Rt Hon Diane Julie Abbott (LAB) | Hackney North & Stoke Newington |
Deborah Angela Elspeth Marie Abrahams (LAB) | Oldham East & Saddleworth |
Nigel Adams (CON) | Selby & Ainsty |
Abimbola Afolami (CON) | Hitchin & Harpenden |
Adam Afriyie (CON) | Windsor |
Imran Nasir Ahmad-Khan (CON) | Wakefield |
Nickie Aiken (CON) | Cities of London & Westminster |
Peter James Guy Aldous (CON) | Waveney |
Rushanara Ali (LAB) | Bethnal Green & Bow |
Tahir Ali (LAB) | Birmingham Hall Green |
Lucy Elizabeth Allan (CON) | Telford |
Dr Rosena Chantelle Allin-Khan (LAB) | Tooting |
Michael Amesbury (LAB) | Weaver Vale |
Sir David Anthony Andrew Amess (CON) | Southend West |
Kathleen Fleur Anderson (LAB) | Putney |
Lee Anderson (CON) | Ashfield |
Stuart Paul Anderson (CON) | Wolverhampton South West |
Stuart James Andrew (CON) | Pudsey |
Caroline Ansell (CON) | Eastbourne |
Antonia Louise Antoniazzi (LAB) | Gower |
Edward John Comport Argar (CON) | Charnwood |
Jonathan Michael Graham Ashworth (LAB) | Leicester South |
Sarah Elizabeth Atherton (CON) | Wrexham |
Victoria Mary Atkins (CON) | Louth & Horncastle |
Gareth Andrew Bacon (CON) | Orpington |
Richard Michael Bacon (CON) | South Norfolk |
Olukemi Olufunto Badenoch (CON) | Saffron Walden |
Shaun Stephen Bailey (CON) | West Bromwich West |
Siobhan Kathleen Baillie (CON) | Stroud |
Duncan Charles Baker (CON) | North Norfolk |
Steven John Baker (CON) | Wycombe |
Harriett Mary Morison Baldwin (CON) | West Worcestershire |
Stephen Paul Barclay (CON) | North East Cambridgeshire |
Hannah Mary Bardell (SNP) | Livingston |
Paula Barker (LAB) | Liverpool Wavertree |
John Charles Baron (CON) | Basildon & Billericay |
Simon Robert Maurice Baynes (CON) | South Clwyd |
Rt Hon Dame Margaret Mary Beckett (LAB) | Derby South |
Orfhlaith Begley (SF) | West Tyrone |
Apsana Begum (LAB) | Poplar & Limehouse |
Aaron Stuart Bell (CON) | Newcastle-under-Lyme |
Rt Hon Hilary James Wedgwood Benn (LAB) | Leeds Central |
Scott Lloyd Benton (CON) | Blackpool South |
Sir Alexander Paul Beresford (CON) | Mole Valley |
Rt Hon James Jacob Gilchrist Berry (CON) | Rossendale & Darwen |
Clive James Charles Betts (LAB) | Sheffield South East |
Mohammad Saqib Bhatti (CON) | Meriden |
Mhairi Black (SNP) | Paisley & Renfrewshire South |
Rt Hon Ian Blackford (SNP) | Ross, Skye & Lochaber |
Kirsty Blackman (SNP) | Aberdeen North |
Robert John Blackman (CON) | Harrow East |
Olivia Frances Blake (LAB) | Sheffield Hallam |
Paul Christopher Blomfield (LAB) | Sheffield Central |
Crispin Jeremy Rupert Blunt (CON) | Reigate |
Peter William Bone (CON) | Wellingborough |
Steven Bonnar (SNP) | Coatbridge, Chryston & Bellshill |
Sir Peter James Bottomley (CON) | Worthing West |
Andrew Campbell Bowie (CON) | West Aberdeenshire & Kincardine |
Tracy Lynn Brabin (LAB Co-op) | Batley & Spen |
Benjamin David Bradley (CON) | Mansfield |
Karen Anne Bradley (CON) | Staffordshire Moorlands |
Rt Hon Benjamin Peter James Bradshaw (LAB) | Exeter |
Graham Stuart Brady (CON) | Altrincham & Sale West |
Michael Brady (SF) | Newry & Armagh |
Sue-Ellen Cassiana Braverman (CON) | Fareham |
Kevin Denis Brennan (LAB) | Cardiff West |
Jack Edgar Brereton (CON) | Stoke-on-Trent South |
Andrew James Bridgen (CON) | North West Leicestershire |
Stephen Charles Brine (CON) | Winchester |
Paul Bristow (CON) | Peterborough |
Sara Alice Britcliffe (CON) | Hyndburn |
Deidre Leanne Brock (SNP) | Edinburgh North & Leith |
Rt Hon James Peter Brokenshire (CON) | Old Bexley & Sidcup |
Katharine Helen Brooks-Osborne (LAB) | Jarrow |
Alan Brown (SNP) | Kilmarnock & Loudoun |
Lyn Carol Brown (LAB) | West Ham |
Rt Hon Nicholas Hugh Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne East |
Anthony Howe Browne (CON) | South Cambridgeshire |
Fiona Claire Bruce (CON) | Congleton |
Rev Christopher John Bryant (LAB) | Rhondda |
Felicity Christiana Buchan (CON) | Kensington |
Karen Patricia Buck (LAB) | Westminster North |
Rt Hon Robert James Buckland (CON) | Swindon South |
Dr Michael Alex Burghart (CON) | Brentwood & Ongar |
Richard Burgon (LAB) | Leeds East |
Conor David Burns (CON) | Bournemouth West |
Dawn Petula Butler (LAB) | Brent Central |
Robert Butler (CON) | Aylesbury |
Ian Robert Byrne (LAB) | Liverpool West Derby |
Rt Hon Liam Dominic Byrne (LAB) | Birmingham Hodge Hill |
Ruth Margaret Cadbury (LAB) | Brentford & Isleworth |
Rt Hon Alun Hugh Cairns (CON) | Vale of Glamorgan |
Amy Callaghan (SNP) | East Dunbartonshire |
Dr Lisa Cameron (SNP) | East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow |
Rt Hon Sir Alan Campbell (LAB) | Tynemouth |
Gregory Lloyd Campbell (DUP) | East Londonderry |
Daniel Joseph Carden (LAB) | Liverpool Walton |
Rt Hon Alexander Morrison Carmichael (LIB Dem) | Orkney & Shetland |
Andrew John Carter (CON) | Warrington South |
James Roger Cartlidge (CON) | South Suffolk |
Sir William Nigel Paul Cash (CON) | Stone |
Miriam Joy Cates (CON) | Penistone & Stocksbridge |
Maria Colette Caulfield (CON) | Lewes |
Alexander John Gervase Chalk (CON) | Cheltenham |
Wendy Anne Chamberlain (LIB Dem) | North East Fife |
Sarah Deborah Champion (LAB) | Rotherham |
Douglas George Chapman (SNP) | Dunfermline & West Fife |
Bambos Charalambous (LAB) | Enfield Southgate |
Joanna Catherine Cherry (SNP) | Edinburgh South West |
Atta-Ur-Rehman Chishti (CON) | Gillingham & Rainham |
Christopher Robert Chope (CON) | Christchurch |
Johanna Peta Churchill (CON) | Bury St Edmunds |
Feryal Demirci Clark (LAB) | Enfield North |
Rt Hon Dr Gregory David Clark (CON) | Tunbridge Wells |
Simon Richard Clarke (CON) | Middlesbrough South & East Cleveland |
Theodora Roosevelt Clarke (CON) | Stafford |
Brendan Clarke-Smith (CON) | Bassetlaw |
Christopher Mark Clarkson (CON) | Heywood & Middleton |
Rt Hon James Spencer Cleverly (CON) | Braintree |
Geoffrey Robert Clifton-Brown (CON) | The Cotswolds |
Dr Th?r?se Anne Coffey (CON) | Suffolk Coastal |
Elliot Hadyn George Colburn (CON) | Carshalton & Wallington |
Damian Noel Thomas Collins (CON) | Folkestone & Hythe |
Daisy Cooper (LIB Dem) | St Albans |
Rosemary Elizabeth Cooper (LAB) | West Lancashire |
Rt Hon Yvette Cooper (LAB) | Normanton, Pontefract & Castleford |
Rt Hon Jeremy Bernard Corbyn (LAB) | Islington North |
Alberto Castrenze Costa (CON) | South Leicestershire |
Robert Alexander Courts (CON) | Witney |
Claire Coryl Julia Coutinho (CON) | East Surrey |
Ronnie Cowan (SNP) | Inverclyde |
Rt Hon Charles Geoffrey Cox (CON) | West Devon & Torridge |
Neil Alan John Coyle (LAB) | Bermondsey & Old Southwark |
Rt Hon Stephen Crabb (CON) | Preseli Pembrokeshire |
Angela Crawley (SNP) | Lanark & Hamilton East |
Dr Stella Judith Creasy (LAB Co-op) | Walthamstow |
Virginia Ann Crosbie (CON) | Ynys Môn |
Tracey Elizabeth Anne Crouch (CON) | Chatham & Aylesford |
Dr Jonathan Cruddas (LAB) | Dagenham & Rainham |
John Robert Cryer (LAB) | Leyton & Wanstead |
Judith Mary Cummins (LAB) | Bradford South |
Alexander Cunningham (LAB) | Stockton North |
Janet Jessica Daby (LAB) | Lewisham East |
James Barry Daly (CON) | Bury North |
Rt Hon Sir Edward Jonathan Davey (LIB Dem) | Kingston & Surbiton |
Wayne David David (LAB) | Caerphilly |
David Thomas Charles Davies (CON) | Monmouth |
Gareth Mark Davies (CON) | Grantham & Stamford |
Geraint Richard Davies (LAB) | Swansea West |
Dr James Michael Davies (CON) | Vale of Clwyd |
Miriam Jane Alice Davies (CON) | Mid Sussex |
Philip Andrew Davies (CON) | Shipley |
Alexandra Davies-Jones (LAB) | Pontypridd |
Rt Hon David Michael Davis (CON) | Haltemprice & Howden |
Dehenna Sheridan Davison (CON) | Bishop Auckland |
Martyn Day (SNP) | Linlithgow & East Falkirk |
Marsha Chantal de Cordova (LAB) | Battersea |
Thangam Elizabeth Rachel Debbonaire (LAB) | Bristol West |
Tanmanjeet Singh Dhesi (LAB) | Slough |
Caroline Julia Dinenage (CON) | Gosport |
Sarah Elizabeth Dines (CON) | Derbyshire Dales |
Jonathan Simon Djanogly (CON) | Huntingdon |
Leo Docherty (CON) | Aldershot |
Martin John Docherty-Hughes (SNP) | West Dunbartonshire |
Anneliese Jane Dodds (LAB Co-op) | Oxford East |
Rt Hon Jeffrey Mark Donaldson (DUP) | Lagan Valley |
Michelle Emma May Elizabeth Donelan (CON) | Chippenham |
David Michael Doogan (SNP) | Angus |
Allan Hopkins Dorans (SNP) | Ayr, Carrick & Cumnock |
Nadine Vanessa Dorries (CON) | Mid Bedfordshire |
Stephen Daniel Double (CON) | St Austell & Newquay |
Stephen John Doughty (LAB Co-op) | Cardiff South & Penarth |
Peter Dowd (LAB) | Bootle |
Rt Hon Oliver James Dowden (CON) | Hertsmere |
Jacqueline Doyle-Price (CON) | Thurrock |
John Eugene Joseph Dromey (LAB) | Birmingham Erdington |
Felicia Jane Beatrix Drummond (CON) | Meon Valley |
James Philip Duddridge (CON) | Rochford & Southend East |
Rosemary Clare Duffield (LAB) | Canterbury |
David James Duguid (CON) | Banff & Buchan |
Rt Hon George Iain Duncan-Smith (CON) | Chingford & Woodford Green |
Rt Hon Philip Martin Dunne (CON) | Ludlow |
Angela Eagle (LAB) | Wallasey |
Maria Eagle (LAB) | Garston & Halewood |
Colum Eastwood (SDLP) | Foyle |
Mark Simon Eastwood (CON) | Dewsbury |
David Jonathan Edwards (PC) | Carmarthen East & Dinefwr |
Ruth Rosamund Edwards (CON) | Rushcliffe |
Clive Stanley Efford (LAB) | Eltham |
Julie Elliott (LAB) | Sunderland Central |
Rt Hon Michael Tyrone Ellis (CON) | Northampton North |
Rt Hon Tobias Martin Ellwood (CON) | Bournemouth East |
Christopher Philip James Elmore (LAB) | Ogmore |
Natalie Cecilia Elphicke (CON) | Dover |
Florence Daula Eshalomi (LAB Co-op) | Vauxhall |
William Roffen Esterson (LAB) | Sefton Central |
Charles George Eustice (CON) | Camborne & Redruth |
Christopher James Evans (LAB) | Islwyn |
Dr Luke Morgan Evans (CON) | Bosworth |
Nigel Martin Evans (CON) | Ribble Valley |
Rt Hon Sir David Anthony Evennett (CON) | Bexleyheath & Crayford |
Benjamin William Everitt (CON) | Milton Keynes North |
Michael Louis David Fabricant (CON) | Lichfield |
Laura Rose Farris (CON) | Newbury |
Timothy James Farron (LIB Dem) | Westmorland & Lonsdale |
Stephen Anthony Farry (Alliance) | North Down |
Simon Richard James Fell (CON) | Barrow & Furness |
Marion Fellows (SNP) | Motherwell & Wishaw |
Margaret Ferrier (SNP) | Rutherglen & Hamilton West |
John Finucane (SF) | Belfast North |
Colleen Margaret Fletcher (LAB) | Coventry North East |
Katherine Fletcher (CON) | South Ribble |
Mark Peter Fletcher (CON) | Bolsover |
Nicholas Anthony Fletcher (CON) | Don Valley |
Stephen Mark Flynn (SNP) | Aberdeen South |
Victoria Grace Ford (CON) | Chelmsford |
Kevin John Foster (CON) | Torbay |
Yvonne Helen Fovargue (LAB) | Makerfield |
Rt Hon Dr Liam Fox (CON) | North Somerset |
Victoria Jane Foxcroft (LAB) | Lewisham Deptford |
Mary Kelly Foy (LAB) | City of Durham |
Rt Hon Dr Mark Gino Francois (CON) | Rayleigh & Wickford |
Lucy Claire Frazer (CON) | South East Cambridgeshire |
George William Freeman (CON) | Mid Norfolk |
Michael Whitney Freer (CON) | Finchley & Golders Green |
Richard Quentin Fuller (CON) | North East Bedfordshire |
Gillian Furness (LAB) | Sheffield Brightside & Hillsborough |
Marcus John Hudson Fysh (CON) | Yeovil |
Rt Hon Sir Roger James Gale (CON) | Thanet North |
Barry Strachan Gardiner (LAB) | Brent North |
Mark Robert Timothy Garnier (CON) | Wyre Forest |
Rt Hon Nicolas John Gibb (CON) | Bognor Regis & Littlehampton |
Patricia Gibson (SNP) | North Ayrshire & Arran |
Peter Alexander Gibson (CON) | Darlington |
Joanna Mary Gideon (CON) | Stoke-on-Trent Central |
Michelle Gildernew (SF) | Fermanagh & South Tyrone |
Preet Kaur Gill (LAB Co-op) | Birmingham Edgbaston |
Rt Hon Dame Cheryl Elise Kendall Gillan (CON) | Chesham & Amersham |
Paul Girvan (DUP) | South Antrim |
John Philip Glen (CON) | Salisbury |
Mary Theresa Glindon (LAB) | North Tyneside |
Rt Hon Robert Goodwill (CON) | Scarborough & Whitby |
Rt Hon Michael Andrew Gove (CON) | Surrey Heath |
Patrick John Grady (SNP) | Glasgow North |
Richard Michael John Ogilvie Graham (CON) | Gloucester |
Helen Grant (CON) | Maidstone & The Weald |
James Whiteside Gray (CON) | North Wiltshire |
Neil Charles Gray (SNP) | Airdrie & Shotts |
Rt Hon Christopher Stephen Grayling (CON) | Epsom & Ewell |
Christopher Patrick James Green (CON) | Bolton West |
Rt Hon Damian Howard Green (CON) | Ashford |
Katherine Anne Green (LAB) | Stretford & Urmston |
Lilian Rachel Greenwood (LAB) | Nottingham South |
Margaret Greenwood (LAB) | Wirral West |
Andrew John Griffith (CON) | Arundel & South Downs |
Nia Rhiannon Griffith (LAB) | Llanelli |
Kate Elizabeth Griffiths (CON) | Burton |
James Nelson Grundy (CON) | Leigh |
Jonathan Edward Gullis (CON) | Stoke-on-Trent North |
Andrew John Gwynne (LAB) | Denton & Reddish |
Louise Margaret Haigh (LAB) | Sheffield Heeley |
Robert Henry Halfon (CON) | Harlow |
Luke Anthony Hall (CON) | Thornbury & Yate |
Fabian Uziell Hamilton (LAB) | Leeds North East |
Stephen William Hammond (CON) | Wimbledon |
Rt Hon Matthew John David Hancock (CON) | West Suffolk |
Rt Hon Gregory William Hands (CON) | Chelsea & Fulham |
Claire Aisling Hanna (SDLP) | Belfast South |
James Neale Hanvey (SNP) | Kirkcaldy & Cowdenbeath |
Emma Ann Hardy (LAB) | Kingston-upon-Hull West & Hessle |
Rt Hon Harriet Ruth Harman (LAB) | Camberwell & Peckham |
Mark James Harper (CON) | Forest of Dean |
Carolyn Harris (LAB) | Swansea East |
Elizabeth Rebecca Scott Harris (CON) | Castle Point |
Trudy Lynne Harrison (CON) | Copeland |
Sally-Ann Hart (CON) | Hastings & Rye |
Simon Anthony Hart (CON) | Carmarthen West & South Pembrokeshire |
Helen Elizabeth Hayes (LAB) | Dulwich & West Norwood |
Rt Hon Sir John Henry Hayes (CON) | South Holland & The Deepings |
Chris Hazzard (SF) | South Down |
Rt Hon Sir Oliver Heald (CON) | North East Hertfordshire |
Rt Hon John Healey (LAB) | Wentworth & Dearne |
James Stephen Heappey (CON) | Wells |
Christopher Heaton-Harris (CON) | Daventry |
Gordon Leonard Henderson (CON) | Sittingbourne & Sheppey |
Mark Phillip Hendrick (LAB Co-op) | Preston |
Andrew Egan Henderson Hendry (SNP) | Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey |
Darren George Henry (CON) | Broxtowe |
Antony Higginbotham (CON) | Burnley |
Michael Robert Hill (LAB) | Hartlepool |
Margaret Olivia Hillier (LAB Co-op) | Hackney South & Shoreditch |
Rt Hon Damian Patrick George Hinds (CON) | East Hampshire |
Simon James Hoare (CON) | North Dorset |
Wera Benedicta Hobhouse (LIB Dem) | Bath |
Rt Hon Dame Margaret Eve Hodge (LAB) | Barking |
Sharon Hodgson (LAB) | Washington & Sunderland West |
Richard John Holden (CON) | North West Durham |
Catherine Molloy Hollern (LAB) | Blackburn |
Kevin Paul Hollinrake (CON) | Thirsk & Malton |
Philip Thomas Hollobone (CON) | Kettering |
Adam James Harold Holloway (CON) | Gravesham |
Paul John Holmes (CON) | Eastleigh |
Rachel Louise Hopkins (LAB) | Luton South |
Stewart Hosie (SNP) | Dundee East |
Rt Hon Sir George Edward Howarth (LAB) | Knowsley |
John Michael Howell (CON) | Henley |
Paul Howell (CON) | Sedgefield |
Rt Hon Sir Lindsay Harvey Hoyle (Speaker) | Chorley |
Nigel Paul Huddleston (CON) | Mid Worcestershire |
Dr Neil Peter Hammerton Hudson (CON) | Penrith & The Border |
Edmund Francis Hughes (CON) | Walsall North |
Jane Marion Hunt (CON) | Loughborough |
Rt Hon Jeremy Richard Streynsham Hunt (CON) | South West Surrey |
Thomas Patrick Hunt (CON) | Ipswich |
Dr Rabiah Asha Huq (LAB) | Ealing Central & Acton |
Imran Hussain (LAB) | Bradford East |
Alister William Jack (CON) | Dumfries & Galloway |
Christine Anne Jardine (LIB Dem) | Edinburgh West |
Daniel Owen Woolgar Jarvis (LAB) | Barnsley Central |
Rt Hon Sajid Javid (CON) | Bromsgrove |
Ranil Malcolm Jayawardena (CON) | North East Hampshire |
Sir Bernard Christison Jenkin (CON) | Harwich & North Essex |
Mark Ian Jenkinson (CON) | Workington |
Andrea Marie Jenkyns (CON) | Morley & Outwood |
Rt Hon Robert Edward Jenrick (CON) | Newark |
Rt Hon Alexander Boris de Pfeffel Johnson (CON) | Uxbridge & Ruislip South |
Dr Caroline Elizabeth Johnson (CON) | Sleaford & North Hykeham |
Diana Ruth Johnson (LAB) | Kingston-upon-Hull North |
Gareth Alan Johnson (CON) | Dartford |
Kim Johnson (LAB) | Liverpool Riverside |
David Mervyn Johnston (CON) | Wantage |
Andrew Hanson Jones (CON) | Harrogate & Knaresborough |
David Ian Jones (CON) | West Clwyd |
Darren Paul Jones (LAB) | Bristol North West |
Fay Alicia Jones (CON) | Brecon & Radnorshire |
Gerald Jones (LAB) | Merthyr Tydfil & Rhymney |
Rt Hon Kevan David Jones (LAB) | North Durham |
Marcus Charles Jones (CON) | Nuneaton |
Ruth Lorraine Jones (LAB) | Newport West |
Sarah Ann Jones (LAB) | Croydon Central |
Simon James Jupp (CON) | East Devon |
Michael Joseph Patrick Kane (LAB) | Wythenshawe & Sale East |
Daniel Robert Kawczynski (CON) | Shrewsbury & Atcham |
Alicia Alexandra Martha Kearns (CON) | Rutland & Melton |
Gillian Keegan (CON) | Chichester |
Barbara Mary Keeley (LAB) | Worsley & Eccles South |
Elizabeth Louise Kendall (LAB) | Leicester West |
Mohammed Afzal Khan (LAB) | Manchester Gorton |
Stephen Nathan Kinnock (LAB) | Aberavon |
Rt Hon Gregory Knight (CON) | East Yorkshire |
Julian Carlton Knight (CON) | Solihull |
Daniel Rayne Kruger (CON) | Devizes |
Rt Hon Dr Kwasi Alfred Addo Kwarteng (CON) | Spelthorne |
Peter John Kyle (LAB) | Hove |
Rt Hon Dame Eleanor Fulton Pritchard Laing (CON) | Epping Forest |
Ben Morgan Lake (PC) | Ceredigion |
Rt Hon David Linden Lammy (LAB) | Tottenham |
John Robert Lamont (CON) | Berwickshire, Roxburgh & Selkirk |
Robert Largan (CON) | High Peak |
Pauline Elizabeth Latham (CON) | Mid Derbyshire |
Ian Lavery (LAB) | Wansbeck |
Christopher Murray Alexander Law (SNP) | Dundee West |
Rt Hon Andrea Jacqueline Leadsom (CON) | South Northamptonshire |
Rt Hon Sir Edward Julian Egerton Leigh (CON) | Gainsborough |
Ian Levy (CON) | Blyth Valley |
Emma Louise Lewell-Buck (LAB) | South Shields |
Andrew Iain Lewer (CON) | Northampton South |
Rt Hon Brandon Kenneth Lewis (CON) | Great Yarmouth |
Clive Anthony Lewis (LAB) | Norwich South |
Dr Julian Murray Lewis (CON) | New Forest East |
Ian Richard Peregrine Liddell-Grainger (CON) | Bridgwater & West Somerset |
David Melvyn Linden (SNP) | Glasgow East |
Anthony Joseph Lloyd (LAB) | Rochdale |
Carla Rebecca Lockhart (DUP) | Upper Bann |
Christopher Lionel John Loder (CON) | West Dorset |
Mark Rory Logan (CON) | Bolton North East |
Rebecca Long-Bailey (LAB) | Salford & Eccles |
Marco Andrea Longhi (CON) | Dudley North |
Julia Louise Lopez (CON) | Hornchurch & Upminster |
Giacomo Lopresti (CON) | Filton & Bradley Stoke |
Jonathan George Caladine Lord (CON) | Woking |
Timothy Paul Loughton (CON) | Worthing East & Shoreham |
Caroline Patricia Lucas (Green) | Brighton Pavilion |
Holly Jamie Lynch (LAB) | Halifax |
Kenneth Wright MacAskill (SNP) | East Lothian |
Craig Mackinlay (CON) | Thanet South |
Cherilyn MacKrory (CON) | Truro & Falmouth |
Rachel Helen Maclean (CON) | Redditch |
Angus Brendan MacNeil (SNP) | Na h-Eileanan an Iar |
Justin Piers Richard Madders (LAB) | Ellesmere Port & Neston |
Khalid Mahmood (LAB) | Birmingham Perry Barr |
Shabana Mahmood (LAB) | Birmingham Ladywood |
Alan Mak (CON) | Havant |
Seema Malhotra (LAB Co-op) | Feltham & Heston |
Christopher Laurie Malthouse (CON) | North West Hampshire |
Anthony James Holland Mangnall (CON) | Totnes |
Scott Leslie Mann (CON) | North Cornwall |
Julie Marson (CON) | Hertford & Stortford |
Rachael Helen Maskell (LAB) | York Central |
Paul John Maskey (SF) | Belfast West |
Christian John Patrick Matheson (LAB) | City of Chester |
Rt Hon Theresa Mary May (CON) | Maidenhead |
Hon Jerome Patrick Burke Mayhew (CON) | Broadland |
Paul Christopher Maynard (CON) | Blackpool North & Cleveleys |
Stephen James McCabe (LAB) | Birmingham Selly Oak |
Kerry Gillian McCarthy (LAB) | Bristol East |
Jason Alexander McCartney (CON) | Colne Valley |
Karl Ian McCartney (CON) | Lincoln |
Siobhain Ann McDonagh (LAB) | Mitcham & Morden |
Andrew Joseph McDonald (LAB) | Middlesbrough |
Stuart Campbell McDonald (SNP) | Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East |
Stewart Malcolm McDonald (SNP) | Glasgow South |
Rt Hon John Martin McDonnell (LAB) | Hayes & Harlington |
Rt Hon Patrick Bosco McFadden (LAB) | Wolverhampton South East |
Conor Patrick McGinn (LAB) | St Helens North |
Alison McGovern (LAB) | Wirral South |
Catherine McKinnell (LAB) | Newcastle upon Tyne North |
Elizabeth Anne McLaughlin (SNP) | Glasgow North East |
James McMahon (LAB Co-op) | Oldham West & Royton |
Anna Rhiannon McMorrin (LAB) | Cardiff North |
John McNally (SNP) | Falkirk |
Stephen Anthony McPartland (CON) | Stevenage |
Rt Hon Esther Louise McVey (CON) | Tatton |
James Ian Mearns (LAB) | Gateshead |
Mark Andrew Menzies (CON) | Fylde |
John Luther Mercer (CON) | Plymouth Moor View |
Huw William Merriman (CON) | Bexhill & Battle |
Stephen James Metcalfe (CON) | Basildon South & Thurrock East |
Rt Hon Edward Samuel Miliband (LAB) | Doncaster North |
Robin John Millar (CON) | Aberconwy |
Rt Hon Maria Frances Lewis Miller (CON) | Basingstoke |
Amanda Anne Milling (CON) | Cannock Chase |
Nigel John Mills (CON) | Amber Valley |
Navendu Prabhat Mishra (LAB) | Stockport |
Rt Hon Andrew John Bower Mitchell (CON) | Sutton Coldfield |
Gagan Mohindra (CON) | South West Hertfordshire |
Francis Joseph Molloy (SF) | Mid Ulster |
Carol Frances Monaghan (SNP) | Glasgow North West |
Damien Moore (CON) | Southport |
Robert Peter Moore (CON) | Keighley |
Layla Michelle Moran (LIB Dem) | Oxford West & Abingdon |
Rt Hon Penelope Mary Mordaunt (CON) | Portsmouth North |
Jessica Elizabeth Morden (LAB) | Newport East |
Stephen James Morgan (LAB) | Portsmouth South |
Anne-Marie Morris (CON) | Newton Abbot |
David Thomas Morris (CON) | Morecambe & Lunesdale |
Grahame Mark Morris (LAB) | Easington |
James George Morris (CON) | Halesowen & Rowley Regis |
Joyce Rebekah Morrissey (CON) | Beaconsfield |
Wendy Morton (CON) | Aldridge-Brownhills |
Kieran John Mullan (CON) | Crewe & Nantwich |
Holly Mumby-Croft (CON) | Scunthorpe |
Rt Hon David Gordon Mundell (CON) | Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale |
Ian Murray (LAB) | Edinburgh South |
James Stewart Murray (LAB Co-op) | Ealing North |
Sheryll Murray (CON) | South East Cornwall |
Rt Hon Dr Andrew William Murrison (CON) | South West Wiltshire |
Lisa Eva Nandy (LAB) | Wigan |
Robert James MacGillivray Neill (CON) | Bromley & Chislehurst |
Gavin Andrew Stuart Newlands (SNP) | Paisley & Renfrewshire North |
Charlotte Louise Nichols (LAB) | Warrington North |
Lia Nici-Townend (CON) | Great Grimsby |
John MacKenzie Nicolson (SNP) | Ochil & South Perthshire |
Rt Hon Caroline Fiona Ellen Nokes (CON) | Romsey & Southampton North |
Dr Alexander Jesse Norman (CON) | Hereford & South Herefordshire |
Alexander James Jordan Norris (LAB Co-op) | Nottingham North |
Neil John O'Brien (CON) | Harborough |
Brendan O'Hara (SNP) | Argyll & Bute |
Dr Matthew James Offord (CON) | Hendon |
Sarah Jane Olney (LIB Dem) | Richmond Park |
Chinyelu Susan Onwurah (LAB) | Newcastle upon Tyne Central |
Guy Thomas Opperman (CON) | Hexham |
Abena Oppong-Asare (LAB) | Erith & Thamesmead |
Ofunne Olive Kate Osamor (LAB Co-op) | Edmonton |
Kirsten Frances Oswald (SNP) | East Renfrewshire |
Taiwo Owatemi (LAB) | Coventry North West |
Sarah Mei Li Owen (LAB) | Luton North |
Ian Richard Kyle Paisley (DUP) | North Antrim |
Neil Quentin Gordon Parish (CON) | Tiverton & Honiton |
Rt Hon Priti Sushil Patel (CON) | Witham |
Rt Hon Owen William Paterson (CON) | North Shropshire |
Mark Julian Francis Pawsey (CON) | Rugby |
Stephanie Louise Peacock (LAB) | Barnsley East |
Rt Hon Sir Michael Alan Penning (CON) | Hemel Hempstead |
Matthew Thomas Pennycook (LAB) | Greenwich & Woolwich |
John David Penrose (CON) | Weston-super-Mare |
Andrew Theakstone Percy (CON) | Brigg & Goole |
Matthew Toby Perkins (LAB) | Chesterfield |
Jessica Rose Phillips (LAB) | Birmingham Yardley |
Bridget Maeve Phillipson (LAB) | Houghton & Sunderland South |
Christopher Ian Brian Mynott Philp (CON) | Croydon South |
Rt Hon Christopher John Pincher (CON) | Tamworth |
Richard Grosvenor Plunkett-Ernle-Erle-Drax (CON) | South Dorset |
Luke Pollard (LAB) | Plymouth Sutton & Devonport |
Dr Daniel Leonard James Poulter (CON) | Central Suffolk & Ipswich North |
Rebecca Faye Pow (CON) | Taunton Deane |
Lucy Maria Powell (LAB Co-op) | Manchester Central |
Victoria Mary Boswell Prentis (CON) | Banbury |
Mark Andrew Pritchard (CON) | The Wrekin |
Thomas Christopher John Pursglove (CON) | Corby |
Jeremy Mark Quin (CON) | Horsham |
William James Quince (CON) | Colchester |
Yasmin Qureshi (LAB) | Bolton South East |
Rt Hon Dominic Rennie Raab (CON) | Esher & Walton |
Thomas William Randall (CON) | Gedling |
Angela Rayner (LAB) | Ashton under Lyne |
Rt Hon Sir John Alan Redwood (CON) | Wokingham |
Steven Mark Ward Reed (LAB Co-op) | Croydon North |
Christina Elizabeth Rees (LAB Co-op) | Neath |
Rt Hon Jacob William Rees-Mogg (CON) | North East Somerset |
Eleanor Claire Reeves (LAB) | Lewisham West & Penge |
Rachel Jane Reeves (LAB) | Leeds West |
Jonathan Neil Reynolds (LAB) | Stalybridge & Hyde |
Bellavia Janet Ribeiro-Addy (LAB) | Streatham |
Nicola Faye Richards (CON) | West Bromwich East |
Angela Joy Richardson (CON) | Guildford |
Marie Elizabeth Rimmer (LAB) | St Helens South & Whiston |
Robert Joseph Roberts (CON) | Delyn |
Laurence Anthony Robertson (CON) | Tewkesbury |
Gavin James Robinson (DUP) | Belfast East |
Mary Josephine Robinson (CON) | Cheadle |
Matthew Richard Allen Rodda (LAB) | Reading East |
Andrew Richard Rosindell (CON) | Romford |
Douglas Gordon Ross (CON) | Moray |
Lee Benjamin Rowley (CON) | North East Derbyshire |
Dean Russell (CON) | Watford |
Lloyd Russell-Moyle (LAB Co-op) | Brighton Kemptown |
David Henry Rutley (CON) | Macclesfield |
Gary William Sambrook (CON) | Birmingham Northfield |
Elizabeth Saville Roberts (PC) | Dwyfor Meirionnydd |
Selaine Rachel Saxby (CON) | North Devon |
Paul Stuart Scully (CON) | Sutton & Cheam |
Robert William Henry Seely (CON) | Isle of Wight |
Andrew Edmund Armstrong Selous (CON) | South West Bedfordshire |
Naseem Akhter Shah (LAB) | Bradford West |
Richard James Shannon (DUP) | Strangford |
Rt Hon Grant V Shapps (CON) | Welwyn Hatfield |
Alok Kumar Sharma (CON) | Reading West |
Virendra Kumar Sharma (LAB) | Ealing Southall |
Barry John Sheerman (LAB) | Huddersfield |
Rt Hon Alec Edward Shelbrooke (CON) | Elmet & Rothwell |
Thomas Sheppard (SNP) | Edinburgh East |
Tulip Rizwana Siddiq (LAB) | Hampstead & Kilburn |
David Timothy Simmonds (CON) | Ruislip, Northwood & Pinner |
Rt Hon Christopher James Skidmore (CON) | Kingswood |
Andrew Francis Slaughter (LAB) | Hammersmith |
Alyn Edward Smith (SNP) | Stirling |
Catherine Jane Smith (LAB) | Lancaster & Fleetwood |
Chloe Rebecca Smith (CON) | Norwich North |
Gregory David Smith (CON) | Buckingham |
Henry Edward Millar Smith (CON) | Crawley |
Jeffrey Smith (LAB) | Manchester Withington |
Rt Hon Julian Richard Smith (CON) | Skipton & Ripon |
Nicholas Desmond John Smith (LAB) | Blaenau Gwent |
Royston Matthew Smith (CON) | Southampton Itchen |
Karin Marguerite Smyth (LAB) | Bristol South |
Alexander David Sobel (LAB Co-op) | Leeds North West |
Amanda Jane Solloway (CON) | Derby North |
Rt Hon John Francis Spellar (LAB) | Warley |
Benjamin Walter Jack Spencer (CON) | Runnymede & Weybridge |
Rt Hon Mark Steven Spencer (CON) | Sherwood |
Alexander Paul Thomas Stafford (CON) | Rother Valley |
Rt Hon Sir Keir Starmer (LAB) | Holborn & St Pancras |
Christopher Charles Stephens (SNP) | Glasgow South West |
Andrew George Stephenson (CON) | Pendle |
Joanna Meriel Stevens (LAB) | Cardiff Central |
Andrew John Stevenson (CON) | Carlisle |
Jane Fiona Catherine Stevenson (CON) | Wolverhampton North East |
Iain Aitken Stewart (CON) | Milton Keynes South |
Robert Alexander Stewart (CON) | Beckenham |
James Hume Stone (LIB Dem) | Caithness, Sutherland & Easter Ross |
Sir Gary Nicholas Streeter (CON) | South West Devon |
Wesley Paul William Streeting (LAB) | Ilford North |
Rt Hon Melvyn John Stride (CON) | Central Devon |
Graham Eric Stringer (LAB) | Blackley & Broughton |
Graham Charles Stuart (CON) | Beverley & Holderness |
Julian Charles Sturdy (CON) | York Outer |
Zarah Sultana (LAB) | Coventry South |
Rt Hon Rishi Sunak (CON) | Richmond |
James Sunderland (CON) | Bracknell |
Sir Desmond Angus Swayne (CON) | New Forest West |
Robert Andrew Raymond Syms (CON) | Poole |
Rt Hon Mark Richard Tami (LAB) | Alyn & Deeside |
Samuel Peter Tarry (LAB) | Ilford South |
Alison Emily Thewliss (SNP) | Glasgow Central |
Derek Gordon Thomas (CON) | St Ives |
Gareth Richard Thomas (LAB) | Harrow West |
Nicklaus Thomas-Symonds (LAB) | Torfaen |
Owen George Thompson (SNP) | Midlothian |
Richard Gordon Thomson (SNP) | Gordon |
Rt Hon Emily Anne Thornberry (LAB) | Islington South & Finsbury |
Margaret Ann Throup (CON) | Erewash |
Rt Hon Stephen Cresswell Timms (LAB) | East Ham |
Anthony Edward Timpson (CON) | Eddisbury |
Kelly Jane Tolhurst (CON) | Rochester & Strood |
Justin Paul Tomlinson (CON) | Swindon North |
Michael James Tomlinson-Mynors (CON) | Mid Dorset & Poole North |
Craig Paul Tracey (CON) | North Warwickshire |
Anne-Marie Belinda Trevelyan (CON) | Berwick-upon-Tweed |
Jon Hedley Trickett (LAB) | Hemsworth |
Laura Trott (CON) | Sevenoaks |
Rt Hon Mary Elizabeth Truss (CON) | South West Norfolk |
Thomas Georg John Tugendhat (CON) | Tonbridge & Malling |
Karl Turner (LAB) | Kingston-upon-Hull East |
John Derek Twigg (LAB) | Halton |
Mary Elizabeth Twist (LAB) | Blaydon |
Nusrat Munir Ul-Ghani (CON) | Wealden |
Shailesh Lahkman Vara (CON) | North West Cambridgeshire |
Rt Hon Valerie Carol Marian Vaz (LAB) | Walsall South |
Matthew Alexander Vickers (CON) | Stockton South |
Martin John Vickers (CON) | Cleethorpes |
Rt Hon Theresa Anne Villiers (CON) | Chipping Barnet |
Christian Wakeford (CON) | Bury South |
Charles Ashley Rupert Walker (CON) | Broxbourne |
Robin Caspar Walker (CON) | Worcester |
Rt Hon Robert Ben Lobban Wallace (CON) | Wyre & Preston North |
Jamie Hamilton Wallis (CON) | Bridgend |
David John Warburton (CON) | Somerton & Frome |
Matthew Robert Warman (CON) | Boston & Skegness |
Giles Francis Watling (CON) | Clacton |
Suzanne Webb (CON) | Stourbridge |
Claudia Naomi Webbe (LAB) | Leicester East |
Catherine Elizabeth West (LAB) | Hornsey & Wood Green |
Matthew Raymond Western (LAB) | Warwick & Leamington |
Helen Olivia Bicknell Whately (CON) | Faversham & Mid Kent |
Heather Kay Wheeler (CON) | South Derbyshire |
Dr Alan Patrick Vincent Whitehead (LAB) | Southampton Test |
Philippa Whitford (SNP) | Central Ayrshire |
Michael Whitley (LAB) | Birkenhead |
Craig Whittaker (CON) | Calder Valley |
John Flasby Lawrance Whittingdale (CON) | Maldon |
Nadia Edith Whittome (LAB) | Nottingham East |
William David Wiggin (CON) | North Herefordshire |
James Oliver Wild (CON) | North West Norfolk |
Alun Craig Williams (CON) | Montgomery |
Hywel Williams (PC) | Arfon |
Rt Hon Gavin Alexander Williamson (CON) | South Staffordshire |
Munira Hassam Wilson (LIB Dem) | Twickenham |
Rt Hon Samuel Wilson (DUP) | East Antrim |
Bethan Winter (LAB) | Cynon Valley |
Rt Hon Dame Rosalie Winterton (LAB) | Doncaster Central |
Peter Wishart (SNP) | Perth & North Perthshire |
Michael Jon Wood (CON) | Dudley South |
William Peter Wragg (CON) | Hazel Grove |
Jeremy Paul Wright (CON) | Kenilworth & Southam |
Mohammad Yasin (LAB) | Bedford |
Jacob Young (CON) | Redcar |
Nadhim Zahawi (CON) | Stratford-on-Avon |
Daniel Stephen Zeichner (LAB) | Cambridge |