28 September 1900 |
John Penn (CON) | Lewisham |
Hon William Frederick Danvers Smith (CON) | Strand |
29 September 1900 |
Evelyn Cecil (CON) | Aston Manor |
Sir Charles William Cayzer (CON) | Barrow-in-Furness |
Gustav Wilhelm Wolff (U) | Belfast East |
William Johnston (U) | Belfast South |
Hugh Oakley Arnold-Foster (LIB U) | Belfast West |
Sir Elliott Lees, Bt (CON) | Birkenhead |
Rt Hon Jesse Collings (LIB U) | Birmingham Bordesley |
Edward Ebenezer Parkes (LIB U) | Birmingham Central |
Francis William Lowe (CON) | Birmingham Edgbaston |
John Throgmorton Middlemore (LIB U) | Birmingham North |
Joseph Powell Williams (LIB U) | Birmingham South |
Rt Hon Joseph Chamberlain (LIB U) | Birmingham West |
Herbert Shepherd-Cross (CON) | Bolton |
George Harwood (LIB) | Bolton |
William Garfit (CON) | Boston |
Sir Robert Gray Cornish Mowbray, Bt (CON) | Brixton |
Sir Edward Walter Greene, Bt (CON) | Bury St Edmunds |
Sir Robert Uniacke Penrose Fitzgerald, Bt (CON) | Cambridge |
John Henniker Heaton (CON) | Canterbury |
Rt Hon William Court Gully (Speaker) | Carlisle |
Sir Horatio David Davies (CON) | Chatham |
James Tynte Agg-Gardner (CON) | Cheltenham |
Hon Alban George Henry Gibbs (CON) | City of London |
Sir Joseph Cockfield Dimsdale (CON) | City of London |
Rt Hon Charles Thomson Ritchie (CON) | Croydon |
Herbert Pike Pease (LIB U) | Darlington |
George Wyndham (CON) | Dover |
Timothy Charles Harrington (N) | Dublin Harbour |
William Field (N) | Dublin St Patrick's |
George Doughty (LIB U) | Great Grimsby |
Sir John Charles Ready Colomb (CON) | Great Yarmouth |
Lord Hugh Richard Heathcote Cecil (CON) | Greenwich |
Edward Brodie Hoare (CON) | Hampstead |
John Stanhope Arkwright (CON) | Hereford |
James Farquharson Remnant (CON) | Holborn |
Sir Edward Albert Sassoon, Bt (CON) | Hythe |
Henry Algernon George Percy, Earl Percy (CON) | Kensington South |
William Frederic Lawrence (CON) | Liverpool Abercromby |
Augustus Frederick Warr (CON) | Liverpool East Toxteth |
Sir John Archibald Willox (CON) | Liverpool Everton |
James Henry Stock (CON) | Liverpool Walton |
Samuel Wasse Higginbottom (CON) | Liverpool West Derby |
Robert Paterson Houston (CON) | Liverpool West Toxteth |
Sir William Henry Houldsworth, Bt (CON) | Manchester North West |
Sir Harry Bullard (CON) | Norwich |
Sir Samuel Hoare, Bt (CON) | Norwich |
Charles Ernest Tritton (CON) | Norwood |
Arthur Annesley, Viscount Valentia (CON) | Oxford |
Sir Thomas George Fardell (CON) | Paddington South |
James Edward Hubert Gascoyne Cecil, Viscount Cranborne (CON) | Rochester |
John Batty Langley (LIB) | Sheffield Attercliffe |
Sir Charles Edward Howard Vincent (CON) | Sheffield Central |
Rt Hon Charles Bellby Stuart-Wortley (CON) | Sheffield Hallam |
Henry David Greene (CON) | Shrewsbury |
David Brynmor Jones (LIB) | Swansea District |
William Charles de Meuron Wentworth-Fitzwilliam, Viscount Milton (LIB U) | Wakefield |
Henry Kimber (CON) | Wandsworth |
James Ernest Spencer (CON) | West Bromwich |
Charles Eric Hambro (CON) | Wimbledon |
Sir Francis Tress Barry, Bt (CON) | Windsor |
Rt Hon Sir Henry Hartley Fowler (LIB) | Wolverhampton East |
Sir Alfred Hickman (CON) | Wolverhampton West |
Edwin Hughes (CON) | Woolwich |
Hon George Higginson Allsopp (CON) | Worcester |
George Denison Faber (CON) | York |
John George Butcher (CON) | York |
1 October 1900 |
Archie Kirkman Loyd (CON) | Abingdon |
Ellis Jones Griffith (LIB) | Anglesey |
Hon Lionel Walter Rothschild (LIB U) | Aylesbury |
Arthur Frederick Jeffreys (CON) | Basingstoke |
Sir Edward Grey, Bt (LIB) | Berwick-upon-Tweed |
Alfred Baldwin (CON) | Bewdley |
Edward James Stanley (CON) | Bridgwater |
Rt Hon Sir Michael Edward Hicks-Beach, Bt (CON) | Bristol West |
Sir Richard Claverhouse Jebb (CON) | Cambridge University |
Rt Hon Sir John Eldon Gorst (CON) | Cambridge University |
Lord Edmund Bernard Talbot (CON) | Chichester |
Edward John Chalmers Morton (LIB) | Devonport |
Hudson Ewbanke Kearley (LIB) | Devonport |
Rt Hon William Edward Hartpole Lecky (LIB U) | Dublin University |
Rt Hon Sir Edward Henry Carson (U) | Dublin University |
Sir John Blundell Maple, Bt (CON) | Dulwich |
Hon Arthur Ralph Douglas Elliot (LIB U) | Durham |
Rt Hon Lord George Francis Hamilton (CON) | Ealing |
John Murphy (N) | Eastern Kerry |
Henry James Tollemache (CON) | Eddisbury |
Sir Edgar Vincent (CON) | Exeter |
John Howard (CON) | Faversham |
Hon Martin Henry Fitzpatrick Morris (U) | Galway |
John George Alexander Baird (CON) | Glasgow Central |
Sir Henry Meysey Meysey-Thompson, Bt (LIB U) | Handsworth |
Abel Henry Smith (CON) | Hertford |
Thomas Gibson Bowles (CON) | King's Lynn |
William George Webb (CON) | Kingswinford |
Sir James Rankin, Bt (CON) | Leominster |
Sir Michael Foster (LIB U) | London University |
Charles Edward Warde (CON) | Medway |
John Brownlee Lonsdale (U) | Mid Armagh |
William Slaney Kenyon-Slaney (CON) | Newport (Shropshire) |
Patrick George Hamilton Carvill (N) | Newry |
Alfred Emmott (LIB) | Oldham |
Winston Leonard Spencer Churchill (CON) | Oldham |
Stanley Leighton (CON) | Oswestry |
Sir William Reynell Anson, Bt (LIB U) | Oxford University |
Rt Hon John Gilbert Talbot (CON) | Oxford University |
Robert Purvis (LIB U) | Peterborough |
Hon Ivor Churchill Guest (CON) | Plymouth |
Henry Edward Duke (CON) | Plymouth |
Rt Hon Robert William Hanbury (CON) | Preston |
William Edward Murray Tomlinson (CON) | Preston |
George William Palmer (LIB) | Reading |
Hon Henry Cubitt (CON) | Reigate |
Clement Molyneux Royds (CON) | Rochdale |
George Henry Finch (CON) | Rutlandshire |
George Lambert (LIB) | South Molton |
Jasper Tully (N) | Southern Leitrim |
John Patrick Hayden (N) | Southern Roscommon |
John Cullinan (N) | Southern Tipperary |
Rt Hon Aretas Akers-Douglas (CON) | St Augustine's |
Matthew White Ridley (CON) | Stalybridge |
Victor Milward (CON) | Stratford-on-Avon |
Philip Albert Muntz (CON) | Tamworth |
Sir John Edward Dorington, Bt (CON) | Tewkesbury |
Sir Christopher Furness (LIB) | The Hartlepools |
John Grant Lawson (CON) | Thirsk & Malton |
Rt Hon Sir William Hood Walrond, Bt (CON) | Tiverton |
John Edward Redmond (N) | Waterford City |
Thomas Frederick Halsey (CON) | Watford |
Robert Edmund Dickinson (CON) | Wells |
Ernest Gray (CON) | West Ham North |
George Edward Banes (CON) | West Ham South |
Alexander Henderson (LIB U) | Western Staffordshire |
Sir Francis Sharp Powell, Bt (CON) | Wigan |
2 October 1900 |
Rt Hon James Alexander Campbell (CON) | Aberdeen & Glasgow Universities |
Duncan Vernon Pirie (LIB) | Aberdeen North |
Rt Hon James Bryce (LIB) | Aberdeen South |
Robert Gunter (CON) | Barkston Ash |
John Elliot Burns (LIB/LAB) | Battersea |
Charles Guy Pym (CON) | Bedford |
Sir William Coddington, Bt (CON) | Blackburn |
Sir William Henry Hornby, Bt (CON) | Blackburn |
Rt Hon Sir Matthew White Ridley, Bt (CON) | Blackpool |
James M Leslie Wanklyn (LIB U) | Bradford Central |
Hon Ronald Henry Fulke Greville (CON) | Bradford East |
Ernest Francis Swan Flower (CON) | Bradford West |
James Bigwood (CON) | Brentford |
Charles Algernon Whitmore (CON) | Chelsea |
David Alexander Edward Lindsay, Lord Balcarres (CON) | Chorley |
Hon Allen Benjamin Bathurst (CON) | Cirencester |
Percy Melville Thornton (CON) | Clapham |
Charles James Murray (CON) | Coventry |
Rt Hon Sir William Hart Dyke, Bt (CON) | Dartford |
Rev Arthur Henry Aylmer Morton (CON) | Deptford |
Mark Oldroyd (LIB) | Dewsbury |
William Hoey Kearney Redmond (N) | Eastern Clare |
Anthony John Charles Donelan (N) | Eastern Cork |
John Roche (N) | Eastern Galway |
Prof William Lundon (N) | Eastern Limerick |
Thomas Joseph Condon (N) | Eastern Tipperary |
Sir John Batty Tuke (CON) | Edinburgh & St Andrews Universities |
John Bryn Roberts (LIB) | Eifion |
Russell Rea (LIB) | Gloucester |
Arthur Alexander Priestley (LIB) | Grantham |
Freeman Freeman-Thomas (LIB) | Hastings |
George Bickersteth Hudson (CON) | Hitchin |
Rt Hon Sir John Henry Kennaway, Bt (CON) | Honiton |
Charles Barrington Balfour (CON) | Hornsey |
William Henry Wilson-Todd (CON) | Howdenshire |
Henry Blundell-Hollinshead-Blundell (CON) | Ince |
Rt Hon James Lowther (CON) | Isle of Thanet |
Benjamin Louis Cohen (CON) | Islington East |
George Christopher Trout Bartley (CON) | Islington North |
Sir Albert Kaye Rollit (CON) | Islington South |
Thomas Lough (LIB) | Islington West |
Josceline FitzRoy Bagot (CON) | Kendal |
Frederick Lucas Cook (CON) | Kennington |
Patrick O'Brien (N) | Kilkenny City |
Thomas Skewes-Cox (CON) | Kingston |
Hon Alan de Tatton Egerton (CON) | Knutsford |
Frederick William Horner (CON) | Lambeth North |
Sir Jonathan Fowle Lancelot Rolleston (CON) | Leicester |
Henry Broadhurst (LIB/LAB) | Leicester |
Sir Henry Fletcher, Bt (CON) | Lewes |
Charles Hilton Seely (LIB U) | Lincoln |
Robert Jasper More (LIB U) | Ludlow |
William Bromley-Davenport (CON) | Macclesfield |
Rt Hon Arthur James Balfour (CON) | Manchester East |
Charles Ernest Schwann (LIB) | Manchester North |
Rt Hon Sir James Fergusson, Bt (CON) | Manchester North East |
Hon William Robert Wellesley Peel (LIB U) | Manchester South |
William Johnson Galloway (CON) | Manchester South West |
Dr Charles Kearns Deane Tanner (N) | Mid Cork |
Samuel Alexander Sadler (CON) | Middlesbrough |
Hon John Walter Edward Douglas Scott-Montagu (CON) | New Forest |
Sir Charles Glynne Earle Welby, Bt (CON) | Newark |
William Arthur Mount (CON) | Newbury |
Edward Bond (CON) | Nottingham East |
Lord Henry Cavendish-Bentinck (CON) | Nottingham South |
James Henry Yoxall (LIB) | Nottingham West |
John Aird (CON) | Paddington North |
Frederick John Horniman (LIB) | Penryn & Falmouth |
Rt Hon John Lloyd Wharton (CON) | Ripon |
Percy Archer Clive (LIB U) | Ross |
William Mather (LIB) | Rossendale |
Frederick Platt-Higgins (CON) | Salford North |
James Grimble Groves (CON) | Salford South |
Lees Knowles (CON) | Salford West |
Joseph Compton Rickett (LIB) | Scarborough |
James Lawrence Carew (Ind N) | Southern Meath |
James Daly (N) | Southern Monaghan |
Hon Frederic Courtney Morgan (CON) | Southern Monmouthshire |
John O'Dowd (N) | Southern Sligo |
Donal Sullivan (N) | Southern Westmeath |
Hon Vicary Gibbs (CON) | St Albans |
Hon Heneage Legge (CON) | St George Hanover Square |
Emil Hugh Oscar Robert Ropner (CON) | Stockton-on-Tees |
Douglas Harry Coghill (CON) | Stoke-on-Trent |
Sir George Newnes, Bt (LIB) | Swansea Town |
Francis Bingham Mildmay (LIB U) | Totnes |
Edmund Haviland Burke (N) | Tullamore |
Sir Frederick Dixon Dixon-Hartland, Bt (CON) | Uxbridge |
John Lloyd Morgan (LIB) | Western Carmarthenshire |
Victor Christian William Cavendish (LIB U) | Western Derbyshire |
Robert Williams (CON) | Western Dorset |
Ernest William Beckett (CON) | Whitby |
Augustus Helder (CON) | Whitehaven |
Henry Norman (LIB) | Wolverhampton South |
George Herbert Morrell (CON) | Woodstock |
3 October 1900 |
Rt Hon William Withey Bramston Beach (CON) | Andover |
Herbert James Whiteley (CON) | Ashton-under-Lyne |
Rt Hon Edmond Robert Wodehouse (LIB U) | Bath |
Charles Wyndham Murray (CON) | Bath |
Thomas Myles Sandys (CON) | Bootle |
Charles Morley (LIB) | Breconshire |
Gerald Walter Erskine Loder (CON) | Brighton |
Bruce Canning Vernon-Wentworth (CON) | Brighton |
John Hammond (N) | Carlow |
Kenneth Robert Balfour (CON) | Christchurch |
Alfred Edward Pease (LIB) | Cleveland |
William O'Malley (N) | Connemara |
Sir Thomas Roe (LIB) | Derby |
Richard Bell (LAB) | Derby |
Brooke Robinson (CON) | Dudley |
Sir John Leng (LIB) | Dundee |
Edmund Robertson (LIB) | Dundee |
Samuel Moss (LIB) | Eastern Denbighshire |
James Alexander Rentoul (U) | Eastern Down |
John Dillon (N) | Eastern Mayo |
Joseph Austen Chamberlain (LIB U) | Eastern Worcestershire |
William Hayes Fisher (CON) | Fulham |
Horatio Gilbert George Parker (CON) | Gravesend |
John Heywood Johnstone (CON) | Horsham |
Sir James Thomas Woodhouse (LIB) | Huddersfield |
Daniel Ford Goddard (LIB) | Ipswich |
Sir Charles Dalrymple, Bt (CON) | Ipswich |
John Edward Bernard Seely (CON) | Isle of Wight |
Sir Charles Mark Palmer, Bt (LIB) | Jarrow |
Sir Augustus Frederick Godson (CON) | Kidderminster |
John Philip Nolan (N) | Northern Galway |
Rt Hon John Atkinson (U) | Northern Londonderry |
Patrick Joseph O'Brien (N) | Northern Tipperary |
Hon Arthur Stanley (CON) | Ormskirk |
William Graham Nicholson (CON) | Petersfield |
Walter Palmer (CON) | Salisbury |
James Fitzalan Hope (CON) | Sheffield Brightside |
Sir Ellis Ashmead-Bartlett (CON) | Sheffield Ecclesall |
John Pius Boland (N) | Southern Kerry |
Matthew Joseph Minch (N) | Southern Kildare |
Theodore Frederic Charles Edward Shaw (LIB) | Stafford |
Sir William Cuthbert Quilter, Bt (LIB U) | Sudbury |
Alfred Cholmeley Earle-Welby (CON) | Taunton |
Charles Edward Hungerford Atholl Colston (CON) | Thornbury |
Frederick Leverton Harris (CON) | Tynemouth |
Rt Hon Sir Arthur Divett Hayter, Bt (LIB) | Walsall |
Walford Davis Green (CON) | Wednesbury |
James Boyle (N) | Western Donegal |
William Lehmann Ashmead Bartlett Burdett-Coutts (CON) | Westminster |
William Henry Myers (CON) | Winchester |
Oliver Young (CON) | Wokingham |
4 October 1900 |
William Jones (LIB) | Arfon |
Rt Hon Sir Frederick George Milner, Bt (CON) | Bassetlaw |
Henry John Cockayne Cust (CON) | Bermondsey |
Sir Mancherjee Merwanjee Bhownaggree (CON) | Bethnal Green North East |
Samuel Forde Ridley (CON) | Bethnal Green South West |
Sir John Benjamin Stone (CON) | Birmingham East |
Walter Murray Guthrie (CON) | Bow & Bromley |
Charles Edward Henry Hobhouse (LIB) | Bristol East |
Sir Frederick Wills, Bt (LIB U) | Bristol North |
Rt Hon Walter Hume Long (CON) | Bristol South |
William Mitchell (CON) | Burnley |
James Kenyon (CON) | Bury |
Dr Thomas James Macnamara (LIB) | Camberwell North |
Rt Hon Sir Ughtred James Kay-Shuttleworth, Bt (LIB) | Clitheroe |
Sir Weetman Dickinson Pearson, Bt (LIB) | Colchester |
Joseph Patrick Nannetti (N) | Dublin College Green |
James McCann (N) | Dublin St Stephen's Green |
Denis Joseph Cogan (N) | Eastern Wicklow |
George Mackenzie Brown (LIB) | Edinburgh Central |
George McCrae (LIB) | Edinburgh East |
Sir Andrew Noel Agnew, Bt (LIB U) | Edinburgh South |
Sir Lewis McIver, Bt (LIB U) | Edinburgh West |
William Keswick (CON) | Epsom |
Hon William Frederick Barton Massey-Mainwaring (CON) | Finsbury Central |
Henry Charles Richards (CON) | Finsbury East |
William Allan (LIB) | Gateshead |
Andrew Bonar Law (CON) | Glasgow Blackfriars & Hutchesontown |
Charles Scott Dickson (CON) | Glasgow Bridgeton |
Alexander Cross (LIB) | Glasgow Camlachie |
Sir John Maxwell Stirling-Maxwell, Bt (CON) | Glasgow College |
John Wilson (LIB U) | Glasgow St Rollox |
Archibald Cameron Corbett (LIB U) | Glasgow Tradeston |
James Reid (CON) | Greenock |
Augustus Henry Eden Allhusen (CON) | Hackney Central |
William Robert Bousfield (CON) | Hackney North |
Thomas Herbert Robertson (CON) | Hackney South |
William Randal Cremer (LIB/LAB) | Haggerston |
John Henry Whitley (LIB) | Halifax |
Sir Saville Brinton Crossley, Bt (LIB U) | Halifax |
William James Bull (CON) | Hammersmith |
Arthur Howard Heath (CON) | Hanley |
Irwin Edward Bainbridge Cox (CON) | Harrow |
Hon Claude George Drummond Hay (CON) | Hoxton |
George Charles Montagu (CON) | Huntingdon |
William Edward Thompson Sharpe (CON) | Kensington North |
Sir Henry Seymour King (CON) | Kingston-upon-Hull Central |
Joseph Thomas Firbank (CON) | Kingston-upon-Hull East |
Charles Henry Wilson (LIB) | Kingston-upon-Hull West |
Rt Hon Gerald William Balfour (CON) | Leeds Central |
Henry Strother Cautley (CON) | Leeds East |
Rt Hon William Lawies Jackson (CON) | Leeds North |
John Lawson Walton (LIB) | Leeds South |
Rt Hon Herbert John Gladstone (LIB) | Leeds West |
Dr Mark Anthony McDonnell (N) | Leix |
Harry Simon Samuel (CON) | Limehouse |
Charles McArthur (LIB U) | Liverpool Exchange |
David MacIver (CON) | Liverpool Kirkdale |
Thomas Power O'Connor (N) | Liverpool Scotland |
Edmund Boulnois (CON) | Marylebone East |
Sir Samuel Edward Scott, Bt (CON) | Marylebone West |
Lord Cecil Reginald Manners (CON) | Melton |
David Alfred Thomas (LIB) | Merthyr Tydvil |
James Keir Hardie (LAB) | Merthyr Tydvil |
Spencer Charrington (CON) | Mile End |
Thomas Burt (LIB/LAB) | Morpeth |
Walter Richard Plummer (CON) | Newcastle upon Tyne |
George Renwick (CON) | Newcastle upon Tyne |
Sir Alfred Seale Haslam (LIB U) | Newcastle-under-Lyme |
Cecil William Norton (LIB) | Newington West |
Richard Pilkington (CON) | Newton |
William Abraham (N) | North Eastern Cork |
Henry du Pre Labouchere (LIB) | Northampton |
John Greenwood Shipman (LIB) | Northampton |
William Moore (U) | Northern Antrim |
James Christopher Flynn (N) | Northern Cork |
Daniel Macaleese (N) | Northern Monaghan |
James Joseph O'Kelly (N) | Northern Roscommon |
Wiliam McKillop (N) | Northern Sligo |
John William Wilson (LIB U) | Northern Worcestershire |
Sir William Dunn, Bt (LIB) | Paisley |
Frederick George Banbury (CON) | Peckham |
John Wynford Philipps (LIB) | Pembrokeshire |
Robert Wallace (LIB) | Perth |
Thomas Willans Nussey (LIB) | Pontefract |
Sydney Charles Buxton (LIB) | Poplar |
James Henry Alexander Majendie (CON) | Portsmouth |
Reginald Jaffray Lucas (CON) | Portsmouth |
John Cumming Macdona (CON) | Rotherhithe |
William Snowdon Robson (LIB) | South Shields |
Sir John Stephen Barrington Simeon, Bt (LIB U) | Southampton |
Tankerville Chamberlayne (CON) | Southampton |
Michael McCartan (N) | Southern Down |
Hon Dominick Edward Blake (N) | Southern Longford |
John O'Donnell (N) | Southern Mayo |
Peter ffrench (N) | Southern Wexford |
Richard Knight Causton (LIB) | Southwark West |
Thomas Robert Dewar (CON) | St George |
Henry Seton-Karr (CON) | St Helens |
Sir Thomas Wrightson, Bt (CON) | St Pancras East |
Edward Robert Pacy Moon (CON) | St Pancras North |
Herbert Merton Jessel (LIB U) | St Pancras South |
Harry Robert Graham (CON) | St Pancras West |
William Eden Evans-Gordon (CON) | Stepney |
Sir Joseph Leigh (LIB) | Stockport |
Beresford Valentine Melville (CON) | Stockport |
John Stapylton Grey Pemberton (CON) | Sunderland |
Sir William Theodore Doxford (CON) | Sunderland |
James Bailey (CON) | Walworth |
Robert Pierpoint (CON) | Warrington |
Hon Alfred Lyttelton (LIB U) | Warwick & Leamington |
Thomas McGovern (N) | Western Cavan |
John Herbert Roberts (LIB) | Western Denbighshire |
James John Shee (N) | Western Waterford |
Stuart Montagu Samuel (LIB) | Whitechapel |
Rt Hon Sir Herbert Eustace Maxwell, Bt (CON) | Wigtownshire |
5 October 1900 |
Sir James Horner Haslett (U) | Belfast North |
James Mellor Paulton (LIB) | Bishop Auckland |
Charles Benjamin Bright McLaren (LIB) | Bosworth |
Robert Armstrong Yerburgh (CON) | Chester |
John Scurrah Randles (CON) | Cockermouth |
William O'Brien (N) | Cork City |
James Francis Xavier O'Brien (N) | Cork City |
Samuel Young (N) | Eastern Cavan |
Michael Hugh Shaw-Stewart (CON) | Eastern Renfrewshire |
Patrick Joseph Power (N) | Eastern Waterford |
James Round (CON) | Harwich |
Thomas Shaw (LIB) | Hawick District of Burghs |
Sir Robert Bannatyne Finlay (LIB U) | Inverness District of Burghs |
Michael Joyce (N) | Limerick City |
James Albert Edward Hamilton, Marquis of Hamilton (U) | Londonderry City |
John Barker (LIB) | Maidstone |
Hon Charles Hedley Strutt (CON) | Maldon |
Arthur Osmond Williams (LIB) | Merionethshire |
Hon Robert Torrens O'Neill (U) | Mid Antrim |
Rt Hon Charles Robert Spencer (LIB) | Mid Northamptonshire |
Richard Frederick Cavendish (LIB U) | North Lonsdale |
John Joseph Clancy (N) | Northern Dublin County |
Edward Mervyn Archdale (U) | Northern Fermanagh |
Michael Joseph Flavin (N) | Northern Kerry |
Patrick McDermott (N) | Northern Kilkenny |
James Patrick Farrell (N) | Northern Longford |
Timothy Michael Healy (Ind N) | Northern Louth |
William P Delany (N) | Ossory |
John Wimburn Laurie (CON) | Pembroke & Haverfordwest District of Boroughs |
Rt Hon Henry Chaplin (CON) | Sleaford |
John Gretton (CON) | Southern Derbyshire |
William John Duffy (N) | Southern Galway |
Arthur Wellesley Soames (LIB) | Southern Norfolk |
Thomas Wallace Russell (LIB U) | Southern Tyrone |
William Alexander McArthur (LIB) | St Austell |
Sir John William Maclure, Bt (CON) | Stretford |
Joseph Howard (CON) | Tottenham |
Sir Alexander Fuller Acland-Hood, Bt (CON) | Wellington (Somerset) |
John Eustace Jameson (N) | Western Clare |
Patrick Joseph O'Shaughnessy (N) | Western Limerick |
James O'Connor (N) | Western Wicklow |
Edward George Villiers Stanley, Lord Stanley (CON) | Westhoughton |
William Hall Walker (CON) | Widnes |
6 October 1900 |
Richard Rigg (LIB) | Appleby |
Lord Alwyne Frederick Compton (LIB U) | Biggleswade |
Rt Hon Andrew Graham Murray (CON) | Bute |
David Lloyd George (LIB) | Carnarvon District of Boroughs |
Sir James Joicey, Bt (LIB) | Chester-le-Street |
Hon George Thomas Kenyon (CON) | Denbigh District of Boroughs |
Edward Alfred Goulding (CON) | Devizes |
Sir Robert Threshie Reid (LIB) | Dumfries District of Burghs |
Abel Thomas (LIB) | Eastern Carmarthenshire |
Edward McFadden (N) | Eastern Donegal |
Rt Hon Herbert Henry Asquith (LIB) | Eastern Fife |
Robert John Price (LIB) | Eastern Norfolk |
Henry Hobhouse (LIB U) | Eastern Somerset |
Amelius Richard Mark Lockwood (CON) | Epping |
Charles Wigram Long (CON) | Evesham |
John Herbert Lewis (LIB) | Flint District of Boroughs |
Robert Trotter Hermon-Hodge (CON) | Henley |
Henry Joseph Wilson (LIB) | Holmfirth |
Gilbert Heathcote-Drummond-Willoughby, Lord Willoughby de Eresby (CON) | Horncastle |
Sir Balthazar Walter Foster (LIB) | Ilkeston |
George Murnaghan (N) | Mid Tyrone |
Llewellyn Archer Atherley-Jones (LIB) | North Western Durham |
John Kenelm Digby Wingfield-Digby (CON) | Northern Dorset |
Sackville George Stopford-Sackville (CON) | Northern Northamptonshire |
Francis Alexander Newdigate (CON) | Nuneaton |
Rt Hon James William Lowther (CON) | Penrith |
Hon Ailwyn Edward Fellowes (CON) | Ramsey |
John Hutton (CON) | Richmond |
Sir James Fortescue Flannery (LIB U) | Shipley |
Edward Barry (N) | Southern Cork |
James O'Mara (N) | Southern Kilkenny |
John Gordon (LIB U) | Southern Londonderry |
Edward Hain (LIB U) | St Ives |
Ian Zachary Malcolm (CON) | Stowmarket |
Arthur Sackville Trevor Griffith-Boscawen (CON) | Tunbridge |
Charles Fenwick (LIB/LAB) | Wansbeck |
James Peter Gilhooly (N) | Western Cork |
Arthur Hill (U) | Western Down |
Dr Robert Ambrose (N) | Western Mayo |
Joseph C Hoult (CON) | Wirral |
8 October 1900 |
Laurence Hardy (CON) | Ashford |
Albert Brassey (CON) | Banbury |
Alexander William Black (LIB) | Banffshire |
Joseph Walton (LIB) | Barnsley |
Robert Frederick Ratcliff (LIB U) | Burton |
Alfred Davies (LIB) | Carmarthen District of Boroughs |
Frederic Carne Rasch (CON) | Chelmsford |
Frederick William Fison (CON) | Doncaster |
John Wilson (LIB U) | Falkirk District of Burghs |
Arthur Hamilton Lee (CON) | Fareham |
John Sinclair (LIB) | Forfarshire |
John Emmott Barlow (LIB) | Frome |
Ernest Frederick George Hatch (CON) | Gorton |
Oswald Partington (LIB) | High Peak |
John Alexander Dewar (LIB) | Inverness-shire |
John Fletcher Moulton (LIB) | Launceston |
Samuel Thomas Evans (LIB) | Mid Glamorganshire |
William O'Doherty (N) | Northern Donegal |
Sir William Bramston Gurdon (LIB) | Northern Norfolk |
Rt Hon Charles Hare Hemphill (LIB) | Northern Tyrone |
Sir Thomas Henry Grattan Esmonde, Bt (N) | Northern Wexford |
Theodore Cooke Taylor (LIB) | Radcliffe-cum-Farnworth |
William Abraham (LIB/LAB) | Rhondda |
William Grey Ellison Macartney (U) | Southern Antrim |
Prof John Gordon Swift MacNeill (N) | Southern Donegal |
Joseph Nolan (Ind N) | Southern Louth |
Henry Torrens Anstruther (LIB U) | St Andrews District of Burghs |
Francis Layland-Barratt (LIB) | Torquay |
Thomas O'Donnell (N) | Western Kerry |
John Stroyan (LIB U) | Western Perthshire |
9 October 1900 |
Charles Philips Trevelyan (LIB) | Elland |
Rt Hon William St John Fremantle Brodrick (CON) | Guildford |
Sir Frederick Thorpe Mappin, Bt (LIB) | Hallamshire |
John Brigg (LIB) | Keighley |
Maurice Levy (LIB) | Loughborough |
Edward Brocklehurst Fielden (CON) | Middleton |
Benjamin Pickard (LIB/LAB) | Normanton |
John Edward Ellis (LIB) | Rushcliffe |
10 October 1900 |
Sir Joseph Francis Leese (LIB) | Accrington |
Charles Lindsay Orr-Ewing (CON) | Ayr District of Burghs |
Sir Joseph Whitwell Pease, Bt (LIB) | Barnard Castle |
Ernest Joseph Soares (LIB) | Barnstaple |
Michael Reddy (N) | Birr |
Sir Lewis William Molesworth, Bt (LIB U) | Bodmin |
William Walter Carlile (CON) | Buckingham |
Sir Edward James Reed (LIB) | Cardiff District of Boroughs |
Sir James Kitson, Bt (LIB) | Colne Valley |
William Jardine Herries Maxwell (LIB U) | Dumfriesshire |
Alexander Wylie (CON) | Dunbartonshire |
Hon Humphrey Napier Sturt (CON) | Eastern Dorset |
Francis Alston Channing (LIB) | Eastern Northamptonshire |
Octavius Leigh Leigh-Clare (CON) | Eccles |
Hon Alexander William Charles Oliphant Murray, Master of Elibank (LIB) | Edinburghshire |
James Robert Bain (CON) | Egremont |
Hon John Edward Gordon (CON) | Elginshire & Nairnshire |
Henry Ferryman Bowles (CON) | Enfield |
George Kemp (LIB U) | Heywood |
James Henry Dalziel (LIB) | Kirkcaldy District of Burghs |
Norval Watson Helme (LIB) | Lancaster |
Charles Prestwich Scott (LIB) | Leigh |
John Wilson (LIB/LAB) | Mid Durham |
Frederick William Wilson (LIB) | Mid Norfolk |
Dr Frederick Rutherford Harris (CON) | Monmouth District of Boroughs |
Edward Pryce-Jones (CON) | Montgomery District of Boroughs |
James Heath (CON) | North Western Staffordshire |
Patrick Aloysius McHugh (N) | Northern Leitrim |
James Hastings Duncan (LIB) | Otley |
Sir Walter Thorburn (LIB U) | Peeblesshire & Selkirkshire |
George Whiteley (LIB) | Pudsey |
Louis Sinclair (CON) | Romford |
Eugene Crean (N) | South Eastern Cork |
John Campbell (Ind N) | Southern Armagh |
John Joseph Mooney (N) | Southern Dublin County |
Hon James Henry Cecil Hozier (CON) | Southern Lanarkshire |
William Younger (CON) | Stamford |
Rt Hon Sir Henry Campbell-Bannerman (LIB) | Stirling District of Burghs |
Alexander Hargreaves Brown (LIB U) | Wellington (Shropshire) |
Charles Bine Renshaw (CON) | Western Renfrewshire |
James Archibald Morrison (CON) | Wilton |
Hon Arthur George Brand (LIB) | Wisbech |
11 October 1900 |
Coningsby Ralph Disraeli (CON) | Altrincham |
Rt Hon Charles Seale-Hayne (LIB) | Ashburton |
Harold James Reckitt (LIB) | Brigg |
Robert Leicester Harmsworth (LIB) | Caithness |
John Rutherford (CON) | Darwen |
George Joachim Goschen (CON) | East Grinstead |
James Martin McCalmont (U) | Eastern Antrim |
Sir John George Smyth Kinloch, Bt (LIB) | Eastern Perthshire |
Patrick Charles Doogan (N) | Eastern Tyrone |
Rt Hon Sir Charles Wentworth Dilke, Bt (LIB) | Forest-of-Dean |
Robert Hunter Craig (LIB) | Govan |
John William Logan (LIB) | Harborough |
Arthur Stanley Wilson (CON) | Holderness |
Edward Chapman (CON) | Hyde |
Sir Mark John MacTaggart Stewart, Bt (CON) | Kirkcudbrightshire |
Thomas Courtenay Theydon Warner (LIB) | Lichfield |
Alexander Ure (LIB) | Linlithgowshire |
Arthur Basil Markham (LIB) | Mansfield |
James Caldwell (LIB) | Mid Lanarkshire |
Rt Hon John Morley (LIB) | Montrose District of Burghs |
Alfred Eddison Hutton (LIB) | Morley |
Thomas Dolling Bolton (LIB) | North Eastern Derbyshire |
John Colville (LIB) | North Eastern Lanarkshire |
Dr Charles Mackinnon Douglas (LIB) | North Western Lanarkshire |
Hon Thomas Horatio Arthur Ernest Cochrane (LIB U) | Northern Ayrshire |
Edmund Leamy (N) | Northern Kildare |
Reginald McKenna (LIB) | Northern Monmouthshire |
James Parker Smith (LIB U) | Partick |
Francis Edwards (LIB) | Radnorshire |
William Henry Holland (LIB) | Rotherham |
Rt Hon John Charles Montagu Douglas-Scott, Earl of Dalkeith (CON) | Roxburghshire |
Henry William Forster (CON) | Sevenoaks |
Hon Frederick William Lambton (LIB U) | South Eastern Durham |
Hon Edward Algernon FitzRoy (CON) | Southern Northamptonshire |
Edward Strachey (LIB) | Southern Somerset |
Edward Marshall-Hall (CON) | Southport |
Rt Hon John William Mellor (LIB) | Sowerby |
Thomas Palmer Whittaker (LIB) | Spen Valley |
Frederick Neville Sutherland Leveson-Gower (LIB U) | Sutherland |
Sir Edwin Durning-Lawrence, Bt (LIB U) | Truro |
Hugh Crawford Smith (LIB U) | Tyneside |
John Michael Fleetwood Fuller (LIB) | Westbury |
Dr Robert Farquharson (LIB) | Western Aberdeenshire |
Ernest George Pretyman (CON) | Woodbridge |
12 October 1900 |
Donald Ninian Nicol (CON) | Argyll |
Harold John Tennant (LIB) | Berwickshire |
Luke White (LIB) | Buckrose |
William Sproston Caine (LIB) | Camborne |
Matthew Lewis Vaughan-Davies (LIB) | Cardiganshire |
Henry Currie Leigh-Bennett (CON) | Chertsey |
Walter Raymond Greene (CON) | Chesterton |
Sir John Poynder Dickson-Poynder, Bt (CON) | Chippenham |
Eugene Wason (LIB) | Clackmannanshire & Kinross-shire |
Richard Biddulph Martin (LIB U) | Droitwich |
Alfred Thomas (LIB) | Eastern Glamorganshire |
Alexander Asher (LIB) | Elgin District of Burghs |
Claude William Henry Lowther (CON) | Eskdale |
Hon Seymour Fitzroy Ormsby-Gore (CON) | Gainsborough |
John Aeron Thomas (LIB) | Gower |
Richard Burdon Haldane (LIB) | Haddingtonshire |
Wentworth Canning Blackett Beaumont (LIB) | Hexham |
Robert Cameron (LIB) | Houghton-le-Spring |
Charles Bill (CON) | Leek |
Robert William Perks (LIB) | Louth |
Francis Alfred Lucas (CON) | Lowestoft |
Thomas Gair Ashton (LIB) | Luton |
James Alfred Jacoby (LIB) | Mid Derbyshire |
Arthur Charles Humphreys-Owen (LIB) | Montgomeryshire |
Harry Leslie Blundell McCalmont (CON) | Newmarket |
George White (LIB) | North Western Norfolk |
Rt Hon Edward James Saunderson (U) | Northern Armagh |
Thomas Lorimer Corbett (U) | Northern Down |
Conor O'Kelly (N) | Northern Mayo |
Patrick White (N) | Northern Meath |
Evan Henry Llewellyn (CON) | Northern Somerset |
Patrick James Kennedy (Ind N) | Northern Westmeath |
Sir John Austin, Bt (Ind LIB) | Osgoldcross |
Frederick Cawley (LIB) | Prestwich |
John Corrie Grant (LIB) | Rugby |
Arthur Montagu Brookfield (CON) | Rye |
Frederick Whitley Thomson (LIB) | Skipton |
Edward Tufnell (CON) | South Eastern Essex |
Thomas Leigh Hare (CON) | South Western Norfolk |
Sir William Arrol (LIB U) | Southern Ayrshire |
William Ernest Brymer (CON) | Southern Dorset |
Windham Henry Wyndham-Quin (CON) | Southern Glamorganshire |
Horace Rendall Mansfield (LIB) | Spalding |
Charles Peter Allen (LIB) | Stroud |
John Ward Spear (LIB U) | Tavistock |
David John Morgan (CON) | Walthamstow |
John Deans Hope (LIB) | Western Fife |
Rt Hon Sir William George Granville Venables Vernon-Harcourt (LIB) | Western Monmouthshire |
William Henry Grenfell (CON) | Wycombe |
13 October 1900 |
James Tomkinson (LIB) | Crewe |
15 October 1900 |
Thomas Bayley (LIB) | Chesterfield |
Lord Edmond George Petty-Fitzmaurice (LIB) | Cricklade |
Lindsay Hogg (CON) | Eastbourne |
Archibald White Maconochie (LIB U) | Eastern Aberdeenshire |
Francis Seymour Stevenson (LIB) | Eye |
Samuel Smith (LIB) | Flintshire |
John McAusland Denny (CON) | Kilmarnock District of Burghs |
John William Crombie (LIB) | Kincardineshire |
Ronald Crauford Munro Ferguson (LIB) | Leith District of Burghs |
Kendal Edmund O'Brien (N) | Mid Tipperary |
Sir John Tomlinson Brunner, Bt (LIB) | Northwich |
James Galloway Weir (LIB) | Ross & Cromarty |
Hon Armine Wodehouse (LIB) | Saffron Walden |
Jeremiah Jordan (N) | Southern Fermanagh |
James McKillop (CON) | Stirlingshire |
18 October 1900 |
Arthur Bignold (CON) | Wick District of Burghs |
30 October 1900 |
John Cathcart Wason (LIB U) | Orkney & Shetland |