July 1852 |
William Ewart Gladstone (Peelite) | Oxford University |
Sir Robert Harry Inglis, bt (CON) | Oxford University |
6 July 1852 |
George Moffatt (Radical) | Ashburton |
Charles Hindley (Radical) | Ashton-under-Lyne |
Lord George Augustus Frederick Paget (Whig) | Beaumaris District of Boroughs |
Henry Petty-Fitzmaurice, Earl of Shelburne (Whig) | Calne |
Joseph Neeld (CON) | Chippenham |
Henry George Boldero (CON) | Chippenham |
Rt Hon Lord John Russell (Whig) | City of London |
Baron Lionel Nathan de Rothschild (Whig) | City of London |
John Masterman (CON) | City of London |
Sir James Duke, Bt (Whig) | City of London |
Charles Geach (Radical) | Coventry |
Rt Hon Edward Ellice (Whig) | Coventry |
John Neilson Gladstone (CON) | Devizes |
George Heneage Walker Heneage (CON) | Devizes |
William Robert Seymour Vesey Fitzgerald (CON) | Horsham |
Hon Henry FitzRoy (Peelite) | Lewes |
Hon Henry Bouverie William Brand (Whig) | Lewes |
George Fieschi Heneage (Whig) | Lincoln |
Charles de Laet Waldo Sibthorp (CON) | Lincoln |
Lord Dudley Coutts Stewart (Whig) | Marylebone |
Sir Benjamin Hall, Bt (Whig) | Marylebone |
Crawshay Bailey (CON) | Monmouth District of Boroughs |
John Walter (Peelite) | Nottingham |
Rt Hon Edward Strutt (Whig) | Nottingham |
James Haughton Langston (Whig) | Oxford |
Sir William Page Wood (Radical) | Oxford |
Charles Stanley Monck, Viscount Monck (Whig) | Portsmouth |
Rt Hon Sir Francis Thornhill Baring, bt (Whig) | Portsmouth |
Sir George Strickland, Bt (Whig) | Preston |
Robert Townley Parker (CON) | Preston |
Marmaduke Wyvill (Whig) | Richmond |
Henry Rich (Whig) | Richmond |
Joseph Brotherton (Radical) | Salford |
John Townshend (Whig) | Tamworth |
Sir Robert Peel, bt (Peelite) | Tamworth |
James Milnes Gaskell (CON) | Wenlock |
Hon George Cecil Weld Weld-Forester (CON) | Wenlock |
7 July 1852 |
Lord Edward George Fitzalan-Howard (Whig) | Arundel |
Austen Henry Layard (Radical) | Aylesbury |
Richard Bethell (Whig) | Aylesbury |
William Wells (Radical) | Beverley |
Hon Francis Charles Lawley (Radical) | Beverley |
Sir Thomas Edward Winnington, Bt (Whig) | Bewdley |
George Frederick Muntz (Radical) | Birmingham |
William Scholefield (Radical) | Birmingham |
Charles John Kemeys Tynte (Whig) | Bridgwater |
Brent Spencer Follett (CON) | Bridgwater |
Hon William Owen Stanley (Whig) | Chester |
Hugh Lupus Grosvenor, Earl Grosvenor (Whig) | Chester |
John Edward Walcott (CON) | Christchurch |
Hon Ashley George John Ponsonby (Whig) | Cirencester |
Joseph Randolph Mullings (CON) | Cirencester |
Mathew Wilson (Whig) | Clitheroe |
Sir George Henry Frederick Berkeley (CON) | Devonport |
Rt Hon Henry Tufnell (Whig) | Devonport |
George Duncan (Whig) | Dundee |
Hon William Ernest Duncombe (CON) | East Retford |
George Edward Arundell Monckton-Arundel, Viscount Galway (CON) | East Retford |
Sir Henry Pollard Willoughby, Bt (CON) | Evesham |
Charles Lennox Granville Berkeley (Whig) | Evesham |
Sir John Thomas Buller Duckworth, Bt (CON) | Exeter |
Edward Divett (Radical) | Exeter |
Hon Robert Edward Boyle (Whig) | Frome |
Ross Donnelly Mangles (Whig) | Guildford |
James Bell (Radical) | Guildford |
George Montagu Warren Sandford (CON) | Harwich |
David Waddington (CON) | Harwich |
Hon William Francis Cowper (Whig) | Hertford |
Thomas Chambers (Radical) | Hertford |
Jonathan Peel (CON) | Huntingdon |
Thomas Baring (CON) | Huntingdon |
Robert Lowe (Whig) | Kidderminster |
Hon Josceline William Percy (CON) | Launceston |
George Arkwright (CON) | Leominster |
John George Phillimore (Whig) | Leominster |
Sir John Rivett Carnac, Bt (CON) | Lymington |
Edward John Hutchins (Whig) | Lymington |
Lord Ernest Augustus Charles Brudenell-Bruce (Peelite) | Marlborough |
Henry Bingham Baring (Peelite) | Marlborough |
Thomas Emerson Headlam (Whig) | Newcastle upon Tyne |
John Fenwick Burgoyne Blackett (Whig) | Newcastle upon Tyne |
William Jackson (Whig) | Newcastle-under-Lyme |
Samuel Christy (Peelite) | Newcastle-under-Lyme |
Hon George Wentworth Fitzwilliam (Whig) | Peterborough |
Hon Richard Watson (Whig) | Peterborough |
Sir William George Hylton Jolliffe, bt (CON) | Petersfield |
Hon Edwin Lascelles (CON) | Ripon |
William Beckett (CON) | Ripon |
Rt Hon George Augustus Constantine Phipps, Earl of Mulgrave (Whig) | Scarborough |
Sir John Vanden-Bempde-Johnstone, bt (Peelite) | Scarborough |
George Hadfield (Radical) | Sheffield |
John Arthur Roebuck (Ind LIB) | Sheffield |
George Tomline (Peelite) | Shrewsbury |
Edward Holmes Baldock (CON) | Shrewsbury |
Robert Ingham (Whig) | South Shields |
Sir William Payne Gallwey, Bt (CON) | Thirsk |
Rt Hon Henry John Temple, Viscount Palmerston (Whig) | Tiverton |
John Heathcoat (Whig) | Tiverton |
Richard Malins (CON) | Wallingford |
Gilbert Greenall (CON) | Warrington |
George William John Repton (CON) | Warwick |
Edward Greaves (CON) | Warwick |
Robert Charles Hildyard (CON) | Whitehaven |
Hon James Lindsay (CON) | Wigan |
Ralph Anthony Thicknesse (Whig) | Wigan |
Charles William Grenfell (Whig) | Windsor |
Lord Charles Wellesley (CON) | Windsor |
8 July 1852 |
James Caulfeild (Whig) | Abingdon |
Sir William Augustus Fraser, Bt (CON) | Barnstaple |
Richard Bremridge (CON) | Barnstaple |
Samuel Whitbread (Whig) | Bedford |
Henry Stuart (CON) | Bedford |
John Stapleton (Radical) | Berwick-upon-Tweed |
Matthew Forster (Whig) | Berwick-upon-Tweed |
William Eccles (Radical) | Blackburn |
James Pilkington (Whig) | Blackburn |
Charles Brune Graves-Sawle (Whig) | Bodmin |
Dr William Michell (CON) | Bodmin |
Henry Wickham Wickham (CON) | Bradford |
Robert Milligan (Whig) | Bradford |
Henry Whitmore (CON) | Bridgnorth |
Sir Robert Pigot, Bt (CON) | Bridgnorth |
John Patrick Murrough (Radical) | Bridport |
Thomas Alexander Mitchell (Radical) | Bridport |
Lord Alfred Hervey (CON) | Brighton |
Sir George Richard Brooke-Pechell, Bt (Whig) | Brighton |
Hon Henry Butler-Johnstone (CON) | Canterbury |
Henry Plumptre Gipps (CON) | Canterbury |
Walter Coffin (Radical) | Cardiff District of Boroughs |
Joseph Ferguson (Whig) | Carlisle |
Rt Hon Sir James Robert George Graham, Bt (Peelite) | Carlisle |
David Morris (Whig) | Carmarthen District of Boroughs |
Hon Craven Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Cheltenham |
Lord Henry George Charles Gordon-Lennox (CON) | Chichester |
John Abel Smith (Whig) | Chichester |
Henry Aglionby Aglionby (Radical) | Cockermouth |
Hon Henry Wyndham (CON) | Cockermouth |
Thomas Berry Horsfall (CON) | Derby |
Michael Thomas Bass (Radical) | Derby |
Henry Gerard Sturt (CON) | Dorchester |
Richard Brinsley Sheridan (Whig) | Dorchester |
Edward Royd Rice (Whig) | Dover |
Henry Charles Cadogan, Viscount Chelsea (CON) | Dover |
Rt Hon Sir John Somerset Pakington, Bt (CON) | Droitwich |
John Benbow (CON) | Dudley |
Edward Clarence Kerrison (CON) | Eye |
Maurice Frederick Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Gloucester |
William Philip Price (Radical) | Gloucester |
Lord Montagu William Graham (CON) | Grantham |
Sir Glynne Earle Welby, Bt (CON) | Grantham |
William Richard Annesley, Earl of Annesley (CON) | Great Grimsby |
Charles Edmund Rumbold (Whig) | Great Yarmouth |
Sir Edmund Henry Knowles Lacon, Bt (CON) | Great Yarmouth |
Peter Rolt (CON) | Greenwich |
Montague Chambers (Radical) | Greenwich |
Francis Crossley (Radical) | Halifax |
Rt Hon Sir Charles Wood, Bt (Whig) | Halifax |
John Henry Philipps (CON) | Haverfordwest District of Boroughs |
Sir Richard Rawlinson Vyvyan, Bt (CON) | Helston |
Henry Morgan Clifford (Whig) | Hereford |
Sir Robert Price, Bt (Whig) | Hereford |
Joseph Locke (Whig) | Honiton |
Sir James Weir Hogg, bt (CON) | Honiton |
Edward Drake Brockman (Whig) | Hythe |
Alexander Matheson (Whig) | Inverness District of Burghs |
John Chevallier Cobbold (CON) | Ipswich |
Hugh Edward Adair (Whig) | Ipswich |
George Carr Glyn (Whig) | Kendal |
James Clay (Radical) | Kingston upon Hull |
George Frederick Samuel Robinson, Viscount Goderich (Whig) | Kingston upon Hull |
Basil Thomas Woodd (CON) | Knaresborough |
Joshua Proctor Brown Westhead (Whig) | Knaresborough |
John Dent Dent (Whig) | Knaresborough |
William Williams (Radical) | Lambeth |
William Arthur Wilkinson (Radical) | Lambeth |
Lord Alfred Henry Paget (Whig) | Lichfield |
Thomas George Anson, Viscount Anson (Whig) | Lichfield |
Richard Budden Crowder (Radical) | Liskeard |
William Forbes Mackenzie (CON) | Liverpool |
Charles Turner (CON) | Liverpool |
William Pinney (Whig) | Lyme Regis |
Edward Christopher Egerton (CON) | Macclesfield |
John Brocklehurst (Whig) | Macclesfield |
George Dodd (CON) | Maidstone |
James Whatman (Radical) | Maidstone |
Thomas Luce (Whig) | Malmesbury |
Hon Charles William Wentworth-Fitzwilliam (Whig) | Malton |
John Evelyn Denison (Whig) | Malton |
Sir Josiah John Guest, Bt (Whig) | Merthyr Tydvil |
Hon Edward George Granville Howard (Whig) | Morpeth |
William Battie-Wrightson (Whig) | Northallerton |
Rt Hon Robert Vernon Smith (Whig) | Northampton |
Raikes Currie (Radical) | Northampton |
Sir John Lord Owen, bt (Peelite) | Pembroke District of Boroughs |
James William Freshfield (CON) | Penryn & Falmouth |
Howel Gwyn (CON) | Penryn & Falmouth |
Benjamin Oliveira (Whig) | Pontefract |
Richard Monckton Milnes (CON) | Pontefract |
George Woodroffe Franklyn (CON) | Poole |
Henry Danby Seymour (Whig) | Poole |
Henry Singer Keating (Whig) | Reading |
Francis Pigott (Whig) | Reading |
Thomas Somers Cocks (CON) | Reigate |
Lord Charles Pelham Pelham-Clinton (CON) | Sandwich |
James McGregor (CON) | Sandwich |
Lord Alexander Francis Charles Gordon-Lennox (CON) | Shoreham |
Sir Charles Merrik Burrell, bt (CON) | Shoreham |
Edward Ellice (Whig) | St Andrews District of Burghs |
Arthur John Otway (Whig) | Stafford |
John Ayshford Wise (Whig) | Stafford |
George Julius Poulett Scrope (Whig) | Stroud |
Henry John Reynolds-Moreton, Baron Moreton (Whig) | Stroud |
George Hudson (CON) | Sunderland |
William Digby Seymour (Radical) | Sunderland |
John Henry Vivian (Whig) | Swansea District of Boroughs |
Samuel Carter (Radical) | Tavistock |
Hon George Henry Charles Byng (Whig) | Tavistock |
Humphrey Brown (Whig) | Tewkesbury |
John Martin (Whig) | Tewkesbury |
Edward Adolphus Seymour, Baron Seymour (Whig) | Totnes |
Thomas Mills (Whig) | Totnes |
Sir William Clay, Bt (Radical) | Tower Hamlets |
Charles Salisbury Butler (Radical) | Tower Hamlets |
John Ennis Vivian (CON) | Truro |
Henry Hussey Vivian (Whig) | Truro |
Charles Forster (Radical) | Walsall |
Charles Henry Wyndham A'Court (Peelite) | Wilton |
John Winston Spencer-Churchill, Marquess of Blandford (CON) | Woodstock |
Martin Tucker Smith (Whig) | Wycombe |
Sir George Henry Dashwood, Bt (Whig) | Wycombe |
William Mordaunt Edward Milner (Whig) | York |
John George Smyth (CON) | York |
9 July 1852 |
Henry Beaumont Coles (CON) | Andover |
William Cubitt (CON) | Andover |
Ross Stephenson Moore (CON) | Armagh City |
Henry William Tancred (Whig) | Banbury |
Francis Bernard, Viscount Bernard (CON) | Bandon |
Joseph Crook (Radical) | Bolton |
Thomas Barnes (Radical) | Bolton |
Benjamin Bond Cabbell (CON) | Boston |
Gilbert Henry Heathcote (Whig) | Boston |
Charles Rodney Morgan (CON) | Brecon |
Frederick William Hervey, Earl Jermyn (CON) | Bury St Edmunds |
John Stuart (CON) | Bury St Edmunds |
Kenneth Macaulay (CON) | Cambridge |
John Harvey Astell (CON) | Cambridge |
William Bulkeley Hughes (Peelite) | Carnarvon District of Boroughs |
Sir John Mark Frederick Smith (CON) | Chatham |
Rt Hon Richard Southwell Bourke, Lord Naas (CON) | Coleraine |
John Neeld (CON) | Cricklade |
Ambrose Lethbridge Goddard (CON) | Cricklade |
Hon Charles Stewart Hardinge (CON) | Downpatrick |
William Atherton (Radical) | Durham |
Thomas Colpitts Granger (Radical) | Durham |
George Skene Duff (Whig) | Elgin District of Burghs |
Thomas Challis (Radical) | Finsbury |
Thomas Slingsby Duncombe (Radical) | Finsbury |
William Hutt (Radical) | Gateshead |
Patrick Francis Robertson (CON) | Hastings |
Musgrave Brisco (CON) | Hastings |
William Rookes Crompton Stansfield (Whig) | Huddersfield |
Robert Jocelyn, Viscount Jocelyn (Peelite) | King's Lynn |
Hon Edward Henry Smith Stanley, Baron Stanley (CON) | King's Lynn |
Robert Ferguson (Whig) | Kirkcaldy District of Burghs |
Robert Baynes Armstrong (Radical) | Lancaster |
Samuel Gregson (Whig) | Lancaster |
Sir George Goodman (Whig) | Leeds |
Rt Hon Matthew Talbot Baines (Whig) | Leeds |
Sir Joshua Walmsley (Radical) | Leicester |
Richard Gardner (Radical) | Leicester |
Sir Robert Alexander Ferguson, bt (Whig) | Londonderry City |
Lord William John Frederick Powlett (CON) | Ludlow |
Robert Windsor Clive (CON) | Ludlow |
Rt Hon Thomas Milner Gibson (Whig) | Manchester |
John Bright (Radical) | Manchester |
Rt Hon Spencer Horatio Walpole (CON) | Midhurst |
Joseph Hume (Radical) | Montrose District of Burghs |
Rt Hon Sir Thomas Frankland Lewis, Bt (Peelite) | New Radnor District of Boroughs |
John Henry Thomas Manners-Sutton (CON) | Newark-on-Trent |
Granville Edward Harcourt Vernon (Peelite) | Newark-on-Trent |
William Biggs (Radical) | Newport |
William Nathaniel Massey (Radical) | Newport |
William Kirk (Whig) | Newry |
Samuel Morton Peto (Whig) | Norwich |
Edward Warner (Radical) | Norwich |
John Duncuft (Peelite) | Oldham |
John Morgan Cobbett (Radical) | Oldham |
Hon Arthur Fitzgerald Kinnaird (Whig) | Perth |
Robert Porrett Collier (Whig) | Plymouth |
Charles John Mare (CON) | Plymouth |
Sir Thomas Herbert Maddock (CON) | Rochester |
Hon Francis John Robert Villiers (CON) | Rochester |
William Alexander Mackinnon (Whig) | Rye |
Hon William Henry Berkeley Portman (Whig) | Shaftesbury |
Brodie McGhie Willcox (Whig) | Southampton |
Sir Alexander James Edmund Cockburn (Whig) | Southampton |
Sir William Molesworth, Bt (Radical) | Southwark |
Apsley Pellatt (Radical) | Southwark |
Robert M Laffan (Peelite) | St Ives |
James Kershaw (Radical) | Stockport |
John Benjamin Smith (Radical) | Stockport |
John Lewis Ricardo (Whig) | Stoke-on-Trent |
Hon Edward Frederic Leveson-Gower (Whig) | Stoke-on-Trent |
Arthur Mills (CON) | Taunton |
Rt Hon Henry Labouchere (Whig) | Taunton |
Hon Francis Baring (CON) | Thetford |
William Henry Fitzroy, Earl of Euston (Whig) | Thetford |
Hugh Taylor (CON) | Tynemouth & North Shields |
George Sandars (CON) | Wakefield |
John Samuel Wanley Sawbridge Erle-Drax (CON) | Wareham |
William Goodenough Hayter (Whig) | Wells |
Robert Charles Tudway (CON) | Wells |
James Wilson (Whig) | Westbury |
Sir John Villiers Shelley, Bt (Whig) | Westminster |
Sir George de Lacy Evans (Radical) | Westminster |
John Thomas Devereux (Ind Irish) | Wexford |
Sir James Buller East, Bt (CON) | Winchester |
John Bonham Carter (Whig) | Winchester |
Thomas Thornely (Radical) | Wolverhampton |
Hon Charles Pelham Villiers (Radical) | Wolverhampton |
Osman Ricardo (Whig) | Worcester |
William Laslett (Radical) | Worcester |
10 July 1852 |
George Thompson (Radical) | Aberdeen |
George Treweeke Scobell (Whig) | Bath |
Thomas Phinn (Whig) | Bath |
William Henry Gore-Langton (Whig) | Bristol |
Francis Henry Fitzhardinge Berkeley (Radical) | Bristol |
Frederick Peel (Peelite) | Bury |
Rt Hon Henry Goulburn (CON) | Cambridge University |
Loftus Tottenham Wigram (CON) | Cambridge University |
William Warwick Hawkins (CON) | Colchester |
Lord John James Robert Manners (CON) | Colchester |
William Ewart (Radical) | Dumfries District of Burghs |
Alexander Hastie (Whig) | Glasgow |
John MacGregor (Whig) | Glasgow |
Thomas Peers Williams (CON) | Great Marlow |
Brownlow William Knox (CON) | Great Marlow |
Michael Sullivan (Ind Irish) | Kilkenny City |
John Isaac Heard (Whig) | Kinsale |
James Moncrieff (Whig) | Leith District of Burghs |
Sir James Emerson Tennent (CON) | Lisburn |
Taverner John Miller (CON) | Maldon |
Charles du Cane (CON) | Maldon |
Edward Miall (Radical) | Rochdale |
William James Chaplin (Whig) | Salisbury |
Charles Baring Wall (Peelite) | Salisbury |
Sir Frederic Thesiger (CON) | Stamford |
Rt Hon John Charles Herries (CON) | Stamford |
George Medd Butt (CON) | Weymouth & Melcombe Regis |
William Lockyer Freestun (Whig) | Weymouth & Melcombe Regis |
Robert Stephenson (CON) | Whitby |
12 July 1852 |
John Hall (CON) | Buckingham |
Richard Plantagenet Campbell Temple Nugent Brydges Chandos Grenville, Marquis of Chandos (CON) | Buckingham |
Pryse Loveden (Whig) | Cardigan District of Boroughs |
Frederick Richard West (CON) | Denbigh District of Boroughs |
John Vance (CON) | Dublin City |
Edward Grogan (CON) | Dublin City |
Henry Negus Burroughs (CON) | Eastern Norfolk |
Edmond Wodehouse (CON) | Eastern Norfolk |
Charles Hay Frewen (CON) | Eastern Sussex |
Augustus Eliott Fuller (CON) | Eastern Sussex |
James Whiteside (CON) | Enniskillen |
David Pugh (CON) | Montgomery District of Boroughs |
Charles Bowyer Adderley (CON) | Northern Staffordshire |
Smith Child (CON) | Northern Staffordshire |
John Sidney North (CON) | Oxfordshire |
Rt Hon Joseph Warner Henley (CON) | Oxfordshire |
George Granville Vernon Harcourt (CON) | Oxfordshire |
Francis Plunkett Dunne (Whig) | Portarlington |
Orlando George Charles Bridgeman, Viscount Newport (CON) | Southern Shropshire |
Hon Robert Henry Clive (CON) | Southern Shropshire |
Sir Edmund Filmer, bt (CON) | Western Kent |
William Masters Smith (CON) | Western Kent |
Frederic Winn Knight (CON) | Western Worcestershire |
Hon Henry Beauchamp Lygon (CON) | Western Worcestershire |
Hon Henry Cecil Lowther (CON) | Westmorland |
William Thompson (CON) | Westmorland |
13 July 1852 |
Hon William Gordon (CON) | Aberdeenshire |
William Keogh (Ind Irish) | Athlone |
Richard Davison (CON) | Belfast |
Hugh McCalmont Cairns (CON) | Belfast |
Hon Wellington Henry Stapleton Cotton (CON) | Carrickfergus |
Sir Thomas Herbert (CON) | Dartmouth |
James McCann (Ind Irish) | Drogheda |
Rt Hon Joseph Napier (CON) | Dublin University |
George Alexander Hamilton (CON) | Dublin University |
Hon William Stuart Knox (CON) | Dungannon |
Christopher William Codrington (CON) | Eastern Gloucestershire |
Henry Charles Fitzroy Somerset, Marquess of Worcester (CON) | Eastern Gloucestershire |
Sir Edward Cholmeley Dering, Bt (Peelite) | Eastern Kent |
William Deedes (CON) | Eastern Kent |
John Hodgetts Hodgetts-Foley (Whig) | Eastern Worcestershire |
George Rushout-Bowles (CON) | Eastern Worcestershire |
John David Fitzgerald (Ind Irish) | Ennis |
Martin Joseph Blake (Ind Irish) | Galway |
Anthony O'Flaherty (Ind Irish) | Galway |
William Drogo Montagu, Viscount Mandeville (CON) | Huntingdonshire |
Edward Fellowes (CON) | Huntingdonshire |
John Mackie (Whig) | Kirkcudbrightshire |
William Lockhart (CON) | Lanarkshire |
George Cornwall Legh (CON) | Northern Cheshire |
William Tatton Egerton (CON) | Northern Cheshire |
Lewis William Buck (CON) | Northern Devon |
Sir Thomas Dyke Acland, bt (CON) | Northern Devon |
Rt Hon Charles Shaw-Lefevre (Whig) | Northern Hampshire |
Melville Portal (CON) | Northern Hampshire |
John Wilson Patten (CON) | Northern Lancashire |
James Heywood (Whig) | Northern Lancashire |
Thomas Philip Maunsell (CON) | Northern Northamptonshire |
Augustus Stafford O'Brien-Stafford (CON) | Northern Northamptonshire |
John Whitehall Dod (CON) | Northern Shropshire |
William Ormsby Gore (CON) | Northern Shropshire |
John Frederick Vaughan Campbell, Viscount Emlyn (CON) | Pembrokeshire |
Sir Gilbert John Heathcote, Bt (Whig) | Rutlandshire |
Hon Gerard James Noel (CON) | Rutlandshire |
William Mundy (CON) | Southern Derbyshire |
Charles Robert Colvile (Peelite) | Southern Derbyshire |
Sydney William Herbert Pierrepont, Viscount Newark (CON) | Southern Nottinghamshire |
William Hodgson Barrow (CON) | Southern Nottinghamshire |
Hon George Anson (Whig) | Southern Staffordshire |
William Walter Legge, Viscount Lewisham (CON) | Southern Staffordshire |
Sir James Anderson (Radical) | Stirling District of Burghs |
Samuel Irton (CON) | Western Cumberland |
Henry Lowther (CON) | Western Cumberland |
Charles Aaron Moody (CON) | Western Somerset |
William Henry Powell Gore-Langton (CON) | Western Somerset |
Harry Spencer Waddington (CON) | Western Suffolk |
Philip Bennet (CON) | Western Suffolk |
Henry Drummond (CON) | Western Surrey |
William John Evelyn (CON) | Western Surrey |
14 July 1852 |
Sir Richard Bulkeley Williams Bulkeley, Bt (Whig) | Anglesea |
Sir Joseph Bailey, Bt (CON) | Brecknockshire |
Rt Hon James Archibald Stuart-Wortley (Peelite) | Bute |
Hon Edward Gordon Douglas-Pennant (CON) | Carnarvonshire |
William Trant Fagan (Ind Irish) | Cork City |
Francis Stack Murphy (Ind Irish) | Cork City |
Archibald William Douglas, Viscount Drumlanrig (CON) | Dumfriesshire |
Sir Fitzroy Kelly (CON) | Eastern Suffolk |
Sir Edward Sherlock Gooch, Bt (CON) | Eastern Suffolk |
Rt Hon Thomas Babington Macaulay (Whig) | Edinburgh |
Charles Cowan (Radical) | Edinburgh |
Charles Lennox Cumming Bruce (CON) | Elginshire & Nairnshire |
James Baird (CON) | Falkirk District of Burghs |
Christopher Rice Mansel Talbot (Whig) | Glamorganshire |
Sir George Tyler (CON) | Glamorganshire |
Alexander Murray Dunlop (Whig) | Greenock |
Henry James Baillie (CON) | Inverness-shire |
Hon Edward Pleydell Bouverie (Whig) | Kilmarnock District of Burghs |
George Dundas (CON) | Linlithgowshire |
William Watkin Edwards Wynne (CON) | Merionethshire |
Charles Octavius Swinnerton Morgan (CON) | Monmouthshire |
Edward Arthur Somerset (CON) | Monmouthshire |
Hon Octavius Duncombe (CON) | North Riding, Yorkshire |
Edward Stillingfleet Cayley (Whig) | North Riding, Yorkshire |
Edward Basil Farnham (CON) | Northern Leicestershire |
Charles Cecil John Manners, Marquess of Granby (CON) | Northern Leicestershire |
Archibald Hastie (Radical) | Paisley |
Sir John Benn Walsh, bt (CON) | Radnorshire |
Allen Eliott Lockhart (CON) | Selkirkshire |
John Tollemache (CON) | Southern Cheshire |
Sir Philip de Malpas Grey Egerton, bt (CON) | Southern Cheshire |
Henry Combe Compton (CON) | Southern Hampshire |
Lord William Henry Hugh Cholmondeley (CON) | Southern Hampshire |
William Brown (Radical) | Southern Lancashire |
John Cheetham (Radical) | Southern Lancashire |
Robert Blagden Hale (CON) | Western Gloucestershire |
Robert Nigel Fitzhardinge Kingscote (Whig) | Western Gloucestershire |
15 July 1852 |
Sir Archibald Islay Campbell, Bt (CON) | Argyll |
George Henry Vansittart (CON) | Berkshire |
William Keppel Barrington, Viscount Barrington (CON) | Berkshire |
Robert Palmer (CON) | Berkshire |
Hon Francis Scott (CON) | Berwickshire |
Hon Eliot Thomas Yorke (CON) | Cambridgeshire |
Edward Ball (CON) | Cambridgeshire |
Lord George John Manners (CON) | Cambridgeshire |
William Edward Powell (CON) | Cardiganshire |
John Sadleir (Ind Irish) | Carlow |
David Arthur Saunders Davies (CON) | Carmarthenshire |
David Jones (CON) | Carmarthenshire |
Sir Timothy O'Brien, Bt (Ind Irish) | Cashel |
James Johnston (Peelite) | Clackmannanshire & Kinross-shire |
George Bowyer (Ind Irish) | Dundalk |
John Francis Maguire (Ind Irish) | Dungarvan |
Hon Arthur Duncombe (CON) | East Riding, Yorkshire |
Beaumont Hotham, Baron Hotham (CON) | East Riding, Yorkshire |
Sir John Hope, Bt (CON) | Edinburghshire |
John Fergus (Whig) | Fife |
Sir Henry Robert Ferguson Davie, bt (Whig) | Haddington District of Burghs |
Thomas Plumer Halsey (CON) | Hertfordshire |
Sir Edward George Earle Lytton Bulwer-Lytton, Bt (CON) | Hertfordshire |
Sir Henry Meux, Bt (CON) | Hertfordshire |
Francis William Russell (Whig) | Limerick City |
Robert Potter (Ind Irish) | Limerick City |
Wyndham Goold (Whig) | Limerick County |
William Monsell (Peelite) | Limerick County |
Sir Charles Denham Orlando Jephson-Norreys, Bt (Whig) | Mallow |
Charles Gavan Duffy (Ind Irish) | New Ross |
William Mure (CON) | Renfrewshire |
Charles Towneley (Ind Irish) | Sligo |
James Farrer (CON) | Southern Durham |
Lord Harry George Vane (Whig) | Southern Durham |
Sir Henry Halford, Bt (CON) | Southern Leicestershire |
Charles William Packe (CON) | Southern Leicestershire |
William Forbes (CON) | Stirlingshire |
Maurice O'Connell (Radical) | Tralee |
Robert Keating (Ind Irish) | Waterford City |
Thomas Meagher (Ind Irish) | Waterford City |
Isaac Butt (CON) | Youghal |
16 July 1852 |
James Molyneaux Caulfeild (Whig) | Armagh County |
Sir William Verner, Bt (CON) | Armagh County |
Hon Charles Compton Cavendish (Whig) | Buckinghamshire |
Rt Hon Benjamin Disraeli (CON) | Buckinghamshire |
Caledon George du Pr (CON) | Buckinghamshire |
Sir John Young, Bt (Peelite) | Cavan County |
Hon James Pierce Maxwell (CON) | Cavan County |
Rt Hon George Bankes (CON) | Dorset |
John Floyer (CON) | Dorset |
Henry Ker Seymer (CON) | Dorset |
Alexander Smollett (CON) | Dunbartonshire |
Hon Lauderdale Maule (Whig) | Forfarshire |
Valentine Augustus Browne (Whig) | Kerry County |
Henry Arthur Herbert (Peelite) | Kerry County |
Hon Henry Hugh Arbuthnot (CON) | Kincardineshire |
Herbert Watkin Williams Wynn (CON) | Montgomeryshire |
William Evans (Whig) | Northern Derbyshire |
Hon George Henry Cavendish (Whig) | Northern Derbyshire |
George Henry Robert Charles William Vane-Tempest-Stewart, Viscount Seaham (CON) | Northern Durham |
Robert Duncombe Shafto (Whig) | Northern Durham |
Sir John Trollope, Bt (CON) | Parts of Kesteven & Holland, Lincolnshire |
William Alleyne Cecil, Baron Burghley (CON) | Parts of Kesteven & Holland, Lincolnshire |
James Banks Stanhope (CON) | Parts of Lindsey, Lincolnshire |
Rt Hon Robert Adam Christopher (CON) | Parts of Lindsey, Lincolnshire |
Sir Graham Graham-Montgomery, Bt (CON) | Peeblesshire |
William Stirling (CON) | Perthshire |
Hon John Edmund Elliot (Whig) | Roxburghshire |
Sir Ralph Lopes, bt (CON) | Southern Devon |
Sir John Buller Yarde-Buller, bt (CON) | Southern Devon |
Rt Hon Sidney Herbert (Peelite) | Southern Wiltshire |
William Wyndham (Whig) | Southern Wiltshire |
George Granville William Sutherland-Leveson-Gower, Marquess of Stafford (Whig) | Sutherland |
Sir Charles Lemon, bt (Whig) | Western Cornwall |
Edward William Wynne Pendarves (Whig) | Western Cornwall |
Richard Prime (CON) | Western Sussex |
Charles Henry Gordon-Lennox, Earl of March (CON) | Western Sussex |
Sir John McTaggart, bt (Whig) | Wigtown District of Burghs |
John Hamilton Dalrymple (Whig) | Wigtownshire |
17 July 1852 |
James Duff (Whig) | Banffshire |
Hon Cecil John Lawless (Ind Irish) | Clonmel |
Nicholas Kendall (CON) | Eastern Cornwall |
Thomas James Agar-Robartes (Whig) | Eastern Cornwall |
Mervyn Edward Archdall (CON) | Fermanagh County |
Sir Arthur Brinsley Brooke, bt (CON) | Fermanagh County |
Ralph Bernal Osborne (Radical) | Middlesex |
Lord Robert Grosvenor (Whig) | Middlesex |
Lord Robert Renebald Pelham-Clinton (Peelite) | Northern Nottinghamshire |
Lord Henry William Scott Bentinck (CON) | Northern Nottinghamshire |
Walter Long (CON) | Northern Wiltshire |
Thomas Henry Sutton Sotheron (CON) | Northern Wiltshire |
George Guy Brooke, Baron Brooke (CON) | Southern Warwickshire |
Heneage Finch, Baron Guernsey (CON) | Southern Warwickshire |
Richard Cobden (Radical) | West Riding, Yorkshire |
Edmund Beckett Denison (CON) | West Riding, Yorkshire |
William Wentworth Fitzwilliam Hume (CON) | Wicklow County |
William Thomas Spencer Wentworth-Fitzwilliam, Viscount Milton (Whig) | Wicklow County |
19 July 1852 |
Francis Charles Hastings Russell (Whig) | Bedfordshire |
Richard Thomas Gilpin (CON) | Bedfordshire |
Cornelius O'Brien (Ind Irish) | Clare County |
Sir John Foster Fitzgerald (Whig) | Clare County |
Vincent Scully (Ind Irish) | Cork County |
Edmund Burke Roche (Whig) | Cork County |
Hon Peter John Locke King (Whig) | Eastern Surrey |
Thomas Alcock (Whig) | Eastern Surrey |
Sir John Hanmer, Bt (Peelite) | Flint District of Boroughs |
Thomas William Booker (CON) | Herefordshire |
James King King (CON) | Herefordshire |
Charles Spencer Bateman Hanbury (CON) | Herefordshire |
Fulke Southwell Greville (Ind Irish) | Longford County |
Richard Maxwell Fox (Ind Irish) | Longford County |
Sir John Tyssen Tyrell, bt (CON) | Northern Essex |
Rt Hon William Beresford (CON) | Northern Essex |
Michael Dunne (Ind Irish) | Queen's County |
Sir Charles Henry Coote, Bt (CON) | Queen's County |
Thomas William Bramston (CON) | Southern Essex |
Sir William Bowyer-Smijth, Bt (CON) | Southern Essex |
Rainald Knightley (CON) | Southern Northamptonshire |
Richard Henry Richard Howard-Vyse (CON) | Southern Northamptonshire |
Hon Henry George Liddell (CON) | Southern Northumberland |
Wentworth Blackett Beaumont (Whig) | Southern Northumberland |
22 July 1852 |
Edward Henry John Crauford (Radical) | Ayr District of Burghs |
James Hunter Blair (CON) | Ayrshire |
Sir Watkin Williams Wynn, bt (CON) | Denbighshire |
Robert Myddleton Biddulph (Whig) | Denbighshire |
Hon Charles Wentworth George Howard (Whig) | Eastern Cumberland |
William Marshall (Whig) | Eastern Cumberland |
William Francis Knatchbull (CON) | Eastern Somerset |
William Miles (CON) | Eastern Somerset |
Thomas Bateson (CON) | Londonderry County |
Theobald Jones (CON) | Londonderry County |
Tristram Kennedy (Ind Irish) | Louth County |
Chichester Samuel Fortescue (Whig) | Louth County |
William Pollard Urquhart (Ind Irish) | Westmeath County |
William Henry Magan (Ind Irish) | Westmeath County |
23 July 1852 |
George Macartney (CON) | Antrim County |
Edward William Pakenham (CON) | Antrim County |
George Traill (Whig) | Caithness |
Francis Vernon Harcourt (CON) | Isle of Wight |
Sir James Matheson, Bt (Whig) | Ross & Cromarty |
William Bagge (CON) | Western Norfolk |
George William Pierrepont Bentinck (CON) | Western Norfolk |
26 July 1852 |
Henry Bruen (CON) | Carlow County |
John Ball (Ind Irish) | Carlow County |
David Stewart Ker (CON) | Down County |
Lord Arthur Edwin Hill (CON) | Down County |
Thomas Edward Taylor (CON) | Dublin County |
James Hans Hamilton (CON) | Dublin County |
Hon Edward Mostyn Lloyd-Mostyn (Whig) | Flintshire |
Sir Thomas John Burke, Bt (Ind Irish) | Galway County |
Thomas Arthur Bellew (Ind Irish) | Galway County |
William Henry Ford Cogan (Ind Irish) | Kildare County |
David O'Connor Henchy (Ind Irish) | Kildare County |
John Greene (Ind Irish) | Kilkenny County |
William Shee (Ind Irish) | Kilkenny County |
Patrick O'Brien (Ind Irish) | King's County |
Loftus Henry Bland (Ind Irish) | King's County |
Hugh Lyons Montgomery (CON) | Leitrim County |
John Brady (Ind Irish) | Leitrim County |
George Gore Ouseley Higgins (Ind Irish) | Mayo County |
George Henry Moore (Ind Irish) | Mayo County |
Matthew Elias Corbally (Ind Irish) | Meath County |
Frederick Lucas (Ind Irish) | Meath County |
Sir George Forster, Bt (CON) | Monaghan County |
Charles Powell Leslie (CON) | Monaghan County |
Charles Augustus Bennet, Viscount Ossulston (CON) | Northern Northumberland |
Algernon George Percy, Baron Lovaine (CON) | Northern Northumberland |
Charles Newdigate Newdegate (CON) | Northern Warwickshire |
Richard Spooner (CON) | Northern Warwickshire |
Oliver Dowell John Grace (Ind Irish) | Roscommon County |
Fitzstephen French (Ind Irish) | Roscommon County |
Richard Swift (Ind Irish) | Sligo County |
Sir Robert Gore-Booth, Bt (CON) | Sligo County |
James Sadleir (Ind Irish) | Tipperary County |
Francis Scully (Ind Irish) | Tipperary County |
John Esmonde (Ind Irish) | Waterford County |
Nicholas Mahon Power (Ind Irish) | Waterford County |
John George (CON) | Wexford County |
Patrick McMahon (Ind Irish) | Wexford County |
Samuel Laing (Radical) | Wick District of Burghs |
29 July 1852 |
Rt Hon Lord Claude Hamilton (CON) | Tyrone County |
Rt Hon Henry Thomas Lowry Corry (CON) | Tyrone County |
30 July 1852 |
Sir Edmund Samuel Hayes, bt (CON) | Donegal County |
Thomas Connolly (CON) | Donegal County |
31 July 1852 |
Hon Francis Richard Wemyss-Charteris-Douglas (CON) | Haddingtonshire |
3 August 1852 |
Frederick Dundas (Whig) | Orkney & Shetland |