18 October 1884 | Rt Hon Emanuel Shinwell (LAB) | Easington |
8 November 1886 | Stephen Owen Davies (LAB) | Merthyr Tydfil |
14 August 1887 | Hector Samuel James Hughes (LAB) | Aberdeen North |
1 November 1889 | Rt Hon Philip John Noel-Baker (LAB) | Derby South |
1 February 1890 | Jon Rankin (LAB) | Glasgow Govan |
19 September 1890 | Rt Hon James Griffiths (LAB) | Llanelly |
25 October 1890 | Rt Hon Arthur Woodburn (LAB) | Clackmannan & East Stirlingshire |
18 March 1891 | Alice Cullen (LAB) | Glasgow Gorbals |
24 August 1891 | Harry Pursey (LAB) | Kingston-upon-Hull East |
20 June 1892 | Sir Barnett Janner (LAB) | Leicester North West |
10 July 1894 | Emrys Hughes (LAB) | South Ayrshire |
23 July 1894 | Rt Hon Frederick John Bellenger (LAB) | Bassetlaw |
13 September 1894 | Konni Zilliacus (LAB) | Manchester Gorton |
22 January 1895 | Iowerth Rhys Thomas (LAB) | Rhondda West |
23 February 1895 | Dame Irene Mary Bewick Ward (CON) | Tynemouth |
8 October 1895 | Samuel Sidney Silverman (LAB) | Nelson & Colne |
22 March 1896 | David Griffiths (LAB) | Rother Valley |
11 August 1896 | Clifford Kenyon (LAB) | Chorley |
30 January 1897 | Herbert William Butler (LAB) | Hackney Central |
31 January 1897 | Arthur Pearson (LAB) | Pontypridd |
26 February 1897 | George Craddock (LAB) | Bradford South |
5 April 1897 | Rt Hon Ness Edwards (LAB) | Caerphilly |
3 July 1897 | Harold Neal (LAB) | Bolsover |
7 August 1897 | Rt Hon Sir Lionel Frederick Heald (CON) | Chertsey |
3 January 1898 | Sydney Scholefield Allen (LAB) | Crewe |
2 May 1898 | Harold Josiah Finch (LAB) | Bedwellty |
25 May 1898 | Sir Robert Archibald Cary, Bt (CON) | Manchester Withington |
18 June 1898 | David Weitzman (LAB) | Stoke Newington & Hackney North |
19 June 1898 | Sir Cyril Osborne (CON) | Louth |
11 August 1898 | Rt Hon Arthur Leslie Noel Douglas Houghton (LAB) | Sowerby |
7 October 1898 | Sir George Beresford Craddock (CON) | Spelthorne |
17 January 1899 | William Albert Wilkins (LAB) | Bristol South |
22 July 1899 | Richard Emanuel Winterbottom (LAB) | Sheffield Brightside |
30 August 1899 | Claude Granville Lancaster (CON) | South Fylde |
24 September 1899 | Elizabeth Margaret Braddock (LAB) | Liverpool Exchange |
31 December 1899 | Harry Enos Randall (LAB) | Gateshead West |
1900 | Joseph Bede Symonds (LAB) | Whitehaven |
17 March 1900 | Sir Eric Errington, Bt (CON) | Aldershot |
19 April 1900 | Victor Francis Yates (LAB) | Birmingham Ladywood |
30 June 1900 | James Idwal Jones (LAB) | Wrexham |
1 September 1900 | William Robson Brown (CON) | Esher |
29 October 1900 | Marcus Lipton (LAB) | Brixton |
15 November 1900 | Freda Künzlen Corbet (LAB) | Peckham |
28 November 1900 | Rt Hon George Edward Cecil Wigg (LAB) | Dudley |
18 February 1901 | William James Owen (LAB Co-op) | Morpeth |
1 March 1901 | Archibald Clark Manuel (LAB) | Central Ayrshire |
25 May 1901 | Rt Hon Dr Horace Maybray King (Speaker) | Southampton Itchen |
18 July 1901 | Rt Hon George Russell Strauss (LAB) | Vauxhall |
23 September 1901 | Sir Malcolm Stoddart-Scott (CON) | Ripon |
17 January 1902 | Rt Hon Geoffrey William Lloyd (CON) | Sutton Coldfield |
4 April 1902 | John Burns Hynd (LAB) | Sheffield Attercliffe |
8 April 1902 | Sir Cyril Wilson Black (CON) | Wimbledon |
8 April 1902 | Edward Charles Redhead (LAB) | Walthamstow West |
16 April 1902 | Gilbert James Morley Longden (CON) | South West Hertfordshire |
22 April 1902 | Lady Megan Arvon Lloyd George (LAB) | Carmarthen |
13 July 1902 | Charles Leslie Hale (LAB) | Oldham West |
13 July 1902 | Maurice Orbach (LAB) | Stockport South |
29 July 1902 | Fred Blackburn (LAB) | Stalybridge & Hyde |
18 August 1902 | Joseph Hiley (CON) | Pudsey |
10 September 1902 | Rt Hon Thomas Charles Pannell (LAB) | Leeds West |
21 September 1902 | Charles John Addison Doughty (CON) | East Surrey |
9 October 1902 | Joseph Thomas Price (LAB) | Westhoughton |
18 October 1902 | Dr Alfred Davies Devonsher Broughton (LAB) | Batley & Morley |
27 October 1902 | Sir Gerard Spencer Summers (CON) | Aylesbury |
26 November 1902 | Cyril Raymond Bence (LAB) | East Dunbartonshire |
1903 | Charles Frederick Grey (LAB) | Durham |
1903 | Charles Mapp (LAB) | Oldham East |
1 January 1903 | Sir Myer Galpern (LAB) | Glasgow Shettleston |
13 January 1903 | Sir Hugh Vere Huntly Duff Munro-Lucas-Tooth, Bt (CON) | Hendon South |
5 February 1903 | Sir Luke William Burke Teeling (CON) | Brighton Pavilion |
10 February 1903 | John Charles Jennings (CON) | Burton |
21 February 1903 | Sir John Galway Foster (CON) | Northwich |
7 March 1903 | Eustace George Willis (LAB) | Edinburgh East |
19 March 1903 | George Jeger (LAB) | Goole |
26 March 1903 | Sir Eric George Molyneux Fletcher (LAB) | Islington East |
9 May 1903 | Tudor Emlyn Watkins (LAB) | Breconshire & Radnorshire |
10 June 1903 | Albert Evans (LAB) | Islington South West |
11 June 1903 | Hugh Geoffrey Birch Wilson (CON) | Truro |
28 June 1903 | Harold Edward Gurden (CON) | Birmingham Selly Oak |
2 July 1903 | Rt Hon Sir Alexander Frederick Douglas-Home (CON) | Kinross & West Perthshire |
3 August 1903 | Alasdair Roderick Mackenzie (LIB) | Ross & Cromarty |
8 August 1903 | Rt Hon Robert Hugh Turton (CON) | Thirsk & Malton |
15 September 1903 | Sir Walter Henry Bromley-Davenport (CON) | Knutsford |
21 September 1903 | Austen Harry Albu (LAB) | Edmonton |
24 November 1903 | Carol Alfred Johnson (LAB) | Lewisham South |
1 May 1904 | Thomas Oswald (LAB) | Edinburgh Central |
29 May 1904 | Sir Ronald Stanley Russell (CON) | Wembley South |
13 June 1904 | Joseph Slater (LAB) | Sedgefield |
24 July 1904 | Richard Kelley (LAB) | Don Valley |
28 July 1904 | Rt Hon John Selwyn Brooke Lloyd (CON) | Wirral |
31 July 1904 | Harold Davies (LAB) | Leek |
18 August 1904 | Malcolm MacPherson (LAB) | Stirling & Falkirk Burghs |
8 September 1904 | Rt Hon Frank Cousins (LAB) | Nuneaton |
3 November 1904 | Janet Lee (LAB) | Cannock |
14 December 1904 | Geoffrey Audus Nicholson Hirst (CON) | Shipley |
16 January 1905 | Robert J Edwards (LAB) | Bilston |
20 January 1905 | Rt Hon Herbert William Bowden (LAB) | Leicester South West |
2 February 1905 | Rt Hon Sir John Kenyon Vaughan-Morgan, Bt (CON) | Reigate |
3 March 1905 | Alan Beaney (LAB) | Hemsworth |
14 March 1905 | Edward Lancelot Mallalieu (LAB) | Brigg |
29 April 1905 | Leslie Maurice Lever (LAB) | Manchester Ardwick |
18 May 1905 | Ernest Thornton (LAB) | Farnworth |
22 May 1905 | Thomas Edward Neil Driberg (LAB) | Barking |
28 June 1905 | Albert Clifford Williams (LAB) | Abertillery |
20 July 1905 | George Darling (LAB Co-op) | Sheffield Hillsborough |
24 August 1905 | Sir Dingle Mackintosh Foot (LAB) | Ipswich |
3 October 1905 | Sir Gerald Wills (CON) | Bridgwater |
15 November 1905 | Thomas Steele (LAB) | West Dunbartonshire |
8 December 1905 | Julius Silverman (LAB) | Birmingham Aston |
19 December 1905 | George Boyle Hanna Currie (CON) | North Down |
27 December 1905 | Frederick Frank Arthur Burden (CON) | Gillingham |
31 January 1906 | Sir Arthur Vere Harvey (CON) | Macclesfield |
18 April 1906 | George Douglas Wallace (LAB) | Norwich North |
21 April 1906 | Benjamin Theaker Parkin (LAB) | Paddington North |
24 April 1906 | John Ellis Talbot (CON) | Brierley Hill |
11 July 1906 | George McArthur Lawson (LAB) | Motherwell |
15 July 1906 | Herbert John Harvey Parker (LAB) | Dagenham |
3 August 1906 | Rt Hon Frederick Lee (LAB) | Newton |
30 August 1906 | William Hannan (LAB) | Glasgow Maryhill |
5 October 1906 | Sir John Charles Rodgers, Bt (CON) | Sevenoaks |
6 November 1906 | Rt Hon Robert Michael Maitland Stewart (LAB) | Fulham |
18 November 1906 | Rt Hon Evelyn Nigel Chetwode Birch (CON) | West Flintshire |
20 November 1906 | Sir Eric Edward Bullus (CON) | Wembley North |
27 November 1906 | Alick Charles David Ensor (LAB) | Bury & Radcliffe |
9 December 1906 | George Henry Roland Rogers (LAB) | Kensington North |
26 January 1907 | Roger Gresham Cooke (CON) | Twickenham |
7 February 1907 | Rt Hon Arthur George Bottomley (LAB) | Middlesbrough East |
12 March 1907 | Margaret McCrorie Henderson (LAB) | North Lanarkshire |
23 March 1907 | Rt Hon Douglas Patrick Thomas Jay (LAB) | Battersea North |
7 April 1907 | Rt Hon Patrick Chrestien Gordon-Walker (LAB) | Leyton |
18 April 1907 | Bertie Hazell (LAB) | North Norfolk |
26 April 1907 | Sir Edmund McNeill Cooper-Key (CON) | Hastings |
30 April 1907 | Rt Hon John Diamond (LAB) | Gloucester |
5 May 1907 | James Cyril George Dance (CON) | Bromsgrove |
30 May 1907 | Evelyn Mansfield King (CON) | South Dorset |
3 June 1907 | Dame Joan Hilda Vickers (CON) | Plymouth Devonport |
6 June 1907 | Sir James Harwood Harrison, Bt (CON) | Eye |
12 June 1907 | Harold Boardman (LAB) | Leigh |
July 1907 | Jasper More (CON) | Ludlow |
18 August 1907 | Sir Donald Kaberry, Bt (CON) | Leeds North West |
30 September 1907 | Arthur Reginald Probert (LAB) | Aberdare |
9 October 1907 | Rt Hon Quintin McGarel Hogg (CON) | St Marylebone |
10 October 1907 | Frank Henry Taylor (CON) | Manchester Moss Side |
12 October 1907 | Sir Richard Hamilton Glyn, Bt (CON) | North Dorset |
3 November 1907 | Sir Stephen James McAdden (CON) | Southend East |
9 December 1907 | Rt Hon Alfred Ernest Marples (CON) | Wallasey |
15 December 1907 | Rt Hon Richard Howard Stafford Crossman (LAB) | Coventry East |
19 December 1907 | John Dudley Robert Tarleton Tilney (CON) | Liverpool Wavertree |
30 December 1907 | Robert Grant Grant-Ferris (CON) | Nantwich |
24 January 1908 | Rt Hon Edwin Duncan Sandys (CON) | Streatham |
13 February 1908 | Sir Douglas Glover (CON) | Ormskirk |
10 April 1908 | Aidan Merivale Crawley (CON) | West Derbyshire |
25 April 1908 | Ernest George Perry (LAB) | Battersea South |
14 May 1908 | Albert Roberts (LAB) | Normanton |
24 May 1908 | Frank Tomney (LAB) | Hammersmith North |
2 June 1908 | Rt Hon John Archibald Boyd-Carpenter (CON) | Kingston upon Thames |
18 June 1908 | Joseph Percival William Mallalieu (LAB) | Huddersfield East |
27 June 1908 | James Eugene MacColl (LAB) | Widnes |
9 July 1908 | Ian Mikardo (LAB) | Poplar |
27 July 1908 | Hugh Gater Jenkins (LAB) | Putney |
10 August 1908 | William Thomas Wells (LAB) | Walsall North |
12 August 1908 | Rt Hon Sir David Lockhart-Muir Renton (NL & CON) | Huntingdonshire |
12 August 1908 | Edwin Wainwright (LAB) | Dearne Valley |
2 September 1908 | Reginald Thomas Paget (LAB) | Northampton |
16 September 1908 | James Johnson (LAB) | Kingston-upon-Hull West |
26 September 1908 | Hugh James Delargy (LAB) | Thurrock |
26 September 1908 | Daniel Jones (LAB) | Burnley |
11 November 1908 | Adam Hunter (LAB) | Dunfermline Burghs |
24 December 1908 | Ernest Fernyhough (LAB) | Jarrow |
21 January 1909 | James Hutchinson Hoy (LAB) | Edinburgh Leith |
29 January 1909 | Thomas George Thomas (LAB) | Cardiff West |
20 March 1909 | William Oscar James Robinson (LAB) | Walthamstow East |
3 April 1909 | Sir Samuel Knox Cunningham, Bt (CON) | South Antrim |
4 May 1909 | Peter Mahon (LAB) | Preston South |
10 June 1909 | Sir Henry Joseph d'Avigdor-Goldsmid, Bt (CON) | Walsall South |
5 July 1909 | Arthur Douglas Dodds-Parker (CON) | Cheltenham |
12 July 1909 | Arnold John Shaw (LAB) | Ilford South |
14 July 1909 | Arthur James Irvine (LAB) | Liverpool Edge Hill |
16 July 1909 | Ronald Howard Lewis (LAB) | Carlisle |
25 July 1909 | Bryant Godman Irvine (CON) | Rye |
30 August 1909 | Rt Hon Raymond Jones Gunter (LAB) | Southwark |
4 September 1909 | Arthur Massey Skeffington (LAB) | Hayes & Harlington |
10 September 1909 | Rt Hon Alice Martha Bacon (LAB) | Leeds South East |
19 October 1909 | William Watson Small (LAB) | Glasgow Scotstoun |
24 October 1909 | Rt Hon Sir Frederick Elwyn Jones (LAB) | West Ham South |
7 November 1909 | Eirene Lloyd White (LAB) | East Flintshire |
24 November 1909 | John Mackie (LAB) | Enfield East |
13 February 1910 | Kenelm Simon Digby Wingfield Digby (CON) | West Dorset |
17 February 1910 | Walter Elliott (CON) | Carshalton |
24 February 1910 | Julian Ward Snow (LAB) | Lichfield & Tamworth |
5 April 1910 | Raphael Herman Tuck (LAB) | Watford |
10 April 1910 | Sir Charles Stuart Taylor (CON) | Eastbourne |
13 April 1910 | Neil McBride (LAB) | Swansea East |
13 April 1910 | Rt Hon Sir Derek Colclough Walker-Smith, Bt (CON) | East Hertfordshire |
22 April 1910 | Leslie Spriggs (LAB) | St Helens |
9 June 1910 | Ifor Davies (LAB) | Gower |
9 June 1910 | John Meredith Temple (CON) | City of Chester |
5 July 1910 | Albert Percy Costain (CON) | Folkestone & Hythe |
6 October 1910 | Rt Hon Barbara Anne Castle (LAB) | Blackburn |
19 October 1910 | Harold James Boyden (LAB) | Bishop Auckland |
13 November 1910 | Rt Hon Frederick Thomas Willey (LAB) | Sunderland North |
4 December 1910 | John McCann (LAB) | Rochdale |
13 December 1910 | Joyce Shore Butler (LAB Co-op) | Wood Green |
18 December 1910 | Brian Caldwell Cook Batsford (CON) | Ealing South |
22 January 1911 | Margaret McKay (LAB) | Clapham |
18 February 1911 | Rt Hon Thomas Fraser (LAB) | Hamilton |
25 February 1911 | Edward Joseph Fletcher (LAB) | Darlington |
2 March 1911 | Maurice Edelman (LAB) | Coventry North |
11 March 1911 | Sir Fitzroy Hew Royle Maclean, Bt (CON) | Bute & North Ayrshire |
19 March 1911 | Rt Hon Kenneth Robinson (LAB) | St Pancras North |
7 April 1911 | Rt Hon William Ross (LAB) | Kilmarnock |
9 May 1911 | Robert Mathew (CON) | Honiton |
13 June 1911 | Sir Francis Fenwick Pearson, Bt (CON) | Clitheroe |
30 June 1911 | Arthur Blenkinsopp (LAB) | South Shields |
30 June 1911 | Rodney Graham Page (CON) | Crosby |
22 July 1911 | Dr Reginald Frederick Brittain Bennett (CON) | Gosport & Fareham |
10 September 1911 | William Lloyd Roots (CON) | Kensington South |
14 September 1911 | Rt Hon Arthur William James Greenwood (LAB) | Rossendale |
21 September 1911 | Frederick John Frank Hall (CON) | Wycombe |
27 October 1911 | Peter Muir Doig (LAB) | Dundee West |
29 October 1911 | Thomas Henry Swain (LAB) | North East Derbyshire |
5 November 1911 | Frederick John Horner (LAB) | Oldbury & Halesowen |
24 November 1911 | Robert Edward Woof (LAB) | Blaydon |
4 December 1911 | William Baxter (LAB) | West Stirlingshire |
25 December 1911 | Sir Charles Edward Mott-Radclyffe (CON) | Windsor |
10 February 1912 | Sir Charles Ian Orr-Ewing, Bt (CON) | Hendon North |
27 March 1912 | Rt Hon Leonard James Callaghan (LAB) | Cardiff South East |
7 April 1912 | William Griffiths (LAB) | Manchester Exchange |
18 April 1912 | Rt Hon Sir John Gardiner Sumner Hobson (CON) | Warwick & Leamington |
3 May 1912 | Richard Buchanan (LAB) | Glasgow Springburn |
9 June 1912 | Thomas William Urwin (LAB) | Houghton-le-Spring |
16 June 1912 | William John Peel (CON) | Leicester South East |
16 June 1912 | Rt Hon John Enoch Powell (CON) | Wolverhampton South West |
4 August 1912 | Arthur Montague Frank Palmer (LAB Co-op) | Bristol Central |
7 August 1912 | Paul Lancelot Hawkins (CON) | South West Norfolk |
10 August 1912 | William Hamling (LAB) | Woolwich West |
6 September 1912 | James Harry Allason (CON) | Hemel Hempstead |
8 September 1912 | Angus Edmund Upton Maude (CON) | Stratford |
9 September 1912 | Norman Pentland (LAB) | Chester-le-Street |
30 September 1912 | Ralph Bonner Pink (CON) | Portsmouth South |
11 October 1912 | John Howard Cordle (CON) | Bournemouth East & Christchurch |
24 October 1912 | Sir John Edward Gilmour, Bt (CON) | East Fife |
1 November 1912 | Sir Harmar Nicholls, Bt (CON) | Peterborough |
6 November 1912 | Sir George Evelyn Sinclair (CON) | Dorking |
13 November 1912 | John Edward Bernard Hill (CON) | South Norfolk |
17 December 1912 | Rt Hon Edward Watson Short (LAB) | Newcastle upon Tyne Central |
18 December 1912 | James Bennett (LAB) | Glasgow Bridgeton |
3 February 1913 | John Robertson (LAB) | Paisley |
27 February 1913 | Frank Julian Allaun (LAB) | Salford East |
3 March 1913 | Robert Joseph Mellish (LAB) | Bermondsey |
9 March 1913 | George Burnaby Drayson (CON) | Skipton |
13 March 1913 | Rt Hon Michael Antony Christobal Noble (CON) | Argyll |
7 April 1913 | Sir Geoffrey Stanley de Freitas (LAB) | Kettering |
15 April 1913 | Sir Edward Joseph Brown (CON) | Bath |
1 June 1913 | Rt Hon William Francis Deedes (CON) | Ashford |
4 June 1913 | Richard Reader Harris (CON) | Heston & Isleworth |
28 June 1913 | William Wilson (LAB) | Coventry South |
29 June 1913 | Sir Gerald David Nunes Nabarro (CON) | South Worcestershire |
14 July 1913 | Nigel Thomas Loveridge Fisher (CON) | Surbiton |
23 July 1913 | Michael Mackintosh Foot (LAB) | Ebbw Vale |
3 August 1913 | Paul Elmore Oliver Bryan (CON) | Howden |
12 August 1913 | Margaret Betty Harvie Anderson (CON) | East Renfrewshire |
13 August 1913 | Albert Edward Oram (LAB Co-op) | East Ham South |
21 August 1913 | Malcolm Kenneth Macmillan (LAB) | Western Isles |
29 August 1913 | Rt Hon Joseph Grimond (LIB) | Orkney & Shetland |
20 September 1913 | Goronwy Owen Roberts (LAB) | Caernarvon |
9 October 1913 | Gwilym Elfed Davies (LAB) | Rhondda East |
14 October 1913 | Sir Oliver Eyre Crosthwaite-Eyre (CON) | New Forest |
11 November 1913 | Rt Hon Iain Norman Macleod (CON) | Enfield West |
15 December 1913 | Stephen Lynch Conway Maydon (CON) | Wells |
15 January 1914 | Norman Harold Lever (LAB) | Manchester Cheetham |
1 February 1914 | Laurence Anstice Pavitt (LAB Co-op) | Willesden West |
16 February 1914 | Charles William Loughlin (LAB) | West Gloucestershire |
26 February 1914 | Alan Michael Clark Hutchison (CON) | Edinburgh South |
17 March 1914 | Rt Hon Joseph Bradshaw Godber (CON) | Grantham |
17 March 1914 | Joseph Harper (LAB) | Pontefract |
4 April 1914 | Simon Mahon (LAB) | Bootle |
14 April 1914 | Ronald McMillan Bell (CON) | South Buckinghamshire |
30 April 1914 | Rt Hon Thomas Frederick Peart (LAB) | Workington |
5 May 1914 | Charles Fletcher Fletcher-Cooke (CON) | Darwen |
8 May 1914 | Henry Oscar Murton (CON) | Poole |
16 May 1914 | Sir Edward Alexander Henry Legge-Bourke (CON) | Isle of Ely |
June 1914 | John Binns (LAB) | Keighley |
19 June 1914 | Morgan Charles Morgan-Giles (CON) | Winchester |
24 June 1914 | Bernard Richard Braine (CON) | South East Essex |
2 September 1914 | Rt Hon George Alfred Brown (LAB) | Belper |
11 December 1914 | Henry Briton Kerby (CON) | Arundel & Shoreham |
12 January 1915 | Ernest Armstrong (LAB) | North West Durham |
2 March 1915 | Stephen Thomas Swingler (LAB) | Newcastle-under-Lyme |
6 March 1915 | Frederic Walter Harris (CON) | Croydon North West |
10 March 1915 | Ernest Alan Fitch (LAB) | Wigan |
22 March 1915 | Bernard Francis Castle Floud (LAB) | Acton |
25 March 1915 | William Percival Grieve (CON) | Solihull |
1 June 1915 | Frederick Vernon Corfield (CON) | South Gloucestershire |
8 June 1915 | Julian Errington Ridsdale (NL & CON) | Harwich |
12 June 1915 | Christopher Paget Mayhew (LAB) | Woolwich East |
24 July 1915 | Robert Bowen Cant (LAB) | Stoke-on-Trent Central |
22 September 1915 | William Thomas Williams (LAB Co-op) | Warrington |
18 October 1915 | Edward James Milne (LAB) | Blyth |
23 October 1915 | Albert Arthur Jones (CON) | South Northamptonshire |
19 November 1915 | Lena May Jeger (LAB) | Holborn & St Pancras South |
14 December 1915 | John Anthony Kershaw (CON) | Stroud |
4 January 1916 | Sir Esme Tatton Cecil Brinton (CON) | Kidderminster |
23 January 1916 | Airey Middleton Sheffield Neave (CON) | Abingdon |
1 March 1916 | John Desmond Cronin (LAB) | Loughborough |
11 March 1916 | Rt Hon James Harold Wilson (LAB) | Huyton |
14 March 1916 | Thomas Lascelles Isa Shandon Valiant Iremonger (CON) | Ilford North |
19 April 1916 | Hugh Gray (LAB) | Yarmouth |
26 April 1916 | Ren?e Short (LAB) | Wolverhampton North East |
6 June 1916 | James Anthony Stodart (CON) | Edinburgh West |
13 June 1916 | Ronald Henry Atkins (LAB) | Preston North |
30 June 1916 | Sir John Anthony Langford-Holt (CON) | Shrewsbury |
1 July 1916 | Kenneth Lewis (CON) | Rutland & Stamford |
9 July 1916 | Rt Hon Edward Richard George Heath (CON) | Bexley |
10 July 1916 | Harry Philp Heggie Gourlay (LAB) | Kirkcaldy Burghs |
24 July 1916 | Walter Ernest Padley (LAB) | Ogmore |
3 August 1916 | Harry Howarth (LAB) | Wellingborough |
6 August 1916 | Richard Christopher Sharples (CON) | Sutton & Cheam |
15 August 1916 | Herbert Raymond Gower (CON) | Barry |
28 August 1916 | Trevor Victor Norman Fortescue (CON) | Liverpool Garston |
10 September 1916 | Niall MacDermot (LAB) | Derby North |
14 September 1916 | Cledwyn Hughes (LAB) | Anglesey |
19 October 1916 | Patrick Henry Bligh Wall (CON) | Haltemprice |
11 November 1916 | Rt Hon Leonard Robert Carr (CON) | Mitcham |
19 November 1916 | William Rupert Rees-Davies (CON) | Isle of Thanet |
3 December 1916 | Harry Neil Marten (CON) | Banbury |
14 January 1917 | Sydney James Bidwell (LAB) | Southall |
27 January 1917 | Sir Tufton Victor Hamilton Beamish (CON) | Lewes |
6 February 1917 | James Dempsey (LAB) | Coatbridge & Airdrie |
21 February 1917 | Arthur William John Lewis (LAB) | West Ham North |
7 March 1917 | Rt Hon Reginald Maudling (CON) | Barnet |
10 March 1917 | Hon Thomas Galloway Dunlop Galbraith (CON) | Glasgow Hillhead |
14 March 1917 | Philip Welsby Holland (CON) | Carlton |
22 April 1917 | Leopold Abse (LAB) | Pontypool |
26 June 1917 | William Winter Hamilton (LAB) | West Fife |
6 July 1917 | John Jakob Mendelson (LAB) | Penistone |
30 August 1917 | Rt Hon Denis Winston Healey (LAB) | Leeds East |
25 September 1917 | Richard Crawshaw (LAB) | Liverpool Toxteth |
17 January 1918 | Sir Keith Sinjohn Joseph, Bt (CON) | Leeds North East |
23 January 1918 | Rt Hon Hugh Charles Patrick Joseph Fraser (CON) | Stafford & Stone |
4 February 1918 | Hon Sir Clive Bossom, Bt (CON) | Leominster |
6 March 1918 | Hon Samuel Charles Silkin (LAB) | Dulwich |
11 March 1918 | James Hamilton (LAB) | Bothwell |
11 April 1918 | Richard Scurrah Wainwright (LIB) | Colne Valley |
7 May 1918 | Robert Malcolm Deryck Davies (LAB) | Cambridge |
7 June 1918 | John Alec Biggs-Davison (CON) | Chigwell |
20 June 1918 | William Charles Whitlock (LAB) | Nottingham North |
28 June 1918 | William Stephen Ian Whitelaw (CON) | Penrith & The Border |
1 July 1918 | Sydney Irving (LAB Co-op) | Dartford |
3 July 1918 | Rt Hon Frederick William Mulley (LAB) | Sheffield Park |
4 July 1918 | Walter Harold Alldritt (LAB) | Liverpool Scotland |
4 July 1918 | Woodrow Lyle Wyatt (LAB) | Bosworth |
5 July 1918 | Michael Aubrey Hamilton (CON) | Salisbury |
27 August 1918 | Dr Michael Platt Winstanley (LIB) | Cheadle |
29 August 1918 | Rt Hon Charles Anthony Raven Crosland (LAB) | Grimsby |
11 September 1918 | James David Gibson-Watt (CON) | Hereford |
16 September 1918 | Lawrence Percy Story Orr (CON) | South Down |
16 September 1918 | Irene Mervyn Parnicott Pike (CON) | Melton |
26 October 1918 | William John Molloy (LAB) | Ealing North |
23 November 1918 | Harold Frederick Martin Woodnutt (CON) | Isle of Wight |
2 December 1918 | Sir Frederick Mackarness Bennett (CON) | Torquay |
12 February 1919 | Thomas McLellan McMillan (LAB) | Glasgow Central |
13 February 1919 | John Wynne William Peyton (CON) | Yeovil |
7 March 1919 | John Edward Maginnis (CON) | Armagh |
18 May 1919 | Hugh Dunbar Brown (LAB) | Glasgow Provan |
18 June 1919 | Edward L Leadbitter (LAB) | The Hartlepools |
23 June 1919 | David Lance Crouch (CON) | Canterbury |
26 June 1919 | Rt Hon Sir Peter Anthony Grayson Rawlinson (CON) | Epsom |
18 July 1919 | Frederic Petre Crowder (CON) | Ruislip-Northwood |
16 September 1919 | Arthur John Page (CON) | Harrow West |
24 November 1919 | John Albert Hay (CON) | Henley |
30 November 1919 | Victor Henry Goodhew (CON) | St Albans |
6 January 1920 | Wilfrid Harold Kerton Baker (CON) | Banffshire |
7 January 1920 | Francis Edward Noel-Baker (LAB) | Swindon |
21 January 1920 | Dennis Harry Hobden (LAB) | Brighton Kemptown |
21 March 1920 | William Edward Garrett (LAB) | Wallsend |
8 April 1920 | Henry John Beverley Brewis (CON) | Galloway |
18 April 1920 | Walter Clegg (CON) | North Fylde |
23 June 1920 | Alexander Eadie (LAB) | Midlothian |
4 July 1920 | Rt Hon Anthony Perrinott Lysberg Barber (CON) | Altrincham & Sale |
16 August 1920 | Dr Maurice Solomon Miller (LAB) | Glasgow Kelvingrove |
24 August 1920 | George Henry Perry (LAB) | Nottingham South |
3 October 1920 | Edward Stanley Bishop (LAB) | Newark |
4 October 1920 | William Francis Martin Maddan (CON) | Hove |
5 October 1920 | Rt Hon Richard Frederick Wood (CON) | Bridlington |
9 October 1920 | Michael Norman Shaw (CON) | Scarborough & Whitby |
16 October 1920 | Desmond Louis Donnelly (LAB) | Pembrokeshire |
2 November 1920 | Walter Harris Loveys (CON) | Chichester |
2 November 1920 | William Geraint Oliver Morgan (CON) | Denbigh |
7 November 1920 | Ronald Joseph Ledger (LAB Co-op) | Romford |
11 November 1920 | Rt Hon Roy Harris Jenkins (LAB) | Birmingham Stechford |
17 November 1920 | Lewis Carter-Jones (LAB) | Eccles |
25 November 1920 | Bruce Bernard Weatherill (CON) | Croydon North East |
11 December 1920 | Robert William Elliott (CON) | Newcastle upon Tyne North |
18 December 1920 | Merlyn Rees (LAB) | Leeds South |
2 January 1921 | Walter Harrison (LAB) | Wakefield |
16 January 1921 | George Morgan Thomson (LAB) | Dundee East |
27 January 1921 | Maurice Victor Macmillan (CON) | Farnham |
1 February 1921 | Russell Whiston Kerr (LAB) | Feltham |
18 March 1921 | David Ginsburg (LAB) | Dewsbury |
4 May 1921 | Stephen Lewis Edmonstone Hastings (CON) | Mid Bedfordshire |
11 May 1921 | Walter Ian Percival (CON) | Southport |
16 May 1921 | Robert Crofton Brown (LAB) | Newcastle upon Tyne West |
30 May 1921 | Ian Stewart Lloyd (CON) | Portsmouth Langstone |
8 June 1921 | Gordon Thomas Calthrop Campbell (CON) | Moray & Nairnshire |
15 August 1921 | Edmund Emanuel Dell (LAB) | Birkenhead |
24 August 1921 | Peter Joseph Bessell (LIB) | Bodmin |
22 September 1921 | Ronald William Brown (LAB) | Shoreditch & Finsbury |
22 September 1921 | Peter McLay Mills (CON) | Torrington |
3 October 1921 | Alastair Brian Clarke Harrison (CON) | Maldon |
10 October 1921 | Neil George Carmichael (LAB) | Glasgow Woodside |
26 October 1921 | George Forrest (CON) | Mid Ulster |
8 November 1921 | Keith Monin Stainton (CON) | Sudbury & Woodbridge |
3 December 1921 | Leopold Raymond Fletcher (LAB) | Ilkeston |
6 December 1921 | George Colin Jackson (LAB) | Brighouse & Spenborough |
12 January 1922 | Eric Samuel Heffer (LAB) | Liverpool Walton |
6 February 1922 | Raymond Llewellyn Mawby (CON) | Totnes |
13 February 1922 | Francis Leslie Pym (CON) | Cambridgeshire |
25 March 1922 | Charles Norman Haseldine (LAB Co-op) | Bradford West |
20 June 1922 | Richard Phipps Hornby (CON) | Tonbridge |
24 June 1922 | John Jacob Dunnett (LAB) | Nottingham Central |
10 July 1922 | Hon Antony Claud Frederick Lambton, Viscount Lambton (CON) | Berwick-upon-Tweed |
12 August 1922 | Humphrey Edward Gregory Atkins (CON) | Merton & Morden |
19 August 1922 | David Hedley Ennals (LAB) | Dover |
23 August 1922 | James Tinn (LAB) | Cleveland |
25 September 1922 | John Arnold Farr (CON) | Harborough |
4 October 1922 | Peter Allan Renshaw Blaker (CON) | Blackpool South |
4 October 1922 | Hector Seymour Peter Monro (CON) | Dumfriesshire |
27 October 1922 | Norman Findlay Buchan (LAB) | West Renfrewshire |
16 November 1922 | Kenneth Lomas (LAB) | Huddersfield West |
6 December 1922 | John Ashley (LAB) | Stoke-on-Trent South |
14 December 1922 | John Holbrook Osborn (CON) | Sheffield Hallam |
1 March 1923 | Andrew Matthew William Faulds (LAB) | Smethwick |
12 March 1923 | Alexander Garrow (LAB) | Glasgow Pollok |
18 March 1923 | Hon John Ernest Silkin (LAB) | Deptford |
25 March 1923 | Norman George Atkinson (LAB) | Tottenham |
25 March 1923 | Dr David Leigh Kerr (LAB) | Wandsworth Central |
30 March 1923 | Frank Oswald Hooley (LAB) | Sheffield Heeley |
3 April 1923 | John Lindsay Eric Smith (CON) | Cities of London & Westminster |
5 April 1923 | Stanley Orme (LAB) | Salford West |
28 April 1923 | Brian Stewart Parkyn (LAB) | Bedford |
10 June 1923 | Ian Robert Maxwell (LAB) | Buckingham |
9 July 1923 | Joan Christabel Jill Knight (CON) | Birmingham Edgbaston |
16 July 1923 | Reginald Ernest Prentice (LAB) | East Ham North |
23 August 1923 | Eric Ogden (LAB) | Liverpool West Derby |
31 August 1923 | Rt Hon Sir Edward Charles Gurney Boyle, Bt (CON) | Birmingham Handsworth |
4 September 1923 | Denis Herbert Howell (LAB) | Birmingham Small Heath |
13 September 1923 | Robert Edward Sheldon (LAB) | Ashton-under-Lyne |
26 September 1923 | Hon John Astor (CON) | Newbury |
28 September 1923 | Walter Francis John Montagu-Douglas-Scott, Earl of Dalkeith (CON) | Edinburgh North |
14 October 1923 | Joel Barnett (LAB) | Heywood & Royton |
20 October 1923 | David William Ernest Webster (CON) | Weston-super-Mare |
24 October 1923 | Bernard Conlan (LAB) | Gateshead East |
26 October 1923 | Norman Russell Wylie (CON) | Edinburgh Pentlands |
1 November 1923 | Rt Hon James Edward Ramsden (CON) | Harrogate |
25 November 1923 | William Donald Chapman (LAB) | Birmingham Northfield |
23 December 1923 | Joan Mary Quennell (CON) | Petersfield |
27 January 1924 | William Radcliffe van Straubenzee (CON) | Wokingham |
2 March 1924 | William Howie (LAB) | Luton |
16 April 1924 | Geoffrey Johnson Smith (CON) | East Grinstead |
18 April 1924 | Roy Mason (LAB) | Barnsley |
20 May 1924 | Peter David Shore (LAB) | Stepney |
28 May 1924 | Rt Hon Edward Dillon Lott du Cann (CON) | Taunton |
28 May 1924 | Reginald Edwin Eyre (CON) | Birmingham Hall Green |
28 May 1924 | Rt Hon Aubrey Geoffrey Frederick Rippon (CON) | Hexham |
17 June 1924 | John Stuart Forrester (LAB) | Stoke-on-Trent North |
21 June 1924 | Alfred George Fletcher Hall-Davis (CON) | Morecambe & Lonsdale |
7 July 1924 | Gordon Alexander Thomas Bagier (LAB) | Sunderland South |
10 September 1924 | Daniel Edmund Awdry (CON) | Chippenham |
14 September 1924 | Arthur Paul Dean (CON) | North Somerset |
18 September 1924 | Judith Constance Mary Hart (LAB) | Lanark |
14 November 1924 | Arnold Gregory (LAB) | Stockport North |
20 November 1924 | David Ernest Campbell Price (CON) | Eastleigh |
12 February 1925 | Hon Anthony George Berry (CON) | Southgate |
20 February 1925 | Norman Alexander Miscampbell (CON) | Blackpool North |
24 March 1925 | Anne Patricia Kerr (LAB) | Rochester & Chatham |
26 March 1925 | Hugh Emlyn Hooson (LIB) | Montgomeryshire |
30 March 1925 | John Julius Wells (CON) | Maidstone |
1 April 1925 | Benjamin Thomas Ford (LAB) | Bradford North |
3 April 1925 | Rt Hon Anthony Neil Wedgewood Benn (LAB) | Bristol South East |
6 April 1925 | William Marcus John Worsley (CON) | Chelsea |
26 April 1925 | Raymond Francis Harvey Dobson (LAB) | Bristol North East |
17 May 1925 | Ian MacArthur (CON) | Perth & East Perthshire |
18 May 1925 | Alistair Huistean Macdonald (LAB) | Chislehurst |
25 May 1925 | Eldon Wylie Griffiths (CON) | Bury St Edmunds |
29 May 1925 | John Anthony Grant (CON) | Harrow Central |
9 June 1925 | Royston John Hughes (LAB) | Newport |
28 July 1925 | John Thomson Stonehouse (LAB Co-op) | Wednesbury |
27 August 1925 | David John Watkins (LAB) | Consett |
15 September 1925 | Sir John Benedict Eden, Bt (CON) | Bournemouth West |
19 September 1925 | Donald Richard Coleman (LAB) | Neath |
9 October 1925 | Maurice Anthony Foley (LAB) | West Bromwich |
13 October 1925 | Margaret Hilda Thatcher (CON) | Finchley |
1 November 1925 | Dr Jesse Dickson Mabon (LAB Co-op) | Greenock |
3 November 1925 | Philip Carter Goodhart (CON) | Beckenham |
30 January 1926 | James Anthony Dunn (LAB) | Liverpool Kirkdale |
24 February 1926 | Reginald Yarnitz Freeson (LAB) | Willesden East |
21 March 1926 | William Samuel Hilton (LAB) | Bethnal Green |
9 April 1926 | Gerard Fitt (Rep LAB) | Belfast West |
13 April 1926 | Thomas George Bradley (LAB) | Leicester North East |
3 May 1926 | Michael Thomas Francis McGuire (LAB) | Ince |
17 May 1926 | Edward Lyons (LAB) | Bradford East |
8 June 1926 | Cranley Gordon Douglas Onslow (CON) | Woking |
27 June 1926 | Michael James Hugh Alison (CON) | Barkston Ash |
8 July 1926 | Ian Hedworth John Little Gilmour (CON) | Central Norfolk |
29 July 1926 | Alfred James Wellbeloved (LAB) | Erith & Crayford |
7 September 1926 | Charles Patrick Fleeming Jenkin (CON) | Wanstead & Woodford |
23 September 1926 | Stanley Raymond McMaster (CON) | Belfast East |
25 October 1926 | Ernest Arthur Davies (LAB) | Stretford |
31 October 1926 | David Evan Trant Luard (LAB) | Oxford |
20 November 1926 | Peter Kingsley Archer (LAB) | Rowley Regis & Tipton |
14 December 1926 | Charles Richard Morris (LAB) | Manchester Openshaw |
10 January 1927 | James Duncan Gordon Davidson (LIB) | West Aberdeenshire |
5 March 1927 | Robert Alexander Lindsay, Baron Balniel (CON) | Hertford |
27 March 1927 | Anthony Henry Fanshawe Royle (CON) | Richmond (Surrey) |
18 May 1927 | Richard Bernard Frank Stewart Body (CON) | Holland with Boston |
21 June 1927 | Hugh Alexis Louis Rossi (CON) | Hornsey |
10 July 1927 | Ioan Lyonel Evans (LAB Co-op) | Birmingham Yardley |
12 July 1927 | Harold Walker (LAB) | Doncaster |
17 July 1927 | Gerald William Reynolds (LAB) | Islington North |
31 July 1927 | Robert Lever Howarth (LAB) | Bolton East |
13 August 1927 | John Michael Hubert Lee (LAB) | Reading |
14 August 1927 | John Derek Page (LAB) | King's Lynn |
22 August 1927 | Richard Charles Mitchell (LAB) | Southampton Test |
5 October 1927 | Bruce Millan (LAB) | Glasgow Craigton |
11 October 1927 | James Michael Leathes Prior (CON) | Lowestoft |
15 November 1927 | James Gregor MacKenzie (LAB) | Rutherglen |
12 December 1927 | Joseph Trevor Park (LAB) | South East Derbyshire |
27 December 1927 | Antony John Gardner (LAB) | Rushcliffe |
10 January 1928 | Robert Chichester-Clark (CON) | Londonderry |
18 January 1928 | Terence Langley Higgins (CON) | Worthing |
12 March 1928 | Roland Dunstan Moyle (LAB) | Lewisham North |
14 March 1928 | Richard William Marsh (LAB) | Greenwich |
23 March 1928 | Alfred R Morris (LAB Co-op) | Manchester Wythenshawe |
18 May 1928 | Peter Michael Kirk (CON) | Saffron Walden |
28 May 1928 | Albert Edward Booth (LAB) | Barrow-in-Furness |
20 June 1928 | David Bower Mitchell (CON) | Basingstoke |
7 August 1928 | Gwilym Edffrwd Roberts (LAB) | South Bedfordshire |
29 September 1928 | Eric Reginald Lubbock (LIB) | Orpington |
14 October 1928 | Peter Michael Jackson (LAB) | High Peak |
18 October 1928 | Marcus Richard Kimball (CON) | Gainsborough |
18 October 1928 | Dick Taverne (LAB) | Lincoln |
28 October 1928 | William Thomas Rodgers (LAB) | Stockton-on-Tees |
7 November 1928 | Arthur Davidson (LAB) | Accrington |
7 November 1928 | Geoffrey William Rhodes (LAB Co-op) | Newcastle upon Tyne East |
28 November 1928 | Dennis Murray Walters (CON) | Westbury |
19 December 1928 | Philip Antony Fyson Buck (CON) | Colchester |
17 February 1929 | Hon Nicholas Ridley (CON) | Cirencester & Tewkesbury |
11 April 1929 | Henry Maitland Clark (CON) | North Antrim |
18 April 1929 | Peter Maudslay Hordern (CON) | Horsham |
29 April 1929 | Eric Moonman (LAB) | Billericay |
29 April 1929 | John Jeremy Thorpe (LIB) | North Devon |
18 May 1929 | Norman Anthony Francis St John Stevas (CON) | Chelmsford |
3 June 1929 | Dr John Elliot Orr Dunwoody (LAB) | Falmouth & Camborne |
5 June 1929 | Denis Walter Coe (LAB) | Middleton & Prestwich |
7 July 1929 | Mark Carlisle (CON) | Runcorn |
24 August 1929 | Prof John Pitcairn Mackintosh (LAB) | Berwickshire & East Lothian |
25 September 1929 | Roy Delville Roebuck (LAB) | Harrow East |
26 September 1929 | Christopher John Salter Rowland (LAB) | Meriden |
27 October 1929 | John Leonard Hunt (CON) | Bromley |
1 December 1929 | Dr Edwin Brooks (LAB) | Bebington |
4 December 1929 | Gwilym Ednyfed Hudson Davies (LAB) | Conway |
9 January 1930 | Albert James Murray (LAB) | Gravesend |
22 January 1930 | Brian Kevin O'Malley (LAB) | Rotherham |
1 February 1930 | Peter Hannay Bailey Tapsell (CON) | Horncastle |
4 February 1930 | Arthur Stanley Newens (LAB) | Epping |
21 March 1930 | Terence George Boston (LAB) | Faversham |
12 April 1930 | John Bruce-Gardyne (CON) | South Angus |
16 May 1930 | John Dennis Concannon (LAB) | Mansfield |
29 May 1930 | Robert Gordon Cooke (CON) | Bristol West |
29 June 1930 | Dr Jeremy William Bray (LAB) | Middlesbrough West |
27 July 1930 | Shirley Vivian Teresa Brittain Williams (LAB) | Hitchin |
14 October 1930 | Alan John Williams (LAB) | Swansea West |
22 October 1930 | John Ellis (LAB) | Bristol North West |
3 November 1930 | William John Biffen (CON) | Oswestry |
29 November 1930 | Allan Lee Williams (LAB) | Hornchurch |
10 December 1930 | Thomas Michael Jopling (CON) | Westmorland |
12 December 1930 | Hon Gwyneth Patricia Dunwoody (LAB) | Exeter |
24 December 1930 | Michael English (LAB) | Nottingham West |
28 January 1931 | Timothy Peter Geoffrey Kitson (CON) | Richmond (Yorks) |
4 April 1931 | James McCulloch York Dickens (LAB) | Lewisham West |
6 June 1931 | Robert John Maxwell-Hyslop (CON) | Tiverton |
22 June 1931 | Gordon James Oakes (LAB) | Bolton West |
9 September 1931 | Hon Dr Shirley Catherine Wynne Summerskill (LAB) | Halifax |
22 September 1931 | Hon George Kenneth Hotson Younger (CON) | Ayr |
15 October 1931 | Alexander Ward Lyon (LAB) | York |
5 November 1931 | John Morris (LAB) | Aberavon |
13 November 1931 | Joan Lestor (LAB) | Eton & Slough |
26 January 1932 | Christopher Price (LAB) | Birmingham Perry Barr |
1 February 1932 | John William Frederic Nott (NL & CON) | St Ives |
25 March 1932 | Peter Edward Walker (CON) | Worcester |
8 April 1932 | Hon Alick Laidlaw Buchanan-Smith (CON) | North Angus & Mearns |
30 May 1932 | Ivor Seward Richard (LAB) | Barons Court |
25 June 1932 | Hon Charles Andrew Morrison (CON) | Devizes |
1 July 1932 | William Stratton Mills (CON) | Belfast North |
8 July 1932 | Alastair Brian Walden (LAB) | Birmingham All Saints |
28 July 1932 | David Russell Johnston (LIB) | Inverness |
9 August 1932 | Sir Thomas Dalyell, Bt (LAB) | West Lothian |
11 August 1932 | Eric Graham Varley (LAB) | Chesterfield |
22 September 1932 | Michael Cecil John Barnes (LAB) | Brentford & Chiswick |
7 December 1932 | Dafydd Elystan Morgan (LAB) | Cardiganshire |
17 December 1932 | Christopher Bonnewell Burton Norwood (LAB) | Norwich South |
28 December 1932 | Roy Sydney George Hattersley (LAB) | Birmingham Sparkbrook |
21 March 1933 | Michael Ray Dibdin Heseltine (CON) | Tavistock |
13 May 1933 | Rafton John Pounder (CON) | Belfast South |
26 June 1933 | David Julian Winnick (LAB) | Croydon South |
5 August 1933 | Nicholas Paul Scott (CON) | Paddington South |
15 June 1934 | William George Price (LAB) | Rugby |
30 June 1934 | John Denis Fraser (LAB) | Norwood |
4 July 1934 | James Hamilton, Marquess of Hamilton (CON) | Fermanagh & South Tyrone |
27 July 1934 | John Wentworth Pardoe (LIB) | North Cornwall |
5 September 1934 | Joseph Kevin McNamara (LAB) | Kingston-upon-Hull North |
15 September 1934 | Benjamin Charles George Whitaker (LAB) | Hampstead |
20 September 1934 | David Ian Marquand (LAB) | Ashfield |
1 January 1935 | Gerald Teasdale Fowler (LAB) | The Wrekin |
28 March 1935 | Frank Ashcroft Judd (LAB) | Portsmouth West |
10 August 1935 | Patrick Wolrige-Gordon (CON) | East Aberdeenshire |
9 October 1935 | Henry Paul Guinness Channon (CON) | Southend West |
26 December 1935 | Paul Bernard Rose (LAB) | Manchester Blackley |
18 January 1936 | David Arthur Russell Howell (CON) | Guildford |
26 June 1936 | Robert Adam Ross Maclennan (LAB) | Caithness & Sutherland |
18 April 1937 | Edward MacMillan Taylor (CON) | Glasgow Cathcart |
21 August 1937 | Donald Campbell Dewar (LAB) | Aberdeen South |
31 March 1938 | David Martin Scott Steel (LIB) | Roxburgh, Selkirk & Peebles |
6 June 1938 | William Henry Edwards (LAB) | Merionethshire |
2 July 1938 | Dr David Anthony Llewellyn Owen (LAB) | Plymouth Sutton |
17 June 1939 | Donald Anderson (LAB) | Monmouth |
7 July 1939 | Stanley Henig (LAB) | Lancaster |
23 January 1940 | Edward Rowlands (LAB) | Cardiff North |
30 April 1940 | John Ryan (LAB) | Uxbridge |