund Filmer, bt (CON) | Western Kent |
Harry Spencer Waddington (CON) | Western Suffolk |
Philip Bennet (CON) | Western Suffolk |
John Bonham Carter (Whig) | Winchester |
Sir James Buller East, Bt (CON) | Winchester |
4 August 1847 |
Hon Francis Scott (CON) | Berwickshire |
Joseph Bailey (CON) | Brecknockshire |
Benjamin Disraeli (CON) | Buckinghamshire |
Hon Charles Compton Cavendish (Whig) | Buckinghamshire |
Caledon George du Pr (CON) | Buckinghamshire |
George Bankes (CON) | Dorset |
John Floyer (CON) | Dorset |
Henry Ker Seymer (CON) | Dorset |
Richard Ker (Peelite) | Downpatrick |
Archibald William Douglas, Viscount Drumlanrig (CON) | Dumfriesshire |
Thomas Knox, Viscount Northland (CON) | Dungannon |
Christopher William Codrington (CON) | Eastern Gloucestershire |
Henry Charles Fitzroy Somerset, Marquess of Worcester (CON) | Eastern Gloucestershire |
John Pemberton Plumptre (CON) | Eastern Kent |
William Deedes (CON) | Eastern Kent |
Henry Pelham Clinton, Earl of Lincoln (CON) | Falkirk District of Burghs |
Francis Richard Haggitt (CON) | Herefordshire |
Joseph Bailey (CON) | Herefordshire |
George Cornewall Lewis (Whig) | Herefordshire |
John O'Connell (Irish Repeal) | Kilkenny City |
William Lockhart (CON) | Lanarkshire |
Sir Charles Denham Orlando Jephson-Norreys, Bt (Whig) | Mallow |
Lord Robert Grosvenor (Whig) | Middlesex |
Ralph Bernal Osborne (Radical) | Middlesex |
Rt Hon Edward John Stanley (Whig) | Northern Cheshire |
William Tatton Egerton (CON) | Northern Cheshire |
Hon George Henry Cavendish (Whig) | Northern Derbyshire |
William Evans (Whig) | Northern Derbyshire |
Thomas Henry Sutton Sotheron (CON) | Northern Wiltshire |
Walter Long (CON) | Northern Wiltshire |
William Alleyne Cecil, Baron Burghley (CON) | Parts of Kesteven & Holland, Lincolnshire |
Sir John Trollope, Bt (CON) | Parts of Kesteven & Holland, Lincolnshire |
John Patrick Somers (Irish Repeal) | Sligo |
William Richard Ormsby-Gore (CON) | Sligo County |
John ffolliott (CON) | Sligo County |
Hon Charles Pelham Villiers (Radical) | Southern Lancashire |
William Brown (Radical) | Southern Lancashire |
Charles William Packe (CON) | Southern Leicestershire |
Sir Henry Halford, Bt (CON) | Southern Leicestershire |
Hon Robert Henry Clive (CON) | Southern Shropshire |
Orlando George Charles Bridgeman, Viscount Newport (CON) | Southern Shropshire |
David Barclay (Whig) | Sunderland |
George Hudson (CON) | Sunderland |
Maurice O'Connell (Irish Repeal) | Tralee |
Thomas Meagher (Irish Repeal) | Waterford City |
Daniel O'Connell (Irish Repeal) | Waterford City |
William Thompson (CON) | Westmorland |
Hon Henry Cecil Lowther (CON) | Westmorland |
John Thomas Devereux (Irish Repeal) | Wexford |
5 August 1847 |
William Keogh (Peelite) | Athlone |
Alexander Haldane Oswald (CON) | Ayrshire |
John Sadleir (Whig) | Carlow |
Hon Edward Gordon Douglas-Pennant (CON) | Carnarvonshire |
John Boyd (Peelite) | Coleraine |
Sir William Meredyth Somerville, bt (Whig) | Drogheda |
Rt Hon Richard Lalor Sheil (Radical) | Dungarvan |
Beaumont Hotham, Baron Hotham (CON) | East Riding, Yorkshire |
Henry Broadley (CON) | East Riding, Yorkshire |
Edward Sherlock Gooch (CON) | Eastern Suffolk |
Frederick Thellusson, Baron Rendlesham (CON) | Eastern Suffolk |
Sir John Hope, Bt (CON) | Edinburghshire |
Sir Horace Beauchamp Seymour (Peelite) | Lisburn |
Sir Thomas Dyke Acland, bt (CON) | Northern Devon |
Lewis William Buck (CON) | Northern Devon |
Henry Home-Drummond (Peelite) | Perthshire |
William Mure (CON) | Renfrewshire |
Edward Miller Mundy (CON) | Southern Derbyshire |
Charles Robert Colvile (Peelite) | Southern Derbyshire |
Lord Harry George Vane (Whig) | Southern Durham |
James Farrer (CON) | Southern Durham |
Lord Charles Wellesley (CON) | Southern Hampshire |
Henry Combe Compton (CON) | Southern Hampshire |
Matthew Bell (CON) | Southern Northumberland |
Saville Craven Henry Ogle (Whig) | Southern Northumberland |
Lancelot Rolleston (CON) | Southern Nottinghamshire |
Thomas Blackburne Thornton Hildyard (CON) | Southern Nottinghamshire |
Rt Hon Sidney Herbert (Peelite) | Southern Wiltshire |
John Benett (Whig) | Southern Wiltshire |
William Forbes (CON) | Stirlingshire |
Charles Henry Gordon-Lennox, Earl of March (CON) | Western Sussex |
Richard Prime (CON) | Western Sussex |
Hon Henry Beauchamp Lygon (CON) | Western Worcestershire |
Frederic Winn Knight (CON) | Western Worcestershire |
John Hamilton Dalrymple (Whig) | Wigtownshire |
6 August 1847 |
Hon William Gordon (CON) | Aberdeenshire |
Rt Hon Duncan McNeill (CON) | Argyll |
George Traill (Whig) | Caithness |
David Arthur Saunders Davies (CON) | Carmarthenshire |
Hon George Rice-Rice Trevor (CON) | Carmarthenshire |
Sir Watkin Williams Wynn, bt (CON) | Denbighshire |
Hon William Bagot (CON) | Denbighshire |
Charles Carroll MacTavish (Irish Repeal) | Dundalk |
Hon Charles Wentworth George Howard (Whig) | Eastern Cumberland |
William Marshall (Whig) | Eastern Cumberland |
George Skene Duff (Whig) | Elgin District of Burghs |
Alexander Matheson (Whig) | Inverness District of Burghs |
Henry James Baillie (CON) | Inverness-shire |
Richard Samuel Guinness (CON) | Kinsale |
John O'Connell (Irish Repeal) | Limerick City |
John O'Brien (Irish Repeal) | Limerick City |
George Dundas (CON) | Linlithgowshire |
Richard Richards (CON) | Merionethshire |
Rt Hon Charles Watkin Williams Wynn (CON) | Montgomeryshire |
Edward Stillingfleet Cayley (Whig) | North Riding, Yorkshire |
Hon Octavius Duncombe (CON) | North Riding, Yorkshire |
Robert Adam Christopher (CON) | Parts of Lindsey, Lincolnshire |
Sir Montagu John Cholmeley, Bt (Whig) | Parts of Lindsey, Lincolnshire |
Sir John Benn Walsh, bt (CON) | Radnorshire |
Allen Eliott Lockhart (CON) | Selkirkshire |
William Joseph Denison (Whig) | Western Surrey |
Henry Drummond (CON) | Western Surrey |
7 August 1847 |
Sir Richard Bulkeley Williams Bulkeley, Bt (Whig) | Anglesea |
James Duff (Whig) | Banffshire |
John Hume Cust, Viscount Alford (CON) | Bedfordshire |
Francis Charles Hastings Russell (Whig) | Bedfordshire |
Lord Arthur Edwin Hill (CON) | Down County |
Frederick William Robert Stewart, Viscount Castlereagh (CON) | Down County |
John Reynolds (Irish Repeal) | Dublin City |
Edward Grogan (CON) | Dublin City |
John Hodgetts Hodgetts-Foley (Whig) | Eastern Worcestershire |
George Rushout-Bowles (CON) | Eastern Worcestershire |
Hon Francis Richard Wemyss-Charteris-Douglas (CON) | Haddingtonshire |
Hon Henry Hugh Arbuthnot (CON) | Kincardineshire |
Hon John Craven Westenra (Whig) | King's County |
Sir Andrew Armstrong, Bt (Whig) | King's County |
Lord Granville Charles Henry Somerset (CON) | Monmouthshire |
Charles Octavius Swinnerton Morgan (CON) | Monmouthshire |
John Hyacinth Talbot (Irish Repeal) | New Ross |
John Frederick Vaughan Campbell, Viscount Emlyn (CON) | Pembrokeshire |
Hon Thomas Vesey (CON) | Queen's County |
John Wilson Fitzpatrick (Whig) | Queen's County |
Hon John Edmund Elliot (Whig) | Roxburghshire |
Hon Gerard James Noel (CON) | Rutlandshire |
Gilbert John Heathcote (Whig) | Rutlandshire |
John Tollemache (CON) | Southern Cheshire |
Sir Philip de Malpas Grey Egerton, bt (CON) | Southern Cheshire |
Richard Cobden (Radical) | West Riding, Yorkshire |
George William Frederick Howard, Viscount Morpeth (Whig) | West Riding, Yorkshire |
William Acton (CON) | Wicklow County |
William Thomas Spencer Wentworth-Fitzwilliam, Viscount Milton (Whig) | Wicklow County |
Thomas Chisholm Anstey (Conf) | Youghal |
8 August 1847 |
Henry Stuart (CON) | Bedford |
Sir Harry Verney, Bt (Whig) | Bedford |
William Morison (Whig) | Clackmannanshire & Kinross-shire |
9 August 1847 |
James Molyneaux Caulfeild (Whig) | Armagh County |
Sir William Verner, Bt (CON) | Armagh County |
Lord Patrick James Herbert Crichton Stuart (Whig) | Ayr District of Burghs |
Robert James Tennent (Whig) | Belfast |
Lord John Ludford Chichester (Peelite) | Belfast |
Rt Hon James Archibald Stuart-Wortley (CON) | Bute |
Hon Eliot Thomas Yorke (CON) | Cambridgeshire |
Lord George John Manners (CON) | Cambridgeshire |
Richard Greaves Townley (Whig) | Cambridgeshire |
Hon James Pierce Maxwell (CON) | Cavan County |
John Young (Peelite) | Cavan County |
Daniel Callaghan (Irish Repeal) | Cork City |
William Trant Fagan (Irish Repeal) | Cork City |
Edward Michael Conolly (CON) | Donegal County |
Sir Edmund Samuel Hayes, bt (CON) | Donegal County |
Thomas Edward Taylor (CON) | Dublin County |
James Hans Hamilton (CON) | Dublin County |
Rt Hon Frederick Shaw (CON) | Dublin University |
George Alexander Hamilton (CON) | Dublin University |
Thomas James Agar-Robartes (Whig) | Eastern Cornwall |
William Henry Pole Carew (CON) | Eastern Cornwall |
Charles Hay Frewen (CON) | Eastern Sussex |
Augustus Eliott Fuller (CON) | Eastern Sussex |
Charles Lennox Cumming Bruce (CON) | Elginshire & Nairnshire |
Mervyn Edward Archdall (CON) | Fermanagh County |
Sir Arthur Brinsley Brooke, bt (CON) | Fermanagh County |
Lord John Frederick Gordon-Hallyburton (Whig) | Forfarshire |
Morgan John O'Connell (Irish Repeal) | Kerry County |
Henry Arthur Herbert (Peelite) | Kerry County |
Thomas Maitland (Whig) | Kirkcudbrightshire |
Theobald Jones (CON) | Londonderry County |
Thomas Bateson (CON) | Londonderry County |
Fitzstephen French (Whig) | Roscommon County |
Oliver Dowell John Grace (Whig) | Roscommon County |
Sir Edward North Buxton, Bt (Whig) | Southern Essex |
Thomas William Bramston (CON) | Southern Essex |
James Loch (Whig) | Wick District of Burghs |
10 August 1847 |
William Bunbury McClintock Bunbury (CON) | Carlow County |
Henry Bruen (CON) | Carlow County |
Hon Cecil John Lawless (Irish Repeal) | Clonmel |
William Pinney (Whig) | Eastern Somerset |
William Miles (CON) | Eastern Somerset |
George Thornhill (CON) | Huntingdonshire |
Edward Fellowes (CON) | Huntingdonshire |
John Simeon (Whig) | Isle of Wight |
Richard Montesquieu Bellew (Whig) | Louth County |
Chichester Samuel Fortescue (Whig) | Louth County |
Charles Powell Leslie (CON) | Monaghan County |
Hon Thomas Vesey Dawson (Whig) | Monaghan County |
Sir James John Randoll Mackenzie (Whig) | Ross & Cromarty |
Rt Hon Henry Thomas Lowry Corry (Peelite) | Tyrone County |
Lord Claude Hamilton (Peelite) | Tyrone County |
Edward William Wynne Pendarves (Whig) | Western Cornwall |
Sir Charles Lemon, bt (Whig) | Western Cornwall |
Sir Percy Fitzgerald Nugent, bt (Whig) | Westmeath County |
William Henry Magan (Irish Repeal) | Westmeath County |
Hamilton Knox Grogan Morgan (Irish Repeal) | Wexford County |
James Fagan (Irish Repeal) | Wexford County |
11 August 1847 |
Sir Edmund Charles Workman MacNaghten, Bt (CON) | Antrim County |
Nathaniel Alexander (CON) | Antrim County |
William Edward Powell (CON) | Cardiganshire |
Hon Peter John Locke King (Whig) | Eastern Surrey |
Thomas Alcock (Whig) | Eastern Surrey |
Thomas John Burke (Irish Repeal) | Galway County |
Christopher St George (CON) | Galway County |
Joseph Hume (Radical) | Montrose District of Burghs |
George Guy Brooke, Baron Brooke (CON) | Southern Warwickshire |
Evelyn John Shirley (CON) | Southern Warwickshire |
Nicholas Maher (Irish Repeal) | Tipperary County |
Francis Scully (Irish Repeal) | Tipperary County |
Robert Keating (Irish Repeal) | Waterford County |
Nicholas Mahon Power (Irish Repeal) | Waterford County |
Edward Stanley (CON) | Western Cumberland |
Henry Lowther (CON) | Western Cumberland |
12 August 1847 |
William Nugent MacNamara (Irish Repeal) | Clare County |
Sir Lucius O'Brien, Bt (CON) | Clare County |
John Fergus (Whig) | Fife |
Matthew Elias Corbally (Whig) | Meath County |
Henry Grattan (Irish Repeal) | Meath County |
William Beresford (CON) | Northern Essex |
Sir John Tyssen Tyrell, bt (CON) | Northern Essex |
George Granville Francis Egerton, Viscount Brackley (CON) | Northern Staffordshire |
Charles Bowyer Adderley (CON) | Northern Staffordshire |
Richard Henry Richard Howard-Vyse (CON) | Southern Northamptonshire |
Sir Charles Knightley, bt (CON) | Southern Northamptonshire |
Sir David Dundas (Whig) | Sutherland |
13 August 1847 |
Richard Maxwell Fox (Irish Repeal) | Longford County |
Samuel Wensley Blackall (Irish Repeal) | Longford County |
Rt Hon Sir George Grey, Bt (Whig) | Northern Northumberland |
Charles Augustus Bennet, Viscount Ossulston (CON) | Northern Northumberland |
William Forbes Mackenzie (CON) | Peeblesshire |
14 August 1847 |
Dr Maurice Power (Irish Repeal) | Cork County |
Edmund Burke Roche (Irish Repeal) | Cork County |
Alexander Smollett (CON) | Dunbartonshire |
William Monsell (Peelite) | Limerick County |
William Smith O'Brien (Conf) | Limerick County |
Robert Dillon Browne (Irish Repeal) | Mayo County |
George Henry Moore (Whig) | Mayo County |
16 August 1847 |
Hon Edward Keppel Wentworth Coke (Whig) | Western Norfolk |
William Bagge (CON) | Western Norfolk |
18 August 1847 |
Charles William Fitzgerald, Marquess of Kildare (Whig) | Kildare County |
Richard Southwell Bourke (CON) | Kildare County |
Pierce Somerset Butler (Irish Repeal) | Kilkenny County |
John Greene (Irish Repeal) | Kilkenny County |
19 August 1847 |
Sir Alexander Hood, Bt (CON) | Western Somerset |
Charles Aaron Moody (CON) | Western Somerset |
28 August 1847 |
Robert Charles Hildyard (CON) | Whitehaven |
Henry Galgacus Redhead Yorke (Whig) | York |
John George Smyth (CON) | York |
29 August 1847 |
Rt Hon William Saunders Sebright Lascelles (Peelite) | Knaresborough |
Joshua Proctor Westhead (Whig) | Knaresborough |
31 August 1847 |
Frederick William Hervey, Earl Jermyn (CON) | Bury St Edmunds |
Edward Herbert Bunbury (Whig) | Bury St Edmunds |
1 September 1847 |
Arthur Anderson (Whig) | Orkney & Shetland |