5 January 1835 |
Lord Dudley Coutts Stuart (Whig) | Arundel |
Charles Lushington (Whig) | Ashburton |
Henry William Tancred (Whig) | Banbury |
Henry Burton (Whig) | Beverley |
James Weir Hogg (CON) | Beverley |
Sir Thomas Edward Winnington, bt (Whig) | Bewdley |
Sir Harry Verney, bt (Whig) | Buckingham |
Sir Thomas Francis Fremantle, bt (CON) | Buckingham |
John Iltyd Nicholl (CON) | Cardiff District of Boroughs |
Joseph Neeld (CON) | Chippenham |
Henry George Boldero (CON) | Chippenham |
James Pattison (Whig) | City of London |
George Grote (Radical) | City of London |
Matthew Wood (Whig) | City of London |
William Crawford (Whig) | City of London |
Sir Edward Kerrison, bt (CON) | Eye |
Stewart Marjoribanks (Whig) | Hythe |
Thomas Bish (Whig) | Leominster |
Beaumont Hotham, Baron Hotham (CON) | Leominster |
Wyndham Lewis (CON) | Maidstone |
Abraham Wildey Robarts (Whig) | Maidstone |
William Ewart Gladstone (CON) | Newark-on-Trent |
Thomas Wilde (Whig) | Newark-on-Trent |
William Henry Miller (CON) | Newcastle-under-Lyme |
Edmund Peel (CON) | Newcastle-under-Lyme |
Rt Hon Sir John Cam Hobhouse, bt (Radical) | Nottingham |
Sir Ronald Crauford Ferguson (Whig) | Nottingham |
Daniel Whittle Harvey (Radical) | Southwark |
John Humphery (Whig) | Southwark |
Sir Robert Peel, bt (CON) | Tamworth |
William Yates Peel (CON) | Tamworth |
Henry Labouchere (Whig) | Taunton |
Edward Thomas Bainbridge (Whig) | Taunton |
Edward Adolphus Seymour, Baron Seymour (Whig) | Totnes |
Jasper Parrott (Whig) | Totnes |
William Seymour Blackstone (CON) | Wallingford |
Charles Smith Forster (CON) | Walsall |
John Lee Lee (Whig) | Wells |
Nicholas William Ridley Colborne (Whig) | Wells |
Sir Ralph Lopes, bt (Whig) | Westbury |
John Hungerford Penruddocke (CON) | Wilton |
6 January 1835 |
Thomas Duffield (CON) | Abingdon |
Sir Samuel Thomas Spry (Whig) | Bodmin |
Charles Crespigny Vivian (Whig) | Bodmin |
Charles Morgan Robinson Morgan (CON) | Brecon |
Charles Kemeys Kemeys Tynte (Whig) | Bridgwater |
John Temple Leader (Radical) | Bridgwater |
Horace Twiss (CON) | Bridport |
Henry Warburton (Radical) | Bridport |
Richard Walker (Whig) | Bury |
Rt Hon Henry Goulburn (CON) | Cambridge University |
Rt Hon Sir Charles Manners-Sutton (Speaker) | Cambridge University |
David Lewis (CON) | Carmarthen District of Boroughs |
Hon Craven Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Cheltenham |
George William Tapps (CON) | Christchurch |
Lord Robert Edward Henry Somerset (CON) | Cirencester |
Joseph Cripps (CON) | Cirencester |
Rt Hon Edward Ellice (Whig) | Coventry |
William Williams (Radical) | Coventry |
Sir Philip Charles Henderson Calderwood Durham (CON) | Devizes |
Wadham Locke (Whig) | Devizes |
Hon Anthony Henry Ashley-Cooper (CON) | Dorchester |
Robert Williams (CON) | Dorchester |
Sir Charles Cockerell, bt (Whig) | Evesham |
Peter Borthwick (CON) | Evesham |
Rt Hon John Charles Herries (CON) | Harwich |
Francis Robert Bonham (CON) | Harwich |
William Alexander Mackinnon (CON) | Lymington |
John Stewart (CON) | Lymington |
Charles John Howard, Viscount Andover (Whig) | Malmesbury |
Henry Bingham Baring (CON) | Marlborough |
Lord Ernest Augustus Charles Brudenell-Bruce (CON) | Marlborough |
William Stephen Poyntz (Whig) | Midhurst |
John Edwards (Whig) | Montgomery District of Boroughs |
Richard Price (CON) | New Radnor District of Boroughs |
Hugh Owen Owen (CON) | Pembroke District of Boroughs |
James William Freshfield (CON) | Penryn & Falmouth |
Robert Monsey Rolfe (Whig) | Penryn & Falmouth |
John Gully (Whig) | Pontefract |
John Charles George Savile, Viscount Pollington (CON) | Pontefract |
Peter Hesketh-Fleetwood (CON) | Preston |
Hon Henry Thomas Stanley (Whig) | Preston |
John Somers Somers-Cocks, Viscount Eastnor (CON) | Reigate |
Hon Thomas Dundas (Whig) | Richmond |
Alexander Speirs (Whig) | Richmond |
Francis Lyttelton Holyoake Goodricke (CON) | Stafford |
William Fawkener Chetwynd (Whig) | Stafford |
Thomas Chaplin (CON) | Stamford |
George Finch (CON) | Stamford |
Richard Edensor Heathcote (Whig) | Stoke-on-Trent |
John Davenport (CON) | Stoke-on-Trent |
Benjamin Smith (Whig) | Sudbury |
John Bagshaw (Whig) | Sudbury |
Charles Hanbury-Tracy (Whig) | Tewkesbury |
William Dowdeswell (CON) | Tewkesbury |
Henry Fitzroy, Earl of Euston (Whig) | Thetford |
Francis Baring (CON) | Thetford |
John Hales Calcraft (CON) | Wareham |
7 January 1835 |
John Palmer Bruce Chichester (Whig) | Barnstaple |
Charles St.John Fancourt (CON) | Barnstaple |
William Thomas Fitzmaurice, Earl of Kerry (Whig) | Calne |
Pryse Pryse (Whig) | Cardigan District of Boroughs |
John Abel Smith (Whig) | Chichester |
Lord Arthur Lennox (Whig) | Chichester |
John Henry Seale (Whig) | Dartmouth |
Sir John Rae Reid, bt (CON) | Dover |
John Minet Fector (CON) | Dover |
Thomas Hawkes (CON) | Dudley |
Henry Thomas Hope (CON) | Gloucester |
Maurice Frederick Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Gloucester |
Edward Heneage (Whig) | Great Grimsby |
Philip Henry Stanhope, Viscount Mahon (CON) | Hertford |
Hon William Francis Cowper (Whig) | Hertford |
Robert Henry Hurst (Radical) | Horsham |
Jonathan Peel (CON) | Huntingdon |
Sir Frederick Pollock (CON) | Huntingdon |
John Foster-Barham (Whig) | Kendal |
Thomas Greene (CON) | Lancaster |
Patrick Maxwell Stewart (Whig) | Lancaster |
Rt Hon Sir Henry Hardinge (CON) | Launceston |
Charles de Laet Waldo Sibthorp (CON) | Lincoln |
Edward George Earle Lytton Bulwer (Whig) | Lincoln |
Charles Buller (Radical) | Liskeard |
William Pinney (Whig) | Lyme Regis |
Hon Robert Campbell Scarlett (CON) | Norwich |
William David Murray, Viscount Stormont (CON) | Norwich |
William Cobbett (Radical) | Oldham |
John Fielden (Radical) | Oldham |
Cornthwaite John Hector (Radical) | Petersfield |
Rt Hon Sir John Byng (Whig) | Poole |
Charles Augustus Tulk (Whig) | Poole |
Wadham Wyndham (CON) | Salisbury |
William Bird Brodie (Whig) | Salisbury |
Henry George Ward (Whig) | St Albans |
Hon Edward Harbottle Grimston (CON) | St Albans |
James Halse (CON) | St Ives |
Samuel Crompton (Whig) | Thirsk |
George Frederick Young (Whig) | Tynemouth & North Shields |
Daniel Gaskell (Radical) | Wakefield |
John Ireland Blackburne (CON) | Warrington |
Hon Sir Charles John Greville (CON) | Warwick |
Edward Bolton King (Whig) | Warwick |
James Milnes Gaskell (CON) | Wenlock |
Hon George Cecil Weld Weld-Forester (CON) | Wenlock |
Aaron Chapman (CON) | Whitby |
Matthias Attwood (CON) | Whitehaven |
Sir John Edmund de Beauvoir (Radical) | Windsor |
John Ramsbottom (Whig) | Windsor |
Lord Charles Spencer-Churchill (CON) | Woodstock |
Hon Charles Grey (Whig) | Wycombe |
Hon Robert John Smith (Whig) | Wycombe |
8 January 1835 |
Sir John Walter Pollen, bt (CON) | Andover |
Ralph Etwall (Whig) | Andover |
Frederick Paget (Whig) | Beaumaris District of Boroughs |
Samuel Crawley (Whig) | Bedford |
Frederick Polhill (CON) | Bedford |
Sir Rufane Shaw Donkin (Whig) | Berwick-upon-Tweed |
James Bradshaw (CON) | Berwick-upon-Tweed |
Thomas Charlton Whitmore (CON) | Bridgnorth |
Robert Pigot (CON) | Bridgnorth |
William Marshall (Whig) | Carlisle |
Philip Henry Howard (Whig) | Carlisle |
Sir John Poo Beresford, bt (CON) | Chatham |
John Fort (Whig) | Clitheroe |
Wilson Jones (CON) | Denbigh District of Boroughs |
Hon John George Brabazon Ponsonby (Whig) | Derby |
Edward Strutt (Whig) | Derby |
Rt Hon Frederick Shaw (CON) | Dublin University |
Rt Hon Thomas Langlois Lefroy (CON) | Dublin University |
Hon Arthur Henry Cole (CON) | Enniskillen |
Sir William Webb Follett (CON) | Exeter |
Edward Divett (Radical) | Exeter |
Cuthbert Rippon (Radical) | Gateshead |
Glynne Earle Welby (CON) | Grantham |
Hon Algernon Gray Tollemache (CON) | Grantham |
Sir William Robert Clayton, bt (Whig) | Great Marlow |
Thomas Peers Williams (CON) | Great Marlow |
Winthrop Mackworth Praed (CON) | Great Yarmouth |
Thomas Baring (CON) | Great Yarmouth |
James Mangles (Whig) | Guildford |
Charles Baring Wall (CON) | Guildford |
Hon James Archibald Stuart-Wortley (CON) | Halifax |
Charles Wood (Whig) | Halifax |
Frederick North (Whig) | Hastings |
Howard Elphinstone (Radical) | Hastings |
William Henry Scourfield (CON) | Haverfordwest District of Boroughs |
Lord James Nugent Boyle Bernardo Townshend (CON) | Helston |
Robert Biddulph (Whig) | Hereford |
Edward Bolton Clive (Whig) | Hereford |
Hugh Duncan Baillie (CON) | Honiton |
Arthur Chichester (CON) | Honiton |
FitzRoy Kelly (CON) | Ipswich |
Robert Adam Dundas (CON) | Ipswich |
George Richard Philips (Whig) | Kidderminster |
Lord William George Frederick Cavendish-Bentinck (CON) | King's Lynn |
Sir Stratford Canning (CON) | King's Lynn |
David Carruthers (CON) | Kingston upon Hull |
William Hutt (Radical) | Kingston upon Hull |
Andrew Lawson (CON) | Knaresborough |
John Richards (Whig) | Knaresborough |
Thomas Read Kemp (Whig) | Lewes |
Sir Charles Richard Blunt, bt (Whig) | Lewes |
Sir Edward Dolman Scott, bt (Whig) | Lichfield |
Sir George Anson (Whig) | Lichfield |
William Roche (Irish Repeal (Whig)) | Limerick City |
David Roche (Irish Repeal (Whig)) | Limerick City |
Dudley Ryder, Viscount Sandon (CON) | Liverpool |
William Ewart (Radical) | Liverpool |
Edward Herbert, Viscount Clive (CON) | Ludlow |
Edmund Lechmere Charlton (CON) | Ludlow |
Quintin Dick (CON) | Maldon |
Thomas Barrett-Lennard (Whig) | Maldon |
John Charles Ramsden (Whig) | Malton |
Rt Hon Sir Charles Christopher Pepys (Whig) | Malton |
Josiah John Guest (Whig) | Merthyr Tydvil |
William Ord (Whig) | Newcastle upon Tyne |
Sir Matthew White Ridley, bt (Whig) | Newcastle upon Tyne |
William Battie-Wrightson (Whig) | Northallerton |
Sir Robert Harry Inglis, bt (CON) | Oxford University |
Thomas Grimston Bucknall Estcourt (CON) | Oxford University |
John Collier (Whig) | Plymouth |
Thomas Beaumont Bewes (Whig) | Plymouth |
John Bonham Carter (Whig) | Portsmouth |
Francis Thornhill Baring (Whig) | Portsmouth |
Thomas Noon Talfourd (Radical) | Reading |
Charles Russell (CON) | Reading |
Sir James Charles Dalbiac (CON) | Ripon |
Thomas Pemberton (CON) | Ripon |
Sir Edward Thomas Troubridge, bt (Whig) | Sandwich |
Samuel Grove Price (CON) | Sandwich |
Sir John Vanden-Bempde-Johnstone, bt (Whig) | Scarborough |
Sir Frederick William Trench (CON) | Scarborough |
John Sayer Poulter (Whig) | Shaftesbury |
Sir Charles Merrik Burrell, bt (CON) | Shoreham |
Harry Dent Goring (Whig) | Shoreham |
Robert Ingham (CON) | South Shields |
William Thompson (CON) | Sunderland |
David Barclay (Whig) | Sunderland |
John Henry Vivian (Whig) | Swansea District of Boroughs |
John Rundle (Whig) | Tavistock |
Lord William Russell (Whig) | Tavistock |
Richard Potter (Radical) | Wigan |
John Hodson Kearsley (CON) | Wigan |
George Richard Robinson (Whig) | Worcester |
Joseph Bailey (CON) | Worcester |
Hon John Charles Dundas (Whig) | York |
John Henry Lowther (CON) | York |
9 January 1835 |
Charles Hindley (Radical) | Ashton-under-Lyne |
Charles Palmer (Whig) | Bath |
John Arthur Roebuck (Radical) | Bath |
Peter Ainsworth (Whig) | Bolton |
William Bolling (CON) | Bolton |
John Wilks (Radical) | Boston |
John Studholme Brownrigg (CON) | Boston |
Sir Richard Rawlinson Vyvyan, bt (CON) | Bristol |
Philip John Miles (CON) | Bristol |
Rt Hon Thomas Spring Rice (Whig) | Cambridge |
George Pryme (Whig) | Cambridge |
John Jervis (Radical) | Chester |
Rt Hon Lord Robert Grosvenor (Whig) | Chester |
Robert Gordon (Whig) | Cricklade |
John Neeld (CON) | Cricklade |
Sir George Grey, bt (Whig) | Devonport |
Sir Edward Codrington (Whig) | Devonport |
David Guardi Ker (CON) | Downpatrick |
John Barneby (CON) | Droitwich |
Hon John James Knox (CON) | Dungannon |
John Blackburne (Whig) | Huddersfield |
Edward Baines (Whig) | Leeds |
Rt Hon Sir John Beckett, bt (CON) | Leeds |
Thomas Gladstone (CON) | Leicester |
Edward Goulburn (CON) | Leicester |
Charles Denham Orlando Jephson (Whig) | Mallow |
William Henry Lytton Earle Bulwer (Whig) | Marylebone |
Sir Samuel St Swithin Burden Whalley (Radical) | Marylebone |
Benjamin Hall (Whig) | Monmouth District of Boroughs |
Hon Edward George Granville Howard (Whig) | Morpeth |
John Heywood Hawkins (Whig) | Newport |
William Henry Ord (Whig) | Newport |
Charles Ross (CON) | Northampton |
Robert Vernon Smith (Whig) | Northampton |
Sir Robert Heron, bt (Whig) | Peterborough |
John Nicholas Fazakerley (Whig) | Peterborough |
Hon George Lionel Dawson-Damer (CON) | Portarlington |
John Entwistle (CON) | Rochdale |
Edward Barrett Curteis (Whig) | Rye |
John Cressett-Pelham (CON) | Shrewsbury |
Sir John Hanmer, bt (CON) | Shrewsbury |
John Martin (Whig) | Sligo |
Abel Rous Dottin (CON) | Southampton |
James Barlow-Hoy (CON) | Southampton |
Charles Richard Fox (Whig) | Stroud |
George Julius Poulett Scrope (Whig) | Stroud |
Stephen Lushington (Whig) | Tower Hamlets |
William Clay (Radical) | Tower Hamlets |
William Tooke (Whig) | Truro |
John Ennis Vivian (CON) | Truro |
10 January 1835 |
William Rickford (CON) | Aylesbury |
Henry Hanmer (CON) | Aylesbury |
William Feilden (CON) | Blackburn |
William Turner (Whig) | Blackburn |
Isaac Newton Wigney (Radical) | Brighton |
George Richard Brooke-Pechell (Whig) | Brighton |
James Blakewell Praed (CON) | Buckinghamshire |
Sir William Laurence Young, bt (CON) | Buckinghamshire |
Richard Plantagenet Temple Nugent Brydges-Chandos-Grenville, Marquess of Chandos (CON) | Buckinghamshire |
Frederick William Hervey, Earl Jermyn (CON) | Bury St Edmunds |
Lord Charles Augustus Fitzroy (Whig) | Bury St Edmunds |
Frederick Villiers (Whig) | Canterbury |
Lord Albert Denison Conyngham (Whig) | Canterbury |
Peter Kirk (CON) | Carrickfergus |
Fretchville Lawson Ballantine Dykes (Whig) | Cockermouth |
Henry Aglionby Aglionby (Radical) | Cockermouth |
Christopher William Codrington (CON) | Eastern Gloucestershire |
Hon Augustus Henry Moreton (Whig) | Eastern Gloucestershire |
Thomas Slingsby Duncombe (Radical) | Finsbury |
Thomas Wakley (Radical) | Finsbury |
Sir Stephen Richard Glynne, bt (Whig) | Flint District of Boroughs |
Thomas Sheppard (CON) | Frome |
John Angerstein (Whig) | Greenwich |
Edward George Barnard (Radical) | Greenwich |
Richard Sullivan (Irish Repeal (Whig)) | Kilkenny City |
Mark Philips (Whig) | Manchester |
Rt Hon Charles Poulett Thompson (Whig) | Manchester |
Rt Hon Alexander Baring (CON) | Northern Essex |
Sir John Tyssen Tyrell, bt (CON) | Northern Essex |
Charles March Phillipps (Radical) | Northern Leicestershire |
Lord Robert William Manners (CON) | Northern Leicestershire |
Sir Rowland Hill, bt (CON) | Northern Shropshire |
William Ormsby Gore (CON) | Northern Shropshire |
Donald Maclean (CON) | Oxford |
William Hughes Hughes (CON) | Oxford |
Ralph Bernal (Whig) | Rochester |
Thomas Twisden Hodges (Whig) | Rochester |
Sir Gerard Noel Noel, bt (CON) | Rutlandshire |
Sir Gilbert Heathcote, bt (Whig) | Rutlandshire |
Joseph Brotherton (Radical) | Salford |
Sir Charles Knightley, bt (CON) | Southern Northamptonshire |
William Ralph Cartwright (CON) | Southern Northamptonshire |
Sir John Wrottesley, bt (Whig) | Southern Staffordshire |
Edward John Littleton (Whig) | Southern Staffordshire |
James Kennedy (Radical) | Tiverton |
John Heathcoat (Whig) | Tiverton |
Maurice O'Connell (Irish Repeal (Whig)) | Tralee |
George de Lacy Evans (Radical) | Westminster |
Sir Francis Burdett, bt (Radical) | Westminster |
William Wharton Burden (Whig) | Weymouth & Melcombe Regis |
Thomas Fowell Buxton (Whig) | Weymouth & Melcombe Regis |
William Bingham Baring (Whig) | Winchester |
James Buller East (CON) | Winchester |
Charles Pelham Villiers (Radical) | Wolverhampton |
Thomas Thornely (Radical) | Wolverhampton |
12 January 1835 |
George Benevenuto Matthew (CON) | Athlone |
Thomas Attwood (Radical) | Birmingham |
Joshua Scholefield (Radical) | Birmingham |
Ellis Cunliffe Lister (Whig) | Bradford |
John Hardy (CON) | Bradford |
Rt Hon Sir William Rae, bt (CON) | Bute |
William Edward Powell (CON) | Cardiganshire |
Thomas Kavanagh (CON) | Carlow County |
Henry Bruen (CON) | Carlow County |
Love Parry Jones Parry (Whig) | Carnarvon District of Boroughs |
William Taylor Copeland (Whig) | Coleraine |
Andrew Carew O'Dwyer (Irish Repeal (Whig)) | Drogheda |
Michael O'Loghlen (Whig) | Dungarvan |
Sir William Lewis Salusbury Trelawney, bt (Whig) | Eastern Cornwall |
Sir William Molesworth, bt (Radical) | Eastern Cornwall |
Rt Hon Sir James Robert George Graham, bt (Whig) | Eastern Cumberland |
William Blamire (Whig) | Eastern Cumberland |
William Miles (CON) | Eastern Somerset |
William Gore Langton (Whig) | Eastern Somerset |
Hon Edward Mostyn Lloyd-Mostyn (Whig) | Flintshire |
Robert Wallace (Whig) | Greenock |
Benjamin Hawes (Whig) | Lambeth |
Rt Hon Charles Tennyson (Whig) | Lambeth |
Hon James Hope (CON) | Linlithgowshire |
Henry Meynell (CON) | Lisburn |
Sir Robert Alexander Ferguson, bt (Whig) | Londonderry City |
Sir Robert Williames Vaughan, bt (CON) | Merionethshire |
Rt Hon Charles Watkin Williams Wynn (CON) | Montgomeryshire |
Thomas Gisborne (Whig) | Northern Derbyshire |
Hon George Henry Cavendish (Whig) | Northern Derbyshire |
Hugh Fortescue, Viscount Ebrington (Whig) | Northern Devon |
Hon Newton Fellowes (Whig) | Northern Devon |
Hedworth Lambton (Whig) | Northern Durham |
Sir Hedworth Williamson, bt (Whig) | Northern Durham |
James Winter Scott (Whig) | Northern Hampshire |
Charles Shaw-Lefevre (Whig) | Northern Hampshire |
John Wilson Patten (CON) | Northern Lancashire |
Rt Hon Edward George Geoffrey Smith Stanley, Baron Stanley (Whig) | Northern Lancashire |
Sir Oswald Mosley, bt (Whig) | Northern Staffordshire |
Edward Buller-Yarde-Buller (Whig) | Northern Staffordshire |
Walter Long (Whig) | Northern Wiltshire |
Paul Methuen (Whig) | Northern Wiltshire |
George Granville Vernon Harcourt (CON) | Oxfordshire |
Montagu Bertie, Baron Norreys (CON) | Oxfordshire |
Richard Weyland (Whig) | Oxfordshire |
John Parker (Whig) | Sheffield |
James Silk Buckingham (Radical) | Sheffield |
Thomas Wentworth Beaumont (Whig) | Southern Northumberland |
Matthew Bell (CON) | Southern Northumberland |
Henry Pelham Clinton, Earl of Lincoln (CON) | Southern Nottinghamshire |
John Evelyn Denison (Whig) | Southern Nottinghamshire |
Henry Vane, Earl of Darlington (CON) | Southern Shropshire |
Hon Robert Henry Clive (CON) | Southern Shropshire |
Henry Fitzroy Somerset, Marquess of Worcester (CON) | Western Gloucestershire |
Hon George Charles Grantley Fitzhardinge Berkeley (Whig) | Western Gloucestershire |
William Joseph Denison (Whig) | Western Surrey |
Charles Barclay (CON) | Western Surrey |
Charles Arthur Walker (Irish Repeal (Whig)) | Wexford |
13 January 1835 |
Hon William Gordon (CON) | Aberdeenshire |
Walter Frederick Campbell (Whig) | Argyll |
George Ferguson (CON) | Banffshire |
Lord Charles James Fox Russell (Whig) | Bedfordshire |
John Hume Cust, Viscount Alford (CON) | Bedfordshire |
Thomas Wood (CON) | Brecknockshire |
Thomas Assheton Smith (CON) | Carnarvonshire |
Anthony Ashley-Cooper, Baron Ashley (CON) | Dorset |
Henry Charles Sturt (CON) | Dorset |
Hon William Francis Spencer Ponsonby (Whig) | Dorset |
Paul Beilby Thompson (Whig) | East Riding, Yorkshire |
Richard Bethell (CON) | East Riding, Yorkshire |
Hon Francis William Grant (CON) | Elginshire & Nairnshire |
Robert Steuart (Whig) | Haddington District of Burghs |
Rt Hon Robert Cutlar Fergusson (Whig) | Kirkcudbrightshire |
John Brocklehurst (Whig) | Macclesfield |
John Ryle (CON) | Macclesfield |
Henry Handley (Whig) | Parts of Kesteven & Holland, Lincolnshire |
Gilbert John Heathcote (Whig) | Parts of Kesteven & Holland, Lincolnshire |
Sir John Hay, bt (CON) | Peeblesshire |
Sir John Owen, bt (CON) | Pembrokeshire |
Laurence Oliphant (Whig) | Perth |
Rt Hon Lord John Russell (Whig) | Southern Devon |
Sir John Buller Yarde-Buller, bt (CON) | Southern Devon |
Joseph Pease (Whig) | Southern Durham |
John Bowes (Whig) | Southern Durham |
Henry Combe Compton (CON) | Southern Hampshire |
John Willis Fleming (CON) | Southern Hampshire |
Edward William Wynne Pendarves (Whig) | Western Cornwall |
Sir Charles Lemon, bt (Whig) | Western Cornwall |
Edward Ayshford Sanford (Whig) | Western Somerset |
Charles John Kemeys Tynte (Whig) | Western Somerset |
Lord John George Lennox (Whig) | Western Sussex |
Henry Charles Fitzalan-Howard, Earl of Surrey (Whig) | Western Sussex |
Henry Jeffreys Winnington (Whig) | Western Worcestershire |
Hon Henry Beauchamp Lygon (CON) | Western Worcestershire |
14 January 1835 |
Sir Richard Bulkeley Williams Bulkeley, bt (Whig) | Anglesea |
Joseph Devonsher Jackson (CON) | Bandon |
Robert Palmer (CON) | Berkshire |
Philip Pusey (CON) | Berkshire |
John Walter (Whig) | Berkshire |
Louis Perrin (Whig) | Cashel |
John Young (CON) | Cavan County |
Henry Maxwell (CON) | Cavan County |
John James Hope Johnstone (CON) | Dumfriesshire |
William Sharman Crawford (Radical) | Dundalk |
Rt Hon Sir Henry Brooke Parnell, bt (Whig) | Dundee |
William Charles Harland (Whig) | Durham |
Hon Arthur Hill Trevor (CON) | Durham |
Hon Arthur Duncombe (CON) | East Retford |
Granville Harcourt Vernon (Whig) | East Retford |
John Pemberton Plumptre (CON) | Eastern Kent |
Rt Hon Sir Edward Knatchbull, bt (CON) | Eastern Kent |
Aubrey William Beauclerk (Radical) | Eastern Surrey |
Richard Alsager (CON) | Eastern Surrey |
Hewitt Bridgman (Radical) | Ennis |
William Willoughby Cole, Viscount Cole (CON) | Fermanagh County |
Mervyn Edward Archdall (CON) | Fermanagh County |
Martin Joseph Blake (Irish Repeal (Whig)) | Galway |
Andrew Henry Lynch (Irish Repeal (Whig)) | Galway |
James Walter Grimston, Viscount Grimston (CON) | Hertfordshire |
Abel Smith (CON) | Hertfordshire |
Rowland Alston (Whig) | Hertfordshire |
John Bonfoy Rooper (Whig) | Huntingdonshire |
George Montagu, Viscount Mandeville (CON) | Huntingdonshire |
William Francis Finn (Irish Repeal (Whig)) | Kilkenny County |
Hon Pierce Butler (Irish Repeal (Whig)) | Kilkenny County |
John Fergus (Whig) | Kirkcaldy District of Burghs |
Rt Hon John Archibald Murray (Whig) | Leith District of Burghs |
John Hyacinth Talbot (Irish Repeal (Whig)) | New Ross |
Hon William Duncombe (CON) | North Riding, Yorkshire |
Edward Stillingfleet Cayley (Whig) | North Riding, Yorkshire |
Henry George Grey, Viscount Howick (Whig) | Northern Northumberland |
Charles Augustus Bennet, Viscount Ossulston (CON) | Northern Northumberland |
John Lumley, Viscount Lumley (Whig) | Northern Nottinghamshire |
Thomas Houldsworth (CON) | Northern Nottinghamshire |
Edward Ralph Charles Sheldon (Radical) | Southern Warwickshire |
Sir John Mordaunt, bt (CON) | Southern Warwickshire |
Hon Sidney Herbert (CON) | Southern Wiltshire |
John Benett (Whig) | Southern Wiltshire |
William Lowther, Viscount Lowther (CON) | Westmorland |
Hon Henry Cecil Lowther (CON) | Westmorland |
James Loch (Whig) | Wick District of Burghs |
15 January 1835 |
George Hamilton Chichester, Earl of Belfast (Whig) | Antrim County |
Hon John Bruce Richard O'Neill (CON) | Antrim County |
Leonard Dobbin (Whig) | Armagh City |
William Verner (CON) | Armagh County |
Archibald Acheson, Viscount Acheson (Whig) | Armagh County |
Herbert Barrett Curteis (Whig) | Eastern Sussex |
Hon Charles Compton Cavendish (Whig) | Eastern Sussex |
Thomas Barnewall Martin (Whig) | Galway County |
John James Bodkin (Whig) | Galway County |
Lewis Weston Dillwyn (Whig) | Glamorganshire |
Christopher Rice Mansel Talbot (Whig) | Glamorganshire |
Henry Thomas (CON) | Kinsale |
Hon Richard Hobart Fitzgibbon (Whig) | Limerick County |
William Smith O'Brien (Whig) | Limerick County |
Theobald Jones (CON) | Londonderry County |
Sir Robert Bateson, bt (CON) | Londonderry County |
George Byng (Whig) | Middlesex |
Joseph Hume (Radical) | Middlesex |
William Addams Williams (Whig) | Monmouthshire |
Lord Granville Charles Henry Somerset (CON) | Monmouthshire |
Patrick Chalmers (Radical) | Montrose District of Burghs |
William Tatton Egerton (CON) | Northern Cheshire |
Edward John Stanley (Whig) | Northern Cheshire |
James Thomas Brudenell, Baron Brudenell (CON) | Northern Northamptonshire |
William Charles Wentworth Fitzwilliam, Viscount Milton (Whig) | Northern Northamptonshire |
Edward Joshua Cooper (CON) | Sligo County |
Alexander Perceval (CON) | Sligo County |
Thomas Frewen Turner (CON) | Southern Leicestershire |
Henry Halford (CON) | Southern Leicestershire |
Thomas Marsland (CON) | Stockport |
Henry Marsland (Radical) | Stockport |
Thomas Law Hodges (Whig) | Western Kent |
Sir William Richard Powlett Geary, bt (CON) | Western Kent |
16 January 1835 |
Richard Alexander Oswald (Whig) | Ayrshire |
George Sinclair (Whig) | Caithness |
Francis Bruen (CON) | Carlow |
Cornelius O'Brien (Irish Repeal (Whig)) | Clare County |
William Nugent MacNamara (Irish Repeal (Whig)) | Clare County |
Dominick Ronayne (Whig) | Clonmel |
Edward Michael Conolly (CON) | Donegal County |
Sir Edmund Samuel Hayes, bt (CON) | Donegal County |
Sir Charles Broke Vere (CON) | Eastern Suffolk |
John Henniker, Baron Henniker (CON) | Eastern Suffolk |
Rt Hon James Abercromby (Whig) | Edinburgh |
Sir John Campbell (Whig) | Edinburgh |
William Downe Gillon (Radical) | Falkirk District of Burghs |
Hon Henry Hugh Arbuthnot (CON) | Kincardineshire |
Nicholas Fitzsimon (Irish Repeal (Whig)) | King's County |
Hon John Craven Westenra (Whig) | King's County |
Sir Philip de Malpas Grey Egerton, bt (CON) | Southern Cheshire |
George Wilbraham (Whig) | Southern Cheshire |
John O'Connell (Irish Repeal (Whig)) | Youghal |
17 January 1835 |
James Emerson Tennent (CON) | Belfast |
John McCance (Whig) | Belfast |
Sir Charles Adam (Whig) | Clackmannanshire & Kinross-shire |
Richard Sanderson (CON) | Colchester |
Sir George Henry Smyth, bt (CON) | Colchester |
James Charles Chatterton (CON) | Cork City |
Joseph Leycester (CON) | Cork City |
Edward Southwell Ruthven (Irish Repeal (Whig)) | Dublin City |
Daniel O'Connell (Irish Repeal (Whig)) | Dublin City |
George Hampden Evans (Whig) | Dublin County |
Christopher Fitzsimmons (Irish Repeal (Whig)) | Dublin County |
Sir George Clerk, bt (CON) | Edinburghshire |
James Oswald (Whig) | Glasgow |
Colin Dunlop (Radical) | Glasgow |
Sir Richard Godin Simeon, bt (Whig) | Isle of Wight |
John Bowring (Radical) | Kilmarnock District of Burghs |
Anthony Lefroy (CON) | Longford County |
George John Forbes, Viscount Forbes (CON) | Longford County |
Hon Fox Maule (Whig) | Perthshire |
Fitzstephen French (Whig) | Roscommon County |
Denis O'Conor, The O'Conor Don (Irish Repeal (Whig)) | Roscommon County |
William Forbes (CON) | Stirlingshire |
Roderick Macleod (Whig) | Sutherland |
Thomas Wyse (Whig) | Waterford City |
Henry Winston Barron (Irish Repeal (Whig)) | Waterford City |
Sir George Strickland (Whig) | West Riding, Yorkshire |
George William Frederick Howard, Viscount Morpeth (Whig) | West Riding, Yorkshire |
Sir Andrew Agnew, bt (Whig) | Wigtownshire |
19 January 1835 |
Alexander Bannerman (Whig) | Aberdeen |
Sir Hugh Purves-Hume-Campbell, bt (CON) | Berwickshire |
Hon Eliot Thomas Yorke (CON) | Cambridgeshire |
Richard Greaves Townley (Whig) | Cambridgeshire |
Richard Jefferson Eaton (CON) | Cambridgeshire |
Sir Watkin Williams Wynn, bt (CON) | Denbighshire |
Hon William Bagot (CON) | Denbighshire |
Alexander Dennistoun (Whig) | Dunbartonshire |
Thomas Henry Cookes (Whig) | Eastern Worcestershire |
Edward Holland (Whig) | Eastern Worcestershire |
Andrew Leith Hay (Whig) | Elgin District of Burghs |
Hon Douglas Gordon Hallyburton (Whig) | Forfarshire |
Edward Thomas Foley (CON) | Herefordshire |
Kedgwin Hoskins (Whig) | Herefordshire |
Sir Robert Price, bt (Whig) | Herefordshire |
Charles Lennox Cumming Bruce (CON) | Inverness District of Burghs |
Richard More O'Ferrall (Whig) | Kildare County |
Edward Ruthven (Irish Repeal (Whig)) | Kildare County |
John Maxwell (Whig) | Lanarkshire |
William Stratford Dugdale (CON) | Northern Warwickshire |
Sir John Eardley Eardley-Wilmot, bt (CON) | Northern Warwickshire |
Alexander Graham Speirs (Whig) | Paisley |
Walter Wilkins (Whig) | Radnorshire |
Lord John Douglas-Montagu-Scott (CON) | Roxburghshire |
Alexander Pringle (CON) | Selkirkshire |
Thomas William Bramston (CON) | Southern Essex |
Robert Westley Hall-Dare (CON) | Southern Essex |
Andrew Johnston (Whig) | St Andrews District of Burghs |
Archibald Primrose, Baron Dalmeny (Whig) | Stirling District of Burghs |
Patrick Power (Whig) | Waterford County |
Sir Richard Musgrave, bt (Irish Repeal (Whig)) | Waterford County |
Sir Jacob Astley, bt (Whig) | Western Norfolk |
Sir William John Henry Browne Folkes, bt (Whig) | Western Norfolk |
Ralph Howard (Whig) | Wicklow County |
James Grattan (Whig) | Wicklow County |
John McTaggart (Whig) | Wigtown District of Burghs |
20 January 1835 |
Robert Ferguson (Whig) | Haddingtonshire |
Robert Bermingham Clements, Viscount Clements (Whig) | Leitrim County |
Samuel White (Whig) | Leitrim County |
Edward Lucas (CON) | Monaghan County |
Hon Henry Robert Westenra (Whig) | Monaghan County |
Sir Charles Henry Coote, bt (CON) | Queen's County |
Hon Thomas Vesey (CON) | Queen's County |
Lord Claude Hamilton (CON) | Tyrone County |
Hon Henry Thomas Lowry Corry (CON) | Tyrone County |
21 January 1835 |
Frederick William Robert Stewart, Viscount Castlereagh (CON) | Down County |
Lord Arthur Moyses William Hill (Whig) | Down County |
Denis Caulfield Brady (Whig) | Newry |
Robert Otway Cave (Irish Repeal (Whig)) | Tipperary County |
Richard Lalor Sheil (Whig) | Tipperary County |
Sir Richard Nagle, bt (Irish Repeal (Whig)) | Westmeath County |
Montague Lowther Chapman (Whig) | Westmeath County |
22 January 1835 |
Hon George Rice-Rice Trevor (CON) | Carmarthenshire |
Sir James Hamlyn Williams, bt (Whig) | Carmarthenshire |
Matthew Sharpe (Whig) | Dumfries District of Burghs |
Hon Charles Anderson Worsley Pelham (Whig) | Parts of Lindsey, Lincolnshire |
Thomas George Corbett (CON) | Parts of Lindsey, Lincolnshire |
Henry Wilson (Whig) | Western Suffolk |
Robert Rushbrooke (CON) | Western Suffolk |
23 January 1835 |
Horatio William Walpole, Baron Walpole (CON) | Eastern Norfolk |
Edmond Wodehouse (CON) | Eastern Norfolk |
James Erskine Wemyss (Whig) | Fife |
Rt Hon Charles Grant (Whig) | Inverness-shire |
Morgan O'Connell (Irish Repeal (Whig)) | Meath County |
Henry Grattan (Irish Repeal (Whig)) | Meath County |
Sir Michael Shaw-Stewart, bt (Whig) | Renfrewshire |
Sir George Harpur-Crewe, bt (CON) | Southern Derbyshire |
Sir Roger Gresley, bt (CON) | Southern Derbyshire |
Hon Richard Bootle Wilbraham (CON) | Southern Lancashire |
Rt Hon Lord Francis Egerton (CON) | Southern Lancashire |
Samuel Irton (CON) | Western Cumberland |
Edward Stanley (CON) | Western Cumberland |
24 January 1835 |
Garrett Standish Barry (Irish Repeal (Whig)) | Cork County |
Feargus Edward O'Connor (Irish Repeal (Whig)) | Cork County |
Frederick William B Mullins (Irish Repeal (Whig)) | Kerry County |
Morgan John O'Connell (Irish Repeal (Whig)) | Kerry County |
Sir Patrick Bellew, bt (Whig) | Louth County |
Richard Montesquieu Bellew (Irish Repeal (Whig)) | Louth County |
Dominick Browne (Whig) | Mayo County |
Sir William John Brabazon, bt (Irish Repeal (Whig)) | Mayo County |
26 January 1835 |
Lord Patrick James Herbert Crichton Stuart (Whig) | Ayr District of Burghs |
James Alexander Stewart Mackenzie (Whig) | Ross & Cromarty |
27 January 1835 |
James Power (Irish Repeal (Whig)) | Wexford County |
John Maher (Irish Repeal (Whig)) | Wexford County |
9 February 1835 |
Thomas Balfour (CON) | Orkney & Shetland |