Anti-Parnellite Nationalist - (APN) (76) |
William Abraham |
North Eastern Cork |
Unopposed |
Dr Robert Ambrose |
Western Mayo |
Unopposed |
Michael Austin |
Western Limerick |
Unopposed |
Edward Barry |
Southern Cork |
Unopposed |
Hon Dominick Edward Blake |
Southern Longford |
Unopposed |
Dr Andrew Commins |
South Eastern Cork |
Unopposed |
Thomas Joseph Condon |
Eastern Tipperary |
Unopposed |
Thomas Bartholomew Curran |
Northern Donegal |
Unopposed |
Michael Davitt |
Southern Mayo |
Unopposed |
Michael Davitt |
Eastern Kerry |
Unopposed |
John Dillon |
Eastern Mayo |
Unopposed |
Anthony John Charles Donelan |
Eastern Cork |
Unopposed |
Sir Thomas Henry Grattan Esmonde, Bt |
Western Kerry |
Unopposed |
Peter ffrench |
Southern Wexford |
Unopposed |
John Finucane |
Eastern Limerick |
Unopposed |
James Christopher Flynn |
Northern Cork |
Unopposed |
Joseph Francis Fox |
Tullamore |
Unopposed |
James Peter Gilhooly |
Western Cork |
Unopposed |
James Francis Hogan |
Mid Tipperary |
Unopposed |
Denis Kilbride |
Southern Kerry |
Unopposed |
Edmond Francis Vesey Knox |
Western Cavan |
Unopposed |
Justin McCarthy |
Northern Longford |
Unopposed |
Patrick McDermott |
Northern Kilkenny |
Unopposed |
Dr Mark Anthony McDonnell |
Leix |
Unopposed |
Patrick Aloysius McHugh |
Northern Leitrim |
Unopposed |
Matthew Joseph Minch |
Southern Kildare |
Unopposed |
Bernard Charles Molloy |
Birr |
Unopposed |
Samuel Morris |
Southern Kilkenny |
Unopposed |
Patrick Joseph O'Brien |
Northern Tipperary |
Unopposed |
James O'Connor |
Western Wicklow |
Unopposed |
William O'Malley |
Connemara |
Unopposed |
Patrick Joseph Power |
Eastern Waterford |
Unopposed |
John Roche |
Eastern Galway |
Unopposed |
Thomas Sexton |
Northern Kerry |
Unopposed |
David Sheehy |
Southern Galway |
Unopposed |
Donal Sullivan |
Southern Westmeath |
Unopposed |
Timothy Daniel Sullivan |
Western Donegal |
Unopposed |
Dr Charles Kearns Deane Tanner |
Mid Cork |
Unopposed |
James Tuite |
Northern Westmeath |
Unopposed |
Jasper Tully |
Southern Leitrim |
Unopposed |
Alfred John Webb |
Western Waterford |
Unopposed |
Samuel Young |
Eastern Cavan |
Unopposed |
Thomas Curran |
Southern Sligo |
87.69 | 3,717 |
Thomas Joseph Healy |
Northern Wexford |
85.64 | 4,689 |
John Hammond |
Carlow |
81.86 | 3,091 |
James Daly |
Southern Monaghan |
79.26 | 3,887 |
Eugene Crean |
Ossory |
74.67 | 2,986 |
Prof John Gordon Swift MacNeill |
Southern Donegal |
73.35 | 3,614 |
Dr Daniel Ambrose |
Southern Louth |
65.77 | 2,006 |
Edward McHugh |
Southern Armagh |
62.87 | 3,378 |
George Murnaghan |
Mid Tyrone |
62.54 | 3,759 |
Daniel Macaleese |
Northern Monaghan |
61.73 | 3,377 |
Timothy Michael Healy |
Northern Louth |
61.55 | 2,294 |
Bernard Collery |
Northern Sligo |
61.46 | 3,274 |
Patrick George Hamilton Carvill |
Newry |
60.77 | 973 |
Daniel Crilly |
Northern Mayo |
59.55 | 1,937 |
Francis Mandeville |
Southern Tipperary |
58.51 | 1,723 |
Jeremiah Jordan |
Southern Fermanagh |
57.12 | 2,792 |
Denis Kilbride |
Northern Galway |
56.12 | 2,590 |
Arthur O'Connor |
Eastern Donegal |
55.42 | 3,392 |
Michael McCartan |
Southern Down |
54.57 | 4,057 |
John Eustace Jameson |
Western Clare |
53.17 | 3,376 |
Charles John Engledow |
Northern Kildare |
53.17 | 1,944 |
James Francis Xavier O'Brien |
Cork City |
52.08 | 5,327 |
Patrick Charles Doogan |
Eastern Tyrone |
51.14 | 3,413 |
Maurice Healy |
Cork City |
50.54 | 5,169 |
Edmond Francis Vesey Knox |
Londonderry City |
50.48 | 2,033 |
James Gibney |
Northern Meath |
50.35 | 2,324 |
Patrick Aloysius McHugh |
Eastern Clare |
49.57 | 3,258 |
Jeremiah Jordan |
Southern Meath |
49.54 | 2,337 |
James Patrick Farrell |
Kilkenny City |
49.48 | 667 |
Thomas Joseph Condon |
Northern Roscommon |
46.25 | 2,935 |
John Dillon |
Southern Roscommon |
41.83 | 2,444 |
John Pinkerton |
Galway |
40.93 | 596 |
Thomas Joseph Farrell |
Waterford City |
40.74 | 1,229 |
Francis Arthur O'Keefe |
Eastern Wicklow |
31.05 | 1,127 |
|
Conservative Party - (CON) (446) |
Sir Alexander Fuller Acland-Hood, Bt |
Wellington (Somerset) |
Unopposed |
Rt Hon Aretas Akers-Douglas |
St Augustine's |
Unopposed |
William Ambrose |
Harrow |
Unopposed |
Sir Ellis Ashmead-Bartlett |
Sheffield Ecclesall |
Unopposed |
Alfred Baldwin |
Bewdley |
Unopposed |
Francis Tress Barry |
Windsor |
Unopposed |
Ernest William Beckett |
Whitby |
Unopposed |
James Bigwood |
Brentford |
Unopposed |
Henry Cosmo Orme Bonsor |
Wimbledon |
Unopposed |
Sir Algernon Borthwick, Bt |
Kensington South |
Unopposed |
Henry Ferryman Bowles |
Enfield |
Unopposed |
William Withey Bramston Beach |
Andover |
Unopposed |
Hon William St John Fremantle Brodrick |
Guildford |
Unopposed |
William Bromley-Davenport |
Macclesfield |
Unopposed |
Arthur Montagu Brookfield |
Rye |
Unopposed |
William Ernest Brymer |
Southern Dorset |
Unopposed |
Thomas Townsend Bucknill |
Epsom |
Unopposed |
William Lehmann Ashmead Bartlett Burdett-Coutts |
Westminster |
Unopposed |
Henry Arthur Cadogan, Viscount Chelsea |
Bury St Edmunds |
Unopposed |
James Alexander Campbell |
Aberdeen & Glasgow Universities |
Unopposed |
Charles Harvey Combe |
Chertsey |
Unopposed |
Edward Thomas Davenant Cotton-Jodrell |
Wirral |
Unopposed |
Hon Henry Cubitt |
Reigate |
Unopposed |
Richard George Penn Curzon-Howe, Viscount Curzon |
Wycombe |
Unopposed |
Sir Frederick Dixon Dixon-Hartland, Bt |
Uxbridge |
Unopposed |
Sir John Edward Dorington, Bt |
Tewkesbury |
Unopposed |
Alfred Cholmeley Earle-Welby |
Taunton |
Unopposed |
Hon Alan de Tatton Egerton |
Knutsford |
Unopposed |
Thomas George Fardell |
Paddington South |
Unopposed |
George Henry Finch |
Rutlandshire |
Unopposed |
Hon Harold Heneage Finch-Hatton |
Newark |
Unopposed |
Sir Frederick Wellington John Fitz Wygram, Bt |
Fareham |
Unopposed |
Lord Edmund Bernard Talbot |
Chichester |
Unopposed |
Sir Henry Fletcher, Bt |
Lewes |
Unopposed |
Henry William Forster |
Sevenoaks |
Unopposed |
Alban George Henry Gibbs |
City of London |
Unopposed |
Vicary Gibbs |
St Albans |
Unopposed |
Rt Hon Sir John Eldon Gorst |
Cambridge University |
Unopposed |
Rt Hon George Joachim Goschen |
St George Hanover Square |
Unopposed |
Henry David Greene |
Shrewsbury |
Unopposed |
Arthur Sackville Trevor Griffith-Boscawen |
Tunbridge |
Unopposed |
Robert Gunter |
Barkston Ash |
Unopposed |
Sir Charles Hall |
Holborn |
Unopposed |
Thomas Frederick Halsey |
Watford |
Unopposed |
Rt Hon Lord George Francis Hamilton |
Ealing |
Unopposed |
Sir Reginald Hanson, Bt |
City of London |
Unopposed |
Laurence Hardy |
Ashford |
Unopposed |
John Henniker Heaton |
Canterbury |
Unopposed |
Edward Brodie Hoare |
Hampstead |
Unopposed |
George Bickersteth Hudson |
Hitchin |
Unopposed |
Sir Frederick Seager Hunt, Bt |
Maidstone |
Unopposed |
Prof Richard Claverhouse Jebb |
Cambridge University |
Unopposed |
Arthur Frederick Jeffreys |
Basingstoke |
Unopposed |
John Heywood Johnstone |
Horsham |
Unopposed |
Sir John Henry Kennaway, Bt |
Honiton |
Unopposed |
William Slaney Kenyon-Slaney |
Newport (Shropshire) |
Unopposed |
William Frederic Lawrence |
Liverpool Abercromby |
Unopposed |
John Grant Lawson |
Thirsk & Malton |
Unopposed |
David Alexander Edward Lindsay, Lord Balcarres |
Chorley |
Unopposed |
Amelius Richard Mark Lockwood |
Epping |
Unopposed |
Charles Wigram Long |
Evesham |
Unopposed |
Rt Hon James Lowther |
Isle of Thanet |
Unopposed |
John William Maclure |
Stretford |
Unopposed |
Sir Herbert Eustace Maxwell, Bt |
Wigtownshire |
Unopposed |
Edward Philip Monckton |
Northern Northamptonshire |
Unopposed |
Rt Hon Sir John Robert Mowbray, Bt |
Oxford University |
Unopposed |
Philip Albert Muntz |
Tamworth |
Unopposed |
Andrew Graham Murray |
Bute |
Unopposed |
William Henry Myers |
Winchester |
Unopposed |
Rt Hon Sir Charles John Pearson |
Edinburgh & St Andrews Universities |
Unopposed |
John Penn |
Lewisham |
Unopposed |
James Rankin |
Leominster |
Unopposed |
Rt Hon Sir Matthew White Ridley, Bt |
Blackpool |
Unopposed |
Sir George Russell, Bt |
Wokingham |
Unopposed |
Thomas Myles Sandys |
Bootle |
Unopposed |
Hon John Walter Edward Douglas Scott-Montagu |
New Forest |
Unopposed |
Michael Hugh Shaw-Stewart |
Eastern Renfrewshire |
Unopposed |
Abel Smith |
Hertford |
Unopposed |
Hon William Frederick Danvers Smith |
Strand |
Unopposed |
James Ernest Spencer |
West Bromwich |
Unopposed |
Edward George Villiers Stanley, Lord Stanley |
Westhoughton |
Unopposed |
Edward James Stanley |
Bridgwater |
Unopposed |
Rt Hon Alexander Staveley Hill |
Kingswinford |
Unopposed |
Henry Charles Stephens |
Hornsey |
Unopposed |
James Henry Stock |
Liverpool Walton |
Unopposed |
Sir John Benjamin Stone |
Birmingham East |
Unopposed |
Charles Bellby Stuart-Wortley |
Sheffield Hallam |
Unopposed |
Hon Humphrey Napier Sturt |
Eastern Dorset |
Unopposed |
John Gilbert Talbot |
Oxford University |
Unopposed |
Charles Ernest Tritton |
Norwood |
Unopposed |
Thomas Usborne |
Chelmsford |
Unopposed |
Charles Edward Howard Vincent |
Sheffield Central |
Unopposed |
Sir William Hood Walrond, Bt |
Tiverton |
Unopposed |
Charles Edward Warde |
Medway |
Unopposed |
William Wickham |
Petersfield |
Unopposed |
Robert Williams |
Western Dorset |
Unopposed |
John Archibald Willox |
Liverpool Everton |
Unopposed |
William Henry Wilson-Todd |
Howdenshire |
Unopposed |
John Kenelm Digby Wingfield-Digby |
Northern Dorset |
Unopposed |
George Wyndham |
Dover |
Unopposed |
Robert Armstrong Yerburgh |
Chester |
Unopposed |
George William Grice-Hutchinson |
Aston Manor |
76.17 | 5,353 |
Rt Hon Walter Hume Long |
Liverpool West Derby |
73.33 | 4,622 |
Rt Hon Arthur Bower Forwood |
Ormskirk |
71.72 | 4,780 |
Rt Hon Robert William Hanbury |
Preston |
71.38 | 8,928 |
Sir John Blundell Maple |
Dulwich |
70.73 | 5,258 |
Robert Paterson Houston |
Liverpool West Toxteth |
69.93 | 3,609 |
Rt Hon Henry de Worms, Baron de Worms |
Liverpool East Toxteth |
68.02 | 3,628 |
Rt Hon Sir Michael Edward Hicks-Beach, Bt |
Bristol West |
67.44 | 3,815 |
Henry Kimber |
Wandsworth |
66.62 | 6,482 |
James Dampier Palmer |
Gravesend |
66.38 | 2,405 |
William Robert Bousfield |
Hackney North |
65.76 | 4,725 |
George Godolphin Osborne, Marquess of Carmarthen |
Brixton |
65.63 | 4,199 |
Edmund Boulnois |
Marylebone East |
64.68 | 3,379 |
John Cumming Macdona |
Rotherhithe |
64.56 | 4,092 |
Rt Hon Henry Chaplin |
Sleaford |
63.39 | 4,653 |
Edwin Hughes |
Woolwich |
63.33 | 6,662 |
James Round |
Harwich |
62.97 | 4,566 |
Joseph Howard |
Tottenham |
62.60 | 6,388 |
Gerald Walter Erskine Loder |
Brighton |
61.98 | 7,878 |
Victor Milward |
Stratford-on-Avon |
61.93 | 4,598 |
Thomas Skewes-Cox |
Kingston |
61.48 | 5,745 |
Spencer Charrington |
Mile End |
61.21 | 2,389 |
John Aird |
Paddington North |
60.98 | 2,894 |
William Edward Murray Tomlinson |
Preston |
60.94 | 7,622 |
Sir Henry Seymour King |
Kingston-upon-Hull Central |
60.91 | 5,476 |
Frederic Carne Rasch |
South Eastern Essex |
60.80 | 5,460 |
Walter Tuckfield Goldsworthy |
Hammersmith |
60.78 | 5,017 |
Sir George Smyth Baden-Powell |
Liverpool Kirkdale |
60.74 | 3,818 |
Henry James Tollemache |
Eddisbury |
60.56 | 5,176 |
Charles Algernon Whitmore |
Chelsea |
60.52 | 5,524 |
Sir Albert Kaye Rollit |
Islington South |
60.34 | 3,563 |
Edmund Widdrington Byrne |
Walthamstow |
60.32 | 6,876 |
Percy Melville Thornton |
Clapham |
60.28 | 5,925 |
Hon George Higginson Allsopp |
Worcester |
60.26 | 3,530 |
Gilbert Heathcote-Drummond-Willoughby, Lord Willoughby de Eresby |
Horncastle |
60.16 | 4,563 |
John George Alexander Baird |
Glasgow Central |
59.72 | 5,621 |
Rt Hon Charles Thomson Ritchie |
Croydon |
59.67 | 6,876 |
William Henry Hornby |
Blackburn |
59.65 | 9,553 |
Hon Ailwyn Edward Fellowes |
Ramsey |
59.35 | 3,012 |
Bruce Canning Vernon-Wentworth |
Brighton |
58.93 | 7,490 |
Hon Hylton George Hylton Jolliffe |
Wells |
58.83 | 4,696 |
Sir Joseph Savory, Bt |
Appleby |
58.68 | 2,950 |
Sir William Henry Houldsworth, Bt |
Manchester North West |
58.63 | 4,997 |
George Christopher Trout Bartley |
Islington North |
58.24 | 4,626 |
Hon Thomas Wodehouse Legh |
Newton |
58.16 | 5,358 |
Ian Zachary Malcolm |
Stowmarket |
58.16 | 5,144 |
Benjamin Louis Cohen |
Islington East |
58.11 | 4,383 |
Ernest Frederick George Hatch |
Gorton |
57.92 | 5,865 |
Hon Edward Sholto Douglas-Pennant |
Southern Northamptonshire |
57.80 | 4,553 |
Harry Robert Graham |
St Pancras West |
57.73 | 3,104 |
Hon Lionel Raleigh Holland |
Bow & Bromley |
57.72 | 4,339 |
Harry Seymour Foster |
Lowestoft |
57.71 | 5,199 |
Coningsby Ralph Disraeli |
Altrincham |
57.51 | 5,264 |
Josceline FitzRoy Bagot |
Kendal |
57.49 | 2,771 |
Lord Hugh Richard Heathcote Cecil |
Greenwich |
57.40 | 4,802 |
Archie Kirkman Loyd |
Abingdon |
57.38 | 4,064 |
Sir Frederick George Milner, Bt |
Bassetlaw |
57.37 | 4,874 |
Rt Hon William Lawies Jackson |
Leeds North |
57.20 | 5,992 |
Francis Alexander Newdigate |
Nuneaton |
57.17 | 5,572 |
William Coddington |
Blackburn |
57.13 | 9,150 |
William Garfit |
Boston |
56.90 | 1,633 |
Albert Brassey |
Banbury |
56.89 | 4,057 |
Lord Edward William John Manners |
Melton |
56.82 | 5,636 |
William Edward Thompson Sharpe |
Kensington North |
56.79 | 3,829 |
William Hayes Fisher |
Fulham |
56.68 | 5,378 |
William George Mount |
Newbury |
56.52 | 4,895 |
George Joachim Goschen |
East Grinstead |
56.49 | 3,731 |
George Richard Bethell |
Holderness |
56.44 | 4,512 |
Frederick George Banbury |
Peckham |
56.42 | 4,495 |
Henry Yarde Buller Lopes |
Grantham |
56.36 | 1,507 |
Hon William Frederick Barton Massey-Mainwaring |
Finsbury Central |
56.32 | 3,588 |
James Edward Hubert Gascoyne Cecil, Viscount Cranborne |
Rochester |
56.26 | 2,151 |
Harry Simon Samuel |
Limehouse |
56.23 | 2,661 |
Sir Francis Sharp Powell, Bt |
Wigan |
56.22 | 3,949 |
Alfred Money-Wigram |
Romford |
56.22 | 8,257 |
Stanley Leighton |
Oswestry |
56.14 | 4,605 |
Charles John Darling |
Deptford |
56.10 | 5,654 |
Sir John Maxwell Stirling-Maxwell, Bt |
Glasgow College |
55.97 | 5,364 |
Sir James Bevan Edwards |
Hythe |
55.91 | 2,189 |
Frederic Gorell Barnes |
Faversham |
55.74 | 5,738 |
Rt Hon Sir William Hart Dyke, Bt |
Dartford |
55.57 | 5,699 |
Frederick Wootton Isaacson |
Stepney |
55.57 | 2,346 |
George Herbert Morrell |
Woodstock |
55.52 | 4,669 |
Augustus Helder |
Whitehaven |
55.33 | 1,380 |
Rt Hon John Charles Montagu Douglas-Scott, Earl of Dalkeith |
Roxburghshire |
55.30 | 2,929 |
Charles Edward Hungerford Atholl Colston |
Thornbury |
55.25 | 5,727 |
Charles Wallwyn Radcliffe Cooke |
Hereford |
55.17 | 1,669 |
Thomas Harrop Sidebottom |
Stalybridge |
55.14 | 3,389 |
Sir John Charles Ready Colomb |
Great Yarmouth |
55.05 | 3,543 |
Robert Uniacke Penrose Fitzgerald |
Cambridge |
55.04 | 3,574 |
Sir Henry Howe Bemrose |
Derby |
54.93 | 7,907 |
Arthur Annesley, Viscount Valentia |
Oxford |
54.91 | 3,623 |
William Theodore Doxford |
Sunderland |
54.90 | 9,833 |
James Kenyon |
Bury |
54.75 | 3,890 |
Sir Alfred Hickman |
Wolverhampton West |
54.72 | 4,770 |
Robert Pierpoint |
Warrington |
54.61 | 4,001 |
Philip Hugh Dalbiac |
Camberwell North |
54.49 | 4,009 |
George Edward Banes |
West Ham South |
54.44 | 4,750 |
Charles Wyndham Murray |
Bath |
54.41 | 3,445 |
John Lloyd Wharton |
Ripon |
54.30 | 4,435 |
James William Lowther |
Penrith |
54.20 | 3,868 |
Edward Henry Hulse |
Salisbury |
54.19 | 1,404 |
Charles Bine Renshaw |
Western Renfrewshire |
54.18 | 3,909 |
Rt Hon George Nathaniel Curzon |
Southport |
53.99 | 5,162 |
Evan Henry Llewellyn |
Northern Somerset |
53.98 | 4,652 |
Augustus Frederick Godson |
Kidderminster |
53.96 | 2,008 |
Sir Edward Stock Hill |
Bristol South |
53.94 | 5,190 |
Thomas Fielden |
Middleton |
53.94 | 5,926 |
John Gretton |
Southern Derbyshire |
53.92 | 6,104 |
Arthur Hugh Smith-Barry |
Huntingdon |
53.91 | 2,419 |
Rt Hon Arthur James Balfour |
Manchester East |
53.88 | 5,386 |
Windham Henry Wyndham-Quin |
Southern Glamorganshire |
53.87 | 5,747 |
Horatio David Davies |
Chatham |
53.85 | 4,082 |
Rt Hon Gerald William Balfour |
Leeds Central |
53.80 | 4,631 |
Hon Charles Hedley Strutt |
Maldon |
53.55 | 4,618 |
Charles William Cayzer |
Barrow-in-Furness |
53.55 | 3,192 |
Francis Shirley Russell |
Cheltenham |
53.50 | 3,409 |
Charles Bill |
Leek |
53.49 | 4,705 |
Sir John Poynder Dickson-Poynder, Bt |
Chippenham |
53.49 | 3,898 |
George Whiteley |
Stockport |
53.48 | 5,410 |
John Saunders Gilliat |
Widnes |
53.48 | 3,973 |
Henry Seton-Karr |
St Helens |
53.46 | 4,700 |
John Hutton |
Richmond |
53.42 | 4,555 |
Hon Sir Henry Stafford Northcote, Bt |
Exeter |
53.42 | 3,857 |
Charles Alfred Cripps |
Stroud |
53.41 | 5,175 |
William Henry Foster |
Lancaster |
53.36 | 5,028 |
Ernest Gray |
West Ham North |
53.33 | 5,635 |
William Tudor Howell |
Denbigh District of Boroughs |
53.33 | 1,833 |
William Johnson Galloway |
Manchester South West |
53.32 | 3,994 |
James Bailey |
Walworth |
53.31 | 2,822 |
Henry Byron Reed |
Bradford East |
53.21 | 5,843 |
Henry Charles Richards |
Finsbury East |
53.18 | 2,260 |
John Rutherford |
Darwen |
53.17 | 7,058 |
Ernest George Pretyman |
Woodbridge |
53.10 | 5,410 |
Edward Alfred Goulding |
Devizes |
53.08 | 4,114 |
Brooke Robinson |
Dudley |
53.00 | 6,536 |
Robert Grant Webster |
St Pancras East |
52.94 | 2,612 |
Charles Lindsay Orr-Ewing |
Ayr District of Burghs |
52.90 | 3,057 |
John James Mellor |
Radcliffe-cum-Farnworth |
52.88 | 5,525 |
William Sidebottom |
High Peak |
52.87 | 4,671 |
James Heath |
North Western Staffordshire |
52.84 | 6,206 |
Samuel Hoare |
Norwich |
52.83 | 8,166 |
William Lucas Shadwell |
Hastings |
52.82 | 3,205 |
Sir John Talbot Dillwyn-Llewellyn, Bt |
Swansea Town |
52.79 | 3,977 |
Hon Frederic Courtney Morgan |
Southern Monmouthshire |
52.78 | 5,815 |
Hon Robert Arthur Ward |
Crewe |
52.68 | 5,413 |
Herbert James Whiteley |
Ashton-under-Lyne |
52.60 | 3,434 |
James McKenzie MacLean |
Cardiff District of Boroughs |
52.58 | 8,386 |
Sir Andrew Richard Scoble |
Hackney Central |
52.50 | 3,278 |
Walter Raymond Greene |
Chesterton |
52.49 | 4,432 |
Robert Trotter Hermon-Hodge |
Henley |
52.47 | 3,831 |
William Younger |
Stamford |
52.43 | 4,203 |
Tankerville Chamberlayne |
Southampton |
52.42 | 5,924 |
Lord Henry Cavendish-Bentinck |
Nottingham South |
52.36 | 4,802 |
Alfred Lafone |
Bermondsey |
52.25 | 4,182 |
Henry Blundell-Hollinshead-Blundell |
Ince |
52.22 | 5,235 |
Charles Guy Pym |
Bedford |
52.19 | 1,976 |
William Walter Carlile |
Buckingham |
52.16 | 5,266 |
Charles Townshend Murdoch |
Reading |
52.14 | 4,278 |
Harry Leslie Blundell McCalmont |
Newmarket |
52.12 | 4,210 |
Sir Richard Everard Webster |
Isle of Wight |
52.00 | 5,809 |
Sir Harry Bullard |
Norwich |
51.98 | 8,034 |
Thomas Henry Thynne, Viscount Weymouth |
Frome |
51.97 | 5,043 |
Robert Ascroft |
Oldham |
51.97 | 13,085 |
Octavius Leigh Leigh-Clare |
Eccles |
51.90 | 5,722 |
James McKillop |
Stirlingshire |
51.87 | 5,916 |
Frederick Lucas Cook |
Kennington |
51.82 | 3,764 |
Charles James Murray |
Coventry |
51.82 | 4,974 |
John McAusland Denny |
Kilmarnock District of Burghs |
51.82 | 5,432 |
Jacob Pleydell-Bouverie, Viscount Folkestone |
Wilton |
51.78 | 3,828 |
Thomas Herbert Robertson |
Hackney South |
51.76 | 4,681 |
Richard Sims Donkin |
Tynemouth |
51.71 | 3,168 |
Hon Richard Greville Verney |
Rugby |
51.69 | 4,354 |
Edward Robert Pacy Moon |
St Pancras North |
51.66 | 2,834 |
Sir Mark John MacTaggart Stewart, Bt |
Kirkcudbrightshire |
51.65 | 2,664 |
John Wimburn Laurie |
Pembroke & Haverfordwest District of Boroughs |
51.60 | 2,719 |
Mancherjee Merwanjee Bhownaggree |
Bethnal Green North East |
51.59 | 2,591 |
Sydney Gedge |
Walsall |
51.59 | 5,145 |
John George Butcher |
York |
51.55 | 5,516 |
Hon John Edward Gordon |
Elginshire & Nairnshire |
51.54 | 2,147 |
Edward Pryce-Jones |
Montgomery District of Boroughs |
51.51 | 1,435 |
James Henry Cecil Hozier |
Southern Lanarkshire |
51.46 | 4,053 |
James Pender |
Mid Northamptonshire |
51.43 | 5,084 |
Thomas Leigh Hare |
South Western Norfolk |
51.33 | 3,968 |
Herbert Shepherd-Cross |
Bolton |
51.33 | 8,594 |
Charles Tyrrell Giles |
Wisbech |
51.31 | 4,368 |
Thomas Gibson Bowles |
King's Lynn |
51.27 | 1,395 |
Hon Allen Benjamin Bathurst |
Cirencester |
51.22 | 4,509 |
Douglas Harry Coghill |
Stoke-on-Trent |
51.16 | 4,396 |
Arthur Stephens Phillpotts |
Torquay |
51.06 | 4,205 |
Powlett Charles John Millbank |
Radnorshire |
51.03 | 1,949 |
Walford Davis Green |
Wednesbury |
50.99 | 4,924 |
Richard Godolphin Walmsley Chaloner |
Westbury |
50.94 | 4,497 |
Joseph Thomas Firbank |
Kingston-upon-Hull East |
50.90 | 4,305 |
Hon Hubert Ernest Valentine Duncombe |
Egremont |
50.90 | 3,717 |
Donald Ninian Nicol |
Argyll |
50.86 | 3,970 |
Edward Bond |
Nottingham East |
50.86 | 4,900 |
James Evans Bruce Baillie |
Inverness-shire |
50.85 | 2,991 |
Elliott Lees |
Birkenhead |
50.84 | 6,178 |
Abel Henry Smith |
Christchurch |
50.67 | 3,198 |
Sir Edward George Clarke |
Plymouth |
50.65 | 5,575 |
Frederick William Fison |
Doncaster |
50.58 | 6,098 |
Lees Knowles |
Salford West |
50.58 | 4,354 |
Joseph Watson Sidebotham |
Hyde |
50.48 | 4,375 |
John Lowles |
Haggerston |
50.44 | 2,269 |
Edward Field |
Eastbourne |
50.37 | 4,139 |
Marmaduke D'Arcy Wyvill |
Otley |
50.26 | 4,670 |
Harry Hananel Marks |
St George |
50.17 | 1,581 |
Alexander Wylie |
Dunbartonshire |
50.15 | 5,375 |
Beresford Valentine Melville |
Stockport |
50.09 | 5,067 |
Frederick Platt-Higgins |
Salford North |
50.04 | 3,787 |
Charles Frederic Hamond |
Newcastle upon Tyne |
49.82 | 12,833 |
Thomas Salt |
Stafford |
49.81 | 1,556 |
Robert William Herbert Watkin Williams-Wynn |
Montgomeryshire |
49.80 | 3,415 |
Ferdinand Faithfull Begg |
Glasgow St Rollox |
49.76 | 4,561 |
Sir George Reresby Sitwell, bt |
Scarborough |
49.75 | 2,391 |
Jonathon T North |
Leeds West |
49.62 | 6,218 |
Sir William Henry Porter, Bt |
Whitechapel |
49.60 | 1,977 |
Charles Kincaid Mackenzie |
Mid Lanarkshire |
49.60 | 4,376 |
Robert Gray Cornish Mowbray |
Prestwich |
49.58 | 5,938 |
Hon Evelyn Hubbard |
Plymouth |
49.57 | 5,456 |
Graeme Alexander Lockhart Whitelaw |
North Western Lanarkshire |
49.53 | 5,147 |
James Francis Oswald |
Oldham |
49.51 | 12,465 |
Thomas Clarence Edward Goff |
Buckrose |
49.44 | 3,986 |
Sir Charles Dalrymple, Bt |
Ipswich |
49.38 | 4,293 |
Henry Herbert Wainwright |
South Shields |
49.33 | 4,924 |
Geoffrey Drage |
Derby |
49.16 | 7,076 |
Frederick William Horner |
Southwark West |
48.98 | 2,870 |
Emanuel Maguire Underdown |
Monmouth District of Boroughs |
48.95 | 3,589 |
William George Cavendish-Bentinck |
Penryn & Falmouth |
48.91 | 1,101 |
Hon Claude George Drummond Hay |
Hoxton |
48.91 | 2,862 |
Henry Rider Haggard |
Eastern Norfolk |
48.90 | 4,408 |
James Fitzalan Hope |
Pontefract |
48.83 | 1,188 |
Charles Ridley Smith |
Battersea |
48.75 | 4,766 |
Arthur Howard Heath |
Hanley |
48.70 | 5,367 |
Sir Arthur Henry Grant, Bt |
Western Aberdeenshire |
48.65 | 3,967 |
William Mitchell |
Accrington |
48.58 | 5,828 |
Thomas Milvain |
Cockermouth |
48.54 | 4,018 |
Arthur Travis Clay |
Elland |
48.54 | 5,081 |
Hugo Richard Charteris, Lord Elcho |
Ipswich |
48.53 | 4,219 |
Alfred C Harmsworth |
Portsmouth |
48.27 | 9,717 |
Rt Hon Sir James Fergusson, Bt |
Manchester North East |
48.15 | 3,961 |
Pridham Henry Pridham Wippell |
Devonport |
48.04 | 3,303 |
Robert Lucas Tooth |
Loughborough |
47.95 | 4,360 |
Henry Gribble Turner |
Southern Somerset |
47.87 | 3,827 |
Edward Samuel Norris |
Colchester |
47.84 | 2,270 |
Alexander Whitelaw |
North Eastern Lanarkshire |
47.77 | 5,751 |
Hon Charles Maule Ramsay |
Forfarshire |
47.77 | 4,718 |
Hugh John Ellis Nanney |
Carnarvon District of Boroughs |
47.76 | 2,071 |
Phillip Pennant Pennant |
Flint District of Boroughs |
47.64 | 1,663 |
John Ashburner Nix |
Ashburton |
47.58 | 3,976 |
T U Thynne |
Devonport |
47.46 | 3,263 |
Charles Edward Hunter |
Hexham |
47.42 | 4,003 |
Francis Alfred Lucas |
Louth |
47.42 | 3,779 |
Thomas Wrightson |
Stockton-on-Tees |
47.41 | 4,314 |
Samuel Porter Foster |
Carlisle |
47.39 | 2,853 |
Henry Richard Lloyd Howard |
Flintshire |
47.28 | 3,925 |
William Donaldson Cruddas |
Newcastle upon Tyne |
47.25 | 12,170 |
Rev Arthur Henry Aylmer Morton |
Manchester North |
47.23 | 3,872 |
Hon Francis Charles Bridgeman |
Bolton |
47.19 | 7,901 |
William Arnold Statham |
Bethnal Green South West |
47.17 | 2,324 |
Dr Josiah Court |
North Eastern Derbyshire |
47.05 | 4,210 |
Charles Wing Gray |
Saffron Walden |
47.04 | 3,381 |
William Clive Bridgeman |
Mid Derbyshire |
46.90 | 4,351 |
Sir Kenneth Hagar Kemp, Bt |
Northern Norfolk |
46.82 | 3,738 |
Emil Hugh Oscar Robert Ropner |
Cleveland |
46.72 | 4,175 |
Arthur Picton Saunders Davies |
Pembrokeshire |
46.60 | 3,970 |
William Walter Augustine Fitzgerald |
Leigh |
46.47 | 4,453 |
Vincent Charles Stuart Wortley Corbett |
Houghton-le-Spring |
46.42 | 5,711 |
George William Tallents |
Newington West |
46.24 | 2,769 |
Clement Molyneux Royds |
Rochdale |
46.01 | 4,781 |
Reginald James Neville Neville |
Leeds South |
45.95 | 4,447 |
Frank S U Hatchard |
Hallamshire |
45.93 | 5,054 |
Edward Pearson |
Gainsborough |
45.86 | 4,301 |
Cecil du Pre Panton Powney |
Harborough |
45.85 | 5,673 |
William Ellis Hume-Williams |
Northern Monmouthshire |
45.84 | 4,203 |
Edward Picton Baumgarten |
Ilkeston |
45.81 | 5,254 |
John Maunsell Richardson |
Brigg |
45.69 | 4,110 |
Thomas Hope |
Linlithgowshire |
45.61 | 3,153 |
John Gilmour |
Eastern Fife |
45.50 | 3,616 |
Walter Bairstow |
Keighley |
45.45 | 4,196 |
James Augustus Grant |
Banffshire |
45.32 | 2,467 |
Frederick Ellis |
Spen Valley |
45.22 | 3,879 |
William Whitelaw |
Perth |
45.21 | 1,763 |
George Younger |
Clackmannanshire & Kinross-shire |
45.19 | 2,583 |
Sir Henry Hoyle Howorth |
Salford South |
45.08 | 3,384 |
Henry Algernon George Percy, Lord Warkworth |
Berwick-upon-Tweed |
45.08 | 3,593 |
Alfred Arnold |
Halifax |
44.98 | 5,475 |
John Danvers Power |
Leeds East |
44.93 | 3,147 |
Frederick John Francis Wootton Isaacson |
Eye |
44.81 | 3,603 |
Charles Barrington Balfour |
Berwickshire |
44.76 | 2,166 |
Herbert W Lush-Wilson |
Eastern Northamptonshire |
44.54 | 4,961 |
John Harling |
Osgoldcross |
44.19 | 4,054 |
Hon Walter George Hepburne-Scott, Master of Polwarth |
Haddingtonshire |
44.16 | 2,194 |
Thomas Wood |
Breconshire |
44.15 | 3,631 |
Thomas Cope |
Bosworth |
44.13 | 4,207 |
William Pelham Bullivant |
Poplar |
44.13 | 3,110 |
Hon Charles John Robert Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusis |
Kincardineshire |
43.94 | 2,040 |
Hon William Lyonel Vane |
Barnard Castle |
43.87 | 3,848 |
John Wilson |
Leith District of Burghs |
43.58 | 4,494 |
Herbert Clark Lewis |
Merthyr Tydvil |
43.49 | 6,525 |
Alexander Stuart |
Glasgow Blackfriars & Hutchesontown |
43.40 | 2,727 |
John Charles Harford |
Cardiganshire |
43.20 | 3,748 |
John Rice Roberts |
Anglesey |
43.08 | 3,197 |
Henry Eyre |
Mansfield |
43.04 | 4,285 |
William Lindsay Boase |
Eastern Perthshire |
42.64 | 2,535 |
Gervase Edward Markham |
Bishop Auckland |
42.60 | 3,735 |
Rupert Edward Cooke Kettle |
Wolverhampton East |
42.60 | 2,977 |
William Alexander Lindsay |
Burnley |
42.47 | 5,133 |
Edward Kendrick Banbury Tighe |
North Western Norfolk |
42.22 | 3,520 |
Anthony Wilkinson |
Mid Durham |
41.98 | 4,295 |
Charles Scott Dickson |
Glasgow Bridgeton |
41.90 | 2,719 |
D'Arcy Bruce Wilson |
Normanton |
41.75 | 3,941 |
William Carr |
Morley |
41.66 | 4,166 |
Thomas Ward |
Northwich |
41.62 | 4,068 |
James Joicey |
North Western Durham |
41.62 | 3,869 |
George Edward Raine |
Holmfirth |
41.51 | 3,549 |
John Cann Bailey |
Sowerby |
41.33 | 3,753 |
Sir Joseph Crosland |
Huddersfield |
41.27 | 5,868 |
Samuel Alexander Sadler |
Middlesbrough |
41.21 | 4,735 |
Alexander Moffatt |
Paisley |
41.01 | 3,062 |
William Grey Ellison Macartney |
Liverpool Scotland |
41.01 | 1,452 |
Ernest Francis Swan Flower |
Bradford West |
40.70 | 3,936 |
Jonathan Fowle Lancelot Rolleston |
Leicester |
40.57 | 7,654 |
Hon Ronald Henry Fulke Greville |
Barnsley |
40.56 | 4,653 |
Harold Thomas |
Colne Valley |
40.37 | 3,737 |
Charles Gustavus Adolphus Drucker |
Northampton |
40.01 | 3,820 |
William Murray |
Dumfries District of Burghs |
39.90 | 1,185 |
Charles James Jackson |
Eastern Glamorganshire |
39.23 | 3,909 |
Thomas Alured Wynne-Edwards |
Western Denbighshire |
39.11 | 2,878 |
Prof Alfred William Hughes |
Arfon |
38.92 | 2,860 |
Henry St John Raikes |
Eastern Denbighshire |
38.87 | 3,115 |
Henry Strother Cautley |
Dewsbury |
37.50 | 3,875 |
Stuart Cunningham Macaskie |
Stirling District of Burghs |
37.24 | 1,653 |
Ernald Edward Richardson |
Eastern Carmarthenshire |
35.55 | 2,466 |
Jacob Jacobs |
Northampton |
35.55 | 3,394 |
John Edward Vaughan |
Mid Glamorganshire |
34.34 | 2,935 |
John Edward Jenkins |
Dundee |
31.99 | 4,318 |
Charles Edward Jones Owen |
Merionethshire |
30.14 | 2,232 |
Joseph John Harris |
Wansbeck |
30.08 | 2,422 |
Charles Henry Glascodine |
Gower |
27.08 | 2,256 |
Charles Granville Kekewich |
Kirkcaldy District of Burghs |
26.71 | 1,122 |
Michael Maltman Barry |
Morpeth |
26.62 | 1,235 |
John Roper Wright |
Swansea District |
23.98 | 1,851 |
Dr William Edwin Williams |
Western Monmouthshire |
21.26 | 1,956 |
|
Independent Labour Party - (ILP) (27) |
James Keir Hardie |
West Ham South |
45.56 | 3,975 |
Dr Richard Marsden Pankhurst |
Gorton |
42.08 | 4,261 |
James Tattersall |
Preston |
38.22 | 4,781 |
John Lister |
Halifax |
31.36 | 3,818 |
Samuel George Hobson |
Bristol East |
31.22 | 1,874 |
Benjamin Tillett |
Bradford West |
23.41 | 2,264 |
Joseph Burgess |
Leicester |
21.25 | 4,009 |
Thomas McCarthy |
Kingston-upon-Hull West |
17.42 | 1,400 |
Frederick Brocklehurst |
Bolton |
16.09 | 2,694 |
Thomas Mann |
Colne Valley |
13.45 | 1,245 |
George Nicoll Barnes |
Rochdale |
12.04 | 1,251 |
Hyman Russell Smart |
Huddersfield |
11.21 | 1,594 |
Robert Smillie |
Glasgow Camlachie |
10.89 | 696 |
James Macdonald |
Dundee |
9.73 | 1,313 |
Prof James Robert Watson |
Glasgow Bridgeton |
9.39 | 609 |
Frederick Hammill |
Newcastle upon Tyne |
8.94 | 2,302 |
James Ramsay MacDonald |
Southampton |
7.67 | 867 |
James Shaw Maxwell |
Glasgow Blackfriars & Hutchesontown |
7.13 | 448 |
Peter Francis Curran |
Barrow-in-Furness |
6.95 | 414 |
James Johnston |
Manchester North East |
6.64 | 546 |
Alfred Shaw |
Leeds South |
6.43 | 622 |
James Sexton |
Ashton-under-Lyne |
6.36 | 415 |
Francis Samuel Smith |
Glasgow Tradeston |
5.83 | 368 |
George Smith Christie |
Hyde |
5.17 | 448 |
Alexander Haddow |
Govan |
4.91 | 430 |
John Evans Woolacott |
Glasgow St Rollox |
4.42 | 405 |
William Parnell |
Fulham |
2.07 | 196 |
|
Independent - (Ind) (2) |
|
Independent Labour - (Ind LAB) (1) |
|
Independent Liberal - (Ind LIB) (4) |
|
Ind LIB/LAB (2) |
|
Independent Nationalist - (Ind N) (2) |
|
Liberal Party - (LIB) (422) |
Rt Hon Arthur Herbert Dyke Acland |
Rotherham |
Unopposed |
Rt Hon Sir Charles Wentworth Dilke, Bt |
Forest-of-Dean |
Unopposed |
Sydney Evershed |
Burton |
Unopposed |
Rt Hon Sir Ughtred James Kay-Shuttleworth, Bt |
Clitheroe |
Unopposed |
John Batty Langley |
Sheffield Attercliffe |
Unopposed |
John Henry Maden |
Rossendale |
Unopposed |
William McEwan |
Edinburgh Central |
Unopposed |
Rt Hon Anthony John Mundella |
Sheffield Brightside |
Unopposed |
Sir Charles Mark Palmer, Bt |
Jarrow |
Unopposed |
John Bryn Roberts |
Eifion |
Unopposed |
Dr William Alexander Hunter |
Aberdeen North |
87.24 | 4,156 |
Charles Henry Wilson |
Kingston-upon-Hull West |
82.58 | 6,637 |
Rt Hon Sir William George Granville Venables Vernon-Harcourt |
Western Monmouthshire |
78.74 | 7,243 |
Dr Gavin Brown Clark |
Caithness |
77.59 | 1,828 |
James Henry Dalziel |
Kirkcaldy District of Burghs |
73.29 | 3,078 |
David Randell |
Gower |
72.92 | 6,074 |
Thomas Edward Ellis |
Merionethshire |
69.86 | 5,173 |
Sir William Henry Wills, Bt |
Bristol East |
68.78 | 4,129 |
Samuel Thomas Evans |
Mid Glamorganshire |
65.66 | 5,612 |
John MacLeod |
Sutherland |
64.78 | 1,085 |
Abel Thomas |
Eastern Carmarthenshire |
64.45 | 4,471 |
Sir James Joicey, Bt |
Chester-le-Street |
64.18 | 7,370 |
Rt Hon Sir Henry Campbell-Bannerman |
Stirling District of Burghs |
62.76 | 2,786 |
David Alfred Thomas |
Merthyr Tydvil |
61.65 | 9,250 |
Alexander Asher |
Elgin District of Burghs |
61.48 | 1,853 |
Augustine Birrell |
Western Fife |
61.41 | 4,719 |
Rt Hon Sir George Osborne Morgan, Bt |
Eastern Denbighshire |
61.13 | 4,899 |
William Jones |
Arfon |
61.08 | 4,488 |
John Herbert Roberts |
Western Denbighshire |
60.89 | 4,481 |
Alfred Thomas |
Eastern Glamorganshire |
60.77 | 6,055 |
Sir Robert Threshie Reid |
Dumfries District of Burghs |
60.10 | 1,785 |
Sir Leonard Lyell, Bt |
Orkney & Shetland |
59.91 | 2,361 |
William George Spencer Scott-Compton, Earl Compton |
Barnsley |
59.44 | 6,820 |
George Lambert |
South Molton |
59.44 | 4,283 |
John Shiress Will |
Montrose District of Burghs |
59.35 | 3,594 |
William Dunn |
Paisley |
58.99 | 4,404 |
Thomas Ryburn Buchanan |
Eastern Aberdeenshire |
58.81 | 4,723 |
Rt Hon John William Mellor |
Sowerby |
58.67 | 5,328 |
Henry Joseph Wilson |
Holmfirth |
58.49 | 5,001 |
Llewellyn Archer Atherley-Jones |
North Western Durham |
58.38 | 5,428 |
Sir John Tomlinson Brunner, Bt |
Northwich |
58.38 | 5,706 |
Alfred Eddison Hutton |
Morley |
58.34 | 5,834 |
James Galloway Weir |
Ross & Cromarty |
57.60 | 3,272 |
William Alexander McArthur |
St Austell |
57.54 | 4,193 |
Rt Hon Sir Henry Hartley Fowler |
Wolverhampton East |
57.40 | 4,011 |
James Mellor Paulton |
Bishop Auckland |
57.40 | 5,032 |
Sir John George Smyth Kinloch, Bt |
Eastern Perthshire |
57.36 | 3,410 |
John Lloyd Morgan |
Western Carmarthenshire |
57.18 | 4,143 |
William Pritchard Morgan |
Merthyr Tydvil |
57.01 | 8,554 |
John Carvell Williams |
Mansfield |
56.96 | 5,670 |
Ellis Jones Griffith |
Anglesey |
56.92 | 4,224 |
Matthew Lewis Vaughan-Davies |
Cardiganshire |
56.80 | 4,927 |
Ronald Crauford Munro Ferguson |
Leith District of Burghs |
56.42 | 5,819 |
Edmund Robertson |
Dundee |
56.32 | 7,602 |
Sir John Leng |
Dundee |
56.25 | 7,592 |
Sir Joseph Whitwell Pease, Bt |
Barnard Castle |
56.13 | 4,924 |
Rt Hon James Bryce |
Aberdeen South |
56.08 | 3,985 |
John William Crombie |
Kincardineshire |
56.06 | 2,603 |
Sydney Charles Buxton |
Poplar |
55.87 | 3,938 |
Charles Benjamin Bright McLaren |
Bosworth |
55.87 | 5,327 |
Charles Morley |
Breconshire |
55.85 | 4,594 |
Richard Burdon Haldane |
Haddingtonshire |
55.84 | 2,774 |
Sir John Austin, Bt |
Osgoldcross |
55.81 | 5,119 |
Francis Alston Channing |
Eastern Northamptonshire |
55.46 | 6,177 |
Harold John Tennant |
Berwickshire |
55.24 | 2,673 |
Fraser Seymour Stevenson |
Eye |
55.19 | 4,437 |
Thomas Richmond Leuty |
Leeds East |
55.07 | 3,857 |
Thomas Owen |
Launceston |
54.98 | 3,633 |
Sir Edward Grey, Bt |
Berwick-upon-Tweed |
54.92 | 4,378 |
Rt Hon John Blair Balfour |
Clackmannanshire & Kinross-shire |
54.81 | 3,133 |
Robert Wallace |
Perth |
54.79 | 2,137 |
Thomas Palmer Whittaker |
Spen Valley |
54.78 | 4,700 |
Sir William Wedderburn, Bt |
Banffshire |
54.68 | 2,977 |
John Brigg |
Keighley |
54.55 | 5,036 |
Thomas Shaw |
Hawick District of Burghs |
54.51 | 3,033 |
Rt Hon Herbert Henry Asquith |
Eastern Fife |
54.50 | 4,332 |
Alexander Ure |
Linlithgowshire |
54.39 | 3,760 |
Harold James Reckitt |
Brigg |
54.31 | 4,886 |
Sir Balthazar Walter Foster |
Ilkeston |
54.19 | 6,215 |
Reginald McKenna |
Northern Monmouthshire |
54.16 | 4,965 |
John William Logan |
Harborough |
54.15 | 6,699 |
Emerson Muschamp Bainbridge |
Gainsborough |
54.14 | 5,077 |
Sir Frederick Thorpe Mappin, Bt |
Hallamshire |
54.07 | 5,949 |
Cecil William Norton |
Newington West |
53.76 | 3,219 |
Robert Cameron |
Houghton-le-Spring |
53.58 | 6,592 |
Thomas Lough |
Islington West |
53.55 | 3,494 |
Charles Prestwich Scott |
Leigh |
53.53 | 5,130 |
Dr Robert Wallace |
Edinburgh East |
53.43 | 3,499 |
William Rees Morgan Davies |
Pembrokeshire |
53.40 | 4,550 |
Henry Fell Pease |
Cleveland |
53.28 | 4,762 |
Herbert Hardy Cozens-Hardy |
Northern Norfolk |
53.18 | 4,246 |
James Alfred Jacoby |
Mid Derbyshire |
53.10 | 4,926 |
Charles Gold |
Saffron Walden |
52.96 | 3,806 |
Thomas Dolling Bolton |
North Eastern Derbyshire |
52.95 | 4,737 |
John Edward Ellis |
Rushcliffe |
52.91 | 5,752 |
Edward Hare Pickersgill |
Bethnal Green South West |
52.83 | 2,603 |
Charles Ernest Schwann |
Manchester North |
52.77 | 4,327 |
Samuel Smith |
Flintshire |
52.72 | 4,376 |
Jonathan Samuel |
Stockton-on-Tees |
52.59 | 4,786 |
Robert William Perks |
Louth |
52.58 | 4,191 |
Wentworth Canning Blackett Beaumont |
Hexham |
52.58 | 4,438 |
Rt Hon Charles Seale-Hayne |
Ashburton |
52.42 | 4,380 |
John Herbert Lewis |
Flint District of Boroughs |
52.36 | 1,828 |
David Lloyd George |
Carnarvon District of Boroughs |
52.24 | 2,265 |
James Martin White |
Forfarshire |
52.23 | 5,159 |
John Colville |
North Eastern Lanarkshire |
52.23 | 6,288 |
Briggs Priestley |
Pudsey |
52.21 | 5,540 |
James Henry Yoxall |
Nottingham West |
52.20 | 6,088 |
Sir Weetman Dickinson Pearson, Bt |
Colchester |
52.16 | 2,475 |
Edward Strachey |
Southern Somerset |
52.13 | 4,167 |
Mark Oldroyd |
Dewsbury |
52.05 | 5,379 |
William Allan |
Gateshead |
52.05 | 6,137 |
Jabez Edward Johnson-Ferguson |
Loughborough |
52.05 | 4,732 |
Sir Thomas David Gibson-Carmichael, Bt |
Edinburghshire |
51.96 | 6,090 |
Hugh Courtenay Fownes Luttrell |
Tavistock |
51.95 | 4,970 |
Hudson Ewbanke Kearley |
Devonport |
51.93 | 3,570 |
Sir John Baker |
Portsmouth |
51.92 | 10,451 |
Joseph Albert Pease |
Tyneside |
51.86 | 6,066 |
Thomas Wayman |
Elland |
51.46 | 5,387 |
Sir Wilfrid Lawson, Bt |
Cockermouth |
51.46 | 4,259 |
Sir Joseph Francis Leese |
Accrington |
51.42 | 6,168 |
Thomas Bayley |
Chesterfield |
51.39 | 4,572 |
Dr Robert Farquharson |
Western Aberdeenshire |
51.35 | 4,187 |
William Woodall |
Hanley |
51.30 | 5,653 |
Thomas Willans Nussey |
Pontefract |
51.17 | 1,245 |
Henry du Pre Labouchere |
Northampton |
51.15 | 4,884 |
Robert John Price |
Eastern Norfolk |
51.10 | 4,606 |
Prof James Stuart |
Hoxton |
51.09 | 2,990 |
Frederick John Horniman |
Penryn & Falmouth |
51.09 | 1,150 |
Edward John Chalmers Morton |
Devonport |
51.07 | 3,511 |
George Doughty |
Great Grimsby |
51.06 | 4,347 |
Albert Spicer |
Monmouth District of Boroughs |
51.05 | 3,743 |
Richard Knight Causton |
Southwark West |
51.02 | 2,989 |
Robert Andrew Allison |
Eskdale |
51.00 | 3,745 |
Walter Owen Clough |
Portsmouth |
50.95 | 10,255 |
Thomas Gair Ashton |
Luton |
50.87 | 5,430 |
Frederick William Wilson |
Mid Norfolk |
50.81 | 4,220 |
William Allen |
Newcastle-under-Lyme |
50.80 | 3,510 |
Rt Hon Charles Hare Hemphill |
Northern Tyrone |
50.78 | 2,948 |
William Snowdon Robson |
South Shields |
50.67 | 5,057 |
Daniel Ford Goddard |
Ipswich |
50.56 | 4,396 |
Angus Holden |
Buckrose |
50.56 | 4,076 |
George Harwood |
Bolton |
50.49 | 8,453 |
John Goundry Holburn |
North Western Lanarkshire |
50.47 | 5,244 |
Frederick Cawley |
Prestwich |
50.42 | 6,039 |
James Caldwell |
Mid Lanarkshire |
50.40 | 4,447 |
Sir Samuel Montagu, Bt |
Whitechapel |
50.40 | 2,009 |
Rt Hon Herbert John Gladstone |
Leeds West |
50.38 | 6,314 |
Henry Charles Fulford |
Lichfield |
50.28 | 3,902 |
Joseph Compton Rickett |
Scarborough |
50.25 | 2,415 |
Arthur Charles Humphreys-Owen |
Montgomeryshire |
50.20 | 3,442 |
Theodore Frederic Charles Edward Shaw |
Stafford |
50.19 | 1,568 |
A Robinson Souttar |
Dumfriesshire |
50.08 | 3,965 |
Matthew Fowler |
Durham |
50.07 | 1,110 |
William Henry Holland |
Salford North |
49.96 | 3,781 |
David Brynmor Jones |
Swansea District |
49.88 | 3,850 |
John Sinclair |
Dunbartonshire |
49.85 | 5,342 |
Jonathon Williams Benn |
St George |
49.83 | 1,570 |
Charles Harrison |
Plymouth |
49.81 | 5,482 |
Rt Hon George John Shaw-Lefevre |
Bradford Central |
49.74 | 3,983 |
Sir John Barran, Bt |
Otley |
49.74 | 4,622 |
Hon Thomas Seymour Brand |
Eastbourne |
49.63 | 4,079 |
Sir Frank Lockwood |
York |
49.61 | 5,309 |
Sir Christopher Furness |
The Hartlepools |
49.58 | 4,772 |
Sir Henry Enfield Roscoe |
Manchester South |
49.56 | 4,379 |
Joseph Richardson |
South Eastern Durham |
49.52 | 5,864 |
Herbert Woodfield Paul |
Edinburgh South |
49.51 | 4,708 |
Andrew Dryburgh Provand |
Glasgow Blackfriars & Hutchesontown |
49.47 | 3,108 |
Lord Edmond George Petty-Fitzmaurice |
Cricklade |
49.47 | 4,580 |
Evan Rowland Jones |
Carmarthen District of Boroughs |
49.46 | 2,391 |
Vernon Kirk Armitage |
Salford West |
49.42 | 4,254 |
Joseph Walton |
Doncaster |
49.42 | 5,957 |
Hon Thomas Allnutt Brassey |
Christchurch |
49.33 | 3,114 |
Thomas Charles Hunter Hedderwick |
Wick District of Burghs |
49.33 | 889 |
James Anson Farrer |
Skipton |
49.28 | 4,763 |
William Hesketh Lever |
Birkenhead |
49.16 | 5,974 |
Neil John Downie Kennedy |
Inverness-shire |
49.15 | 2,891 |
Rt Hon Arnold Morley |
Nottingham East |
49.14 | 4,735 |
Sir Donald Horne Macfarlane |
Argyll |
49.14 | 3,835 |
Hon Alexander William Charles Oliphant Murray, Master of Elibank |
Peeblesshire & Selkirkshire |
49.12 | 1,509 |
David Ainsworth |
Egremont |
49.10 | 3,586 |
Sir Clarence Smith |
Kingston-upon-Hull East |
49.10 | 4,152 |
George Pargiter Fuller |
Westbury |
49.06 | 4,331 |
John Wilson |
Govan |
49.03 | 4,290 |
Charles Henry Roberts |
Wednesbury |
49.01 | 4,733 |
Francis Edwards |
Radnorshire |
48.97 | 1,870 |
Francis Layland-Barratt |
Torquay |
48.94 | 4,030 |
Arthur Wellesley Soames |
Ipswich |
48.88 | 4,250 |
George Granville Leveson-Gower |
Stoke-on-Trent |
48.84 | 4,196 |
George William Erskine Russell |
Biggleswade |
48.79 | 5,376 |
Harry Lawson Webster Lawson |
Cirencester |
48.78 | 4,294 |
Sir Joseph Leigh |
Stockport |
48.77 | 4,933 |
Alfred Billson |
Barnstaple |
48.77 | 4,593 |
Hubert George Beaumont |
King's Lynn |
48.73 | 1,326 |
Alfred Edward Pease |
York |
48.72 | 5,214 |
Rt Hon Sir George Otto Trevelyan, Bt |
Glasgow Bridgeton |
48.71 | 3,161 |
Charles Townsend |
Bristol North |
48.70 | 4,464 |
Hon Arthur George Brand |
Wisbech |
48.69 | 4,145 |
Richard Winfrey |
South Western Norfolk |
48.67 | 3,762 |
Adam Lee |
Oldham |
48.65 | 12,249 |
Rt Hon Charles Robert Spencer |
Mid Northamptonshire |
48.57 | 4,802 |
Robert Lambie |
Southern Lanarkshire |
48.54 | 3,823 |
William Crosfield |
Lincoln |
48.53 | 3,590 |
Owen Cosby Philipps |
Montgomery District of Boroughs |
48.49 | 1,351 |
John Seymour Keay |
Elginshire & Nairnshire |
48.46 | 2,019 |
Rt Hon Sir Arthur Divett Hayter, Bt |
Walsall |
48.41 | 4,828 |
Harry Smith |
Falkirk District of Burghs |
48.40 | 3,822 |
Charles Francis Egerton Allen |
Pembroke & Haverfordwest District of Boroughs |
48.40 | 2,550 |
James Archibald Duncan |
Kirkcudbrightshire |
48.35 | 2,494 |
John Corrie Grant |
Rugby |
48.31 | 4,070 |
Francis Douglas Blake |
Tynemouth |
48.29 | 2,959 |
John Fletcher Moulton |
Hackney South |
48.24 | 4,362 |
Lionel Edmund Pyke |
Wilton |
48.22 | 3,565 |
Stephen Williamson |
Kilmarnock District of Burghs |
48.18 | 5,051 |
William Henry Walter Ballantine |
Coventry |
48.18 | 4,624 |
Sigismund Ferdinand Mendl |
Plymouth |
48.14 | 5,298 |
William Jacks |
Stirlingshire |
48.13 | 5,489 |
Prof Henry John Roby |
Eccles |
48.10 | 5,302 |
Halley Stewart |
Spalding |
48.04 | 4,274 |
Rt Hon John Tomlinson Hibbert |
Oldham |
48.03 | 12,092 |
John Emmott Barlow |
Frome |
48.03 | 4,660 |
Hon Armine Wodehouse |
Isle of Wight |
48.00 | 5,363 |
Eugene Wason |
Southern Ayrshire |
47.92 | 6,325 |
Sir George Newnes, Bt |
Newmarket |
47.88 | 3,867 |
George William Palmer |
Reading |
47.86 | 3,927 |
Henry Turner Waddy |
Truro |
47.86 | 3,012 |
Herbert Samuel Leon |
Buckingham |
47.84 | 4,830 |
Herbert Henry Raphael |
St Pancras North |
47.81 | 2,623 |
Samuel Howard Whitbread |
Bedford |
47.81 | 1,810 |
Reuben Vincent Barrow |
Bermondsey |
47.75 | 3,822 |
John Deans Hope |
Western Perthshire |
47.74 | 3,087 |
William Benjamin Bowring |
Liverpool Exchange |
47.70 | 2,630 |
Frederick William Maude |
Nottingham South |
47.64 | 4,369 |
John Lawson Walton |
Leeds South |
47.62 | 4,608 |
Arthur Alexander Priestley |
Stamford |
47.57 | 3,814 |
William Huston Dodd |
Southern Londonderry |
47.56 | 4,068 |
Herbert Louis Samuel |
Henley |
47.53 | 3,470 |
Sir James Thomas Woodhouse |
Huddersfield |
47.51 | 6,755 |
Hugh Edward Hoare |
Chesterton |
47.51 | 4,012 |
Charles Russell |
Hackney Central |
47.50 | 2,966 |
Thomas C Terrell |
Norwich |
47.42 | 7,330 |
Sir Edward James Reed |
Cardiff District of Boroughs |
47.42 | 7,562 |
Walter Stowe Bright McLaren |
Crewe |
47.32 | 4,863 |
Clifford John Cory |
Southern Monmouthshire |
47.22 | 5,203 |
Alpheus Cleophas Morton |
Peterborough |
47.21 | 2,020 |
Robert John Dickson Burnie |
Swansea Town |
47.21 | 3,556 |
Cecil Henry Blundell Ince |
Hastings |
47.18 | 2,863 |
Leonard Knollys Haywood Shoobridge |
North Western Staffordshire |
47.16 | 5,538 |
Rt Hon Sir William George Granville Venables Vernon-Harcourt |
Derby |
47.13 | 6,785 |
Arthur Gibb Symonds |
High Peak |
47.13 | 4,164 |
Dr George Herbert Pollard |
Radcliffe-cum-Farnworth |
47.12 | 4,923 |
William Birkmyre |
Ayr District of Burghs |
47.10 | 2,722 |
Benjamin Francis Conn Costelloe |
St Pancras East |
47.06 | 2,322 |
Charles James Fleming |
Dudley |
47.00 | 5,795 |
Charles Edward Henry Hobhouse |
Devizes |
46.92 | 3,637 |
Robert Lacey Everett |
Woodbridge |
46.90 | 4,778 |
Charles Philip Huntington |
Darwen |
46.83 | 6,217 |
James Rowlands |
Finsbury East |
46.82 | 1,990 |
William Sproston Caine |
Bradford East |
46.79 | 5,139 |
Thomas Snape |
Heywood |
46.70 | 3,933 |
John Moir Astbury |
Manchester South West |
46.68 | 3,496 |
Walter Herbert Morgan |
Denbigh District of Boroughs |
46.67 | 1,604 |
Thomas Newcomen Archibald Grove |
West Ham North |
46.67 | 4,931 |
Frederick William Verney |
Norwich |
46.65 | 7,210 |
Isaac Saunders Leadam |
Lancaster |
46.64 | 4,394 |
William Robertson |
Northern Ayrshire |
46.62 | 4,902 |
Charles Peter Allen |
Stroud |
46.59 | 4,514 |
Adam Spencer Hogg |
Exeter |
46.58 | 3,363 |
Edmund Russborough Turton |
Richmond |
46.58 | 3,971 |
John Forster |
St Helens |
46.54 | 4,091 |
Henry Wade Deacon |
Widnes |
46.52 | 3,456 |
John Thornton |
Chippenham |
46.51 | 3,390 |
Robert Pearce |
Leek |
46.51 | 4,091 |
Cyril Joseph Settle Dodd |
Maldon |
46.45 | 4,006 |
John McDougall |
Bodmin |
46.39 | 3,492 |
Henry Bell |
Inverness District of Burghs |
46.37 | 1,596 |
Charles Philips Trevelyan |
Lambeth North |
46.22 | 2,473 |
Leifchild Stratten Jones |
Leeds Central |
46.20 | 3,977 |
Sir James Kitson, Bt |
Colne Valley |
46.19 | 4,276 |
Robert Hippisley Cox |
Chatham |
46.15 | 3,499 |
Wilfrid T Blaydes |
Cheltenham |
46.14 | 2,940 |
Arthur John Williams |
Southern Glamorganshire |
46.13 | 4,922 |
Prof Joseph Edwin Crawford Munro |
Manchester East |
46.12 | 4,610 |
Arthur Spencer Wells |
Gloucester |
46.09 | 2,791 |
John Jackson Wilks |
Huntingdon |
46.09 | 2,068 |
Harrington Evans Broad |
Southern Derbyshire |
46.08 | 5,217 |
Sir William Martin Conway |
Bath |
46.07 | 2,917 |
Charles Augustus Vansittart Conybeare |
Camborne |
46.06 | 2,704 |
Charles Henry Hopwood |
Middleton |
46.06 | 5,061 |
John O'Connor Power |
Bristol South |
46.06 | 4,431 |
Rt Hon John Morley |
Newcastle upon Tyne |
46.05 | 11,862 |
Richard Eve |
Kidderminster |
46.04 | 1,713 |
Thomas Courtenay Theydon Warner |
Northern Somerset |
46.02 | 3,966 |
Sir Herbert Scarisbrick Naylor-Leyland, Bt |
Southport |
46.01 | 4,399 |
Sir Edward Temperley Gourley |
Sunderland |
45.96 | 8,232 |
Sir Francis Henry Evans |
Southampton |
45.84 | 5,181 |
Sir James Morse Carmichael |
Glasgow St Rollox |
45.82 | 4,200 |
Duncan Vernon Pirie |
Western Renfrewshire |
45.82 | 3,306 |
Sir William Richmond Brown |
Salisbury |
45.81 | 1,187 |
Dr Thomas Sadler Douglas |
Penrith |
45.80 | 3,268 |
Robert Charles Phillimore |
Ripon |
45.70 | 3,733 |
Samuel Storey |
Sunderland |
45.70 | 8,185 |
John Paton |
St Andrews District of Burghs |
45.49 | 989 |
Percival Brown Scott |
Warrington |
45.39 | 3,326 |
George Rennie Thorne |
Wolverhampton West |
45.28 | 3,947 |
Jonathan Frederick Cheetham |
Bury |
45.25 | 3,215 |
John Michael Fleetwood Fuller |
Bath |
45.25 | 2,865 |
Edwin Holt |
Manchester North East |
45.22 | 3,720 |
Hon Philip James Stanhope |
Burnley |
45.13 | 5,454 |
John Roskill |
Stockport |
45.10 | 4,562 |
Thomas Henry Kingerlee |
Oxford |
45.09 | 2,975 |
Edward Hodson Bayley |
Camberwell North |
45.07 | 3,316 |
Sir Thomas Roe |
Derby |
44.98 | 6,475 |
Alexander J David |
Cambridge |
44.96 | 2,920 |
James Marshall Moorsom |
Great Yarmouth |
44.95 | 2,893 |
Joshua Macer Wright |
Stalybridge |
44.86 | 2,757 |
Sir Edward Robert Pearce-Edgcumbe |
Hereford |
44.83 | 1,356 |
Arthur Acland Allen |
Thornbury |
44.75 | 4,638 |
Hon Mark Francis Napier |
Roxburghshire |
44.70 | 2,368 |
Thomas Shepherd Little |
Whitehaven |
44.67 | 1,114 |
Thomas Hamer Dolbey |
Southern Norfolk |
44.59 | 3,445 |
Sir Theodore Fry, Bt |
Darlington |
44.57 | 2,697 |
Robert Waite |
Northern Worcestershire |
44.53 | 4,024 |
Godfrey Rathbone Benson |
Woodstock |
44.48 | 3,740 |
Willoughby Hyett Dickinson |
Stepney |
44.43 | 1,876 |
Sir Patteson Nickalls |
Dartford |
44.43 | 4,557 |
George Wood Rhodes |
Hyde |
44.35 | 3,844 |
Samuel Barrow |
Faversham |
44.26 | 4,557 |
Alexander Forrest |
Salford South |
44.09 | 3,310 |
Sir Israel Hart |
Hythe |
44.09 | 1,726 |
Sir Charles Cameron, Bt |
Glasgow College |
44.03 | 4,219 |
Thomas James Macnamara |
Deptford |
43.90 | 4,425 |
William Lyon Mackenzie |
Partick |
43.90 | 4,344 |
Owen Thomas |
Oswestry |
43.86 | 3,598 |
John Henry Bethell |
Romford |
43.78 | 6,430 |
William Marcus Thompson |
Limehouse |
43.77 | 2,071 |
Cecil Alfred Grenfell |
Rochester |
43.74 | 1,672 |
Dadabhai Naoroji |
Finsbury Central |
43.68 | 2,783 |
Samuel Danks Waddy |
Grantham |
43.64 | 1,167 |
Charles Clements |
Peckham |
43.58 | 3,472 |
Bourchier Francis Hawkesley |
Holderness |
43.56 | 3,483 |
Charles Joseph Henry Corbett |
East Grinstead |
43.51 | 2,874 |
Sir John Swinburne, Bt |
Newbury |
43.48 | 3,766 |
James Craig |
Newcastle upon Tyne |
43.30 | 11,154 |
Frederick Charlwood Frye |
Kensington North |
43.21 | 2,913 |
Arthur Wakerley |
Melton |
43.18 | 4,283 |
Charles W Thornton |
Banbury |
43.11 | 3,074 |
Sir William James Ingram, Bt |
Boston |
43.10 | 1,237 |
John Castleman Swinburne-Hanham |
Eastern Somerset |
43.06 | 3,334 |
Henry Smithson Lee Wilson |
Wakefield |
43.05 | 2,165 |
Russell Spokes |
Walworth |
42.86 | 2,269 |
James Tomkinson |
Nuneaton |
42.83 | 4,175 |
Herbert Stanhope Baines |
Leeds North |
42.80 | 4,484 |
Thomas P Ritzema |
Blackburn |
42.71 | 6,840 |
Robert Eadon Leader |
Bassetlaw |
42.63 | 3,621 |
Charles Alfred Pryce |
Abingdon |
42.62 | 3,019 |
George Crispe Whiteley |
Greenwich |
42.60 | 3,564 |
Herbert Stephenson |
Kendal |
42.51 | 2,049 |
Alexander Mere Latham |
Altrincham |
42.49 | 3,889 |
Alfred Sington |
Lowestoft |
42.29 | 3,810 |
John Archibald Murray Macdonald |
Bow & Bromley |
42.28 | 3,178 |
Dr William Job Collins |
St Pancras West |
42.27 | 2,273 |
David Charles Guthrie |
Southern Northamptonshire |
42.20 | 3,324 |
William Leatham Bright |
Rochdale |
41.95 | 4,359 |
Thomas McKinnon Wood |
Islington East |
41.89 | 3,159 |
Henry de Rosenbach Walker |
Stowmarket |
41.84 | 3,701 |
James Moon |
Newton |
41.84 | 3,854 |
William Rawson Shaw |
Halifax |
41.77 | 5,085 |
Thomas Bateman Napier |
Islington North |
41.76 | 3,317 |
Thomas Francis Byrne |
Manchester North West |
41.37 | 3,526 |
Theodore W Fry |
Appleby |
41.32 | 2,077 |
Edwin Andrew Cornwall |
Fulham |
41.26 | 3,915 |
Beaumont Morice |
Wells |
41.17 | 3,286 |
Peter Arthur Halkett, Baron Halkett |
North Lonsdale |
41.10 | 3,010 |
Walter Hazell |
Leicester |
41.09 | 7,753 |
William Woods |
Ashton-under-Lyne |
41.05 | 2,680 |
George Green |
Glasgow Tradeston |
40.70 | 2,568 |
Harry Heldmann |
Ramsey |
40.65 | 2,063 |
Christopher Clarke Hutchinson |
Croydon |
40.33 | 4,647 |
Edwin A Adam |
Glasgow Central |
40.28 | 3,792 |
Sir Joseph Ewart |
Brighton |
39.98 | 5,082 |
Rev John Bruce Wallace |
Horncastle |
39.84 | 3,022 |
James Thorpe Hincks |
Worcester |
39.74 | 2,328 |
John Kempster |
Clapham |
39.72 | 3,904 |
Arthur Joseph Hungerford Pollen |
Walthamstow |
39.68 | 4,523 |
Heber Leonidas Hart |
Islington South |
39.66 | 2,342 |
Womesh Chunder Bonnerjee |
Barrow-in-Furness |
39.51 | 2,355 |
Octavius Holmes Beatty |
Chelsea |
39.48 | 3,604 |
Roger Bate |
Eddisbury |
39.44 | 3,371 |
Benjamin Sands Johnson |
Liverpool Kirkdale |
39.26 | 2,468 |
William Charles Steadman |
Hammersmith |
39.22 | 3,238 |
David Milne-Watson |
South Eastern Essex |
39.20 | 3,520 |
Samuel Chisholm |
Glasgow Camlachie |
39.07 | 2,497 |
George Henry Maberly |
Paddington North |
39.02 | 1,852 |
James Haysman |
Mile End |
38.79 | 1,514 |
Charles Burt |
Kingston |
38.52 | 3,600 |
Arthur Withey |
Ross |
38.21 | 2,828 |
Mark Hanbury Beaufoy |
Kennington |
38.12 | 2,769 |
Isaac Thomas Sadler |
Stratford-on-Avon |
38.07 | 2,827 |
Bertram Stuart Straus |
Marylebone West |
37.84 | 2,273 |
Robert Varty |
Harwich |
37.03 | 2,685 |
William Shearburn Fox |
Sleaford |
36.61 | 2,687 |
John Cousin Horsfall |
Bradford West |
35.89 | 3,471 |
Ambrose Pomeroy |
Rotherhithe |
35.44 | 2,246 |
Alan Coulstoun Gardner |
Marylebone East |
35.32 | 1,845 |
James Booth |
Halifax |
35.18 | 4,283 |
Arthur Houston |
Northern Londonderry |
34.76 | 2,538 |
Sir Robert Garnett Head, Bt |
Brixton |
34.37 | 2,199 |
Sylvain Mayer |
Hackney North |
34.24 | 2,460 |
George Montagu Harris |
St Pancras South |
33.45 | 1,223 |
Marsh Mayhew |
Wandsworth |
33.38 | 3,248 |
Alfred John Sparke |
Totnes |
32.84 | 2,264 |
Henry Hamilton Lawless |
Bristol West |
32.56 | 1,842 |
Clemenson Yelverton Charles Dawbarn |
Liverpool East Toxteth |
31.98 | 1,706 |
William Mulholland |
Liverpool West Toxteth |
30.07 | 1,552 |
Charles Goddard Clarke |
Dulwich |
29.27 | 2,176 |
Thomas Stoner |
Ormskirk |
28.28 | 1,885 |
Oscar Browning |
Liverpool West Derby |
26.67 | 1,681 |
William Thomas Gustavus Cook |
Birmingham Bordesley |
26.40 | 2,154 |
Walter Priestman |
Birmingham South |
22.30 | 1,257 |
William John Lancaster |
Birmingham North |
21.06 | 1,213 |
Dr Bernard O'Connor |
Birmingham West |
18.53 | 1,259 |
|
Liberal Unionist Party - (LIB U) (106) |
Hugh Oakley Arnold-Foster |
Belfast West |
Unopposed |
Hamar Alfred Bass |
Western Staffordshire |
Unopposed |
Thomas Bedford Bolitho |
St Ives |
Unopposed |
Alexander Hargreaves Brown |
Wellington (Shropshire) |
Unopposed |
Victor Christian William Cavendish |
Western Derbyshire |
Unopposed |
Joseph Austen Chamberlain |
Eastern Worcestershire |
Unopposed |
Baron Ferdinand James de Rothschild |
Aylesbury |
Unopposed |
George Dixon |
Birmingham Edgbaston |
Unopposed |
Rt Hon Sir John Lubbock, Bt |
London University |
Unopposed |
Hon Alfred Lyttelton |
Warwick & Leamington |
Unopposed |
Richard Biddulph Martin |
Droitwich |
Unopposed |
Lewis McIver |
Edinburgh West |
Unopposed |
Sir Henry Meysey Meysey-Thompson, Bt |
Handsworth |
Unopposed |
Robert Jasper More |
Ludlow |
Unopposed |
Edward Ebenezer Parkes |
Birmingham Central |
Unopposed |
William Cuthbert Quilter |
Sudbury |
Unopposed |
Rt Hon Charles Pelham Villiers |
Wolverhampton South |
Unopposed |
Rt Hon Joseph Chamberlain |
Birmingham West |
81.47 | 5,537 |
William Kenrick |
Birmingham North |
78.94 | 4,547 |
Joseph Powell Williams |
Birmingham South |
77.70 | 4,380 |
Rt Hon Jesse Collings |
Birmingham Bordesley |
73.60 | 6,004 |
Francis Bingham Mildmay |
Totnes |
67.16 | 4,630 |
Sir Julian Goldsmid, Bt |
St Pancras South |
66.55 | 2,433 |
Sir Horace Brand Townsend-Farquhar, Bt |
Marylebone West |
62.16 | 3,734 |
Michael Biddulph |
Ross |
61.79 | 4,573 |
Richard Frederick Cavendish |
North Lonsdale |
58.90 | 4,313 |
William Charles de Meuron Wentworth-Fitzwilliam, Viscount Milton |
Wakefield |
56.95 | 2,864 |
Henry Hobhouse |
Eastern Somerset |
56.94 | 4,408 |
Sir Thomas Sutherland |
Greenock |
56.47 | 3,571 |
James Parker Smith |
Partick |
56.10 | 5,551 |
John William Wilson |
Northern Worcestershire |
55.47 | 5,012 |
Arthur Pease |
Darlington |
55.43 | 3,354 |
Francis Taylor |
Southern Norfolk |
55.41 | 4,281 |
Henry Torrens Anstruther |
St Andrews District of Burghs |
54.51 | 1,185 |
Arthur Strauss |
Camborne |
53.94 | 3,166 |
Charles James Monk |
Gloucester |
53.91 | 3,264 |
Henry Morton Stanley |
Lambeth North |
53.78 | 2,878 |
Robert Bannatyne Finlay |
Inverness District of Burghs |
53.63 | 1,846 |
Rt Hon Leonard Henry Courtney |
Bodmin |
53.61 | 4,035 |
Archibald Cameron Corbett |
Glasgow Tradeston |
53.46 | 3,373 |
Hon Thomas Horatio Arthur Ernest Cochrane |
Northern Ayrshire |
53.38 | 5,612 |
William Kenny |
Dublin St Stephen's Green |
53.32 | 3,661 |
George Kemp |
Heywood |
53.30 | 4,489 |
Edmond Robert Wodehouse |
Bath |
53.03 | 3,358 |
Robert Purvis |
Peterborough |
52.79 | 2,259 |
Sir Thomas Lea, Bt |
Southern Londonderry |
52.44 | 4,485 |
John Charles Bigham |
Liverpool Exchange |
52.30 | 2,884 |
Sir Donald Currie |
Western Perthshire |
52.26 | 3,379 |
Edwin Lawrence |
Truro |
52.14 | 3,282 |
Sir William Arrol |
Southern Ayrshire |
52.08 | 6,875 |
Henry Frederick Pollock |
Spalding |
51.96 | 4,623 |
John Wilson |
Falkirk District of Burghs |
51.60 | 4,075 |
Thomas Wallace Russell |
Southern Tyrone |
51.54 | 3,239 |
Charles Hilton Seely |
Lincoln |
51.47 | 3,808 |
Lewis Fry |
Bristol North |
51.30 | 4,702 |
Sir William Cameron Gull, Bt |
Barnstaple |
51.23 | 4,825 |
Lord Alwyne Frederick Compton |
Biggleswade |
51.21 | 5,643 |
Walter Thorburn |
Peeblesshire & Selkirkshire |
50.88 | 1,563 |
Walter Morrison |
Skipton |
50.72 | 4,902 |
Sir John Pender |
Wick District of Burghs |
50.67 | 913 |
Sir John Jones Jenkins |
Carmarthen District of Boroughs |
50.54 | 2,443 |
Alfred Hopkinson |
Cricklade |
50.53 | 4,679 |
Robert Cox |
Edinburgh South |
50.49 | 4,802 |
Sir Henry Marshman Havelock-Allan, Bt |
South Eastern Durham |
50.48 | 5,978 |
Rt Hon John George Edward Henry Douglas Sutherland Campbell, Marquess of Lorne |
Manchester South |
50.44 | 4,457 |
Thomas Richardson |
The Hartlepools |
50.42 | 4,853 |
James Fortescue Flannery |
Shipley |
50.33 | 5,999 |
James M Leslie Wanklyn |
Bradford Central |
50.26 | 4,024 |
Alexander Cross |
Glasgow Camlachie |
50.04 | 3,198 |
Hon Arthur Ralph Douglas Elliot |
Durham |
49.93 | 1,107 |
William Jardine Herries Maxwell |
Dumfriesshire |
49.92 | 3,952 |
Leonard Darwin |
Lichfield |
49.72 | 3,858 |
Arthur Morrier Lee |
Newcastle-under-Lyme |
49.20 | 3,399 |
Robert Thornhagh Gurdon |
Mid Norfolk |
49.19 | 4,086 |
Oliver Thomas Duke |
Luton |
49.13 | 5,244 |
Henry Charles Howard |
Eskdale |
49.00 | 3,598 |
Rt Hon Edward Heneage |
Great Grimsby |
48.94 | 4,166 |
Augustus William Byron |
Chesterfield |
48.61 | 4,325 |
Arnold Henry White |
Tyneside |
48.14 | 5,631 |
Robert Thomas White-Thomson |
Tavistock |
48.05 | 4,597 |
Hon North de Coigny Dalrymple-Hamilton |
Edinburghshire |
48.04 | 5,631 |
John Lucas |
Gateshead |
47.95 | 5,654 |
Arthur Goldsmith Sparrow |
Nottingham West |
47.80 | 5,575 |
Sir Andrew Fairbairn |
Pudsey |
47.79 | 5,070 |
Sir John Stephen Barrington Simeon, Bt |
Southampton |
47.69 | 5,390 |
Rt Hon Hon Anthony Evelyn Melbourne Ashley |
Portsmouth |
47.53 | 9,567 |
George Murray Smith |
Rushcliffe |
47.09 | 5,119 |
Henry G Younger |
Edinburgh East |
46.57 | 3,050 |
George Barham |
Islington West |
46.45 | 3,031 |
George Ferguson |
Govan |
46.05 | 4,029 |
John Sanderson |
Hawick District of Burghs |
45.49 | 2,531 |
Frederick Wills |
Launceston |
45.02 | 2,975 |
David Stewart |
Aberdeen South |
43.92 | 3,121 |
William Joseph Buckley |
Western Carmarthenshire |
42.82 | 3,103 |
Michael Williams |
St Austell |
42.46 | 3,094 |
Randle Jackson |
Ross & Cromarty |
42.40 | 2,409 |
William Smith |
Eastern Aberdeenshire |
41.19 | 3,308 |
George Washington Baxter |
Montrose District of Burghs |
40.65 | 2,462 |
Prof James J Long |
South Molton |
40.56 | 2,923 |
Ralph Wardlaw MacLeod Fullarton |
Orkney & Shetland |
40.09 | 1,580 |
William Charles Smith |
Dundee |
39.93 | 5,390 |
Randolph Gordon Erskine-Wemyss |
Western Fife |
38.59 | 2,965 |
Charles Thomas Gordon |
Elgin District of Burghs |
38.52 | 1,161 |
Charles James Stanley Howard, Viscount Morpeth |
Chester-le-Street |
35.82 | 4,113 |
John Alexander Swanston |
Sutherland |
35.22 | 590 |
John Cowper |
Caithness |
22.41 | 528 |
|
Liberal/Labour - (LIB/LAB) (23) |
William Abraham |
Rhondda |
Unopposed |
Thomas Burt |
Morpeth |
73.38 | 3,404 |
Charles Fenwick |
Wansbeck |
69.92 | 5,629 |
Joseph Havelock Wilson |
Middlesbrough |
58.79 | 6,755 |
Benjamin Pickard |
Normanton |
58.25 | 5,499 |
John Wilson |
Mid Durham |
58.02 | 5,937 |
Joseph Arch |
North Western Norfolk |
57.78 | 4,817 |
Henry Broadhurst |
Leicester |
51.90 | 9,792 |
John Elliot Burns |
Battersea |
51.25 | 5,010 |
William Pollard Byles |
Shipley |
49.67 | 5,921 |
William Randal Cremer |
Haggerston |
49.56 | 2,229 |
George Howell |
Bethnal Green North East |
48.41 | 2,431 |
Samuel Woods |
Ince |
47.78 | 4,790 |
Thomas Aspinwall |
Wigan |
43.78 | 3,075 |
Alfred Ewen Fletcher |
Greenock |
43.53 | 2,753 |
Frederick Maddison |
Kingston-upon-Hull Central |
39.09 | 3,515 |
Edward Harford |
Northampton |
38.78 | 3,703 |
Allan Clement Edwards |
Tottenham |
37.40 | 3,817 |
Henry George Wilson |
Southampton |
36.97 | 4,178 |
Benjamin Jones |
Woolwich |
36.67 | 3,857 |
Leslie Morton Johnson |
Gravesend |
33.62 | 1,218 |
John Lawson |
Aston Manor |
23.83 | 1,675 |
Edward Robertshaw Hartley |
Dewsbury |
10.45 | 1,080 |
|
LU (4) |
|
Nationalist - (N) (2) |
|
Parnellite Nationalist - (PN) (25) |
John Daly |
Limerick City |
Unopposed |
William Field |
Dublin St Patrick's |
Unopposed |
Timothy Charles Harrington |
Dublin Harbour |
Unopposed |
Dr Joseph Edward Kenny |
Dublin College Green |
Unopposed |
John Joseph Clancy |
Northern Dublin County |
66.47 | 4,520 |
John Edward Redmond |
Waterford City |
59.26 | 1,788 |
Luke Patrick Hayden |
Southern Roscommon |
58.17 | 3,398 |
James Joseph O'Kelly |
Northern Roscommon |
53.75 | 3,411 |
John Howard Parnell |
Southern Meath |
50.46 | 2,380 |
William Hoey Kearney Redmond |
Eastern Clare |
50.43 | 3,315 |
John Sweetman |
Northern Meath |
49.65 | 2,292 |
Michael Augustine Roche |
Cork City |
48.83 | 4,994 |
Jeremiah Charles Blake |
Cork City |
48.55 | 4,966 |
James Lawrence Carew |
Northern Kildare |
46.83 | 1,712 |
James Rochfort Maguire |
Western Clare |
46.83 | 2,973 |
Count George Noble Plunkett |
Dublin St Stephen's Green |
46.68 | 3,205 |
John Philip Nolan |
Northern Galway |
43.88 | 2,025 |
Count Arthur John Moore |
Southern Tipperary |
41.49 | 1,222 |
Bernard Egan |
Northern Mayo |
40.45 | 1,316 |
Joseph Nolan |
Northern Louth |
38.45 | 1,433 |
Edmund Haviland Burke |
Southern Dublin County |
37.67 | 2,962 |
William Joseph Corbet |
Eastern Wicklow |
35.67 | 1,295 |
Dr Gubbins Fitzgerald |
Southern Louth |
34.23 | 1,044 |
Edmund Leamy |
Galway |
31.94 | 465 |
Henry Harrison |
Northern Sligo |
24.05 | 1,281 |
|
Social Democratic Foundation - (SDF) (4) |
|
Speaker of the House of Commons - (Speaker) (1) |
|
Unionist - (U) (33) |
Dunbar Plunket Barton |
Mid Armagh |
Unopposed |
Edward Henry Carson |
Dublin University |
Unopposed |
William Grey Ellison Macartney |
Southern Antrim |
Unopposed |
Sir Edward James Harland, Bt |
Belfast North |
Unopposed |
Rt Hon Lord Arthur William Hill |
Western Down |
Unopposed |
William Johnston |
Belfast South |
Unopposed |
Hugh McCalmont |
Northern Antrim |
Unopposed |
James Martin McCalmont |
Eastern Antrim |
Unopposed |
Hon Robert Torrens O'Neill |
Mid Antrim |
Unopposed |
Rt Hon David Robert Plunket |
Dublin University |
Unopposed |
James Alexander Rentoul |
Eastern Down |
Unopposed |
Edward James Saunderson |
Northern Armagh |
Unopposed |
Thomas Waring |
Northern Down |
Unopposed |
Gustav Wilhelm Wolff |
Belfast East |
Unopposed |
Rt Hon John Atkinson |
Northern Londonderry |
65.24 | 4,763 |
Hon Horace Curzon Plunkett |
Southern Dublin County |
62.33 | 4,901 |
Richard Martin Dane |
Northern Fermanagh |
53.62 | 2,782 |
John Ross |
Londonderry City |
49.52 | 1,994 |
William Wilson |
Northern Tyrone |
49.22 | 2,857 |
Thomas Lorimer Corbett |
Eastern Tyrone |
48.86 | 3,261 |
Sir Arthur Douglas Brooke, Bt |
Southern Fermanagh |
42.88 | 2,096 |
Henry Thomson |
Newry |
39.23 | 628 |
Hon Peter Craven Westenra |
Northern Monaghan |
38.27 | 2,094 |
Walter McMurrough Kavanagh |
Southern Armagh |
37.13 | 1,995 |
Daniel James Wilson |
Northern Dublin County |
33.53 | 2,280 |
Charles George Tottenham |
Eastern Wicklow |
33.28 | 1,208 |
Hon Martin Henry Fitzpatrick Morris |
Galway |
27.13 | 395 |
Henry Stubbs |
Southern Donegal |
26.65 | 1,313 |
William Tenison |
Southern Monaghan |
20.74 | 1,017 |
Steuart James Charles Duckett |
Carlow |
18.14 | 685 |
William Hutcheson Poe |
Ossory |
15.75 | 630 |
Sir Malby Crofton, Bt |
Northern Sligo |
14.49 | 772 |
James Campbell |
Southern Sligo |
12.31 | 522 |
|