22 July 1837 |
Francis Henry Fitzhardinge Berkeley (Radical) | Bristol |
Philip William Skinner Miles (CON) | Bristol |
William Crawford (Whig) | City of London |
George Grote (Radical) | City of London |
Matthew Wood (Whig) | City of London |
James Pattison (Whig) | City of London |
William Williams (Radical) | Coventry |
Rt Hon Edward Ellice (Whig) | Coventry |
Sir William Webb Follett (CON) | Exeter |
Edward Divett (Radical) | Exeter |
William Stephen Poyntz (Whig) | Midhurst |
Joseph Bailey (CON) | Worcester |
George Richard Robinson (Whig) | Worcester |
24 July 1837 |
Thomas Duffield (CON) | Abingdon |
Sir John Walter Pollen, bt (CON) | Andover |
Ralph Etwall (Whig) | Andover |
Charles Lushington (Whig) | Ashburton |
Thomas Edward Winnington (Whig) | Bewdley |
Henry Petty-Fitzmaurice, Earl of Shelburne (Whig) | Calne |
John Iltyd Nicholl (CON) | Cardiff District of Boroughs |
William Marshall (Whig) | Carlisle |
Philip Henry Howard (Whig) | Carlisle |
David Morris (Whig) | Carmarthen District of Boroughs |
Hon Craven Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Cheltenham |
Joseph Neeld (CON) | Chippenham |
Henry George Boldero (CON) | Chippenham |
James Whitley Deans Dundas (Whig) | Devizes |
Thomas Henry Sutton Sotheron (CON) | Devizes |
Hon Anthony Henry Ashley-Cooper (CON) | Dorchester |
Robert Williams (CON) | Dorchester |
John Somerset Pakington (CON) | Droitwich |
Sir Edward Kerrison, bt (CON) | Eye |
John Phillpotts (Whig) | Gloucester |
Henry Thomas Hope (CON) | Gloucester |
Hon Frederick James Tollemache (CON) | Grantham |
Glynne Earle Welby (CON) | Grantham |
Edward Heneage (Whig) | Great Grimsby |
Sir William Robert Clayton, bt (Whig) | Great Marlow |
Thomas Peers Williams (CON) | Great Marlow |
William Wilberforce (CON) | Kingston upon Hull |
Sir Walter Charles James, bt (CON) | Kingston upon Hull |
Rt Hon Sir Henry Hardinge (CON) | Launceston |
Rt Hon John Archibald Murray (Whig) | Leith District of Burghs |
Lord Alfred Henry Paget (Whig) | Lichfield |
Sir George Anson (Whig) | Lichfield |
Henry Bingham Baring (CON) | Marlborough |
Lord Ernest Augustus Charles Brudenell-Bruce (CON) | Marlborough |
Reginald James Blewitt (Whig) | Monmouth District of Boroughs |
Richard Price (CON) | New Radnor District of Boroughs |
William Ewart Gladstone (CON) | Newark-on-Trent |
Thomas Wilde (Whig) | Newark-on-Trent |
Spencer Horsey de Horsey (CON) | Newcastle-under-Lyme |
William Henry Miller (CON) | Newcastle-under-Lyme |
Rt Hon Sir John Cam Hobhouse, bt (Radical) | Nottingham |
Sir Ronald Crauford Ferguson (Whig) | Nottingham |
Hugh Owen Owen (CON) | Pembroke District of Boroughs |
Peter Hesketh-Fleetwood (CON) | Preston |
Robert Townley Parker (CON) | Preston |
John Somers Somers-Cocks, Viscount Eastnor (CON) | Reigate |
Thomas Pemberton (CON) | Ripon |
Rt Hon Sir Edward Burtenshaw Sugden (CON) | Ripon |
Wadham Wyndham (CON) | Salisbury |
William Bird Brodie (Whig) | Salisbury |
Lord William Russell (Whig) | Tavistock |
John Rundle (Whig) | Tavistock |
Stephen Lushington (Whig) | Tower Hamlets |
William Clay (Radical) | Tower Hamlets |
William Goodenough Hayter (Whig) | Wells |
Richard Blakemore (CON) | Wells |
James Milnes Gaskell (CON) | Wenlock |
Hon George Cecil Weld Weld-Forester (CON) | Wenlock |
Edward Baker (CON) | Wilton |
Hon Robert John Smith (Whig) | Wycombe |
George Henry Dashwood (Whig) | Wycombe |
25 July 1837 |
Henry Granville Fitzalan-Howard, Baron Fitzalan (Whig) | Arundel |
Henry William Tancred (Whig) | Banbury |
John Palmer Bruce Chichester (Whig) | Barnstaple |
Frederick Hodgson (CON) | Barnstaple |
Frederick Paget (Whig) | Beaumaris District of Boroughs |
Henry Stuart (CON) | Bedford |
Frederick Polhill (CON) | Bedford |
George Lane Fox (CON) | Beverley |
James Weir Hogg (CON) | Beverley |
Sir Samuel Thomas Spry (CON) | Bodmin |
Charles Crespigny Vivian (Whig) | Bodmin |
Sir James Duke (Whig) | Boston |
John Studholme Brownrigg (CON) | Boston |
William Busfeild (Whig) | Bradford |
Ellis Cunliffe Lister (Whig) | Bradford |
Charles Morgan Robinson Morgan (CON) | Brecon |
Swynfen Jervis (Radical) | Bridport |
Henry Warburton (Radical) | Bridport |
Richard Walker (Whig) | Bury |
Lord Charles Augustus Fitzroy (Whig) | Bury St Edmunds |
Frederick William Hervey, Earl Jermyn (CON) | Bury St Edmunds |
Rt Hon Henry Goulburn (CON) | Cambridge University |
Hon Charles Evan Law (CON) | Cambridge University |
Hon George Stevens Byng (Whig) | Chatham |
John Jervis (Radical) | Chester |
Rt Hon Lord Robert Grosvenor (Whig) | Chester |
Lord Arthur Lennox (CON) | Chichester |
John Abel Smith (Whig) | Chichester |
Rt Hon Sir George Henry Rose (CON) | Christchurch |
Thomas William Chester Master (CON) | Cirencester |
Joseph Cripps (CON) | Cirencester |
John Fort (Whig) | Clitheroe |
Hon John George Brabazon Ponsonby (Whig) | Derby |
Edward Strutt (Whig) | Derby |
Sir John Rae Reid, bt (CON) | Dover |
Edward Royd Rice (Whig) | Dover |
Thomas Hawkes (CON) | Dudley |
Matthew Sharpe (Whig) | Dumfries District of Burghs |
Sir Andrew Leith Hay (Whig) | Elgin District of Burghs |
George Rushout-Bowles (CON) | Evesham |
Peter Borthwick (CON) | Evesham |
William Wilshere (Whig) | Great Yarmouth |
Charles Edmund Rumbold (Whig) | Great Yarmouth |
Charles Baring Wall (CON) | Guildford |
Hon James Yorke Scarlett (CON) | Guildford |
Rt Hon John Charles Herries (CON) | Harwich |
Alexander Ellice (Whig) | Harwich |
Daniel Higford Davall Burr (CON) | Hereford |
Edward Bolton Clive (Whig) | Hereford |
Hon William Francis Cowper (Whig) | Hertford |
Philip Henry Stanhope, Viscount Mahon (CON) | Hertford |
William Hugh Elliot-Murray-Kynynmound, Viscount Melgund (Whig) | Hythe |
George William Wood (Whig) | Kendal |
Richard Godson (CON) | Kidderminster |
Thomas Greene (CON) | Lancaster |
George Marton (CON) | Lancaster |
Charles Greenaway (Whig) | Leominster |
Beaumont Hotham, Baron Hotham (CON) | Leominster |
Charles de Laet Waldo Sibthorp (CON) | Lincoln |
Edward George Earle Lytton Bulwer (Whig) | Lincoln |
Charles Buller (Radical) | Liskeard |
William Pinney (Whig) | Lyme Regis |
William Alexander Mackinnon (CON) | Lymington |
John Stewart (CON) | Lymington |
Charles John Howard, Viscount Andover (Whig) | Malmesbury |
John Edwards (Whig) | Montgomery District of Boroughs |
Granville George Leveson-Gower, Viscount Leveson (Whig) | Morpeth |
William Battie-Wrightson (Whig) | Northallerton |
Sir Robert Harry Inglis, bt (CON) | Oxford University |
Thomas Grimston Bucknall Estcourt (CON) | Oxford University |
Archibald Hastie (Radical) | Paisley |
Sir Robert Monsey Rolfe (Whig) | Penryn & Falmouth |
James William Freshfield (CON) | Penryn & Falmouth |
Richard Monckton Milnes (CON) | Pontefract |
William Thomas Stanley-Massey-Stanley (Whig) | Pontefract |
Hon Charles Frederick Ashley Cooper Ponsonby (Whig) | Poole |
George Richard Philips (Whig) | Poole |
Thomas Noon Talfourd (Radical) | Reading |
Charles Fyshe Palmer (Whig) | Reading |
Daniel Whittle Harvey (Radical) | Southwark |
John Humphery (Whig) | Southwark |
George Alfred Muskett (Whig) | St Albans |
Hon Edward Harbottle Grimston (CON) | St Albans |
William Fawkener Chetwynd (Whig) | Stafford |
Robert Farrand (CON) | Stafford |
Thomas Chaplin (CON) | Stamford |
Charles Cecil John Manners, Marquess of Granby (CON) | Stamford |
Sir James John Hamilton, bt (CON) | Sudbury |
Sir Edward Barnes (CON) | Sudbury |
John Henry Vivian (Whig) | Swansea District of Boroughs |
John Martin (Whig) | Tewkesbury |
William Dowdeswell (CON) | Tewkesbury |
Henry Fitzroy, Earl of Euston (Whig) | Thetford |
Hon Francis Baring (CON) | Thetford |
Jasper Parrott (Whig) | Totnes |
Edward Adolphus Seymour, Baron Seymour (Whig) | Totnes |
John Ennis Vivian (CON) | Truro |
Edmund Turner (Whig) | Truro |
Francis Finch (Radical) | Walsall |
John Ireland Blackburne (CON) | Warrington |
William Collins (Whig) | Warwick |
Sir Charles Eurwicke Douglas (CON) | Warwick |
Matthias Attwood (CON) | Whitehaven |
Richard Potter (Radical) | Wigan |
Charles Strickland Standish (Whig) | Wigan |
Robert Gordon (Whig) | Windsor |
John Ramsbottom (Whig) | Windsor |
Henry Peyton (CON) | Woodstock |
26 July 1837 |
Richard Wingfield, Viscount Powerscourt (CON) | Bath |
William Heald Ludlow Bruges (CON) | Bath |
William Holmes (CON) | Berwick-upon-Tweed |
Richard Hodgson (CON) | Berwick-upon-Tweed |
Thomas Attwood (Radical) | Birmingham |
Joshua Scholefield (Radical) | Birmingham |
Thomas Charlton Whitmore (CON) | Bridgnorth |
Henry Hanbury Tracy (Whig) | Bridgnorth |
Henry Broadwood (CON) | Bridgwater |
Philip Courtenay (CON) | Bridgwater |
Sir Adolphus John Dalrymple, bt (CON) | Brighton |
George Richard Brooke-Pechell (Whig) | Brighton |
Sir Harry Verney, bt (Whig) | Buckingham |
Sir Thomas Francis Fremantle, bt (CON) | Buckingham |
Lord Albert Denison Conyngham (Whig) | Canterbury |
James Bradshaw (CON) | Canterbury |
Pryse Pryse (Whig) | Cardigan District of Boroughs |
Rt Hon James Abercromby (Speaker) | Edinburgh |
Sir John Campbell (Whig) | Edinburgh |
William Downe Gillon (Radical) | Falkirk District of Burghs |
Thomas Wakley (Radical) | Finsbury |
Thomas Slingsby Duncombe (Radical) | Finsbury |
Rt Hon Joseph Planta (CON) | Hastings |
Robert Hollond (Radical) | Hastings |
Sir Richard Bulkeley Philipps Philipps, bt (Whig) | Haverfordwest District of Boroughs |
George John Frederick Sackville, Viscount Cantelupe (CON) | Helston |
Robert Henry Hurst (Radical) | Horsham |
Jonathan Peel (CON) | Huntingdon |
Sir Frederick Pollock (CON) | Huntingdon |
Lord William George Frederick Cavendish-Bentinck (CON) | King's Lynn |
Sir Stratford Canning (CON) | King's Lynn |
Robert Ferguson (Whig) | Kirkcaldy District of Burghs |
John Easthope (Radical) | Leicester |
Samuel Duckworth (Radical) | Leicester |
Hon Henry FitzRoy (CON) | Lewes |
Sir Charles Richard Blunt, bt (Whig) | Lewes |
Dudley Ryder, Viscount Sandon (CON) | Liverpool |
Cresswell Cresswell (CON) | Liverpool |
Quintin Dick (CON) | Maldon |
John Round (CON) | Maldon |
Sir Samuel St Swithin Burden Whalley (Radical) | Marylebone |
Benjamin Hall (Whig) | Marylebone |
William Ord (Whig) | Newcastle upon Tyne |
John Hodgson Hinde (CON) | Newcastle upon Tyne |
William John Blake (Whig) | Newport |
John Heywood Hawkins (Whig) | Newport |
Raikes Currie (Radical) | Northampton |
Robert Vernon Smith (Whig) | Northampton |
Arthur Richard Wellesley, Marquess of Douro (CON) | Norwich |
Hon Robert Campbell Scarlett (CON) | Norwich |
William Erle (Whig) | Oxford |
Donald Maclean (CON) | Oxford |
Sir Robert Heron, bt (Whig) | Peterborough |
John Nicholas Fazakerley (Whig) | Peterborough |
Francis Thornhill Baring (Whig) | Portsmouth |
John Bonham Carter (Whig) | Portsmouth |
John Fenton (Whig) | Rochdale |
Ralph Bernal (Whig) | Rochester |
Thomas Benjamin Hobhouse (Radical) | Rochester |
Thomas Gybbon Monypenny (CON) | Rye |
Sir James Rivett Carnac, bt (Whig) | Sandwich |
Sir Edward Thomas Troubridge, bt (Whig) | Sandwich |
Sir Thomas Charles Style, bt (Whig) | Scarborough |
Sir Frederick William Trench (CON) | Scarborough |
John Sayer Poulter (Whig) | Shaftesbury |
Robert Ingham (CON) | South Shields |
James Halse (CON) | St Ives |
John Davenport (CON) | Stoke-on-Trent |
William Taylor Copeland (CON) | Stoke-on-Trent |
Lord John Russell (Whig) | Stroud |
George Julius Poulett Scrope (Whig) | Stroud |
Edward Thomas Bainbridge (Whig) | Taunton |
Rt Hon Henry Labouchere (Whig) | Taunton |
Samuel Crompton (Whig) | Thirsk |
Rt Hon Henry John Temple, Viscount Palmerston (Whig) | Tiverton |
John Heathcoat (Whig) | Tiverton |
John Ivatt Briscoe (Whig) | Westbury |
George William Hope (CON) | Weymouth & Melcombe Regis |
George Augustus Frederic Child-Villiers, Viscount Villiers (CON) | Weymouth & Melcombe Regis |
Aaron Chapman (CON) | Whitby |
Paulet St John-Mildmay (Whig) | Winchester |
James Buller East (CON) | Winchester |
Thomas Thornely (Radical) | Wolverhampton |
Charles Pelham Villiers (Radical) | Wolverhampton |
Hon John Charles Dundas (Whig) | York |
John Henry Lowther (CON) | York |
27 July 1837 |
Alexander Bannerman (Whig) | Aberdeen |
Charles Hindley (Whig) | Ashton-under-Lyne |
Rt Hon Thomas Spring Rice (Whig) | Cambridge |
George Pryme (Whig) | Cambridge |
William Bulkeley Hughes (CON) | Carnarvon District of Boroughs |
Edward Horsman (Whig) | Cockermouth |
Henry Aglionby Aglionby (Radical) | Cockermouth |
Matthias Wolverley Attwood (CON) | Greenwich |
Edward George Barnard (Radical) | Greenwich |
Robert Steuart (Whig) | Haddington District of Burghs |
Charles Wood (Whig) | Halifax |
Edward Protheroe (Radical) | Halifax |
Thomas Milner Gibson (CON) | Ipswich |
Henry Tufnell (Whig) | Ipswich |
Thomas Grimsditch (CON) | Macclesfield |
John Brocklehurst (Whig) | Macclesfield |
Wyndham Lewis (CON) | Maidstone |
Benjamin Disraeli (CON) | Maidstone |
William Thomas Spencer Wentworth-Fitzwilliam, Viscount Milton (Whig) | Malton |
John Walbanke Childers (Whig) | Malton |
Josiah John Guest (Whig) | Merthyr Tydvil |
Robert Aglionby Slaney (Whig) | Shrewsbury |
Richard Jenkins (CON) | Shrewsbury |
George Frederick Young (Whig) | Tynemouth & North Shields |
Hon William Saunders Sebright Lascelles (CON) | Wakefield |
John Hales Calcraft (CON) | Wareham |
George de Lacy Evans (Radical) | Westminster |
John Temple Leader (Radical) | Westminster |
28 July 1837 |
William Rickford (CON) | Aylesbury |
Winthrop Mackworth Praed (CON) | Aylesbury |
Richard Sanderson (CON) | Colchester |
Sir George Henry Smyth, bt (CON) | Colchester |
William Charles Harland (Whig) | Durham |
Hon Arthur Hill Trevor (CON) | Durham |
Granville Harcourt Vernon (CON) | East Retford |
Hon Arthur Duncombe (CON) | East Retford |
Cuthbert Rippon (Radical) | Gateshead |
Lord William Henry Cavendish-Bentinck (Whig) | Glasgow |
John Dennistoun (Whig) | Glasgow |
Robert Wallace (Whig) | Greenock |
James Walter Grimston, Viscount Grimston (CON) | Hertfordshire |
Abel Smith (CON) | Hertfordshire |
Rowland Alston (Whig) | Hertfordshire |
Sir William Molesworth, bt (Radical) | Leeds |
Edward Baines (Whig) | Leeds |
Edward Herbert, Viscount Clive (CON) | Ludlow |
Henry Salwey (Whig) | Ludlow |
Mark Philips (Whig) | Manchester |
Rt Hon Charles Poulett Thompson (Whig) | Manchester |
William Augustus Johnson (Radical) | Oldham |
John Fielden (Radical) | Oldham |
Hon Charles Anderson Worsley Pelham, Baron Worsley (Whig) | Parts of Lindsey, Lincolnshire |
Robert Adam Christopher (CON) | Parts of Lindsey, Lincolnshire |
John Collier (Whig) | Plymouth |
Thomas Beaumont Bewes (Whig) | Plymouth |
Joseph Brotherton (Radical) | Salford |
Harry Dent Goring (Whig) | Shoreham |
Sir Charles Merrik Burrell, bt (CON) | Shoreham |
Adam Duncan, Viscount Duncan (Whig) | Southampton |
Abel Rous Dottin (CON) | Southampton |
Sir Charles Knightley, bt (CON) | Southern Northamptonshire |
William Ralph Cartwright (CON) | Southern Northamptonshire |
Edward Ellice (Whig) | St Andrews District of Burghs |
Archibald Primrose, Baron Dalmeny (Whig) | Stirling District of Burghs |
Thomas Dyke Acland (CON) | Western Somerset |
Edward Ayshford Sanford (Whig) | Western Somerset |
Lord John George Lennox (Whig) | Western Sussex |
Henry Charles Fitzalan-Howard, Earl of Surrey (Whig) | Western Sussex |
29 July 1837 |
Hon Eliot Thomas Yorke (CON) | Cambridgeshire |
Richard Greaves Townley (Whig) | Cambridgeshire |
Richard Jefferson Eaton (CON) | Cambridgeshire |
John Neeld (CON) | Cricklade |
Ambrose Goddard (CON) | Cricklade |
Wilson Jones (CON) | Denbigh District of Boroughs |
Christopher William Codrington (CON) | Eastern Gloucestershire |
Hon Augustus Henry Moreton (Whig) | Eastern Gloucestershire |
William Miles (CON) | Eastern Somerset |
William Gore Langton (Whig) | Eastern Somerset |
Thomas Sheppard (CON) | Frome |
William Rookes Crompton Stansfield (Whig) | Huddersfield |
Roderick MacLeod (Whig) | Inverness District of Burghs |
John Campbell Colquhoun (CON) | Kilmarnock District of Burghs |
Patrick Chalmers (Radical) | Montrose District of Burghs |
Hugh Fortescue, Viscount Ebrington (Whig) | Northern Devon |
Sir Thomas Dyke Acland, bt (CON) | Northern Devon |
Charles Gray Round (CON) | Northern Essex |
Sir John Tyssen Tyrell, bt (CON) | Northern Essex |
Montagu Bertie, Baron Norreys (CON) | Oxfordshire |
Thomas Augustus Wolstenholme Parker (CON) | Oxfordshire |
George Granville Vernon Harcourt (CON) | Oxfordshire |
Henry Handley (Whig) | Parts of Kesteven & Holland, Lincolnshire |
Gilbert John Heathcote (Whig) | Parts of Kesteven & Holland, Lincolnshire |
Hon Arthur Fitzgerald Kinnaird (Whig) | Perth |
Sir Gerard Noel Noel, bt (CON) | Rutlandshire |
Sir Gilbert Heathcote, bt (Whig) | Rutlandshire |
John Parker (Whig) | Sheffield |
Henry George Ward (Radical) | Sheffield |
Sir George Harpur-Crewe, bt (CON) | Southern Derbyshire |
Francis Hurt (CON) | Southern Derbyshire |
William Lyde Wiggett Chute (CON) | Western Norfolk |
William Bagge (CON) | Western Norfolk |
John McTaggart (Whig) | Wigtown District of Burghs |
30 July 1837 |
William Thompson (CON) | Sunderland |
Andrew White (Whig) | Sunderland |
31 July 1837 |
Rt Hon Sir William Rae, bt (CON) | Bute |
Hon Arthur Henry Cole (CON) | Enniskillen |
Edward Thomas Foley (CON) | Herefordshire |
Kedgwin Hoskins (Whig) | Herefordshire |
Sir Robert Price, bt (Whig) | Herefordshire |
Rt Hon Robert Cutlar Fergusson (Whig) | Kirkcudbrightshire |
Henry Meynell (CON) | Lisburn |
George Byng (Whig) | Middlesex |
Thomas Wood (CON) | Middlesex |
John Wilson Patten (CON) | Northern Lancashire |
Rt Hon Edward George Geoffrey Smith Stanley, Baron Stanley (CON) | Northern Lancashire |
Rt Hon Henry George Grey, Viscount Howick (Whig) | Northern Northumberland |
Charles Augustus Bennet, Viscount Ossulston (CON) | Northern Northumberland |
Sir Rowland Hill, bt (CON) | Northern Shropshire |
William Ormsby Gore (CON) | Northern Shropshire |
Sir John Owen, bt (CON) | Pembrokeshire |
Walter Wilkins (Whig) | Radnorshire |
Thomas Mackenzie (CON) | Ross & Cromarty |
Hon William Howard (CON) | Sutherland |
Thomas Law Hodges (Whig) | Western Kent |
Sir William Richard Powlett Geary, bt (CON) | Western Kent |
Henry Jeffreys Winnington (Whig) | Western Worcestershire |
Hon Henry Beauchamp Lygon (CON) | Western Worcestershire |
1 August 1837 |
Lord Charles James Fox Russell (Whig) | Bedfordshire |
John Hume Cust, Viscount Alford (CON) | Bedfordshire |
Sir Hugh Purves-Hume-Campbell, bt (CON) | Berwickshire |
John Ralph Ormsby-Gore (CON) | Carnarvonshire |
Rt Hon Stephen Woulfe (Whig) | Cashel |
Hon William Bagot (CON) | Denbighshire |
Sir Watkin Williams Wynn, bt (CON) | Denbighshire |
Rt Hon Sir Edward Knatchbull, bt (CON) | Eastern Kent |
John Pemberton Plumptre (CON) | Eastern Kent |
Hon Charles Compton Cavendish (Whig) | Eastern Sussex |
George Darby (CON) | Eastern Sussex |
Charles Whitley Deans Dundas (Whig) | Flint District of Boroughs |
James Andrew Ramsay, Baron Ramsay (CON) | Haddingtonshire |
Charles Denham Orlando Jephson-Norreys (Whig) | Mallow |
Richard Richards (CON) | Merionethshire |
Rt Hon Charles Watkin Williams Wynn (CON) | Montgomeryshire |
Joseph Pease (Whig) | Southern Durham |
John Bowes (Whig) | Southern Durham |
Matthew Bell (CON) | Southern Northumberland |
Christopher Blackett (Whig) | Southern Northumberland |
Robert Blagden Hale (CON) | Western Gloucestershire |
Hon George Charles Grantley Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Western Gloucestershire |
William Lowther, Viscount Lowther (CON) | Westmorland |
Hon Henry Cecil Lowther (CON) | Westmorland |
James Loch (Whig) | Wick District of Burghs |
2 August 1837 |
William Owen Stanley (Whig) | Anglesea |
William Edward Powell (CON) | Cardiganshire |
Anthony Ashley-Cooper, Baron Ashley (CON) | Dorset |
Hon John George Charles Fox Strangways (Whig) | Dorset |
Henry Charles Sturt (CON) | Dorset |
John James Hope Johnstone (CON) | Dumfriesshire |
Thomas Nicolas Redington (Whig) | Dundalk |
Rt Hon Sir Henry Brooke Parnell, bt (Whig) | Dundee |
Thomas Knox, Viscount Northland (CON) | Dungannon |
Hon Francis William Grant (CON) | Elginshire & Nairnshire |
Hon Henry Hugh Arbuthnot (CON) | Kincardineshire |
Sir Robert Alexander Ferguson, bt (Whig) | Londonderry City |
William Addams Williams (Whig) | Monmouthshire |
Lord Granville Charles Henry Somerset (CON) | Monmouthshire |
William Tatton Egerton (CON) | Northern Cheshire |
Edward John Stanley (Whig) | Northern Cheshire |
Edward Basil Farnham (CON) | Northern Leicestershire |
Lord Charles Henry Somerset Manners (CON) | Northern Leicestershire |
George James Finch-Hatton, Viscount Maidstone (CON) | Northern Northamptonshire |
Thomas Philip Maunsell (CON) | Northern Northamptonshire |
Henry Pelham Clinton, Earl of Lincoln (CON) | Southern Nottinghamshire |
Lancelot Rolleston (CON) | Southern Nottinghamshire |
Hon Sidney Herbert (CON) | Southern Wiltshire |
John Benett (Whig) | Southern Wiltshire |
Samuel Irton (CON) | Western Cumberland |
Edward Stanley (CON) | Western Cumberland |
3 August 1837 |
Joseph Devonsher Jackson (CON) | Bandon |
Sir William Meredyth Somerville, bt (Whig) | Drogheda |
Sir Charles Broke Vere (CON) | Eastern Suffolk |
John Henniker, Baron Henniker (CON) | Eastern Suffolk |
Henry Kemble (CON) | Eastern Surrey |
Richard Alsager (CON) | Eastern Surrey |
William Gibson Craig (Whig) | Edinburghshire |
Hewitt Bridgman (Radical) | Ennis |
Martin Joseph Blake (Irish Repeal (Whig)) | Galway |
Andrew Henry Lynch (Irish Repeal (Whig)) | Galway |
Edward Buller-Yarde-Buller (Whig) | Northern Staffordshire |
Hon William Bingham Baring (CON) | Northern Staffordshire |
Charles William Packe (CON) | Southern Leicestershire |
Henry Halford (CON) | Southern Leicestershire |
4 August 1837 |
John O'Connell (Radical) | Athlone |
Robert Palmer (CON) | Berkshire |
Philip Pusey (CON) | Berkshire |
William Keppel Barrington, Viscount Barrington (CON) | Berkshire |
Sir William Laurence Young, bt (CON) | Buckinghamshire |
George Simon Harcourt (CON) | Buckinghamshire |
Richard Plantagenet Temple Nugent Brydges-Chandos-Grenville, Marquess of Chandos (CON) | Buckinghamshire |
Peter Kirk (CON) | Carrickfergus |
Sir Charles Adam (Whig) | Clackmannanshire & Kinross-shire |
Edward Litton (CON) | Coleraine |
Rt Hon Thomas Langlois Lefroy (CON) | Dublin University |
Rt Hon Frederick Shaw (CON) | Dublin University |
John Barneby (CON) | Eastern Worcestershire |
Horace St Paul (CON) | Eastern Worcestershire |
Lord Douglas Gordon Hallyburton (Whig) | Forfarshire |
William Roche (Irish Repeal (Whig)) | Limerick City |
David Roche (Irish Repeal (Whig)) | Limerick City |
John Hyacinth Talbot (Irish Repeal (Whig)) | New Ross |
John Ellis (CON) | Newry |
Frederick Dundas (Whig) | Orkney & Shetland |
William Forbes Mackenzie (CON) | Peeblesshire |
William David Murray, Viscount Stormont (CON) | Perthshire |
George Houstoun (CON) | Renfrewshire |
Alexander Pringle (CON) | Selkirkshire |
Henry John Chetwynd Talbot, Viscount Ingestre (CON) | Southern Staffordshire |
Hon George Anson (Whig) | Southern Staffordshire |
Evelyn John Shirley (CON) | Southern Warwickshire |
Sir John Mordaunt, bt (CON) | Southern Warwickshire |
William Joseph Denison (Whig) | Western Surrey |
Hon George James Perceval (CON) | Western Surrey |
5 August 1837 |
Hon William Gordon (CON) | Aberdeenshire |
John Irving (CON) | Antrim County |
Hon John Bruce Richard O'Neill (CON) | Antrim County |
Lord Patrick James Herbert Crichton Stuart (Whig) | Ayr District of Burghs |
James Gibson (Whig) | Belfast |
George Hamilton Chichester, Earl of Belfast (Whig) | Belfast |
William Henry Maule (Whig) | Carlow |
David Guardi Ker (CON) | Downpatrick |
Robert Hutton (Whig) | Dublin City |
Daniel O'Connell (Irish Repeal (Whig)) | Dublin City |
Sir James Colquhoun, bt (Whig) | Dunbartonshire |
Hon Cornelius O'Callaghan (Whig) | Dungarvan |
Hon James Hope (CON) | Linlithgowshire |
Theobald Jones (CON) | Londonderry County |
Sir Robert Bateson, bt (CON) | Londonderry County |
Richard Montesquieu Bellew (Irish Repeal (Whig)) | Louth County |
Henry Chester (Whig) | Louth County |
Morgan O'Connell (Irish Repeal (Whig)) | Meath County |
Henry Grattan (Irish Repeal (Whig)) | Meath County |
Edward Stillingfleet Cayley (Whig) | North Riding, Yorkshire |
Hon William Duncombe (CON) | North Riding, Yorkshire |
Sir John Eardley Eardley-Wilmot, bt (CON) | Northern Warwickshire |
William Stratford Dugdale (CON) | Northern Warwickshire |
Hon George Lionel Dawson-Damer (CON) | Portarlington |
John Patrick Somers (Whig) | Sligo |
William Forbes (CON) | Stirlingshire |
Edward William Wynne Pendarves (Whig) | Western Cornwall |
Sir Charles Lemon, bt (Whig) | Western Cornwall |
James Blair (CON) | Wigtownshire |
7 August 1837 |
William Curry (Whig) | Armagh City |
William Verner (CON) | Armagh County |
Archibald Acheson, Viscount Acheson (Whig) | Armagh County |
Sir George Sinclair, bt (CON) | Caithness |
Cornelius O'Brien (Irish Repeal (Whig)) | Clare County |
William Nugent MacNamara (Irish Repeal (Whig)) | Clare County |
Arthur Wills Blundell Sandys Trumbull Windsor Hill, Earl of Hillsborough (CON) | Down County |
Frederick William Robert Stewart, Viscount Castlereagh (CON) | Down County |
Lord William Chambre Brabazon (Whig) | Dublin County |
George Hampden Evans (Whig) | Dublin County |
William Willoughby Cole, Viscount Cole (CON) | Fermanagh County |
Mervyn Edward Archdall (CON) | Fermanagh County |
James Erskine Wemyss (Whig) | Fife |
Edward Richard William Wyndham-Quin, Viscount Adare (CON) | Glamorganshire |
Christopher Rice Mansel Talbot (Whig) | Glamorganshire |
Alexander William Chisholm (CON) | Inverness-shire |
Joseph Hume (Radical) | Kilkenny City |
Nicholas Fitzsimon (Irish Repeal (Whig)) | King's County |
Hon John Craven Westenra (Whig) | King's County |
Pierce Mahony (Whig) | Kinsale |
Robert Bermingham Clements, Viscount Clements (Whig) | Leitrim County |
Samuel White (Whig) | Leitrim County |
Thomas Houldsworth (CON) | Northern Nottinghamshire |
Henry Gally Knight (CON) | Northern Nottinghamshire |
Hon John Edmund Elliot (Whig) | Roxburghshire |
George Palmer (CON) | Southern Essex |
Thomas William Bramston (CON) | Southern Essex |
Henry Combe Compton (CON) | Southern Hampshire |
John Willis Fleming (CON) | Southern Hampshire |
Hon Richard Bootle Wilbraham (CON) | Southern Lancashire |
Rt Hon Lord Francis Egerton (CON) | Southern Lancashire |
John Bateman (CON) | Tralee |
Rt Hon Henry Thomas Lowry Corry (CON) | Tyrone County |
James du Pre Alexander, Viscount Alexander (CON) | Tyrone County |
Thomas Wyse (Whig) | Waterford City |
Henry Winston Barron (Irish Repeal (Whig)) | Waterford City |
Sir George Strickland, bt (Whig) | West Riding, Yorkshire |
George William Frederick Howard, Viscount Morpeth (Whig) | West Riding, Yorkshire |
Robert Hart Logan (CON) | Western Suffolk |
Robert Rushbrooke (CON) | Western Suffolk |
8 August 1837 |
Nicholas Ball (Whig) | Clonmel |
Edward Michael Conolly (CON) | Donegal County |
Sir Edmund Samuel Hayes, bt (CON) | Donegal County |
Edward Lucas (CON) | Monaghan County |
Hon Henry Robert Westenra (Whig) | Monaghan County |
Frederick John Howard (Whig) | Youghal |
9 August 1837 |
Alexander Macdonald Lockhart (CON) | Lanarkshire |
Robert Dillon Browne (Irish Repeal (Whig)) | Mayo County |
Sir William John Brabazon, bt (Irish Repeal (Whig)) | Mayo County |
Sir John Buller Yarde-Buller, bt (CON) | Southern Devon |
Montague Edmund Newcombe Parker (CON) | Southern Devon |
William Villiers Stuart (Whig) | Waterford County |
John Power (Whig) | Waterford County |
10 August 1837 |
John Dunlop (Radical) | Ayrshire |
James Duff (Whig) | Banffshire |
Thomas Wood (CON) | Brecknockshire |
Hon George Rice-Rice Trevor (CON) | Carmarthenshire |
John Jones (CON) | Carmarthenshire |
John Young (CON) | Cavan County |
Henry Maxwell (CON) | Cavan County |
Henry Broadley (CON) | East Riding, Yorkshire |
Richard Bethell (CON) | East Riding, Yorkshire |
Sir Richard Hussey Vivian, bt (Whig) | Eastern Cornwall |
Edward Granville Eliot, Baron Eliot (CON) | Eastern Cornwall |
Francis Aglionby (Radical) | Eastern Cumberland |
William James (Radical) | Eastern Cumberland |
George Thornhill (CON) | Huntingdonshire |
Edward Fellowes (CON) | Huntingdonshire |
Hon William Henry Ashe A'Court-Holmes (CON) | Isle of Wight |
William Smith O'Brien (Whig) | Limerick County |
Hon Richard Hobart Fitzgibbon (Whig) | Limerick County |
Hon George Henry Cavendish (Whig) | Northern Derbyshire |
William Evans (Whig) | Northern Derbyshire |
Hedworth Lambton (Whig) | Northern Durham |
Hon Henry Thomas Liddell (CON) | Northern Durham |
Walter Long (CON) | Northern Wiltshire |
Sir Francis Burdett, bt (CON) | Northern Wiltshire |
George Wilbraham (Whig) | Southern Cheshire |
Sir Philip de Malpas Grey Egerton, bt (CON) | Southern Cheshire |
11 August 1837 |
John Ashton Yates (Whig) | Carlow County |
Dr Nicholas Aylward Vigors (Irish Repeal (Whig)) | Carlow County |
Daniel Callaghan (Irish Repeal (Whig)) | Cork City |
Francis Bernard Beamish (Irish Repeal (Whig)) | Cork City |
Henry Negus Burroughs (CON) | Eastern Norfolk |
Edmond Wodehouse (CON) | Eastern Norfolk |
Sir Stephen Richard Glynne, bt (CON) | Flintshire |
Thomas Barnewall Martin (Whig) | Galway County |
John James Bodkin (Whig) | Galway County |
Richard More O'Ferrall (Whig) | Kildare County |
Robert Archbold (Whig) | Kildare County |
Charles Arthur Walker (Irish Repeal (Whig)) | Wexford |
Ralph Howard (Whig) | Wicklow County |
James Grattan (Whig) | Wicklow County |
12 August 1837 |
Walter Frederick Campbell (Whig) | Argyll |
Arthur Blennerhassett (CON) | Kerry County |
Morgan John O'Connell (Irish Repeal (Whig)) | Kerry County |
George Bryan (Whig) | Kilkenny County |
Hon Pierce Butler (Irish Repeal (Whig)) | Kilkenny County |
Denis O'Conor, The O'Conor Don (Irish Repeal (Whig)) | Roscommon County |
Fitzstephen French (Whig) | Roscommon County |
14 August 1837 |
Henry Rich (Whig) | Knaresborough |
Hon Charles Langdale (Whig) | Knaresborough |
James Power (Irish Repeal (Whig)) | Wexford County |
John Maher (Irish Repeal (Whig)) | Wexford County |
15 August 1837 |
Sir Charles Henry Coote, bt (CON) | Queen's County |
John Wilson Fitzpatrick (Whig) | Queen's County |
Robert Otway Cave (Whig) | Tipperary County |
Richard Lalor Sheil (Irish Repeal (Whig)) | Tipperary County |
Sir Richard Nagle, bt (Irish Repeal (Whig)) | Westmeath County |
Montague Lowther Chapman (Whig) | Westmeath County |
17 August 1837 |
Edward Joshua Cooper (CON) | Sligo County |
Alexander Perceval (CON) | Sligo County |
18 August 1837 |
Edmund Burke Roche (Irish Repeal (Whig)) | Cork County |
Garrett Standish Barry (Irish Repeal (Whig)) | Cork County |
Henry White (Irish Repeal (Whig)) | Longford County |
Luke White (Irish Repeal (Whig)) | Longford County |
25 August 1837 |
William Feilden (CON) | Blackburn |
William Turner (Whig) | Blackburn |
John Henry Seale (Whig) | Dartmouth |
Hugh Duncan Baillie (CON) | Honiton |
James Stewart (Whig) | Honiton |
Sir William George Hylton Jolliffe, bt (CON) | Petersfield |
Hon Thomas Dundas (Whig) | Richmond |
Alexander Speirs (Whig) | Richmond |
Sir Robert Peel, bt (CON) | Tamworth |
Edward Henry A'Court (CON) | Tamworth |
William Seymour Blackstone (CON) | Wallingford |
26 August 1837 |
Sir George Grey, bt (Whig) | Devonport |
Sir Edward Codrington (Whig) | Devonport |
Benjamin Hawes (Whig) | Lambeth |
Rt Hon Charles Tennyson-D'Eyncourt (Whig) | Lambeth |
27 August 1837 |
William Bolling (CON) | Bolton |
Peter Ainsworth (Whig) | Bolton |
28 August 1837 |
Thomas Marsland (CON) | Stockport |
Henry Marsland (Radical) | Stockport |
29 August 1837 |
Henry Vane, Earl of Darlington (CON) | Southern Shropshire |
Hon Robert Henry Clive (CON) | Southern Shropshire |
31 August 1837 |
Sir William Heathcote, bt (CON) | Northern Hampshire |
Charles Shaw-Lefevre (Whig) | Northern Hampshire |