23 November 1885 |
Robert Ferguson (LIB) | Carlisle |
Charles Herbert James (LIB) | Merthyr Tydvil |
Henry Richard (LIB) | Merthyr Tydvil |
Rt Hon Charles Pelham Villiers (LIB) | Wolverhampton South |
24 November 1885 |
James Alexander Campbell (CON) | Aberdeen & Glasgow Universities |
Hugh Gilzean Reid (LIB) | Aston Manor |
David Duncan (LIB) | Barrow-in-Furness |
Edmond Robert Wodehouse (LIB) | Bath |
Robert Stickney Blaine (CON) | Bath |
Henry Broadhurst (LIB/LAB) | Birmingham Bordesley |
Rt Hon John Bright (LIB) | Birmingham Central |
William Thomas Gustavus Cook (LIB) | Birmingham East |
George Dixon (LIB) | Birmingham Edgbaston |
William Kenrick (LIB) | Birmingham North |
Joseph Powell Williams (LIB) | Birmingham South |
Rt Hon Joseph Chamberlain (LIB) | Birmingham West |
Rt Hon Sir Robert Peel, Bt (CON) | Blackburn |
William Coddington (CON) | Blackburn |
Rt Hon Frederick Arthur Stanley (CON) | Blackpool |
Lord Francis Hervey (CON) | Bury St Edmunds |
Robert Uniacke Penrose Fitzgerald (CON) | Cambridge |
Rt Hon Henry Cecil Raikes (CON) | Cambridge University |
Rt Hon Alexander James Beresford Beresford-Hope (CON) | Cambridge University |
Sir John Eldon Gorst (CON) | Chatham |
James Tynte Agg-Gardner (CON) | Cheltenham |
Henry John Trotter (CON) | Colchester |
Henry William Eaton (CON) | Coventry |
William Grantham (CON) | Croydon |
John Henry Puleston (CON) | Devonport |
George Edward Price (CON) | Devonport |
Alexander George Dickson (CON) | Dover |
Rt Hon Hugh Holmes (CON) | Dublin University |
Rt Hon David Robert Plunket (CON) | Dublin University |
Hon Henry Stafford Northcote (CON) | Exeter |
Thomas Robinson (LIB) | Gloucester |
John William Mellor (LIB) | Grantham |
Sir Henry Whatley Tyler (CON) | Great Yarmouth |
William Woodall (LIB) | Hanley |
Rt Hon George Otto Trevelyan (LIB) | Hawick District of Burghs |
Joseph Pulley (LIB) | Hereford |
Sir Edward William Watkin, Bt (Ind LIB) | Hythe |
John Brinton (LIB) | Kidderminster |
John Francis Smithwick (N) | Kilkenny City |
Sir John Lubbock, Bt (LIB) | London University |
Thomas Burt (LIB/LAB) | Morpeth |
William Shepherd Allen (LIB) | Newcastle-under-Lyme |
Justin Huntley McCarthy (N) | Newry |
Rt Hon Sir John Robert Mowbray, Bt (CON) | Oxford University |
John Gilbert Talbot (CON) | Oxford University |
Charles Stuart Parker (Ind LIB) | Perth |
Hon William John Wentworth-Fitzwilliam (Ind LIB) | Peterborough |
Edward George Clarke (CON) | Plymouth |
Sir Edward Bates, Bt (CON) | Plymouth |
William Edward Murray Tomlinson (CON) | Preston |
Robert William Hanbury (CON) | Preston |
Francis Charles Hughes-Hallett (CON) | Rochester |
Thomas Harrop Sidebottom (CON) | Stalybridge |
Rt Hon Henry Campbell-Bannerman (LIB) | Stirling District of Burghs |
Joseph Dodds (LIB) | Stockton-on-Tees |
William Leatham Bright (LIB) | Stoke-on-Trent |
Rt Hon William Henry Smith (CON) | Strand |
Sir Henry Hussey Vivian, Bt (LIB) | Swansea District |
Samuel Charles Allsopp (CON) | Taunton |
Sir Gilbert Greenall, Bt (CON) | Warrington |
Rt Hon Arthur Wellesley Peel (LIB) | Warwick & Leamington |
Hon Robert Preston Bruce (LIB) | Western Fife |
Rt Hon George Augustus Frederick Cavendish-Bentinck (CON) | Whitehaven |
Robert Richardson-Gardner (CON) | Windsor |
Henry Hartley Fowler (LIB) | Wolverhampton East |
Alfred Hickman (CON) | Wolverhampton West |
25 November 1885 |
Dr William Alexander Hunter (LIB) | Aberdeen North |
James Bryce (LIB) | Aberdeen South |
John Edmund Wentworth Addison (CON) | Ashton-under-Lyne |
Samuel Whitbread (LIB) | Bedford |
George Howell (LIB/LAB) | Bethnal Green North East |
Edward Hare Pickersgill (LIB) | Bethnal Green South West |
Sir Edward Bruce Hamley (CON) | Birkenhead |
Herbert Shepherd-Cross (CON) | Bolton |
Hon Francis Charles Bridgeman (CON) | Bolton |
William James Ingram (LIB) | Boston |
Rt Hon William Thackeray Marriott (CON) | Brighton |
David Smith (CON) | Brighton |
Handel Cossham (LIB) | Bristol East |
Lewis Fry (LIB) | Bristol North |
Joseph Dodge Weston (LIB) | Bristol South |
Rt Hon Sir Michael Edward Hicks-Beach, Bt (CON) | Bristol West |
Rt Hon Sir Henry James (LIB) | Bury |
John Henniker Heaton (CON) | Canterbury |
Rt Hon Sir Charles Wentworth Dilke, Bt (LIB) | Chelsea |
Charles Edward Baring Young (CON) | Christchurch |
Rt Hon John Blair Balfour (LIB) | Clackmannanshire & Kinross-shire |
William John Evelyn (CON) | Deptford |
Thomas Roe (LIB) | Derby |
Rt Hon Sir William George Granville Venables Vernon-Harcourt (LIB) | Derby |
John Simon (LIB) | Dewsbury |
Edmund Robertson (LIB) | Dundee |
Charles Carmichael Lacaita (LIB) | Dundee |
Thomas Milvain (CON) | Durham |
John Wilson (Ind LIB) | Edinburgh Central |
Rt Hon George Joachim Goschen (Ind LIB) | Edinburgh East |
Sir George Harrison (Ind LIB) | Edinburgh South |
Thomas Ryburn Buchanan (LIB) | Edinburgh West |
William Hayes Fisher (CON) | Fulham |
John Bazley White (CON) | Gravesend |
Edward Heneage (LIB) | Great Grimsby |
Sir William Guyer Hunter (CON) | Hackney Central |
Sir Lewis Pelly (CON) | Hackney North |
Charles Arthur Russell (LIB) | Hackney South |
William Randal Cremer (LIB/LAB) | Haggerston |
Walter Tuckfield Goldsworthy (CON) | Hammersmith |
Prof James Stuart (LIB) | Hoxton |
Henry Wyndham West (LIB) | Ipswich |
Jesse Collings (LIB) | Ipswich |
Rt Hon Robert Bourke (CON) | King's Lynn |
Henry Seymour King (CON) | Kingston-upon-Hull Central |
William Saunders (LIB) | Kingston-upon-Hull East |
Charles Henry Wilson (LIB) | Kingston-upon-Hull West |
Gerald William Balfour (CON) | Leeds Central |
Richard Dawson (CON) | Leeds East |
William Lawies Jackson (CON) | Leeds North |
Rt Hon Sir Lyon Playfair (LIB) | Leeds South |
Herbert John Gladstone (LIB) | Leeds West |
Rt Hon William Heneage Legge, Viscount Lewisham (CON) | Lewisham |
William Frederic Lawrence (CON) | Liverpool Abercromby |
Henry de Worms, Baron de Worms (CON) | Liverpool East Toxteth |
Edward Whitley (CON) | Liverpool Everton |
Laurence Richardson Baily (CON) | Liverpool Exchange |
Dr George Smyth Baden-Powell (CON) | Liverpool Kirkdale |
Thomas Power O'Connor (N) | Liverpool Scotland |
John George Gibson (CON) | Liverpool Walton |
Lord Claud John Hamilton (CON) | Liverpool West Derby |
Thomas Bland Royden (CON) | Liverpool West Toxteth |
Alexander Henry Ross (CON) | Maidstone |
Christopher Rice Mansel Talbot (LIB) | Mid Glamorganshire |
Charles Bradlaugh (LIB) | Northampton |
Henry du Pre Labouchere (LIB) | Northampton |
Harry Bullard (CON) | Norwich |
Jeremiah James Colman (LIB) | Norwich |
John Tomlinson Hibbert (LIB) | Oldham |
James McKenzie Maclean (CON) | Oldham |
Lionel Louis Cohen (CON) | Paddington North |
Rt Hon Lord Randolph Henry Spencer Churchill (CON) | Paddington South |
William Boyle Barbour (LIB) | Paisley |
Hon Rowland Winn (CON) | Pontefract |
Charles Townshend Murdoch (CON) | Reading |
Edward Hardcastle (CON) | Salford North |
William Mather (LIB) | Salford South |
Benjamin Armitage (LIB) | Salford West |
Hon Bernard John Seymour Coleridge (LIB) | Sheffield Attercliffe |
Rt Hon Anthony John Mundella (LIB) | Sheffield Brightside |
Charles Edward Howard Vincent (CON) | Sheffield Central |
Ellis Ashmead-Bartlett (CON) | Sheffield Ecclesall |
Charles Bellby Stuart-Wortley (CON) | Sheffield Hallam |
James Cochran Stevenson (LIB) | South Shields |
Sir John Edmund Commerell (CON) | Southampton |
Alfred Giles (CON) | Southampton |
John Barry (N) | Southern Wexford |
Lord Algernon Malcolm Arthur Percy (CON) | St George Hanover Square |
Henry Seton-Karr (CON) | St Helens |
Thomas Eccleston Gibb (LIB) | St Pancras East |
Thomas Henry Bolton (LIB) | St Pancras North |
Sir Julian Goldsmid, Bt (LIB) | St Pancras South |
Harry Lawson Webster Lawson (LIB) | St Pancras West |
Charles Benjamin Bright McLaren (LIB) | Stafford |
Edward Temperley Gourley (LIB) | Sunderland |
Samuel Storey (LIB) | Sunderland |
Thomas Richardson (LIB) | The Hartlepools |
Sir Charles Forster, Bt (LIB) | Walsall |
Henry Kimber (CON) | Wandsworth |
Francis Sharp Powell (CON) | Wigan |
Arthur Loftus Tottenham (CON) | Winchester |
George Higginson Allsopp (CON) | Worcester |
Frank Lockwood (LIB) | York |
Alfred Edward Pease (LIB) | York |
26 November 1885 |
Prof James Edwin Thorold Rogers (LIB) | Bermondsey |
William Snowdon Robson (LIB) | Bow & Bromley |
Ernest Baggallay (CON) | Brixton |
Dr Balthazar Walter Foster (LIB) | Chester |
Rt Hon John Gellibrand Hubbard (CON) | City of London |
Sir Robert Nicholas Fowler, Bt (CON) | City of London |
Theodore Fry (LIB) | Darlington |
Henry Brinsley Sheridan (LIB) | Dudley |
Alexander Asher (LIB) | Elgin District of Burghs |
Hon Howard Spensley (LIB) | Finsbury Central |
James Bigwood (CON) | Finsbury East |
Thomas Power O'Connor (N) | Galway |
Thomas William Boord (CON) | Greenwich |
Rt Hon James Stansfield (LIB) | Halifax |
Thomas Shaw (LIB) | Halifax |
Rt Hon Sir Henry Thurstan Holland, Bt (CON) | Hampstead |
Sir Thomas Brassey (LIB) | Hastings |
Francis Duncan (CON) | Holborn |
Edward Aldam Leatham (LIB) | Huddersfield |
Robert Gent-Davis (CON) | Kennington |
Charles Crauford Fraser (CON) | Lambeth North |
Alexander McArthur (LIB) | Leicester |
James Allanson Picton (LIB) | Leicester |
Edward Samuel Norris (CON) | Limehouse |
Joseph Ruston (LIB) | Lincoln |
Rt Hon Arthur James Balfour (CON) | Manchester East |
James Frederick Hutton (CON) | Manchester North |
Rt Hon Sir James Fergusson, Bt (CON) | Manchester North East |
William Henry Houldsworth (CON) | Manchester North West |
Sir Henry Enfield Roscoe (LIB) | Manchester South |
Lord Frederic Spencer Hamilton (CON) | Manchester South West |
Lord Charles William de la Poer Beresford (CON) | Marylebone East |
Frederick Seager Hunt (CON) | Marylebone West |
Isaac Wilson (LIB) | Middlesbrough |
Spencer Charrington (CON) | Mile End |
John Stack (N) | Northern Kerry |
Daniel Crilly (N) | Northern Mayo |
Thomas Lyon Bristowe (CON) | Norwood |
Alexander William Hall (CON) | Oxford |
David James Jenkins (LIB) | Penryn & Falmouth |
Henry Green (LIB) | Poplar |
Sir William Crossman (LIB) | Portsmouth |
Philip Vanderbyl (LIB) | Portsmouth |
Thomas Bayley Potter (LIB) | Rochdale |
Charles Edward Hamilton (CON) | Rotherhithe |
William Henry Grenfell (LIB) | Salisbury |
James Leahy (N) | Southern Kildare |
Edward Sheil (N) | Southern Meath |
Arthur Cohen (LIB) | Southwark West |
Charles Thomson Ritchie (CON) | St George |
John Charles Durant (LIB) | Stepney |
Louis John Jennings (CON) | Stockport |
William Tipping (CON) | Stockport |
Edward Green (CON) | Wakefield |
John Horton Blades (LIB) | West Bromwich |
William Lehmann Ashmead Bartlett Burdett-Coutts (CON) | Westminster |
Samuel Montagu (LIB) | Whitechapel |
27 November 1885 |
John Baguley Brooks (CON) | Altrincham |
Octavius Vaughan Morgan (LIB) | Battersea |
Edward Samuel Wesley de Cobain (Ind CON) | Belfast East |
William Ewart (CON) | Belfast North |
William Johnston (Ind CON) | Belfast South |
James Horner Haslett (CON) | Belfast West |
John Fletcher Moulton (LIB) | Clapham |
Patrick James Foley (N) | Connemara |
John Dillon (N) | Eastern Mayo |
Rt Hon William Ewart Gladstone (LIB) | Edinburghshire |
Rt Hon William Pleydell-Bouverie, Viscount Folkestone (CON) | Enfield |
Mitchell Henry (LIB) | Glasgow Blackfriars & Hutchesontown |
Edward Richard Russell (LIB) | Glasgow Bridgeton |
Hugh Watt (LIB) | Glasgow Camlachie |
Gilbert Beith (LIB) | Glasgow Central |
Dr Charles Cameron (LIB) | Glasgow College |
John McCulloch (LIB) | Glasgow St Rollox |
Archibald Cameron Corbett (LIB) | Glasgow Tradeston |
Thomas Sutherland (LIB) | Greenock |
Henry Blundell-Hollinshead-Blundell (CON) | Ince |
Sir Roper Lethbridge (CON) | Kensington North |
Sir Algernon Borthwick (CON) | Kensington South |
Sir George Campbell (Ind LIB) | Kirkcaldy District of Burghs |
Henry Joseph Gill (N) | Limerick City |
Charles Edward Lewis (CON) | Londonderry City |
John Shiress Will (LIB) | Montrose District of Burghs |
John Philip Nolan (N) | Northern Galway |
Dr Kevin Izod O'Doherty (N) | Northern Meath |
Arnold Morley (LIB) | Nottingham East |
John Carvell Williams (LIB) | Nottingham South |
Charles Seely (LIB) | Nottingham West |
Rt Hon Spencer Compton Cavendish, Marquess of Hartington (LIB) | Rossendale |
Sir George Reresby Sitwell, bt (CON) | Scarborough |
James Watson (CON) | Shrewsbury |
Alexander Blane (N) | Southern Armagh |
David Sheehy (N) | Southern Galway |
Lewis Llewellyn Dillwyn (LIB) | Swansea Town |
Richard Power (N) | Waterford City |
Wilson Lloyd (CON) | Wednesbury |
Rt Hon Lord Arthur William Hill (CON) | Western Down |
Edwin Hughes (CON) | Woolwich |
28 November 1885 |
Philip Wroughton (CON) | Abingdon |
Frederick William Grafton (LIB) | Accrington |
Richard Frederick Fotheringham Campbell (LIB) | Ayr District of Burghs |
Robert William Duff (LIB) | Banffshire |
Robert Gunter (CON) | Barkston Ash |
Rt Hon George Sclater-Booth (CON) | Basingstoke |
Sir Edward Grey, Bt (LIB) | Berwick-upon-Tweed |
Charles Magniac (LIB) | Biggleswade |
Rt Hon William Edward Forster (LIB) | Bradford Central |
Angus Holden (LIB) | Bradford East |
Alfred Illingworth (LIB) | Bradford West |
Peter Rylands (LIB) | Burnley |
Sir Michael Arthur Bass, Bt (LIB) | Burton |
James Patrick Bannerman Robertson (CON) | Bute |
Richard Strong (LIB) | Camberwell North |
Sir Edward James Reed (LIB) | Cardiff District of Boroughs |
David Davies (LIB) | Cardiganshire |
James Joicey (LIB) | Chester-le-Street |
Charles Stewart Parnell (N) | Cork City |
Maurice Healy (N) | Cork City |
Hon George Thomas Kenyon (CON) | Denbigh District of Boroughs |
Walter Hume Long (CON) | Devizes |
Walter Shirley Shirley (LIB) | Doncaster |
John Corbett (LIB) | Droitwich |
John Morgan Howard (CON) | Dulwich |
Ernest Noel (LIB) | Dumfries District of Burghs |
Henry Hobhouse (LIB) | Eastern Somerset |
Henry James Tollemache (CON) | Eddisbury |
Josslyn Francis Pennington, Baron Muncaster (CON) | Egremont |
John Bryn Roberts (LIB) | Eifion |
Herbert Thomas Knatchbull-Hugessen (CON) | Faversham |
John Roberts (LIB) | Flint District of Boroughs |
Hon Walter Henry James (LIB) | Gateshead |
James Round (CON) | Harwich |
Abel Smith (CON) | Hertford |
John Wilson (LIB/LAB) | Houghton-le-Spring |
Arthur Duncombe (CON) | Howdenshire |
Thomas Coote (LIB) | Huntingdon |
Sir Richard Everard Webster (CON) | Isle of Wight |
Henry Bret Ince (LIB) | Islington East |
George Christopher Trout Bartley (CON) | Islington North |
Henry Spicer (LIB) | Islington South |
Richard Chamberlain (LIB) | Islington West |
Charles Mark Palmer (LIB) | Jarrow |
Sir John Swinburne, Bt (LIB) | Lichfield |
Francis Otter (LIB) | Louth |
Edward Hamer Carbutt (LIB) | Monmouth District of Boroughs |
Pryce Pryce-Jones (CON) | Montgomery District of Boroughs |
Charles Wallwyn Radcliffe Cooke (CON) | Newington West |
Edmund Leamy (N) | North Eastern Cork |
Hon Francis Egerton (LIB) | North Eastern Derbyshire |
Arthur Anthony Baumann (CON) | Peckham |
Michael Biddulph (LIB) | Ross |
Hon Arthur Ralph Douglas Elliot (LIB) | Roxburghshire |
George Henry Finch (CON) | Rutlandshire |
Charles William Mills (CON) | Sevenoaks |
Rt Hon Henry Chaplin (CON) | Sleaford |
Henry Wardle (LIB) | Southern Derbyshire |
Thomas Patrick Gill (N) | Southern Louth |
Francis Taylor (LIB) | Southern Norfolk |
Sir Rainald Knightley, Bt (CON) | Southern Northamptonshire |
Felix Thornley Cobbold (LIB) | Stowmarket |
Cromartie Sutherland-Leveson-Gower, Marquess of Stafford (LIB) | Sutherland |
William Hood Walrond (CON) | Tiverton |
Richard Sims Donkin (CON) | Tynemouth |
Lewis Henry Isaacs (CON) | Walworth |
Thomas Frederick Halsey (CON) | Watford |
Edward Rider Cook (LIB) | West Ham North |
Joseph Lynn Leicester (LIB/LAB) | West Ham South |
Sir Donald Currie (LIB) | Western Perthshire |
Frank Hardcastle (CON) | Westhoughton |
Sir Herbert Eustace Maxwell, Bt (CON) | Wigtownshire |
Richard George Penn Curzon-Howe, Viscount Curzon (CON) | Wycombe |
30 November 1885 |
Richard Davies (LIB) | Anglesey |
Sir Edmund Anthony Harley Lechmere, Bt (CON) | Bewdley |
Sir John Jones Jenkins (LIB) | Carmarthen District of Boroughs |
George William Latham (LIB) | Crewe |
Thomas O'Hanlon (N) | Eastern Cavan |
Joseph Richard Cox (N) | Eastern Clare |
Richard William Blackwood Ker (CON) | Eastern Down |
John Finucane (N) | Eastern Limerick |
William Joseph Corbet (N) | Eastern Wicklow |
Hon Alfred John Francis Egerton (CON) | Eccles |
Isaac Hoyle (LIB) | Heywood |
Robert Bannatyne Finlay (LIB) | Inverness District of Burghs |
Isaac Holden (LIB) | Keighley |
William Jacks (LIB) | Leith District of Burghs |
Joseph Cowen (Ind LIB) | Newcastle upon Tyne |
John Morley (LIB) | Newcastle upon Tyne |
Rt Hon Sir Richard Assheton Cross (CON) | Newton |
Edward MacNaghten (CON) | Northern Antrim |
James Lawrence Carew (N) | Northern Kildare |
Timothy Michael Healy (N) | Northern Monaghan |
Lord Ernest William Hamilton (CON) | Northern Tyrone |
Henry George Allen (LIB) | Pembroke & Haverfordwest District of Boroughs |
John Edward Ellis (LIB) | Rushcliffe |
Sir Thomas Henry Grattan Esmonde, Bt (N) | Southern Dublin County |
Lewis McIver (LIB) | Torquay |
1 December 1885 |
William Withey Bramston Beach (CON) | Andover |
Courtney Stanhope Kenny (LIB) | Barnsley |
Octavius Edward Coope (CON) | Brentford |
William James Beadel (CON) | Chelmsford |
Randle Joseph Feilden (CON) | Chorley |
Timothy Daniel Sullivan (N) | Dublin College Green |
Timothy Charles Harrington (N) | Dublin Harbour |
William Martin Murphy (N) | Dublin St Patrick's |
Edmund William Dwyer Gray (N) | Dublin St Stephen's Green |
Edward Birkbeck (CON) | Eastern Norfolk |
Robert Stewart Menzies (LIB) | Eastern Perthshire |
Sir George Macpherson Grant, Bt (LIB) | Elginshire & Nairnshire |
Rt Hon George Cubitt (CON) | Epsom |
Richard Burdon Haldane (LIB) | Haddingtonshire |
Sir John Henry Kennaway, Bt (CON) | Honiton |
Sir James Macnaghten McGarel-Hogg, Bt (CON) | Hornsey |
Rt Hon Edward Robert King-Harman (CON) | Isle of Thanet |
Peter Sturrock (CON) | Kilmarnock District of Burghs |
Mark John Stewart (CON) | Kirkcudbrightshire |
Charles Thomas Dyke Acland (LIB) | Launceston |
Caleb Wright (LIB) | Leigh |
Peter McLagan (LIB) | Linlithgowshire |
Stephen Mason (LIB) | Mid Lanarkshire |
Charles George Milnes Gaskell (LIB) | Morley |
Robert Bickersteth (LIB) | Newport (Shropshire) |
Benjamin Pickard (LIB/LAB) | Normanton |
Donald Crawford (LIB) | North Eastern Lanarkshire |
Edward James Saunderson (CON) | Northern Armagh |
Henry Lyle Mulholland (CON) | Northern Londonderry |
John Tomlinson Brunner (LIB) | Northwich |
Arthur Bower Forwood (CON) | Ormskirk |
Stanley Leighton (CON) | Oswestry |
Briggs Priestley (LIB) | Pudsey |
Henry Parkman Sturgis (LIB) | Southern Dorset |
Hon Frederic Courtney Morgan (CON) | Southern Monmouthshire |
Robert Norton (CON) | Tunbridge |
Dr Robert Farquharson (LIB) | Western Aberdeenshire |
Patrick O'Hea (N) | Western Donegal |
William Abraham (N) | Western Limerick |
John Deasy (N) | Western Mayo |
2 December 1885 |
Charles Seale-Hayne (LIB) | Ashburton |
Baron Ferdinand James de Rothschild (LIB) | Aylesbury |
Sir Joseph Whitwell Pease, Bt (LIB) | Barnard Castle |
Bernard Charles Molloy (N) | Birr |
Leonard Henry Courtney (LIB) | Bodmin |
Thomas Myles Sandys (CON) | Bootle |
Thomas Love Duncombe Jones-Parry (LIB) | Carnarvon District of Boroughs |
Charles Hall (CON) | Chesterton |
Arthur Brend Winterbotham (LIB) | Cirencester |
Sir Robert Jardine, Bt (LIB) | Dumfriesshire |
George Burrow Gregory (CON) | East Grinstead |
Thomas Joseph Condon (N) | Eastern Tipperary |
George Woodyatt Hastings (LIB) | Eastern Worcestershire |
Rt Hon Sir Henry John Selwyn-Ibbetson, Bt (CON) | Epping |
Robert Andrew Allison (LIB) | Eskdale |
Sir Frederick Wellington John Fitz Wygram, Bt (CON) | Fareham |
Rt Hon Lord Richard de Aquila Grosvenor (LIB) | Flintshire |
James William Barclay (LIB) | Forfarshire |
Lawrence James Baker (LIB) | Frome |
Frank Ash Yeo (LIB) | Gower |
Frederick Thorpe Mappin (LIB) | Hallamshire |
Edward William Vernon Harcourt (CON) | Henley |
Sir Walter Barttelot Barttelot, Bt (CON) | Horsham |
Thomas Watson (LIB) | Ilkeston |
Thomas Taylour, Earl of Bective (CON) | Kendal |
George Blucher Heneage Marton (CON) | Lancaster |
Charles Crompton (LIB) | Leek |
Thomas Duckham (LIB) | Leominster |
Cyril Flower (LIB) | Luton |
William Coare Brocklehurst (LIB) | Macclesfield |
Rt Hon Lord John James Robert Manners (CON) | Melton |
Henry Robertson (LIB) | Merionethshire |
Hon Charles Robert Spencer (LIB) | Mid Northamptonshire |
Matthew Joseph Kenny (N) | Mid Tyrone |
George Salis-Schwabe (LIB) | Middleton |
William George Mount (CON) | Newbury |
George Granville Leveson-Gower (LIB) | North Western Staffordshire |
James Edward O'Doherty (N) | Northern Donegal |
Thomas Waring (CON) | Northern Down |
William Hoey Kearney Redmond (N) | Northern Fermanagh |
Herbert Hardy Cozens-Hardy (LIB) | Northern Norfolk |
Peter McDonald (N) | Northern Sligo |
Jasper Wilson Johns (LIB) | Nuneaton |
William Davies (LIB) | Pembrokeshire |
Sir James John Trevor Lawrence, Bt (CON) | Reigate |
William Harker (LIB) | Ripon |
Dr Roderick Macdonald (Ind LIB/Crofter) | Ross & Cromarty |
Arthur Herbert Dyke Acland (LIB) | Rotherham |
Joseph Craven (LIB) | Shipley |
John Glencairn Carter Hamilton (LIB) | Southern Lanarkshire |
Joseph Woodhead (LIB) | Spen Valley |
John Compton Lawrance (CON) | Stamford |
Joseph Cheney Bolton (LIB) | Stirlingshire |
William George Spencer Scott Compton, Earl Compton (LIB) | Stratford-on-Avon |
William Agnew (LIB) | Stretford |
William Cuthbert Quilter (LIB) | Sudbury |
Rt Hon Sir Thomas Dyke Acland, Bt (LIB) | Wellington (Somerset) |
Jeremiah Jordan (N) | Western Clare |
Edward Harrington (N) | Western Kerry |
Sir Archibald Campbell Campbell, Bt (CON) | Western Renfrewshire |
Jasper Douglas Pyne (N) | Western Waterford |
Ernest William Denison (CON) | Whitby |
Sir Thomas Fraser Grove, Bt (LIB) | Wilton |
Edward Thomas Davenant Cotton (CON) | Wirral |
3 December 1885 |
William Fuller-Maitland (LIB) | Breconshire |
Alfred Barnes (LIB) | Chesterfield |
Henry Frederick Beaumont (LIB) | Colne Valley |
James Edward Hubert Gascoyne-Cecil, Viscount Cranborne (CON) | Darwen |
William John Lane (N) | Eastern Cork |
Alfred Thomas (LIB) | Eastern Glamorganshire |
Jeremiah Daniel Sheehan (N) | Eastern Kerry |
Thomas Wayman (LIB) | Elland |
Sir Richard Temple, Bt (CON) | Evesham |
Miles MacInnes (LIB) | Hexham |
Robert Dimsdale, Lord Dimsdale (CON) | Hitchin |
Sir George Balfour (LIB) | Kincardineshire |
Richard G Lalor (N) | Leix |
Robert Jasper More (LIB) | Ludlow |
Arthur George Kitching (LIB) | Maldon |
Hon John Stewart Gathorne-Hardy (CON) | Medway |
Hon Robert Torrens O'Neill (CON) | Mid Antrim |
Prof John McKane (CON) | Mid Armagh |
Dr Charles Kearns Deane Tanner (N) | Mid Cork |
William Crawford (LIB/LAB) | Mid Durham |
Francis Compton (CON) | New Forest |
Charles William Sydney Pierrepont, Viscount Newark (CON) | Newark |
Hon Hugh Frederick Hislop Elliot (LIB) | Northern Ayrshire |
John Joseph Clancy (N) | Northern Dublin County |
Justin McCarthy (N) | Northern Longford |
Joseph Nolan (N) | Northern Louth |
Thomas Phillips Price (LIB) | Northern Monmouthshire |
Sir Andrew Fairbairn (LIB) | Otley |
Sir Charles Tennant, Bt (LIB) | Peeblesshire & Selkirkshire |
Henry Charles Howard (LIB) | Penrith |
William Waldegrave Palmer, Viscount Wolmer (LIB) | Petersfield |
Robert Leake (LIB) | Radcliffe-cum-Farnworth |
William Henry Fellowes (CON) | Ramsey |
William Abraham (Ind LIB/LAB) | Rhondda |
Arthur Montagu Brookfield (CON) | Rye |
Sir Mathew Wilson, Bt (LIB) | Skipton |
John Hooper (N) | South Eastern Cork |
Arthur John Williams (LIB) | Southern Glamorganshire |
Hon Murray Edward Gordon Finch-Hatton (CON) | Spalding |
James Walter Grimston, Viscount Grimston (CON) | St Albans |
William Copeland Borlase (LIB) | St Austell |
Hon Henry Robert Brand (LIB) | Stroud |
Philip Albert Muntz (CON) | Tamworth |
Francis Bingham Mildmay (LIB) | Totnes |
Joseph Howard (CON) | Tottenham |
Frederick Dixon Dixon-Hartland (CON) | Uxbridge |
Alexander Hargreaves Brown (LIB) | Wellington (Shropshire) |
Walter Rice Howell Powell (LIB) | Western Carmarthenshire |
Henry Richard Farquharson (CON) | Western Dorset |
Tom Cottingham Edwards-Moss (CON) | Widnes |
Henry Cosmo Orme Bonsor (CON) | Wimbledon |
Francis William Maclean (LIB) | Woodstock |
4 December 1885 |
Hon William Lowther (CON) | Appleby |
William Rathbone (LIB) | Arfon |
William Pomfret Pomfret (CON) | Ashford |
Sir Bernhard Samuelson, Bt (LIB) | Banbury |
Sir Henry Meysey Meysey-Thompson, Bt (LIB) | Brigg |
Edmund William Dwyer Gray (N) | Carlow |
Charles Henry Gordon-Lennox, Earl of March (CON) | Chichester |
Bannister Fletcher (LIB) | Chippenham |
Henry Fell Pease (LIB) | Cleveland |
Rt Hon Sir William Hart Dyke, Bt (CON) | Dartford |
Archibald Orr-Ewing (CON) | Dunbartonshire |
Peter Esslemont (LIB) | Eastern Aberdeenshire |
Francis Alston Channing (LIB) | Eastern Northamptonshire |
William James Reynolds (N) | Eastern Tyrone |
Francis Seymour Stevenson (LIB) | Eye |
Thomas Blake (LIB) | Forest-of-Dean |
Richard Peacock (LIB) | Gorton |
William Pearce (CON) | Govan |
Hon William St John Fremantle Brodrick (CON) | Guildford |
Thomas Tertius Paget (LIB) | Harborough |
William Ambrose (CON) | Harrow |
William Sidebottom (CON) | High Peak |
George Richard Bethell (CON) | Holderness |
Hon Alan de Tatton Egerton (CON) | Knutsford |
Robert Thornhagh Gurdon (LIB) | Mid Norfolk |
Llewellyn Archer Atherley-Jones (LIB) | North Western Durham |
John Baird (CON) | North Western Lanarkshire |
Edward Purcell Mulhallen Marum (N) | Northern Kilkenny |
Alexander Craig Sellar (LIB) | Partick |
Abel Buckley (LIB) | Prestwich |
John Westlake (LIB) | Romford |
Newton Wallop, Viscount Lymington (LIB) | South Molton |
Patrick Alexander Chance (N) | Southern Kilkenny |
Thomas Sexton (N) | Southern Sligo |
John O'Connor (N) | Southern Tipperary |
Donal Sullivan (N) | Southern Westmeath |
Dr George Augustus Pilkington (LIB) | Southport |
Hon Lewis Payn Dawnay (CON) | Thirsk & Malton |
Edward Stafford Howard (LIB) | Thornbury |
William Bickford-Smith (LIB) | Truro |
Cornelius Marshall Warmington (LIB) | Western Monmouthshire |
John Rigby (LIB) | Wisbech |
Sir George Russell, Bt (CON) | Wokingham |
5 December 1885 |
Donald Horne Macfarlane (Ind LIB/Crofter) | Argyll |
George Pitt-Lewis (LIB) | Barnstaple |
William Beckett Denison (CON) | Bassetlaw |
Hon Edward Marjoribanks (LIB) | Berwickshire |
James Mellor Paulton (LIB) | Bishop Auckland |
Edward James Stanley (CON) | Bridgwater |
Edmund Hope Verney (LIB) | Buckingham |
Christopher Sykes (CON) | Buckrose |
Charles Augustus Vansittart Conybeare (Ind LIB) | Camborne |
Sir Ughtred James Kay-Shuttleworth, Bt (LIB) | Clitheroe |
Charles James Valentine (CON) | Cockermouth |
Edward Field (CON) | Eastbourne |
James Martin McCalmont (CON) | Eastern Antrim |
David Pugh (LIB) | Eastern Carmarthenshire |
Rt Hon George Osborne Morgan (LIB) | Eastern Denbighshire |
Arthur O'Connor (N) | Eastern Donegal |
Hon Pascoe Charles Glyn (LIB) | Eastern Dorset |
John Boyd Kinnear (LIB) | Eastern Fife |
James Finlayson (LIB) | Eastern Renfrewshire |
Patrick Joseph Power (N) | Eastern Waterford |
John Ramsay (LIB) | Falkirk District of Burghs |
Henry Joseph Wilson (LIB) | Holmfirth |
Rt Hon Edward Stanhope (CON) | Horncastle |
Thomas Gair Ashton (LIB) | Hyde |
Charles Fraser-Mackintosh (Ind LIB/Crofter) | Inverness-shire |
Sir John Whittaker Ellis, Bt (CON) | Kingston |
Alexander Staveley Hill (CON) | Kingswinford |
Sir Henry Fletcher, Bt (CON) | Lewes |
James Alfred Jacoby (LIB) | Mid Derbyshire |
Stuart Rendel (LIB) | Montgomeryshire |
George Newnes (LIB) | Newmarket |
William George Ainslie (CON) | North Lonsdale |
Michael Conway (N) | Northern Leitrim |
Benjamin Hingley (LIB) | Northern Worcestershire |
Sir John William Ramsden, Bt (LIB) | Osgoldcross |
Arthur O'Connor (N) | Ossory |
Hon Arthur Henry John Walsh (CON) | Radnorshire |
Sir Frederick Acclom Milbank, Bt (LIB) | Richmond |
Henry Peyton Cobb (LIB) | Rugby |
Herbert Coulston Gardner (LIB) | Saffron Walden |
William Thomas Makins (CON) | South Eastern Essex |
William Amhurst Tyssen-Amherst (CON) | South Western Norfolk |
Eugene Wason (LIB) | Southern Ayrshire |
Henry Campbell (N) | Southern Fermanagh |
John O'Connor (N) | Southern Kerry |
Timothy Michael Healy (N) | Southern Londonderry |
Laurence Connolly (N) | Southern Longford |
Dr Andrew Commins (N) | Southern Roscommon |
Aretas Akers-Douglas (CON) | St Augustine's |
John Reginald Yorke (CON) | Tewkesbury |
Joseph Francis Fox (N) | Tullamore |
Albert Henry George Grey (LIB) | Tyneside |
Edward North Buxton (LIB) | Walthamstow |
Richard Horner Paget (CON) | Wells |
George Pargiter Fuller (LIB) | Westbury |
Garrett Michael Byrne (N) | Western Wicklow |
John Macdonald Cameron (Ind LIB) | Wick District of Burghs |
7 December 1885 |
Frederick Alers Hankey (CON) | Chertsey |
Mervin Herbert Nevil Story-Maskelyne (LIB) | Cricklade |
Rt Hon Lord George Francis Hamilton (CON) | Ealing |
Matthew Harris (N) | Eastern Galway |
Jabez Edward Johnson-Ferguson (LIB) | Loughborough |
John Edward Redmond (N) | Northern Wexford |
William O'Brien (N) | Southern Tyrone |
Sir Robert Anstruther, Bt (Ind LIB) | St Andrews District of Burghs |
Sir John St Aubyn, Bt (LIB) | St Ives |
Hugh Fortescue, Viscount Ebrington (LIB) | Tavistock |
Robert Lacey Everett (LIB) | Woodbridge |
8 December 1885 |
Joseph Bennett (LIB) | Gainsborough |
Henry Samuel Wiggin (LIB) | Handsworth |
Cecil George Savile Foljambe (LIB) | Mansfield |
Thomas Mayne (N) | Mid Tipperary |
James Christopher Flynn (N) | Northern Cork |
William Grey Ellison Macartney (CON) | Southern Antrim |
John Francis Xavier O'Brien (N) | Southern Mayo |
Edward Crossley (LIB) | Sowerby |
Hamar Alfred Bass (LIB) | Western Staffordshire |
9 December 1885 |
James Ellis (LIB) | Bosworth |
Sir Savile Brinton Crossley, Bt (LIB) | Lowestoft |
Joseph Arch (LIB/LAB) | North Western Norfolk |
Hon Edwin Berkeley Portman (LIB) | Northern Dorset |
Brownlow Henry George Cecil, Lord Burghley (CON) | Northern Northamptonshire |
James Joseph O'Kelly (N) | Northern Roscommon |
Evan Henry Llewellyn (CON) | Northern Somerset |
James Tuite (N) | Northern Westmeath |
Sir Henry Marshman Havelock-Allan, Bt (LIB) | South Eastern Durham |
Bernard Kelly (N) | Southern Donegal |
John Francis Small (N) | Southern Down |
Luke Patrick Hayden (N) | Southern Leitrim |
Sir Joseph Neale McKenna (N) | Southern Monaghan |
Frederick Edwin Gould Lambart, Viscount Kilcoursie (LIB) | Southern Somerset |
Charles Fenwick (LIB/LAB) | Wansbeck |
Joseph Gillis Biggar (N) | Western Cavan |
William Cornwallis West (LIB) | Western Denbighshire |
Lord Edward Cavendish (LIB) | Western Derbyshire |
10 December 1885 |
Dr Gavin Brown Clark (Ind LIB/Crofter) | Caithness |
Patrick Joseph O'Brien (N) | Northern Tipperary |
Dr Joseph Edward Kenny (N) | Southern Cork |
James Peter Gilhooly (N) | Western Cork |
18 December 1885 |
Rt Hon John Hay Athole Macdonald (CON) | Edinburgh & St Andrews Universities |
Leonard Lyell (LIB) | Orkney & Shetland |