Peter Garnett Agnew (CON) | South Worcestershire |
John William Ainsley (LAB) | North West Durham |
William Traven Aitken (CON) | Bury St Edmunds |
Austen Harry Albu (LAB) | Edmonton |
Robert Alexander Allan (CON) | Paddington South |
Frank Julian Allaun (LAB) | Salford East |
Arthur Cecil Allen (LAB) | Bosworth |
Sydney Scholefield Allen (LAB) | Crewe |
Cuthbert James McCall Alport (CON) | Colchester |
Harold Julian Amery (CON) | Preston North |
Frank Anderson (LAB) | Whitehaven |
William John St Clair Anstruther-Gray (CON) | Berwickshire & East Lothian |
Christopher Wyborne Armstrong (CON) | Armagh |
Hubert Ashton (CON) | Chelmsford |
Hon John Jacob Astor (CON) | Plymouth Sutton |
Humphrey Edward Gregory Atkins (CON) | Merton & Morden |
Rt Hon Clement Richard Attlee (LAB) | Walthamstow West |
Stanley Stephen Awbery (LAB) | Bristol Central |
Alice Martha Bacon (LAB) | Leeds South East |
John Baird (LAB) | Wolverhampton North East |
John Markham Baldock (CON) | Harborough |
Archer Ernest Baldwin (CON) | Leominster |
Alfred Balfour (LAB) | West Stirlingshire |
Cyril Banks (CON) | Pudsey |
Anthony Perrinott Lysberg Barber (CON) | Doncaster |
Sir John Denman Barlow, Bt (CON) | Middleton & Prestwich |
John Wilfred Barter (CON) | Ealing North |
Patrick Bartley (LAB) | Chester-le-Street |
Sir Arthur Beverley Baxter (CON) | Southgate |
Tufton Victor Hamilton Beamish (CON) | Lewes |
Philip Ingress Bell (CON) | Bolton East |
Ronald McMillan Bell (CON) | South Buckinghamshire |
Rt Hon Frederick John Bellenger (LAB) | Bassetlaw |
Cyril Raymond Bence (LAB) | East Dunbartonshire |
Hon Anthony Neil Wedgewood Benn (LAB) | Bristol South East |
Dr Reginald Frederick Brittain Bennett (CON) | Gosport & Fareham |
George Benson (LAB) | Chesterfield |
Frank Beswick (LAB Co-op) | Uxbridge |
Rt Hon Aneurin Bevan (LAB) | Ebbw Vale |
John Reginald Bevins (CON) | Liverpool Toxteth |
John Claude Bidgood (CON) | Bury & Radcliffe |
John Alec Biggs-Davison (CON) | Chigwell |
Rt Hon Evelyn Nigel Chetwode Birch (CON) | West Flintshire |
Frank Patrick Bishop (CON) | Harrow Central |
Cyril Wilson Black (CON) | Wimbledon |
Fred Blackburn (LAB) | Stalybridge & Hyde |
Arthur Blenkinsopp (LAB) | Newcastle upon Tyne East |
William Reid Blyton (LAB) | Houghton-le-Spring |
Harold Boardman (LAB) | Leigh |
Richard Bernard Frank Stewart Body (CON) | Billericay |
Sir Robert John Graham Boothby (CON) | East Aberdeenshire |
Sir Alfred Charles Bossom, Bt (CON) | Maidstone |
Rt Hon Arthur George Bottomley (LAB) | Rochester & Chatham |
Herbert William Bowden (LAB) | Leicester South West |
Evan Roderic Bowen (LIB) | Cardiganshire |
Francis George Bowles (LAB) | Nuneaton |
Thomas Christopher Boyd (LAB) | Bristol North West |
Rt Hon John Archibald Boyd-Carpenter (CON) | Kingston upon Thames |
Sir Edward Charles Gurney Boyle, Bt (CON) | Birmingham Handsworth |
Elizabeth Margaret Braddock (LAB) | Liverpool Exchange |
Bernard Richard Braine (CON) | South East Essex |
Sir Albert Newby Braithwaite (CON) | Harrow West |
Archibald Fenner Brockway (LAB) | Eton & Slough |
Walter Henry Bromley-Davenport (CON) | Knutsford |
Henry Brooke (CON) | Hampstead |
Richard Charles Brooman-White (CON) | Rutherglen |
Dr Alfred Davies Devonsher Broughton (LAB) | Batley & Morley |
Rt Hon George Alfred Brown (LAB) | Belper |
Thomas James Brown (LAB) | Ince |
James Nixon Browne (CON) | Glasgow Craigton |
Paul Elmore Oliver Bryan (CON) | Howden |
Rt Hon Patrick George Thomas Buchan-Hepburn (CON) | Beckenham |
Eric Edward Bullus (CON) | Wembley North |
Frederick Frank Arthur Burden (CON) | Gillingham |
Wilfrid Andrew Burke (LAB) | Burnley |
Elaine Frances Burton (LAB) | Coventry South |
Sir Herbert Walter Butcher (NL & CON) | Holland with Boston |
Herbert William Butler (LAB) | Hackney Central |
Joyce Shore Butler (LAB Co-op) | Wood Green |
Rt Hon Richard Austin Butler (CON) | Saffron Walden |
Leonard James Callaghan (LAB) | Cardiff South East |
Sir David Callender Campbell (CON) | Belfast South |
James Carmichael (LAB) | Glasgow Bridgeton |
Leonard Robert Carr (CON) | Mitcham |
Sir Robert Archibald Cary (CON) | Manchester Withington |
Barbara Anne Castle (LAB) | Blackburn |
Arthur Joseph Champion (LAB) | South East Derbyshire |
Henry Channon (CON) | Southend West |
William Donald Chapman (LAB) | Birmingham Northfield |
George Roland Chetwynd (LAB) | Stockton-on-Tees |
Robert Chichester-Clark (CON) | Londonderry |
Rt Hon Sir Winston Leonard Spencer Churchill (CON) | Woodford |
Sir George Ian Clark Hutchison (CON) | Edinburgh West |
Philip Christopher Clarke (SF) | Fermanagh & South Tyrone |
Terence Hugh Clarke (CON) | Portsmouth West |
James Clunie (LAB) | Dunfermline Burghs |
William Coldrick (LAB Co-op) | Bristol North East |
Norman John Cole (NL & CON) | South Bedfordshire |
Percy Henry Collick (LAB) | Birkenhead |
Victor John Collins (LAB) | Shoreditch & Finsbury |
Sir Roger John Edward Conant, Bt (CON) | Rutland & Stamford |
Roger Gresham Cooke (CON) | Twickenham |
Albert Edward Cooper (CON) | Ilford South |
Edmund McNeill Cooper-Key (CON) | Hastings |
Freda Künzlen Corbet (LAB) | Peckham |
John Kyme Cordeaux (CON) | Nottingham Central |
Frederick Vernon Corfield (CON) | South Gloucestershire |
William George Cove (LAB) | Aberavon |
George Craddock (LAB) | Bradford South |
George Beresford Craddock (CON) | Spelthorne |
John Desmond Cronin (LAB) | Loughborough |
Rt Hon Harry Frederick Comfort Crookshank (CON) | Gainsborough |
Richard Howard Stafford Crossman (LAB) | Coventry East |
Oliver Eyre Crosthwaite-Eyre (CON) | New Forest |
Frederic Petre Crowder (CON) | Ruislip-Northwood |
Sir John Frederick Ellenborough Crowder (CON) | Finchley |
Alice Cullen (LAB) | Glasgow Gorbals |
Samuel Knox Cunningham (CON) | South Antrim |
George Boyle Hanna Currie (CON) | North Down |
Sir Henry Joseph d'Avigdor-Goldsmid, Bt (CON) | Walsall South |
Percy Daines (LAB Co-op) | East Ham North |
Rt Hon Edward Hugh John Neale Dalton (LAB) | Bishop Auckland |
James Cyril George Dance (CON) | Bromsgrove |
George Darling (LAB Co-op) | Sheffield Hillsborough |
Sir William Young Darling (CON) | Edinburgh South |
Viscountess Frances Joan Davidson (CON) | Hemel Hempstead |
Ernest Albert John Davies (LAB) | Enfield East |
Rt Hon Edward Clement Davies (LIB) | Montgomeryshire |
Harold Davies (LAB) | Leek |
Stephen Owen Davies (LAB) | Merthyr Tydfil |
William Francis Deedes (CON) | Ashford |
George Deer (LAB) | Newark |
Hugh James Delargy (LAB) | Thurrock |
Kenelm Simon Digby Wingfield Digby (CON) | West Dorset |
Norman Noel Dodds (LAB Co-op) | Erith & Crayford |
Arthur Douglas Dodds-Parker (CON) | Banbury |
Charles Edward McArthur Donaldson (CON) | Roxburgh, Selkirk & Peebles |
Desmond Louis Donnelly (LAB) | Pembrokeshire |
Charles John Addison Doughty (CON) | East Surrey |
George Burnaby Drayson (CON) | Skipton |
Rolf Dudley Williams (CON) | Exeter |
Rt Hon John Dugdale (LAB) | West Bromwich |
Sir Thomas Lionel Dugdale, Bt (CON) | Richmond (Yorks) |
James Alexander Lawson Duncan (NL & CON) | South Angus |
William Smith Duthie (CON) | Banffshire |
Sidney Dye (LAB) | South West Norfolk |
Sir David McAdam Eccles (CON) | Chippenham |
Rt Hon James Chuter Ede (LAB) | South Shields |
Maurice Edelman (LAB) | Coventry North |
John Benedict Eden (CON) | Bournemouth West |
Rt Hon Sir Robert Anthony Eden (CON) | Warwick & Leamington |
Rt Hon Lewis John Edwards (LAB) | Brighouse & Spenborough |
Rt Hon Ness Edwards (LAB) | Caerphilly |
Robert J Edwards (LAB) | Bilston |
Walter James Edwards (LAB) | Stepney |
Rt Hon Walter Elliot Elliot (CON) | Glasgow Kelvingrove |
Hon Evelyn Violet Elizabeth Emmet (CON) | East Grinstead |
Sir Eric Errington (CON) | Aldershot |
Frederick James Erroll (CON) | Altrincham & Sale |
Albert Evans (LAB) | Islington South West |
Edward Evans (LAB) | Lowestoft |
Stanley Norman Evans (LAB) | Wednesbury |
Frederick William Farey-Jones (CON) | Watford |
Anthony Fell (CON) | Yarmouth |
Ernest Fernyhough (LAB) | Jarrow |
Wilfred Fienburgh (LAB) | Islington North |
Harold Josiah Finch (LAB) | Bedwellty |
Graeme Bell Finlay (CON) | Epping |
Nigel Thomas Loveridge Fisher (CON) | Surbiton |
Robert Fisher Crouch (CON) | North Dorset |
Roger Fleetwood Hesketh (CON) | Southport |
Eric George Molyneux Fletcher (LAB) | Islington East |
William Morgan Fletcher Vane (CON) | Westmorland |
Charles Fletcher Fletcher-Cooke (CON) | Darwen |
John Calder Forman (LAB Co-op) | Glasgow Springburn |
Richard Fort (CON) | Clitheroe |
Priscilla Jane Fortescue, Lady Tweedsmuir (CON) | Aberdeen South |
John Galway Foster (CON) | Northwich |
Hon Hugh Charles Patrick Joseph Fraser (CON) | Stafford & Stone |
Thomas Fraser (LAB) | Hamilton |
Sir William Jocelyn Ian Fraser (CON) | Morecambe & Lonsdale |
Peter Freeman (LAB) | Newport |
Denzil Kingston Freeth (CON) | Basingstoke |
Geoffrey Stanley de Freitas (LAB) | Lincoln |
Rt Hon Hugh Todd Naylor Gaitskell (LAB) | Leeds South |
Hon Thomas Galloway Dunlop Galbraith (CON) | Glasgow Hillhead |
Leonard David Gammans (CON) | Hornsey |
Emlyn Hugh Garner-Evans (NL & CON) | Denbigh |
John Clarke George (CON) | Glasgow Pollok |
Charles William Gibson (LAB) | Clapham |
Douglas Glover (CON) | Ormskirk |
Joseph Bradshaw Godber (CON) | Grantham |
Alan Gomme Gomme-Duncan (CON) | Perth & East Perthshire |
Edwin George Gooch (LAB) | North Norfolk |
Rt Hon Patrick Chrestien Gordon-Walker (LAB) | Smethwick |
Charles Frederick Howard Gough (CON) | Horsham |
Herbert Raymond Gower (CON) | Barry |
Sir Frederick Fergus Graham, Bt (CON) | Darlington |
William Grant (CON) | Glasgow Woodside |
Robert Grant Grant-Ferris (CON) | Nantwich |
Alan Green (CON) | Preston South |
Arthur William James Greenwood (LAB) | Rossendale |
David Rhys Grenfell (LAB) | Gower |
Charles Frederick Grey (LAB) | Durham |
David Griffiths (LAB) | Rother Valley |
Rt Hon James Griffiths (LAB) | Llanelly |
William Griffiths (LAB) | Manchester Exchange |
Joseph Grimond (LIB) | Orkney & Shetland |
Hon John Grimston (CON) | St Albans |
Sir Robert Villiers Grimston, Bt (CON) | Westbury |
Harold Edward Gurden (CON) | Birmingham Selly Oak |
Charles Leslie Hale (LAB) | Oldham West |
Frederick John Frank Hall (CON) | Wycombe |
John Thomas Hall (LAB) | Gateshead West |
Rt Hon William George Glenvil Hall (LAB) | Colne Valley |
William Winter Hamilton (LAB) | West Fife |
William Hannan (LAB) | Glasgow Maryhill |
Hon John Hugh Hare (CON) | Sudbury & Woodbridge |
Frederic Walter Harris (CON) | Croydon North West |
Alastair Brian Clarke Harrison (CON) | Maldon |
James Harrison (LAB) | Nottingham North |
James Harwood Harrison (CON) | Eye |
Arthur Vere Harvey (CON) | Macclesfield |
Ian Douglas Harvey (CON) | Harrow East |
John Edgar Harvey (CON) | Walthamstow East |
Sir George Steven Harvie-Watt, Bt (CON) | Richmond (Surrey) |
Dr Somerville Hastings (LAB) | Barking |
John Albert Hay (CON) | Henley |
Frank Harold Hayman (LAB) | Falmouth & Camborne |
Rt Hon Antony Henry Head (CON) | Carshalton |
Sir Lionel Frederick Heald (CON) | Chertsey |
Denis Winston Healey (LAB) | Leeds East |
Edward Richard George Heath (CON) | Bexley |
Derick Heathcoat-Amory (CON) | Tiverton |
Rt Hon Arthur Henderson (LAB) | Rowley Regis & Tipton |
John Henderson (CON) | Glasgow Cathcart |
Margaret McCrorie Henderson (LAB) | North Lanarkshire |
Mark Hewitson (LAB) | Kingston-upon-Hull West |
William Whitehead Hicks Beach (CON) | Cheltenham |
Rt Hon Dr Charles Hill (NL & CON) | Luton |
Eveline Hill (CON) | Manchester Wythenshawe |
John Edward Bernard Hill (CON) | South Norfolk |
Geoffrey Audus Nicholson Hirst (CON) | Shipley |
Charles Rider Hobson (LAB) | Keighley |
Christopher John Holland-Martin (CON) | Ludlow |
Percy Holman (LAB) | Bethnal Green |
Horace Edwin Holmes (LAB) | Hemsworth |
Arthur Frederick Holt (LIB) | Bolton West |
Lord John Adrian Louis Hope (CON) | Edinburgh Pentlands |
Rt Hon Henry Lennox d'Aubign? Hopkinson (CON) | Taunton |
Margaret Patricia Hornsby-Smith (CON) | Chislehurst |
Sir Ian Macdonald Horobin (CON) | Oldham East |
Rt Hon Dame Florence Gertrude Horsburgh (CON) | Manchester Moss Side |
Arthur Leslie Noel Douglas Houghton (LAB) | Sowerby |
Hon Greville Reginald Charles Howard (NL & CON) | St Ives |
John Melbourne Howard (CON) | Southampton Test |
Stephen Gerald Howard (CON) | Cambridgeshire |
Charles Alfred Howell (LAB) | Birmingham Perry Barr |
Denis Herbert Howell (LAB) | Birmingham All Saints |
James Hutchinson Hoy (LAB) | Edinburgh Leith |
Thomas Frederick Hubbard (LAB) | Kirkcaldy Burghs |
Sir Austin Uvedale Morgan Hudson, Bt (CON) | Lewisham North |
Walter Richard Austen Hudson (CON) | Kingston-upon-Hull North |
Cledwyn Hughes (LAB) | Anglesey |
Emrys Hughes (LAB) | South Ayrshire |
Hector Samuel James Hughes (LAB) | Aberdeen North |
John Hughes-Hallett (CON) | Croydon North East |
Michael Henry Colin Hughes-Young (CON) | Wandsworth Central |
Norman John Hulbert (CON) | Stockport North |
Albert Edward Hunter (LAB) | Feltham |
Anthony Richard Hurd (CON) | Newbury |
James Riley Holt Hutchison (CON) | Glasgow Scotstoun |
Harford Montgomery Hyde (CON) | Belfast North |
Sir Harry Braustyn Hylton Hylton-Foster (CON) | York |
Henry Hynd (LAB) | Accrington |
John Burns Hynd (LAB) | Sheffield Attercliffe |
Thomas Lascelles Isa Shandon Valiant Iremonger (CON) | Ilford North |
Arthur James Irvine (LAB) | Liverpool Edge Hill |
Bryant Godman Irvine (CON) | Rye |
Sydney Irving (LAB Co-op) | Dartford |
Rt Hon George Alfred Isaacs (LAB) | Southwark |
Barnett Janner (LAB) | Leicester North West |
Rt Hon Douglas Patrick Thomas Jay (LAB) | Battersea North |
George Jeger (LAB) | Goole |
Lena May Jeger (LAB) | Holborn & St Pancras South |
Robert Christmas Dewar Jenkins (CON) | Dulwich |
Roy Harris Jenkins (LAB) | Birmingham Stechford |
John Charles Jennings (CON) | Burton |
Sir Roland Jennings (NL & CON) | Sheffield Hallam |
Dr Donald McIntosh Johnson (CON) | Carlisle |
Eric Seymour Thewlis Johnson (CON) | Manchester Blackley |
Howard Sydney Johnson (CON) | Brighton Kemptown |
James Johnson (LAB) | Rugby |
Douglas Harold Johnston (LAB) | Paisley |
Aubrey Jones (CON) | Birmingham Hall Green |
Rt Hon Arthur Creech Jones (LAB) | Wakefield |
David Thomas Jones (LAB) | The Hartlepools |
Frederick Elwyn Jones (LAB) | West Ham South |
John Henry Jones (LAB) | Rotherham |
James Idwal Jones (LAB) | Wrexham |
Thomas William Jones (LAB) | Merionethshire |
Hon Lancelot William Joynson-Hicks (CON) | Chichester |
Donald Kaberry (CON) | Leeds North West |
Denis Michael Keegan (CON) | Nottingham South |
Clifford Kenyon (LAB) | Chorley |
Henry Briton Kerby (CON) | Arundel & Shoreham |
Hamilton William Kerr (CON) | Cambridge |
John Anthony Kershaw (CON) | Stroud |
Rt Hon Charles William Key (LAB) | Poplar |
Dr Horace Maybray King (LAB) | Southampton Itchen |
Peter Michael Kirk (CON) | Gravesend |
Godfrey William Lagden (CON) | Hornchurch |
Hon George Lambert (NL & CON) | Torrington |
Hon Antony Claud Frederick Lambton, Viscount Lambton (CON) | Berwick-upon-Tweed |
Claude Granville Lancaster (CON) | South Fylde |
John Anthony Langford-Holt (CON) | Shrewsbury |
George McArthur Lawson (LAB) | Motherwell |
Edwin Hartley Cameron Leather (CON) | North Somerset |
John Anthony Leavey (CON) | Heywood & Royton |
William Gilmour Leburn (CON) | Kinross & West Perthshire |
Ronald Joseph Ledger (LAB Co-op) | Romford |
Frederick Lee (LAB) | Newton |
Janet Lee (LAB) | Cannock |
Edward Alexander Henry Legge-Bourke (CON) | Isle of Ely |
Hon Peter Richard Legh (CON) | Petersfield |
Rt Hon Alan Tindal Lennox-Boyd (CON) | Mid Bedfordshire |
Leslie Maurice Lever (LAB) | Manchester Ardwick |
Norman Harold Lever (LAB) | Manchester Cheetham |
Arthur William John Lewis (LAB) | West Ham North |
George Samuel Lindgren (LAB) | Wellingborough |
Hon James Louis Lindsay (CON) | North Devon |
Martin Alexander Lindsay (CON) | Solihull |
Robert Alexander Lindsay, Baron Balniel (CON) | Hertford |
Sir Hugh Nicholas Linstead (CON) | Putney |
Marcus Lipton (LAB) | Brixton |
David Treharne Llewellyn (CON) | Cardiff North |
Sir Ernest Guy Richard Lloyd (CON) | East Renfrewshire |
Rt Hon Geoffrey William Lloyd (CON) | Sutton Coldfield |
Rt Hon John Selwyn Brooke Lloyd (CON) | Wirral |
Rt Hon Gwilym Lloyd George (NL & CON) | Newcastle upon Tyne North |
David Gilbert Logan (LAB) | Liverpool Scotland |
Gilbert James Morley Longden (CON) | South West Hertfordshire |
Rt Hon Toby Austin Richard Low (CON) | Blackpool North |
Sir Jocelyn Morton Lucas, Bt (CON) | Portsmouth South |
Percy Belgrave Lucas (CON) | Brentford & Chiswick |
Sir Hugh Vere Huntly Duff Lucas-Tooth, Bt (CON) | Hendon South |
Rt Hon Sir Charles Glen MacAndrew (CON) | Bute & North Ayrshire |
James Eugene MacColl (LAB) | Widnes |
Sir Peter Drummond Macdonald (CON) | Isle of Wight |
Sir Harry Ripley Mackeson, Bt (CON) | Folkestone & Hythe |
John Hamilton Mackie (CON) | Galloway |
Rt Hon John Scott Maclay (NL & CON) | West Renfrewshire |
Fitzroy Hew Royle Maclean (CON) | Lancaster |
Rt Hon Iain Norman Macleod (CON) | Enfield West |
John MacLeod (NL & CON) | Ross & Cromarty |
Rt Hon Maurice Harold Macmillan (CON) | Bromley |
Malcolm Kenneth Macmillan (LAB) | Western Isles |
Maurice Victor Macmillan (CON) | Halifax |
Malcolm MacPherson (LAB) | Stirling & Falkirk Burghs |
Niall Malcolm Stewart Macpherson (NL & CON) | Dumfriesshire |
William Francis Martin Maddan (CON) | Hitchin |
Simon Mahon (LAB) | Bootle |
William Henry Mainwaring (LAB) | Rhondda East |
John Francis Whitaker Maitland (CON) | Horncastle |
Hon Patrick Francis Maitland (CON) | Lanark |
Edward Lancelot Mallalieu (LAB) | Brigg |
Joseph Percival William Mallalieu (LAB) | Huddersfield East |
Jean Mann (LAB) | Coatbridge & Airdrie |
Rt Hon Sir Reginald Edward Manningham-Buller (CON) | South Northamptonshire |
Sir Sydney Frank Markham (CON) | Buckingham |
Anthony Alfred Harmsworth Marlowe (CON) | Hove |
Alfred Ernest Marples (CON) | Wallasey |
Rt Hon Hilary Adair Marquand (LAB) | Middlesbrough East |
Douglas Marshall (CON) | Bodmin |
Roy Mason (LAB) | Barnsley |
Robert Mathew (CON) | Honiton |
Angus Edmund Upton Maude (CON) | Ealing South |
Rt Hon Reginald Maudling (CON) | Barnet |
Raymond Llewellyn Mawby (CON) | Totnes |
Stephen Lynch Conway Maydon (CON) | Wells |
Christopher Paget Mayhew (LAB) | Woolwich East |
Stephen James McAdden (CON) | Southend East |
Duncan McCallum (CON) | Argyll |
Henry George McGhee (LAB) | Penistone |
John McGovern (LAB) | Glasgow Shettleston |
James McInnes (LAB) | Glasgow Central |
John McKay (LAB) | Wallsend |
Alan John McKibbin (CON) | Belfast East |
Florence Patricia Anne McLaughlin (CON) | Belfast West |
Neil Loudon Desmond McLean (CON) | Inverness |
Frank McLeavy (LAB) | Bradford East |
Rt Hon Hector McNeil (LAB) | Greenock |
Sir Frank Medlicott (NL & CON) | Central Norfolk |
Robert Joseph Mellish (LAB) | Bermondsey |
Sir Frederick Messer (LAB Co-op) | Tottenham |
Ian Mikardo (LAB) | Reading |
Rt Hon William Rankine Milligan (CON) | Edinburgh North |
Thomas James Mitchell (SF) | Mid Ulster |
Gilbert Richard Mitchison (LAB) | Kettering |
Arthur Hugh Elsdale Molson (CON) | High Peak |
Rt Hon Sir Walter Turner Monckton (CON) | Bristol West |
Walter Monslow (LAB) | Barrow-in-Furness |
Hon Alexander Victor Edward Paulet Montagu, Viscount Hinchingbrooke (CON) | South Dorset |
Arthur Seymour Moody (LAB) | Gateshead East |
Sir Thomas Cecil Russell Moore (CON) | Ayr |
Percy Morris (LAB) | Swansea West |
Sir Rhys Hopkin Morris (LIB) | Carmarthen |
Rt Hon Herbert Stanley Morrison (LAB) | Lewisham South |
John Granville Morrison (CON) | Salisbury |
Rt Hon William Shepherd Morrison (Speaker) | Cirencester & Tewkesbury |
David Llewellyn Mort (LAB) | Swansea East |
Reginald Moss (LAB) | Meriden |
Charles Edward Mott-Radclyffe (CON) | Windsor |
Arthur Moyle (LAB) | Oldbury & Halesowen |
Frederick William Mulley (LAB) | Sheffield Park |
Gerald David Nunes Nabarro (CON) | Kidderminster |
Harold Neal (LAB) | Bolsover |
Airey Middleton Sheffield Neave (CON) | Abingdon |
Harmar Nicholls (CON) | Peterborough |
Godfrey Nicholson (CON) | Farnham |
Nigel Nicolson (CON) | Bournemouth East & Christchurch |
Basil Edward Nield (CON) | City of Chester |
Allan Herbert Percy Noble (CON) | Chelsea |
Francis Edward Noel-Baker (LAB) | Swindon |
Rt Hon Philip John Noel-Baker (LAB) | Derby South |
George Richard Hodges Nugent (CON) | Guildford |
Rt Hon Harold Anthony Nutting (CON) | Melton |
Thomas O'Brien (LAB) | Nottingham West |
Hon Phelim Robert Hugh O'Neill (CON) | North Antrim |
Hendrie Dudley Oakshott (CON) | Bebington |
George Harold Oliver (LAB) | Ilkeston |
Albert Edward Oram (LAB Co-op) | East Ham South |
Maurice Orbach (LAB) | Willesden East |
Hon William David Ormsby-Gore (CON) | Oswestry |
Lawrence Percy Story Orr (CON) | South Down |
Charles Ian Orr-Ewing (CON) | Hendon North |
Sir Ian Leslie Orr-Ewing (CON) | Weston-super-Mare |
Cyril Osborne (CON) | Louth |
Thomas Oswald (LAB) | Edinburgh Central |
William James Owen (LAB Co-op) | Morpeth |
Walter Ernest Padley (LAB) | Ogmore |
Rodney Graham Page (CON) | Crosby |
Reginald Thomas Paget (LAB) | Northampton |
Rt Hon Wilfred Paling (LAB) | Dearne Valley |
William Thomas Paling (LAB) | Dewsbury |
Arthur Montague Frank Palmer (LAB Co-op) | Cleveland |
Norman Alfred Pannell (CON) | Liverpool Kirkdale |
Thomas Charles Pannell (LAB) | Leeds West |
George Albert Pargiter (LAB) | Southall |
Herbert John Harvey Parker (LAB) | Dagenham |
Benjamin Theaker Parkin (LAB) | Paddington North |
Ernest Partridge (CON) | Battersea South |
John Paton (LAB) | Norwich North |
Rt Hon Osbert Peake (CON) | Leeds North East |
Arthur Pearson (LAB) | Pontypridd |
Thomas Frederick Peart (LAB) | Workington |
John Wynne William Peyton (CON) | Yeovil |
Kenneth William Murray Pickthorn (CON) | Carlton |
Richard Antony Pilkington (CON) | Poole |
Isaac James Pitman (CON) | Bath |
Edith Maud Pitt (CON) | Birmingham Edgbaston |
Sir Leslie Arthur Plummer (LAB) | Deptford |
Ernest Popplewell (LAB) | Newcastle upon Tyne West |
Henry Percivall Pott (CON) | Devizes |
John Enoch Powell (CON) | Wolverhampton South West |
David Ernest Campbell Price (CON) | Eastleigh |
Henry Alfred Price (CON) | Lewisham West |
Joseph Thomas Price (LAB) | Westhoughton |
Morgan Philips Price (LAB) | West Gloucestershire |
Otho Leslie Prior-Palmer (CON) | Worthing |
Arthur Reginald Probert (LAB) | Aberdare |
William Thomas Proctor (LAB) | Eccles |
John Dennis Profumo (CON) | Stratford |
David Johnstone Pryde (LAB) | Midlothian |
Harry Pursey (LAB) | Kingston-upon-Hull East |
Sir Henry Victor Alpin MacKinnon Raikes (CON) | Liverpool Garston |
James Edward Ramsden (CON) | Harrogate |
Jon Rankin (LAB Co-op) | Glasgow Govan |
Peter Anthony Grayson Rawlinson (CON) | Epsom |
Richard Reader Harris (CON) | Heston & Isleworth |
Martin Redmayne (CON) | Rushcliffe |
William Rupert Rees-Davies (CON) | Isle of Thanet |
Joseph Reeves (LAB) | Greenwich |
William Reid (LAB) | Glasgow Provan |
Hon Peter Farquharson Remnant (CON) | Wokingham |
David Lockhart-Muir Renton (NL & CON) | Huntingdonshire |
Hervey Rhodes (LAB) | Ashton-under-Lyne |
Julian Errington Ridsdale (NL & CON) | Harwich |
Aubrey Geoffrey Frederick Rippon (CON) | Norwich South |
Rt Hon Alfred Robens (LAB) | Blyth |
Albert Roberts (LAB) | Normanton |
Goronwy Owen Roberts (LAB) | Caernarvon |
Peter Geoffrey Roberts (NL & CON) | Sheffield Heeley |
Sir David Robertson (CON) | Caithness & Sutherland |
Sir John Roland Robinson (CON) | Blackpool South |
Kenneth Robinson (LAB) | St Pancras North |
William Robson Brown (CON) | Esher |
John Charles Rodgers (CON) | Sevenoaks |
George Henry Roland Rogers (LAB) | Kensington North |
Sir Harold Roper (CON) | North Cornwall |
Sir Leonard Ropner, Bt (CON) | Barkston Ash |
William Ross (LAB) | Kilmarnock |
Charles Royle (LAB) | Salford West |
Ronald Stanley Russell (CON) | Wembley South |
Rt Hon Edwin Duncan Sandys (CON) | Streatham |
Wentworth Schofield (CON) | Rochdale |
Ronald Scott-Miller (CON) | King's Lynn |
Richard Christopher Sharples (CON) | Sutton & Cheam |
Rt Hon Sir Hartley William Shawcross (LAB) | St Helens |
William Stanley Shepherd (CON) | Cheadle |
Rt Hon Emanuel Shinwell (LAB) | Easington |
Edward Watson Short (LAB) | Newcastle upon Tyne Central |
Percy Lionel Edward Shurmer (LAB) | Birmingham Sparkbrook |
Julius Silverman (LAB) | Birmingham Aston |
Samuel Sidney Silverman (LAB) | Nelson & Colne |
Charles James Simmons (LAB) | Brierley Hill |
Jocelyn Edward Salis Simon (CON) | Middlesbrough West |
Arthur Massey Skeffington (LAB) | Hayes & Harlington |
Harriet Slater (LAB Co-op) | Stoke-on-Trent North |
Joseph Slater (LAB) | Sedgefield |
Ellis Smith (LAB) | Stoke-on-Trent South |
Peter Henry Berry Otway Smithers (CON) | Winchester |
John George Smyth (CON) | Norwood |
Julian Ward Snow (LAB) | Lichfield & Tamworth |
Arthur Christopher John Soames (CON) | Bedford |
Rev Reginald William Sorensen (LAB) | Leyton |
Joseph Alfred Sparks (LAB) | Acton |
Alexander Cadwallader Mainwaring Spearman (CON) | Scarborough & Whitby |
Rupert Malise Speir (CON) | Hexham |
Harry Reginald Spence (CON) | West Aberdeenshire |
Douglas Leslie Spencer-Nairn (CON) | Central Ayrshire |
Rt Hon Sir William Patrick Spens (CON) | Kensington South |
Hon Richard Oliver Stanley (CON) | North Fylde |
Thomas Steele (LAB) | West Dunbartonshire |
Geoffrey Paul Stevens (CON) | Portsmouth Langstone |
Harold Macdonald Steward (CON) | Stockport South |
William Arthur Steward (CON) | Woolwich West |
James Henderson Stewart (NL & CON) | East Fife |
Robert Michael Maitland Stewart (LAB) | Fulham |
Malcolm Stoddart-Scott (CON) | Ripon |
Rt Hon Richard Rapier Stokes (LAB) | Ipswich |
William Stones (LAB) | Consett |
Samuel Storey (CON) | Stretford |
Rt Hon Evelyn John St Loe Strachey (LAB) | Dundee West |
Rt Hon George Russell Strauss (LAB) | Vauxhall |
Dr Barnett Stross (LAB) | Stoke-on-Trent Central |
Rt Hon James Gray Stuart (CON) | Moray & Nairnshire |
Henry Gray Studholme (CON) | Tavistock |
Gerard Spencer Summers (CON) | Aylesbury |
Rt Hon Dr Edith Clara Summerskill (LAB) | Warrington |
William Donald Massey Sumner (CON) | Orpington |
Stephen Thomas Swingler (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
George Oscar Sylvester (LAB) | Pontefract |
Sir Charles Stuart Taylor (CON) | Eastbourne |
Harry Bernard Taylor (LAB) | Mansfield |
John Taylor (LAB) | West Lothian |
William Johnson Taylor (NL & CON) | Bradford North |
Luke William Burke Teeling (CON) | Brighton Pavilion |
Iowerth Rhys Thomas (LAB) | Rhondda West |
Rt Hon James Lewis Purdon Thomas (CON) | Hereford |
Leslie Montagu Thomas (CON) | Canterbury |
Peter John Mitchell Thomas (CON) | Conway |
Thomas George Thomas (LAB) | Cardiff West |
Kenneth Pugh Thompson (CON) | Liverpool Walton |
Richard Hilton Marler Thompson (CON) | Croydon South |
George Morgan Thomson (LAB) | Dundee East |
Rt Hon George Edward Peter Thorneycroft (CON) | Monmouth |
Ernest Thornton (LAB) | Farnworth |
Colin Norman Thornton-Kemsley (NL & CON) | North Angus & Mearns |
Arthur Tiley (NL & CON) | Bradford West |
John Dudley Robert Tarleton Tilney (CON) | Liverpool Wavertree |
John Timmons (LAB) | Bothwell |
Frank Tomney (LAB) | Hammersmith North |
Sir Gordon Cosmo Touche (CON) | Dorking |
Henry Frederic Lawrence Turner (CON) | Oxford |
Moss Turner-Samuels (LAB) | Gloucester |
Robert Hugh Turton (CON) | Thirsk & Malton |
Sir Arwen Lynn Ungoed-Thomas (LAB) | Leicester North East |
Henry Charles Usborne (LAB) | Birmingham Yardley |
John Kenyon Vaughan-Morgan (CON) | Reigate |
Samuel Philip Viant (LAB) | Willesden West |
Joan Hilda Vickers (NL & CON) | Plymouth Devonport |
Dennis Forwood Vosper (CON) | Runcorn |
Donald William Wade (LIB) | Huddersfield West |
Edward Birkbeck Wakefield (CON) | West Derbyshire |
Sir William Wavell Wakefield (CON) | St Marylebone |
Derek Colclough Walker-Smith (CON) | East Hertfordshire |
Patrick Henry Bligh Wall (CON) | Haltemprice |
William Noble Warbey (LAB) | Ashfield |
Hon George Reginald Ward (CON) | Worcester |
Irene Mary Bewick Ward (CON) | Tynemouth |
Rt Hon Charles Waterhouse (CON) | Leicester South East |
Tudor Emlyn Watkins (LAB) | Breconshire & Radnorshire |
Harold Arthur Watkinson (CON) | Woking |
Sir William Harold Webbe (CON) | Cities of London & Westminster |
David Weitzman (LAB) | Stoke Newington & Hackney North |
Percy Lawrence Wells (LAB) | Faversham |
William Thomas Wells (LAB) | Walsall North |
John Sinclair Wemyss Arbuthnot (CON) | Dover |
Daniel Granville West (LAB) | Pontypool |
William Edwin Wheeldon (LAB Co-op) | Birmingham Small Heath |
Eirene Lloyd White (LAB) | East Flintshire |
Henry White (LAB) | North East Derbyshire |
William Stephen Ian Whitelaw (CON) | Penrith & The Border |
Rt Hon William Whiteley (LAB) | Blaydon |
George Edward Cecil Wigg (LAB) | Dudley |
Clifford Arthur Bowman Wilcock (LAB) | Derby North |
William Albert Wilkins (LAB) | Bristol South |
Frederick Thomas Willey (LAB) | Sunderland North |
Rt Hon Charles Williams (CON) | Torquay |
David James Williams (LAB) | Neath |
Gerald Wellington Williams (CON) | Tonbridge |
Rev Llewellyn Williams (LAB) | Abertillery |
Paul Glyn Williams (CON) | Sunderland South |
Ronald Watkins Williams (LAB) | Wigan |
Rt Hon Thomas Williams (LAB) | Don Valley |
William Richard Williams (LAB) | Manchester Openshaw |
William Thomas Williams (LAB Co-op) | Barons Court |
Eustace George Willis (LAB) | Edinburgh East |
Gerald Wills (CON) | Bridgwater |
Hugh Geoffrey Birch Wilson (CON) | Truro |
Rt Hon James Harold Wilson (LAB) | Huyton |
Richard Emanuel Winterbottom (LAB) | Sheffield Brightside |
Hon Richard Frederick Wood (CON) | Bridlington |
Rt Hon Arthur Woodburn (LAB) | Clackmannan & East Stirlingshire |
John Victor Woollam (CON) | Liverpool West Derby |
Victor Francis Yates (LAB) | Birmingham Ladywood |
William Yates (CON) | The Wrekin |
Hon Kenneth Gilmour Younger (LAB) | Grimsby |
Konni Zilliacus (LAB) | Manchester Gorton |